Max van den Berg als Grote Verzoener Brinkman contra de sluikreclame: geen kruistocht maar schokeffect DRAAG OOK UWSTEENTIEBU „DAT GEDONDER VAN ONS IN 1977... VRESELIJK, VRESELIJK!" Politiek Partij Parlement Eeidae Qowuvnt ZATERDAG 2 FEBRUARI 1985 PAGINA 5 AMSTERDAM De top van de PvdA verkeert in een tevreden stemming. Geen wonder, want een score van 63 kamerzetels in de jongste opiniepei ling, een winst van 16 dus, is niet niks. En de ver wachting van verkiezings onderzoeker Maurice de Hond, dat de winst van de partij waarschijnlijk blij vend zal zijn, geeft na tuurlijk ook een prettig gevoel. Niettemin zoekt men zowel op het partij bureau in Amsterdam als in de Tweede-Kamerfrac tie tevergeefs naar borst- kloppende en jubelende socialisten. In de gelederen van 's lands grootste partij heerst slechts een ingetogen vreugde. Geen ..hei" roepen voor je over de brug bent; - de verkiezingen zijn nog ver weg en er kan nog veel gebeuren, redeneert men. Toch is het niet alleen deze overweging die de rust in de PvdA-gelederen bewerkstel ligt. Er is ook sprake van een welbewuste strategie. Indach tig de fouten uit het verleden heeft de PvdA-top bepaald dat de partij zich in de aanloop naar de verkiezingen zo rustig mogelijk dient te houden. Niet polariseren, zo min mogelijk ononderhandelbare strijdpun ten van de daken roepen, niet op de man spelen en heel voorzichtig zijn met het ge bruik van het woord „macht". Geloof het of niet, maar de grote instigator van deze koers is....Max van den Berg. Na het afknippen van zijn weelderige beharing, enkele jaren gele den, lijkt de partijvoorzitter gaandeweg ook zijn radicalis me te hebben afgelegd. Max spreekt nog slechts gematigde taal en wekt een ieder op dat voorbeeld te volgen. De „Aya tollah van het Noorden", de „Nederlandse Raspoetin", de „Schrik van Den Haag" (ka merfractie PvdA), ze zijn ten grave gedragen. Kamervoor zitter Dolman maakte zich daar een tijdje geleden in zijn wekelijkse column in „Trouw" vrolijk over. „We blijven ons amuseren," schreef hij, nadat j hij zijn partijvoorzitter in de I fractievergadering had horen waarschuwen tegen het afwij zen van Lubbers als premier van een kabinet PvdA-CDA. In een fuik Alle reden dus met Max van den Berg in zijp rol van Grote Verzoener kennis te maken. De 38-jarige voorzitter luistert ogenschijnlijk stoïcijns, als wij zijn nieuwe imago aan de orde stellen. Maar van binnen blijkt hij zich. behoorlijk op te win den. „Ik heb het nog niet eerder in interviews gezegd, maar nu moet het maar eens gebeuren. Velen hebben een beeld van mij dat slechts ten dele klopt. Het is waar dat ik altijd kies voor een scherpe, inhoudelijke opstelling, voor het trekken van duidelijke grenzen. En ik ben daar zeer vasthoudend in. Klopt allemaal. Daarop mag men mij aanvallen. Maar ve len hebben een totaal ver keerd beeld van de manier, waarop ik politieke macht wil verwerven". „Ik ben bijvoorbeeld altijd een tegenstander geweest van de in 1977 door de PvdA gevolg de meerderheidsstrategie. Want wat hield dat in? Dat wij groter moesten zijn dan de an deren en dat dat duidelijk her kenbaar moest zijn. Anders gingen we niet regeren. Daar aan zat gekoppeld; kies de mi nister-president... en dat was dus niet Van Agt, die moest zelfs het liefst helemaal niet in het kabinet worden opgeno men. Dat dwong ons echter in een fuik. de fuik van het niet meer kunnen uitleggen, waar je voor staat. In 1977 was er maanden lang gedonder: dit mannetje wel. dat mannetje niet, wij zóveel posten in het kabinet en zij zóveel....vrese- lijk, vreselijk". „Ik heb me daar altijd gewel dig tegen verzet. Ik stond toen nog buiten het landelijk be stuur, want ik was nog gewoon wethouder van Groningen. Maar velen van mijn collega's in het lokale bestuur wezen die strategie ook af. omdat wij het gevoel hadden: we staan inhoudelijk voor een heel goeie zaak en we willen daar mee door kunnen gaan. Als CDA en VVD ons in program matische zin hadden geblok keerd, dan zou dat aanvaard baar zijn geweest. Maar nu kregen ze de kans ons op an dere, in wezen ondergeschikte «punten de voet dwars te zet ten. Daarom ben ik blij dat de PvdA-leiding ook in de dage lijkse politiek steeds meer een andere lijn trekt". Compromissen Een andere lijn. Wat betekent dat voor de kruisraketten Vormen die nO nog een onon derhandelbaar punt „Ononderhandelbaar...Ach, ik vind dat een ongelukkige term. De formule van Den Uvl is beter. Stel dat dit kabinet een verdrag sluit met de VS over de raketten, dan willen wij dat er opnieuw gepraat wordt met de Amerikanen. Ons gaat het erom dat PvdA- ministers nooit zullen meewer ken aan plaatsing van kruisra ketten. Hoe je dat vorm geeft, daar is over te praten. Nee, dat betekent niet per se het forme ren van een tijdbom. Als wij inderdaad ruim GO zetels krij gen. is onze machtsbasis veel groter dan in 1981. Dan kun nen CDA en VVD zo goed als zeker niet rrieer regeren, om dat ze geer. meerderheid meer hebben, ook niet met hulp van klein rechts. In die situatie kunnen wij eisen stellen, die dan als reeel ervaren worden. Ik zie deze zaak dus niet als een mogelijke tijdbom, maar als één van de redenen, waar om de kiezers ervoor zorgen dat CDA én VVD niet verder kunnen regeren. Bovendien heeft het CDA nog altijd geen „ja" gezegd tegen de kruisra ketten. Ik moet nog zien dat er zo'n verdrag komt met de Amerikanen, vlak voor de verkiezingen. Vergeet niet, we hebben met het CDA te ma ken. U kent toch die uit spraak: het is geen nee, het is geen ja, het is het CDA"? Hoe zit het met de kerncentra les? „Wij willen geen nieuwe kern centrales. Het CDA is ver deeld. CDA-specialist Lansink heeft gezegd: we tillen het over de verkiezingen heen. Dat betekent dat ook hij heel goed doorheeft dat er met de PvdA in de regering geen nieuwe kerncentrales zullen komen.' Wat betreft de be staande centrales in Borssele en Dodewaard zou besloten kunnen worden tot een onder zoek naar sluiting, net als in het kabinet-Van Agt II". En de minimuminkomens? Zijn die nog een strijdpunt „Kijk, de PvdA heeft zich geï dentificeerd met het niet plaatsen van de kruisraketten. Het loslaten daarvan zou een vertrouwensbreuk opleveren met de kiezers. En wat de mi nima betreft: de PvdA in de regering zal altijd hogere inko mens méér laten inleveren dan lagere; zij zal zich te allen tijde inzetten voor de minima. CDA en VVD doen het tegen overgestelde. Als we gaan re geren, zullen we wel een com promis moeten sluiten, maar dat zal altijd betekenen dat we op een andere lijn terecht ko men. Hoe die lijn er zal uit zien, zal straks wel blijken. Het is niet reeel om dat vooraf tot een punt van „slikken of stikken" te maken". Heeft Bert de Vries dus toch PvdA een laffe tactiek ver wijt? Waarom belooft de PvdA niet gewoon dat de minimum uitkeringen flink zullen wor den verhoogd? „Als wij konden rekenen op een meerderheid van de kie zers, zouden wij dat kunnen doen. Nu moeten we een beet je voorzichtig zijn, omdat we niet weten waartoe onze coali tiepartner bereid zal zijn. En ten tweede is er het gegeven dat dit kabinet een aantal ja ren achtereen de uitkeringen heeft verlaagd. Dat is een rea liteit geworden in de samenle ving en in de schatkist en dat heeft zich gestabiliseerd in tal van financiële verhoudingen. Welnu, dan is het een enorme klus om zoiets weer terug te draaien. Dat kan niet met één pennestreek. Je moet aan ge leidelijke wederopbouw doen. maar daarbij wel voorrang ge ven aan de mensen die van één minimum moeten rondko men. Daarom hebben we bijvoor beeld ons eigen alternatief ontworpen voor een stelsel van sociale zekerheid. En dat alternatief wordt als recht vaardig ervaren, anders zou den we in de opiniepeilingen niet zo'n brede steun krijgen. Uiteraard zit er in die gunstige enquêtecijfers voor ons wel wat onvrede verwerkt, maar voor het belangrijkste deel spreekt er volgens mij een groot vertrouwen uit in de PvdA. We hebben goed onder bouwde alternatieven, beter doortimmerd dan ooit daar voor en allemaal voor meerde re jaren doorgerekend". „Het CDA heeft het daar moeilijk mee. De Vries krijgt steeds weer vanuit de eigen CNV-hoek het verwijt over zich heen dat zijn fractie een a-sociaal beleid steunt. Zo voelt men dat ook in het Zui den, waar zoveel katholieken met een laag inkomen naar ons toe komen. Je zou kunnen zeggen dat de doorbraak nu eindelijk een feit is. Het CDA kan daar niet echt iets tegen doen, want stelt men zich wat linkser op dan lopen de kie zers weer weg die ze nou juist vanwege het Lubbers-effect weer hebben teruggekregen van de VVD. Het CDA zit dus tussen twee vuren en ik denk dat dat ze zal gaan opbreken". Zelfbewustheid Vindt u het niet griezelig dal de PvdA nu zo'n succes heeft bij de mensen? De verkiezin gen zijn nog zover weg. „Als partijvoorzitter ben ik na tuurlijk heel blij met alle Max van den Berg: „Velen hebben een beeld van mij dat slechts ten dele klopt". steun, maar wel waarschuw ik onze mensen dat er nog veel kan veranderen. Normaal kunnen wij rekenen op gemid deld zo'n 28 procent van de stemmen. Nu zitten we op 40 We zijn dus naar een nieuwe positie toegegroeid en dat stelt eisen aan ons. We moeten dui delijk blijven en tegelijkertijd moeten we laten zien dat we in staat zijn tot regeren. Daar in past ook een zekere zelfbe wustheid en ik moet zeggen: dat gaat ons momenteel aardig af. Daarom hoeven wp het ook niet in schrille toonhoogten te zoeken, zoals tijdens het kabi net-Van Agt-Wiegel. We moe ten gewoon rustig, mer onze argumenten, de opvattingen van CDA en VVD bestrijden". Geen schrille toonhoogte. Vandaar uw vermaning geen veto's uit te spreken over Lub bers als premier van een even tueel kabinet PvdA-CDA? „Het is vanzelfsprekend dat de PvdA. als zij de grootste partij blijft, de premier levert. Daar gaat ook iedereen vanuit. Daarom mag je er ook geen strategische eis van maken. Als je trapt in de val van een discussie over personen, bij voorbeeld over de vraag of Lubbers wel of niet premier zou moeten blijven, dan ben je daar tot aan de verkiezingen mee bezig, je kweekt een enor me hoop haat en nijd en je moet er uiteindelijk een heel hoge prijs voor betalen. Be spreek je dat gewoon in het onderhandelingsproces, dan vind je daar natuurlijk een op lossing voor. Het blokkeren van mensen van andere partijen voor een ministerspost is onzinnig en onvruchtbaar. Ik maak één uitzondering: Van Aardenne. Zolang het „onaanvaardbaar" van de enquêtecommissie niet van tafel is. kan hij in mijn ogen politiek niet functioneren en past hij dus ook niet in een eventueel kabinet PvdA- VVD". Staatsman Als de PvdA als grootste partij weer zou gaan regeren, bete kent dat dan een tweede kabi net-Den Uyl? „Ik sluit dat zeker niet uit. De onzekerheid, die Den Uyl daarover laat bestaan, heeft een zakelijke reden. Hij heeft gezegd; ik ben beschikbaar als lijstrekker, hoewel ik niet sta te trappelen om het nog een keer te doen. Ikzelf zie hem wel zitten als premier. Hij heeft het heel goed gedaan als minister-president van zijn eerste kabinet en de laatste tijd heeft hij mijns inziens nog aan kracht gewonnen Hij is meer staatsman geworden. Zijn lan ge ervaring en ook het gezag dat hij heeft opgebouwd, heb ben hem doen groeien". Wim Kok stapt over naar de politiek. Wordt hij minister van sociale zaken voor de PvdA? „Zo kan ik nog wel twaalf functies noemen. Maar inder daad, daar hoort hij wel er gens: in de leiding van de frac tie of in een kabinet, in ieder geval op een belangrijke plek. Kok neemt zichzelf mee Dat is heel wat, qua gewicht cn achtergrond, en daar zullen wc dankbaar gebruik van ma ken". En uzelf? U wilt ook wel mi nister worden, hebben we be grepen. „Twee weken geleden heeft men mij daarnaar gevraagd, in het programma „In de Rooie Haan". Het was een beetje sug gestieve vraag, momenteel volstrekt niet relevant, maar goed. ik heb er geen geheim van gemaakt dat ik in de toe komst wel weer eens iets an ders wil. Ik heb eenvoudigweg gezegd dat ik wel beschikbaar zou zijn voor een bestuurlijke post in een kabinet. Binnen kort teken ik voor twee jaar bij als partijvoorzitter en dat betekent dus dat ik in 1986 die functie bijna acht jaar zal heb ben vervuld. Vóór die tijd ben ik eenzelfde periode wethou der in Groningen geweest. Ik vind dat acht jaar wel een maximum-termijn is voor der gelijke posten, wil je tenminste niet tot bedrijfsblindheid ver vallen. Vandaar dat ik zeg. ik wil mijn opgedane bestuurlijke en politieke ervaring best nut tig maken op weer eens een andere bestuurspost, bijvoor beeld op gebieden als ontwik kelingssamenwerking, cultuur, verkeer en vervoer of volks huisvesting". Nu we het toch over personen hebben: heeft Duisenberg. de president van de Nederland- „Ja hoor. De PvdA is een gro te club en dan is het logisch dat er nogal wat nuances voor komen in bepaalde standpun ten. Ik ben het niet eens met mensen die zeggen: Duisen berg is zo rechts geworden, dat-ie eigenlijk de partij uit zou moeten. Onzin Maar ik vind het wel volkomen juist dat hij onlangs na zijn uit spraak over de weinig mobiele werklozen door Den Uyl te recht is gewezen. We moeten gewoon op basis van argumenten in discussie gaan met partijgenoten die er afwijkende standpunten op na houden. Kijk. het zou heel an ders liggen als iemand \an onze partij opeens openlijk ra cistische denkbeelden zou gaan verkondigen. Zo iemand zou geroyeerd moeten worden, want dergelijke opvattingen zijn in strijd met de grondwet. Dat is crimineel. Daar ligt voor mij de grens van het toe laatbare". Kleur Racistische denkbeelden De Centrumpartij is uiteengeval- Laten we niet te optimistisch zijn. Het racisme bestaat nog volop, hoor. We hebben niette min al aardige succesen ge boekt met onze anti-racisme- campagnes in de oude stads wijken en in Almere. Onze ka derleden hebben daar het af gelopen jaar veel huisbezoeken gedaan. Bewoners van een be paalde wijk kregen een kaartte in de bus met een tekst in de trant van: we zijn van de PvdA en we willen graag eens met u praten over dingen die u dwarszitten in de politiek. Er kon dan een afspraak wor den gemaakt voor een gesprek en daar is gelukkig ook heel veel gebruik van gemaakt, vooral in Rotterdam en Alme re. Zoiets is toch bemoedi gend". Wordt het met eens tijd dat er een Nederlander met een don kere huidskleur in de Tweede Kamer komt? „Jazeker. Hoog tijd. En de PvdA is daarvoor de aangewe zen partij. Ik weet alleen met of het voor de verkiezingen van 1986 lukt om zo iemand op de lijst te krijgen. Als het al leen aan mij lag en ik zou een geschikte kandidaat weten, dan zou ik die meteen verkies baar stellen DEN HAAG 1985 zal een politiek kalm jaar worden zonder grote me ningsverschillen tussen CDA en VVD, zo waagde VVD-leider Ed Nijpels af gelopen maandag op een VVD-bijeenkomst te voor spellen. Dat het koffiedik kijken niet bepaald zijn sterkste punt is, moge blij ken uit het feit dat Nijpels in diezelfde rede ook al direct de aanzet gaf tot het eerste serieuze conflict met het CDA in dit nieu we jaar. Ditmaal is het niet CDA-fractieleider Bert de Vries die zich door Nijpels behoorlijk te gen de schenen geschopt voelt, maar nota bene CDA-minister Elco (L.C.) Brinkman. En natuurlijk gaat het weer om het me diabeleid, een van de sec toren in het kabinetsbe leid die bij voortduring garant staan voor fikse strubbelingen tussen de coalitiepartners. „Een polsierlijke vertoning" zo kwalificeerde Nijpels het mi nisteriele beleid ten aanzien van de reclame-overtredingen bij de omroepen en vooral zijn besluit om een „willekeurige" korting van 25 procent op de vastgestelde boetes door te voeren. Voor Brinkman, die als „koele manager" toch over een behoorlijk incasserings vermogen beschikt, was dit blijkbaar de druppel die de emmer deed overlopen. De avond nadat Nijpels de weinig profetische politieke luwte had afgekondigd, gaf Brinkman al meteen uiting aan zijn woede over de uitlatingen van de VVD-leider. „Kwalijk, onver antwoord en onaanvaardbaar", vond hij. Elco kon naar eigen zeggen veel grappen verdra gen, maar dit ging hem -duide lijk te ver. Sinterklaas Dezelfde dag goot het VVD- kamerlid Hermans (in het NOS-journaal) nog een extra scheut in Elco's emmer, door hem af te schilderen als „een verlate Sinterklaas", die de stoute omroepen zonder moti vering 25 procent korting geeft op hun financiële aflaat. SMIDJE VERHOLEN HET GEHEIM VAN DE UYLENBORGH 28) „Zeg, luister eens. vriend Verholen." zei Go- zewijn van Uylen. „U blijft toch gezellig een weekendje bij me logeren, hè? Wel sakkerloot! U heeft zo goed voor me gezorgd, toen ik ziek was. Daar mag ik best eens wat voor terug doen, vind ik. Kom op, we sluiten de zaak. Het is bijna tijd en ik verkoop vanmiddag tóch niks meer. En dan nodig ik u uit voor een lekker etentje op de Grote Markt in De Posthoorn!" „Ah juist..., de Posthoorn," grinnikte smidje Verholen, die wel wist, dat elke stad met ook maar een bèètje zelfrespect het onmogelijk zon der een „Posthoorn" kon doen... „Tja. dat was dom van me," peinsde Gozewljn, toen ze even later op het Posthoornterrasje zaten aan de dromerig-stille Grote Markt. „Ik ben veertien dagen lang als een idioot tekeer gegaan in het Rijkhuyzer Bos. Het eind van het liedje was, dat ik een mooi proces-verbaal aan mijn streepjes broek kreeg. Ik heb nu eenmaal opstaand hout vernield..., bomen omgehakt en zo..., maar dat ik berekuilen groef, is natuurlijk je reinste waan zin!" „Toch zult U de aangerichte schade wel moeten vergoeden." zei de smid en hij keek vertederd naar het romantische paardetramme- tje, dat rustig over de Grote Markt sukkelde. In Ravelijn was de nerveuze gejaagdheid van de moderne tijd blijkbaar nog niet doorgedron gen„Ik vrees, dat U gelijk heeft." zuchtte de boekhandelaar. „En vond ik dat goud nu maar. dan kon ik de schade makkelijk vergoe den. Eilaas..., dat goud zal ik wel nooit vinden!" Brinkman voert dus een zig- zag-beleid, vindt de VVD. Nee, meent Brinkman, ik voer alleen de wet uit. Tot veler verrassing willigt de bewindsman echter een dag later (we zijn op woensdag aangeland), na een onderhoud met de omroepvoorzitters op zijn departement, vrijwel alle wensen van „Hilversum" in. De tot dat moment zo onver zettelijke Brinkman is nu in eens wél bereid een onafhan kelijke commissie te laten ad viseren over de ernst van de overtredingen. Bovendien zul len alleen nog „flagrante" schendingen van de reclame regels worden aangepakt en wordt de inning van de opge legde boetes uitgesteld tot na de uitspraak van de Raad van State, bij wie de omroepen hun beklag over Brinkman hebben gedaan. Het zwaard van Damocles moest nu maar even boven Hilversum worden wegge haald. zo rechtvaardigde de minister woensdag zijn ineens opgewelde toegeeflijkheid De omroepen hebben hem beter schap beloofd en ze zullen op houden met hun „grappen en grollen" op radio en tv over Brinkmans sluikreclame kruistocht. Die laatste belofte zou overigens een definitieve boycot moeten betekenen van de omroep-likkerige carna valshit van Vader Abraham. Lobby Sceptici zullen wellicht con cluderen dat de Hilversumse lobby en de VVD uiteindelijk hebben gezegevierd over de strikte toepassing van de wet telijke reclameregels. Hoe is het anders te verklaren dat Brinkman eerst glashard 2.3 miljoen aan boetes uitdeelt, vervolgens tijdens hét kerstre ces tegenover de inderhaast bijeengeroepen kamercommis sie voet bij stuk houdt, dan plots een generale korting toe past en uiteindelijk geheel door de knieen gaat0 Toch lijkt de „knieval" van Brinkman eerder onderdeel uit te maken van een bewust gevolgde tactiek, dan dat het een gevolg is van de (omroep- )politieke opstand tegen zijn anti-reclamebeleid. De minis ter heeft met zijn aanvankelijk onverzettelijke optreden een schokeffect willAt bereiken in Hilversum. Jarenlang hebben zijn voorgangers (op het voor malige CRM) vergeefs gepro beerd de binnensluipende re clame te bestrijden met mach teloze berispingen. De Hilver sumse „guerilla" (aangemoe digd door de VVD) is de con trolerende ambtenaren van de kijk- en luisterdienst al jaren een doorn in het oog. De afde ling radio en tv op het minis terie heeft nu handenwrijvend mogen aanschouwen hoe Brinkmans exercitie het be oogde effect heeft gehad: de omroepen hebben beterschap 'beloofd, in ruil voor uitstel van nieuwe boeteronden Daarmee slaat Brinkman twee vliegen in één klap: Hilversum is tevreden, maar bovendien gewaarschuwd dat ze het niet te bont meer moeten maken. Brinkman heeft de slag dus zeker niet verloren. Want de instelling van een onafhanke lijke commissie (door de om roepen gevraagd en gekregen) kan uitgroeien tot een geducht wapen tegen de opmars van de sluikreclame. Die commissie (en later de Mediaraad) zal im mers óók de opdracht hebben de uitzendingen aan de recla meregels te toetsen. Brinkman hoeft vervolgens niets anders te doen dan die adviezen te volgen en Hilversum kan er zich met goed fatsoen niet meer tegen verzetten. Boven dien: het geldende uitstel van nieuwe reclameboetes bete kent geen afstel, heeft Brink man al laten weten Gaten De kijker zal ongetwijfeld reeds lang het zicht verloren zijn op de politieke verwikke lingen rond de piepjes en af- plakkers in zijn toestel. Geen wonder, want ook Den Haag heeft (zie de „zig-zag"-opvat- ting van de VVD) de grootste moeite de draad in Brinkmans reclamebeleid te volgen. De politieke partijen dragen het hunne bij aan de onduidelijk heid door elk een eigen uitleg te geven aan de wettelijke re clameregels. En dat is weer mogelijk, doordat de stokoude omroepwet zoveel gaten ver toont en bovendien zó krap geworden is, dat een „un to date" mediabestel (mét kaDel-, commerciële, abonnee- en sa- telliet-tv) er allang niet meer in past. De uiterst magere Me dianota, die in 1983 na Veel ge ruzie tussen CDA en VVD tot stand kwam. is deels ook weer achterhaald. De aanvankelijke wens tot een wettelijke be scherming van het omroepbe stel is steeds verder omgesla gen in het verlangen de om roepen meer vrijheid te geven om de commerciële soortgeno ten te kunnen beconcurreren. Het is daarom logisch dat Brinkman heeft besloten een beter sluitende wettelijke jas (de Mediawet) te ontwerpen. Alleen al de recente fricties rond de toepassing van de re clameregels maken duidelijk dat bij de nieuwe wetgeving zorgvuldig maatwerk nodig is Een dezer weken komt een voorontwerp-Mediawet in de ministerraad aan de orde. Ge zien de explosieve reacties op de inhoud van de Medianota, zal ook de totstandkoming van die Mediawet wel weer met verhitte politieke discussies gepaard gaan. Nijpels' voor spelling van een politiek kalm jaar durven we wat dit betreft niet voor onze rekening te ne men. FRANS WEERTS (ADVERTENTIE) De steen. d»e deze vrouw torst als betaling voor medische hulp is misschien do genngst denkbare bijdrage aan de gezondheids zorg in de Derde Wereld Die steen is bestemd voor de bouw van een eenvoudige kliniek ergens in Rwanda Op deze wijze dragen zelfs de allerarmsten letterlijk hun steentje txj Alleen met uw hulp kan Memisa Wijven helpen Daarbij is geen Wjdrage te genng Geel dus naar wat uw hart u ingeeft, voor zover uw beurs het toelaat Maar geef in elk geval Zeker in het jaar dat Menu sa 60 jaar bestaat MEMISA GEZONDHEIDSZORG IN DE DERDE WERELD GIRO 5657

Leidse Courant | 1985 | | pagina 5