Bluffers bestormen beeldbuis „Sommige mensen denken dat we aan kannibalen zijn overgeleverd" BERLIJN CeidaeSowtont IRA doodt protestant MEMISA STUURT ARTSEN EN VERPLEEGKUNDIGEN NAAR ETHIOPIE Vietnam: groot offensief tegen de Rode Khmer Noren weren 'spionage-' vliegtuigen •BUITENLAND ZATERDAG 2 FEBRUARI 1985 PAGINA. ■Btt Vier miljard voor nieuw Afrika-fonds PARIJS Veertien westerse landen hebben gisteren 1,1 miljard dollar (f 4 miljard) toegezegd aan een speciaal fonds van de Wereldbank ter leniging van de nood in de landen ten zuiden van de Sa hara. Het fonds maakt deel uit van een actieprogram van de Wereldbank. Des kundigen zeiden echter dat het in het le ven is geroepen naar aanleiding van de weigering van de VS om zijn bijdragen aan de Internationale Ontwikkelingsor ganisatie (IDA) fors te verhogen. De IDA is de belangrijkste bron van ont wikkelingshulp voor het gebied ten zui den van de Sahara. Omdat de bijdragen van andere IDA-leden zijn verbonden aan die van de VS moest de IDA haar steun in Afrika beperken. Reagan kandidaat Nobelprijs Vrede OSLO De Amerikaanse president Ronald Reagan is voorgedragen als kan didaat voor de Nobelprijs voor de Vrede 1985. Dit heeft de Noorse krant Verdens Gang gisteren gemeld. Volgens de krant is Reagan voorgedragen door een Ame rikaanse professor in de filosofie, een Is raëlisch parlementslid en een Noorse universiteitsmedewerker. Wie de Nobel prijs toegekend krijgt wordt pas in okto ber bekend gemaakt. Namen van kandi daten worden altijd geheim gehouden, tenzij zij door de voordragers worden onthuld. In 1984 werd de prijs toege kend aan de zwarte Zuidafrikaanse bis schop en felle anti-apartheid activist, Desmond Tutu. BELFAST Leden van het verbo den Ierse republikeinse leger hebben gisteren in Noord-Ierland een protes tant doodgeschoten. Het is de eerste IRA-moord in 1985 in Noord-Ierland. Het slachtoffer is James Graham, die door gewapende mannen werd be schoten bij de dorpsschool van Derry- lin, 120~kilometer ten zuidwesten van Belfast en dicht bij de grens met de Ierse republiek. Graham was lid van het verdedigingsregiment van Ulster (UDR), een burgermilitie waar vooral protestanten lid van zijn. Sinds het UDR in 1970 werd opgericht, zijn 148 leden ervan gedood. „Tsjernenko kan niet meer praten" PARIJS Sovjet-president Konstantin Tsjernenko „spreekt al sinds een maand niet meer als gevolg van een beroerte of een hartaanval", zo meldt het Franse weekblad „Nouvel Observateur". Het blad schrijft dat „de Sovjets de primeur van dit nieuws heb ben gegund aan de ambassa deur van de Verenigde Staten in Moskou, Arthur Hartman". Volgens Nouvel Observateur zijn de artsen van Tsjernenko in staat hem in leven te hou den, maar ze kunnen de Sov jet-leider niet zijn spraakver mogen teruggeven. Chinese kranten kraken Mao af PEKING In China is giste ren zware kritiek geleverd op wijlen Mao Zedong. Alle kran ten namen een voor Mao ver nietigend artikel over uit het orgaan van de partij „Rode Vlag". De kritiek betreft vooral Mao's opvatting „eerst afbreken en daarna opbouwen", die één van de belangrijkste leuzen was tijdens de Culturele Revolutie (1966-76). De Rode Vlag meent dat die stelling „tot beroering in de partij en het volk leidde, de modernisering van het land dwarsboomde en het Chinese prestige schaadde". ROTTERDAM Vastbe raden, maar tegelijkertijd overtuigd van de betrek kelijkheid van hun missie, stappen zes Nederlanders volgende week dinsdag in alle vroegte op Schiphol in liet vliegtuig naar Ethi opië. Twee artsen en vier verpleegkundigen vormen de twee medische teams die voor een periode van zes maanden door Memisa worden uitgezonden, om te werken in vluchtelin genkampen in het door droogte en hongersnood getroffen Afrikaanse land. „We hebben niet de illusie dat wij daar even het heil gaan brengen", verwoordt een van de artsen de gezamenlijke op vattingen. „We vormen niet meer dan een radertje in een groter geheel. Maar momen teel is alle noodhulp dringend geboden". Het vertrek van de zes is een direct gevolg van de grote aandacht, eind vorig jaar, voor de hongersnood in Afrika in het algemeen en Ethiopië in het bijzonder Tijdens de actie ..Eén voor Afrika" kwamen bij Memisa in Rotterdam, zoals bij zoveel hulporganisaties, tele foontjes binnen van mensen die graag voor enige tijd in Afrika wilden werken. Onder hen ook een aantal artsen en verpleegkundigen. Uit die aanmeldingen heeft Memisa de groep geselecteerd, die vol gende week naar Addis Abeba vertrekt. Eenmaal in Ethiopië aangekomen, 'vallen beide teams geheel onder de verant woordelijkheid van de Christi an Relief and Development Association (CRDA), één van de belangrijkste hulporganisa ties in Ethiopië. Deze bepaalt in welke kampen de teams worden ingezet en betaalt ook de salarissen. „Naar lokale maatstaven en met een ver goeding voor gemaakte onkos ten. Het is zeker geen vetpot. Maar dat hoeft ook niet. We hebben bijvoorbeeld op grond van een geloof of uit hoofde van ons beroep, de motivatie dat we onze kennis nuttig moeten gebruiken Dat gaan we dan ook doen", aldus arts Henk Baak (31) uit Rotterdam opcncrvanng alisme is bij het Trop bij het werk zoals dat de beide tams in Ethiopië te wachten staat, onmisbaar Maar voor Memisa telde voor al de ervaring in de tropen. De artsen en verpleegkundigen weten dan ook de een wat meer dan de ander wat hen in Ethiopië te wachten staat. Robert Stalpers, een 40-jarige kinderarts met vijf jaar trope- nervaring in Mozambique: „Onze mogelijkheden zijn zeer beperkt. Ik denk dat een groot deel van de tijd zal opgaan aan niet-geneeskundige werk zaamheden. We moeten eerst Vijf leden van de teams rond de tafel in de Memisa-apotheek. Van links naar rechts verpleegkundi ge Ineke Out, Thierry Groeneveld, Henk Baak, Riek van Coevorden en Robert Stalpers, die overi gens maar een maand in Ethiopië blijft. Hij wordt vervangen door de Friese anaesthesist dokter R. Steur. Op de foto ontbreekt verpleegkundige Paul Koning. FOTO: Cees Verkerk. een goed beeld krijgen van de voedselsituatie van de bevol king. Pas als je daariq verbete ring aanbrengt, kun je verder (ADVERTENTIE) Met uw krant naar uitgebreide 5-daagse luxe touringcarreis Vertrek maandag 11 februari a.s. Een bezoek aan Berliin is een unieke belevenis Op onze 5-daagse touringcarreis bezoeken we zowel West- als Oost-Berlijn. Voor wie deze stad nog niet eerder bezocht is deze kennismaking beslist een belevenis In West-Ber- lijn verblijven wij in het bijzonder fraai gelegen en comfor tabele hotel Igel. Alle kamers hebben douche en toilet Het programma biedt de eerste dag in West-Berlijn een algemene sightseeingtour onder leidino van een gids. waarbij o.a. worden bezocht de Potsdammerplatz. het monument Plotzensee, de Kurfürstendamm en de Bran denburger Tor De middag is men vrij voor museumbe- zoek of winkelen, 's Avonds desgewenst bezoek aan het uitgaanscentrum „KurfürstendammDe tweede dag Sian we via ..Checkpoint Charlie" door de muur naar ost-Berlijn en bezoeken o.a de Brandenburger Tor. Al- exanderplatz en het Treptow Monument. Er wordt weer teruggereden naar West-Berlijn. waar de avond kan worden doorgebracht met eventueel theater bezoek o.i d De volgende dag bezoeken we in West-Ber- Bij boeking dienen van elke deelnemer de gegevens van het geldige paspoort te worden verstrekt. lijn het Rijksdaggebouw met een interessante expositie over de geschiedenis van Duitsland van 1800 tot heden, alsmede het fraaie slot Charlottenburg. De rest van de dag heeft men weer ter vrije besteding. Op de laatste dag wordt de terugreis aanvaard Deze Interessante en leer- skost ƒ365.- per persoon op basis van een 2-persoonskamer met dou che en toilet en halfpenslon 4 x diner, logies en ontbijt) Met inbegrip echter van de lunch in Oost-Berlijn Er zijn een drietal 1-persoonskamers beschikbaar waarvoor een toeslag verschuldigd Is van 60 - Gecombineerde reisverzekering 12.50 per persoon 5 - poliskosten Annuleringsverzekering 3 1/2% van de reissom 6 - poliskosten Inlichtingen en boekingen telefo nisch onder nummer 070-190882 (maandag t/m vrijdag van 9-16 uur), of persoonlijk in onze vestiging aan de Spuistraat 71 /hoek Spui te Den Haag POSTBUS 16050 2500 AA DEN HAAG TEL. 070-190882 SUSKE EN WISKE HET DREIGENDE DINGES kijken en over sanitaire voor- Maar ze zijn vastbesloten ook zieningen en hygiëne gaan de positieve effecten van hun praten. We zullen proberen werk voor zichzelf en voor on mensen uit de kampen op te deren vast te leggen. Thierry leiden, zodat zij op langere ter- Groeneveld: „Zodat je bijvoor mijn het werk van ons kunnen beeld van een kind kunt laten overnemen. Op geneeskundig zien, hoe het na enige tijd is gebied zullen we de meest opgeknapt". kwestbare groepen moeten achterhalen: zwangere en zo gende vrouwen en kleine kin deren. En verder vooral pre ventief te werk gaan. Er is nog Toch zullen de erbarmelijke omstandigheden van de vluch telingen een stevige wissel trekken op het weerstandsver mogen van de beide teams. één groot verschil met de situ- Verpleegkundige Riek atie in Nederland. Hier is ie- Coevorden, een veertiger met dereen getraind in de indivi- een jarenlange ervaring in duele gezondheidszorg. Dat Afrika: „Je kunt je emoties kan daar dus niet, want je zit niet uitschakelen. Maar omdat in een kamp met meer dan we zo nauw samenwerken, 15.000 mensen. Daar zullen we moet je proberen je gevoelens aan moeten wennen". te delen, om frustraties tegen te gaan. Je moet bij elkaar kunnen uithuilen". Robert Weerstand Stalpers: „Als iemand van ons Vanaf het moment dat Memisa kapot zit, hebben wij altijd een begin januari het groene licht uitweg: vervoer naar Addis gaf, zijn beide teams in hoog Abeba. Met buitenlandse valu- tempo voor hun werk in Ethi- ta kunnen we westers eten ko- opie klaargestoomd. Thierry pen. En in het allerergste ge- Groeneveld (43), die als ver- val pak je je ticket en vlieg je pleegkundige ervaring opdeed naar Nederland terug. De in Brazilië: „De voorbereiding mensen in het kamp hebben was totaal verschillend van die die vluchtweg niet", voor een normale uitzending. Anders kun je je altijd hele- maal in een land verdiepen Kwartiermaker Daarvoor was geen tijd. Een Eind vorige week vertrok een snelle voorbereiding en ver- kwartiermaker van Memisa trekken, dat is nu eenmaal het naar Ethiopië. Als de artsen en kenmerk van noodhulp. Intus- verpleegkundigen volgende sen ben je er in gedachten na- week op het vliegveld van Ad- tuurlijk steeds mee bezig. Hoe- dis Ebeba arriveren, staat hun wel je het nodige hebt meege- uitrusting daar waarschijnlijk maakt, vraag je je af hoe je al gereed: auto's, generatoren, zult reageren als je temidden koelkasten en koelboxen voor van hongerlijdende en ster- de medicijnen, medische appa- vende mensen staat? Of je het ratuur, tenten, voor enkele wel aankunt. Maar ik denk weken medicijnen, kooktoes- dat naarmate je motivatie ster- tellen en een eigen voedsel- ker wordt, ook je weerstand voorraad. Ter plekke zullen ze tegen het leed om je heen toe- ook horen in welke kampen ze neemt". worden ingezet. Mensonwaardige omstandighe- Gezien het nog steeds voortdu- den zullen de zes in Ethiopië rende voedseltekort in Ethio- meer dan genoeg meemaken, pië is het niet denkbeeldig, dat de Nederlandse artsen en ver pleegsters op een gegeven mo ment de enigen in het kamp zullen zijn die nog voldoende te eten hebben. „Het klinkt misschien onsympathiek, maar ook in zo'n geval moeten we zorgen dat we zelf voldoende eten", verwoordt Robert Stal pers opnieuw de gezamenlijke mening. „Hetzelfde geldt voor medicijnen. Als wij te veel verzwakken dóór honger of ziekte, kunnen wij de mensen niet meer helpen. Het is pijn lijk om je dat te moeten reali seren. Maar de situatie is nu eenmaal zo". Henk Baak: „Ook in zo'n geval kun je je gevoelens natuurlijk niet opzij zetten. Ik denk dat ik met een groot gevoel van schaamte de tent in zou gaan om mijn bord leeg te eten". Overgeleverd Bij het vertrek van de zes naar Afrika zijn bewondering, be zorgdheid en soms ook mede lijden hun deel. „Sommige mensen denken dat wij daar aan de kannibalen zijn overge leverd. En dat terwijl de Ethi- opiërs juist zo'n hoge innerlij ke beschaving hebben. Maar de meeste mensen hebben wel bewondering voor het ^erk dat wij gaan doen", aldus Riek van Coevorden. Afhankelijk van de resultaten zal de CRDA in de loop van de maanden bekijken, of een ver lenging van de missie noodza kelijk is. Is dat niet het geval, dan komen de Memisa-teams in augustus weer naar Neder land. Voor sommige artsen en de verpleegkundigen betekent dat, naar het zich op dit mo ment laat aanzien, een terug keer in de WW. Juist omdat ze zonder vast werk zaten, kon den ze zich snel voor de Memi sa vrijmaken. Een lange en ge varieerde ervaring in de tro pen is in Nederland echter geen pre bij het zoeken van een vaste baan. Opnieuw Riek van Coevorden: „Als je een aantal jaren in het buitenland hebt doorgebracht, wordt je meestal afgewezen wegens gebrek aan ervaring!". Kinderarts Robert Stalpers, na zijn terugkeer uit Mozambique al twee jaar zonder vast werk: „Je kunt wel als invaller aan de slag. Bijvoorbeeld met Kerstmis of Oudjaar. Maar be halve het gebrek aan ervaring is er nog een zogenaamd min punt. Als tropenarts ben je ge wend geraakt aan een zekere onafhankelijkheid. Als het no dig is, improviseer je. Dat kan niet in Nederland Iedereen, ook de artsen, past hier scherp op de eigen winkel". Voorlopig hebben de zes art sen en verpleegkundigen an dere dingen aan het hoofd dan de terugkeer naar Nederland. Thierry Groendeveld: „Het werken in Ethiopië geeft on getwijfeld veel voldoening. Daarnaast is de ervaring die je daar opdoet nooit weg. De vraag of we bij terugkeer weer op een uitkering terugvallen, is daarom niet interessant. Er kan nog zoveel gebeuren. Eerst moet er in Ethiopië hulp worden geboden". JOS TIMMERS BANGKOK Het Vietnamese leger is een groot scheeps offensief gestart om de steunpunten van de guerrillastrijders van de Rode Khmer in het grensge bied met Thailand te vernietigen. Diplomaten zeiden gisteren dat het gaat om het groot ste offensief sinds de Vietnamese inval in Kampuchea, zes jaar geleden. De secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Javier Perez de Cuellar, stelde gisteren dat zijn vredesmissie in het gebiec, nog zonder resultaat is gebleven Vietnam heeft een strijdmacht van vier divisies infanterie, tanks, artillerie en ondersteunende eenheden in de westelijke provincie Battambang verzameld, de grootste tot nu toe, aldus Thailandse militairen. In Thaise militaire kringen is vernomen dat bij de sinds maan dag aanhoudende gevechten 29 guerrillastrijders van de Rode Khmer zijn gedood en dat zo'n 100 anderen gewond zijn geraakt. OSLO Noorwegen heeft be sloten acht vliegvelden te slui ten voor toestellen van de luchtvaartmaatschappijen uit de communistische landen. De Noorse minister van lucht vaart zei dat met toestellen uit deze landen spionage wordt bedreven. De Noorse autoritei ten beschikken over bewijzen dat burgervliegtuigen uit com munistische landen geregeld Noorse luchtmachtbases be spioneren die in de buurt van burgervliegvelden liggen. Met de huidige technologie is het mogelijk dat vanuit burger vliegtuigen de militaire com municatie wordt afgeluisterd, aldus minister Oedgaard AMS van Clandestino AMSTERDAM In oktober 1985 zullen de Nederlandse televisie kijkers kennis kunnen maken met een nieuiv tekenfilmfenomeen, dat onder de verzamelnaam ,,De Bluffers" geduren de 26 weken door de AVRO wordt uitgezon den. In dit project van zes miljoen gulden, waaraan de creatieve duizendpoot Frank Fehmers uit Amster dam ruim vier jaar heeft gewerkt met een team van Engelse, Amerikaanse en Neder landse medewerkers, worden handel en wan del belicht van de zelf zuchtige, altijd schreeu wende maniak Clandes tino, die vanuit zijn ge pantserd kasteel in het land Bluffoonia met zijn hond Glum en zijn ro botbutler Mr. Sillycone een waar schrikbewind uitoefent. Clandestino, de zoveelste creatie van de Brit Michael Jupp, trekt een verwoes tend spoor door de dieren wereld van Bluffoonia en gunt daar niemand het licht in de ogen. Achter zeven tien hermetisch gesloten ij zeren deuren bewaart hij het geheim, waaraan hij zijn aanspraken op de totale macht ontleent. Hij is de su perdictator, die volhoudt, dat hij de bezitter is van al les, kan bepalen wat er ge beurt en anderen het recht ontzegt er ook van mee te profiteren. Om dat te de monstreren zet hij bijvoor beeld op zijn verjaardag alle klokken stil, zodat hij voortaan elke dag jarig is en zichzelf kan overladen met cadeaus. Tegenspel Het hazenduo Song en Dan- Clandestino krijgt echter geducht tegenspel van de dieren, die eensgezind on der aanvoering van Zok de Uil zijn boosaardige plan nen één voor één weten te verijdelen. Daartoe vormen Zip de eekhoorn, dé lieftal lige Blossom, de goedmoedi ge beer Honeyboy, de slang Psycho, de vos Sharpy, de j gans Gin-Seng, de adelaar i Regal, het stekelvarken Prickly Pine en het licht voetige hazenduo Song Dans een alarmteam, dat ten strijde trekt tegen de gemeenschappelijke vijand Clandestino. die in elke af levering van dertien minu ten nieuwe rampen voor Bluffoonia bedenkt. Zes tot twaalf jaar Frank Fehmers, die twaalf jaar geleden de succesvolle tekenfilmserie „Barbapap- pa" creeërde en lanceerde, mikt met „De Bluffers" dit maal niét op de allerklein ste kijkers, maar op de leef tijdsgroep van zes tot twaalf jaar. De muziek voor de se rie is gemaakt door de Ne derlandse jazzmusicus en componist Eric Jan Harm- sen en de teksten zijn onder supervisie van de Britse au teur-acteur Richard Felgate geschreven door een tien koppig creatief team. Voor Nederland worden deze teksten vertaald en daarna ingesproken door Neder landse acteurs. Promotie Tegelijk met de televisiese rie van „De Bluffers" wordt een boeken- en tijdschrif tenprogramma gelanceerd door Uitgeverij Bruna. Voor de promotie en de verkoop van „Bluffers-materiaal" heeft Fehmers voor de Be nelux een overeenkomst ge sloten met Wavery Produc tions in Den Haag. Interna tionaal heeft Fehmers „De Bluffers" inmiddels door verkocht aan een aantal te levisieomroepen. waaronder de BBC in Londen en CBS in de Verenigde Staten. Prickly Pine het stekelvarken

Leidse Courant | 1985 | | pagina 4