kleintes 071-122244 NISSAN URVAN DE KRANT. OMDAT U NIET IEDERE DAG IN HET KREMLIH KUNTZIJN. :o Een Vlaamse reus Nederlander 160 Peter Groot verkoopt rust en stilte in Noorwegen Rolscreen rolluiken technische school c. sweris EcidócSoiwcMit ZATERDAG 2 FEBRUARI 1985 PAGIN, Vage dat zoiets in nauwelijks vijftien minu\eer(\ bekeken is?", riep de tafelpresident oJe^ j zet voor Elsschot schudde het hoofd en zei: „inus lezing is niet doorgegaan. Ik wilde €])er versje van mezelf voordragen, maar i vonden ze bij nader inzien onkies vc*rie de luisteraars. Ik heb gelijk mijn hoezeJ opgezet en heb een taxi besteld. Heb veel gemist van de maaltijd?". De volgende dag moest hij zijn opwaï ting maken bij de Belgische ambassi in Den Haag. Voor dat bezoek, waar niet omheen kon, had hij zijn hele far lie opgetrommeld. „Want als ik daar leen naar binnen ga", veronderstelde i wordt het een doodsaaie boel. Nu met zijn allen zijn, valt er misschien v te lachen Toen ze op de stoep van de ambassa waren gearriveerd, haalde Elsschot zijn akten tas een tros bananen, die één voor één begon uit te delen. „I maar gauw op", zei hij, „want het is c verstandig met een lege maag bij de a bassadeur te verschijnen. Ik kan dat v ten, want dit is echt niet de eerste ke dat ik op een ambassade word genen Ze geven je een hoop te drinken, mi de hapjes die er bij geserveerd wordt hebben niks om het lijf. Ik ben er U minste altijd met een barstende honf. vandaan gekomen. Komaan, zou ik zt gen, tast toe". 'Met smaak werden de bananen gem tigd. Daarna verzamelde hij de schill in de zak, die hij vervolgens in zijn deed. Toen dat gebeurd was, belde De ivoren toren, waarin Nederlandse au teurs op gezette tijden van een literair geesteskind bevallen, verschilt duidelijk van de Olympus, waarop bevlogen Vla mingen hun veder in het rijk schuimend bier dopen. Buurman Belg leeft nu een maal stukken dichter bij de aarde en blijft ook bij zijn tocht naar de onsterfe lijkheid bij voorkeur zichzelf, omdat hij van het leven net iets meer verwacht dan van de roem na de dood. Een fraai voorbeeld van deze aanpak gaf Willem Elsschot, die in het begin van deze eeuw een aantal boeken schreef, waarvoor onze eigentijdse taalkundige hoogvliegers in eerbied hun muts blijven afnemen. Elsschot schreef in dezelfde periode, waarin het geweld der streekromans in alle hevigheid woedde. Pathos en valse vroomheid hadden ons eigen land stevig in de houdgreep gekregen. En als men boven de grote rivieren onverhoopt naar het wapen van de humor greep, leverde deze schermutselingen met de taal nooit veel meer op dan een verdrietige varia tie op „Jantje zag eens pruimen hangen In diezelfde tijd belichtte de outsider Elsschot de kleine avonturen van zijn burgermansbestaan, die hij met de taal van alledag tot groteske proporties had opgeblazen. Hij was in feite niet eens een schrijver van professie, had een ordente lijke baan en beschouwde het hanteren van de pen vooralsnog als een geslaagde vrijetijdsbesteding voor de uren, die hij toch over had. Zijn handwerk in vrije tijd leverde niet temin een handvol verrukkelijke boeken op. Ook niet meer dan een handvol. Zijn verzameld werk kon later door zijn uit gever dan ook zonder enig kunst- of vliegwerk in één band bijeen worden ge veegd. Want zoveel heeft Elsschot in zijn leven nu ook weer niet beleefd. Toen hij daarover was uitgeschreven legde hij zijn pen resoluut terzijde. Hij vond het welletjes en sprak de wens uit zijn ver der verblijf op aarde uitsluitend te vul len met spijs en drank en aangename kout met vrienden en magen in zijn ge liefde sinjorenstad Antwerpen. Dat heeft hij vervolgens tientallen jaren volgehouden. Hij was inmiddels een ge vierd schrijver geworden. Maar zelf lachte hij het onbedaarlijkst over deze uitverkiezing. Ik sprak een collega, die voor zijn krant eens naar het somber ogende herenhuis van Elsschot is gereisd om hem daar eni ge opmerkelijke uitspraken te ontfutse len. De schrijver keek hém tijdens de be groeting bij de voordeur verbijsterd aan en riep hoofdschuddend: „Ge gaat me toch niet wijsmaken, dat ge voor mij he lemaal uit Holland zijt gekomen? Ah, sjuust, ik begrijp het al. Ge had natuur lijk een boodschap te doen in Antwer pen. En ge dacht, slim als ge zijt, wan neer ik bij Elsschot langs ga sla ik twee vliegen in één klap". Zijn gast probeerde hem daarop vruchte loos aan het verstand te brengen, dat de naam Elsschot inmiddels voldoende wor tel had geschoten in de vette Nederland se klei om een reis naar België ruim schoots te rechtvaardigen. Maar het eni ge commentaar van Elsschot was een gretig voorstel: „Daar moet dan subiet een flinke pint op gedronken worden, mijn vriend". De journalist had ondertussen zijn bloc note discreet op tafel gelegd en maakte zich op voor de eerste vraag. Tijdens het nuttigen van de derde con sumptie keek Elsschot hem enige tijd on derzoekend aan. Toen zei hij: „Ik heb de laatste tijd een vreemde, zeurende pijn in mijn linkerbeen. Hier ongeveer". Hij reikte de gast ondertussen behulpzaam zijn linkerbeen aan en toonde de plek vlak onder de knie, waar het euvel zich voordeed. „Hebt ge daar ook wel eens pijn?", vroeg Elsschot belangstellend. De journalist knikte om de broze stemming niet gelijk te bederven. Waarop Elsschot zich over de tafel boog en samenzweerderig riep: „Welaan, daar hoeft ge niet al te veel weet van te hebben. Ik heb sjuust van een vriend een geweldig middel gekre gen, dat probaat werkt". Twee uur later hadden ze het nog steeds over hun lichamelijke ongemakken en Peter C. Groot: „In Noorwegen is privacy nog een begrip met inhoud". Peter C. Groot heeft er tot nog toe geen seconde spijt van gehad, dat hij Neder land in 1974 heeft geruild voor Noorwe gen. Hij was er in 1960 voor het eerst op familiebezoek bij zijn zuster Jannie, die zijn voorgenomen vluchtroute inmiddels grondig had verkend en akkoord had bevonden. Achteraf betreurt hij het daarom, dat hij toen niet meteen de knoop heeft doorgehakt en noordwaarts is getrokken. Waarschijnlijk had dat talmen te maken met zijn baan. Hij was in die tijd KLM- steward en kon in de tijd van de baas op een riante gratis wijze kennis maken met vrijwel alle werelddelen, die er op dit ondermaanse voorhanden zijn. Nadat hij ze stuk voor stuk had bekeken en en passant ook nog een vliegbrevet had ge- de diverse bestrijdingsmethoden, die konden worden aangewend om de ergste pijnen te verzachten. Op het moment, dat de journalist dacht: jammer, dit wordt niks; ik heb een ver geefse tocht naar Antwerpen gemaakt, kwam een vriend van de schrijver bin nen, die door Elsschot enthousiast werd begroet. „Ge komt als geroepen riep hij al van verre, „nu zijn we, met zijn drieën en kunnen we een kaartje leggen De kaarten werden daarop rap geschud en gedeeld, nadat Elsschot persoonlijk een nieuwe vracht bier uit zijn kelder had gehaald. Na vier rondes vroeg Els schot aan zijn Vlaamse vriend: „Apropos, heb ik u al een exemplaar van mijn ver zameld werk gegeven?". De man haalde zijn schouders op en zei: „Ik heb aan Kuifje voorlopig mijn han den vol. Dat gesijbel van u wens ik niet te lezen Elsschot knikte en zei opgelucht: „Nee, dan is het goed. Ik dacht een ogenblik: als ge soms goesting hebt om het laatste gat in uw boekenkast te vullen dan kan zo'n pil wonderen verrichten". Enige weken later reisde Elsschot naar Nederland om zich weer eens uitgebreid te laten huldigen. Tijdens een diner, dat hem in Hilversum werd aangeboden, zei hij na de soep tegen de tafelpresident: „Ge moet me even excuseren. Ik kom subiet terug". Een kwartier later dook hij weer op in het rokerige zaaltje. De tafelpresident Willem Elsschot: „Als ge soms goesting hebt om het laatste gat jn uw boekenkast te vullen, dan kan zo'n pil wonderen ver richten". boog zich in zijn richting en fluisterde: „Als ik niet te onbescheiden ben: zou ik mogen weten, wat u zojuist hebt ge daan?". „Ik herinnerde me opeens, dat ik een le zing voor de radio moest houden", ant woordde Elsschot. „Maar u gaat me toch niet wijsmaken. haald besloot hij zijn uitgestelde droom alsnog te verzilveren en zijn sompig va derland bij de Noordzee verder voor ge zien te houden. Als nieuwe ankerplaats koos hij Nesby- en, een dorp met 3.300 inwoners in het fotogenieke Hallingdal, dat zich 175 kilo meter ten Noorden van Oslo een ver vaarlijke kronkelweg baant van Kro- dern tot voorbij het populaire winter sportoord Geilo. Die keuze had hij gemaakt na grondige bestudering van de Noorse weerkaarten der laatste honderd jaar, waaruit onom stotelijk bleek, dat uitgerekend Nesbyen ligt op een plek, waar het zo weinig re gent, dat er vrijwel geen roestvorming optreedt. Bij acclamatie Omdat Groot inmiddels meer weet van Nesbyen dan de Noren, die er geboren en getogen zijn, is hij in 1983 bij acclama tie benoemd tot directeur van de plaatse lijke VVV. En dat heeft het dorp gewe ten. Want vanaf dat moment wordt deze nietige vlek overstroomd door toeristen, die op de hoempamuziek van zijn propa- gandatrompet afkomen en hun intrek nemen in de zeven hotels, op de zeven campings en in de/elfhonderd vakantie huisjes, die op de hellingen van het Hal lingdal zijn gebouwd. En zonder uitzon dering komen zij tijdens hun verblijf tot dezelfde conclusie, die Groot reeds in 1960 heeft getrokken: „Nesbyen is voor waar een snipper van het paradijs". een beter woord. Daar heb ik nog ruimte om adem te halen en wordt rn leven bepaald door de natuur, het k maat. Als mens heb je er geen bal in brengen en moet je maar afwachten, y er voor je in het vat zit. De natuur l stuurt je hele denken, doen en laten, als je aan dat onwrikbare ritme eenm. gewend bent, wil je niet anders meer ven. Dan merk je ook, dat privacy vot namelijk voordelen biedt. In Noorweg niet zo maar ongevraagd bij Uitspraak Wat heeft Groot zijn gasten te bieden om hen tot zo'n uitspraak te verlokken? Wat is het geheim van Nesbyen? Groot glim lacht en zegt: „Dat is de natuur mijn vriend. In Nederland is de natuur ver knipt, verkwanseld en ondergeschikt ge maakt aan de grillen van de mens. Als je een bezoek brengt aan de Hoge Veluwe moet je in Ede al boven op je rem gaan staan, want anders ben je er al doorheen voordat je er erg in hebt. En als je het lef hebt in je voortuintje iets te enthousiast op je borst te trommelen, sturen ze de politie op je dak, omdat je burengerucht maakt". „Begrijp je nu, waarom ik naar Noorwe gen ben gegaan? Gevlucht is trouwens Voordeelaanbieding Is Nesbyen nu echt zo'n gebenedijd vakantieoord als Peter C. Groot bij hoog en tn laag volhoudt? Om dat te kunnen vaststellen biedt hij een aantrekkelijke mogelijleke heid om de proef op de som te nemen. Voor 435 gulden weet u alles. Voor dat bedr«jaSV krijgt u op bepaalde data in het voorjaar een retour met de Larvik Line van Fred -/ rikshaven in Denemarken naar Larvik v.v. Van Larvik rijdt u dan de 280 kilometr naar Nesbyen, waar u vier dagen logeert in het voortreffelijke Fagerhoy Bergpefe Ja sion op basis van half pension. Deze prijs per persoon geldt, wanneer twee mensen ?em één auto reizen. Gaat men met drieën dan is de reissom 405 gulden per persoobbei Voor vier samen reizenden is dat 385 gulden. Inlichtingen bij Norske Turist Servitude Zuidermolenweg 25, 1069 GE Amsterdam, telefoon 020-106405. „In Noorwegen is privacy nog een 1 grip met inhoud. En daar kun je S/ VVV-directeur royaal mee uit de voet^imj Ik verkoop rust, stilte en een fascinere de natuur. Je moet het maar van i1 n< aannemen: meer heeft een mens niet dig om zich gelukkig te voelen". 254 dse ieks LEIDSE COURANT KLEINTJES KLEIN GEZET Advertenties gezet over 1 kolom In kleine letters met een woord in hoofdletters. Prijs 0.37 per mm. Minimum plaatsing 10 mm. KLONTJES GROOT GEZET Advertenties gezet over 1 ol 2 kolom met een of meer i gezette regels. Prijs f 0,43 per mm Minimum plaatsing 10 mm. STICHTING BEJAARDENZORG Zusters Dominicanessen van Voorschoten zoekt voor haar kloosterbejaardenoord "Huize Bijdorp" een GEDIPLOMEERDE ZIEKEN- OF BEJAARDEN- VERZORG(ST)ER in tijdelijke dienst, voor 40 uren per week. Gedacht wordt aan een ervaren kracht van ten hoogste 30 jaar oud, die bereid is wisselende diensten, waaronder nacht dienst, te verrichten. Salariëring volgens de CAO Bejaarden tehuizen. Uw schriftelijke sollicitaties worden inge wacht bij de directrice van OUD-BIJDORP, postbus 398, 2250 AJ Voorschoten. (KORTE) MEDEDELINGEN Bezoek a.s. zondag 3 leb. de mobiel- en hobbymarkt. De grootste en meest biedende maandelijkse vlooienmarkt Oosterse Markt Beverwijk op steenworp afstand van de zwarte markt Vrijdag 22 febr. a.s. open Ned. KLAVERJASKAMPIOEN- SCHAP voor koppels (Rotter dams). In de beurshal te Bos koop. Inschrijven 01714-4535 b.g g 5111. Boerenkapel huren? 01712-8012/8175 Bingo thuis Rode Kruis UITSLAG 1 FEBR. BINGO GETALLEN: 67. 14. 45.90. 44, 82.03.40. 87. 20.54. 88.02. 62.07.60. 55. 13, 09.01. 25. 29. 80. 59, 99. 69. 12. 75. 37. 22.48, 38.93. 94. 52,43, 61.73.68.84. 58.10.49.65. 27, 35.18. 24.06. 96. 19.04,66.51, 91.34.46. 17. 78.97. 47. 83. 33. Loterij getal: 5050002331 Speel mee en bel: 070-949414. Rotte ol oude gemalen mest nu voordelig. Voorlopig de eer ste 3 mnd. 10% korting. G. Hil- gersom Zn., Dr. v. Noortstr. 124. 2266 HB Stompwijk. Tel. 01715-1658/1698. Tuinaarde, mengmest. compost, zand. enz. voor Diana (15 jr.) (liefst met dochter(s). Dat haar helpt zelfst. te worden. Voor reacties tel. 070-655930. met de allernieuwste afgeschuinde kap. Rechtstreekse levering aan particulier. Nergens voordeliger. Kom kijken of vraag vrijblijvend bezoek aan huls. Laan van Meerdervoort 553, Den Haag. Tel. 070-464614 Oud papier/oude metalen oud Ijzer Gegarandeerd de hoogste prijs. Inkoop uitsluitend Zoeterwoud- seweg 9-11. Fa. J. de Nobel KOPEREN en andere soorten naamborden. Bewegwijzering. Metalen letters. Helder Gra- veertechniek. voor architectuur bouw. Zoutmanstr. 26, Den Haag. 070-630188. Wij geven de hoogste prijs afvalstoffen, aluminium, ijzer, lood, zink, koper en papier. Tevens plaatsen wij containerbakken. Fa. J. de Nobel Gebroken ruiten, glas in lood, REPARATIES worden door mij met spoed hersteld. Ook leve ring ventilatoren. Glasrepara tiebedrijf D. Galjaard, De Sitter- laan 76. tel. 071-132916. Gordijnen gratis gemaakt. Gordijnen gratis gemaakt. Tapijten gratis gelegd. Tapijten gratis gelegd. Mateba Uw TROUWREPORTAGE in kleur, een feest om naar te kij ken. Foto Van Bemmelen. Dorpsstraat 14. Zoeterwoude (dorp), tel. 01715-1353. Varianten - gesloten bestelwagen - 5/8-persoons dubbele cabine - 5-persoons combi - 8/9-persoons minibus - 9-persoons taxi Specificaties - 2.3 liter diesel- of 2.0 liter benzinemotor - laadvermogen Diesel 1265 kg (benzine 1355 kg) - laadvolume 6,2 m! - laad lengte max. 3.07 m - vijfversnellingsbak met overdrive - zijlaaddeur palletbreed - verhoogd dak leverbaar Prijzen Diesel: v.a 20.860.- excl. BTW (23.364.- Incl. BTW) Benzine: v.a. 17.975.- excl. BTW IMISSAN BIJ UW NISSAN/DATSUN DEALER: AUTO HEEMSKERK Alkemadelaan 1, Roelofarendsveen, 01713-2866 Herengracht 79, Leiden, 071-133861. vondellaan 33. 2332 AA leiden telefoon 071-769252 direkteur S. M. de Mik lager technisch onderwijs met een individuele opleiding Aanmelden: Dagelijks aan de school of via het hoofd van de basisschool

Leidse Courant | 1985 | | pagina 26