„Ik een beetje ijdel? Man, ik loop voorop" rnmoi itizo Computer aan de pols lui ii u i lK Jo Vischer jr. trots op zijn carrière In deze rubriek had ik het er al eerder over: in de micro-elektroni- ca wordt alles steeds kleiner. Dat geldt zeker voor de computers. Waar enkele tientallen jaren gele den zo ongeveer de ruimte van een compleet kantoor voor nodig was, wordt nu weggestopt in iets wat niet groter is dan een schoenen doos. Die ontwikkeling is voor een niet gering deel te danken aan de ontwerpers en fabrikanten van chips. Die slagen erin steeds meer functies op één zo'n plaatje silicium ter grootte van een pinknagel te krijgen. En het onderzoek gaat nog steeds verder. Wie de race verliest, loopt grote kans de hele wedstrijd te verliezen. Niet voor niets krijgt Philips vele miljoenen uit de staats ruif als hulp voor het ontwikkelen van de megachip. Heel veel van wat er allemaal mo gelijk zou zijn is nog niet in de han del verkrijgbaar. Het gaat dan om proefexemplaren en het kan dan vaak nog wel jaren duren voor men erin is geslaagd over te gaan tot commerciële produktie. Toch komt er zo nu en dan wel iets heel kleins op de markt. Meestal staat er dan „Made in Japan" op. Zo ook op de UC-2000 polscomputer, een pro- dukt van horlogefabrikant Seiko. Volgens importeur Secom in Hees- wijk (telefoon 04139-2061) een com plete microcomputer, onderge bracht in een polshorloge van nor male afmetingen. Agenda De polscomputer is voorzien i een beeldvenster, dat in vaktaal LCD heet: liquid crystal display. Hierop kunnen vier regels van tien tekens worden afgebeeld. Het vrij beschikbare geheugen is 2000 te kens groot, verdeeld in twee sec ties. Dit is gedaan om, als in het ene deel bijvoorbeeld een afspra- kenagenda is ingebracht, het ande re deel te kunnen gebruiken voor zaken als berekeningen zonder de kans te lopen gegevens uit die agenda le wissen. De polscomputer beschikt verder over een werkge heugen van 7.5 KB voor de bestu ring en werkt met een 4 bits micro processor. Als programmeertaal wordt BASIC gebruikt. Een klein batterijtje is voldoende voor ander half jaar. Het horloge is ook nog uitgerust met een luidsprekertje en vier toetsen onder het beeldvenster voor het instellen van de verschil lende functies. Die zijn naast het gebruik als beeldvenster de tijd, da tum, chronometer en wekker. Nu is het wel zo, dat de gebruiker aan het horloge alleen weinig heeft. Op zijn minst is er het toet senbord UC-2100 bij nodig om de gegevens te kunnen invoeren. Wel iswaar een klein plat dingetje, iets groter dan de gebruikelijke zakre- kenmachientjes, maar toch moet het ergens blijven. Voor mannen die gewend zijn een kolbertje te dragen is dat geen probleem na tuurlijk. Samen met dit toetsenbord moet voor de polscomputer een be drag van 547 gulden op de toon bank worden gelegd. Zonder draadjes Het gebruik van het toetsenbordje (gewicht 63 gram), samen met het horloge, is heel eenvoudig. Het hor loge behoeft alleen maar op de juis te manier op het transmissieplateau van het toetsenbord te worden ge legd en de zaak is aan elkaar ge koppeld. Zonder draadjes of kabel tjes en dat is iets waar de meeste huiscomputers er vele van hebben. Gewerkt wordt met 61 toetsen in de normale QWERTY-opstelling. vier ervan zijn om de cursor (het flikkerende vierkantje op het beeldscherm dat aangeeft waar het volgende teken zal verschijnen) te bedienen. Een aantal toetsen heeft een dubbele functie, zodat niet al leen letters, cijfers en leestekens op het beeldscherm kunnen worden getoverd, maar ook grafische te kens. Ook dit toejsenbord werkt op een batterijtje dat volgens Seiko niet minder dan vijf jaar meegaat. Wie niet genoeg heeft aan het klei ne toetsenbordje kan voor 555 gul LELYSTAD Jo Vischer voelt zich gestreeld als hij op straat wordt herkend. Hij mag dan wel niet meer tot de meest tot de verbeelding spre kende landgenoten behoren, maar zo af en toe overkomt het hem nog. Vervelend om aan de mouw te worden ge trokken tijdens de zaterdagse tippel langs de winkels? „Ach, iets mooiers is er toch niet. Je bent van de mensen. Het zijn je klanten. Als we een lekker hapje zitten te eten en ze wil len me de hand schudden, dan ben ik de eerste'om ze de nog vrije stoelen aan te bieden". Geef hem een handvol woorden met een vraagteken er achter en hij slaat onmiddellijk terug met een veelvoud daarvan, inclusief een enorme reeks uitroeptekens. Jo Vi scher jr. is niet beschaamd breed uit te weiden over z'n carrière, z'n capaciteiten en z'n vrienden. Een trots man. Staat voortdurend te trappelen om z'n verhaal te spuien. Iemand ook die altijd met volle teugen heeft genoten (en nog steeds) van roem en eer. Een ijdel mens („Ik een beetje ij- del? Man, ik loop voorop"). Toch maakte hij in het begin van de ja ren zestig een knieval: van beken de Nederlander naar een heel klein beetje bekende Nederlander. Dat was toen hij voor vastigheid koos en in loondienst kwam bij de AVRO. En daar zit je goed, zoals het credo luidt. Jo Vischer kan dat beamen. Een dienstverband van 23 jaar spreekt voor zich. De verbintenis met de omroep maakte abrupt een einde aan een bestaan als toneelspeler, cabaretier en wat al niet meer. Jo kan niet een, twee, drie het waarom van die keuze aangeven. Heeft iets met het zoeken van vastigheid van doen gehad, vermoedt hij. „Als theater man had je zeker in die tijd niet de verworvenheden die vandaag de dag zo vanzelfsprekend zijn. Geen pensioen, geen ziekteverzekering en toch altijd het niet weten wat er de volgende dag in de portemon- naie zit. Een vast dienstverband •trok me wel. Verder weet ik het De polscomputer van Seiko, die er net zo uitziet als de gebruikelijke di gitale horloges. seld met een nul. Handig is het ook om te weten dat bij de datumaan duiding het Amerikaanse systeem wordt gebruikt, dus het jaar voor op Het toetsenbordje UC-2100 ziet er leuk uit. Of het aan het exemplaar ligt dat ik ter beoordeling kreeg weet ik niet, maar het plastic film pje dat over het toetsenbord is be vestigd ter bescherming liet los. Aan de werking veranderde- dat overigens niets Voor onze grote westerse vingers is het oppassen geblazen De toetsjes zijn erg klein (dat kan ook niet anders) en heb ben een nogal vaag gevoel Dat be tekent steeds kijken op het beeld schermpje om te zien of het teken wel verschijnt. Van het gebruik als calculator moet men zich niet al te veel voorstellen Heel veel zak re kenmachientjes die een aantal ke ren goedkoper zijn kunnen dat be- genoemd. Een leuk uitziend appa- raatje dat voorzien is van een zeer goede BASIC. Volledig beantwoor dend aan de specificaties van de maker Microsoft. Er zijn helaas ook minpuntjes uit te delen. De toetsen die op deze controller zitten zijn van dezelfde uitvoering als die op het vestzak-toetsenbordje. Klein en vaag dus, met de kans dat ze ge woon in de behuizing verdwijnen als ze iets te hard worden inge drukt. De agenda die standaard in het geheugen is verwerkt voldoet prima. De gegevens zijn makkelijk op te slaan of'te veranderen. Om met de spelletjes aan de gang te kunnen heeft men enige creativi teit nodig. Opvolgen van de in structies levert geen resultaat op. Tenslotte nog iets wat zeker voor een computer in deze jachtige tijd, belangrijk is: de snelheid. Die valt erg tegen. Ik probeerde een klein eenvoudig programmaatje, dat ach tereenvolgens de getallen 1 tot en met 10 op het schermpje brengt. Daarvoor was meer dan elf secon den 4iodig! En net zo tijdrovend is het om iets in het geheugen te brengen. Is de cursor weer aan het eind van het kleine regeltje geko men (en met tien tekens is dat gauw gebeurd), dan duurt het on geveer een seconde voor de volgen de regel weer voor gebruik gereed is. Nu lijkt een seconde niet veel. maar het is een irriterende wacht tijd als een wat uitgebreid pro gramma moet worden ingevoerd. Toetsen weg Blijft tenslotte nog de UC-2200 computer over die controller wordt Prestatie Als algemene conclusie kan dan ook worden gesteld een goede technische prestatie om iets te ma ken dat zo klein is en nog werkt ook, maar wat moet je ermee1 Het slaat natuurlijk heel interessant om op je horloge te kijken hoe laat je met een computer? Dan weet ik voor hetzelfde of minder geld wel heel wat praktischer apparaten te koop. PIETER TAFFIJN den nog de microcomputer UC- 2200 kopen. Ook een uiterst klein apparaatje; de afmetingen zijn 19,5 x 13,5 x 3 cm. het gewicht bedraagt 452 gram. En toch is het een min of meer volwaardige computer, die het horloge dan ook alleen nog maar als beeldschermpje nodig heeft. Seiko meldt met trots dat er programmatuur mee kan worden verwerkt dat werkt onder het CP/M-besturingssysteem. Een door veel fabrikanten toegepast systeem waarvoor veel software verkrijg baar is. Alleen: aan de computer kan geen randapparatuur als een cassetterecorder of een diskdrive (die werkt met diskettes, van die kleine schijfjes) worden aangeslo ten. Alle programma's moeten dus door de gebruiker zelf worden in gebracht. Het geheugen van de computer is 4000 tekens; uiteraard is BASIC de programmeertaal. De UC-2200 is voorzien van een luid spreker en een thermisch printer- tje, dat de tekst afdrukt op een soort kassarol. Bij de computer hoort een zogenaamd ROM-pack, dat is voorzien van zes program ma's, die kunnen worden gebruikt als demonstratie voor het systeem, als elektronische agenda en voor vier verschillende spelletjes. Niet op gang Tot zover de beschrijving van de onderdelen van het systeem, dat bij elkaar dus 1102 gulden kost. Vijf rolletjes thermisch papier kunnen worden gekocht voor zes gulden en vijftig cent Hoe werkt nu iets wat zo klein is? Dat valt eerlijk gezegd niet zo erg mee Om te beginnen was het horloge niet op gang te krijgen. Keurig werden de instruc ties uit de (Engelse) gebruiksaan- wijzig opgevolgd. Tijd en datum konden wel worden ingesteld, maar verder gebeurde er niets. Pas nadat het horloge was bevestigd aan het transmissieplateau van het toetsenbordje kwam er leven in en fjing ook de wekker werken De eesbaarheid van het beeld-' schermpje is niet iets om over naar huis te schrijven. Vooral de acht van de tijdsaanduiding is slecht te lezen; die wordt makkelijk verwis- niet. Het is niet een vanzelfspre kende stap geweest. Het moest zo zijn en zo is het ook gebeurd". Vergeten Als producent-regisseur van radio programma's bleef z'n werk voor een groot deel achter de schermen hangen. Mist hij ze wel eens, de spotlichten en de voortdurende stroom van belangstelling? „Tuurlijk. Voor m'n collega's en de meer ingewijden mag ik dan nog wel een autoriteit zijn, maar het grote publiek is mij vergeten. En dat vind ik jammer. Ik kan me er aan ergeren als de toneel- en thea tercoryfeeën van vandaag verbol gen uitroepen: „Walgelijk al die mensen die aan je lopen te trek ken". Geklets vind ik dat. Het is het onderschatten van je publiek. Je bent toch openbaar bezit. Heb ik geen moeite mee. Als je het veraf schuwt, moet je maar bouwvakker worden". Wat zou er van Jo Visscher jr. ge worden zijn als senior in vroeger tijden nu eens niet het toneel op was gegaan? „Geen idee", zegt-ie. Om maar eens een cliché te gebrui ken: het theatervak is hem met de paplepel ingegoten. Z'n wiegje hij dus ook stond vaker tussen de coulissen dan in de geriefelijke huiskamer. En wat die pap betreft: die werd hem tussen de voorstellin gen door toegediend. „Ooms en tantes waren het allemaal voor me, al die bekende toneelnamen van toen. Vader in het vak, moeder in het vak en met de familie was het al niet anders. Dan heb je toch wei nig keus. 'k Wou ook niet anders", 't Is niet echt alleen voordelig: zo'n ruggesteuntje in de vorm van ou ders met een bekend toneelverle den. „Ik moest me dubbel bewijzen. Er werd op me gelet. En natuurlijk werden vergelijkingen met vader en moeder getrokken. Ik heb dat nooit als vervelend ervaren. Ik ben zelf ook zeer kritisch. En ik vind dat anderen dat ook mogen zijn. Of liever moeten zijn. Er lopen nu veel te veel jonge mensen in de theaters rond, die denken dat zij een begenadigde acteur of actrice zijn. Dat ze alle wijsheid in pacht hebben. Onzin. Het theatervak kun je alleen leren met hulp van ande ren, vaq ervaren mensen". Als hem gevraagd wordt naar na men, data of andere exacte gege vens uit het verleden, begint hij steevast met „Tja", uit te roepen, om vervolgens in één adem aan het verzoek te voldoen. Hij debuteerde in 1938 bij het Amsteltoneel. Deed veel kindervoorstellingen. Samen met Jan Nooy. „We traden vooral ook op voor militairen en in de ar beiderskampen. Een stuk als De Voddenrapers van Parijs staat me uit die tijd nog bij". Wim en Corrie In de oorlogsjaren speelde Jo welis waar door. maar echt kans om zich verder te ontwikkelen kreeg hij niet. De aansluiting bij het ABC-ca- baret in 1949 betekende de door braak voor Vischer jr Van de par tij waren ook Wim Kan en Corrie Vonk. Alras z'n beste vrienden. „Ja, Wim en Corrie. Kind aan huis, hoor. Ik mocht ze bij de voornaam noemen. Die eer was niet aan velen voorbehouden. Ze waren de getui gen bij m'n huwelijk. Prachtig om met dat koppel te werken. Ik heb daar heel dierbare herinneringen aan overgehouden". Bij het ABC- cabaret legde ook Wim Kan en Corrie Vonk de basis voor hun la tere successen. „Toen al sprong Kan er bovenuit", weet Jo Vischer. „Voor de pauze kwamen de ande ren en ik op het toneel, terwijl het sluitstuk steevast aan Kan werd toevertrouwd". Het ABC-cabaret speelde en oogstte. Het gezelschap trad op in binnen- en buitenland. Waar ze kwamen, klonk applaus op. Na zes jaar heeft Jo zin in iets an ders. En dat vindt hij. Op de bühne met het onsterfelijke duo Snip en Snap. ofwel Willy Walden en Piet Muyselaar. Vooral met de laatste had hij een hechte band. „M'n boe zemvriend was het", zegt de junior van zestig. In die periode kreeg Jo Vischer ook grote bekendheid als „Oom Willem" van de familie Doorsnee. De serie over het wel en wee van de Jan Modaal van de ja ren vijftig. Een hoorspel uit de pen van Annie MG. Schmidt. Met mensen als Hetty Blok en Kees Brusse, om er maar een paar te noemen. „Het succes is met geen pen te beschrijvenzegt Jo. „Het was bladstil op straat, als we in de eter waren. Fantastisch Toen in 1961 de AVRO bij hem aanklopte met het verzoek te gaan produceren en regisseren, stond hij éven met z'n oren te klapperen. „Het eerste wat ik zei was: ik heb daar geen verstand van. Het is mijn werk niet. Ze hebben me overge haald het toch maar te proberen. En ik was nog niet echt bezig of ik had er meteen reuze gein in. M'n eerste programma was Opklarin gen, een zomeronderwerp. 't Sloeg aan. En ik was dus verkocht". Daarna volgden honderd en één programma's. Veel muziek ook. een voorliefde van Jo die in de loop der jaren de kop opstak. Hij produceer de, regisseerde en presenteerde. Hoorspelen, cabaret en muziek. „Mobiel„Na Tafelen" en „Even tussen door", om maar een kleine greep te doen uit z'n kant en klaar afgeleverde radiowerkstukken. Meer recentelijk is „Muzikaal Ont haal", een programma waar Jo nog steeds een zwak voor heeft. Terug naar de groten met wie hij opgroeide. Hij heeft het over een leegte, als de opvolging van Wim Kan, Wim Sonneveld en ook Toon Hermans ter sprake komt. „Nieuw talent van dat kaliber is er niet. Freek de Jonge doet het heel goed. Maar zoals Wim en Toon? Nee, daarvoor is hij toch te veel gericht op een bepaald soort publiek. Kan wist alle bevolkingsgroepen te be reiken. Maar zoiets is een toevals treffer. Er is ook maar één Johan Cruijff geboren, 't Kan best zijn dat binnenkort een kei zomaar opeens uit het niets omhoog komt". Jong talent of niet, voor Jo Vischer jr. zit het erop. Hij maakt gebruik van de vut-regeling. Om de eer aan zichzelf te houden, zegt hij. Z'n laatste toneelrol dateert uit 1961. toen hij als „gewone man" in een stuk van Thomas Moore z'n toneel carrière afsloot. Als hem voorzich tig de vraag wordt voorgelegd of hij ooit nog op het toneel zal klau teren. houdt hij de boot af. Om er zonder nadenken aan toe te voegen het toch ook weer niet uit te slui- GOOS DE BOER Het hele systeem bij elkaar. Links de „grote" controller waarop de printer duidelijk zichtbaar is, rechts het kleine toetsenbordje waarop de polscom puter is bevestigd om gegevens te kunnen invoeren. ZATERDAG 2 FEBRUARI 1965 Jo Vischer jr., rechts een geschilderd portret van z'n moeder Klaar Blaaser. daarnaast een aankondi ging van een van z'n suc cesprogramma's: „Muzi kaal Onthaal". Een junior van zestig. Jo Vischer noemt de letters „jr." die achter z'n naam prijken z'n handelsmerk. Zijn inmiddels overleden vader, Jo Vischer sr. dus, was een bekend conférencier, toneelspeler en cabaretier. De Vischers, de Blaasers (z'n moeder is ook een Blaaser) en de Nooys vormden de basis van het onvergetelijke Nooys Volkstheater. Z'n bedje lag gespreid, junior kon er zo inrollen. En dat gebeurde dan ook. Hij zat bij het Volkstheater, samen met vader en moeder, Beppie Nooy en ook Jan Blaaser. Maakte later deel uit van het ABC-cabaret met o.a. Wim Kan, Corrie Vonk en Henk en Teddy Scholten. Stond op de planken met Snip en Snap, was oom Willem in de familie Doorsnee en speelde tussendoor bij diverse gezelschappen, zoals het Nieuw Rotterdams Toneel. In 1961 maakte hij een ommezwaai. Werd producer-regisseur bij de AVRO. In die hoedanigheid was hij verantwoordelijk voor een enorme reeks radioprogramma's. Hij bekwaamde zich vooral in de muziek en produceerde een programma als Muzikaal Onthaal. Verslaggever Goos de Boer had een gesprek met deze geboren en getogen Amsterdammer, nu woonachtig in Lelystad, die er op zestigjarige leeftijd een punt achter heeft gezet. m Het ABC-cabaret op 2 september 1953, op het punt te vertrek ken naar Amerika. Op de voorgrond Wim Kan en Corrie Vonk, links een uitgelaten Jo Visscher. Boven hem Henk en Teddy Scholten, naast hen Pem Henning, daarboven Piet van der Meu- 2 len en naast hem pianist Douda Poliakine.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 21