i OMM. Zolang de kraan loopt blijf ik er lekker onder zitten' AMSTERDAM Wie de bliksemopmars van de compu ter aan een zorgvuldige analy se onderwerpt, komt onver mijdelijk tot de ontdekking, dat in het kielzog van deze ij zeren Hein nauwelijks vrou wen meemarcheren. Sterker nog: waar hij opduikt in onze samenleving sneuvelen eerst de van oudsher als typisch vrouwelijk gekwalificeerde beroepen. De oude boekhou der bij het raam wordt tot na der order nog door hem ge doogd. Maar voor de secreta resse, de typiste, de caissière, de vakkenvulster, de inpak- ster, de modinette. de sorteer- ster en de telexiste is het uur van afscheid nemen definitief aangebroken. Zij gaan terug naar „af". Hun plaatsen op kantoren en in ta- brieken worden in geforceerd tem- po ingenomen door Big Brother Robot, die als rekenwonder en klusjesman overal inzetbaar is. Overigens kan niet ontkend wor den, dat de computer een hoop dom, oervervelend werk overbodig heeft gemaakt en om die reden een zegen voor de mensheid mag wor den genoemd. Voor alle karweien kan worden volstaan met de aan koop van een robot, die met het te vreden gezoem van een bijenko ningin optelt en aftrekt, deelt en vermenigvuldgt. puntlast en sol deert, inpakt en calculeert. Zolang de stoppen niet doorslaan staat hij dag en nacht stand-by zonder ooit te zeuren over extra roostervrije dagen, vervroegde vut, loonsverho ging en gratis bedrijfskleding. Men hoort hem ook niet klagen over de pressies en aanvallen van migraine. Want dat soort onvolkomenheden blijft aan mensen voorbehouden en wordt niet meegeponst in de chips, waarmee hij zich gulzig voedt. Computeren Inmiddels is aan de Nederlandse woordenschat het nieuwe werk woord „computeren" toegevoegd. Computeren betekent openlijk sa menzweren met de robot, vrij wor stelen met de stoeipoezen van Spectrum. IBM, Commodore, BBC, Apple en van al die andere profe ten in het nieuwe elektronische verbond. Computeren is ook blindelings ge loven in hun onbegrensde moge lijkheden. Een geloof, dat beleden wordt door miljoenen volgelingen, die zich aangesloten hebben bij duistere sekten, waar in geheimtaal met de afgod gecommuniceerd wordt Opererend onder de on Over zijn onlesbare reislust wil h' op de valreep nog wel een opmei king kwijt. „Ik ben inderdaad vaa van huis. Maar dat kan ik me pei mitteren, omdat ik zestig mense; in dienst heb, die allen op topnl mij vlekkeloos. Mag ik dan asjt j blieft op mijn leeftijd van negenen I vijftig jaar wat rondkijken in dezi wereld? Dat is goed voor mij ei goed voor Frankrijk". 1 ..Zolang de kraan loopt blijf ik q lekker onder zitten". LEO THURINi krijg. Zonder die vechtlust berei L je trouwens weinig. Want de cor currentie in de computerwereld I bikkelhard". Bij de deur „Denk bijvoorbeeld niet, dat ik rij |jn zonder slag of stoot bij de deur va ge een apotheek laat wegsturen 2 |er hebben uiteraard het recht 01 „nee" te zeggen op mijn voorstej len. Maar dan zullen ze me to<| eerst met deugdelijke argument^ moeten overtuigen van hun weig ring". „Ik ben er namelijk zeker van. d ik een produkt verkoop, waar iedi re apotheker, groot of klein, d| maakt geen enkel verschil, op ko te èn lange termijn alleen ma; profijt van heeft. Hij krijgt hulpmiddel in huis, dat voor procent waterdicht is en van rri nuut tot minuut een totaal ove zicht geeft van zijn complexe adir nistratie. Met één druk op de kn< kan hij ook controleren of de opg geven dosering klopt, of de kla niet te vroeg is teruggekomen vo een herhaling, wat er door he precies geslikt wordt en of de m dicijnen elkaar verdragen. D laatste is van levensbelang, wa gemiddeld één keer per zes wek« komt het voor, dat iemand door h innemen van verkeerde medicijn» op sterven na dood is. Door gebru te maken van een computer m een speciaal programma kan voorkomen worden". Kostelijk Tina Filius, die nu duidelijk op iuiste bedrijfstemperatuur pra betreurt het nu zichtbaar, dat haar kostelijke verhaal moet ve tellen aan een journalist, aan wie gegarandeerd geen snipper soft- i hardware kan slijten. Ze had Y oneindig zinvoller gevonden de januarimiddag door te brengen rr een hevig wantrouwende apoth ker, die nog steeds hardnékkig zf rekeningen met de hand blijft u schrijven. „Met zo'n man ga ik vanaf het t gin een vertrouwensrelatie aar zegt ze stralend. „Hij moet begr pen, dat ik hem niet alleen ei computer wil verkopen, maar c ik na de eventuele koop als ei leeuw voor hem zal blijven vee ten. Mochten er dus onverhoo problemen rijzen, dan mag hij n altijd bellen. Al is het midden in nacht. Heus, met een big smile i je het als verkoper niet. Je moet' hele hebben en houwen in de strl gooien om een succesje te boeket „Ik rust niet, voordat mijn kla even enthousiast over compute praat als ik". t rn tmttrtS haute-cuisine is de inventiviteit van de kok. Ik heb het geluk, dat ik in een streek woon, waar het goede der aarde ruim voorhanden is. Daar hangt immers de kwaliteit van de gerechten uiteindelijk van af. Het is toch te gek om los te lo pen, dat de laatste jaren overal in de wereld exact dezelfde ingrediën ten worden verwerkt. Variatie is er nauwelijks. Als dat de „Nouvelle Cuisine' is, heb ik al gegeten". Ophëldering Daar zegt hij een waar woord. Wat schaft de pot eigenlijk op deze avond? Het menu, waarvan de voorzijde is verlucht met een foto van Bocuse. die geflankeerd wordt door een hovenier en zijn persoon lijke negerslaafje Michel, geeft daarover opheldering. Begonnen wordt met de fameuze „soupe aux truffes noires V.G.E.", die hij in 1975 gecreëerd heeft voor een etentje, dat de toenmalige pre sident Valérie Giscard d'Estaing op het Elysée gaf. Het bleek goeie soep te zijn, want prompt werd Bocuse benoemd tot Chevalier de la Légion d'Honneur. En dat is toch algauw een onder scheiding waar anderen op het slachtveld een been voor hebben opgeofferd of ten minste een epos hebben geschreven met eeuwig heidswaarde. Dat zo'n uitverkiezing je echter ook ten deel kan vallen, wanneer je een kop geurige soep brouwt, die op de spijskaart voor 215 Franse franken is geprijsd (pak-weg 80 gulden), geeft de burger weer moed. Het volgende gehecht is zeeduivel met kreeftesaus, gestoken in een camouflagepak van bladerdeeg. Daar vraagt Bocuse vijf franken minder voor dan voor zijn truffel- Eendeborst Voor het hoofdgerecht is eende borst gekozen, die nagenoeg rau\ I wordt binnengedragen. Wie be weerde toch daarnet, dat de „Nou veile Cuisine" een verzinsel i p waar hij part noch deel aan heel gehad? Het is in elk geval duidelijk dat deze brave borst nimmer in zijl eigen restaurant heeft gegeten. Na de kaas van moeder Richard - het is goed te merken, dat ze e zelf van heeft gegeten volgei nog het gebak en de ijsvariatiei Vervolgens daalt het gezelschap a naar de parterre, waar Bocuse zic| inmiddels bij het fornuis heeft ge ïnstalleerd om te poseren met zijl gasten. Het is de verplichte lak moesproef, die onomstotelijk be wijst, dat je bij Bocuse gegetei hebt. Algauw blijkt, dat het drip gen geblazen is. Vlekkeloos ZATERDAG 2 FEBRUARI 193 schuldige naam „Hobby Club" pe netreren ze zo steeds dieper in het menselijk brein, dat onder de vracht geprogrammeerde gegevens zienderogen kapseist. Dogma's Wat blijkt ook daar: in de tiental len Computer Clubs, die Nederland inmiddels rijk is, schitteren vrou wen vrijwel door afwezigheid. In de redactie van de gezaghebbende „Nieuwsbrief", die de dogma's van Big Brother aan de ruim 20.000 le den van de Hobby Computer Club doorgeeft, zit welgeteld één vrouw, Katja Bosschert, die achter een tekstverwerker de administratie bestiert. In feite fungeert zij dus slechts als doorgeefluik tussen de computer en de overige redactiele den, die zonder uitzondering man nen zijn. En zo hoort het ook, houden de kenners vol. De computer is niet gebaat bij borstvoeding en kan al leen blijven groeien dank zij de geestesprodukten, waarmee man nen hem volproppen. Achteraf geeft ook de dertigjarige Tina Filius i'rnotmoedin ton. dat ze veel veranderd. Ik geef als voor beeld de drie-sterrenrestaurants in Frankrijk, waarvan er alleen in en rondom Lyon al zes zijn. Zonder uitzondering zijn ze het eigendom van de man, die in de keuken de scepter zwaait. Hij is dus geen ver antwoording schuldig aan een pa troon, die hem de wet voorschrijft. En dat is een zegen voor de gastro- „Als een kok het in zijn bedrijf voor het zeggen heeft, zal hij name lijk alles op alles zetten om zijn gas ten het beste van het beste voor te zetten. Zo'n man gaat 's morgens zelf naar de markt om te zien wat er die dag te koop is. En uit dat aanbod maakt hij zijn keuze voor de maaltijd van die avond. Hij kookt wat hij zelf lekker vindt en waar hij bij zijn gasten eer mee kan inleggen". „Ik begrijp overigens wel, waar die hardnekkige fabel van de „Nouvel le Cuisine" vandaan komt. Vijf en twintig jaar geleden hebben we een invasie beleefd van Japanse koks, die de haute-cuisine van Frankrijk kwamen bestuderen. Ik heb ze met open armen ontvangen. Want ik ben een patriot en wil de goede dingen van mijn land graag met anderen delen". Paul Bocuse, de profeet van de winterpeen, betreedt zijn blinkende keuken nog voornamelijk om zich te laten fotograferen met gasten, die daar prijs op stellen. En reken er op, dat het daar voortdurend dringen is geblazen. Uiteraard liet ook Leo Thuringzich d( uitgelezen kans om met deze messias voor de eeuwigheid geconserveen te worden, nie ontgaan. soep. Wat redelijk lijkt. Want j krijgt voor die vijf franken mind»} een hoop meer op je bord. Tina Filius: „Ik voel me prima in die mannenwereld van de computers". nooit van een carrière in de com puter-business heeft durven dro men. Ze wilde aanvankelijk ste wardess worden maar koos na haar hbs-opleiding toch maar de ingesle ten, geijkte weg van de minste weerstand en werd secretaresse. „Een andere baan leek trouwens voor meisjes van mijn leeftijd niet weggelegd", voert ze ter veront schuldiging aan. Verkassen „Acht jaar geleden vond ik. dat het de hoogste tijd was om te verkas sen. Burroughs zocht een secreta resse voor de president-directeur. In mijn grenzeloze onnozelheid dacht ik, dat ik in zo'n functie au tomatisch op directieniveau zou gaan meedraaien. Wat vervolgens lelijk tegenviel. Zodra het menens dreigde te worden en er een brief de deur uit moest met een strikt vertrouwelijke inhoud schreef mijn baas hem zelf en liet hij mij buiten spel. Toen ik dat in dé gaten kreeg realiseerde ik me gelijk, dat ik ach ter mijn fraaie bureau een tikgeit was, die niets had in te brengén". ..Op een posevcn moment heb ik de knoop doorgehakt en aangekon digd, dat ik weg ging. Ik had welis waar geen andere baan in het voor uitzicht, maar ik dacht: wie dan leeft wie dan zorgt; alles beter dan dit. Zo zei ik het ook tegen mijn baas, die verrast antwoordde: „Dat komt goed uit. Ik heb net vanmor gen besloten de debiteuren-verwer king aan je toe te vertrouwen. Zo'n promotie heb je dubbel en dwars verdiend, zou ik zo denken". „Ik heb het zes maanden volgehou den. Wat ik een fraaie prestatie van mezelf vond, want het bleek een uiterst dubieuze promotie te zijn. Ik verdiende om te beginnen geen stuiver meer en deed de hele dag werk, waar je met de beste wil van de werreld geen lol in kunt hebben. Klanten bellen en ze aan manen om als de donder te betalen, is niet bepaald een bezigheid, waar ik rooie oortjes van krijg". Bekeken „Wat me stukken aantrekkelijker leek was het vak van verkoper. Ik zag de vertegenwoordigers van Burroughs geregeld tegen twee uur 's middags het kantook- verlaten en dacht: die hebben het slim beke ken; het is mooi weer en een mid dagje op het strand in Zandvoort is altijd mooi meegenomen. Laat ik het maar ^erlijk bekennen: ik was stinkend jaloers op die collega's in de buitendienst. Ofschoon ik toch goed begreep, dat de verkoop van computers een onderonsje van mannen was, waar ik als vrouw geen schijn van kans had". „Ik rolde dan ook spontaan van mijn stoel, toen de baas in 1981 te gen me zei: „Je hebt onderhand ge noeg verstand van computers. Wat zou je er van denken om ze voort aan te gaan verkopen?". „Ik verko pen?", was mijn eerste reactie. „Hoe gaat dan dan? Wat moet ik er voor doen?". „Begin eerst maar", was zijn vader lijke raad, „we hebben een compu terprogramma ontwikkeld, dat ge knipt is voor apothekers. Daar heb ben we tot nog toe anderhalf mil joen gulden in gestopt. En dat be drag willen we graag op korte ter mijn weer terug verdienen. Dat moet lukken, want er zijn elfhon derd apothekers in Nederland, die hun razend ingewikkelde admini LYON De culinaire kanjer- koning Paul Bocuse houdt sinds 1959 open hof in Collon- ges-au-Mont-d'Or, een onaan zienlijk dorp aan de oever van de Saóne, dat inmiddels door de planologische veelvraat Lyon is opgeslokt. Tussen de borden, die op kruispunten en op blinde muren attent de richting aangeven naar het raadhuis en het station, is er altijd één, die verwijst naar zijn restaurant, waar na het invallen van de duisternis op het dak neonletters ontstoken worden, die zijn naam vor- men. Ze zijn van een zelfde onbeschaamd formaat, waar- mee supermarkten en witte- prijzenhallen vanuit vrijwel ontoegankelijke weilanden klandizie proberen te trekken. Pelgrims op weg naar zijn we reldberoemde trog, kunnen zo nauwelijks verdwalen. Even dreigt er een misverstand als - de gast aan de deur verwelkomd wordt door een opgeruimde neger jongen in een vuurrood uniform met bijpassende piccolopet, waarop met gouddraad „Paul Bocuse" is geweven. Verward veronderstelt hij aanvankelijk, dat de chauffeur - van de taxi een afslag heeft gemist en hem tot aan de poort van een rondreizend circus heeft gebracht. Na binnenkomst is het echter wel ^degelijk de bedoeling, dat men een - vorkje meeprikt uit de overdaad van gastronomische creaties, waar mee Bocuse al jaren terug "drie ster ren in de Michelin-gids heeft ver- worven. Nu gaat het dus toch gebeuren. Het grote moment is aangebroken, waarop ik gelaafd en gedrenkt zal - worden door de profeet van de winterpeen, de messias van de Nieuwe Keuken, die tot in de ver- ste uithoeken van de wereld de t- sporen van zijn nestgeur heeft uit- gezet en nu als eenmans multi-na- tional vanaf zijn troon de goede smaak aan gans de samenleving dicteert. Hogepriester (l Bocuse maakt zijn opwachting in de bovenzaal, waar de servetringen v zijn verrast met zijn goed lijkend portret en borden, glazen en bestek zijn naam en initialen dragen. De hogepriester is gearriveerd. De ere dienst kan beginnen. Met een zege nend gebaar verwelkomt hij het gezelschap, dat zich achter zilver, kristal en porselein heeft ingegra ven. Met gebogen hoofd wordt daarna geluisterd naar zijn bede voor een genoeglijk samenzijn en een smakelijke maaltijd. Staande aan het hoofd van de tafel oogt Bocuse als een reus, die zijn vervaarlijk embonpoint heeft be dekt met een smetteloos witte voor schoot. Zijn hoofd heeft hij verrast met een al even verblindend witte mijter. Daarmee probeert hij tever geefs de indruk te wekken, dat hij zich zoëven met de grootste moeite van zijn fornuis heeft losgescheurd. Het is echter overduidelijk, dat Bo cuse ook op deze avond alleen in zijn keuken zal zijn om zich te la ten fotograferen met gasten, die daar prijs op stellen. Daartoe heeft hij speciale spotjes aan de zoldering laten aanbrengen, zodat er ook zon der flits opnamen kunnen worden gemaakt. Nadat deze ontwikkeld zijn zal men echter tot de ontdek king komen, dat hij ook ditmaal slechts verkleed was als kok. Het bak- en braad werk laat hij al jaren over aan zijn handlangers. Want zelf heeft hij de handen vol aan het honoreren van de tientallen uitno digingen. die hij per dag krijgt voor lezingen, demonstraties en inter views. „Bestaat de „Nouvelle Cuisine" ei genlijk nog wel?", wil iemand per se weten. Hij haalt de schouders op en roept: ..De „Nouvelle Cuisine" heeft eigenlijk nooit bestaan. Dat is een verzinsel geweest, waar ik part noch deel aan heb gehad. Er is om streeks 1960 een nieuwe generatie koks aangetreden, die niet alleen baas is in eigen keuken, maar ook eigenaar van het bijbehorende res taurant. Vóór die tijd werden vrij wel alle gerenommeerde zaken ge leid door een directeur, een geld schieter of door de leverancier van de wijnen of het vlees. De kok mocht alleen doen wat zij bedacht hadden. En dat kwam in de meeste gevallen de kwaliteit niet ten goe de. Als de spinazie toevallig goed koop was kocht de baas er honderd kilo van in en moest de kok maar zien, hoe hij die berg verwerkte. Dagen lang aten de gasten dan ge rechten, waar spinazie het hoofdbe standdeel van was. Het ontbrak er nog maar aan, dat hij gedwongen werd spinazie-ijs als toetje te ser veren". Scepter „Gelukkig is er de laatste jaren „Achteraf moet ik echter beken nen, dat die kennismaking anders is uitgepakt dan ik mij had voorge steld. Het bleek namelijk, dat de Franse koks de Japanse keuken gingen imiteren. En niet andersom. Binnen de kortste keren was Euro pa vergeven van nauwelijks ge kookte groenten, rauwe vis en rauw vlees, die beelschoon gedeco reerd werden opgediend. De ver gissing, die toen gemaakt werd, is vervolgens als „Nouvelle Cuisine" een eigen leven gaan leiden. Maar in feite stelt het niks voor. Er is ook niks nieuws aan". „Wat alleen van belang is in de Bikkelhard De griezelige uitdaging, die Tina Filius in 1980 schoorvoetend heeft aangenomen is door haar ondertus sen grotendeels al ingevuld. Van de 75 vertegenwoordigers, die stad en land afstropen met computers, die tussen de ton en de twee ton kos ten, is zij nog steeds de enige vrouw, die in de voorste gelederen operereert. En met succes: geregeld prijkt haar naam boven aan de lijst, waarop de beste verkoopresultaten vermeld staan. „Ik kom in dit vak ook bijna geen vrouwelijke collega's tegen", stelt ze vast, „en dat vind ik eerlijk ge zegd een hele opluchting. In de za kenwereld zijn vrouwen vaak haai en, die je het licht in de ogen niet gunnen. Die valse trek zit er trou wens bij mij ook in. Ik blijf net zo- lans knokken totdat ik mijn zin stratie grotendeels nog op een ou derwetse manier voeren. Daar ga jij nu dus verandering in brengen". Met die vage boodschap werd ik in het diepe gekieperd. En zwemmen maar".

Leidse Courant | 1985 | | pagina 20