Het balletje rolt nu ook in Leiden en Noordwijk 4 ïnalë EeichaQowiant Openbaar Ministerie laat het er niet bij zitten GOLDEN TEN VEROVERT DE RANDSTAD ZATERDAG 2 FEBRUARI 1985 LEIDEN Lang is gokken in ons land een louche aangelegenheid ge weest. In de schemering van de samen leving pleegden randfiguren zich onle dig te houden met talrijke variaties op het bekende thema „Hoe word ik zo snel mogelijk rijk". Chinese gokhui zen waren een fenomeen. Terwijl het gokken op de renbanen en het invul len van toto- en lotto-briefjes al lang geaccepteerd gemeengoed waren, re den nog elk weekeinde busladingen vol dagjesgokkers naar België om zich daar in het klatergoud van de speelta fels in Knokke en Oostende uit te le ven. De wet paste zich daarom aan de goklustige samenleving aan en on danks heftig verzet van de zielzorgers in de politiek werden de eerste legale casino's geopend in Valkenburg, Zand- voort en Scheveningen. „Zwart" gok ken bleef echter trekken. De opkamer tjes waar illegaal het roulette-balletje rolde, verdwenen niet. Wellicht was juist het schemerige element een van de aantrekkelijke kanten van het ille gaal gokken. Dat in gokken geld is te verdienen, mag duidelijk zijn en daarom is jaren lang getracht een kansspel te ontwik kelen, dat voor de wet als behendig heidsspel door zou gaan, maar zoveel gokelementen in zich zou verenigen dat het aantrekkelijk zou blijven. Zo ontstond Golden Ten, ook wel obser vatie-roulette genoemd. Het is overi gens geen nieuw fenomeen. Het in Duitsland ontwikkelde spel, duidelijk verwant aan roulette, bestaat al een jaar of twintig en is via onze oosterbu ren en België naar Nederland overge waaid. Al vele jaren is het bekend in het zuiden en oosten van het land. Hoewel de exploitanten van Golden Ten-clubs blijven volhouden dat het een behendigheidsspel is, staat het Openbaar Ministerie nog steeds op het standpunt dat het om een gokspel gaat. Alleen, de bewijslast is erg inge wikkeld. Vandaar dat regelmatig op last van justitie gesloten clubs hun deuren korte tijd later weer konden openen. Voor het Openbaar Ministerie overigens geen reden om het spel maar oogluikend toe te staan; ook niet nu in navolging van collega's in het zuiden en oosten van het land de afge lopen maand randstelijke ondernem- ners in dit gat in de „gokmarkt" zijn gedoken. In de Leidse regio werd in Noord wijk op 4 januari in het Boulevardhotel een Golden Ten-speelzaal geopend. Den Haag volgde in het weekeinde van 26 en 27 januari en in Holiday Inn Lei den ging het balletje afgelopen Woens dag rollen. In de badplaats Noordwijk wordt reeds gedacht een tweede speel zaal te openen, in Huis ter Duin (de onderhandelingen zijn gaande) en ook in Leiden heeft men al het oog laten vallen op een tweede lokatie. Manager Max Worms van Holiday Inn Leiden zegt. dat de speelzaal een nieuw en aantrekkelijk element is in het scala aan voorzieningen. In Noord- wijk hoort men, na een ambtelijke huivering, dat het casino aan de Bou levard de badplaats extra aantrekke lijk maakt De eigenaar van restau rant Le Coq d'Or aan de Leyweg in Den Haag zegt dat hij wel met deze dubieuze aangelegenheid in zee moest gaan om het dreigende faillissement van zijn zaak te ontlopen. Duidelijk is, dat Golden Ten een publiekstrek ker van formaat is. Maar justitie laat het er niet bij zitten. Ligt op de loer. e De fraai ogende speeltafel- bediende Jolanda van Waasdorp harkt de fiches bijeen onder het motto ..Rien ne va plus. dit geld is niet meer van u". )ORDWIJK/ LEIDEN De rm heeft vrij spel op de ordwijkse boulevard. Het ulevard Hotel, dat nog het este lijkt op een donkere jkkendoos, ziet er op deze ;enachtige middag nog on- trekkelijker uit. Niet be tid het passende decor voor speelzaal. Een roodge- urde lichtbak met de let- s „Casino" neemt alle twij- Is weg. Hoewel het uiterlijk ders doet vermoeden, lakt het interieur van het tel een gezellige en gast- ije indruk. Door een lege tzaal lopen we naar het casi- waar enkele spelers in een ak verlichte ruimte hun ge it (of is het behendigheid?) b roeven. Veel zien we nog )t, want bedrijfsleider' T. assen troont ons mee naar eetzaal, waar hij om half je met enige tegenzin aan ri ontbijt begint. Hij ziet er 'cht uit. „Inderdaad. Het is it geworden vannacht", be- stigt hij vermoeid. issen is een Limburger, zijn iuw en kinderen wonen in het den van het land en hij in het jlevard Hotel in Noordwijk. et hotelleven is niet ideaal", zegt De bedrijfsleider deed vroeger t ;n de visverwerking, maar zit al v'ijftien jaar in de Golden Ten iiness. Hij werkt voor G. Kalk- /en, die nog enkele speelzalen >loiteert in Lelystad en Kampen assen heeft enkele sluitingen 1 speelclubs meegemaakt, zoals Roermond. Hij kijkt ook wat jstig op als twee officieel ogende •en met een vetlederen koffer hotel binnenkomen, maar het komt niet voor het casino, zo- hij weer een hap van zijn boter en kan nemen. Later stappen wel i Noordwijkse politiefunctionaris een ambtenaar van algemene ten van de gemeente binnen en, nen een kijkje in de speelzaal, utine; de Noordwijkse politie et een oogje in het zeil houden, aar ben ik blij mee. Iedereen g zien wat hier gebeurt, zeker politie", meldt de Limburger fen twee happen door. Hij ver- I dat hij burgemeester Bonnike 1 Noordwijk en de officier van titie het spel heeft uitgelegd, ee, ik heb geen negatieve hou- ig gezien", reageert hij op de {gestie dat de burgervader van badplaats niet blij is met een olden Ten in het zuiden en oos- van het land al veel langer be- d. de Randstad maakt er nu pas kennis mee. Noordwijk is de eerste in de rij van westelijke speelzalen. Waarom juist Noordwijk? „Het kon hier erg snel", zegt Faassen. „Met de zomer voor de boeg leek ons dat verstandig", wijst hij op de periode dat Noordwijk wordt overspoeld met badgasten waarvan er onge twijfeld velen een bezoekje willen brengen aan de speelzaal in het ho tel. „Maar ik staar me niet blind op de zomer", voegt hij er aan toe. „Ik krijg hier fantastisch publiek, heel gezellige mensen", zegt de ma nager, „over het algemeen vrij jong. ik schat gemiddeld 24 jaar oud". Faassen heeft tot nu toe twee personen geweigerd. Wie wil spe len moet lid worden van de vereni ging Casino Boulevardhotel, waar van Kalkhoven voorzitter is. De club heeft momenteel een „leuk bestand van ruim vijfhonderd le den". Dat lidmaatschap kost vijf gulden, maar daarvoor krijgt het nieuwe lid een fiche waarmee hij aan de gang kan. „Een drankje, een hapje, alles wordt door de club be taald", meldt de bedrijfsleider. „Al cohol? Nee dat mag niet, je kunt drank niet combineren met een be hendigheidsspel". Wat is het verschil tussen het casi no in Noordwijk en dat in bijvoor beeld Zandvoort of Scheveningen, waar roulette wordt gespeeld? „Daar speel je een kansspel, wij spelen een behendigheidsspel", ant woordt Faassen. „Bij ons is het heel anders, de sfeer is veel ongedwon- gener, minder commercieel. Als je bij ons met honderd gulden bin nenkomt en je verliest dat geld, dan kun je grais een lekker kopje koffie krijgen", aldus de zorgzame speelzaalhouder. „Trouwens, we zijn geen casino, maar een speel- club", corrigeert hij. Daarbij uit het oog verliezend dat hij werkt voor de vereniging Casino Boulevardho tel. De zuiderling blijkt overigens een purist te zijn. Hij heeft het over spelleider, speelbankbediende en bediening. „We hebben zo'n fijne taal", vindt de man die enige tijd in Vlaanderen woonde. „Daar zoeken ze net zo lang tot ze een Neder lands woord hebben gevonden". De Limburger spreekt met enige wee moed over een mooie speelclub in het Belgische Waasmunster waar hij eens hoopt terug te keren. Faassen stélt voor om de speelzaal op te zoeken. Eerst echter leidt hij ons door de kelders van het hotel naar een ruimte die precies onder de speelzaal ligt. Tegen het plafond is een constructie van ijzeren bal ken bevestigd, waarop de twee in het casino opgestelde speelcilinders rusten. Toen het casino open ging, stonden de speelcilinders nog op de vloer, maar men merkte al spoedig dat ze niet waterpas te houden wa ren. De cilinders waarover het speelballetje rolt, moeten volkomen horizontaal staan. Daarom werd besloten de cilinders onafhankelijk van de vloer in de speelzaal op sta len binten te plaatsen. In de kel ders is het rollende balletje in de 'stalen cilinder goed te horen. „Het weer open", zegt de Brabander. Hij bevestigt dat het zuiden vol zit met casino's waar observatieroulette wordt gespeeld. „In Eindhoven heb je acht clubs die vlak bij elkaar lig gen. En die zijn ook nog eens 24 uur per dag open". Aanvankelijk zegt hij dat zijn winstpercentage op 2,7 procent moet worden geschat, maar als we daar onze twijfels over uitspreken, meldt hij na enig na denken dat het percentage op onge veer acht mag worden gesteld. De opvattingen van Van Vlerken verschillen niet zo sterk van die van Faassen en ook de regels die de kersverse vereniging (in dit geval speelclub Casino Holiday Inn) heeft opgesteld, lijken sterk op de bepa lingen van de Noordwijkse club. Wie zich in Leiden aanmeldt wordt geen lid, maar aspirant-lid. Men wordt op de ballotagelijst gezet. Van Vlerken meldt dat men zich hij volgens de regels ook een speel verbod opleggen wanneer hij van mening is, dat een beroepsspeler aan een tafel heeft plaatsgenomen. „Het gaat toch om de gezelligheid", meent de zakenman De Leidse club vraagt geen lidmaatschaps geld. Het casino in Holiday Inn is een uurtje langer open dan de Noordwijkse speelzaal, van twee uur 's middags tot twee uur 's nachts. Ook in Leiden zijn de drankjes gratis en de minimum en maximum inzetten respectievelijk een rijksdaalder en 50 gulden. Op vallend is. dat Van Vlerken het met vijf personeelsleden denkt af te kunnen („Ik werk zelf ook e"). terwijl Faassen acht werk nemers in dienst heeft en druk op zoek is naar nog meer personeel De speelclinders staan in Holiday Inn gewoon op de vloer. Volgens de speelzaalhouder kan dal best, omdat het hotel over goede funda menten beschikt. Volgens hem is de vloer minstens 40 a 50 centime ter dik en aangezien het gebouw i heel eind van de weg ligt, zou den er geen trillingen zijn. Ook hier schrijven wij ons in. een uitleg krijgen we niet, maar dat kan te maken hebben met het feit dat we zeggen de regels te kennen. Het lijkt erop alsof de weg van het bal letje wat moeilijker te doorgronden is dan in Noordwijk Een onzer be sluit niet te spelen omdat hij het niet doorziet, de ander verliest 25 gulden, maar de fotograaf bewijst er echt kijk op te hebben door ruim 80 gulden te winnen. Speelzaalhouders spelen zelf niet Ook Van Vlerken zegt nimmer mee te doen. Het exploiteren van een casino moet dus echt veel voor deliger zijn dan zelf spelen. „Als ik 20 jaar speel, dan heb ik nog geen fiets verdiend", zegt de casinodirec teur uil Valkenswaard. die op het ime parkeerterrein van het Leid- hotel een fraaie bolide heeft staan. KEES VAN HERPEN WIM BUIJTEWDC; FOTO'S WIM VAN NOORf waterpas staan is van levensbe lang", meldt Faassen. „Daarom wordt dat ook elke dag twee keer gecontroleerd". Het waterpas werkt zeer nauwkeurig. Als de bedrijfslei der er een dun velletje papier on der legt, reageert het instrument onmiddellijk. Uitleg Het is niet druk in het casino, aan slechts een van de vijf met groen vilt beklede tafels wordt gespeeld. De ruimte is verdeeld in een speel zaal en een bar met zitjes. Bij de kassier levert een man fiches in en stopt 2.500 gulden in een dikke por temonnee. Volgens de voorschrif ten legt Faassen het spel uit. Op een grote stalen schijf wordt door de spelleider een wit balletje gede poneerd, dat langs de opstaande rand gaat rollen en rondjes draait. Na een tijdje verlaat het balletje de rand en gaat een ellips beschrijven op weg naar het lager gelegen mid dengedeelte. In dat midden zitten 26 vakjes (de cijfers 1 tot en met 24 en 0 en X) De speler mot» voor spellen in welk vakje het balletje uiteindelijk terecht komt. Uit de gedragingen van het balletje kan men ongeveer opmaken waar het terecht komt. Vandaar de naam ob servatieroulette. Elke gast moet een verklaring on dertekenen dat de spelregels hem bekend zijn, dat er zeker vijf keer geobserveerd zal worden voor de eerste fiche wordt gedeponeerd en dat hij of zij bereid is het spel be hendig te spelen. Ook wij bekijken (observeren) het spel een paar keer en besluiten met het zojuist ver worven fiche mee te doen. Niet zonder succes, we gaan met wins tjes van 5 en 35 gulden naar huis. de alerte fotograaf wint 120 gulden. Eerste indrukken na een half uur tje spelen? Je kunt inderdaad bij benadering zeggen in welke regio nen het balletje zal belanden. Door op diverse nummers in te zetten is het mogelijk winst te boeken. Wie het iuiste' vakje aangeeft, krijgt 24 maal de inzet. De minimum inzet is een rijksdaalder, maximaal mag men voor 50 gulden spelen. Faas sen zegt eerlijk dat het een spel is dat veel concentratie v^rgt. Zodra de aandacht verslapt, is de kans op winst klein. Veel deelnemers staan na een uur spelen vaak op voor deel, maar verliezen vervolgens. Sommige spelers lijken in te zetten zonder naar het balletje te kijken, lijken dus te gokken, hetgeen offi cieel verboden is. maar waartegen weinig te doen is. Het bekende ca sino-motto „Rien ne va plus dit geld is niet meer van u" is op hen van toepassing. „Wie wil gokken kan trouwens beter naar het casino in Scheveningen gaan en roulette spelen. Daar heeft de bank een voordeel van 2.8 procent, wij heb ben een voordeel van 7.6 procent", zegt de speelzaalhouder. Holiday Inn Aangezien het een behendigheids spel zou zijn en Faassen een kenner is. zal hij wel vaak spelen en rijk zijn, is een voor de hand liggende veronderstelling. Waarom werkt hij eigenlijk nog^ „Ik speel uit prin cipe nietluidt het antwoord „Ook niet in andere speelzalen. Ik ben wel behendig.-maar geen spe ler. Ik ben tevreden met mijn le ven". Dinsdagavond om tien uur is het zaaltje in Holiday Inn, dat werd ge bruikt voor partijtjes, nog helemaal leeg. De volgende dag, om twee uur 's middags, blijkt het ineens te zijn veranderd in een speelzaal Er staan namaakpalmen. een bar en vijf speeltafels met drie speelketels (of -cilinders). De kleur rood over heerst in deze zaal die ontegenzeg lijk meer stijl heeft dan die van het casino in Noordwijk „De eerste spelers stonden om twee uur al voor de deur te trappelen", meldt de heer P. van Vlerken van Casino Services uit Valkenswaard. Ook deze zuiderling oogt Vermoeid, maar gezien de hoeveelheid werk die in korte tijd is verzet, is dat niet verwonderlijk Terwijl het balletje rolt, worden de laatste schilderijen nog aan de muur gehangen. De po litie is nog niet op bezoek geweest, die wordt 's avonds pas verwacht. Van Vlerken vertelt dat hij een Golden Ten casino in zijn woon plaats runde, maar dat hij dat van wege de carnavalsfestivitciten tij delijk moest sluiten. „Men had de zaal nodig; wc kunnen daar zo Paul van Vlerken, tweede van links, in de Leidse speelzaal: „Beroepsspelers worden geweerd. Het gaat immers om de gezelligheid".

Leidse Courant | 1985 | | pagina 17