„Vereniging staat of valt met goede leiding" t &üdóQ Gouiant VOORZITSTER WIL MANSVELD-DIEBEN: Dames Gymnastiek- en Atletiekvereniging Brunhilde bestaat vijfenzeventig jaar SPORT LEIDEN ZATERDAG 2 FEBRUARI 1985 PAGINA 14 WASSENAAR/LEIDEN In 1910 werd de Dames Gymnastiek- en Atletiek Vereniging „Brunhilde" opgericht. Twee jaar later werd Wil Dieben geboren en weer drie jaar verder was Wil Dieben officieel lid van de vandaag exact vijfenzeventig jaar be staande damesclub. Het feit dat eerder genoemde Wil Mansveld-Dieben zich nu niet alleen zeventig jaar Brunhilde-lid mag noemen, maar daarbij ook nog eens vijfentwintig jaar voorzitster (eigenlijk „pre sidente") van de nu 250 leden tellende vereniging is, zou met recht van spre ken opmerkelijk kunnen worden genoemd. Een niet ingewijde zou er zelfs toe kunnen overgaan Wil Mansveld-Dieben de ere titel „Moeder van Brun hilde" te verstrekken. Maar, pas op. Die titel is binnen de vereniging dus al lang vergeven. En: met de volledige goedkeuring en medewerking van de huidige voorzitster. Niet zo vreemd, natuurlijk. De titel ging immers eerder naar de vrouw die Brun hilde nu vijfenzeventig jaar geleden (mede) op richtte. Om de voorzitters hamer vervolgens maar liefst vijftig jaar te hante ren. De naam van dit unieke bestuurslid? Marie Dieben-Kohings. Familie wellicht? Inderdaad: het betreft hier de moeder van de huidige eerste vrouwe van Brunhilde... Legendarisch Wil Mansveld-Dieben zou zich. gezien de bestaande fami liebanden. in ieder geval dan als „Dochter van Brunhilde" kunnen opwerpen. Maar ook daar voelt zij helemaal niets voor. In het midden latend welke plaats zij dan wel zou innemen op de (fictieve) Brun- hilde-ladder, wijst zij de twee de positie zonder aarzelen toe aan „Juf" Steffelaar. Een al even legendarische figuur als haar moeder èn een even be langrijke. „Een gymnastiek vereniging staat of valt met de leiding", eert zij de enige jaren terug overleden „Juf". Om dan niet voor het laatst te stel len dat de combinatie voorzit ster/leidster een club kan ma ken, maar ook breken. „Ik ben ervan overtuigd dat Brunhilde in de tijd van mijn moeder en van „Juf" Steffelaar juist door die combinatie zo groot is ge worden. Overige bestuursle den kunnen nog zo goed func tioneren, de leden kunnen nog zo enthousiast zijn, als het ge zicht van de club, naar binnen en naar buiten toe niet aan slaat, zakt de zaak toch in el kaar. Goede leiding is het be houd van een club". De combinatie voorzitster- /leidster wordt door Wil Mansveld-Dieben nog altijd als belangrijk gezien. Maar, beaamt zij, het bepaalt toch minder het gezicht van de ver eniging dan vroeger. Het feit dat Leiden de laatste tientallen jaren van een aantal nieuwe grote woonwijken is voorzien, wordt door haar als de voor naamste oorzaak van die ont wikkeling gezien. „Voordat in Leiden zo werd gebouwd, ga ven alle clubs les in de zaal aan de Pieterskerkgracht. Dat betekende dat je als vereni ging maar een les tegelijk had en dat een leidster dus alle le den onder haar hoede had. Te genwoordig is dat heel anders. De verenigingen zijn naar de leden toegetrokken, benutten nu elk zaaltje dat in een wijk te vinden is, waardoor clubs het met een leider of leidster al lang niet meer redden. Brunhilde heeft er nu bijvoor beeld zes. Op zich niet erg, maar de tijd dat één leidster gezichtsbepalend was is na tuurlijk wel voorbij". „Minder kundig" „Minder kundige leiding" vormde vijfenzeventig jaar ge leden overigens de reden van de oprichting van Brunhilde.. De vereniging werd immers door Marie Dieben-Konings en zus Truida op poten gezet, om dat het de dames-afdeling van de gymnastiekvereniging Her cules volgens beide dames aan goede leiding ontbrak. Zo blijkt tenminste uit het door de oprichtster zelf, tex gele genheid van het vijfentwintig jarig bestaan geschreven histo risch overzicht. Dat vervolgt met: „Toen dan ook m'n zuster en ik middelbaar gymnastiek gingen studeren besloten wij na afloop van onze studie een op zichzelf staande damesvere niging opo te richten. In janu ari 1910 kwam in de gymzaal van de meisjes HBS dan ook een twaalftal dames bijeen en werd de eerste les gegeven". Op woensdag 2 februari 1910 werd de vereniging vervol gens officieel opgericht. Om dat een der leraressen van de meisjesschool aan de Bree- straat had verzocht de vereni ging in geen geval „Aspasia" te noemen (ze had daarvoor een te slechte naam...) werd het uiteindelijk Brunhilde. Een vrouw die, zo werd later ontdekt, nu ook niet bepaald een brandschone reputatie ge noot, maar toen was het kwaad al geschied. Afgezien daarvan: de echte Brunhilde had in haar tijd heel verdien stelijk speer geworpen, dus qua sportiviteit zat het alle maal wel goed! Gymnastiek was in 1910 zo on geveer de enige sport die door vrouwen werd beoefend. Veel tegenwerking ondervond de nieuwe vereniging dan ook niet, zo vermeldt het verslag. Waarna Marie Dieben-Ko nings in dagboek-vorm uitlegt: „Maar laat ik u zeggen dat wij zoveel mogelijk rekening hiel den met ieders wensen. Men wilde de dames niet hoof* zien zwaaien aan de brug, zweef- houdingen waren ook uit den boze..." Hoewel de dames de zeden dus overduidelijk ontzagen, werd incidenteel ook uit de band ge sprongen. Op die Eindhovensef atletiekbaan, in 1916 bijvoor beeld. Het was een feestdag en de meisjes van Brunhilde wa ren uitgenodigd om dat feest mede luister bij te zetten. De meisjes wilden daartoe, voor het eerst in publiek, hoog springen, maar werden daarbij nogal gehinderd door de in die tijd gebruikelijke, lange plooi rokken. Na overleg met de leidster die de bereikte 1.25 meter nu ook niet direct als absoluut hoogtepunt zag werd besloten het zonder rok ken te proberen. Vlak voor de sprong gingen vervolgens de rokken uit om ze, direct na de landing, weer fluks aan te trekken. Het publiek reageer de licht geschokt maar genoot zéér en Brunhilde trok met een fraaie beker huiswaarts. Atletiek Wil Mansveld-Dieben over de, ook in de naam van Brunhilde terug te vinden „vermenging" van gymnastiek en atletiek: „Het was in die tijd gebruike lijk dat gymnastiekverenigin gen ook aan atletiek deden. Brunhilde was dus geen uit zondering. We hadden in de jaren twintig en dertig zelfs een heel sterke atletiekafde- ling, leverden in 1928 drie at letes voor de Olympische Spe len. Na de oorlog werd dat al lemaal veel minder. Toen kreeg je echte atletiekvereni gingen en werd ook de over koepelende Atletiek Unie op gericht. Tot op dat moment hoorde atletiek gewoon bij de gymnastiekbond". Er is na de oorlog trouwens meer veranderd. In de loop der jaren is bijvoorbeeld de band tussen leden en vereni ging aanzienlijk minder stevig geworden. „Ik ben er vast van overtuigd", zo typeert de hui dige voorzitster de situatie, „dat er op dit moment ouders zijn van jeugdleden die pas na heel hard denken weten dat hun kind lid is van Brunhilde. Het gebeurt tegenwoordig steeds meer dat mensen, kin deren gewoon lid worden van de vereniging die toevallig op de voor hun geschikte dag de zaal in de wijk heeft gehuurd. En dat vind je terug in de ver enigingsband. Ook al omdat vérenigingswerk steeds vaker als een soort aangenomen werk wordt gezien. Zo van, ik betaal jou om mij een uur lang bezig te houden". Hetgeen niet impliceert dat het vroeger allemaal maar koek en ei was. Liet immers de „Moeder van Brunhilde" in 1935 niet al zeer kritische woorden uit haar pen vloeien? „Een groot verschil is er ech ter in het verenigingsleven van vroeger en thans (1935). De ouders van de leden leef den vroeger veel intenser met ons mee. Allen hielpen bij voorbeeld om een uitvoering te doen slagen". Uitvoeringen die tegenwoor dig zelfs niet meer door Brun hilde worden gegeven. Ook het vijfenzeventig-jarig jubile um zal het zonder moeten doen. Wil Mansveld-Dieben: „We durven het al langer niet meer aan om iets dergelijks te organiseren. Het is ook bijna ondoenlijk geworden om een uitvoering te geven. De kosten zijn heel erg hoog geworden, daarbij hebben de meisjes te genwoordig zoveel andere din gen om handen. Vroeger oe fenden we zelfs thuis om maar zo goed mogelijk voor de dag te komen. Dat zie je nu dus niet meer." Ontmoeting Behalve de uitvoering (in 1960 werd de laatste gegeven) zal ook de nog meer traditioneel te noemen receptie in het jubi leumbeeld ontbreken. Wil Mansveld-Dieben: „Het be stuur zag daar niet zoveel in, wilde het geld op een andere, ons meer aansprekende ma nier besteden". Dat „meer aansprekende" denkt Brunhil de niet ten onrechte te hebben gevonden in de organisatie van een wedstrijd waarvoor alle Leidse gymnastiekvereni gingen zijn uitgenodigd. Een unieke ontmoeting, ook al om dat ook de Leidse turnwereld de in deze tak van sport ge bruikelijke opdeling kent in Het bestuur van Brunhilde ten tijde van het vijfentwintig jarig jubileum, in 1935. Zittend, van links naar rechts: de „Moeder van Brunhilde". Marie Dieben- Konings, An Snel en de huidige voorzitster (toen nog) Wil Dieben. Staand:„Juf" Steffelaar (links) en Rie Briejer. christelijke, katholieke en on afhankelijke clubs. Wil Mans veld-Dieben geniet bij voor baat van de gedachte dat het „haar" (overigens onafhanke lijke) Brunhilde zal gelukken de acht Leidse clubs op 26 ok- i tober bijeen te krijgen. En daar ziet het op dit moment wel naar uit. „De confessionele verenigingen hebben zich al bereid verklaard mee te doen. j Dus ik heb er alle vertrouwen in". Met dat evenement zou Brun hilde en passant toch weer de van oudsher gegroeide voorlo- persrol bevestigen. Zo werd het in die tijd gloednieuwe sy- steem „Niels Bukh" ooit door j „Juf" Steffelaar in Skandina- vië bekeken en in Nederland j geïntroduceerd en was Brun hilde ook een van de eerste I clubs die zich met jazz-gym- nastiek ging bezighouden. „Wat dat betreft zou deze eer ste wedstrijd voor alle Leidse clubs wel in de verenigingslijn passen", stelt Wil Mansveld- Dieben tevreden vast. „Al is het beslist niet zo dat dat eve nement slechts ter meerdere eer en glorie van Brunhilde I wordt georganiseerd". Een opmerking die niet als een verrassing komt. Van de dochter van de moeder van de Leidse gymnastiek I mocht ook geen andere opstel- I ling worden verwacht... GERT-JAN ONVLEE Voorstel Wij van Hutspo(r)t zijn blij dat Bettine Vriesekoop uit eindelijk toch niet is inge gaan op het voorstel om tij dens de Top-Twaalf in .een met Olympische ringen ge tooid Amsterdam 1992" shirt te verschijnen. Als Amsterdam dan zo nodig re clame wil maken voor die in '92 te houden Olympische Spelen, moeten ze Anton Geesink maar in een t-shirt met opdruk naar Barcelona sturen. Meer rug voor min der geld; in een tijd waarin op de kleintjes moet worden geleteen voorstel dat het overwegen waard is, dunkt ons. Maar dit terzijde. Wat de redactie van deze rubriek zich echter afvraagt is van wie dat „Amsterdam se" voorstel nu werkelijk af komstig was. We bedoelen maar: Bettine met zo'n shirt in actie laten komen in een stad die zelf in 1992 als Olympische Stad te boek wil staan, dat is vragen om pro blemen met het publiek. Vragen om nog een tegen stander, terwijl Bettine aan die elf achter de tafel haar handen al vol zal hebben. Het wil er bij ons niet in dat dit onzalige plan inderdaad in de hoofden van Mokumse gemeentebestuurderen is ontsproten. Wij denken eer der in een andere richting. Want: er mag dan aan alle kanten zijn gesteld dat het weer „goed" is tussen Bak ker, Vriesekoop, Vlieg en Bond: wij geloven daar niets Onder redactie van Gert-Jan Onvlee en Willem Spierdijk i V:"\ - T Play Off Gezellig... In het vernieuwde basket balmaandblad Play Off schrijft Hans van Velde over het kerstuitstapje van Elhiex Leiden naar Parijs. De Leid se ploeg onthaalde daar de Franse nationale ploeg op een nederlaag. Erg aardig is de door Van der Velde ge vonden kop in één van de Franse kranten: „L'equipe nationale est tombé sur un Beek". De Franse nationale Voetbal... ploeg is dus „op z'n bek"ge gaan. Of laat onze kennis van de Franse taal ons nu in de steek? Play off (2) Afgelopen zondag rekenden de Leidse basketballers ook af met de Nederlandse na tionale ploeg. Ook over Oranje treffen we in Play Öff een beschouwing aan. De rubriek Hades en Co: „Behoudens een uitschieter van de nationale herenselec tie in België en Frankrijk en een figurantenrol in de eindfasen van de Europa Cup voor Nashua en Parker, waarmee iedereen zich lek ker maakte, is Nederland weer in de Dorpsstraat of met een beetje chauvinisme op De Brink van Ons Dorp beland". Het staat er wat krom. maar het gegeven is duidelijk. Het feit dat een in wezen zonder Amerikanen spelend Leiden inderdaad nauwe lijks problemen kent met het nationale team. geeft een ieder ernstig te denken. Behalve de druk „doorver- jongende" bondscoach He- ger, natuurlijk. Gezellig Zaalhandbal is gezelliger dan je denkt. Althans: als je tegen de da mes van Odin speelt. Neem nu EU ie Hoek. van het Voorhoutse Plantenhoek Foreholte. Zelden werd zij met mèer liefde aan een cirkel ont vangen. Echt, zaalhandbal is gezelli ger dan je denkt... Proficiat Uit het Esveetje, geelzwart weekblad van de S(port) V(erèniging) Voorschoten: Proficiat (2). De heer B. Dijkman, hoofd van de ds. Fortgensschool, oud-za ter- dagvoetballer van Rouw koop en trouw donateur van sv Voorschotenviert a.s. vrijdag (was: gisteren, red.) het heuglijke feit dat hij 25 jaar geleden hoofd werd van eerder genoemde school, als opvolger van de heer G. van de Schinkel, eveneens dona teur van de SV. Onze hartelijke gelukwen sen!!" Het is duidelijk: zaterdag- voetbalvereniging SV Voor schoten heerst op de Voor- schotense scholenmarkt. En gezien het feit dat de jeugd zeker id een toekomst met minder jeugd de toe komst zal hebben is dat ge geven inderdaad een harte lijke felicitatie waard. Voetbal Op het moment van schrij ven (een „zaterdagpagina wordt wel eens eerder dan op vrijdag gemaakt, van daar) ziet het er naar uit dat er dit weekeinde weer wordt gevoetbald. De ver lengde winterstop is dan weer voltooid verleden tijd. En hoe zeer Wij van Hul- spo(r)t de sneeuw ook be minnen zie de rubriek van vorige week wij be seffen dat anderen er wel eens anders over zouden kunnen denken. Vandaar deze fotografische tegemoetkoming. Van het besneeuwde Nieuw Zuid naar een (op archief en stijl vol) scorende Aandewiel. Om maar even aan te geven wat we al die winterse we ken allemaal wel niet heb ben gemist...

Leidse Courant | 1985 | | pagina 14