Milieugroep Bollenstreek onderzoekt landbouwgif =WAVO MAG DOORGAAN AAN NASSAUSTRAAT IJsclub Zoetei bestaat 90 jaai IJsclub Zoeterwoude bestaat 90 jaar Era neemt Bosman Era neemt projecten Bosman over ZATERDAG 2 FEBRUARI 1965 PAGINA 13 —LEIDEN OMGEVING GIN QeidóaQowumt _Bieb Hazerswoude volgende week open HAZERSWOUDE De open- |}are bibliotheek, die in de kel- van het Hazerswoudse ge- Ineentehuis is ingericht, wordt Volgende week vrijdag offi- Ë'ieel geopend. De volgende .vordt open huis gehou- faen. De boekuitleen gaat dins- pag 13 februari van start. Le gers die nu de bibliotrailer be doeken kunnen hun lidmaat- jpchapskaart vanaf die datum laten omzetten naar de biblio theek. De trailer zal 19 februa ri voor het laatst te zien zijn pan de Rijndijk. De laatste ■wee weken is het alleen mo gelijk boeken in te leveren. Geen voorrang meer op Bentweg HAZERSWOUDE- DORP Berijders van de Westzijdeweg en Bentweg in Hazers- woude-dorp hebben binnenkort geen voor rang meer op verkeer van het Westeinde. Dat hebben Gedepu teerde Staten onlangs besloten. De kruising van deze drie wegen is volgens GS niet ge vaarlijk. In '79 gebeur de daar het laatste on geluk met alleen ma teriële schade. Meer mannen in Alkemade ALKEMADE Het aantal inwoners van Alkemade stijgt nog steeds. Per 1 januari '85 bedroeg het inwonertal 13.330. Vorig jaar was dat nog 13.196. Er zijn iets meer mannen dan vrouwen. 6889 tegen 6441. Er zijn vorig jaar 185 kinderen geboren, dat is evenveel als in '83. Ook bij de geboorten was vorig jaar sprake van een manneno- verschot. 107 jongetjes tegen 78 meisjes. In '83 werden nog evenveel jongetjes als meisjes geboren. Het aantal mensen dat zich in Alkemade vestigde, was bijna even groot als het aantal dat vertrok, namelijk 350. 54 inwoners verwisselden vorig jaar het tijdelijk voor het eeuwige (in '83 nog 68 overledenen). Het aantal huwelijken bedroeg 71, voor's werden 15 echtschei- dingsvonnissen ingeschreven. Beter Uit in Alphen ALPHEN AAN DEN RIJN De VVV-Alphen organiseert volgende week zaterdag en zondag voor de derde keer de vakantiemarkt Beter Uit. De markt heeft dit jaar als motto meegekregen ,.Op ontdekkingsreis in vakantielandHet steeds stijgende bezoekersaantal. 2500 in 1983 en 5000 in 1984, heeft de organisatoren ertoe aangezet de markt dit jaar weer uit te breiden en een aantal nieuwe evenementen in te lassen. Bij de ingang zal een bus van de VVV-Nijmegen staan en het theehuis wordt omgetoverd tot een Italiaans pa viljoen. In de benedenzaal van het parkrestaurant geven de ruim veertig standhouders informatie over vakanties en dagtrips. Tijdens de marktdagen kunnen de bezoekers van de markt van het ene naar het andere punt vervoerd wor den met een paardentram en een diligence. De markt is open op zaterdag en zondag van 10.00 tot 17.00 uur. De kos ten zijn drie gulden voor mensen boven de twaalf jaar. 65- plussers, CJP-houders en VVV-leden betalen één gulden. ZOETERWOUDE Het bc neemt twee projecten van h de Bouwbedrijf Bosman in werknemers van Bosman w< men. Het gaat om twee proje van zeven woningen en de 0 Verder zullen alle lopende p afgemaakt. De meeste perse van het project aangenomen de projecten zijn afgerond, staan Voor hen is inmidde aangevraagd. ..Ik vermoed c den te bestaan", aldus distrii hout- en bouwbond van de werd op 29 januari uitstel v; 'gen ne gedi rt eiLISSE De Milieugroep •rLBollenstreek vindt dat de °^bloembollenkwekers het Htejg^bruik van bestrijdings- elfs middelen terug moet uerrdringen. De groep gaat in ak. navolging van de LTB, de ^Wetenschapswinkel, Leid- oaar universheit, FNV en ,n j,het Consulentschap Bol- eenlenteelt, ook onderzoek uitdoen naar de gevaren van en-Ihet gif. het 10° Uiteindelijk moeten de bestrij- _ie" dingsmiddelen worden uitge- el bannen, vindt de Milieugroep oordiè zegt dat met name de kwe- ?ree;ker zelf gevaar loopt bij de be de Bollenstreek. De groenten die daar vandaan komen, kun nen besmet zijn doordat ze of op voormalige bollengrond worden geteeld of omdat ze aan slootjes grenzen waarin restanten bestrijdingsmiddelen zitten. Een uitgebreid rapport van de biologiewinkel te Utrecht toont aan. dat dit ge vaar van besmetting niet on denkbeeldig is. De gemeente Hillegom deed daar ook al eens onderzoek naar. Over de resultaten zijn de deskundigen het echter niet eens. Geïnte resseerden in deze materie kunnen contact opnemen met Leni Drayer van de Milieu groep Bollenstreet. Jan Steen- straat 71 in Lisse, 02521-15740. ZOETERWOUDE Dat een 90-jarige nog bijzonder vitaal kan zijn, wordt bewezen door de IJsclub Zoeterwoude. Dezer dagen bestaat deze vereniging de oudste binnen de dorps- grenzen van Zoeterwoude 90 jaar. Hoewel de Nederland se winters lang niet altijd meer voor natuurijs zorgen, zijn de jeugd- en seniorafdeling zeer actief. De ijsclub voorziet in een behoefte. Ook bij de op richting van de ijscluo, in fe bruari 1895 voorzag de ijsclub in een behoefte zoals blijkt uit de vorige eeuw daterende sta tuten. Artikel 1 van de statuten die toen van kracht waren, luidt als volgt: „De Vereeniging, op gericht den vierde februari 1895 en gevestigd te Zoeter woude. stelt zich in hoofdzaak ten doel, als middel van werk verschaffing, in de gemeente Zoeterwoude, ene IJsbaan te doen maken voor schaatsenrij ders en qpne voor sleden, en wanneer de kas het toelaat, het houden van hardrijderij en". Er waren veel schippers in Zoeterwoude en als de vaar wegen ook maar enigszins on bevaarbaar waren, was er Voor hen geen werk en geen inko men meer. Sociale voorzienin gen bestonden nog niet en daaraan trachtte de ijsclub te gemoet te komen door hen aan een baantje te helpen. Het loon van de arbeiders werd door het bestuur van de ijsclub ge regeld. Baanveger De vergoeding voor de baan vegers was aantrekkelijk. Een baanveger had namelijk naast zijn normale loon van 1,50 per dag (een timmerman ver diende toen 70 cent per uur) voor ieder kind beneden de 12 jaar tien cent per dag extra. Die leeftijd van 12 jaar werd toen namelijk beschouwd als het tijdstip waarop de kinde- OPGERICHT ALS WERK VER' *t\,Tr j1- -* Alphen - De VVV-Alphen organiseert zondag voor de derde keer de markt heeft dit jaar als motto ngsreis in vakantieland". Het ntal. 2500 in 1983 en 5000 in irtoe aangezet de markt dit jaar ntal nieuwe evenementen in te n bus van de VVV-Nijmegen mgetoverd tot een Italiaans pa in het parkrestaurant geven de informatie over vakanties en gen kunnen de bezoekers van iet andere punt vervoerd wor- •n een diligence. De markt is an 10.00 tot 17.00 uur. De kos- nsen boven de twaalf jaar. 65- V-leden betalen één gulden. ZOETERWOUDE Het bouwbedrijf Era uit Zoetermeer neemt twee projecten van het in moeilijkheden verkeren de Bouwbedrijf Bosman in Zoeterwoude over. Ook de vijf werknemers van Bosman worden door Era in dienst geno men. Het gaat om twee projecten in Zoeterwoude. de bouw van zeven woningen en de (ver)bouw van een drukkerijtje Verder zullen alle lopende projecten door Bosman worden afgemaakt. De meeste personeelsleden zijn voor de duur van het project aangenomen Zij worden doorbetaald totdat de projecten zijn afgerond, daarna komen zij op straat te staan Voor hen is inmiddels als een ontslagvergunning aangevraagd. ..Ik vermoed dat Bosman daarna zal ophou den te bestaan", aldus districtsbestuurder Aarsman van de hout- en bouwbond van de FNV gisteren Aan het bedrijf werd op 29 januari uitstel van betaling verleend. OPGERICHT ALS WERKVERSCHAFFING JjnjLISSE De firma Wavo len BV mag doorgaan met het )ve]inrichten van een oliehan del en een bezinestation [entiaan de Nassaustraat in Bvei Lisse. Een door de bewo- :uidners van de Hendrikstraat doo ingediend' verzoek tot schorsing van de werk- zaamheden op grond strijding van ongedierte en on kruid. De Milieugroep vindt dat de aandacht als het om bollen gaat teveel ligt op ex port. toerisme en werkgele genheid. Wat de teelt betekent voor het milieu en mens, ho ren we bijna nooit, vinden zij. De groep is nauw betrokken bij het onderzoek dat naar aanleiding van veel klachten van werknemers in de bollen teelt op initiatief van de Voe dingsbond FNV is gestart. De Leidse universiteit voert het onderzoek uit. Voorlopig zijn daar nog geen resultaten van te verwachten. De Milieugroep is met name bezorgd over volkstuintjes in van een 1980 door het col lege van burgemeester en wethouders gegeven vrij stelling werd gisteren door staatsraad Polak af gewezen. De bewoners kwamen in okto ber van het vorige jaar in ge weer toen Wavo twee olie tanks wilde laten ingraven op het voormalige terrein van ga rage Broekhuizen. Zij vrezen ernstige overlast en vinden het bedrijf veel te gevaarlijk. Het gaat daarbij niet alleen om de olietanks, die volgens de omwonenden zouden kunnen gaan lekken, maar ook om het feit dat op- en overslag van chemische produkten plaats vindt, dat er tankauto's wor den gestald en gasflessen opge slagen. Explosiegevaar is dan niet denkbeeldig, stellen zij. Aan het bedrijf is overigens nog geen hinderwetvergun ning verleend. Wel heeft het Lissese college in 1980 Wavo vrijstelling gegeven van de ga ragebestemming die op het stuk grond ligt. Daardoor kon den de werkzaamheden ge woon voortgang vinden. Woordvoerder R. Helmus van ren zelf konden gaan verdie nen Dit was wellicht de eerste vorm van „kinderbijslag' en die werd toegepast in de stren ge winter van 1928-1929. Die winter werd veel armoede ge leden want maandenlang kon den schippers en ambachtslie den hun beroep niet uitoefe nen. Een baanveger werkte dagelijks van acht tot vijf uur de Hendrikstraatbewoners is teleurgesteld door de uitspraak van de Raad van State. „Ik had het eigenlijk wel ver wacht. De economische belan gen wegen in dit soort zaken zwaarder dan het welzijn van de omwonenden. Daar kom je als burgers niet tussen. Èr wordt gesteld dat wij onze be zwaren te laat zouden hebben ingediend. Het had zo spoedig per. Naast vegen verrichtte hij nog andere werkzaamheden, zoals het sproeien en met ko kend water opvullen van de scheuren. Voor baanvegers golden daar naast strenge bepalingen Zo was het ten strengste verboden fooien te vragen, terwijl het gebruik van sterke drank on mogelijk na de hoorzitting op 21 november moeten zijn. maar dan vraag ik me af wat daaronder wordt verstaan Volgens mij is dat binnen der tig dagen, en daar zaten wij met ons bezwaarschrift van 11 december ruim binnen, maar de rechter denkt daar kenne lijk anders over", aldus Hel mus. "Onze hoop is nu gevestigd op herroepelijk het einde van dienstverband bij de ijsclub voor het lopende seizoen bete kende Het was een gouden stelregel: baanvegers in funk- tie moesten nuchter blijven. Zij hadden immers een be langrijke taak die naast het vegen van de baan soms ook bestond uit het innen van vrij willige bijdragen. Daarom ook moest zichtbaar een nummer worden gedragen dat dagelijks moest worden ge haald en teruggebracht bij de hoofd-commissaris. Algemene vergadering Wat bij de ijsclub nog altijd in ere wordt gehouden is de ver gaderingen met. zoals het vroeger werd genoemd, het lokmiddel van de verrassin gen. Dat wil zeggen dat na het formele gedeelte een gratis verloting wordt gehouden met prijs voor iedereen. In de cri sisjaren gebeurde het wel. dat er sprake was van een slechte opkomst als er minder dan 100 leden aanwezig waren. De kans om gratis in bezit te ko men van een krentenbrood of rookworst liet men niet graag glippen. Daar het de bezoekers van de jubileumvergadering, die woensdag in Don Bosco aan de Zuidbuurtseweg wordt gehouden, waarschijnlijk in eerste instantie niet meer om te doen zijn. het verzoek tot schorsing van de activiteiten dat op 24 janua ri is behandeld. En daarmee is ons kruit nog niet verschoten, want daarna kunnen we de beroepsmogelijkheden die de verlening van de hinderwet vergunning biedt nog aangrij pen We zullen ons dan juri disch laten bijstaan om goed beslagen ten ijs te komen", al dus de heer Helmus. Twee maanden cel geëist tegen Noord wijkse automobilist DEN HAAG/NOORD- WIJK Tegen een 21-ja- rige tuinder uit Noordwijk is gisteren twee maanden gevangenisstraf en acht tien maanden ontzegging van de rijbevoegdheid ge ëist wegens het veroorza ken van een dodelijk ver keersongeluk in zijn woonplaats, op 11 april 1983 De 9-jarige Edward Steenvoorden uit Noord- wijk verloor daarbij het leven. De verdachte bekende de Haagse rechtbank dat hij het slachtoffer met zijn Alpha Ro meo had geschept, toen hij met een snelheid van zeker hon derd kilometer per uur bin nen de bebouwde kom over de Goolaan had gereden Het ongeluk gebeurde op het mo ment dat de jongen met zijn fiets de straat over wilde ste ken Hij was op slag dood. Uit metingen, onder meer van het remspoor was vast komen te staan dat de verdachte na dat hij de bebouwde kom had bereikt geen gas had terugge nomen. Ooggetuigen bevestig den dit De tuinder, die op de rechtszitting een aangeslagen indruk maakte, zei dat hij in dertijd uit bravoure zo hard had gereden Officier van justitie mr J de Waardt stelde dat de verdach te zich die dag zeer ernstig heeft misdragen tegenover zijn medemens en de maatschappij „Gezien het onherstelbare ver lies dat hij heeft veroorzaakt, mag ik hier geen geldboete vragen. De maatschappij moet weten dat als iemand zich zo gedraagt, hij streng gestraft wordt". Vonnis op 15 februari Sportwereld Handbal Het Nederlandse herenhandbalteam heeft giste ren in Lemgo de eerste van een serie van drie wedstrijden tegen West-Duitsland met ruim verschil verloren 16-22. Autosport De Fin Ari Va- tanen en zijn Noordierse bnrij- der Terry Harryman hebben gisteren de 53e rally van Mon te Carlo gewonnen in een Peugeot 205. Tennis Tom Nijssen heeft gisteravond de halve finales bereikt van het satelliettoer- nooi in Douai (Fra) door een zege op Jacques Deprater (Bel) Atletiek De Koninklijke Nederlandse Atletiekume heeft een nieuwe hoofdspon sor (1 miljoen gulden) gevon den. Coverse (VSt) steunt de atleten tot 1 januari 1989 met kleding. Onder redactie van Ton Pieters. I* Alsof er al geen ellende ge noeg was, met die wereldoor log en zo, moest het „Geïllus treerd Zondagsblad" eind ja nuari 1915 ook nog melding maken van een allernaarste aardbeving in Italië. De re dactie. die dergelijke voorval len dankbaar met alle be schikbare handen aangreep, maakte er weer een gewa pend stuk proza van, onder de kop „De Aardbeving in Ita lië": „Geweldig is inderdaad de vreeselijke opstand der na tuur geweest, die in een der mooiste streken van Italië, in de provincie Rome. even oos telijk van de poorten der Hei lige Stad, in weinige minuten een aantal lachende stadjes en schilderachtige dorpen heeft geruïneerd, alsof.... ja alsof er de oorlog van den modernen tijd was overgetrokken!. In dit nummer van ons Zondags blad geven we een paar mooie (uit photografisch oogpunt ge sproken!) kiekjes weer van de ontzettende vernieling, die in deze bloeiende streken zoo met één slag is voorgevallen door deze vreeselijke gebeur tenis. Waar een straat was, ziet men nu een geweldigen EENZAME UHLAAN IN SNEEUW: „Een Duitsche uh- laan op verkenning. Wat een hard en schrikkelijk lot de troepen der strijdende partij en in het onherbergzame Po len hebben geeft onze karak teristieke foto weer". hoop ruinen, in een ver schrikkelijke verwarring opeens terneer geworpen. Van de huizen bleven hier en daar slechts de voorgevel of de achtermuur staan. en waar de bewoners zijn, weet niemand vaak... Duizenden slachtoffers zijn er gebleven in den chaos der ruïnen! In derdaad, de aardbeving in Ita lië heeft getoond, dat de Heer der wereld geen kanonnen of andere wapens behoeft, om Zijn kracht en macht te leer- en kennen!..." Het kan alle maal zo ook wel kapot. Maar dat schreef het Zondagsblad niet, zeventig jaar geleden. Wat zullen we nu verder uit de kolommen halen? Hemma van Gelder misschien?: „Niet ver van Nijmegen, die won- derschoone op zeven heuve len gelegen stad, leefde zes honderd jaar geleden op zijn slot graaf Reinold van Gelder, wiens dochter Hemma heet te". Nee. Ook al was zij „mooi en bekoorlijk" en al had „me nigeen zich aan de zoete hoop overgegeven haar tot zijn ge malin te mogen maken". Nee, EEN GEPANTSERDE TREIN: „Zooals die door de Belgen bij Antwerpen gebruikt is en ook de beide partijen in Noord- West-Frankrijk bij Rijssel tegen elkaar langs de spoorbanen zenden". dan maar met meneer Prik- kebeen, en zuster Ursula als verstekeling aan boord, naar Amerika, waar na de Burger oorlog der zestiger jaren in de vorige eeuw een zeker heer schap Artemus leefde. Ik kan u niet vertellen wie dat was, maar „onder de tallooze anek dotes die in Amerika van Ar temus Ward verteld worden, is eene van de beste de raad, welke hij, kort na den oorlog. aan een conducteur van een der spoorwegen in de Zuide lijke Staten gaf. De weg was in een ellendigen toestand en de treinen liepen uiterst lang zaam. Toen hij den conduc teur zijn kaartje overgaf, vroeg Artemus: „Is het den passagiers geoorloofd deze spoorwegmaatschappij een raad te geven als zij het op eene beleefde manier doen De conducteur antwoordde op norsche toon. dat hij het wel dacht. „Welnu", ging Artemus (wie dat ook geweest moge zijn) voort, „ik ben op den in val gekomen of het niet beter zou ziin den Cow-catcher (een toestel dat de koeien grijpt die op de spoorbaan lopen) achter aan den trein te haken in plaats van vooraan de loco motief: want je ziet wel. dat wij niet licht eene koe zullen inhalen Maar wat zou eene koe beletten den trein op een sukkeldrafje na te loopen en bedaard den achtersten wag gon in te stappen, tot groot ge vaar voor de passagiers om door haar bezeerd te worden!" Jawel. Artemus wist het raak te zeggen... Ik kan het overi gens met laten, te signaleren dat het tussen Hemma. met het blondgelokte hoofd, en Hendrik van Hoja die steeds verlangend naar haar opkeek wel boterde. Pri ma. Naar de plaatjes nu AAN DE HOLLANDSCH-BELGISCHE GRENS: „De Duitsche grensbewakers timmeren hun wachthuis. Blijkbaar zijn ze vol goeden luim en vroolijk genoegt Rechts op de toto een glimp van een Hollandsch onderofficier van onze grenswacht". Vk KOUD GRAPJE: „Hoe de Oostenrijkers in de loopgrsven aan de uitloopers der Karpathen zich ingegraven hebben. Dit zijn Oostenrijksche wachtposten in de sneeuw". Je moest er met san denken, dat de boel zou kunnen gaan smelten.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 13