Portugal was even mekka voor duivenliefhebber Hertha: een'lieve Duitse herder in zakformaat hond zoekt: huis ^CcidóeSouACMiL LEIDEN OMGEVING ficidoaSoiwtmt OLYMPISCH DUIVENSPEKTAKEL IN OPORTO ZATERDAG 2 FEBRUARI 1985 PAGINp LEI OEGSTGEEST/OPORTO Als geen andere sport is de duivensport interna tionaal. Eens in de twee jaar komt dit tot uiting tij dens een happening die bekend staat als Duiveno- lympiade, oftewel „Dui ven van alle landen ver enigt u". Onlangs werd in de Portugese industrie- en havenstad Oporto, be roemd om de rode en wit te portwijn die velen naar het hoofd stijgt, de 19e In ternationale Duivenolym- piade gehouden. Daar kwam maar liefst een groep van 270 Nederland se duivenliefhebbers met hun begrijpende en niet- begrijpende echtgenotes op af. Het was van de ze ventien deelnemende lan den de grootste vertegen woordiging uit één land. Een stroom van duivenlief- hebbende toeristen die door Jack Schohaus, de direkteur van een Oegstgeester reisbu reau. vakkundig bleek te zijn ingedamd in een volledig ge vulde. Tristar 500 van de Transportes Aéros Portugueses oftewel TAP. Jack kwam een aantal jaren geleden in aanra king met de postduivenwereld en dit leidde, in opdracht van Het Nederlandse Postduiven Orgaan, tot de organisatie van Portugese belangstelling voor de tentoonstelling. een reis naar Tokio. Vierhon derd deelnemers stegen op in een KLM-jumbo om Japan maar ook het Aziatische deel van de wereld te verkennen. Postduivenliefhebbers zijn een bijzonder slag mensen die zo mers nooit met vakantie gaan omdat dan hun duiven moeten vliegen. Van hoog tot laag is men er mee bezig, zonder aan zien van rang of stand. Hattrick Het bezoek aan het land van de Rijzende Zon verliep per fect. Zo. dat de Praagse Olym piade. twee jaar later eveneens een „Operatie Schohaus" werd. De hattrick kon niet uit blijven en deze werd glansrijk gescoord met de reeds ge noemde vlucht naar Oporto. Eén dag voor het vertrek van de grote groep werden er tien duiven in de sportklasse en tien in de standaardklasse naar Oporto overgevlogen. Een vervoer dat nauw luister de omdat de vogels in topvorm gehouden dienden te worden. De olympische beoordelaars blikken namelijk zeer streng en zij verdelen de punten in fracties van duizendsten. De Olympiade werd gehouden in een kristallen paleis dat een park van Oporto siert als een soort van super-aviodome in het kwadraat. Nu moet je dui ven niet in de kou zetten. Maar in Portugal is niet ieder gebouw voorzien van een cen traal verwarmingssysteem. De winters zijn er gewoon niet naar. Maar als het even tegen valt. en het viel tegen, dan ko men de butagaskacheltjes te voorschijn. In het kristallen paleis stonden er tientallen te suizen. De openingsceremonie afspeelde was indrukwekkend van eenvoud met toespraken van Oporto's burgemeester en de plaatsvervanger van de De omstreden winnaar de heer Schotman uit Groenlo naast zijn duif. president van Portugal, admi raal Silva Horta. Lovende woorden over en weer door een lieftallige Portugese in het Frans nagesproken. De duiven werden er niet zenuwachtig van. knikten met hun kopjes en lieten de oogjes glimmen. Evenement In Oporto, Porto zeggen de Portugezen, kon je ervaren wat het betekent een gekroon de duif in bezit te hebben. De Japanners zijn dan grage ko pers bereid om 30.000 gulden of meer voor de beest te bie den. Het is zelfs geen zeld zaamheid dat een goede post duif voor 50.000 gulden over de toonbank gaat. Een halve ton voor een vogel van nau welijks een half pond. Er was vreugde in het Nederlandse kamp om een Olympische kampioensduif in de zoge naamde Standaardklasse. Dit laatste wil zoveel zeggen dat die duiven ook op uiterlijk en bouw beoordeeld worden. De Nederlander Schotman uit Groenlo viel de eer te beurt zich olympisch goud met zijn duif te hebben verworven. Toen begon de geruchtenma chine, als zou er iets met de waardering niet in orde zijn. te draaien. Het bleek echter waar te zijn dat de Oostbloklanden er achter gekomen waren dat er een computerfout gemaakt was. Nieuwe berekeningen volgden en zo verdween de duif van Schotman, reeds door vele bezoekers zeer diep be wonderd, naar de tweede plaats. Officieus, zoals dat heet, want de uitspraak moet nog keihard gemaakt worden. In de landenklassering ver huisde Nederland van de vier de naar de zesde plaats. En dat terwijl men op de eerste drie had gemikt. Nu ging Tsjecho- slowakije aan kop gevolgd door Hongarije en Duitsland. Het internationale geharrewar duurt voort. Treurnis dus bij de Oportobezoekers en de 52030 postduivenliefhebbers die in Nederland achterble- Een groot Duivengala in het Palacio da Balza, een museum dat men daarvoor helemaal leeggehaald had om de gasten ruimte te geven, moest het klapstuk van de Olympiade worden. De toegang bedroeg 200 gulden per persoon en een echtpaar diende voor één avond evenveel neer te tellen als het doorsnee maandsalaris van de hardwerkende Portu gees. Er heerste over de prijs nogal wat ontstemming en ve len hielden het daarom maar voor gezien. Toch kwamen nog 600 betalende gasten een aanval doen op het zogenaam de „lopende buffet" dat aller lei heerlijkheden bevatte zoals gebraden speenvarken en ver se aardbeien. Afsluitend draaide de Olympi sche Reisduivenorganisatie van Jack Schohaus weer op volle toeren. Met zijn assisten ten en de hoofdreisleider de heer Mulder, vond er een tota le duivenliefhebbersvolksver- huizing plaats naar Lissabon. Daar worden de duiven niet geëxposeerd maar bevolken zij van nature de grote pleinen van deze stad. De 325 kilome ter lange reis werd gemaakt per bus en onderweg werd in het katholieke bedevaartsoord Fatima gestopt. Daar, waar aan drie herderskinderen Heilige Maagd verschenen zijn. Het was stil in de bus deze zijn reis vervolgde. I ma was ontroerend. Portugal bleek tijdens het loop van de tocht de reizi een heuse „eetschuur" te 1 nen bieden. Zo'n gelegen waar tijdens de warme door vele meisjes opgedi de folklore hoogtij viert eiLISS hammond-organist over Lgollc bon zingt als een Hollai^oei over Amsterdam. De rodi witte wijn klokte bij liter» r?, de glazen en er brak zelfs Hilda moment aan waarop nierrdrin^ meer over duiven sprak, navo eindelijke stapte het g<Wet€ schap toch weer op het v^e u tuig, na eerst nog een paan, cudo's gestort te hebben ii^et grijpgrage handjes van eenlente delend Portugees kind uitdoen nabijgelegen golfplaten-lhet tenplanken-dorp waar het wone woord „armoe" nog dom betekent. Misschien alle duiven van de wereld bannt eens mogen vliegen voor^ ze kinderen die door iederee:^er Z( de steek gelaten zijn. ANTOON KC, r Wekelijks verschijnt in de Leidse Courant de rubriek „Hond zoekt huis". In deze rubriek wordt een hond (of soms ook wel een kat) beschreven die in het asiel ver blijft om daar een zekere dood tegemoet te gaan... ten zij het dier een goed tehuis vindt. De in de rubriek be schreven honden zijn óf gevonden óf door hondenbezit ters naar het asiel gebracht. Ze worden om uiteenlopen de redenen afgestaan, vaak begrijpelijk, maar soms ook volslagen onzinnig. De in „Hond zoekt huis" beschreven dieren zijn alle goed gezond, hebben een wormenkuur ondergaan en zijn volledig ingeënt. Tegen betaling van circa 80 gulden (voor katten is dat 45 gulden) ten bate van zwerfdieren zijn ze af te halen. Adres: Nieuw Leids Dierenasiel, Besjeslaan 6b, Leiden. Tel.: 411670. Geo pend di. t/m vr. 10-12 en 14-16 uur. Zondag en maandag gesloten. Wie dol is op Duitse herders, maar er nooit een heeft aan geschaft omdat hij deze hon den te groot vindt, kan nu zijn kans grijpen. In het asiel verblijft Hertha. een Duitse herder in kleinere uitvoe ring. Ze is weliswaar geen herder met stamboom, maar ze lijkt in alle opzichten (be halve dan wat lengte betreft) op dit dier. Overigens hoeven niet alleen liefhebbers van kleine herders zich te mel den; Hertha is zo'n lieve hond dat ze geschikt is voor iedereen die een leuke dier lijke huisgenoot zoekt. Hertha werd op 8 oktober 1984 gevonden in Leiden. Ze was in gezelschap van een andere hond. een soort bou vier. Duidelijk was dat de twee beesten bij elkaar hoor den. want ze waren (en zijn nog steeds) erg aan elkaar ge hecht. Het tweetal zit sinds kort niet meer in één hok. De boef is wat onzindelijk en maakt jtichzelf en zijn omge ving vies en aangezien Her tha juist het tegenovergestel de is. zijn ze uit elkaar ge haald. Het mooiste zou na tuurlijk zijn wanneer zich ie mand meldt die beide dieren wil meenemen De kans hier op is echter uiterst klein, zo dat het beter is Hertha wat aan haar scheiding te laten wennen. Overigens, dat on zindelijke van de bouvier is maar van tijdelijke aard. Het dier is erg mager, krijgt veel te eten en produceert daarom nogal wat ontlasting. Geschat wordt dat Hcrta ze ven jaar oud is Ze is een niet gesteriliseerd teefje dat er erg gezond uitziet. De hond is deze week in bad gedaan en daarom heeft haar zwart-bei- gc vacht een mooie glans. Hertha heeft, voor zover je dat van honden kunt zeggen, een vriendelijke gelaatsuit drukking. De hond van deze week is erg vriendelijk en wordt door asielbeheerder Wil Tiele als de „liefste hond van de wereld" genoemd. Ze kan goed opschieten met kin deren. honden en staat ook zeer welwillend tegenover het gezelschap van andere huisdieren, zoals katten, mar motten en konijnen. Kinde ren die regelmatig de asiel honden uitlaten, vinden het erg leuk om met Hertha te wandelen. De herder trekt niet aan de lijn en gedraagt zich voorbeeldig in de auto. Een ideale hond. die toch al een hele poos in het dierente huis aan de Besjeslaan zit omdat niemand haar wil meenemen. Tiele vindt dat vreemd. „Vervelende hon den worden wel meegeno men. terwijl zo'n lief dier als Hertha geen aandacht krijgt. Een voor de hand liggende verklaring is dat Hertha zich bij de eerste ontmoeting met mensen wat gereserveerd op stelt. Ze trekt zich terug en kijkt eerst even de kat uit de boom. Een dergelijk gedrag is niet aantrekkelijk voor de asiclbezoekers die natuurlijk zoeken naar een dier. dat zich spontaan tegen de tralies gooit en smeekt om te wor den meegenomen. Als Hertha zichzelf wat beter zou verko pen. dan had ze nu al een goed tehuis gehad. Barry De mededeling dat de St. Bernard Barry een tehuis Den Haag is beland. Maar de heeft gevonden zal geen ver- hond woont bij een gezin dat wondering wekken. Vreemd over veel ruimte beschikt en is misschien dat het dier, in daar ging het om. Kampioenschap biljarten LEIDSCHENDAM Ze- ven biljartverenigingen in Leidschendam en Stomp- wijk strijden deze maand om het kampioenschap van Leidschendam. Voor het beste resultaat heeft een Leidschendamse drankengroothandel een wisselbeker beschikbaar gesteld die op de bekende voorwaarden behouden kan blijven. Verder zijn nog bekers be schikbaar voor de drie beste plaatsen. De deelnemende ver enigingen zijn 't Akkertje. DOS. Schakenbosch. DGT. Stompwijk. 't Stuivertje en 't Sloppie. Elke vereniging speelt 12 wedstrijden. Het toernooi eindigt in mei met de prijsuit reiking in café De Barbier in de Damstraat, het honk van biljartvereniging 't Sloppie die het initiatief voor de wedstrijd heeft genomen. Tweede lustrum jongerenkoor LEIDSCHENDAM Jongerenkoor „Joko" van de parochie van de H.H. Petrus en Paulus aan de Sluiskant in Leidschen dam viert morgen met een speciale eucharistie viering haar tienjarig be staan. Het koor van circa 50 personen is bij deze jongerenviering aange vuld met een gelijk aantal ex-koorleden. Dirigent is Gerard Lelieveld die morgen na bijna negen jaar het koor te hebben geleid ove rigens zijn functie overdraagt aan Paul van Gorp, een 26-ja- rige muziekonderwijzer uit Pijnacker. Het koor wordt bij de maandelijkse eucharistie viering (op de derde zondag van de maand) begeleid door een combo, bestaande uit een pianiste, een drummer, twee gitaristen, een trompettist, een klarinettist en een dwarsfluit- tiste, eveneens leden van het koor. „Joko" dat de komende maanden nog een aantal fees telijkheden ter gelegenheid van het tienjarig bestaan op het programma heeft staan, gaat zondag na afloop van de mis die om half twaalf begint een kopje koffie drinken in „De Witte Kaketoe" aan de Damlaan. MUZIEKBANK IN ALPHEN ALPHEN AAN DEN RIJN Als enige gemeenti in Zuid-Holland heeft Alphen de beschikkinj{^- over een „Music Service", een soort materialen P 1 bank waar scholen alle mogelijke informatie ovei*niIlc muziek kunnen lenen. De Music Service is een initiatief van de muziekconsulent<aan José Poot. Sinds 1976 begeleidt zij scholen bij het geveiLlSSf van muziekonderwijs. Zij was de eerste consulente in Zuidners Holland. Nu zijn er inmiddels veertien, die allemaal doo inge de provincie worden betaald. scho Het unieke Surfgame is voor u wanneer u een nieuwe abonnee opgeeft. 1 speelmeer, 6 surfboards, 2 eilanden, boeien, 1 windpijl, 1 start/finish, 15surfcards, 1 dobbelst< en wedstrijdreglement. Alles waterproof en verpakt in ee handige koker. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk door ons onthaali deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Noteer als nieuwe abonnee per: NAAM: POSTCODE/PLAATS: TELEFOON: Deze ontvangt de eerste twee weken de krant gratis. Daarna wordt het abonnement betaald per: kwartaal automatisch per maand O jaar Stiiur het Surfgame naar: NAAM: POSTCODE:PLAATS: Stuur de bon ingevuld aan de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag (postzegel niet nodig). Code JN2

Leidse Courant | 1985 | | pagina 12