8TTÏÏ71 TAFEL kerk wereld Yaticaan heeft moeite met joodse voorwaarden voor ontmoeting met paus WU WILLEN NIET HATEN, MAAR OOK NIET LIJDEN" Jalta's gevolgen blijven wereldpolitiek bepalen brieven lezers weer ACHTERGROND CcidócSowiwnt VRIJDAG 1 FEBRUARI 1985 PAGINA 2 I Hervormd meubelfabriekje De Hervormde Bruggemeente in Reeuwijk bij Gouda is ver ge vorderd met plannen voor een meubelfabriekje, waar voorlo pig één oudere werkloze en drie jongere werklozen werk kun nen vinden. De plannen voor een fabriekje zijn ruim een jaar geleden ontstaan uit bezorgdheid over de grote werkloosheid in Nederland, aldus ds. J.A. Tielkemeijer van de Bruggemeen te. De diaconie van de kerk stelt al meer dan een jaar één col lecte per maand beschikbaar voor het fabriekje, dat vermoede lijk in augustus zijn poorten opent. Als het project een succes wordt, kunnen ook andere bedrijven erin deelnemen. Het be drijfskapitaal beloopt thans de 25.000,-. Anglicanen: gebedsdienst bij hertrouwen De anglicaanse bisschoppen pleiten voor diensten van gebed en toewijding na een burgerlijk huwelijk voor gescheiden anglica nen die een nieuw huwelijk aangaan. In een rapport voor de generale synode van de Anglicaanse Kerk schrijven de bis schoppen dat zij van plan zijn bepaalde gebedsdiensten aan te bevelen die zijn voorbereid door de commissie voor de liturgie van de Anglicaanse Kerk. Zij vragen de synode een onderdeel uit de huidige bepalingen voor de huwelijksvoltrekking te schrappen, waardoor het in sommige bisdommen onmogelijk is dat een voor iedereen toegankelijke dienst wordt gehouden voor mensen die na hun scheiding een nieuw huwelijk zijn aangegaan. De geestdrift brengt in één dag tot stand, wat de rede eerst na verscheidene eeuwen verricht. Jules Michelet Het Vaticaan heeft moeite met de voorwaarden, die de drie joodse kerkgenootschap pen in Nederland hebben ge steld voor een eventuele ont moeting met paus Johannes Paulus II tijdens diens be zoek in mei aan ons land. De Rooms-Katholieke Kerk wil ,,een genuanceerder formule ring, waarbij enerzijds de grondgedachte van de voor waarden behouden blijft en anderzijds niets tekort wordt gedaan aan de verlangens van de Joodse gemeenschap". Dit zei oud-deken J. Keet, voorzitter van de Katholieke Raad voor Israël, gisteren te Utrecht na afloop van een ontmoeting tussen een dele gatie van de joodse kerkge nootschappen en van de r.k. kerkprovincie. De joodse kerkgenootschappen hebben als voorwaarden gesteld dat de paus „de erkenning door het Vaticaan van de staat Is raël zal uitspreken" en dat hij zich uitspreekt „over de medeverantwoordelijkheid van de R.K.-Kerk voor de jo denvervolging gedurende 2000 jaar en met name over het uitblijven van een open bare reactie tijdens de Twee de Wereldoorlog". Aartsbisschop dr. A.J. Simo- nis van Utrecht, die de r.k. delegatie leidde, zal binnen kort met het Vaticaan over leg voeren over de toelich ting, die gisteren van joodse zijde op de voorwaarden is gegeven. Eerder deze maand heeft pater dr. H.A. van Munster, secretaris-generaal van de r.k. kerkprovincie in Nederland, al in Rome over leg gepleegd over de joodse voorwaarden. Op R maart ontmoeten de joodse en r.k. delegaties elkaar weer. „Zoals de voorwaarden nu gelezen en begrepen werden, bleef er voor Rome eigenlijk geen ruimte over om ei; op in te gaan." zei rabbijn D L. Li- lienthal van de Liberaal Joodse Gemeente te Amster dam. „In principe willen wij dat gesprek wel", zo voegde hij eraan toe, „maar van joodse kant bestaat er altijd argwaan tegenover de Rooms-Katholieke Kerk in verband met de houding je gens de joodse gemeenschap. Wij hebben nog altijd proble men met het ontkennen van ons bestaansrecht als volk en als staat. Wij willen dat het Vaticaan instemt met het be staan van de staat Israel en de aanwezigheid van het joodse volk in dat land toe juicht en ondersteunt," aldus rabbijn Lilienthal. Op basis van de „constructie ve" sfeer tijdens het gesprek in Utrecht zei Rabbijn Li lienthal de indruk te hebben „dat Rome alles wil doen om aan onze verlangens tege moet te komen. Er is de afge lopen twintig jaar heel wat veranderd binnen de Rooms- -Katholieke Kerk. Met deze discussies worden er naar onze mening steeds kleine stapjes vooruit gezet. Wij vin den dat we op alle mogelijke manieren moeten stimuleren dat er nog meer stapjes voor uit worden gezet". Het voorhoofd gefronst in grote ernst, luisteren en kij ken de de met houten speren bewapende Ecuadoraanse indianen naar Johannes Pau lus II. „Wij willen niet haten, maar wij willen ook niet langer lijden. Het is voor ons moeilijk verder te gaan, omdat vele Ecua- doranen ons verachten en ons mishandelen, als of wij in ons eigen land vreemdelingen zijn". Dit zeiden Ecuadoraanse in- dianenleiders gisteren tot Johannes Paulus II, tij dens diens bezoek aan Latacunga, zo'n 75 kilo meter ten noorden van de Ecuadoraanse hoofd stad Quito. Velen van de tienduizenden indianen, die er niet zelden een voettocht van twee da gen voor over hadden gehad om de paus te kunnen ont- Pax Christi in actie bij bezoek paus aan Vredespaleis De rooms-katholieke vredes beweging Pax Christi Neder land houdt maandag 13 mei een manifestatie voor het Vredespaleis in Den Haag. De manifestatie valt samen met de toespraak die paus Johan nes Paulus II die dag in het Vredespaleis houdt tot de le den van het Internationaal Gerechtshof. Volgens secretaris J.J Laak zal de toespraak in het tocht voor het Vredespaleis op Vredespaleis waarschijnlijk het moment dat de paus zijn het enige moment tijdens het toespraak houdt. Na afloop bezoek aan Nederland zijn, wordt waarschijnlijk een ge- waarop het hoofd van de R.- bedsdienst in de Kloosterkerk K. Kerk problemen van oor- gehouden. Ter Laak verwacht log en vrede aan de orde zal dat enige duizenden mensen stellen. De manifestatie moet eraan zullen deelnemen, de kerkelijke vredesbeweging Nederland de kans geven Tijdens de manifestatie gedacht aan een wake of stille gesteld: de militaire interven- ties van de grote mogendhe den in ontwikkelingslanden; apartheidssysteem zich te profileren. Er wordt den drie thema's aan de orde gesteld. Zuid-Afrika; en het verband tussen het internationale recht en verdediging met massavernietigingswapens. De Stichting Pausbezoek is van de plannen op de hoogte moeten, droegen speren en kruisen. De paus veroordeel de in zijn speech de discrimi natie en eiste dat de indianen dezelfde rechten krijgen als de overige inwoners van Ecuador. Iemand die anderen op grond van ras of cultuur veracht, mag zich geen echte christen noemen, aldus de paus. Hij riep de indianen op zich in hun streven naar verdere ontwikkeling niet te laten leiden door mensen die hen tot gebruik van geweld wil len dwingen of willen voor komen dat zij betere leefom standigheden krijgen. Een ef fectieve strijd voor de in standhouding van de reli gieuze en morele waarden van de indianen moet samen gaan met de strijd tegen on dervoeding, analfabetisme en slechte huisvesting, aldus Jo hannes Paulus II, die zijn reis door Zuid-Amerika vandaag voortzet met een bezoek aan Peru. Toast met roerei en champignons Italiaanse spinaziesoep hopjespudding De benodigdheden voor twee personen zijn: 2 sneet jes brood, uitje, 10 g mar garine, 100 g champignons, 2 eieren, 2 lepels melk, zout, peper, 5 g margarine, 2 plakken kaas, paprika poeder; 15 g margarine. 15 g bloem, 1 teentje knoflook, 0,5 liter heet water, 1 groen tebouillontablet, 450 g diepvriesspinazie, 2 eier- dooies, 2 lepels geraspte pittige kaas (Parmezaan se); 75 g suiker, 0,5 liter melk, 40 g maizena, 2 theelepels oploskoffie, paar schijven ananas of 0,5 dl slagroom, 10 g basterdsuiker. Rooster het brood. Fruit de kleingesneden ui in de eerste portie margarine lichtbruin, bak de gehalveerde champig nons mee tot hun vocht ver dampt is. Klop de eieren los met melk, zout en peper en maak van het mengsel in de tweede portie margarine een roerei. Schep het roerei door de champignons en leg het mengsel op de toast. Beleg de toast vervolgens met de kaas en grilleer de sneetjes tot de kaas smelt. Strooi er papri kapoeder over. Bak de bloem en geperste knoflook lichtbruin in de margarine. Voeg het water toe met het bouillontablet en de spinazie. Laat de groente ontdooien. Schep de soep op, Jet in elk bord en eierdooier en strooi er de kaas over. Brand de suiker in een droge braadpan lichtbruin tot de helft van het suiker-opper vlak bruist en doe er dan een lepel koud water en bijna alle melk bij. Laat de kara mel rustig oplossen in de melk. Maak een papje van maizena. oploskoffie en de rest koude melk. schenk dat al roerende in de karamel- melk. laat de massa even ko ken en doe hem in een nat gemaakte vorm. Laat de pudding tenminste drie uren afkoelen en opstijven, keer hem en garneer hem met ananas of slagroom. JEANNE DEN HAAG „Vier decen nia van bedrog zijn genoeg". Het moment is gekomen voor de Verenigde Staten om de akkoorden van Jalta op te zeggen. Dat schreef de Ameri kaanse commentator George Will begin dit jaar. Zijn land genoot Zbignicw Brzezinski, adviseur van oud-president Carter, presenteerde een plan om de erfenis van Jalta te bo ven te komen. In Engeland namen 170 Britse parlementa riërs een motie over Jalta aan waarin ze de regering vroe gen de deling van Europa niet langer te accepteren Deze hartekreten illustreren dat voor velen Jalta na veer tig jaar nog steeds een niet verwerkt verleden vormt. Als symbool van de Europese de ling en aanzet tot de Koude Oorlog is het in dit herden kingsjaar nog steeds een bron van emoties, en als zodanig heeft het nog altijd een zekere actualiteit. Jalta is een badplaats op de Russische Krim waar zich voor de Bolsjewistische revo lutie de tsaristische familie en de Russische aristocratie placht te verpozen in hun kastelen en villa's In dit de cor van vergane glorie vond van 4 tot 11 februari 1945 een conferentie plaats van de ge allieerde leiders' Franklin D Roosevelt, Josef Stalin en Winston Churchill. Het beëin digen van de oorlog en het leggen van een basis voor een duurzame vrede was het on derwerp van gesprek. Verga derd werd er meestal in het keizerlijke paleis Livadia, dat de Sovjets voor deze gelegen heid hadden opgeknapt. Vol gens de Amerikaanse delega tieleden niet genoeg, want zij klaagden steen en been over de overvloedig aanwezige wandluizen. De conferentie was een van de laatste wapen feiten van Roosevelt die nog maar een paar maanden te le ven had. Hij vertoonde al te kenen van fysieke aftakeling maar zijn oordeelsvermogen was nog helder. De „Grote Drie" besloten tij dens hun acht dagen durende beraad ten eerste dat Duits land zou worden bezet en ver deeld in vier zones, vervol gens dat in San Francisco een conferentie zou worden ge houden over de oprichting van {Je Verenigde Naties, en dat de Sovjet-Unie zou mee doen aan de strijd tegen Ja pan. Harde noten werden gekraakt over Polen. In dat land had de Sovjet-Unie een door haar gecontroleerde regering geïn stalleerd: het zogenaamde Lu- blin-comité. Het westen er- Churchill, Roosevelt en Stalin in Jalta kende dat comité niet en eiste een nieuwe onafhankelijke regering en de garantie van vrije verkiezingen. Na uitput tende onderhandelingen wer den de partijen het eens over een „reorganisatie" van de bestaande regering die dan „vrije en onbelemmerde" ver kiezingen zou houden op grond van algemeen, geheim kiesrecht, Een ander besluit betrof de grenzen van Polen, dat naar het westen werd op geschoven ten voordele van de Sovjet-Unie en ten nadele van Duitsland. Kater De eerste commentaren op wat officieel de Krim-confe- rentie heette, waren juichend. „De dageraad van een nieuwe dag" Maar de jubelstemming maakte al gauw plaats voor woede, met name in de VS. Toen steeds duidelijker werd dat Stalin er niets voor voelde de Poolse regering te reorga niseren en vrije verkiezingen te houden, was de kater voor velen definitief. Polen is ver kwanseld aan Stalin, was de conclusie. Jalta werd syno niem aan verraad, overgave, uitverkoop en „appeasement" (toegeeflijkheid). De kritiek nam extreme vormen aan toen het Rode Leger Sovje t-regimes installeerde in an dere Oosteuropese staten met als sluitstuk de coup in 1948 in Tsjechoslowakije. In Ame rika gingen professionele an ti-communisten op jacht naar de verraders. Men vond hen in de hoogste kringen, waarbij Roosevelt niet gespaard bleef Sommigen eisten zelfs dat Oost-Europa werd bevrijd. Dat ging de Amerikaanse re gering te ver. het schraagde haar wel in haar vastbesloten heid geen enkele concessie m^er te doen aan Moskou. De Koude Oorlog kreeg zijn ei gen dynamiek. Historici hebben zich later ge bogen over de vraag of Roose velt en Churchill zich als naï eve beginnelingen hebben la ten verschalken door de slu we machtspoliticus uit het Kremlin. Deze vraag wordt meestal met neen beant woord. De twee westerse lei ders hadden nauwelijks een andere keus. De strategische situatie was in het voordeel van Stalin, wiens troepen Oost-Europa beheersten en zich ten tijde van Jalta op 80 kilometer van Berlijn bevon den. „Stalin had alle troeven in handen en speelde ze goed uit", aldus Roosevelts mede werker Charles Bohlen. Het Rode Leger stond in oost-Eu ropa en Roosevelt en Chur chill konden het daar niet meer uit krijgen. De Jalta-ak- koorden werden daarmee een afspiegeling van de ten nadele van de westerse geallieerden verschoven machtsverhoudin gen in dit gebied. Bufferstaten De sfeer in Jalta was goed, iets wat in het retroperspec- tief van de Koude Oorlog wordt vergeten. Roosevelt had begrip voor Stalins wens naar een „cordon sanitaire", een ring van bufferstaten die de Sovjet-Unie moest afscher men tegen eventuele nieuwe aanvallen uit het westen. Hij kon het er mee eens zijn dat Polen een bewind zou krijgen dat de Sovjet-Unie welgezind was. Maar Polen moest wel onafhankelijk blijven en het liefst ook kapitalistisch. Een illusie, aldus de Amerikaanse historicus Stephen Ambrose, die wel uiteen moest spatten op de harde klippen van de werkelijkheid. Stalin zag geen kwaad in het opleggen van het eigen sociale systeem aan een land dat be vrijd was door het Sovjet-le ger. „Ieder legt zijn systeem op zover als zijn leger reikt", zei Stalin die niet vergeten was dat het westen hem niet geraadpleegd had over Italië nadat dit bevrijd was. Na de oorlog werd met het verslechteren van de betrek kingen tussen de Sovjet-Unie en het westen Jalta al snel het symbool van de Europese de ling. Ook al werd de verde ling van het continent in twee vijandelijke blokken meer be paald door de strategisch-mi- litaire machtsverhoudingen dan door de conferentie. In feite is er door niemand se rieus getornd aan de Europese orde na Jaltar In de jaren vijf tig spraken sommige Ameri kaanse politici wel van de noodzaak van een politiek om het communisme terug te drijven („roll-back") en de Oosteuropese landen te be vrijden. Maar toen de Sovjet- -tanks Hongarije en later Tsjechoslowakije binnentrok ken. deed het westen niets. Helsinki Die feitelijke (de facto) aan vaarding door het westen van de naoorlogse territoriale sta tus quo in Europa was voor Moskou echter niet genoeg. Vanaf het begin van de jaren vijftig streefde het naar een officiële erkenning, eventueel via een Europese veiligheids conferentie. Aanvankelijk voelde het Westen daar wei nig voor, maar toen de be trekkingen met de Sovjet- Unie langzaam verbeterden groeide de bereidheid om het wel te doen. De sociaal-demo cratische bondskanselier Wil ly Brandt ging daarin voor. Hij sloot in augustus 1970 een verdrag, waarin West-Duits- land en de Sovjet-Unie zich verplichten de territoriale on schendbaarheid van alle sta ten in Europa te respecteren en geen aanspraken te maken op gebieden van anderen. Een belangrijk detail aangezien verscheidene voormalige Duitse gebieden deel uit maakten van Oosteuropese landen. Hoogtepunt van het Sovjet- -streven naar officiële aan vaarding van de naoorlogse Europese realiteit, en dus ook van haar hegemonie in Oost- -Europa, werd de slotakte van Helsinki. Deze akte, waarvan dit jaar de tiende verjaardag wordt gevierd, werd onderte kend door de leiders van 33 Europese landen, de Verenig de Staten en Canada. Naast afspraken over economische samenwerking en mensen rechten werden in de akkoor den de naoorlogse Europese grenzen onschendbaar ver klaard. De centrale doelstel ling van de Sovjet-diplomatie van na 1945 was verwezen lijkt. Reagan schopte dan ook tegen het zere been van de Sovjet leiders toen hij vorig jaar te gen Amerikaanse Polen zei. „We verwerpen iedere inter pretatie van de Jalta-akkoor- den die een Amerikaanse in stemming suggereert met de verdeling van Europa in in vloedsferen". Minister van buitenlandse zaken George Shultz had al eerder in 1983 op de Madrileense veilig heidsconferentie, uitgerekend een bijeenkomst die voort vloeide uit de Helsinki-ak- koorden, de Europese deling betiteld als „onnatuurlijk en onmenselijk". Shultz meent dat ooit de vrijheid in Oost- -Europa zal worden hersteld. Een andere hoek waaruit pleidooien komen voor een verenigd Europa zijn de wes terse vredesbeweging en krin gen van Oosteuropese dissi denten. De uit Polen afkom stige filosoof Leszek Kola- kowski zei onlangs: „Te gelo ven dat men dit gebied per manent rustig kan houden in onderdrukking, dat men per manente stabiliteit in Europa kan vestigen waarbij Cen- traal-Europa met wapenge weld in het Sovjetrijk is ge dwongen, staat gelijk met het leven in een droomwereld". 'pi Brieven graag kort en duidelijk geschreven De redactie behoudt zich het recht voor ingezon den stukken te bekorten Eensydige bereggewing (2) Aan de hand van uw verslag in de rubriek „Kerk en We reld" van de persconferentie van bisschop Tutu kan een vraagteken worden gezet ach ter de gevoelens van vader landsliefde en naastenliefde, waarmede de bisschop bezield is. Er is aan hem gevraagd of acties tegen de verkoop van Krugerranden in Nederland zijn instemming hebben, waar op de bisschop Tutu antwoord de: „If I were to say the ban ning of the Krugerrand from the Netherlands is a good thing, that would be a criminal offence in South Africa". Deze stelling is, om het zachtjes uit te drukken, een verdere ver draaiing van de waarheid. Wij vragen ons af volgens welke wet dit een criminele overtre ding is. Weinig mensen met een ge zonde vaderlandsliefde zullen ondermijning van economi sche stabiliteit en groei van hun vaderland als een helden daad zien. Want economische sancties en desinvestering zul len zoals o.a. reeds door vele vooraanstaande personen onder Zuid-Afrika's zwarte bevolking is benadrukt juist onherroepelijk leiden tot grote ellende voor in de allereerste plaats dat overgrote deel van 's lands bevolking, dat nog tot de derde wereld gerekend dient te worden. Voorts heeft het Zuidafrikaan- se begrip „eiendomsreg" een veel ruimere betekenis dan „reg op grondbesit". Wij heb ben niet beweerd, dat bisschop Tutu het recht heeft om in elk van Zuid-Afrika's vier provin cies grond te bezitten, maar slechts het eigendomsrecht in de ruimste zin vermeld. Reeds overal in Zuid-Afrika beschik ken zwarten over woningen die in hun naam geregistreerd zijn en waarover vrij beschikt kan worden, zij het testamen tair, door verkoop of anders zins. Terwijl bisschop Tutu als een VIP naar het buitenland vliegt op zoek naar publiciteit voor zijn campagne om de Zuidafri- kaanse regering jn verlegen heid te brengen, kan moeilijk verwacht worden dat die rege ring, met gevouwen handen toehorend, allerlei aantijgin gen van de zijde van bisschop Tutu over haar hoofd moet la ten gaan. Het bezit van een paspoort is, zoals in zovele lan den. geen recht maar een voorrecht, hetgeen eveneens geldt voor een visum. Zou de Zuidafrikaanse regering op een gegeven moment iemand zijn paspoort ontnemen, dan is dat op grond van een beslis sing waaraan diepgaande overwegingen zijn voorafge gaan, ook waar het bisschop Tutu betreft. Dit naar aanlei ding van zijn beweringen te genover de pers. Nochtans zul len er dan nog vele andere in woners van Zuid-Afrika, die kritisch tegenover het rege ringsbeleid staan, waaronder uiteraard ook zwarten, doch dit op een doordachte en ver antwoorde wijze uiten, zich zonder enig bezwaar van de Zuidafrikaanse regering in het buitenland kunnen bewegen. Afdeling voorlichting, Zuidafrikaanse ambassade, DEN HAAG. (Naschrift: Onze overtuiging blijft het zal niemand ver bazen dat de uiteenlopende betekenissen van het Zuidafri- kaanse begrip „reg" zich niet beperken tot „eiendomsreg" en „reg op grondbesit", zeker niet voor dat „overgrote deel van 's lands bevolking, dat nog tot de derde wereld gerekend dient te worden". Redactie.) Abortusdiscussie „Met een voortzetting van de abortusdiscussie.... is immers niemand gediend". Aldus een bewering in uw redactionele commentaar die niet onweer sproken mag blijven. Abortus provocatus is het doden van een weerloos kind in de moe derschoot. Het behoort tot het meest afschuwelijke wat men zich denken kan. Het doet zich voor op grote schaal. Ook in Nederland. En daar zou niet meer over gesproken moeten worden? En waarom dan wel niet? Om onszelf uiteindelijk in onschuld de handen te kun nen laten wassen: wat wisten wij er nog van af? We hebben er toch immers nooit meer iets over gehoord?! De Juristen vereniging Pro Vita mo menteel ruim 140 leden stelt hiertegenover dat abortus provocatus de meest wezenlij ke aantasting is van het recht van een individuele mens op zijn eigen bestaan en ontplooi ing. Daar mag niet over ge zwegen worden. Het is het uit gangspunt van elk rechtssys teem. althans: dat behoort het in een beschaafde samenleving te zijn, dat ten minste de ene mens het bestaansrecht van de ander erkent en eerbiedigt, juist en vooral wanneer men die ander volled g in zijn macht heeft. In pkats van het de politici gemakkelijk te ma ken door medewerking te ver lenen aan het ontstaan en het doorwerken van de mythe, dat abortus provocatus als maat schappelijk probleem in Ne derland een afgedane zaak is, zou uw blad er goed aan doen om elke dag in een apart ka der op de voorpagina te ver melden, hoeveel kinderen er sinds de vorige dag het slacht offer zijn geworden van een „ingreep" tengevolge waarvan zij nimmer het licht in deze wereld zullen aanschouwen. Dr. Th.A.M. v.d. Horst, Secretaris Pro Vita, DEN HAAG. (Naschrift: Toen in het voor jaar van 1981 het kabinet- Van Agt na tien jaar vol misluk kingen tijdens eerdere kabi netten er in slaagde de abortus-problematiek te rege len, hebben we dat in een commentaar pure politieke winst genoemd, o.m. omdat wetgeving en praktijk weer op elkaar afgestemd konden wor den. Ondermijnend voor de rechtsstaat in de voorafgaande jaren was immers, dat de praktijk de wetgeving vèr ont liep, zonder dat wetgever en r bevoegd gezag nog in staat wa- ren die afstand te overbrug gen. Bovendien maakte de wet het mogelijk de sterk uit de hand gelopen abortuspraktijk enigszins in te dammen. Niet zo sterk als wij en vele ande ren wensten, maar toch zo dat in de praktijk de ergste exces sen konden worden voorko men. Het was voorts de laatste mogelijkheid de vergroeide abortuspraktijk nog aan enige regels te binden. In een vol gende kabinetsperiode, zo heb ben wij toen betoogd, zou ze ker een veel verdergaand wetsontwerp van PvdA en VVD zijn ingediend en aange- ;i nomen. De zin in ons com mentaar van vorige week was een logische voortzetting van ons reeds eerder ingenomen standpunt: „Met een voortzet ting van de abortusdiscussie (nu over de financiële rege ling) is immers niemand ge diend". Dat slaat uiteraard op de politieke discussie; het is ze ker niet onze bedoeling tegen standers van abortus ae mond te snoeren. Hoofdredactie). Omstreden In uw rubriek „Kerk en We-, reld" stond een bericht over een nieuwe opleiding van Opus Dei te Rome Waarom" moest daar nu zo nodig gespro ken worden over de omstre den r.k. organistie „Opus Dei"? Het is toch een zeer goe de organisatie, die voortreffe lijk werk verricht voor de kerk. Waarom zien we die term „omstreden" nooit bij zo veel andere organisaties, waar van de quasi-katholieke vlag de lading al lang niet meer dekt, zoals de verenigingen van pastorale werkers, het Ho-1 ger Katechetisch Instituut te! Nijmegen, Pax Christi e.d. Hoej is het mogelijk dat Mgr. Bör' „bedenkingen" heeft ten op zichte van deze voor de kerk zo nuttige organisatie9 Is dat bericht wel geheel juist? In ie der geval protesteer ik met klem tegen het onjuist en on gunstig voorstellen van Opus Dei. Vrij zacht Het blijft het weekend nog vrij zacht. Overdag ligt de tempe ratuur op een graad of 7 en 's nachts rond 5 graden, alleen vlak bij grote wateroppervlak ten waarop nog ijs voorkomt is het wat kouder. Zaterdag -valt er in het noorden mogelijk nog een bui. Daar is ook de meeste kans op wat zon. In de zuide lijke provincies blijft het meest zwaar bewolkt en daaruit kan af en toe regen vallen. Dit vrij' zachte weer hangt samen met een noordwestelijke stroming, Die stroming wordt in stand gehouden door een depressie boven west-rusland en een in betekenis toenemend hoge drukgebied boven zuidwes t-europa. Die stroming voert lucht aan van de oceaan die bij zijn tocht aver schotland en de noordzee wel wat afkoelt, maar waarin toch nog geen vorst kan voorkomen. Ook ir de eerste dagen van de volgen de week komt er nog weinig zicht op een vorstperiode, de e wind draait weer naar het zuidwesten en ook dan houdt de aanvoer van vrij zachte lucht aan. Weerrapporlen van vanmorgen 07 uur Weer Mai Min Neer- temp temp «lag r Amsterdam zw.bew. 8C 6" 1 mm 1 1 mm 2" 0.8 mm IV 2° 0 mm y. 5° 2 mm C 10° 0.2 mrr ,p a; 2mn 5° 0.6 mn J; Kopenhagen l.bew. Lissabon onbew. Locarno l.bew. Luxemburg motregen Malaga onbew. 1 Muenchen regen 13" 10" 0 2 mn

Leidse Courant | 1985 | | pagina 2