CDA en PvdA drukken wij ziging aowdoor in Meisjes Kleine tweeverdieners houden heel weinig over MEUBEL tnelle operatie redt aby zonder middenrif Nieuwe voorzitter !ER pleit voor lerverdeling werk Deetman: leiding basisschool mag tweehoofdig zijn Geldhandel: disconto kan binnenkort omlaag AAtM Vrijdag 1 februari 1985, 76e jaargang no. 23107 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitgave Westerpers. behorende tot Sijthofl Pers. Apothekersdijk 34.2312 DD Leiden, Postbus 112300 AA, tel.071 -122244. Voor abonnementen: tel.071-313677. Giro 103003 BankAmro-bank N.V. Leiden. Directeur-hoofdredacteur; I I.Hallewas.Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Abonnementen: (incl.5% BTW) per maand f 21.89 (uitsl.aut.betaling)Jcwartaal f 65,68. jaarf 250.86 Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur, zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel.071-122248. Advertenties: (excl.5% BTW) t 0,61 per mm. kleint)esf 0,43 per mm. Losse nummers f 1.00. Helemaal alleen in je eentje show op Ned. I om 19.00 uur. Jacht op Mengele in „Hier en nu" om 21.30 uur. Op Ned. II om 19.12 uur „Op volle toeren" en om 23.35 uur nachtfilm tweede deel van „De poppenmaakster". Op Belgie 1 om 20.25 uur film „De vallei van het geluk". HET WEER Half tot zwaar bewolkt en een enkele bui. Temperatuur 7 graden. Westelijke, vrij krach tige wind. later op de dag af nemend. Zon op 08.19, onder 17.30. Schev. hoog water 13.19, laag water 8.51 en 21.32. I met succes geopereerde baby en haar oudere yISTERDAM Een team n specialisten heeft op 15 ja- ari in het academisch zie nhuis van de VU in Amster- een baby met een vrijwel tbrekend middenrif, een If uur na haar geboorte, met :ces, geopereerd. Dit was igelijk omdat de afwijking i Eline, dochter van Rikske Johan Struys uit Amster- m, al voor de geboorte met denrif van kunststof werd ge plaatst, is de baby afdoende behandeld. Een nieuwe opera tie is niet nodig, omdat het nog gedeeltelijk aanwezige mid denrif vergroeit met het nieu we gedeelte. Jaarlijks worden er in Neder land ongeveer 40 kinderen met een defect aan het mid denrif een niet-benige scheidingswand tussen borst- ïulp van echoscopie was en buikholte geboren. Het stgesteld. Dit heeft het zie nhuis pas gisteren bekend maakt. echoscopisch onderzoek rd destijds op verzoek van verloskundige uitgevoerd, moeder werd in het zie- ihuis opgenomen en de af ding werd vastgesteld. Vol- Jeen woordvoerder van ziekenhuis werd het kind rdoor onder optimale om- ïdigheden geopereerd. Met e operatie waarbij een mid- gevolg van deze afwijking is dat het grootste - deel van de buikinhoud (darmen, maag, le ver en milt) zich in de bors tholte bevindt. Daardoor ko men de longen in ernstige mate in de verdrukking. Wan neer de operatie te lang op zich laat wachten, is het kind vaak te veel verzwakt om nog een operatie te ondergaan. Meer dan de helft van de kin deren met zo'n aandoening overlijdt dan ook binnen 24 uur na de geboorte. N HAAG De nieuwe voorzitter van de Sociaal Economi- e Raad (SER), prof. ir. Th. Quené, heeft vandaag een pleidooi louden voor herverdeling van arbeid en bestrijding van de gdwerkloosheid. Hij deed dat vandaag bij zijn iHstallatie-rede, armee hij drs. De Pous officieel opvolgde. Quené zei tevens er niet koste wat kost naar unanieme adviezen moet worden treefd. nieuwe voorzitter vroeg zich af of men onder invloed van de vang en scherpte van de vraagstukken weer toegroeit naar grotere maatschappelijke overeenstemming. Hij meent dat scherpte van tegenstellingen niet is verminderd, maar dat de lariserende toon waarop ze worden besproken aan het wegeb- n is: na harmonie en conflict nu transactie. ii6ter De Koning van sociale zaken merkte tijdens de bijeen- nst op, dat economische teruggang de op verdeling geconcen- erde advisering er niet gemakkelijker op heeft gemaakt. Hij dat de regering, in overleg met de Raad, moet komen tot een de planning van de adviesaanvragen. Mensen die kritiek iben op het feit dat de SER nogal eens verdeelde adviezen brengt, vergeten volgens De Koning dat de SER vroeger ook iodes heeft gekend waarin verdeelde adviezen eerder regel i uitzondering vormden. De critici nemen volgens hem ook al gemakkelijk aan dat de economische omstandigheden de ad- sfunctie van de Raad niet beïnvloeden. EERDERHEID 30R ANDHAVING AXIMUM FELHEID IN HAAG Een meerder- ;d van de bevolking, 55 pro- »t, wil dat de maximum Hheid van 100 kilometer ge- hdhaafd blijft. Onder auto- bilisten vindt 47 procent bij de overige ondervraag- a is dat percentage 75. Dat kt uit een onderzoek van bureau Lagendijk onder I Nederlanders van achttien r en ouder. Van de automo- isten zei 77 procent, zeker loodvrije benzine te zullen ïrstappen en ook een kata- ator voor de reiniging van laatgassen te laten monte- I. Uit het onderzoek bleek 'ens dat een meerderheid ri de automobilisten zich prigens niet aan de maxi- (m snelheid houdt, 56 pro- lt rijdt normaal harder, eemd genoeg meent ook een ierderheid (53 procent) dat controle op de naveleving h de maximum snelheid te fing is. Miljoen beloning voor Mengele-tip WIESBADEN Degene die de West- duitse autoriteiten de tip verschaft die leidt tot de aanhouding van de vroe gere Auschwitz-arts Josef Mengele, heeft recht op een beloning van 1 mil joen mark. Het openbaar ministerie in Frankfort heeft hiertoe gisteren be- slotèn. Tot dusver bedroeg het tipgeld voor de „engel des doods" 50.000 mark. Als kamparts in het vernieti gingskamp Auschwitz acht men Men gele verantwoordelijk voor de dood van honderdduizenden gevangenen. In 1959 is tegen Mengele een interna tionaal arrestatiebevel uitgevaardigd. Men vermoedt dat hij in Latijns-Ame- rika woont. Uitstel schaaktweekamp mogelijk aanwijzing dood Sovjet-leider MOSKOU De 48e partij uit de tweekamp om het wereldkampi oenschap schaken tussen titel houder Anatoli Karpov en uitda ger Gary Kasparov, die voor vandaag op het programma stond, is om technische rede nen" uitgesteld tot maandag 4 fe bruari. In Moskou werd tegelij kertijd medegedeeld, dat de wed strijd verplaatst is naar het hotel „Sport", in een van de buitenwij ken van de Russische hoofdstad. De tweekamp werd sedert 10 september gehouden in de Zui lenzaal in het centrum van Mos kou, vlak bij het Kremlin. Op 21 december vorig jaar werd ook een partij tussen Karpov en Kasparov om dezelfde reden en kele dagen uitgesteld. Achteraf bleek dat het overlijden van mi nister Oestinov op 20 december de werkelijke reden van het uit stel was. Aangezien er al larige tijd berich ten in omloop zijn dat de Russi sche partijleider Tsjernenko zeer ernstig ziek is, zou het uitstel van de schaakpartij nu wel eens op nieuw als achtergrond kunnen hebben dat er weer een hoge par- tijfuncionaris, mogelijk Tsjernen ko, is overleden. (Van parlementaire redactie) DEN HAAG Na vier dagen en een nacht vergaderen hebben minister Deet man en een delegatie van de onderwijs bonden vanmorgen om half zeven een akkoord bereikt over een nieuwe struc tuur van de onderwijssalarissen. Over deze herstructurering was vorig jaar al een beginselakkoord gesloten, maar daarin waren nog enkele „witte plek ken" en geschilpunten overgebleven. Eén van die punten betrof het vraagstuk rond de tweehoofdige schoolleiding op de basisschool. Deetman. die steeds tegen een tweehoofdige leiding was, is nu ge zwicht voor de wens van de bonden en heeft toegezegd een tweehoofdige leiding te zullen toestaan. Pag. 7: Akkoord over salariëring (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Een ka mermeerderheid van PvdA en CDA is voor een aow die afhankelijk is van het inkomen. Dat wil zeg gen dat 65-plussers die een partner hebben die jonger is dan 65 jaar en die een eigen inkomen ge niet, niet de volledige honderd procents aow-uit- kering krijgen. De VVD wijst dit af. De komende acht jaar zal van de voor gestelde wijzigingen nog niets merkbaar zijn. In de nieuwe algemene ouder domswet, die op 1 april ingaat, krijgt iedere gepensioneerde zelfstandig recht op een aow- uitkering. Gehuwden krijgen elk vijftig procent (samen hon derd procent), ongehuwden ze ventig procent. Wat dit betreft verandert er niets. In de huidige situatie moet de gehuwde vrouw die ouder is dan haar man, wachten tot haar man 65 wordt eer er aow wordt uitgekeerd. Deze onge lijke behandeling komt in de nieuwe aow te vervallen. De eerste die 65 wordt krijgt aow (50 Heeft de jongere part ner geen eigen inkomen dan komt daar bovenop een aan vulling van eveneens vijftig procent. Pas na een over gangsfase van acht jaar wordt het inkomen van de jongere partner bepalend voor de hoogte van de aanvulling die de oudere op zijn vijftig pro cent krijgt. Mensen van 57 jaar of ouder hebben dus met de wijzigingen niets te maken. Een amendement van deze strekking werd gisteren door CDA en PvdA ingediend. Pag. 3: Te grote schokken in aow weggewerkt Kruiend ijs vernielt camping Dit is èén van de drie bunga lows op een camping in Makkum, die totaal werd vernield door kruiend ijs. Grote ijsschot- sen werden door de harde westenwind vanaf het IJs- selmeer over een lengte van enkele kilome ters tientallen meters het strand opge schoven. Ook een hotel werd door het ijsge- weid bedreigd. Het terras is geheel ver woest en het ijs staat vijf meter hoog tot aan de dak goot van het hotel. Paaltjes, speeltuinattri- buten en hek- ||lt werken zijn kapot gedrukt. Omdat gaslei- J dingen van l&pT propaantanks door het ijs gebroken zijn bestaat er vol- 'JL gens de politie ontploffings- gevaar. (ADVERTENTIE) Beleef een andere vorm van ontspanning: CASINO „BOULEVARD HOTEL N00RDWIJK" Kon. Wilhelminaboulevard 24. Noordwijk, Tel. 01719-16511/12710 „GOLDEN TEN" In de sfeervolle speelzaal met vijf speeltafels kunt U kennismaken met dit fas cinerende spel, waarbij U voorzien zult worden van de nodige drankjes en hapjes welke gratis aan u worden verstrekt. Het Casino is degelijks vanal 14.00 uur geopend Vrijdagavond en zaterdagavond GR A TIS grandioos koud buffet. Schip in nood op Noordzee DEN HAAG Op de Noord zee is gisteren het schip „Con stantinople" in zware storm in nood geraakt. De 2U beman ningsleden zijn in een red dingsboot overgestapt. Voor hun leven wordt gevreesd. Het schip zond noodsignalen uit nadat het water maakte, aldus radio-Scheveningen. Zoekac ties met helikopters zijn in middels gestaakt. Een West duits vliegtuig is vanmorgen opnieuw gaan zoeken. In Zuid-Holland ongeveer tweeduizend gezinshulpen opgestapt (Van onze parlementaire re- echtpaar, waarvan de man een dactie) belastbaar inkomen heeft van DEN HAAG Tweeverdie- 38.000 gulden en de vrouw van ners van wie één partner een 5.000 gulden. Volgens het de- klein inkomen heeft, worden partement betalen zij geza- veel z\yaarder gedupeerd dan menlijk 916 gulden méér be- het ministerie van financiën lasting dan vorig jaar. Prof. doet voorkomen. Dit zegt prof. Zwemmer rekende echter na J W. Zwemmer, hoogleraar wat er dit jaar netto van die belastingrecht aan de universi- 5.000 gulden overblijft. Aan teit van Amsterdam, in het belasting en premies gaat er dagblad Trouw. Volgens 2.128 gulden af. Als de man Zwemmer moet men niet de een hoger belastbaar inkomen situatie van nu vergelijken heeft, neemt het nadeel nog met die van vorig jaar, zoals veel sterker toe. Bij 60.000 gul- het ministerie doet. maar moet men bekijken wat er van de zorg dat in de komende weken nog veel meer van de intotaal 70.000 gezinshulpen ontslag zullen nemen, omdat de mees ten nu zo ongeveer hun leerste loonstrookje van 1985 onder ogen krijgen. Uiterlijk eind volgende maand komt de Raad met een rapport waarin de ge volgen van de wet zullen wor den opgesomd. Vooruitlopend daarop heeft de Raad heeft gisteren een boze brief naar staatssecretaris Koning (Fi nancien) gestuurd. Deze heeft de Raad ervan beschuldigd bijverdiensten van (meestal) de netto verdienste van 2952 de vrouw netto over blijft, gulden moeten dan nog de ex- den bijvoorbeeld betaalt men maar liefst 3.048 gulden. Van door onjuiste voorlichting over Tweevertjieners voor Veel gezinshulpen hebben dat al gedaan: vijfduizend van hen zegden 'hun baan op. In de hele provincie Zuid-Holland tra kosten af, die veroorzaakt worden door het buitenshuis werken en ook nog de kosten van kinderopvang, waarvoor onnodige paniek te hebben ge zorgd. „Zou het niet eerder zo zijn dat de onrust is veroor zaakt door uw ministerie? Nog voordat het parlement zich waren dat er naar schatting de fiscus een tegemoetkoming over het wetsontwerp had uit- tweeduizend, inclusief de on geveer driehonderd uit Den Haag. Financiëp gaat uit van een 'eeft die ver beneden de kelijke kosten zou liggen. Niet voor niets verwacht de Centrale Raad voor de Gezins waren immers al formulieren voor de loonbelas ting verspreid", aldus de Raad in zijn brief. Bejaarde uit de dood herrezen ZAANSTAD Jan Honig, een 78-jarige Zaankanter die al door verpleegdkun- digen was opgege ven. is op wonder baarlijke wijze uit de dood herrezen. Vorige week dins dag kreeg Honig een hart- en adem halingsstilstand en vele re-animatiepo gingen mochten niet baten. Het slachtoffer werd naar de lijkschou wer gereden om te worden opgebaard, maar toen de ver pleegkundigen de deur openden, bleek de patient weer te ademen. „Honig maakt het nu goed", zo stelt cardiolooog dr. Buthker van het Juliana-ziekenhuis in Zaandam. Hij mocht vandaag weer naar huis. AMSTERDAM De verhoging van de officiële tarie ven met een half procent waartoe de Nederlandsche Bank heeft besloten, kan snel ongedaan gemaakt wor den. Geldhandelaren verwachten dat het disconto over een of twee maanden omlaag kan aangezien de verho ging een logische reactie is op de internationale situa tie. Voorlopig heeft de verhoging vanhet disconto ech ter een rente-opdrijvend effect. De wijziging is een reactie op de verhoging van het Duitse promessedisconto (het percentage dat de bedrijven de banken moeten betalen voor geleend geld) gisteren. Deze maatregel hing al geruime tijd in de lucht en is bedoeld om de vraag naar dollars af te remmen. De dollar is duur en daarmee veel gevraagd. Daardoor wordt veel kapitaal uit Europa weggezo gen, hetgeen de Europese munten schaars en daardoor cfuur- der maakt. Wellicht is een hogere rente voor een enkel zwak bedrijf met veel geleend geld een probleem, maar een groot deel van het bedrijfsleven zit dik in de liquide middelen en investeringen worden veelal uit eigen middelen gefinancierd. Als gevolg van de maatregel gelden met ingang van heden de volgende tarieven, wisseldisconto 5,5 procent, promessedisconto 6,5 procent en de voorschotrente 6 procent. (ADVERTENTIE) Grocncuucgcn LEIDSCHENDAM WASSENAAR Damplein 50(t>»| Vlwlsluis) v HogenOorMuai M 57 Meisjes hebben tegenwoordig meer vrijheid. In hun vrijebjdsgedrag lijken ze ook meer op jongens. Ze worden eerder zelfstandig en hun relatie- en partnerkeuze begint al veel eerder dan bij jongens. Het klinkt een beetje onvriendelijk, maar meisjes blijven minder lang jong Dat leest u vandaag in de Leidse Courant. In een bencht over het resultaat van een onderzoek met een, hoe dan ook, voor de Leidse Courant gunstige uitslag. Meisjes zullen ongetwijfeld ook eerder de bant gaan lezen. En wat zou dat anders kunnen zijn dan de Leidse Courant. DAXT DeL«d« De Leidse Courant wil ik best dagen proberen. geheel vrijblijvend In een open envelop aonder postzegel opsturen naar Leid» Courant Antwoordnummer 998.2500 VD Den Haag 'CeidoeSouumt

Leidse Courant | 1985 | | pagina 1