,2010" of: wat gebeurde er na „2001"? fieldae Sotncmi SPANNING TUSSEN SUPERMACHTEN IN DE RUIMTE TNÓnzéoprü[MÏNG ALS WE OPRUIMEN DOEN WE HETGOED! KWALITEIT VOOR WEINIG GELD! Dames pyjama's fiWflfl Alle kleding nu 25-50% korting Blouses - truien - rokken pantalöns - japonnen en pakjes 25-50% korting Pracht werktruien Flanellen heren overhemden 35.00 Op alle matrassen 30.- korting FILM VRIJDAG 1 FEBRUARI 1985 PAGINA 16 jj m ~thT Astronaut John Lithgow wordt getest in „2010" Acteur Bob Balaban in het binnenste van de computer H.A.L. 9000 in „2010". LONDEN Zeventien jaar na „2001" ligt „2010" klaar om in roulatie te gaan: De film die als het vervolg op de veelbeke ken klassieker van Stan ley Kubrick beschouwd wordt, hoewel de mede werkers aan de 24 miljoen dollar kostende produktie hun vraagtekens zetten bij het woord „vervolg". Re gisseur van „2010" is Peter Hyams, bekend van onder andere de science fiction- films „Capricorn One" en „Outland". Volgens hem „kan niemand zich meten met Stanley Kubrick. Hij maakt een film, terwijl de meeste van ons er met pen en bloknoot op uit gaan, om te zien welke ideetjes er gepikt kunnen wor den". Dat is niet de enige reden waarom geprobeerd wordt een vergelijking met „2001, a space Odyssey" te vermijden. Uit een door de MGM-filmmaatschappij georganiseerde enquête bleek namelijk dat „2001", het wereldsucces van wel eer, bij vertoningen op de televisie van een jongere generatie Amerikanen nu bijzonder veel negatieve kritiek kreeg. De film was te langdradig, te saai en had geen duidelijke plot. Arthur C. Clarke, de schrijver van het boek waarop „2001" gebaseerd was, is de eerste die toe zal geven dat er veel ver anderd is sinds „2001" zestien jaar geleden als voorbode van de huidige explosie van scien ce-fiction films iade bioscopen verscheen. Volgens de 67-jari- ge geestelijke „godfather" van het ruimtetijdperk „was 2001 in veel opzichten zo uniek vanwege het tijdstip waarop de film verscheen. Het was de eerste film in z'n soort en dat is iets dat je nooit kan herha len. Bovendien is er sinds 1968 veel gebeurd in de ruimte. In die tijd moesten we het pu bliek nog opvoeden. Om te zorgen dat men de film serieus zou opvatten, moest er veel electronische apparatuur in, computers en zo. Tegenwoor dig weet iedereen hoe deze „hardware" eruit ziet, dus hebben we meer aandacht kunnen besteden aan de per sonages en zelfs aan politieke kwesties". Onmogelijk vervolg Clarke neeft tien jaar lang vol gehouden dat het onmogelijk was een vervolg op „2001" te schrijven. Toen hij dat uitein delijk toch deed, verklaarde de schrijver opgewekt dat hij nu ergens aan bezig was „dat zelfs Stanley Kubrick niet kon ver filmen, al zou hij het het wel mogen proberen". Wat denkt hij nu „2010" toch verfilmd is, maar niet door Stanley Ku brick? Clarke: „Ik vind het niet leuk om toe te geven, maar de film is net zo goed als het boek". Een computerver binding tussen de MGM-stu- dio's in Hollywood en het huis van Clarke op Sri Lanka zorg de ervoor dat de Clarke en re gisseur Hyams met elkaar konden „overleggen" tijdens de productie van de film. „2010" gaat over de gespannen situatie die er tussen de super machten ontstaat in de ruimte, wanneer de VS en de Sovjet- Unie samen proberen uit te vinden wat er gebeurd is met de bemanning van het ruimte schip Discovery, de computer HAL 9000 en Dave Bowman, de vermiste astronaut uit de „eerste" film, „2001". Keir Dullea, die in „2001" Dave Bowman speelde, ver schijnt in ook „2010" weer op het toneel. Hij ziet er nog geen dag ouder uit dan zestien jaar geleden. „Ik had niet ver wacht dat er voor mij een rol bij zou zitten", aldus de acteur. „Tenslotte lijkt het er aan het MENAHEM Menahem Golan: brand... Deze week zelfs drie Cannon- producties in de Haagse (Can non) bioscopen: The happy hooker goes Hollywood ..Missing in action" en ..Brook lyn Bridge", de laatste film door Menahem zelf geregis seerd. Cannon Amsterdam verliest als distributeur straks de rechten van U.LP-films (Paramount. Universal en MCM/UA). maar dekt zich nu in via contracten met onaf hankelijke maatschappijen. J di' M Film. PSO. en misschien Orion Pictures. In elk geval gaat Cannon hard werken aan invloed - via mede-productie en distributie - op de Neder landse film markt. De eerstvol gende Cannon-film maakt Fons Rademakers en dat wordt „De aanslag" naar het bock van Mulisch. Golan zelf bleek voor geen kleintje ver vaard tijdens de Niewsjaars- borrel van zijn firma: Vlak naast filmer Hans (..Moord in extaze") Scheepmaker vatte een plastic bekertje vol papie ren servetten vlam. Menahem Golan sprong op. greep 't beet en smeet het 't raam uit. Pro ducent Henk Bos, aan hetzelf de tafeltje, is met Cannon aan het praten over zijn Korea- film (scenario Felix Thijssen. regie Hans Scheepmaker). Toen producent Matthijs van Heijningen langs kwam werd er even geïnformeerd over diens wel en wee met de Can- non-neven. „Ik kan niet met ze onderhandelen. Na twee woorden hebben we ruzie" grijnsde Van Heijningen. OTTO EN LEX Zowel in het programma-blad Script van het Filmcentrum (eerstkomende film Promises in the dark", over euthanasie, op 5 februari) als in De Film krant een afscheidsgroet aan wijlen Otto Milo. filmrecen sent van deze krant. Script plaatste nog eens Otto's (som bere) getekende visie op een bioscoop die er ook niet meer is (in de "geSpuistraat"), De Filmkrant heeft het over de - vrolijke - filmmuziek tijdens de crematie van Otto Milo. ..Going in style" noemt het blad het en de schrijver van De geruchtenmachine aldaar hoopt dat Otto in de filmhemel o m. de kortgeleden overleden Peter Law ford. Sam Peckin- pah en Lex Werkheim ont moet. de laatste een levenlang publiciteitschef van 20th Cen- turv Fox en de „man van de stunts". Hij liet Arabieren in Amsterdam op de tram rijden voor "Lawrence of Arabia", zette kartonnen fonteinen in een aantal steden neer voor ..Three coins in the fountain", haalde hele diergaardes over hoop voor „Dr Doolittle". BERTJANSMA JUDY A star Is born Even als reminder: Eindelijk is dan de complete, met ontzet tend veel moeite herstelde, versie van Judy Garlands „A star is bom" ook in Den Haag te zien Babvlon 3. einde van „2001" op dat Dave Bowmam ophoudt te bestaan, tenminste in zijn materiële aardse vorm. Volgens Hyams was daar wel een mouw aan te passen en was ik tenslotte de enige die Dave Bowman kon spelen". Mijlpaal Dullea beschouwt Kubricks „2001" als een mijlpaal in de filmgeschiedenis: „Het is een opmerkelijke, maar ook raad selachtige film. Vertoon hem aan tien mensen en ze zullen er tien verschillende dingen uithalen. Het knappe van „2010" is dat Peter Hyams een eigen stijl heeft gevonden, een origineel produkt heeft ge maakt en niet in de schaduw van Kubrick is blijven ste ken". „2010" is grotendeels opgeno men in de MGM-studio's in Hollywood. Aangezien er praktisch geen originele ont werptekeningen of decors van „2001" meer over waren, moest flink wat materiaal waaronder de computer HAL 9000 gereconstrueerd wor den aan de hand van de film beelden van „2001" en dat bleek geen eenvoudige opgave. „Op een gegeven moment was het niet helemaal duidelijk hoe de Discovery precies in el kaar zat. Peter Hyams belde Stanley Kubrick en vroeg hem hoe je van de brug naar de machinekamer kwam. Er viel even een stilte aan de andere kant van de lijn, daarna zei Stanley: Geen flauw idee. Kan het iemand wat schelen? al dus producent Al Brenner. Om de Leonov, het Russische ruimteschip dat voor „2010" gebouwd moest worden, een futuristisch tintje te geven, werd het model gevuld met grasmaaiers, vuilnisbakken, stukken motor en ander indus trieel afval. Netjes geschilderd en gerangschikt maakte deze ratjetoe precies de gewenste indruk. 300 trucs Nog belangrijker voor de to taalindruk van de film waren de speciale effecten van Ri chard Edlund, die man die ook verantwoordelijk was voor de trucs uit de "Star Wars"-films. Edlund en zijn groepje van op tische tovenaars verzorgden maar liefst 300 speciale effec ten. Meters film van de pla neet Jupiter (afkomstig van de Voyager) werden in een van de grootste computers ter we reld ingevoerd kosten: tweeduizend dollar per secon de om „2010" te voorzien van beelden van de Jupiter. Volgens ex-hippie Edlund was „2001" een film voor zijn eigen generatie: „We lagen stoned op de vloer van de bioscoop, recht onder het scherm, om de film zo direct mogelijk te ervaren. We waren op zoek naar het onbekende, we probeerden er achter te komen wat het alle maal te betekenen had en Stanley's film gaf ons iets om over na te denken. Tegen woordig zou de film na twee weken alweer uit de roulatie genomen worden. „2010" hoort in deze tijd thuis. Het is een hardere, emotionelere film, meer een soort thriller". Peter Hyams is er van over tuigd dat er „iets" in de ruimte is en dat de meeste mensen deze overtuiging delen: „Clar ke heeft daar nog een dimen sie aan toegevoegd. Er is niet alleen iets „out there", maar het is nog fantastisch en won derbaarlijk ook". In elk geval, dat is wat Holly wood graag wil. MIKE BYGRAVE Copyright The Guardian BEKUKT! De droom van de opruiming! Eiken slaapkamer, 140/200 cm, met twee nachtkastjes, voor de droomprijs van Voor elke kamer hebben wij het juiste tapijt! Neem de maten van uw kamer mee, -het spaart tijd en geld. Tapijt, vele coupons gaan praktisch voor niets weg. Kamerbreed tapijt is er al vanaf per strekkende meter Baddoek washandje en gastendoekje van soepele langlussige badstof, in hetzelfde dessin, dat in 4 gangbare tinten verkrijgbaar is: Baddoek 50 x 100 cm8.95 Washandje 15 x 20 cmi.. 1.95 Gastendoekje 30 x 50 cm 3.75 Flanellen lakens behaaglijk warm en donzig zacht, aantrekkelijke dessins in blauw, oud rose, en jadegroen: 1-persoons 150 x 250 cm 19.95 2-persoons 180 x 250 cm 21.95 J0M0 pyama's met ronde hals, leuk model in tricot interlock kwaliteit, diverse kleuren: kindermaten 128 t/m 152 164 en 176 afd. Textiel van 49.95 voor39.95 afd. Damesmode UW WONING- EN MODE-ADVISEUR NOORDEINDE 17 - ROELOFARENDSVEEN TEL. 01713 - 2494 Vanvavond koopavond van 19.00-21.00 uur. afd. voor Heren van 61.50 voor 45.90 pracht kwaliteit afd. Matrassen b.v. 80/190 129.30.- 99.- Deze week eetkamerstoelen nu extra voordelig 3 kopen 4e stoel gratis Ook massieve eetkamertafels van 990 - voor 790.- Op alle bankstellen, salon- kasten 200.- tot 500.- korting Kussenkasten nu halve prijzen En op niet afgeprijsde meubelen 10% korting

Leidse Courant | 1985 | | pagina 16