onden aarzelend akkoord net jeugdwerkplan overheid eiskostenaftrek an herziening toe Loslaten broodprijs doet kleine bakkers de das om oe waarachtig was De Vries'pleidooi voor tweeverdieners? PAG» NENLAND £eid&i<2owumt DONDERDAG 31 JANUARI 1985 PAGINA 3 <ö/teeste studenten jmen uit Randstad I HAAG Bijna de helft van de eerste- studenten bij het Wetenschappelijk On- rijs (WO) is afkomstig uit de provincies •d- en Zuid-Holland en Utrecht. Dit ujt> gisteren gepubliceerde gegevens et tweedtiet Centraal Bureau voor de Statistiek, e „kleinebetrekking hebben op het studiejaar n niet v/83- Niet alleen absoluut, maar ook re- .or. gezien (rekening houdend met het be- ingsaandeel) blijkt West-Nederland de JS.oning vte stucienten aan het WO te hebben ge- vooqd. Uit dit landsdeel stroomde in '83 naar verhouding 18 procent meer ejaars het WO in dan uit Zuid-Neder- en respectievelijk 36 procent en 45 pro- an Koniy,eer dan uit het noordelijk en het oos- achterui| deel van ons land. ander Kwart boeren en tuinders ontving eenmalige uitkering DEN HAAG Van alle boeren en tuinders heeft één op de vier vorig jaar een eenmalige uitkering van 450 gulden gekregen omdat het inkomen over 1982 lager was dan het wettelijk minimum. Van de 30.000 aanvragen zijn er 27.000 gehonoreerd. Dit blijkt uit een gisteren gepubliceerd onderzoek van het Landbouw-E- conomisch Instituut. Van de 27.000 boeren en tuinders met een inkomen onder het minimum, had bijna de helft in 1982 zelfs minder dan vijf tig procent van dat minimum. Slechts tien pro cent van alle honderdduizend boeren en tuin ders zag zijn inkomen stijgen ten opzichte van Gisteren werd ook bekend dat ruim 34.000 on dernemers in het midden- en kleinbedrijf in 1984 de eenmalige uitkering voor zelfstandigen over het boekjaar 1982 hebben ontvangen. Koele ontvangst voor bruidsparen EDE Burgemeester en wethouders van Ede vinden dat het er bij huwelijksplechtig heden in de trouwzalen van het Edese raad huis vooral in de zomermaanden veel te warm aan toe gaat. Vooral bij druk bezochte trouwpartijen loopt de temperatuur soms zo hoog op, dat bruidsparen en hun gasten steen en been klagen. Ook de ambtenaren van de burgerlijke stand, die gekleed zijn in voorge schreven toga's, hebben al herhaaldelijk over de te hoge temperaturen aan de' bel getrok ken. Het college heeft daarom besloten een kostbare koelinstallatie aan te schaffen om aan de problemen een eind te maken. Geble ken is dat de indertijd aangeschafte en even eens zeer kostbare buitenzonwering voor de trouwzalen nauwelijks effect sorteert. Illegale Surinamers worden uitgewezen DEN HAAG Een aantal van on geveer 350 illegaal in ons land ver blijvende Surinamers wordt uitge wezen. Staatssecretaris Korte-Van Hemel (Justitie) heeft dat aan de Tweede Kamer meegedeeld. Tot 15 december vorig jaar werden 104 nieuwe verzoeken om een verblijfs vergunning ingediend. Meer dan 800 verzoeken waren al in behandeling. Van het totaal van meer dan 900 aanvragen om een verblijfsvergun ning zullen er naar verwachting ruim 600 kunnen worden ingewil ligd. In de gevallen waarbij geen sprake is van zwaarwegende huma nitaire redenen, is uitwijzing onont koombaar, aldus de staatsasecretaris. POLITIE LOST WURGMOORD OP SPIJKENISSE De politie in Spijkenisse heeft met de aanhouding van de 21-jarige R.J.F.S. uit Spijkenisse en de 17-jarige M.R. uit Rotterdam een bijna vier maanden oude wurgmoord opge lost. Het tweetal heeft tegenover de politie be kend op 13 oktober vorig jaar de 49-jarige G Bonoo uit Spijkenisse in haar woning met een telefoondraad te hebben gewurgd. S. was eerder tot twee maanden gevangenisstraf veroordeeld wegens verkrachting van deze vrouw. De zaak kwam vorige week aan het rollen toen S. in verband met een autodiefstal werd aangehou den. Omdat de politie tegen hem verdenkingen had ten aanzien van de wurgmoord is S. ook daarover verhoord. Hij legde een bekentenis af, nadat de 17-jarige R. die door de politie voor verhoor was opgeroepen tegenover de politie zijn aandeel had toegegeven. tot het ek, die gj het t< (Van onze sociaal- conomische redactie) HAAG De centra van overheidsperso- hebben grote twijfels r.róJari.TJ de haalbaarheid van ntschuldk P'?n van minister chuldigin aarde'we|jaarlijks 15.000 jonge- -ige weel b'' de overheld ?r de uitf1 te nemen- idanks hebben de centra lteren in het ambtenare- tieleider leg met de bewindsman en wordi erk (binnenlandse om via 32-uursba- een „voorwaardelijk groen licht" gegeven aan de uitvoe ring van het jeugdwerkplan van de minister. Het gaat hier bij om zogenaamde groeibanen voor jongeren van 32 uur. De jongeren hebben na maximaal vijf jaar of bij het bereiken van de 25-jarige leeftijd uit zicht op een volledige (38-uri- ge) baan. De centrales hebben bij de minister bedongen dat voor 1 oktober de resultaten van de uitwerking van het plan in kaart zijn gebracht. Verder wil de minister het aantal leer-arbeidsplaatsen verdubbelen. Momenteel zijn er ruim 5.700 leerplaatsen bij de overheid. Daarnaast zal het twee jaar geleden afgesproken beleid om 30 procent van de overheidsbanen om te zetten in 32-uursbanen worden ver scherpt. De helft van deze ba nen worden eveneens bestemd voor jongeren. Bij deze banen is doorstroming naar 38 uur niet mogelijk. Volgens Riet kerk zijn op dit moment bij de departementen vrijwel alle functies aangewezen die voor verkorting van de werktijd in aanmerking komen. De omzet ting in 32 uur gaat echter pas in zodra de baan vacant wordt. Voorzitter Ton de Jong van de christelijke centrale van over heidspersoneel zei na afloop van het overleg namens alle bonden, zich af te vragen hoe de minister zijn plan wil waar maken. „Je kunt wel berekeningen maken voor de totale over heid, maar de invulling zal toch per afdeling plaats moe ten vinden. Met de organisato rische problemen die daar kunnen ontstaan wordt geen rekening gehouden". De Jong zei dat de bonden desondanks voorwaardelijk ja hebben ge zegd, omdat men niet het ver wijt wil krijgen dat de bonden niets aan de jeugdwerkloos heid willen doen. Volgens Gerard van Dalen van de CMHA (hogere ambte naren) is er geen sprake van een toename van het aantal ambtenaren met 15.000 per jaar. Het gaat volgens de CMHA-voorzitter om het ver kapt invullen van vacatures. „Bovendien is het aantal jon- gerenbanen afhankelijk van het natuurlijk verloop en de voortgang op het terrein van arbeidstijdverkorting en de herbezetting daarvan". 25 Wagens vol vuil Gisteren is de reinigings dienst begonnen met het opruimen van de enorme hoeveelheden afval, mest en kadavers die de politie in en rond een boerderij in Kaatsheuvel vorige week had aangetroffen. Vijfen twintig vrachtwagens vol was de „oogst" van giste ren. De twee bewoonsters van de boerderij, zusters van elkaar, zijn tijdelijk in een caravan ondergebracht. Dertig verwaarloosde gei ten, elf koeien, twee stie ren en nog wat honden zijn in beslag genomen. >EN HAAG Ondanks jn schriftelijke excuses n staatssecretaris Ko ng (Financiën) heeft !3A-leider Bert de Vries de inifr gisteren van alle kan- gegroei n van langs gekregen, ie ster olitieke vriend en vij- Dice ,jnd wasten hem, althans irgelozeja zjjn fractiegenoot van Iersel. flink de ■ienden"^'1liJde"s een 'waal£ lat die durende vergadering Vn vaste kamercom- verenjissie voor Financiën op ee'er de begroting van dit aan mtpartement. Als gebrui- moejlijk vormde de belas- wegenfrgdienst weer een hoofdmoot van de discus- aaFe en sPronë naar de conFuc^te tweeverdieners- dat „met *s dan maar heel bij ons^in- Met beide handen grepen sprekers van VVD, PvdA en PPR de extra spreektijd, die hun in zo'n uitgebreide com missievergadering gegund is, aan om het CDA eens lekker de les te lezen. Fractieleider De Vries had immers vorige week voor de VARA-televisie de show gestolen door daar een warm pleidooi te houden voor een extraatje ten behoe ve van de zogenaamde kleine tweeverdieners. Met die term wordt gedoeld op de mensen die een levenspartner hebben met een betrekkelijk klein in komen. Velen van hen zou den er door de wijzigingen in dé tweeverdienerswet sinds 1 januari flink op achteruit zijn gegaan. Een andere groep on dervindt dat niet eens meer aai\ den lijve, want gek ge maakt door allerlei ramme lende en zeer onvolledige ver halen over hun netto-salaris, zegden zij pardoes hun baan Bert de Vries meende zich op (PvdA): „Bert de Vries heeft te moeten werpen als hun be- tijdens dat debat over de langenbehartiger. Hij verweet tweeverdienerswet gewoon het kabinet in de persoon van zitten slapen. Hij komt nu met VVD-staatssecretaris Henk bezwaren op grond van gege- Koning onvoldoende en zelfs vens die tijdens dat debat al onjuiste voorlichting te heb- tot in cijfers achter de komma ben verschaft over de gevol- bekend waren", gen van de tweeverdieners wet voor deze categorieën. In één adem door beloofde hij de getroffenen op voorhand slag) maatregelen om hun leed te met verzachten. Dat heeft hij gis teren geweten, of liever ge zegd zijn collega Van Iersel, woordvoerder tijdens het de bat over de tweeverdieners wet en ook gisteren als specia list deelnemer aan het begro- Vermeend citeerde uitvoerig uit de handelingen (het ver dat debat, en dan die passages waarin de CDA-woordvoerder uit voerig inging op de stelselma tig uitgewerkte effecten van de tweeverdienerswet. Van Iersel bleek zich toen ten vol le bewust van de nadelen voor de kleine tweeverdie- tingsdebat in de kamercom- ners, die nu in zijn fractielei der zo'n warme belangenbe hartiger aantreffen. „De ver betering van de alleenverdie ner staat voorop. Als dan in de systematiek een enkele on effenheid optreedt, dan ligt in die prioriteit de oorzaak", al dus het citaat van Van Iersel. Zitten slapen Zowel de oppositie als coali tiepartner VVD zagen hun kans schoon. Vermeend Niet alleen de PvdA waste het CDA de oren. Ook Van Iersels tegenpool in de VVD, Frank de Grave, had nog een appeltje met vriend Joost te schillen. Hij voegde hem fijn tjes toe dat het CDA nota bene zelf de nadelige effecten voor de tweeverdieners groter had gemaakt door voortdu rend af te dingen op de zoge naamde arbeidstoeslag, het extraatje voor werkenden dat vorig jaar in het debat tot een groot conflict tussen CDA en VVD leidde en bijna de kop van staatssecretaris Koning kostte. Boos De Grave vroeg zich één en ander maal af of het CDA nu echt niet eerder had kunnen bedenken wat de gevolgen voor de tweeverdieners zou den worden. Hij toonde zich boos over de suggestie van De Vries dat het kabinet onvolle dige van de bewijzen in de vorm van lange cijferreeksen en re kensommen die tijdens de uren durende debatten en de schriftelijke voorbereiding wgren gepresenteerd, moest CDA-woordvoerder Van Ier sel gisteren dan ook tenslotte door de knieën: hij moest toe geven dat het aan het kabinet beslist niet heeft gelegen. Staatssecretaris Koning ont hulde overigens intussen een brief van CDA-leider De Vries te hebben gehad met een soortgelijke inhoud. Dat alles sterkte PvdA en VVD in hun opvatting dat het De Vries kennelijk om een goedkoop televisiesuceesje te doen was. Daarmee heeft de CDA-leider overigens het om gekeerde bereikt van wat hij wilde, want de tweeverdie ners lijken na zijn excuses blij gemaakt met een dooie mus. Van de maatregelen die De Vries voor de VARA bepleitte zal immers voorlopig niets ko men. Er moet, zoals al lang was afgesproken, eerst eens een paar maanden goed wor den gestudeerd op de inko mens- en arbeidsmarkteffec ten van de wet en die zullen waarschijnlijk lang niet over al zo negatief zijn als vaak wordt beweerd. Moties Er lijkt eigenlijk maar één manier waarop De Vries zijn gezicht nog zou kunnen red den PvdA-woordvoerder Vermeend speelde namelijk handig in op het schot voor open doel dat De Vries hem had gelaten en diende giste ren twee moties in om de po sitie van de groep kleine tweeverdieners werkelijk te verbeteren. Eén daarvan be helst het met terugwerkende kracht invoeren van een „toe tredingstoeslag" van 1500 gul den, die voor (gehuwde) vrou wen de drempel om te gaan of te blijven werken moet verla gen. In het debat van vorig jaar werd een gelijkluidend voorstel van de PvdA door VVD en CDA verworpen. Als straks over deze PvdA-moties wordt gestemd, zou dus kun nen blijken in hoeverre De Vries werkelijk begaan is met het lot van de kleine tweever dieners. Maar helaas. Dat zal slechts in theorie zo zijn, want staatssecretaris Koning heeft het zijn coalitiepartner wel zeer makkelijk gemaakt een excuus te vinden om toch maar tegen die moties te stemmen. Hij ontraadde aan vaarding van beide PvdA- verzoeken namelijk met klem. omdat ze de gestarte studie doorkruisen. En een goed coalitiepartner als het CDA zal dat zeker met hem eens zijn. ARJEN BROEKHUIZEN PLETEAGE» I lan onze parlementaire redactie) HAAG Woon- ^J^Kverkeer kost door- veel meer dan de irkte aftrekmogelijk- mefn belastingwet voor biedt. Daarom t de zogenaamde for- re reiskostenaftrek JMI) woon-werkverkeer perioden dig worden herzien, is te wltgevers en werkne- ;°r™eePl in de Stichting van jvie is ge Arbeid hebben hier ijft de 1 tlem bij staatssecreta- krachtig oning (Financiën) op oming 'edrongen. Zij kregen w°rdeïen steun van de t regen ijdag als bijstaande fiscale aftrekfa- 6 tot en voor woon-werkver- r de tijdz'jn uit de tijd en onvol- het oi meerit de Stichting de Mid de Arbeid. Met name i krachüj)eniers in de stadsagglo- :htdruk ®'es als Amsterdam, Den iperatur een jaarabonnement al 570 gulden kwijt kan zijn. Ook de werknemer die maximaal 10 kilometer van zijn werk woont komt aan de fiscale aftrek flink tekort. Daarom wordt het hoog tijd dat deze regels eens worden aangepast. VVD-woordvoerder De Grave heeft gisteren zijn partijgenoot Koning, staatssecretaris van fi nanciën, gevraagd de Kamer een overzicht te geven van alle forfaits en drempels in de belastingwetgeving en wan neer die voor het laatst zijn aangepast. Met het CDA vroeg De Grave ook om een aanpas sing van de vrijstelling voor rente. Die zou per persoon van 700 op 1000 (voor gehuwden het dubbele) moeten worden gebracht. De VVD wil die bo- vrijstelling voor ontvan gen rente alleen voor hen die niet aan de andere kant ook rente-aftrek claimen. Staatsse cretaris Koning toonde zich vrij positief over de wens van de coalitie. Hij noemde de bud- getaire consequenties echter een probleem. De hogere ren tevrijstelling kost 100 miljoen gulden. Een loskoppeling van de hypotheekrenteaftrek kost nog eens 100 miljoen. Boven dien wees Koning daarbij op een principieel bezwaar dat mensen hun hypotheek kun nen gaan verhogen en zo meer aftrek krijgen en met geleend geld vervolgens ook nog eens extra rente gaan verdienen. Rotterdam en Eindho- tnaken vaak veel meer i dan de 200 gulden die lorgen icaal kunnen aftrekken, "pjtichting van de Arbeid - "er op dat sinds de invoe- ^an zones in het openbaar een werknemer voor !- IER/IELS VOLGENS HIJ tRIIG F 'N BON WEÓgfjs NKeReN l/AN ftOD£ UCHT- Veiligheidseisen gewenst voor wandelwagens DEN HAAG Er moeten in Nederland veiligheidseisen ko men voor wandelwagens en buggies. Die eisen zouden in de Warenwet opgenomen kun nen worden. Een goede rem en een beveiliging tegen on- elk geval verplicht moeten zij'n. Dit schrijft de Stichting Vergelijkend Warenonderzoek na een onderzoek onder 35 ty pen wandelwagens en buggies. „Maar weinig wandelwagens zijn veilig, comfortabel en duurzaam", zo concludeert de stichting. De onderzoekers vinden dat men met nogal wat typen wandelwagens en bug gies kans loopt op ongelukken. TT Marokkanen demon streerden gisteren voor het hoofdbureau van politie in Amster dam tegen de gang van zaken rond illega le landgenoten. Direc te aanleiding is de dood van een 28-jari- ge Marokkaan die af gelopen zondag in een politiecel stierf. Betogers droegen een portret van de man mee (foto rechts). De oorzaak van het over lijden is vooralsnog een raadsel. De uit slag van een toxicolo gisch onderzoek wordt pas over enkele weken bekend. Bekentenis van brandstichting winkelcentrum Uithoorn UITHOORN De brand- stichting in het winkel centrum Zijdelwaard in Uithoorn op Nieuwjaars ochtend is opgelost. Drie mannen uit Uithoorn hebben inmiddels bekend met behulp van molotovcocktails de brand te hebben gesticht. Ook zouden zij met molotov cocktails schade hebben aan gericht aan het stadskantoor in die stad. Het motief van hun daad is de politie nog niet be kend. Het is niet uitgesloten dat er nog meerdere mensen zullen worden aangehouden in deze zaak. Het bewuste winkelcentrum ging op Nieuwjaarsochtend ge heel in rook op. De schade be droeg enkele tientallen miljoe nen guldens. Inmiddels is be gonnen met de bouw van een tijdelijk winkelcentrum dat in maart in gebruik genomen kan worden. De verwachting van de gemeente Uithoorn is dat over twee jaar weer een definitief centrum zal zijn ge bouwd. DEN HAAG De Neder landse bakkers willen zo spoedig mogelijk een eind aan de broodoorlog. De gebeurtenissen van deze week, waarbij EDAH (gevolgd door een aantal andere supermarktketens) de minimumprijs van Ne derlands brood ontduikt, zijn vooral desastreus voor de kleine ondernemers in de bakkersbranche. Na een niet erg vruchtbaar verlopen gesprek met ver tegenwoordigers van EDAH besloot de Neder landse Bakkerij Stichting die de bakkers verte genwoordigt gisteren zijn plan door te zetten om op zo kort mogelijke ter mijn een kort geding aan te spannen. „Als de minimumprijs voor Nederlands brood wordt losge laten. zal er een slachting plaatsvinden onder onze le den", zei direkteur P. Buijze van de stichting in een toelich ting op het besluit Het kort geding zal alleen op de actie van EDAH slaan, omdat die de broodoorlog is begonnen. Mocht de economische raadka mer van de rechtbank in Den Bosch het bedrijf veroordelen voordat het kort geding dient, dan zal die laatste mogelijk heid uiteraard niet meer wor den benut. Het argument van de super markt dat zijn actie, die ook tegen het goedkope buiten landse brood is gericht, mede in het belang van de bakkers is, vindt Buijze niet steekhou dend. „Die import is niet van vandaag of gisteren. Boven dien is het aandeel van het buitenlandse brood op de Ne derlandse markt vrij beschei den en daarom wel te overle ven". De bakkers zouden de priis van buitenlands brood weliswaar opgeschroefd willen zien. maar de EG-bepalingen maken dat moeilijk uitvoer baar. Hoewel de minimumprijs van Nederlands brood op 1.86 staat, rekenen veel kleine, am bachtelijke bakkers niet zel den ƒ2.25 of meer Die priis heeft een kleine bakker vol gens de Bakkerij Stichting hard nodig Het grote prijsver schil met de grote levensmid- delenbedrijven is nog wel te overleven als de kleine onder nemer erin slaagt bij de consu ment voorkeur te kweken door kwaliteit te leveren, waardoor die de hogere prijs voor lief neemt. Zo wordt door het aanbieden van luxe soor ten brood het pritsverschil overbrugd. Niet zelden moet de kleine bakker het echter nog steeds hebben van het „gewone" wit- en bruinbrood; zeker op het platteland en in veel buitenwijken Daar vallen dan ook de zwaarste klappen door de broodoorlog. „Als deze broodoorlog lang voorduurt krijgen we onher roepelijk een verschuiving De consument vindt het prijsver schil dan te groot worden en stapt alsnog naar de super markt voor zijn brood", vreest voorzitter Th.C. Koopman van het bestuur van de Bakkerij Stichting Te oordelen naar de vele telefoontjes die nu al bij zijn organisatie en bij de bon den binnenkomen, zijn de bakkers erg bang voor die si tuatie, die onverkochte voor raden en financiële problemen met zich mee zal brengen

Leidse Courant | 1985 | | pagina 3