?MdM<3owicint~& asino in Leiden ALLER LEI(DS) STAD OMGEVING „We willen eindelijk eens een oefenterrein" VNG: Gemeenten moeten meer naar huizenveiling OENSDAGMIDDAG OPEN lab neemt voor laatste maal afscheid Grote muurschildering verbergt nesthokjes MAANDAG 28 JANUARI 1985 PAGINA 7 i 't'~" actief steekpartij onbekend feN Het motief van de steek- ivaarbij vrijdagavond de 22-jarige jWolf uit Hillegom in een woning He Nieuwe Rijn om het leven T is nog onduidelijk. His een woordvoerder van de poli- jrloopt het verhoor van de dader, ï4-jarige Leidse, moeizaam. Dat mede veroorzaakt doordat de van Chinese afkomst is en bij irhoor twee tolken nodig zijn. De stak vrijdagavond omstreeks negen ook een 21-jarige medebe- kter neer. maar die zou vandaag lékenhuis weer kunnen verlaten. Uitslaande brand LEIDEN Een elee- trische deken heeft gisteravond een uis- laande brand in een woning aan de Mors- weg veroorzaakt. De eerste verdieping en de zolder liepen veel brandschade op, de rest van het pand wa terschade. In wonin gen van de buren werd roetschade ge constateerd. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. De brandweer was de brand f binnen een kwartier meester Woonboot gezonken LEIDEN Een woonboot die aan de Herengracht lag, is vrijdagavond gezon ken. Door een ge sprongen waterlei ding liep de boot vol water en ging ten on der. De boot met de naam „Hans" stond te koop en werd niet bewoond. De boot was eigen dom van 30-jarige Leidenaar. Negen gewonden door koolmonoxide LEIDEN Negen Leide- naars zijn gistermiddag met koolmonoxidevergiftiging naar het AZL overgebracht. In een woning aan de Zijl donk werd gistermiddag een Amsterdamse onwel door een defecte geiser Uit een woning aan Antillenstraat werden eerst twee bewoners en later ook de overige zes weggehaald, nadat een even eens kapotte geiser voor de kolendamp zorgde. Volgens een woordvoerder van de politie werd in dit geval net op het nippertje ingegrepen. Geluids apparatuur in beslag genomen LEIDEN De politie heeft in de nacht van zaterdag op zondag bij een 22-jarige bewoner van een pand aan de Kiekendiefhorst de geluidsapparatuur in beslag genomen On danks herhaalde ver zoeken, weigerde de man de volumeknop naar rechts te draaien. De Leidenaar is aan gehouden. Duizenden guldens schade bij inbraken LEIDEN Bij een aantal inbraken is dit weekend voor vele duizenden guldens aan goederen gestolen. Uit een woning aan de Groenesteeg werd in de nacht van vrijdag op zaterdag een stereotoren, twee zilveren arm banden. een video en twee siergeweren weggehaald. Men kwam het pand binnen door de voordeur te force ren Uit een woning aan het Van Riebeeckhof werden dezelfde nacht twee kasten, een stofzuiger, een stalen kist met een boor, een wandklok en een televisie gesto len. De gehele woning werd doorzocht. In dit geval werd de achterdeur opengebroken Uit het clubgebouw van de korfbalvereniging Zuiderkwartier werd in de nacht van vrijdag op zaterdag geluidsapparatuur en een paar honderd gulden gestolen. Flessen drank werden kapotgegooid. Uit een woning aan de Obrechtstraat werd zaterdagmiddag een videorecorder en sieraden met een waarde van ongeveer 10.000 gulden gestolen Verdachten overval Alkemade voorgeleid ROELOFARENDSVEEN De politie van Alkemade heeft twee mannen aangehouden die verdacht worden van een overval op een benzinepomp afgelopen woens dag 16 januari De twee zijn vandaag voorgeleid aan de officier van justitie De 19- en 23-jarige verdachten had den in de week van de overval verlof van de inrichting waar ze in zaten De politie kon hen aanhouden nadat ooggetuigen een duidelijke beschrijving van de daders hadden gegeven Bij de overval maakten de twee tussen de 1500 en 2000 gulden buit door de pomphoudster met een pistool te bedreigen De 19-jarige verdachte maakte het de agenten in de Roelofarendsyeense bureau zater dagavond zo moeilijk, dat besloten werd hem over te plaatsen naar een Alphense cel Op het bureau te Al phen stak hij echter een deken in brand. Nadat de ver dachte was gekalmeerd, kon hij weer worden overge bracht naar Roelofarendsveen eate EIDEN In Holiday i 2i wordt komende b nati roensdag een casino ge- jc^ipend. Aan drie speelta- v th »ls zal Golden Ten rie torden gespeeld. Ex- s loitant is „Casino Servi- ^"es" uit Valkenswaard, en bedrijf dat de casi- enw ospelen op veel sche- 20J en van en naar Enge- and beheert. Golden ®«r; *en wordt ook wel ob- ervatieroulette ge- v Mioemd. Holiday Inn is Ie tweede gelegenheid Spuiin de Leidse regio, waar J|TI lit spel kan worden ge- nspeeld. Enkele weken „geleden werd een casino 2tgeopend in het Boule- iosjiyard Hotel in Noord - e- Wijk. cin Directeur M Worms van Holiday Inn: „Wij zijn een bedrijf met erg veel facili- jiNE teilen. Een casino hoort ei- •6): genlijk in dat pakket thuis. Directeur M. Worms: „Casino hoort bij ons thuis". Wij zijn dan ook blij, dat we woensdag al de deuren voor dit spel kunnen ope nen. Een casino hoort im mers thuis in het pakket de heer Worms, dat wij onze gasten aanbie den. De behoefte aan een Een woordvoerder van Ca- accommodatie waar men kan spelen is groot, dat hebben wij in de afgelopen jaren wel gemerkt", aldus sino Services: „In feite is ons casino een besloten club. Men dient zich bij de entree te legitimeren en kan dan lid worden. Een van de voorwaarden is, dat men correct gekleed de speelzaal in gaat". Over de vestiging in Leiden zegt hij: „Wij onderhielden al zakelijke kontakten met Holiday Inn. Dit is voor ons een perfecte ambiance voor de vestiging van een casino. Belangrijk daarbij zijn uiteraard de goede parkeerfaciliteiten. Maar ook de uitstraling van deze accommodatie is goed voor de vestiging van een casi no. Wij zijn de gesprekken met de heer Worms begon nen, toen bleek dat de offi cier van justitie in Den Haag zich besloot te con formeren aan de uitspraak van de Hoge Raad. Daarin werd gesteld, dat niet be wezen kon worden dat Golden Ten een kansspel is. We zullen ons casino ge opend houden, totdat er mogelijk een ander stand punt ingenomen wordt. We denken overigens, dat dit niet zal gebeuren, want Golden Ten is geen kans spel, maar een behendig heidsspel", aldus de woord voerder van Casino Servi- Het bedrijf uit Valkens waard was niet de enige kandidaat om in Leiden een casino te vestigen. Dit is wellicht een van de re denen van de onverwacht snelle opening. Het spel Golden Ten lijkt zeer sterk op roulette. Ver schillend is het aantal nummers (24 in plaats van 36) en de ronde bak staat stil. Bij roulette draait de bak in tegengestelde rich ting als het balletje er wordt ingeworpen. Juist doordat de bak stil staat, stellen de exploitanten, dat de spelers na enige oefe ning vrij nauwkeurig kun nen bepalen in welk deel van de bak het balletje te recht zal komen. •EN A AR Nadat hij week tijdens drie ver- ide bijeenkomsten al af had genomen van de jeenteraad, zijn personeel >EC van de burgerij, nam bur- 11 leester mr. K Staab van e l: Ssenaar zaterdag afscheid dj|h de vele instanties en orga- ties waarmee hij in zijn tsperiode contacten heeft d. Tijdens een informele sneert van «Misidentie Orkest st uitstraling balfci receptie ,op het raadhuis De Paauw draafde Staab voor de laatste maal op, om handen schuddend zijn veertienjarige loopbaan als burgemeester af te sluiten, r De burgemeester heeft aan al die bijeenkomsten onder meer een fauteuil, een typemachine en een flink geldbedrag voor een reis overgehouden. De ty pemachine werd hem over handigd door zijn personeel, dat dat deed tijdens een bijeen komst waarin een van de amb tenaren optrad als Prins Fre- derik. Zoals bekend heeft Staab een grote belangstelling voor het Koninklijk Huis, en met name voor Prins Frede- rik, die jaren in het huidige raadhuis De Paauw heeft ge woond. itje 14PEN In een program iet werken van Beetho- Franck, De Falla en «el. zaterdag asgehoorzaal ten gehore acht door het Residentie ?st onder leiding van de lirigent Emanuel Krivi nel slechts weinig mees- rtdheid te bespeuren, een boeiende avond kon er gesproken worden. iding van Krivine resul- le in een kloek, direct en ies klankbeeld, maar zei- kreeg de muziek een uit ing, die de emoties van de Jraar kon aanspreken. Het f allemaal wat droog en öchtelijk en kwalijker nog, ip. Slechts in enkele breed ipeelde passages brak het ale zonlicht door en een zicht verkregen op het ook kon ^dii - E ind4[ htste symfonie van Beet- _-i. ondanks alle interes- t afwisseling qua vorm het me st aantrekkelijke program- jidij nderdeel, werd in slechts ;sioi geringe mate door de uit- ba*tïng opgefleurd. In de twee werken, 'Variations Symp !~;ues' van César Franck dachten in de Spaanse tfien' van Manuel De Falla n dezelfde bezwaren aan licht, met daarbij nog het s ongelijke samenspel met solist Roussels robuuste ide suite 'Bacchus en Ari- intrigerend in zijn rit- - motorische still, kar gauw te grof worden ge ld. maar ook hier kon niet de indruk ontkomen roll dat Krivine er wel een erg riWaierige uitvoering van n i kte si gtepunt van de avond was wi ïtwijfeld het optreden van "Pianist Nelson Freire. Poe en introvert in Franck iffineerd en gepassioneerd crDe Falla en alles met een n ante techniek uitgevoerd, nde hij in veel opzichten aantrekkelijk alternatief orkest en dirigent DIRK VOOREN KOI Nieuwe school heet „Het Anker" SASSENHEIM De nieuwe christelijke basisschool, die in het gebouw van de voormalige openbare school is gevestigd, heet „Het Anker". Tijdens de feestelijke opening afgelopen zaterdag, onthulden Irene en Petra Oppenkamp deze nieuwe naam, die zij hadden ingezonden bij de naamprijsvraag. De nieuwe christelijke basisschool is ontstaan na ruiling en ver bouwing van de Parkschool met de openbare school. De leerlin gen van kleuterschool „De Kinderkorf" en van de voormalige Parkschool zullen in de toekomst worden verdeeld tussen „Het Anker" en de in aanbouw zijnde christelijke school in de Post- wijk. De leiders van de Parcival Welpenhorde uit Leiden hebben de laatste tijd bepaald niet stilgezeten. Zo werden in het jeugdhuis van de Scouting Fransiscusgroep in de Hazewindsteeg vijf gezel lige nesthokken gebouwd en een grote wand van een fraaie muurschildering voorzien. Deze schildering meet maar liefst 7'/? bij 3 meter en het mag duidelijk zijn dat het vervaardigen ervan heel wat tijd heeft gekost. Volgens akela Hans Pieters hebben vijf personen er zes maanden lang ieder veertig uur per maand in gestopt. De fraaie tekening van figuren uit Jungle Book is een ontwerp van Peter van Hoof. Hij bracht de tekening in vakken aan op de wand en deze vakjes werden later met Latexverf ingevuld. In totaal zijn tachtig kleuren verwerkt en is de verflaag nog eens overgeschilderd met een speciale, beschermende lak. Het bijzon dere van de schildering is. dat hij is aangebracht op de wand waarin de deuren van de vijf nesthokjes zitten. Als de welpen de deur van hun hokje openen en naar binnen stappen dan is het net alsof ze Jungle Book inlopen. Voor wie niet op de hoogte is van het scoutingjargon: nesthokjes zijn kamertjes waarin een groepje welpen kan spelen en welpen zijn verkenners (scouts eigenlijk) in de dop. Bij Parcival heeft elke groep welpen zijn eigen nesthokje. Op zaterdag 9 februari worden de hokjes, waaraan V/2 jaar is gewerkt, met allerlei acti viteiten feestelijk in gebruik genomen. Aardewerk De heer A. Polling uit Voor schoten houdt op dinsdag 29 januari in stedelijk museum De Lakenhal aan de Oude Singel 28-32 een lezing over Maastrichts aardewerk In het museum wordt momen teel een tentoonstelling over dit aardewerk (een verzame ling van de familie Polling) gehouden. De lezing begint om kwart over acht. Ulla Stöckl LAKCinema (Cleveringa- plaats) vertoont op dinsdag avond twee films van Ulla Stöckl. Dit zijn om acht uur „Ein ganz perfektes Ehe- paar" (1973) en om tien uur ..Der Schlaf der Vernunft (1983). De eerste film gaat over een perfect huwelijk dat wordt verstoord wanneer Ro bert er met een ander van door wil en Angela van alles doet om dat te verhinderen In de tweede film trekt de vrouwelijke arts Dea ten strijde tegen een bedrijf dat een schadelijke anticoncep tiepil maakt Haar man heeft een leidinggevende functie in het bedrijf en haar dochter slikt de bewuste pil Kinderfilm K&O vertoont woensdag 30 januari (14.30 uur) de kinder film 'Alarm in de wolken', een vrolijke avonturenfilm rond heer Tau die ieders wensen kan vervullen met zijn bolhoedje. Toegangskaar- Politiek café De Jonge Socialisten, de jon gerenafdeling van de Partij van de Arbeid, houdt woens dag een politiek café in het SSR-gebouw aan de Hoge- woerd 108 In dit politiek café wordt gediscussieerd over de voor- en nadelen van kernenergie Gasten bij deze discussie zijn de heer Zijlstra. lid van de Tweede Kamer voor de PVDA. de heer Lan- sink. eveneens Tweede Ka merlid maar voor het CDA en de heer Viergever van Grcenpeace Aan vang 20 00 uur Toegang vrij. 400 BEZOEKERS BU OPEN DAG LUCHTVAARTCLUB LEIDEN De jaarlijkse tentoonstelling van de Leidse Luchtvaartclub trok gisteren een kleine 400 bezoekers naar het Vijfhovenhuis. Een aantal waar secretaris Ton Mod derman dik tevreden mee was. De vijfde tentoonstelling van de modelbouwclub had opge fleurd moeten worden met een gemotoriseerde zweefvlieger. Het grasveld naast het buurt huis bleef echter leeg omdat de club het vliegtuig niet van vliegveld Valkenburg kon krijgen. Toch trokken de vele modellen die binnen stonden opgesteld genoeg kijkers. Modderman: „Zo'n tentoon stelling houden is natuurlijk leuk, maar onze 125 leden tel lende club zou het liefst een eigen terrein hebben zodat we aan de Leidenaren ook vlieg- demonslraties kunnen geven' Tot nu toe is er enkele malen met ambtenaren van het Leids gemeentehuis gesproken, maar verder dan de milieuambtena ren die niets van de lawaaiige vliegtuigen moeten hebben, is de club nooit gekomen. Een gesprek mei de verantwoorde lijk wethouder leverde ook al niets meer op dan de opmer king dat ze eerst maar een stukje grond op moesten zoe ken. „We zijn al van het kastje naar de muur gestuurd", zegt een lichtelijk ontmoedigde se cretaris. In het verleden vloog de club met op afstand bestuurbare modellen op een veldje bij het Jeugddorp aan het eind van de Churchilllaan. Toen deze grond een andere bestemming Kreeg, moesten de modelvlie gen; wijken Het militaire vliegveld Valkenburg werd het volgende oefenterrein „Maar het komt vaak genoeg voor dat we met alle spullen aan het hek staan en te horen krijgen dat er onverwacht een Onon moet landen. Dan kun nen wij weer mooi naar huis". Vandaar dat de club nu pro beert een ander terrein te hu ren Het oog van het bestuur is gevallen op een veldje naast de Vlietlanden op de grens van Leiden en Voorschoten „De betrokken boer vindt het best. Nu alleen de gemeente nog". Modderman hoopt dat de gemeente toch toestemming geeft als de club toezegt alleen met lichte vliegtuigjes te gaan vliegen. „In ieder geval niet met die grote monsters, ander* kom je helemaal niet aan een terrein". LEIDEN STELT ZICH TERUGHOUDEND OP LEIDEN/DEN HAAG De Vereniging van Neder landse Gemeenten (VNG) heeft haar leden opgeroe pen meer naar huizenvei lingen te gaan om door prijsopdrijving het finan ciële risico te verkleinen van woningen waarop ge meentegarantie zit. De ge meente Leiden past deze 'tactiek' al enige tijd toe maar volgens een woord voerder van het gemeen tebestuur moet niermee uiterste voorzichtigheid betracht worden om te voorkomen dat de ge meente „aan een incou rant huis blijft zitten". Het beleid van de gemeente is er op gebaseerd dat het veilen van de woning van mensen die in betalingspro blemen verkeren, tot het ui terste moet worden voorko men. Eerst wordt getracht betalingsregelingen te tref fen en desnoods wordt ge probeerd de woning onder hands te verkopen zodat de bewifcpers in hun huis kun nen blijven zitten. Wanneer het uiteindelijk toch op vei ling aankomt, hangt het van aantrekkelijkheid van de woning af of de gemeente mee gaat bieden op de vei ling. Volgens ambtenaar J. van Gerven is het in het ver leden twee maal voorgeko men dat. terwijl slechts ge tracht werd de prijs op te drijven, de gemeente aan een incourante woning bleef zit ten. „Want de handelaren zijn ook niet gek", aldus Van Gerven. Hij pleit ervoor te rughoudend op te treden en het meebieden op een veiling van geval tot geval te bekij ken. Wanneer een woning met gemeentegarantie wonit ge veild, omdat de eigenaar ziin hypotheek niet meer betaalt, is de opbrengst meestal veel lager dan de hypotheek schuld Hoewel rijksoverheid en gemeente aan de bank elk de nelft moeten betalen van het verschil tussen de vei- lingopbrengst en de nog af te betalen hypotheekschuld, blijft de eigenaar aansprake lijk \oor de restantschuld Door zelf mee te bieden op een huizenveiling kan een gemeente de woningen waarvan zij aflossing van de hypothecaire schuld aan de bank garandeert, naar een hogere opbrengst duwen Daardoor blijft de restant schuld nog enigszins beperkt. Op deze manier zijn de ge meenten in 1984 voor veertig miljoen gulden het schip in gegaan In 1980 was dat nog drie miljoen gulden, zo blijkt uit cijfers van de gemeenten De gemeente Leiden ging de afgelopen vijf jaar voor 1.3 miljoen gulden het schip in. Van Gerven heeft echter goede hoop dat in '85 minder woningen dan in de voor gaande jaren geveild moeten worden H» verwacht dat het aantal onderhandse verko pen toe zal kunnen nemen. Overigens houden gemeente en rijk de inkomsten van hun gezamelijke schuldenaar wel in de gaten. Zodra ie mand weer een betaalde baan heeft, een erfenis krijgt of op een andere manier aan field komt. moet hij alsnog icgiqncn met terugbetalen

Leidse Courant | 1985 | | pagina 7