Tweeverdiener iedere maand belasting terug Kosto en Ke ja willen Brinkman op matje ™:¥VD wil "geruzie 'iSpeer et CDA Overplanten van hart moet routine worden DE GANG igin[NNENLAND CaidM<Sowuwt MAANDAG 28 JANUARI 1965 PAGINA 3 life oede kansen voor M in Australië 'HIPHOL De kans is „zeer duidelijk mvezig" dat de RDM één van de twee jjrven wordt waar Australië in 1986 een der zal plaatsen voor zes onderzeeërs in F Walrus-klasse. Dit heeft staatssecretaris jn Houwelingen van defensie zaterdag gen op Schiphol meegedeeld na zijn komst uit Australië. Daar heeft hij onder m °P(dere met minister van defensie Bearley Ajfelt niet de regeringsleider in de senaat But- datji gesproken. Zeven bedrijven hebben in ial offertes voor dit project ingediend. ns Van Houwelingen wil de nieuwe itralische regering begin maart twee van zeven bedrijven aanwijzen waaruit vol- trmejnd jaar definitief zal worden gekozen. anlej HILVERSUM De Tweede-kamerleden Kosto (PvdA) en Keja (VVD) willen minister Brinkman van WVC deze week interpelleren over zijn verla ging van de reclameboetes voor de omroepen met 25 procent. Zijn collega Keja zei het initiatief van Kosto toe te juichen, zo bleek zaterdag tijdens het VARA televisieprogramma „Bij Koos". De twee mediaspecialisten menen dat de minister een wille keurig beleid voert. De carnavalsvereniging ,,'t Swerte Schoap" in Nij megen heeft minister Brinkman dit weekeinde uit geroepen tot het Grootste Zwarte Schaap van 1984. De bewindsman kreeg de onderscheiding omdat hij door zijn mediabeleid onder zeer zware druk staat. Vuil en mest tot aan deurklink in boerderij KAATSHEUVEL Het erf van een boerderij in het Noordbrabantse Kaatsheuvel is vanmor gen afgegraven in verband met de ernstige ver ontreiniging die daar is aangetroffen. Tevens werd de gehele veestapel (bijna vijftig geiten en koeien) in beslag genomen. De meeste dieren zijn er zo slecht aan toe. dat ze afgemaakt moe ten worden, aldus de politie. In het huis, dat wordt bewoond door twee be jaarde zusters, lagen huisvuil en mest tot aan de deurklink opgestapeld. De zusters sliepen op het vuil. tussen de geiten. Op het erf vond de politie enkele verse kadavers tussen de rom mel. Drie jaar geleden stuurde de politie al rappor ten naar de gemeente Loon op Zand. maar sindsdien is nooit actie ondernomen. Politie vindt 600 kilo hasj in bloemenveiling AALSMEER De rijkspolitie van Aalsmeer heeft zaterdagnacht in de bloemenveiling in die plaats 600 kilo hasj gevonden. De hasj, met een waar de van 200.000 gulden, was verpakt in bloemendozen. In verband hiermee is gisteren een 29-jarige bloemenimpor- teur uit Oostzaan gearresteerd. De poli tie kreeg argwaan toen zaterdag een treiler het veilingterrein opreed hoe wel er 's zaterdags nooit vrachtwagens rijden. De politie zag hoe eerst kratten met druiven werden uitgeladen, toen bloemendozen en dat de kratten met fruit werden ingeladen. De treiler bleef daarna onbeheerd achter. De hasj komt vermoedelijk uit Spanje, aldus de poli tie, die nog meer arrestaties verwacht. 1 enj Elkeen order ;"d.feN HAAG De VVD k'jfil geen ruzie meer ma- 4?n met coalitiepartner •A. Tot deze „nieuwe „ategie" hebben de libe- :htsklen besloten op twee be zinningsdagen in de bos- aPeitn van Apeldoorn. Op je manier hopen zij hun icces bij de kiezers te rgroten. Als er nu ver iezingen waren, zou de VD zo'n negen zetels (wijtraken. „Essentieel is dejys dat de trammelant op- ludt. We moeten zaken ten, niet elkaar aanval- n," aldus zaterdag partij borzitter Kamminga in datiet tv-programma „Bij .oos" van de VARA. Tegel ijk uitte Kamminga ech ter harde kritiek aan het adres eervan enige CDA'ers, onder wie raaCDA-fractieleider De Vries. geuDe VVD-voorzitter noemde het „ongelooflijk", dat De Vries ..die arme Koning", de VVD-staatssecretaris van Fi- ranfaneiên, onjuiste informatie verweten wat betreft de 't tweeverdieners. Kammin- wees erop dat Koning een itsontwerp. waar hij zelf de jotste moeite had had maar lat een verlangen was van het lA. loyaal had verdedigd, u is de wet er en krijgt uit- ïrekend Koning kritiek". lok keerde Kamminga zich jgen de CDA'er Van Dijk, iorzitter van de RSV-enquê- tcommissie Volgens Kam- iinga heeft Van Dijk er heel lom aangedaan minister Van kardenne aan te wijzen als de ofdschuldige in het RSV- lrama Datzelfde verwijt khtte Kamminga ook tot zijn rtijgenoot Joekes. tweede Ijce-voorzitter van de enque- leommissie. „Het lijkt erop lat Van Dijk en Joekes van de (olitieke vloer zijn losge- lakt". ninga kondigde aan dat VVD-fractie volgende "teek in het eerste inhoudelij- RSV-debat een aanval zal n op het presidium van de iquètecommissie. Ook zal de J VD wijzen op de rol. die de weede Kamer in de zaak i ?eft gespeeld. „En welk weede-Kamerlid trekt daar- it de consequentie?" aldus .amminga. Hij gelooft overi- o ens niet dat het CDA alsnog ^fet aftreden van Van Aarden- e zal eisen. Maar in het geval 0 at dit toch gebeurt, zullen alle ndere VVD-ministers ook.op- 1 lappen, zodat er een kabinets- 0 Irisis ontstaat, aldus de VVD- joorzitter. ïverigens rommelt het ook im weer in de VVD. Minister choo (Ontwikkelingssamen werking) is boos oorstel van staatssecretaris lolkestein (Exportbevorde- ing) om „haar" ministerie op e heffen. Volgens Bolkestein iunnen ontwikkelingssamen- werking en handelsbevorde- ^üfng in de volgende kabinets- 'iode het beste worden sa mengevoegd. „Zowel politiek ls qua timing vind ik deze itlatingen onbegrijpelijk," zei j.TOfievrouw Schoo lieo olgens haar wordt daardoor e rust in de VVD. ewenst is", weer verstoord. VOORSTEL STAATSSECRETARIS KONING (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG Staatsse cretaris Koning (Finan ciën) is bereid tweeverdie ners tegemoet te komen door een verandering van de regels. De partner met het grootste inkomen, die als gevolg van de nieuwe belastingwet meer moet betalen, kan maandelijks in plaats van jaarlijks een eventueel te veel betaald bedrag terug krijgen. Deze wijziging, die tech nisch gecompliceerd is, zou met ingang van 1 ja nuari 1986 doorgevoerd kunnen worden. Koning maakte dit zaterdag bekend in het VARA-tv-pro- gramma „Bij Koos". Volgens de bewindsman zijn er 350.000 „tweeverdien-situaties", waar in één van de partners een in komen heeft van 5.000 a 10.000 gulden per jaar. Volgens CDA- fractieleider De Vries worden deze mensen onevenredig ge dupeerd door de nieuwe wet; daaraan zou het te wijten zijn dat veel vrouwen hun baan hebben opgezegd. Staatssecre taris Koning meent dat lang niet alle tweeverdieners in deze categorie een groot finan cieel nadeel hebben. „Het va rieert van een paar gulden tot vierhonderd gulden, al naar gelang de hoogte van het inko men van de man". Eind deze week opent Financiën een te lefoonnummer waarop belas tingplichtigen informatie kun nen inwinnen. Of er reden is voor een inhou delijke wijziging van de wet. kon Koning nog niet zeggen. Dat hangt af van een studie, die over een maand of drie klaar moet zijn. Volgens Ko ning kan er echter geen spra ke zijn van een terugwerken de kracht, zoals CDA-voorman De Vries gevraagd heeft. Spaarrente Koning ziet wel wat in de be lastingvoorstellen. die het Tweede-Kamerlid De Grave, eveneens VVD'er. woensdag gaat doen bij de behandeling van de begroting van Finan ciën. Dat geldt vooral voor het idee de rentevrijstelling voor spaartegoeden te verhogen van 700 naar 1000 gulden. Ook de bewindsman realiseert zich, dat het rentevrije bedrag de laatste drie jaaren niet meer aan de inflatie is aangepast. Ook denkt hij dat het door een verhoging van het rentevrije bedrag het misschien mogelijk is de mensen ervan te weer houden hun (zwarte) geld in het buitenland te beleggen Drie leden van het team dat verantwoordelijk was voor de tweede harttrans plantatie: cardioloog dr. Simoons, hoogleraar thoraxchirurgie prof. dr. Huys- mans en chirurg prog. dr. Bos (vlnr.) (Vervolg van de voorpagina) ROTTERDAM De ge slaagde harttransplantie bij Peter Hansen is de eer ste in een serie van tien, waarvoor staatssecretaris Van der Reijden (Volks gezondheid) toestemming heeft gegeven. De discus sie over harttransplanta ties in Nederlandse zie kenhuizen kwam in juni vorig jaar in een stroom versnelling met de zeer onverwachte operatie van Ger de Keijzer, die inder tijd in het diepste geheim is voorbereid en uitge voerd. In de weken na deze eerste transplantie kwam de Gezond heidsraad met het advies dat een hartchirurgisch centrum in ons land met harttransplan taties zou moeten' beginnen. De capaciteit van dat centrum zou in de komende drie jaar geleidelijk uitgebreid moeten worden van tien operaties in 1985 tot dertig in de daarop volgende jaren. Staatssecretaris Van der Reij den kwam tegemoet aan de wensen van de ziekenhuizen, die van de harttransplantatie snel een routine-ingreep wil len maken. Hij liet weten dat vooruitlopend op de definitie ve invoering van harttrans plantaties in ons land het Aca demisch Ziekenhuis Dijkzigt in Rotterdam vanaf januari dit jaar in samenwerking met het Academisch Ziekenhuis in Leiden tien harttransplantaties mag uitvoeren. Nog een jaar later mag ook het Academisch Ziekenhuis Utrecht dat zich samen met het Academisch Ziekenhuis in Groningen kan didaat had gesteld, een nog on bepaald aantal harttransplan taties verrichten. Voorlopig wordt elke trans plantatie. waarvan de kosten minimaal anderhalve ton belo pen. uit het fonds van de alge mene wet bijzondere ziekte kosten (AWBZ) betaald. Daar na wordt bekeken of de beide :entra in Rotterdam en Utrecht de vraag naar hart transplantaties in ons land aankunnen. Mogelijk worden deze transplantaties dan in het ziekenfondspakket opgeno men. Het team van chirurgen bij de operatie van Hansen is onge veer hetzelfde dat in juni vorig jaar De Keijzer heeft geope reerd: dr. M.M.P Hanebos, dr. F.G. Leiger. prof.dr. E. Bos (Rotterdam), dr. J. Quagebeur (Leiden) en dr. A. Brutèl de la Riviere (Nieuwegein). In kringen rond het team wordt het overigens zeker niet uitgesloten geacht dat de op dit moment in blakende gezond heid verkerende ruilhartbezit- ter De Keijzer in verband met zijn eigen ervaringen een rol gaat spelen bij de revalidatie van Hansen. Vijf procent besparing aardgas GRONINGEN Vorig jaar is vergeleken met 1983 per aan sluiting gemiddeld vijf procent aan aardgas bespaard Dat komt door voortgaande bespa ringen en meer energiebewust gedrag De NV Nederlandse Gasunie, die dit zaterdag heeft meegedeeld, verkocht deson danks vorig jaar meer gas in Nederland dan in 1983. Dat is echter alleen het gevolg van het gestegen aantal aansluitin gen en de lagere temperatu ren. In 1984 ging de totale bin nenlandse gasafzet ten opzich te van 1983 met zes procent omhoog: van 38.4 miljard naar 40,6 miljard kubieke meter. De export liep daarentegen terug van 35,4 miljard tot 33.7 mil jard kubieke meter De totale afzet van 74,3 miljard kubieke meter aardgas bezorgde de Gasunie in 1984 in financieel opzicht een topjaar De omzet in geld bedroeg ruim 31 mil jard gulden; vier miljard meer dan in 1983. Bejaarde vermoord ROTTERDAM In haar wo ning in Rotterdam is gisteren het lichaam gevonden van de 69-jarige mevrouw A P M. Ot- tingh. Volgens de politie had de vrouw ernstig hoofdletsel en moet zij als gevolg van een misdrijf om het leven zijn ge komen. Familieleden hadden de politie gewaarschuwd, om dat zij al enige dagen geen contact met de vrouw hadden kunnen krijgen Onderzoek heeft niets opgeleverd. Fruitoogst Betuwe lijkt ramp te worden DODEWAARD De fruitoogst in de Betuwe komende zomer lijkt een grote ramp te worden Als gevolg van de strenge win ter is negentig procent van de fruitbomen kapot gevroren. Volgens de voorzitter van de Nederlandse Fruittelers Organisa tie (NFO). G. Alofs, zullen met name de prijzen van appels en peren de komende zomer omhoog schieten. Daarnaast vreest hij dat als gevolg van de te verwachten zeer slechte oogst veel fruit telers hun bedrijf niet meer kunnen handhaven. Verbijstering over heropenen vogeljacht ARNHEM De Stichting Kritisch Faunabeheer is „verbijsterd" door het besluit van minister Braks om de jacht op watervogels, houtsnippen en fasantenhanen met ingang van vandaag voor vier dagen te heropenen. De stichting heeft de minister gisteren per telex geadviseerd het besluit te herroepen. Volgens de organisatie zijn de dieren nog niet bekomen van de ontberingen van de strenge winter. Bovendien zijn veel wateren nog met ijs bedekt en zitten de asiels overvol met verzwakte vo- gels Woningen gesloopt wegens slecht metselwerk APELDOORN In Apeldoorn moeten 55 vooroorlogse wonin gen worden gesloopt omdat het metselwerk zo slecht is dat her stel niet economisch verantwoord is. De woningen stonden al ruim twee jaar op de lijst om te worden opgeknapt. Een onder zoek door een ingenieursburèau bracht de slechte metselkwali- teit aan het licht. Op korte termijn worden in de woningen vei ligheidsmaatregelen genomen Burgemeester en wethouders van Apeldoorn, die dat zaterdag hebben bekend gemaakt, willen op de plaats van de woningen nieuwbouw plegen. f :RIEMELS blIH» Slachtoffer van gladheid Brandweerlieden onderzoeken de trieste overblijfselen van een personenauto die zaterdag in alle vroegte bij Maarsen van de weg raakte en In brand vloog. De twee inzittenden kwamen om het leven. Gladheid was dit weekeinde in grote delen van het land weer de oorzaak van tal van aanrij dingen. waarvan enkele met dodelijke afloop Merendeel voetgangers voelt zich bedreigd DEN HAAG Meer dan de helft van de voetgan gers voelt zich op straat onveilig. Drie kwart van hen onder vindt tijdens het oversteken problemen doordat andere weggebruikers geen rekening houden met voetgangers. Een even groot aantal voetgangers is het afgelopen half jaar ge struikeld op het trottoir of er gens tegenaan gebotst Voetgangersvereniging VBV trekt uit de resultaten van een eind vorig jaar gehouden en quête onder ruim tweeduizend mensen in het kader van de campagne „Obstakelvrije voet gangersroutes" Volgens een zaterdag gepubliceerde mede deling van de vereniging kan de uitslag van de enquête als representatief worden be schouwd voor de Nederlandse bevolking. Het is slecht gesteld met de voetgangers in Nederland, zo vat de VBV de resultaten van de enquête samen De vereni ging knoopt er de aanbeveling aan vast. dat er op korte ter mijn gestart moet worden met wetenschappelijk onderzoek Dat onderzoek zou zich vooral moeten richten op de relatie die gelegd kan worden tussen de slechte voetgangersroutes (trottoirs en oversteekplaatsen) en de angst die voetgangers blijken te hebben voor het NIEUWE BEZEMS De Evangelische Volkspartij (EVP) is al enige tijd met de groep Scholten-Dijk man (de voormalige CD A-dissidenten die de Basisbeweging voor Vrede en Solidariteit hebben opgericht) in de weer om sa men met méér succes aan de Tweede- Kamerverkiezin gen van '86 deel te nemen. De grote initiator van de nieu we christelijk-progressie- ve partij, het Kamerlid Jan- Nico Schol ten. rekent opti mistisch op zo'n vijf Kamer- Tot op heden was niet duide lijk welke lijsttrekker uit die kring zo'n gunstig vooruit zicht zou kunnen rechtvaar digen. Welnu, inmiddels heb ben we vernomen dat nie mand minder dan Jaap Boersma, oud-minister van Sociale Zaken in de kabinet ten-Biesheuvel en -Den Uyl, is benaderd voor het lijstrek kerschap van de nieuwe par tij. Uit betrouwbare bron konden we vernemen dat de voormalige AR-politicus zich daartoe reeds bereid heeft verklaard. Willem Aantjes was daarvoor ook al bena derd; naar verluidt toonde deze wel interesse, maar durfde het uiteindelijk toch niet aan. Jaap Boersma heeft vooral door zijn geruchtmakende uitspraken over zijn OGEM- periode veel stof doen op waaien. Onlangs kwam hij nog in het nieuws door zich zich openlijk van het CDA af te keren (hij stemt naar eigen zeggen nu PvdA). De huidige Jaap Boersma nieuwe be zems vegen schoon. directeur van de Amsterdam- gemeentereiniging zal dus mogelijk naar Den Haag te rugkeren om aldaar voor Scholten-Dijkman en de EVP passende motto: nieuwe be zems vegen schoon. CONTROVERSE 1 Het gedrag van Dolman is laf lachwekkend. Hij ge draagt zich als de koningin. Hij denkt dat-ie voorzitter van heel Nederland is Hij is karakterloos en autoritair en bovendien is hij ook op z'n achterhoofd gevallen Deze niet bepaald vriendelijke kwalificaties aan het adres •an de Tweede-Kamervoor zitter staan afgedrukt in het jongste nummer van week blad ..De Tijd". Ze zijn opge tekend uit de mond van de Rotterdamse politicoloog prof dr Rinus van Schende- Waarom deze gehaaide uit- ipraken in de richting van de voorzittersstoel van 's lands vergaderzaalHeeft Dolman de hoogleraar het bloed on der de nagels vandaan getrei terd? Van Schendelen vindt an wel. Hij is boos omdat Dolman weigert in het open baar met hem in debat te gaan over een aantal voor stellen die de prof heeft ge daan ter verbetering van de kwaliteit van het parlement. In een tweetal krante-artike len heeft Dolman de meeste van deze voorstellen o.m uitbreiding van het aantal Kamerleden. vermindering van het aantal commissies en het instellen van een ..afkoe lingsperiode" voor plotseling opduikende hete politieke hangijzers) bestempeld als ..oud". ..onrealistisch" en ..onwerkbaar". En daarmee was voor hem de kous af. De aantijgingen van Van Schendelen in De Tijd vindt hij van een ..bedenkelijke soort", laat Dolman ons we ten Verbaasd is hij daarover echter allerminst ..Zo is die man nu eenmaal", zegt hh schouderophalend ..Ach. ik heb wel eens gehoord, dat hij onder z'n vakbroeders niet helemaal serieus wordt geno men Daar houd ik het dan ook maar op". Een recht streekse openbare confronta tie met Van Schendelen blijft de Kamervoorzitter glashard weigeren „Ik heb geen zin om mij te verlagen tot een discussie op dit niveau Ik blijf bij het weerwoord dat ik onlangs in Het Vrije Volk en in mijn wekelijkse column in Trouw heb gegeven delen gesproken'' Hn schudt heftig het hoofd „Nimmer Hij heeft me ook nooit eens gebeld of me een brief ge schreven Had-ie dat nu maar gedaan, dan had er misschien een meer gezonde discussie kunnen ontstaan Mijn voorganger Vondeling heeft wél een paar keer met hem gepraat, maar dat is uit gelopen op slaande ruzie Vandaar oc>k dat Vondeling door Van Schendelen nu nog als een gek wordt afgeschil derd. Nee. met zo iemand praat ik niet meer Laat ie mand anders uit ons midden dat maar doen Er lopen hier per slot van rekening nog 149 andere Kamerleden rond CONTROVERSE 2 De persoonlijke kritiek van Van Schendelen op de Ka mervoorzitter is net als zijn kritiek op het functioneren van het parlement weliswaar nogal ongenuanceerd, doch kan ook weer niet als geheel onterecht worden wegge wuifd. Feit is dat de P\'dA 'er Dolman, veel meer nog dan Anne Vondeling, een forma list is van het zuiverste wa ter. Hij hanteert zijn voorzit tershamer vaak onverbidde lijk en soms zelfs op het hardvochtige af. zich daarbij immer beroepend op de letter van het Reglement van Orde (de regels en procedures voor de Kamervergaderingen). TV-kijkend Nederland kon er in december tijdens het eerste RSV-debat bijvoor beeld getuige van zijn hoe Marcel van Dam door boven meester Dolman als een stou te schooljongen werd behan deld De wijze waarop Dolman vanuit de voorzittersstoel opereert vloeit voort uit zijn karakter De man. die overi gens alom geroemd wordt om zijn onpartijdige leiding, heeft een sterke neiging een Pietje Precies te zijn die er kennelijk een groot behagen in schept zoveel mogelijk slakken van zout te voorzien Verder is hij onbuigzaam waar het gaat om eenmaal ingenomen standpunten of gedane uitspraken „Wat ik gezegd heb. dat heb ik ge zegd. Punt uit!", lijkt zijn lijf spreuk te zijn. Voeg daarbij ook nog een zekere lichtge raaktheid. die hem beslist niet kan worden ontzegd, dan moge duidelijk zijn waarom er van een officieel debat Van Schendelen-Dol man wel nooit iets zal ko- Dick Dolman noemt de aantij gingen van politicoloog Van Schendelen van een ..beden kelijk soort" DE KAMER DEZE U EEK De Tweede Kamer buigt zich morgen over een wijziging van de AOW Het gaat daar bij om de invoering van gelij ke behandeling van mannen en vrouwen, waardoor ook vrouwen bij het bereiken van de 65-jarige leeftijd indi vidueel recht op een AOW- uitkering krijgen De AOW is nu nog een zogeheten gezins- uitkering, die pas ingaat als de kostwinner (meestal de man) 65 jaar wordt Morgen wordt tevens de begroting van Verkeer en Waterstaat afgehandeld De woensdag is gereserveerd voor een twee tal Uitgebreide Commissie vergaderingen. één over de begroting van Financiën en één over de voorstellen tot vereenvoudiging van wetten en regelingen (de deregule ring) Donderdag behandelt de Kamer het NA VO-deel uit de begrotingen van Buiten landse Zaken en Defensie

Leidse Courant | 1985 | | pagina 3