fantastische stad Siaakt het ieristen wel heel •g moeilijk 'ischia wil almaar leer toeristen idanks cement p uitlaatgassen NUJ - V vH:, - <-.■■ »••«*-. ZATERDAG 26IANUARI1965 ie, zonneland bij uitstek en al vele jaren geliefd bij de I erlandse vakantiegangers, kampt met talloze problemen el in de steden als op het platteland. Problemen waar ■O uil plsn°g weinig of niets aan gedaan wordt. Onze van jspondent Cees Manders waagt zich wat dat betreft aan een dag dejehjking tussen Rome en het toeristeneiland Ischia historie, dat elk jaar miljoenen gasten trekt, munt uit door zijn teeds tchie in het verkeer, de nonchalance, de [f^jfdisciplineerdheid van de Romeinen,'de vuiligheid en de (esen#iUgheld °P straat Ondanks dit alles blijven de toeristen tromen. Reden genoeg voor het stadsbestuur de zaken i Fridlopig maar bij het oude te laten. Ids zejeiiand Ischia doet in het hoogseizoen denken aan de daT u»nse hoofdstad Ook daar is het verkeer een gesel amantme veerb°ten braken er de ene lading na de andere uit. In r ijs tel3 P°rt staan de auto s tot aan de kaden van de „pittoreske n te jrshaven' geparkeerd. De wild-west'in de bouw heeft op s slecjgiland onrustbarende vormen aangenomen en het e rorf01100" verkeert er in een deplorabele staat. je op, wierel werd j gebrul Rome heeft jaarlijks miljoenen toeristen over de vloer. Ze nemen de mogelijkheid beroofd, bestolen of opgelicht te worden op de koop toe helepz in de hele wereld is stac* te vinc*en waar per vergpre zoveel oudheden, cul- Fr/el en monumenten te be- /jee/ideren zijn als in Rome. lan alleen de Romeinen zijn was, menjng toegedaan, maar "verdPe milj°enen toeristen die eeftföd jaarlijks over de vloer kt mit. De toeristen kunnen chaatsbaar niet zonder Rome en vorffae kan niet zonder zijn "^Jen. Dank zij de vier tot jie ho miljard gulden die alle ;mdelingen met elkaar •- elk seizoen achterlaten, je zelfs kunnen volhouden ÜHi de eeuwige stad allang jpgpr de eeuwigheid verhuisd ^^.zijn, als de toeristen haar seizoenen achter elkaar Jijden gemeden. ne mag dus blij zijn met zijn toe- in, maar zijn de toeristen ook zo in hun schik met Rome? Of: doet Rome wel genoeg om het de gasten naar de zin te maken? Het ant woord moet negatief zijn. Dat is de mening van de meeste toeristen, maar ook die van de Romeinen, de gastheren. Toeristen gevraagd naar hun indrukken van Rome, zeggen in acht van de tien gevallen: „Fan tastische stad", en: „Wat is hier ontzettend veel te zien". En dan komt het onvermijdelijke „maar De anarchie in het ver keer, de nonchalance, de ongedisci plineerdheid van de Romeinen, de vuiligheid en de onveiligheid op straat. „Is het hier altijd zo'n cha os'.'" vragen ze dan. En: „Toch jam mer dat er zoveel musea op slot zijn en dat zoveel monumenten in de stpigers staan. Is dat altijd zo?" Er zijn veel dingen in deze stad die niet kloppen. Dat mag je het ge meentebestuur verwijten, maar ook degenen die het gemeentebestuur hebben gekozen. De leiding van Rome is sinds zeven jaar in handen van een volksfront van communis ten en socialisten. Of het nu aan Carlo Marx ligt of niet. in elk geval is er in Italië niets besluitelozer dan dit rode regime. Om in een straat eenrichtingverkeer in te stellen, om een aparte bus- of taxibaan te creëren, om een oversteekplaats voor voetgangers te beveiligen, kortom om met eenvoudige maat regelen enige orde te scheppen in de levensgevaarlijke chaos die hier verkeer heet, zijn generaties rode stadsbestuurders nodig. In Rome regeert niet de gemeenteraad, maar zijn het de belangengroepen, de middenstanders, de buschauffeurs, de vereniging van taxibestuurders, de bond van vuilnisophalers, de ge pensioneerden. de „vrienden van de parken", enzovoort, die de dienst uitmaken. „En wat moeten de toeristen hier niet van denken?", zo roepen de verenigde touroperators vertwijfeld uit als de gemeente een verkeers bord wil inhuldigen zonder dat de „belanghebbenden" zijn gehoord. De burgemeester van Rome rea geert prompt door de vereniging voor een onderhoud op het stad huis, het campidoglio. uit te nodi gen, „Maatregelen kunnen binnen kort worden tegemoet gezien" Maar dan komt de associatie van hotelhouders in het geweer: „Via del Tritone afsluiten voor het ver keer? En hoe moeten de toeristen- bussen dan bij de hotels komen0 Je kunt onze gasten toch niet honder den meters met hun zware koffers laten sjouwen?" Ook die organisatie wordt dus door de eerste burger voor een onderhoud uitgenodigd. De Via del Tritone is ondertussen nog steeds de gevaarlijkste straat in het centrum van Rome. Ondraaglijk In deze stad heeft elke wettig er kende pressure-group recht van spreken en dus ook wat te zeggen. Zolang het rode Rome nog geen Moskou of Oost-Berlijn is moet er naar hen geluisterd worden. Het gevolg is dat de situatie langzaam maar zeker vastloopt en ondraag- 'L 7 laten\ onigi >at is dels en Fi raan ichaab ne. ZL Drent U opp iddels r lani zo\ Heidi *tlA Buitenlandse toe- Ja komen niet langer zo -i hijf naar Balie. Ze zoeken iploebijzonders, en kunnen ze was niet vinden, dan blijven ze Iholgend jaar weg. Het is [baronnen" van het Ita- toerisme vorig jaar dui- geworden dat het de lander vooral om reine geschonden natuur te is. Dus schone stranden, vuilnisbelten; een gaaf Jtaaflandschap en geen wilde dentin- en wegenbouw. Dat I op in de hotelhouders en tenaren van het ministe- valan toer^sme nu dus- Bet n cat/eem is alleen: waar in oetspt is er nog een stukje na- Wsi in de oorspronkelijke *te vinden? de I, een vermaard toeristenei- )eura\jn van j\jape]s doef 'so/ die natuurverloedering, 'rs in Italië zo heeft toege- voor het eiland niet geldt, laakt zelfs aanspraak op de ti- \of van Eden" Zo (althans s toeristenfolders) heeft de daar woonachtige Noorse 'er Ibsen het eiland Ischia ven. De eerlijkheid gebiedt te erkennen dat Adam noch Ich anno 1985 op Ischia thuis 'elen. \dere bekende Italiaanse toe- •ilanden als Capri en Elba ffchia aan een haast ongenees- we kwaalde bestuurloosheid. oi as het gebrek aan een krach- h X^>esiuitvaardig eilandbestuur. tyndspecutetie, de illegale hui- u en het verkeersprobleem if iJl-H Pakken. Capri bestaat uit Ilsc-Jgcmeenten. Elba heeft er ze- Zoe .n Ischia zes. hoe minuscuul Adam noch Eva zou zich anno 1985 thuis voelen op Ischia. die eilanden ook zijn. Dat betekent dus dat er eerst overeenstemming moet bestaan tussen vaak verschil lend politiek gekleurde gemeente besturen voordat er op eiland- schaal iets van de grond kan ko men. In Ischia zijn de gevolgen daarvan duidelijk waar te nemen. Het verkeer op Ischia is vooral in de zomermaanden een gesel. Enor me veerboten braken de ene lading auto's na de andere uit. terwijl het eiland met zijn tien bij vijf kilome ter nauwelijks groter is dan een flink Waddeneiland. Het smalle provinciale weggetje dat zich rond het eiland kronkelt is om de haver klap verstopt met verkeer en de si tuatie in Ischia Porto, de hoofd plaats van het eiland, doet gedu rende het grootste deel van de dag denken aan Rome. Romeinen die files en uitlaatgassen willen ont vluchten kunnen het eiland in de zomerspits beter links laten liggen. Ca maar na: in de winter telt het eiland 46.000 inwoners, die er sa men 6.000 auto's op na houden. In de zeven zomermaanden komen daar nog eens zo'n 40.000 tijdelijke inwoners bij. die in meerderheid hun eigen vervoermiddel hebben meegebracht. Dan staan de auto's ook tot aan de kaden van de ..pitto reske vissershaven" geparkeerd. Grote parkeerplaatsen De burgemeester van Ischia Porto, Mazzella. ziet het allemaal niet zo somber in. Volgens hem vallen be perkingen op het vervoer van au to's en bussen naar Ischia niet zo goed bij de toeristen. En van hen moet het eiland per slot van reke ning bestaan. Een toerist die ge dwongen wordt zijn auto of bus in Napels achter te laten, komt niet naar Ischia. Ook al beseft hij dat hij op het eiland met zijn auto of bus in het seizoen niet veel kan uitrich ten. De burgemeester werkt dus aan andere plannen. ..We zijn aan het denken aan de aanleg van gro te parkeerplaatsen bij de dorpen. Misschien dat men zijn auto dan gemakkelijker laat staan. Maar die parkeerplaatsen moeten natuurlijk daar komen waar ze het landschap het minst bederven Voorlopig blijft het echter bij deze plannen. We moeten eerst eens samen met andere gemeentebesturen overleg gen om onze acties op elkaar af te stemmen Volgens een van de hotelhouders zijn vooral de veerbootmaatschap pijen de grote boosdoeners. Zij heb ben zoveel belang in een vrij ver keer met het eiland dat zij elke po ging dat verkeer te breidelen zul len saboteren. En kennelijk hebben zij op Ischia veel in de melk te brokkelen. Erger nog dan het verkeer is het cement, dat het aangezicht van dit voormalige groene paradijs blij vend heeft aangetast. Vooral de laatste jaren heeft de wild- west in de bouw op Ischia onrustbarende vormen aangenomen. Onlangs is er in Ischia Porto zelfs een record op dat terrein gevestigd: een handige grondeigenaar slaagde erin aan de rand van het dorp in één nacht een compleet en bewoonbaar woonhuis uit degtond te stampen met behulp van prefab-materiaal en een twin tigtal bouwvakkers. Uiteraard had de eigenaar geen vergunning voor de bouw. De burgemeester vond deze bouwpartij toch wat al te gor tig en gaf opdracht tot sloop. De laatste zes maanden alleen al zijn er ruim vijfduizend huizen, schu ren en dergelijke op Ischia ge bouwd zonder papieren. In prak tisch al deze gevallen zal niet tot sloop worden overgegaan omdat piepkleine gemeenten als Ischia Porto eenvoudig niet de middelen hebben om de naleving van de be- stemmingsplannen en nadere spel regels te controleren. De illegale huizenbouwer wacht dus maar ge duldig totdat de tijd zijn overtre ding van de wet zal wegpoetsen. Wijngaarden verwaarloosd Een toer rond het eiland (35 km) leert hoe de bouwnijverheid (ille gaal maar ook legaal) tekeer is ge gaan. Vrijwel nergens is nog een gaaf stuk groen van redelijke om vang te ontdekken. Landhuizen, hotels en flatgebouwen springen overal tussen de wijnstokken om hoog. Voor boeren en landeigena ren is het onderhand voordeliger geworden in grond te handelen dan in wijn. Dat verklaart waarom zo vele wijngaarden er verwaarloosd bij liggen. De boeren wachten op hogere grondprijzen. De toeristenofficials van Ischia zijn echter niet van plan zich door de deplorabele staat van hun natuur schoon te laten ontmoedigen. Ook al is er in het seizoen haast geen hotelbed meer te krijgen, toch zul len en moeten er meer toeristen naar het eiland komen. Nieuw is dat het Ischia nu niet zozeer gaat om het aantal toeristen, als wel om hun kwaliteit ..Onze hotels zullen ook volgend jaar weer voor ten minste vijfenzeventig procent ge vuld zijn", zegt de directeur van het plaatselijke toeristenkantoor. ..Maar we hopen wel dat we nu een ander soort toeristen zullen krijgen dan tot nog toe het geval was Ischia is vanouds een eiland voor Duitsers, voor het Duitse massatoe risme Van nu af willen we een wat meer gevarieerd publiek, van meer sociale niveaus. En dan niet alleen uit Duitsland Ook uit alle andere Europese landen lijk wordt, niet alleen voor de toe risten. ook en vooral voor de Ro meinen zelf. De instelling van het heilig jaar was een mooi idee van de paus. waar de middenstand van Rome (en van het Vaticaan) hem nog innig dankbaar voor is Vele Romeinen hoopten vorig jaar dat het stadsbestuur de komst van de pelgrims zou aangrijpen om ein delijk eens orde op zaken te stellen. Om het parkeerprobleem aan te pakken, om wat meer straten en pleinen autovrij te maken, kortom om Rome weer leefbaar te maken. Dit is echter een ijdele droom ge bleken. Van alle fraaie maatrege len die het gemeentebestuur „in het kader van het heilig jaar van de verlossing" had aangekondigd, is er niet één verwezenlijkt: „We gens gebrek aan financiële midde len". Voor het verkeer was er dus geen sprake van verlossing en de pelgrims moesten maar zien hoe ze met behoud van al hun ledematen de overkant van de Via Nazionale, Piazza Venezia en Via Veneto be reikten. In het kader van hetzelfde heilig jaar had de gemeente de plaatsing van een aantal openbare toiletten in het centrum in het vooruitzicht gesteld, „opdat de hygiëne niet on der de komst van zoveel pelgrims zou lijden". Opgetogen wethouders besteedden persconferenties aan deze sanitaire revolutie, maar het eerste „internationale" toilet moet er nu nog komen. Ook op dit front geen verlossing dus. Viezigheid Het publieke vuil levert zo moge lijk nog meer problemen op. De viezigheid op de Romeinse straat vormt volgens onderzoeken een van de grootste stenen des aan stoots voor de toerist, vooral die uit de wat beter gesitueerde landen, de VS, Duitsland, Japan. Zwitserland, enzovoort. Maar Rome doet heel weinig om deze bron van ergernis weg te nemen. Een Japanner die een stukje versleten kauwgom uit zijn mond neemt en daar vastbera den mee op een openbare prullen bak afstapt, vormt een indrukwek kend tafereel, dat de Romein met open mond gadeslaat, maar hem niet tot inkeer brengt. Romeinen gooien hun afval op straat, in het park. en soms (zeer stiekem) onder de auto van de buurman Zo heb ben zij dat geleerd en zo leren ze dat hun kinderen. Ondertussen dienen de afvalbak ken langs het Forum Romanum. bij de Caracalla, op het Barbenniplein alleen maar voor de toeristen. Wat een van de mooiste archeologische gebieden van Italië zou kunnen zijn. het gebied tussen de oude en de nieuwe Appia. is nu een woeste nij vol rotzooi en huisvuil. Pas na dat een lokaal dagblad er schande van had gesproken is de gepjeente- reiniging die dag niet in sta king uitgerukt om de wereldbe roemde renbaan Circus Maximus van alle fornuizen, ijskasten en wasmachines te ontdoen die de Ro meinen daar hadden neergegooid. Romes mooiste parken zijn 's zon dagsmiddags complete vuilnisbel ten, ondanks hardnekkige acties in de media voor een „Roma pulita", schoon Rome. Jammer want Rome is er een stuk minder aantrekkelijk door. Straatroof Met de veiligheid op straat was het 't afgelopen jaar net zo erg gesteld als met de vuiligheid De jongste statistiek toont aan dat in heel Ita lië meer mensen omkomen als ge volg van straatroof dan als gevolg van kidnappingen. De straatrovers of scippaton concentreren hun acti viteiten op steden die vast onder deel uitmaken van de toeristencir cuits: Florence. Palermo. Napels en vooral Rome. De toerist blijft het geliefkoosd doelwit van de onver laten. ook al is er biina geen reis gids meer die zijn klanten zonder indringende waarschuwingen de straten van Rome in stuurt. Maar ook al wordt het damestasje, de schoudertas of de camera met nog zoveel pressie tegen het bovenli chaam gedrukt, de dief heeft het voordeel van de verrassing en buit dat uit Trastevere, het Pieters plein, de trottoirloze straatjes van het oude centrum blijken het lui lekkerland voor de scippatore op brom- of motorfiets, ondanks de over het algemeen verhoogde staat van paraatheid van zijn toekomsti ge slachtoffers. De politie tracht er alles aan te doen, in de wetenschap dat een beroofde toerist niet gauw meer terugkomt, maar zolang de jongeren reden te over blijven neb ben om zich te vergrijpen aan het Marcus Aurelius terug it op zijn bezit van anderen gaan ze door. Toeristen letten niet op het ver keer. op de rotzooi op straat, en ne men de mogelijkheid beroofd, be stolen of opgelicht te worden op de koop toe. zo heet het dan ..Toeris ten komen alleen voor de monu menten, de musea, het Coloeseuir. en de catacomben „Als we er maar voor zorgen dat die dingen in elk geval functioneren En functioneren die? Ze zeggen wel eens dat het enige museum dat in Italië functioneert, dat van het Va ticaan is, en dus niet eens Italiaans. De Italiaanse .musea, vooral die van Rome. worden permanent geteis terd door personeelsgebrek, restau ratiedrift en andere natuurlijke aandoeningen, die de entree tot de leukste en interessantste afdelingen vaak versperren. Het beroemde ruiterstandbeeld van Marcus Aure lius is nog steeds in reparatie De bekende Galleria d'Arte. trefpunt voor artistiek Rome. moet nu voor vijf jaar onder behandeling, on danks protesten van minnaars van kunst en van toerisme. De beroemde zuil van Antonina (een van de mooiste) staat al jaren in de steigers Hetzelfde geldt voor de oude obelisk op het Piazza del Popoio en die tegenover het presi dentieel paleis. Op het ogenblik zijn zo'n 250 monumenten in Rome aan het daglicht onttrokken, in de stei gers of zoals dat hier heet „ge kooid". wegens herstelwerkzaam heden. In Rome is dat geen kwestie van even snel werken om klaar te zijn voor het nieuwe toeristensei zoen. De .restauro" duurt er jaren, afhankelijk van de geldstroom. Is de subsidie op. dan laten de restau rateurs hun onvoltooide werk voor wat het is en trekken elders weer nieuwe steigers op. Het Pantheon is over twee. drie jaar weer helemaal de oude Alleen dank zij enkele protesten bestaat de mogelijkheid dat toeristen dit imposante bouw werk ook van binnen kunnen be kijken. Eventjes maar. en niet alle maal tegelijk, om de restauro niet te vertragen De Via Appia Antica, een straat waarlangs een schal van monu menten ligt uitgespreid, wordt door het voortrazende verkeer vrijwel ontoegankelijk gemaakt. Boven dien komen de toeristen bij vele monumenten voor een gesloten hek, zoals bij het graf van Romu lus. of de renbaan van Maxentius. „U mag er alleen in met toestem ming van het gemeentehuis" Er blijven dan nog 1001 monumenten over. maar zekerheid alles te zullen aantreffen zoals in de reisgids staat omschreven is er nooit. De Romeinen weten dat er in hun stad niet veel klopt en dat de ma nier waarop zij de zo welkome gas ten ontvangen heel wat te wensen overlaat „Maar als het allemaal zo erg us. waarom blijven ze dan toch elk jaar weer komen0" En dat nu is voor Rome reden genoeg voorlopig alles bij het oude te laten. CEES MANDEIS

Leidse Courant | 1985 | | pagina 25