„Het team draait weer..." SjQuick Boys bereikt pensioen- leeftijd EcldacCouoont HENNY PIKET (FIDES PACTA) VOL VERTROUWEN IN NABIJE TOEKOMST: JARI1! ZATERDAG 26 JANUARI 1985 PAGINA 15 Rustig... afkomst^"" -L Samenspel Het gaat de laatste tijd aan merkelijk minder met de vol leyballers van het Voorscho- tense Gemini/Kangeroes. De ploeg voerde lange tijd de ranglijst in de derde divisie aan, maar verspeelt de laatste weken eigenlijk te veel pun ten. Dat is niet echt verwon derlijk afgaande op het hoog standje, waarop onze fotograai de Voorschotenaren betrapte. volleybalbond had bijvoor beeld toclf wel kunnen weten dat met het aantrekken van Delta Uoyd als (shirtsponsor om problemen werd ge vraagd. En die laatste actie van de schaatsbondPost wint een selectiewedstrijd van Vunderink en Vundermk. en niet Post wordt tot EK-reser ve gebombardeerd En dan. natuurlijk, de basketbalbond Onnavolgbaar (2) Deze prent kan immers moei teloos in de categorie worden opgenomen, waarin normali ter de wonderlijke korfbalfo to's" vallen. En, wist de fotograaf ons ook nog te vertellen, de warrige aanvals-actie van Bert Frank en Menno Kielman had uit eindelijk slechts tot resultaat, dat de bal aan de voeten van de twee spring in 't velds be landde. Neen, gecoördineerd samen spel waarmee de derde divisie kan worden ontvlucht, kun nen we het helaas niet noe men. Straten ..Op zaterdag 26 januari a.s zo lazen we eerder deze week in het correct toegezonden persbericht, „wordt er een stratenloop georganiseerd door de carnavalsvereniging De Vikings en de NSL". Een persbericht om even over na te denken. Onbewust wis ten Wij van Hutspo(r)t dat er iets niet klopte. En ja hoor, niet veel later kwamen we er achter. „Noordwijkerhoutse Strandlo- pers" die de organisatie van een sfatenloop ter hand ne- LEIDEN Het zag er na vijf wedstrijden naar uit dat de verwachtingen wellicht toch wat te hoog gespannen waren geweest. Fides Pacta mocht zich op dat moment dan wel kop loper van de Overgangs klasse B noemen, maar de wijze waarop de Leidse fusieploeg die positie had veroverd en het aantal in geleverde verliespunten (vier) deden het „ergste" vermoeden voor de nabije zaalkorfbaltoekomst van de Leidse ex-hoofdklasser. Of, zoals Henny Piket te rugblikkend stelt: „Dat we op dat moment boven aan stonden was eigenlijk stom geluk, toeval. De ploeg verdiende het in ie der geval niet. We hebben toen de koppen bij elkaar gestoken, wat zaken door gepraat en een paar af spraken gemaakt. De meest belangrijke af spraak? De training. Tot op dat moment was de trainingsinzet van de meesten zeker niet maxi maal geweest. We hebben afgesproken dat daar ver andering in zou moeten komen'. Een afspraak die niet zonder resultaat bleef. De Leidse acht verbeterde sterk, verspeelde geen punt meer, weet zich nog altijd lijstaanvoerder en kent met nog vijf wedstrijden te gaan nog slechts één concur rent (HKC, Hardinxveld) in de race die naar de titel én de te rugkeer in de hoofdklasse moet leiden. Politieagent De mindere inzet tijdens de trainingen hield nauw ver band met de trainerswissel bij de Leidenaars. Gerard Bos vertrok en clubman Matty Baart werd bereid gevonden om voor een seizoen als „inte rim-oplossing" te fungeren. Waar Bos de selectiespelers van Fides Pacta drie jaar lang „achter de vodden" had geze ten. weigerde Baart zich als een politieagent te gedragen. Piket: „Baart stelde eenvoudig dat wij spelers oud en wijs ge noeg waren om onze eigen verantwoordelijkheden in te zien. Zoiets van: je pakt mij niet als je niet voluit gaat op de training, maar je pakt je zelf, je teamgenoten en je club. Nou, het duurde even voordat we die verantwoordelijkheid konden dragen, maar daarna ging het dan ook goed". De ploeg komt zo langzamer hand weer op het oude niveau terug, gelooft Piket: ,,Je merkt dat het team weer draait, er is wat losgekomen. Op de trai ningen wordt dat al duidelijk, maar ook in het veld Neem nu DETO uit, vorige week. We stonden daar in de rust met 9-6 achter, maar toen bleek iedereen in de tweede helft bereid nog een stapje ex tra te doen. In de verdediging werd scherper gedekt, aanval lend werd er nog een schep bovenop gegooid. Binnen tien minuten waren we in de wed strijd terug en uiteindelijk wonnen we met 13-12". Het feit dat Fides Pacta nu be ter draait, betekent overigens niet dat het echte oude niveau al weer wordt gehaald. Piket: „Zo goed als twee jaar geleden gaat het nog steeds niet. Dat merk je in het veld, maar je ziet het ook aan de uitslagen. Toen wonnen we vrijwel alle wedstrijden met ruim verschil, dit seizoen zitten die grote sco res er nauwelijks in. Ook een kwestie van conditie denk ik Bos deed erg veel conditioneel werk. Matty Baart stelt andere prioriteiten, werkt meer aan het schot, en doet veel meer aan individuele trainingen". Typerend Baart ruimde dit zaalseizoen ook weer een plek in voor Dick Onderwater, Terwijl Bos vorig jaar nog koos voor de lengte van Ronald van der Velden, liet Matty Baart het zuivere schot van Onderwater zwaarder wegen. Een hem ty perende keuze die tot op dit moment terecht kan worden genoemd. Onderwater mag zich met afstand topscorer van Fides Pacta noemen De 25-ja- rige Piket, die al op zijn ze ventiende Fides één bereikte: ..Dick is dit jaar een belangrij ke speler voor het team. hij schiet ook ongelooflijk zuiver Maar hij kan natuurlijk alleen maar zo belangrijk zijn dankzij z'n ploeggenoten in dat vak. Omdat hij met Patricia Gott- mer en Nico Pikaar in hetzelf de vak speelt, kan Dick zoveel ballen opeisen, zoveel schieten. Het is prettig schieten als je bijna zeker weet dat de bal toch in de ploeg blijft". Een ploeg die vorig jaar voor het eerst in de hoofdklasse opereerde, maar die weelde (nog) niet aan bleek te kun nen. Henny Piket: „Ik vind nog steeds dat we vorig jaar wat ongelukkig gedegradeerd zijn. Natuurlijk hebben we zelf fouten gemaakt, wedstrijden verloren omdat we op beslis sende momenten kunde of er varing tekort kwamen. Maar we zijn ook regelmatig bena deeld door scheidsrechters. In twijfelgevallen werd er eigen lijk niet getwijfeld. Dan was Fides Pacta gewoon de debu tant. werd de andere ploeg be schermd. En er zijn natuurlijk ook gekke dingen gebeurd. Ik bedoel maar: als wij uit spelen tegen LDO, verwachten we geen Friese scheidsrechter. En als je Ons Eibernest thuis krijgt, is het ook gek dat er een Haagse scheidsrechter fluit. Zoiets moet gewoon an dersom zijn. Want of die men sen nu goed fluiten of niet. de schijn hebben ze in ieder geval al tegen. Terwijl je als ploeg ook al niet gerust aan zo'n wedstrijd begint". Henny Piket, die evenals de gehele ploeg een matige start van het seizoen beleefde („Ik ben in de eerste drie wedstrij den twee keer gewisseld"), ziet nog een aantal lastige duels in het verschiet. Zo zal de Vijf- Meihal- bezoeker van morgen HKV. naar de mening van Pi ket ongetwijfeld nog niet zijn vergeten dat juist Fides de Ha genaars drie jaar geleden van het kampioenschap afhield, terwijl ook OEC ..uit onder de noemer „moeilijk" wordt gerangschikt ..Dat was thuis zo'n harde wedstrijd dat je voor die uitwedstrijd eigenlijk wel problemen moet verwach ten". weet de speler die zich geen balvirtuoos noemt, maar de bal wel rechts en links „re delijk kan controleren". Een speler ook die de zeer na bije toekomst optimistisch te gemoet ziet. „Want het mag dan zo zijn dat we nog een aantal moeilijke wedstrijden te gaan hebben, voorlopig staan we er wel goed voor Er zijn nog maar vijf wedstrijden te spelen en de enig overgeble ven concurrent krijgen we nog in een thuiswedstrijd. Bang zijn voor HKC. waarom0 Na tuurlijk. het is een goede ploeg en we hebben uit met 14-13 verloren. Maar voorlopig heeft HKC wel twee verliespunten meer dan wij en presteert de ploeg in uitwedstrijden niet al te sterk Dus kunnen ze maar beter bang zijn voor ons GERT-JAN ONVLEE Samenspel... Rustig De dooi is amper het land binnengestormd, of de redac tie van deze rubriek kijkt in fotovorm al weer vol nostal gie achterom. Vat was het toch mooidat ook nog eens door een be sneeuwde duinenrij omringde, zo hagelwitte Nieuw Zuid. En vooral: wat was het rus tig Ja echt. wat ons van Hut- spo(r)t betreft gaat het onmid dellijk weer vriezen, wordt die Elfstedentocht toch nog gehouden. Onna volgbaar De wegen van bestuurderen van nationale sportbonden zullen wel altijd onnavolgbaar blijven. Of het nu het KNVB- bestuur, de wijze mensen van de tennisbond of die van de tafeltennisbond betreftsteeds maar weer slagen de voorna melijk uit heren bestaande colleges er in de meest merk waardige fratsen uit de daar voor ongetwijfeld gereser veerde hoge hoed te toveren. De voorbeelden daarvoor lig gen voor het opscheppen: de De basketbalbond'' Ja. de bas ketbalbond De bond die de in de eredivi sie uitkomende teams al jaren verplicht tot het verspelen van een oninteressante, veel te lang durende competitie, waarin men elkaar minimaal vier keer en maximaal negen maal ontmoet De bond ook die Vladimir He- ger tot bondscoach heeft be noemd. Die bond nu. heeft blijkbaar groen licht gegeven voor her. door het jubilerende Forwodi- ans georganiseerde, oefenduel tussen Oranje en Elmex dat morgenavond in de Voorhout- se Gaasbak zal gaan plaats vinden. Uitgerekend het met Heger op voet van oorlog verkeren de Leiden accepteren als te genstander voor het Neder lands team. Toestaan dat een door Heger bewust verjongd, een bewust verzwakt team. juist door een getergd en dus gemotiveerd Leiden zal worden afge droogd. en dat net voor een belangrijke wk-kwalificatie- wedstrijd Wij van Hutspo(r)t stelden het al eerder en herhalen het maar eens de wegen van sport bondsbestuurderen zul len voor ons wel altijd onna volgbaar blijven. kTWIJK AAN ZEE Katwijk hunkert een kampioenschap i Quick Boys is te over- ven gesteld", zwakt brzifter Arie Guyt de ïagstelling in eerste in- ntie af. „Maar, er zit iets te rijpen. En ik et zeggen, dat het ook grootste cadeau zou dat het „eerste" aan zou kunnen geven..." k Boys. dat op 1 februari lies vijfenzestig jaar be- t", kan terugzien op een nruchte historie. Er wer- I vele successen geboekt, j [ronder acht landskampi- sehappen bij de zaterdaga- eurs, dertien afdelingstitels ID Aeenmaal winst van de na il l#^a]e zaterdagamateurbeker. is de Katwijkse mam- itvereniging met twaalf- derd leden behorend tot de vijf van Nederland de Ia* [e club, die altijd in de gste klasse van de zaterdag yB heeft vertoefd. Maar DEIraatste kampioenschap da- t inmiddels uit de tijd van r de laatste Elfstedentocht, iri 1962 dus I luinbewoners zijn er in die fëntwintig jaar wel (via ze- tweede plaatsen) heel t bij geweest. En ook nu jF draait Quick Boys (in de te klasse B) goed mee. On- de aan het eind van dit jen vertrekkende hoofd eer Martin van Vianen, [aarden de Katwijkers |tien punten uit elf wed den en wordt er vooral I Heerjansdam (10-14) en Srivaal Noordwijk (12-16) jiokt om de hoogste eer. Boys (midden), (rechts) en Sip (links) pioenschap jubileum geschenk m 'N ick" werd in 1920 door ze- vrienden (Jaap Pluim- r/Q ff, Arie van den Oever, in Kleen, Jan Varkevisser, van Rijn en Jaap Bloot) iricht. Eén viel direct al af ines een royement. Hij had genoeg zakgeld. Er werd an eeneeld tegen andere Kat- Cruise86 straatelftallen. De eer- iseerdetehte wedstrijd op een ei- was in juni 1921 te- boor Wassenaar (1-1). Men dde zich om in de buiten- - p.f- Toen iedereen, verrast een donderbui, een goed (komen zocht, vergat men S. hÜal mee te nemen. Omdat voetbal bezat, énkele weken niet gevoet- iworden. In datzelfde jaar PI voor het eerst deelgeno- aan de LVB-competitie. karen meer clubs met de n Quick, zodat de naam I veranderd in „Quick f'. De gemeente Katwijk grote moeite met het voet- •n op zendag. waardoor in tweede seizoen problemen jonden. Eenmaal kwam legertje marechaussees het ——gallen zelfs verbieden. Bo- fcCWien mocht de jonge vere- tg van de gemeente op ag geen entree meer hef- zodat financiële tekorten ^/jonden. De LVB schorste |Qlub zelfs, omdat men niet betalingsverplichtingen jegens de bond kon voldoen. Toch kon in het seizoen 1925/1926 het eerste kampi oenschap worden begroet. LMC 1 en Leidsche Boys 1 werden nummer twee en drie. Het eerste officiële veld van de blauwwitten lag aan de Noordwijkerweg nabij de „Ro- verbrug" en kostte f. 225,- huur per jaar. Het terrein aan de Nieuwe Duinweg was het volgende onderkomen, waarna de twee velden aan de Piet Heinlaan de voorlopers van sportpark Nieuw-Zuid vorm den. Gekscherend vraagt tweede secretaris Jaap Sip zich af. waar het door Quick Boys geholpen MVKV zich druk over maakt. De kleinste Kat wijkse club verliet het veld op het marinecomplex, omdat daar een mast moest \vorden gebouwd. Verschillende Quick Boys-elftallen speelden de eer ste jaren echter op een veld, waarop in de middencirkel pontificaal een electriciteits- huisje prijkte. „Er werd ge woon omheen gevoetbald". Legendarisch Op de vraag wie de meest in het oog springende figuur bin nen de Katwijkse club is ge weest, antwoorden de drie be stuurderen Arie Guyt (voorzit ter), Huyg Ouwehand (secreta ris) en Jaap Sip (tweede secre taris) eensluidend: „Arie van den Oever". Hij was in de vijf tiger jaren de midvoor van de Katwijkers, die door zijn schotvermogen een legendari sche reputatie opbouwde. Van den Oever schoot keepers met bal en al het doel in en ver nielde met zijn schoten ver schillende netten. De doelman van Stormvogels, international Piet Kraak, \veigerde zijn plaats tussen de palen zelfs in te nemen, toen Van den Oever een strafschop tegen hem wil de nemen. De „spits" schoot de bal toen maar in de verlaten goal. Het merkwaardig genoeg als zondagclub begonnen Quick Boys is in de loop der jaren een waar bastion van het za terdagvoetbal geworden. Dat zaterdagvoetbal wordt gety peerd door veel dorpsclybs, die in alle opzichten „gedragen" worden door de bewoners van dat specifieke dorp. Juist in sportief opzicht. Voorzitter Guyt zou de confrontaties met bijvoorbeeld Rijnsburgse Boys, Noordwijk en IJsselmeervo- gels voor geen goud willen missen: „Die duels zijn niet te vergelijken met wedstrijden tegen MEP of Caesar", Sfeer Jaap Sip schreef naar aanlei ding van de slotcompetitie om het algehele landskampioen schap zelfs, dat hij voor Quick Boys de zaterdagtitel belangrij ker zou vinden dan de algeme ne landstitel bij de amateurs. Hij voegt er wel aan toe, dat daar beslist geen aversie tegen het zondagvoetbal aan ten grondslag ligt: „Die clubs heb ben gewoon hun eigen sfeer". Een dorpsclub heeft een enor me sociale functie binnen zo'n gemeenschap. Al in de derti ger jaren had Quick Boys ge middelde bezoekersaantallen van 5 a 600, wat nu zelfs op 1500 per wedstrijd ligt. Een eenvoudige optelsom leert dus dat er wekelijks 3 a 4.000 men sen door de club worden be ziggehouden. Quick Boys is financieel ge zond Is er nooit overwogen om betaald voethfll te gaan spelen? Guyt „Ja, precies één minuut. Op verzoek van de KNVB hebben we er in bestuur over gesproken Dat duurde precies zestig secon den. En het antwoord was duidelijk nee. Daar voelen we ons niet kapitaalkrachtig ge noeg voor en trouwens, we in vesteren liever in de jeugd. Die hebben nu sportkampen en verschillende elftallen gaan om het jaar naar Denemar ken". Voor die jeugd en de vele seniorenteams worden ter gelegenheid van het jubileum toernooien georganiseerd door het bestuur van de vereniging die op één februari de pensi oengerechtigde leeftijd zal be reiken Wat voor voorzitter Guyt overigens geen reden is Quick Boys „bejaard" te vin den: „We gaan gewoon aan onze tweede jeugd beginnen." f"-:h TOl K VERHU -153627 14LEIg ny Piket, stijlvol in actie: „Ik ben geen balvirtuoos, maar ik kan de bal wel redelijk controleren".

Leidse Courant | 1985 | | pagina 15