Liberalen willen ecreatiegebied i>i j Kat jesweg Messteek moest eind aan getreiter maken 5pag£IDEN OMGEVING T fkan Gevangenisstraffen voor fatale beroving bejaarde EIS: ANDERHALF JAAR VOOR 25 INBRAKEN Grote drukte bij afscheid De Mooij Plan voor centraal informatiecentrum in Bibliotheek Oegstgeest „Kretologie over privatisering schept onrust onder personeel" fieidócSouaant ZATERDAG 26 JANUARI 1965 PAGINA 13 bscoopganger thandeld |hen aan den 1 Een 18-jarige Idinxvener is gis mond om kwart negen op de van telaerstraat in Al- zonder enige eiding door een pje jongelui mis leid De jongeman, op weg was naar lioscoop, liep een gezicht op en is de politie naar Rijnoord zieken- bracht. Jongetje gebeten door wolfshond ALPHEN AAN DEN RIJN Een 7-jarig Alphens jongetje is gisteren met ernstige beetwonden aan armen, billen en rug overge bracht naar het Rijnoord zieken huis. De jongen werd op een trapveldje bij de Korenbloem weg in Alphen aangevallen door een wolfshond. De eigenaar van het dier, een 33-jarige Alphenaar, is tussenbeide gekomen. De hond zit nog bij zijn baas. maar die heeft te kennen gegeven niet meer verder te willen met het beest. Naar een oplossing wordt gezocht. Meisje mishandeld VOORSCHOTEN Een 10- jörig meisje uit Voorschoten is, zo is gisteren bekend gewor den. donderdagavond mishan deld door een groep jongeren in Noord-Hofland. Het meisje liep met haar hond rond half zeven langs een school en kreeg toen plotseling een schop tegen haar benen en een klap in het gezicht. De jon gens. zeven in totaal van onge veer 16 jaar oud, gingen er vervolgens vandoor. Het meis je moest zich door een dokter laten behandelen voor ver wondingen in haar gezicht. ide IRSWOUDE DORP VVD-fractie gaat de jeenteraad voorstellen in Hazerswoude-dorp recreatiegebied aan te {en. In het betreffende wied rond de Katjesweg volgens het bestem- >ereidirjgSpian een bedrijfster- Intern£ens VVD-initiatiefne- en" daf A.J.N. van Paridon ;rdageieienlijk kleiner wor- rdt gel. "n'sco)1*' Plan VOGr het gebied leen fli en 's 00^ een ^e" Vesna'^sterrein °Pgenomen 1° P. aan te leggen recreatiege jai jat begrenscj Zou moeten paarLjen worcjen door de Ge- benc!ieweg. de Katjesweg. de euwe ftvaart en de Burg. War- g°ed irkade kan veel worden on- toe hegebracht. Een bos- en emerk:mpark, een vijver, een je nietin met amfitheater en een een Vmanente expositie van Ha- Mipwoudse boomkwekerij- en rteelprodukten. Verder is in gebied een oefenterrein voor Hazerswoudse Boys ge pland en uitbreiding van de tennisvelden. Er zijn mogelijkheden openge laten voor een trimbaan, een f ietscrossbaan, een oefenter rein voor de golfsport of een terrein voor modelvliegtuigen. Voor de invulling van het plan heeft de heer Van Paridon drie varianten bedacht. Het verschil tussen die varianten is de plaats van het resterende één hectare grote bedrijfster rein. In de eerste variant ko men de bedrijven bij de Kat jesweg, die als ontsluitingsweg voor het plan van Pardidon moet gaan functioneren. Het terrein van gemeentewerken blijft waar het nu is achter de Burg. Warnaarkade. Langs de Gemeneweg komt een bos- park. Een tweede mogelijkheid is om het bedrijfsterrein bij de gemeentewerkplaats aan te leggen. Dan moet ook een pa rallelweg worden aangelegd vanaf de Katjesweg. In de der de variant verhuist de ge meentewerkplaats naar het bedrijfsterrein aan de Katjes weg. Vanaf de Burg. Warnaar kade kijkt men dan tussen de Gemeneweg en de Sprotpar- klaan uit op een ononderbro ken bospark. Volgens de liberalen zou het plan 800.000 gulden kosten en kan het benodigde geld op een aantal manieren bij elkaar worden gebracht. Het recrea tiegebied moet in aanmerking komen voor subsidies van het ministerie van landbouw en visserij. Verder kan geput worden uit middelen die de raad al reserveerde, zoals voor het oefenveld van Hazers woudse Boys. Enkele andere plannen moeten gewijzigd worden. Zo stelt de VVD voor om het Ambachtsplein slechts gedeeltelijk te hertstraten en het hierdoor uitgespaarde geld voor het recreatiegebied te be stemmen. De ontbrekende tien procent van de kosten moet de raad beschikbaar stellen. De VVD geeft in haar plan aan dat uitstel of zo mogelijk afstel van de bouw van de sportzaal in de wijk Rhijnenburch even eens geld zou vrijmaken. DEN HAAG De rechtbank in Den Haag heeft gisteren twee neven van 31 en 32 jaar in die stad veroor deeld tot gevangenisstraffen van res pectievelijk drie en een half jaar en vijf jaar voor de gewelddadige bero ving van een 81-jarige plaatsgenoot, op 22 juli 1984. De man stierf enkele dagen later in het Academisch Zie kenhuis Leiden aan de gevolgen van de verwondingen die het tweetal hem had toegebracht. De bejaarde werd slachtoffer van het feit dat zijn belagers in een café hadden gehoord dat hij er warmpjes bijzat. Op het moment dat de invali de Hagenaar 's nachts zijn stamlo- kaal wilde verlaten, boden de neven hem een gratis ritje naar hihs aan. Inplaats dat ze hem naar zijn woning reden, brachten de verdachten hem rechtstreeks naar een verlaten boe- renpad. nabij de rijksweg A4. tussen Zoeterwoude en Leiden. In de berm van de weg werd de grijsaard afge tuigd en bestolen. Hij werd 's mor gens pas gevonden en met achttien ribbreuken opgenomen in het AZL. De officier van justitie had een aan zienlijke zwaardere straf tegen het duo geëist dan de rechtbank hen op legde. De aanklager had vijf en zes jaar. de laatste straf met tbr. ge vraagd. DEN HAAG VOORSCHOTEN De officier van justitie heeft gisteren tegen een 33-jarige Hagenaar 18 maanden ge vangenisstraf geëist. Aan het reeds 10 pagina's tellende strafblad van deze ver dachte werd daarmee gistermiddag weer een velletje. De Hagenaar is al 17 jaar verslaafd aan hard-drugs en heeft zeer veel inbraken op zijn naam staan. Nadat hij in maart vorig jaar uit de gevangenis kwam. had hij alweer 25 inbraken ge pleegd. Voor drie ervan stond hij gister middag terecht. In Voorschoten had hij voor bijna 14.000 gulden aan tafelzilver meegenomen, in de Buitenkaag stal hij voor 11 000 gulden aan sieraden en ook in Leimuiden nam hij voor zo'n 15.000 gulden aan sieraden weg. Bij die laatste inbraak werd hij op geschrikt door een huishoudster die. toen hij vluchtte, het nummer van zijn auto noteerde. Nadat hii voor de zoveel ste keer was aangehouden besloot hij af te kicken, maar net voor kerstmis stopte hij ermee, vanwege spanningen met zijn vrouw en kinderen ..Maar sindsdien heb ik niet meer gebruikt. Ik wil niet meer Ik heb zo langzamerhand een angstcom plex van het hele apparaat justitie", al dus de verdachte. De advocaat van de man stelde dat een voortzetting van die afkick-therapie goed voor de man en voor de maatschappij zou zijn Uitspraak 8 februari De Noordwijkers, collega-di recteuren. kerkelijke en ge meentelijke vertegenwoordi gers incluis, trokken gistermid dag massaal naar ,,De Ont moeting" om afscheid te ne men van de heer J.J. de Mooij, directeur van het verzorgings tehuis Stichting St. Jeroen. Vanaf 1 februari 1978 bekleed de De Mooij (midden op de foto met links van hem zijn vrouw) deze functie en nu gaat hij met vervroegd pensioen. Woensdag neemt hij definitief afscheid van de bewoners. Die konden gisteren ook kennis maken met de nieuwe direc teur J.F.A. Sentveld (op de foto tweede van rechts met ge heel rechts zijn echtgenote). Drs. C.T.A.M. van Huygevoort, voorzitter van de Stichting St. Jeroen zei over De Mooij: ,,Voor al uw zorgen hebt u een tien verdiend". De voorzitter noemde De Mooij een inventief en slagvaardig man. ..Juist deze mensen hebben we in de gezondheidszorg nodig", be toogde Van Huygevoort. Hij was blij om op De Mooij een beroep te kunnen blijven doen met het oog op de aanstaande verbouwing van huize Jeroen. Van Huygevoort prees De Mooij ook nog als .,de grote versierder", doelend op De Mooij's hobby: de Japanse bonsai-cultuur. As herinne ringsgeschenk bood hij de scheidende directeur daarom een originele Japanse tuinlan- taren aan. ..De bomen en plan ten volgen nog", aldus van Huygevoort. Namens de bewo ners stelde mevrouw Van der Voort-Ham: ..Ik kan gewoon wel huilen dat u weggaat". Di recteur IJzerman van collega tehuis Groot Hoogwaak noem de De Mooij tot slot: ..Een pri ma kerel, een uitstekende col lega en een beste vriend". i in HAAG/ALPHEN AAN ij van I BUN ..Helemaal over ar wet ooie van kwaadheid", was id F. 9-jarige verdachte uit Al- 1 aan den Rijn geweest. i de evenoude plaatsgenoot met rivaal bem °P 30 oktober vorig jaar bij het Alphense >mbad De Thermen voor de eelste keer peste. De ver- J. Whte besloot dat er aan die het eaerij een einde moest ko- een i én stak de jongen met eerste een mes in'Zijn zij. Het slacht offer liep daarbij een geperfo reerde long op. Officier van justitie, mr. A.J. Dek, die po ging tot moord met voorbe dachte rade bewezen achtte. eiste gisteren 15 maanden ge vangenisstraf met aftrek van voorarrest. Daarbij had hij reeds rekening gehouden met het feit dat verdachte werd ge treiterd en dat het de eerste keer was dat hij met justitie in aanmerking kwam. ..Bij de ingang van het zwem bad De Thermen in Alphen aan den Rijn blokkeerde het slachtoffer met zijn auto de doorgang, waardoor u en uw vriendin niet weg konden. Dat was één van vele pesterijtjes die de laatste tijd plaats vod den en waar u de dupe van was. En dat allemaal vanwege een meisje. U rijdt tenslotte weg en pakt thuis in de keu ken een mes. Uw vriendin en uw moeder proberen u nog te gen te houden, maar u gaat te rug naar het zwembad, stapt uit en loopt met het mes op uw vijand af. die het op een lopen zet. U rent hem achterna en als hij met zijn rug tegen een gokkast staat steekt u op hem in. U moet wel vast van plan zijn geweest de jongen neer te steken", aldus de president van de rechtbank mevrouw mr. G.J. Schlingemann. Volgens de verdachte was het allemaal niet zo. Hij wilde met het mes dreigen dat het getrei ter nu eens afgelopen moest zijn, maar eenmaal in de buurt van de pestkop aangekomen „leek het wel of ik als een magneet op hem werd aange trokken". De advocaat van de verdachte, mr.dr. J. Imkamp probeerde in een gloedvol be toog aan te tonen dat van voorbedachte rade geen spra ke was. maar dat de jongen in een vlaag van hevige woede en agressie had gehandeld. ..Het is geen moord met voor bedachte rade. Dat is het wan neer een dader als een kip op een ei een moordplan uit broedt. Dat was zeker niet het geval bij verdachte". Hij eiste vrijspraak. Toen dit werd af gewezen stelde de advocaat een alternatieve straf voor. De officier bleef echter bij zijn eis. Uitspraak 8 februari. OEGSTGEEST Wethouder mevrouw Blom treedt binnenkort met de Stichting Openbare Bibliotheek Oegstgeest in overleg over de vestiging van een centraal informatiecentrum in de bi bliotheek. Dat zei de wethouder gistermiddag toe tijdens een feestelijke bijeenkomst ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van de bibliotheek. De viering van dit vijfde lustrum gebeurde in een sfeer, zoals blijkt uit de ontlokte belofte van de wethouder, van vooruitkij ken ..De bibliotheek is de afgelopen 25 jaar enorm gegroeid, maar ook nu valt er nog heel wat werk te verrichten", aldus voorzitter Olivier van de Stichting Openbare Bibliotheek Oegst geest. De jubilerende stichting werd op 30 december 1959 opge richt met een moeizaam verkregen gemeentelijke subsidie van 1000 gulden. Na de vestiging in het voormalige Rijnlands Ly ceum aan de Tromplaan verhuisde „de bieb" acht jaar later mee met de school naar de Appololaan en in 1977 volgde nog een fikse verbouwing. Voorzitter Olivier voegde gisteren aan zijn ambitieuze plannen tot slot nog toe dat hij. ondanks een teruglo pende subsidie, nog niet denkt aan stabilisatie van het boek- en leesgebeuren. Hij wil in de nabije toekomst komen tot een sa menwerking met de verschillende gemeentelijke instellingen Belangrijkste uitdaging acht hij het uitbouwen van de biblio theek ..tot meer dan een plaats waar alleen maar boeken wor den uitgeleend". VOORSCHOTEN Het gemak, waarmee de VVD omspringt mei het begrip privatisering is bij de Voorschotense wethouders L Marselis (CDA) en J. van Leeuwen (PvdA) in het verkeerde keelgat geschoten ..De kretologie over privatisering schept al leen maar onrust bij het eigen gemeentelijk personeel", aldus beide wethouders gisteravond tijdens de beantwoording van B en W op de algemene beschouwingen van de vier fracties, bij de gemeentebegroting. Privatisering, zowel van sportvelden als van de reinigingsdienst, dient zeer nauwkeurig onderzocht te worden en de meerderheid is tegen afstoting van de reinigingsdienst. Hoewel de begrotingsreserve van de gemeente 600.000 gulden is, mag dit bedrag niet structureel worden gebruikt, meent het col lege van B en W Dat zou namelijk een jaarlijks terugkerende post betekenen, hetgeen tot resultaat zou hebben dat op iets an ders dat bedrag dan weer zou moeten worden bezuinigd. Wat betreft het aanboren van de reserves: „Onze financiële reserves kunnen wij niet gebruiken voor de woningbouw. De hogere overheid verbiedt dat We moeten helaas gewoon afwachten of die overheid ons een contingent woningen wil toewijzen", aldus wethouder J. van Dalen (VVD) in antwoord op vragen van CDA. PvdA en D'66. Ook ziet hij voorlopig geen noodzaak om een risicofonds te stichten voor die burgers die gas. licht en wa ter door dc kou niet zouden kunnen betalen. ..Niemand betaalt deze maand méér, want het zijn allemaal voorlopige afrekenin gen". Onder redactie van Ton Pieters. lis enige ontspanning zowat ertelde het „Geïllustreerd londagsblad", eind jariuari .915, een verhaaltje over „De 'iappere Molenaarsdochter Éene geschiedenis uit Oost- uisen". „De Kozakken zul- r in ons allemaal vermoorden! de Gerechte, zal ons hel- ri!" Iets dergelijks riep men fel uit. op een frontlijn, anno Jpi5. Dat was allemaal goed n wel, maar je vulde er in de oordelijke Nederlanden geen ezellige zaterdagavond mee, a de wasbeurt van de kinde ren. Typische zondagslectuur was het ook niet. Als we dan toch niet onder die eerste We reldoorlog uit kunnen komen, dan maar in 's hemelsnaam iets verteld over het ver schijnsel „krijgsgevangene". Het aantal dergenen die ze ventigjaar geleden op de slag velden hun portie aan Fikkie wensten te geven liever bloö Jan dan doó Jan nam hand over hand toe. Het liep uit de hand. mogen we wel zeggen. In die mate zelfs, dat „krijgsgevangene" een soort „beroep" aan het worden was. EVOLGEN VAN DEN OORLOG OF: WIE ONTDEKT DE VEELING?: „Een luguber kijkje uit een Engelsch hospitaal: •ee soldaten die ieder een been missen... Hoevelen zullen er <o niet zijn!" Maar let ook eens op de verpleegsters, als u Die missen ook vast wat. Zo publiceerde het Zondags blad „Gratis verstrekt bij Uw abonnement op De Leid- sche Courant" „een wel merkwaardige foto: een Fran- sche krijgsgevangene, in „ci viel" beeldhouwer, door de Duitsche overheid in staat ge steld om in zijn gevangen schap zijn kunst weer uit te oefenen". Welnu: „Naar aan leiding daarvan mag over het instituut der krijgsgevange nen wel een woordje gespro ken. Men weet dat in de te gen woord igen oorlog het getal der krijgsgevangenen ontzag lijk groot is. Vooral de Russen hebben reusachtige getallen krijgsgevangenen geleverd, en Duitschland heeft b.v. een geheel leger van die Russen te onderhouden, wier aantal nu al naar de 400.000 moet loop- en. De krijgsgevangenschap onderscheidt zich daardoor van gewone gevangenschap dat de soldaten die krijgsge vangen zijn gemaakt, niet in gevangenissen worden opge sloten, doch enkel en alleen in kampen bijeen zijn ge bracht, waar de behandeling volgens internationale oor- logswetten precies dezelfde moet zijn als die van het eigen leger. De krijgsgevangenschap is dus uitsluitend vrijheidsbe- rooving, ten doel hebbende het vijandelijke leger te ver hinderen. deze eenmaal „ver loren" krachten nog verder te gebruiken. Tot het einde van INDISCHE TROEPEN IN DE KOU: „Vooral voor de Indiërs in Britsche dienst is het gure, natte, sneeuwige weder van dezen toch niet kouden winter moordend. Met comforen vol gloeien de kolen pogen ze zich in de loopgraven in Noord-Frankrijk te EEN BEELDHOUWER-KRIJGSGEVANGENE: „Een Fransch beeldhouwer, die als soldaat werd gevangen genomen, kreeg verlof om in een voor hem ingericht atelier in een Duitsch gevange- ziet"amP Z'^n kunSt ,e beoe,enen- Rechts een Duitsch officier (offiesjiee) die belangstellend toe den oorlog dus zijn de krijgs gevangenen „onschadelijk" gemaakt, doch verdere maat regelen mogen tegen hen niet genomen worden, zoodat dus eigenlijke straffen alleen in geval van rebellie worden toegepast". Zo keken Oorlogs recht en Zondagsblad teza men tegen de krijgsgevangene Nog wat luchtige kout tot be sluit. maar de spoeling wordt wel dun „Gast (in de restau ratie): „Hoe kunt ge mij zulk een vuil servet geven?!" Kell- ner: „Excuseer me. mijnheer, men heeft het verkeerd ge vouwen" En dan nog een heel scherpe, die gelanceerd werd in de heren-sociëteit. ..Meneer A riep uit: ..Hebben jullie 't al gehoord9 Die goede Lippers Nee. riep er één: het was Slippers! Man. ga weg. het was wel degelijk Lippers. Wel, Lippers heeft plotseling zijn verstand en an dere geestelijke gaven verlo ren!" Meneer B geheel en al in zijn wiek geschoten: „Nou. ik mag lijden, dat jij ze vindt, want je kunt ze nog best ge bruiken. Er was ook nog ie mand die een haarfijne foto zag van een vriend: „De ha ren groeien warempel uit z'n oren; ik vond dat niet zo leuk staan!" En toen was het al gauw weer maandag, op weg naar de maand februari 1915. Maar vrijwel niemand vond nog. dat de tijd vloog. Het le ven duurde iets langer Het nummer erop had het Zon dagsblad het weer over dc „Soixante-quinze" (en nia.tr 'probleemloos rekenen in 't Frans): het kanon met de lu gubere roem dat wereldnaam maakte. Dat wordt weer een leuk vervolg voor komende week. MOmMB» ii n' rrrstszs*—:- jjg RUSSISCHE KRIJGSLIST OP DEN WEICHSEL „Om de Duitsche stellingen te teere vervaardigden de Russen een vlot waarop zij als soldaten gekieede poppen zetten en maakt kanon. Maar de Duitschers lieten zich niet bedotten en liepen er niet in; ze t alras met wat voor vijanden ze hier te doen hadden en spaarden hun munitie en hun fc

Leidse Courant | 1985 | | pagina 13