yi Heinkelgek organiseert scooterdag in De Kwakel aw Kolossale Barrie is dè ideale hond hand zoekt; huis Voor kleine^ klusjes. ST fieidae Somo£! Economisch onderzoek in Rijnstr LEIDEN/REGIO C&tdac (Sou/uw* ZATERDAG 26 JANUARI 1985 PAGpJC Huurders vragen rente over waarborgsom LEIDSCHENDAM Huur ders van de Stichting Duiven voorde en de Koningin Julia- naflat in Leidschendam heb ben de Huurcommissie in Rijs wijk gevraagd een uitspraak te doen over de weigering rente te betalen over de waarborg som die voor het betrekken van de woning moest worden betaald. De huurcommissie heeft er geen twijfel over laten bestaan dat bij niet vergoeden van de rente de verhuurder een onredelijk voordeel heeft. De Hulp- en Informatiedienst van de Socialistische Partij (SP) die in Leidschendam het initiatief voor de terugbetaling heeft genomen heeft bij de drie Leidschendamse woning bouwverenigingen en Ge meentelijk Woningbeheer suc ces geboekt. De huurders heb ben met terugwerkende kracht tot 1 juli 1979 of zoveel later als het huurcontract is ingegaan rente ontvangen. De SP heeft de huurders van het wooncomplex Duivenvoorde en van de Koningin Juliana- flat geadviseerd opnieuw te vragen wanneer de rente wordt uitbetaald of het huur contract wordt gewijzigd. Vol gens de SP hopen belangheb benden hiermee juridische stappen te voorkomen maar indien nodig zal een eis bij de kantonrechter worden inge diend. De beheerder van de Konin gin Julianaflat, de firma Ge- mako in Den Haag, laat desge- vraagd weten niet van plan te zijn het huurcontract, waarin staat dat geen rente zal wor den betaald, te wijzigen. Ge- mako-woordvoerster mevrouw Van Zweeden zegt dat de Ge- mako ook geen rente van de huurder vraagt als de huur niet op de eerste van de maand binnen is. „Bijna nie mand betaalt op de eerste of de tweede dag van de maand en dat betekent voor ons ook renteverlies dat wij eventueel - zouden kunnen doorbereke nen", aldus de Gemako. Be stuurslid G. M. van de Ruit van de Stichting Duivenvoor de herhaalt wat huurders al eerder is meegedeeld. De rente wordt in een soort fondsje ge stort waaruit bepaalde voorzie ningen worden betaald. Een voorbeeld hiervan zijn de zon weringen die van de rente op de waarborgsommen zijn be taald. 20.000 KILOMETER DOOR DE SAHARA MET SCOOTER DE KWAKEL „Vraag maar naar die Heinkelgek. Dan weet iedereen dat ze mij bedoelen". De 45-jarige Rinus van Zaal, sinds eind jaren zeventig voorzitter van de enige Hein- kelclub in Neder land in De Kwakel, hoeft zijn schuur maar op een kier te zetten om te laten zien wat met een „Heinkelgek" wordt bedoeld. Het ge bouwtje staat volge stouwd met Hein- kelscooters, onderde len en frames van tientallen tweewie- Iers van dat merk en als pronkstuk een scootmobiel. Als Van Zaal eenmaal over de Heinkels spreekt, is hij niet meer te stoppen. Enke le jaren geleden verkocht hij zijn bedrijf. Sindsdien staat zijn leven in het teken van de van origine Duitse tweewielers. „In '59 kocht ik m'n eerste nieuwe. Dat was heel wat in die tijd, als je als snotjon gen van 19 op een Heinkel reed". De liefde was van korte duur. Enkele jaren la ter verkocht hij de scooter. Jaren later schafte hij weer een tweedehandsje aan. „Toen ik er eenmaal weer één had, wilde ik er vijf, toen tien, daarna leek vijf entwintig een mooi rond getal. Zoiets gaat uit de hand lopen. Nu heb ik er 57". Om de serie van alle Links de Heinkel die voor de Saharatocht wordt geprepareerd De heer Van Zaal met een van zijn unieke modellen. geproduceerde modellen vol te maken, haalde hij on langs een scooter uit België. Een ontbrekend origineel onderdeel vond hij in De nemarken. In ons land rijden naar zijn schatting nog 600 Heinkel- scooters rond. De twee- en viertakt scooter is het pro- dukt van de Duitse fabriek die na de Tweede Wereld oorlog in plaats van bom menwerpers voor de Luft waffe naar burgerproduktie over moest schakelen. De 150 en 175 CC-scooters raakten al snel in trek. Met dezelfde motortechniek waardoor de Duitse lucht macht dood en verderf in Europa kon zaaien, wist Heinkel hetzelfde continent te veroveren met het vrien delijke scootertje. Voor de er weer bovenop krabbe lende Europeanen was het een goed alternatief voor de auto. Dankzij de brede tree plank kon je met nette schoenen en een mooi pak ongeschonden op het werk verschijnen. Er rolden vele tienduizenden „superbrom mers" van de band. In de jaren zestig liep de produktie sterk terug. De fabriek schakelde niet tijdig op naar andere produkten. Onderdelen In '65 stopte de fabriek. Een poging om er een auto van te maken, de scootmobiel, mislukte. Daarvan werden er slechts enkele tiendui zenden gebouwd. „Dat werd niks omdat de prijs te hoog was. Voor dat bedrag had je bijna een echte auto". De vierwieler (de achterste twee wielen zaten bijna aan elkaar geklemd zodat het net een driewieler leek), maakt een verschrik kelijke herrie en de ruimte is bijzonder krap. Enkele jaren nadat de pro duktie stil werd gelegd, was er al geen onderdeel meer verkrijgbaar. Als Rinus nu bijvoorbeeld een uitlaat no dig heeft, moet hij die zelf aan de draaibank maken. „We fabriceren veel onder delen zelf. Mijn schuur fun geert als magazijn voor de club. En als er onderdelen nodig zijn die we zelf niet kunnen maken, dan beste den we het werk uit". Zo kan een achterlichtje dat al leen Taiwanese fabrikanten kunnen maken, ruim 200 gulden kosten. „Dat is ei genlijk niet leuk meer, maar als je fanatiek verza melt, dan heb je dat er meestal wel voor over". Regelmatig trekken hij en de 380 andere clubleden er voor een zondags tochtje op uit. De meeste van de leden zijn te vinden in de rand stad, waarbij vooral het aantal fanaten in de Bollen streek opvalt. Behalve de clubtochten, schuwt Van Zaal ook de wat langere reizen niet. Zo ging hij vo rig jaar naar Skandinavië, een tocht van in totaal 5.000 kilometer. Uiteraard zocht hij daar een Heinkelfanaat op. „Daar hingen de onder delen aan het plafond ii woonkamer", zegt Van bewonderend. Voor staat een Saharatocht het programma. Daari past Rinus nu al een serf aan. Zo komt er een koeler op de voorkant wordt allerlei elektroy-p^c gemonteerd. Deze t^o y^ wordt 20.000 kiloi., lang. Mnt' in I Scooterweekeinde recrJ ten. I De laatste weken wj^ r Van Zaal niet zoveel vo aan de voorbereidirL L voor de barre tocht on® c hij nu al zijn tijd n/ ve heeft voor het „Interné>ens naai Scootertreffen" daf A.» dens de pinksterdagenizienl De Kwakel wordt geh. den. Rinus verwacht c enkele honderden sco(ret P bezitters, niet alleen kels, maar ook Vespc de sterk opgekomen se merken. „Een paar^en x geleden hoorde je bericljeweg als zouden de nieuwe stvaart ters opeens heel goed 4-kade kopen. Tot nu toe hegebrac daar niks van gemerk.mparl zou m'n Heinkeltje nietin me len ruilen voor een \fcnanei of een ander merk. Mijjswoud gezien". rteelpi gebi ROEL DEN OIT r Een hond als Barrie heeft eigenlijk geen ex tra steuntje in de rug no dig. Een St. Bernardhond verkoopt zichzelf immers zo goed, dat een verschij ning in deze rubriek „overbodige luxe" mag worden genoemd. Dat Barrie vandaag toch in deze kolommen opdraaft, heeft te maken met het feit dat het niet meevalt om een geschikte baas voor dit toch wel bijzon dere dier te vinden. Een ding mag duidelijk zijn: Barrie heeft veel ruimte en buitenlucht nodig. Barrie, een 3-jarige reu, werd op 21 december 1984 in de Leidse binnenstad ge vonden en door de politie naar het asiel aan de Besjes laan gebracht. In het die rentehuis werd eens in zijn oren gekeken en inderdaad, aan de binnenkant van deze gehoororganen zat een tatouage, die aangeeft dat Barrie een echte rashond is. De nummers van de tatoua ge werden doorgegeven aan het stamboek en deze in stantie wist te melden dat Barrie afkomstig is van een fokker uit het Brabantse Nieuw-Cuyk. Hiermee was het einde van de speurtocht in zicht. De fokker zou wel kunnen melden aan wie hij Barrie had verkocht. Dat bleek echter niet het geval te zijn. De fokker vertelde dat hij zijn administratie maar drie meer vertellen wie de ko per is. Een vreemde zaak. Net zo vreemd overigens als het feit dat een rasechte, kostbare St. Bernard door het centrum van Leiden zwerft waarvoor zich bij de politie geen eigenaar meldt. Barrie is een zeer fraaie hond, alleen zijn heupen zijn wat aan de gevoelige (schrale) kant. Traplopen is dan ook uit den boze. Vol gens asielbeheerder Wil Tiele is het een van de zin- delijkste honden die hij mo menteel in „huis" heeft. Barrie onderhoudt zichzelf erg goed, kwijlt niet (veel Bernards doen dat wel) en hij heeft geen vieze ogen (ook iets waar veel van deze honden last van heb ben). De hond is erg goed opgevoed, hij luistert prima en loopt zeer braaf aan de lijn. Barrie oogt enigszins mager, maar dat is een veel voorkomend verschijnsel in het asiel. Door de zenuwen zijn de beesten vaak niet dik te krijgen. Wil Tiele noemt Barrie dè ideale hond. Deze viervoe ter kan goed opschieten met andere honden, vindt katten aardig en is dol op kinderen. Met dat laatste is het oppassen geblazen, want in al zijn onschuld knuffelt kolossale Barrie zonder veel moeite een peu ter om. Het klinkt merk waardig, maar eigenlijk is Barrie een uit zijn krachten gegroeide schoothond. En Wekelijks verschijnt in de Leidse Courant de rubriek „Hond zoekt huis". In deze rubriek wordt een hond (of soms ook wel een kat) beschreven die in het asiel ver blijft om daar een zekere dood tegemoet te gaan... ten zij het dier een goed tehuis vindt. De in de rubriek be schreven honden zijn óf gevonden óf door hondenbezit ters naar het asiel gebracht. Ze worden om uiteenlopen de redenen afgestaan, vaak begrijpelijk, maar soms ook volslagen onzinnig. De in „Hond zoekt huis" beschreven dieren zijn alle goed gezond, hebben een wormenkuur ondergaan en zijn volledig ingeënt. Tegen betaling van circa 80 gulden (voor katten is dat 45 gulden) ten bate van zwerfdieren zijn ze af te halen. Adres: Nieuw Leids Dierenasiel, Besjeslaan 6b, Leiden. Tel.: 411670. Geo pend di. t/m vr. 10-12 en 14-16 uur. Zondag en maandag gesloten. dat laatste moet niet als on aardig of onvriendelijk worden opgevat, maar als een compliment. Sint Bernard honden stam men uit koude en sneeuw- rijke streken. Iedereen kent wel het verhaal van de goe de lobbes die met een vaatje rum op pad gaat en mensen uit benarde situaties redt. De hond van deze week draagt dezelfde naam als de beroemde Bernard Barrie die van 1800 tot 1812 maar liefst 40 mensen redde. Deze honden zijn in staat een sneeuwstorm veertig minuten van tevoren te te voorvoelen en kunnen door een laag van 3 meter sneeuw een' mens ruiken. In dit kader is de uitspraak van Wil Tiele „Eigenlijk horen deze honden in Ne derland niet thuis" begrij pelijk. Bernards houden van sneeuw, kou en buiten lucht; wat dat betreft heeft Barrie over de winter van 1985 voorlopig niets te kla gen. Een warm flatje zonder uit loopmogelijkheden is niet de goede omgeving voor Bernards, hoe lief en goed de baasjes ook zijn. Ber nards hebben de ruimte no dig en daarom wordt ge zocht naar een belangstel lende die dat Barrie kan ge ven. Wie Barrie neemt moet er wel rekening mee houden dat hij een grootge bruiker als huisgenoot krijgt. Geschat wordt dat deze gigantische hond voor tien gulden voer per dag naar binnen werkt. En wanneer Barrie aan het verharen slaat dan krijgt zijn baasje er een extra vloerbedekking bij. Poekie Poekie, de fraaie kat van af gelopen zaterdag, heeft het niet naast de deur gezocht, De poes is in Amsterdam te recht gekomen en woont nu bij een oudere vrouw wiens kat was overleden. De be langstelling voor Poekie was verrrassend groot. Barrie is een gigantische schoothond. ALKEMADE De gemeente Alkemade overweegt deel te nemen aan een anderhalve ton kostend economisch onderzoek voor de Rijnstreek, omvatten de de diverse IGOR-gemeen- ten plus Benthuizen en Alke made. Het onderzoek wordt uitgevoerd onder auspiciën van de Kamer van Koophan del en Fabrieken voor Rijn land te Leiden en houdt een inventarisatie en een beleids- of actieplan in. De onderzoeksresultaten zijn bestemd om te worden ver werkt in het ontwerp-streek- plan Zuid-Holland-oost, dat in april aanstaande ambtelijk ge reed zal zijn. Het onderzoek kan worden gezien als een vervolg op de door de betrok ken gemeenten reeds gegeven reacties op dit plan. De kosten van het onderzoek worden ge raamd op anderhalve ton, waarvan de provincie en de Kamer van Koophandel elk een halve ton voor hun reke ning nemen. Het resterende bedrag zal over de deelnemen de gemeenten worden ver deeld op basis van het inwoner aantal. Voor Alkemade bete kent dit een uitgave van ruim zeseneenhalfduizend gulden. Tijdens de onlangs gehouden vergadering van de raadscom missie bestuurszaken trok de heer H. van Tol de effectiviteit en het directe nut van een dergelijk economisch onder zoek in twijfel. „Er wordt al een distributieonderzoek ge daan in samenwerking met de plaatselijke winkeliers" zei hij. Hij verweet B W „twee slachtigheid" omdat ze in zee willen gaan met het IGOR. „Is het IGOR soms een kapstok, waar we ons zo nu en dan, als het zo uitkomt, aan vast grij pen? Of gaan we soms struktu- reel iets doen met dit samen werkingsverband in HA streek" wilde hij van °IJ meester Wagenaar wei het PvdA-raadslid F. boom was niet bijster siast over het voorgest» derzoek. Hij vond h< om in zee te gaan met j P se agglomeratie. eelste Burgemeester J. Wfite bi antwoordde dat het ederij sche onderzoek een en vervolg is op de eerste- werking met de ICp' 1 meenten in het kader gezamenlijke stellingni gen het streekplan en de daaring enoemde v len om de woningbou' kleinere gemeenten Rijnstreek op een laag zetten. „Door dit onde laten uitvoeren, blij> goed op de hoogte van gelijkheden om i legenheid naar Alker halen" zei hij. Leidschendamse ondernemers willen geen reklamezuilen LEIDSCHENDAM De Leidschendamse Ondernemers Vereniging (LOV) heeft ver baasd gereageerd op het voor stel van B en W in deze ge meente 49 reklamezuilen te plaatsen met daarop in totaal 191 affichevakken. In een brief aan het college zal wor den gevraagd overleg met het bestuur van de LOV te pegen voor een besluit wordt geno men. Over de plaatsing is nog geen enkel overleg geweest. De ver antwoordelijk wethouder zei vorige week in de vergadering van de raadscommissie open bare werken dat de onderne mers zich positief hadden op gesteld. De ondernemers blij ken echter helemaal geen rek lamezuilen te willen. De verte genwoordigers van de PvdA en D'66 maakten in de com missie al bezwaar tegen dit grote aantal. Op en rond het Damplein zullen bijvoorbeeld alleen al zeven reklamezuilen verschijnen. De mogelijkheid bestaat, aldus Dick Meuldijk van D'66 dat iemand voor zijn deur een zuil krijgt, waarop een aansporing staat inkopen te doen bij een of ander groot bedrijf in Den Haag. CDA en 1 VVD spraken zich positief uit, waarschijnlijk mede, omdat de wethouder zei, dat de onder nemers enthousiast hadden ge reageerd. Uiteindelijk besloot de wethouder opnieuw contact op te nemen met het Amster damse reklamebureau over vermindering van het aantal zuilen. Dit handige miniatuur bankschroef je krijgt u toegestuurd als dank voor het opgeven van een nieuwe abonnee. NOTEER ALS NIEUWE ABONNEE M.I.V. POSTCODE/PLAATS: TELEFOON: Deze ontvangt de eerste twee weken de krant gratis. Daama wordt het abonnement betaald per: kwartaal automatisch per maand laar

Leidse Courant | 1985 | | pagina 12