&idóe Sou/tcwt )orzaak drama studentenhuis onbekend Lisse krijgt fietsende burgemeester STAD OMGEVING Benoeming burgemeester Lisse toch nog onverwacht VEEK EINDE |i van de 24-jarige Leidse, student en eigenaar van het »en winkel gelegen studentenhuis waarin zich het drama de. In een kamer op de tweede verdieping van het huis. ten boekhandel De Kier en het houten voetgangersbrug- Jasje" ligt. zaten twee bewoners (een 21-jarige vrouw en ,n) en een bezoeker toen G. de Wolf binnenstrompelde. gestoken in de hartstreek en de hals. Terwijl een man het slachtoffer bijstand verleende, gingen de 21-jarige bewoon ster en de bezoeker naar beneden om poolshoogte te nemen. Óp de eerste verdieping werd de vrouw neergestoken. De politie was rona half negen ter plekke nadat op het bureau diverse telefoontjes waren binnengekomen over een vrouw die hevig gillend op de Nieuwe Rijn stond. Dit bleek de 24-jarige Leidse te zijn die vermoedelijk de fatale steken heeft toege bracht. Volgens getuigen leidt zij een teruggetrokken bestaan en heeft ze regelmatig waanideeén. De stekenheeft zij zonder enige aanwijsbare reden toegebracht, aldus een politiewoordvoerder. De vrouw was na haar daad absoluut niet aanspreekbaar. Het steekwapen, volgens de politie een stevig huishoudmes, is terug gevonden. Het vervoer van de slachtoffers stuitte op problemen omdat op de Nieuwe Rijn de marktkramen stonden opgesteld en gepar keerde wagens de weg blokkeerden De brandweer moest er aan te pas komen om G de Wolf met een ladderwagen van de twee de verdieping naar beneden te halen. De Wolf werd met spoed naar het AZL gebracht, maar overleed daar kort na aankomst om kwart over negen. De 21-jarige Leidse is naar het Elisabeth- ziekenhuis vervoerd. IN DER KROFT AANGETROKKEN DOOR GROTERE GEMEENTE j ;;V|nsa' #••1 het INSATERWOUDE w w w op de fiets zit, ben ik het werk". Die uitspraak eert de nieuwe burge- ester van Lisse, G.J. van Kroft (51). Gisteren werd benoeming per 15 februari i deze uit het CDA-nest mmende burgervader van imuiden, Rijnsaterwoude Nieuwveen tot eerste man i de gemeente Lisse be- n aan|,d Hij en zijn vrouw de e kinderen staan inmid- ction^s °P eigen benen en alleen hond en twee katten zijn verzorging overgebleven werden onmiddellijk daar- overstelpt door reacties n alle kanten en ook kreeg i zijn nieuwe rechterhan- n: de wethouders en ge- eentesecretaris van Lisse al bezoek. Van der Kroft is lf erg verheugd over zijn e&rvolle" benoeming „Het If/citeren naar Lisse is een ;r bewuste keuze geweest. arvoor zou ik dit mooie SOllicijs *n deze omgeving willen inen vfu''en" Ik ken de Bollen- a \lbk Eoed. voel me er thuis ht fijne jaren gehad, maar ichaalvergroting trekt me nieuwe eerste burger van ^r^^e wanneer hij wordt rMflstalleerd moet nog wor- vastgesteld had ge- -tejpt op een benoeming, ^Br verwacht had hij het „Ik leek in de profiel- :ts te passen". Volgens die ielschets, die op 10 okto- aan commissaris van de koningin mr. S. Patijn werd overhandigd, verlangt de gemeenteraad van Lisse een „niet te jonge burgemees ter (ouder dan 40 jaar), die slagvaardig is, een sociale in stelling heeft alsmede reali teitszin en een brede maat schappelijke instelling. Ver der moet hij bereid zijn sa men te werken met de secre tarissen en diensthoofden, voorstander zijn van interge meentelijke samenwerking en bereid zijn portefeuilles te beheren". Wat dat laatste be treft lijkt het takenpakket van de burgemeester in Lisse op dat van de eerste man in Leimuiden, Rijnsaterwoude en Nieuwveen: algemene en bestuurlijke aangelegenhe den, financiën, economische zaken en volksgezondheid. Dat laatste aspect heeft Van der Kroft in zijn huidige ge meente niet onder handen, maar daar doet hij er wel ruimtelijke ordening en per soneelszaken bij. Daarbij komt Van der Kroft niet echt als een vreemde eehd in de Bollenstreek-bijt. Op 25-jarige leeftijd ver scheen hij als jongste raadslid in de gemeenteraad van Warmond voor het CDA. In de '18 jaar die als raadslid volgden, steeg hij naar de wethouderspositie (financiën) om tenslotte in 1976 met suc ces een gooi naar het burge-, meesterschap te doen. Het werden de drie gemeenten waarin hij tot 15 februari van dit jaar de scepter zwaait en waarin hij sindsdien veel be reikt heeft. „We hebben dat als burgemeester en wethou ders samen met de raad be reikt, dat heb ik niet alleen gedaan. We hebben gezamen lijk veel werk verricht en fijn gewerkt. Er zijn onder meer drie gemeentehuizen verrezen en ook drie scholen, in Leimuiden is 't Spant ui- gebreid (zijn stemt klinkt trots bij die uitspraak), er zijn sportzalen gekomen in Rijn saterwoude en Nieuwveen, er is bij Leimuiden één fietspad aangelegd, gevolgd door nog twee bij Nieuwveen. er zijn veel woningen ook in de sociale sector gebouwd, er zijn twee brandweergarages gebouwd en binnenkort zijn alle huizen op de riolering aangesloten", somt Van der Kroft na enig overpeinzen ap. In Lisse staan hem niet zoveel verschrikkelijk grote arojecten te wachten sinds de Westelijke Omleidingsweg en het nieuwe gemeentehuis zijn gerealiseerd. Toch trekt de gemeente hem, vooral omdat die bijna twee keer zo groot is als Rijnsaterwoude, Nieuw veen en Leimuiden bij el kaar. Politiek staan hem wei nig verschillen te wachten, want in die drie gemeenten is het CDA net als in Lisse de grootste fractie. Sportief Uit een deel van de bouw kundige resultaten tijdens zijn acht iaar durende ambts periode blijkt wel, dat de nieuwe burgervader van Lis- se een sportief man is. Van der Kroft noemt zichzelf een hartstochtelijk fietser en geeft daarnaast als hobby's op: „zwemmen, bridge, trim men, zeilen en skiën". De be noeming heeft zelfs de win- tersportplannen van het echtpaar Van der Kroft ze zouden vandaag vertrekken enigszins in de war ge schopt. Overigens is het echt paar ook verzot op het water. De zeilboot die voor de deur van de ambtswoning in Rijn saterwoude nu nog in de Braassem ligt, zal voor Lisse niet worden weggedaan. „Je kan toch via de Ringvaart zo de Kagerplassen op. Dat is geen probleem. Bovendien zit je in Lisse dichter bij de kust en wij wandelen ook graag langs het strand en door de duinen kun ie ook fijn fiet sen", aldus Van der Kroft. De fiets blijft zijn nummer 1, zo blijkt steeds weer, want al acht jaar lang doet hij alles in weer is, wil hij een comforta beler vervoermiddel gebrui ken. „Ik kan goed alles over- fieinzen en afwegen op de iets. Vandaar mijn uitdruk king dat ik aan het werk ben als ik op de fiets zit". Leimuiderbrug Voor de Lissers wil de nieu we burgemeester tot slot nog kwijt: „Ik schuw hard wer ken niet. Ik sta voor open heid en ben voorstander van openbaarheid, ik organiseer graag en streef daarbij naar perfectie, ik wijk niet snel en ik houd van uitdenken van zaken en creatief bezig zijn in het bestuur. Ik besteed veel tijd aan het vormen van een mening en het overwe gen van zaken". Over zijn ta ken in Lisse en zijn ambities wil hij nog niet veel kwijt. „Eerst moet ik me inwer ken". Bij dat inwerken zal ook het nadenken over de Leimuiderbrug aan de orde komen, het verkeersknoop punt waarmee hij in zijn hui dige standplaatsen ook al te maken heeft. Als burgerva der die de belangen van de Van der Kroft: „Voor Lisse wil ik dit huis en deze omge- tfing wel inrui- len". inwoners van Leimuiden, Rijnsaterwoude en Nieuw veen moet behartigen, is hij een voorstander van verbre ding van de Leimuiderbrug waardoor de eeuwige files op dat punt tot het verleden kunnen gaan horen. Als bur gemeester van Lisse, die de belangen van de Lissers moet behartigen en dus ook een beetje die van de overige Bol- lenstrekers, moet hij daar wellicht anders over gaan denken want het Samenwer- kings Orgaan Bollenstreek, waarvan ook Lisse deel uit maakt, heeft zich uitgespro ken tegen het openstellen van de Bollenstreek voor Noord-Hollanders. Men vreest forensen die in Noord- Holland (bijvoorbeeld Schip hol) blijven werken, maar zich daarnaast op de toch al karige woningmarkt in het groene bollengebied willen werpen. ASTRID SCHOORDIJK LISSE De benoeming van een burgemeester voor Lisse per 15 februari kwam giste ren voor velen toch nog on verwacht snel. hoewel Lisse al ruim anderhalf jaar burge meesterloos door het leven gaat. Van vrijwel alle zijden in Lisse is verheugd gerea geerd op de benoeming en de meeste partijen in zijn huidi- Se ambtsgebied zien Van der Iroft node vertrekken. Voor loco-burgemeester A. de Kort, die sinds het weg vallen door ziekte van burge meester mr. R.W.M. Gerrits diens pakket tot ieders tevre denheid erbij vervulde, krijgt het nu iets rustiger. De Kort verving de ziek geworden Gerrits die na Graven en Nuenen in juni 1981 be noemd werd in het bollen- dorp. De Kort is erg ver heugd over de vlotte benoe ming van een nieuwe burge meester. Hij noemt Van aer Kroft in een eerste reactie „een enthousiaste man. die er hier flink tegen aan kan gaan. Hij is van CDA-huize conform de wens van de ge meenteraad". „Van der Kroft is een man- ïetjesputter die wij in Lisse goed kunnen gebruiken stelt de heer H A Smith, fractie-voorzitter van het CDA. „Hij komt hier in een soortgelijke agrarische struc tuur terecht als in de Rijn streek. Hij heeft veel energie in die dorpen gestoken en de gemeente heeft behoefte aan een energieke burgemeester. Hij zal wel merken als hij hier heen rijdt dat Lisse aan de oostkant niet zo goed ont sloten is en dat de S2 en de S20 hier spoedig zullen moe ten komen", aldus de heer Smith. Fractievoorzitter L W. Ro- bertus (VVD) is ook erg te vreden over de benoeming van Van der Kroft. „Hij vol doet prima aan de profiel-, schetsen over de politieke herkomst van de nieuwe burgemeester: „Wij vinden dat je in eerste instantie niet zozeer moet kijken naar de politieke herkomst van een burgemeester, maar wel naar zijn bestuurlijke kwaliteiten". Mevrouw J.C. Amelunxen- Vonk, fractie-voorzitter van de partij Gemeentebelangen in de Nieuwveense gemeen teraad vindt het jammer dat Van der Kroft weggaat. „Het wordt hier een afscheid met een brok in de keel. Burge meester van der Kroft heeft hier veel tot stand gebracht. Sportzaal/cultureel centrum De Ringkant bijvoorbeeld. Verder heeft hij er veel aan gedaan om gesubsidieerde woningbouw in Nieuwveen te krijgen Aan de andere kant gun ik hem van harte dat hij nu een kroon op zijn werk kan zetten door burge meester van Lisse te wor den". Ook de heer G. Pulleman. fractie-voorzitter van het CDA ziet Van der Kroft met lede ogen vertrekken „Hij heeft veel voor de gemeente gedaan, ging goed om met de raadsleden Dat hij burge meester van Lisse geworden is. is een promotie die hij heeft verdiend" Rijnsaterwoude Ing. G. Bartels, fractie-voor zitter van de partij Gemeen tebelangen in de gemeente raad van Rijnsaterwoude vindt het spijtig dat de burge meester opstapt. „Hij heeft hier veel bewerkstelligd. Hij is erin geslaagd veel goede zaken door de raad heen te drukken, en dat bedoel ik dan positief Hij wist de frac ties steeds te overtuigen Ik mocht hem graag. Hij kwam oorspronkelijk uit Warmond, ik ook". De heer H J. Kok. fractie voorzitter van het CDA in Leimuiden is verrast door het vertrek van de burge meester „Ik wist niet dat bij gesolliciteerd had. Ik gun hem die promotie van harte en wens hem veel sterkte, maar ik vind het ook jammer dat hij vertrekt. Hij heeft veel tot stand gebracht Hij was dominant, maar dat was soms ook noodzakelijk. Ik heb de samenwerking met hem als zeer prettig erva- op zijn zachtst gezegd niet zo goed kon vinden met de heer Van der Kroft, vindt hel weggaan van de burgemees ter een goede zaak. „Ik vind het niet zo gek dat hij ver trekt. Er zijn spanningen ge weest in de gemeenteraad, en hoewel ik daar geen verband tussen wil leggen heb ik al eerder gedacht het beter zou zijn als hij een deurtje verder ging. Ik wil hier ook best wel iemand anders hebben. Bur gemeesters worden niet voor niets voor de duur van zes iaar benoemd, wat afwisse ling kan geen kwaad. Ik wil niet zeggen dat ik opgelucht ben, maar het komt er u-el dichtbij Ik gun het hem ook wel. Het is een aardige er kenning van de kwaliteiten die hij kennelijk heeft". sc Hend' 58,! Met bijdragen van Frank Buurman, Mar cel Gelauff, Roel den Outer en Gert Visser hg! (1) Schiphol heeft igs een heel aardig boek- tetiteld „Triing!" uitge- nt naar aanleiding van (ienjarig bestaan van de Inische inlichtingen- De dames van deze in- ;endienst hebben naar ig vijf miljoen tele- verwerkt in de afge- <omst® tien jaar. Die vragen 3 catebe#n vooral over aankomst- ui en wértrektijden van vliegtui- kanimefriaar ook over vele ande- iderwerpen. En dan blijkt Jet internationale „vlieg- >b- en luchthavenjargon" wel eens misverstanden ?rt, getuige de vele grap- [esprekjes die de Schip- nes in de loop der jaren (n genoteerd. Een paar meelden, p 'rouw, hoe laat komt het tuig?". „Heeft u een 95.- en|tnummer?". „Nee" examen!1 u met welke maat- voM.fPÜ er gevlogen wordt?", viiteiijk., dat weet ik niet", stuur u dan waar het vlieg- ar i vtfvandaan komt?". „Nee ,Hoogian^ywi (jaar ke| Jk u jujst hg! (2) 1 U even een Marok- mijnheer omroepen?", is zijn naam?". „Dat ik niet, roept u maar Achmed, dan komt hij Fietspad Positief fietsnieuws deze week was de opening van een fietspad van Nieuwkoop- Noorden naar Zegveld. Slecht nieuws is dat dit pad het allerlaatste fietspad is dat door het rijk is betaald. En dat dankzij de bezuinigings drift van minister Nelie Smit- Kroes. Vandaar dat burge meester Taco Seinstra van Nieuwkoop de bewindsvrou we deze mijlpaal wel mee wil de laten maken. Helaas, haar agenda zat vol. Met openingen van autowegen, waar wel opeens geld voor bleek te zijn. Matrogoth wel" (En hij kwam inder daad!). „Hoe laat komt de KL 162 uit Chicago?". „Die vlucht is ge annuleerd om technische re denen". „Juffrouw, ik ben nogal koelbloedig, is er een ongeluk gebeurd?". „Weet u met welke maat schappij er wordt gevlogen?". „Ik weet het merk niet, maar het was een Hongaars toe stel!". „Ik wil een gratis reis naar Suriname". „Hoe wilt u dat doen?". „Dat weet ik niet!". „Ik ook niet". „Weet u wanneer de KL 3961 uit Athene komt?". „Nou, ik denk dat u de KL 396 be doelt". „Ja, u heeft gelijk, er lag een haartje op mijn pa pier!". „Moet u eens luisteren, mijn dochter komt om 14.00 uur te rug uit Athene. Komt zij op tijd?". „Er komt om 14.00 uur wel een vlucht uit Athene, maar dat is een vracht vlucht". „Oh, maar dat zou best wel kunnen, want ze is met een alternatief reisbu reau". Met een beetje goede wil kun nen vast wel goede argumen ten worden bedacht voor het nut van theater in het alge meen en de Leidse theater groep Matrogoth in het bij zonder. Blijft het probleem dat je als theatergroep ook nog een redelijke huisvesting moet zien te vinden. Van de gemeente hoeft Matrogoth in elk geval niet veel steun te verwachten. Het kost Leiden al genoeg moeite de schouw burg open en zijn directeur op de been te houden, laat staan dat theater in de marge, zoals Matrogoth dat maakt, een aardig onderkomen krijgt aangeboden. De groep hielp zichzelf daar dus altijd aan. Het voormalige marinecom plex aan het Noordeinde stond leeg en werd in bezit genomen. Totdat de gemeente iets bedacht dat blijkbaar wel cultureel verantwoord is: een Eark en de zogeheten Rem- randtroute. Matrogoth moest wijken. Een groot stuk van het Mari necomplex ligt inmiddels te gen de vlakte en Matrogoth moest weer voor zichzelf zor gen. Het nog in tamenlijk goe de staat verkerende zogeheten medisch archief aan de Oude Varkenmarkt stond ook leeg en dus werden mei vorig jaar de soms metershoge voorna melijk uit oude kranten be staande decors dit complex in gedragen. Maandag buigt de gemeente- Ga je rechtsaf, volg je netjes de pijlen, sta je plotseling oog In oog met een levensgrote bus. omdat het eenrichtingsverkeer zo maar in tweerichtingsverkeer is veranderd. Verwarring ten top voor de automobilist die vanaf de Lammenschansweg in Leiden via de Oranjeboomstraat richtina Hooigracht wil. y raad zich over een voorstel tot sloop van het medisch archief. Er moeten woningen op die plaats gebouwd worden. Veel kans dat het pand blijft staan is er niet en Matrogoth moet dus weer, geheel volgens de traditie, voor zichzelf zorgen. Volkshuisvestingswethouder Dick Tesselaar zal daar niet wakker van liggen. Integen deel. Hij ziet in de aanwezig heid van de toneelgroep in een omstreden pand een soli de ondersteuning van zijn be leid. Want, zo riep hij onlangs verheugd uit: „Als Matrogoth ergens intrekt, dan weet je vrijwel zeker dat het wordt gesloopt". Smoezen Vergaderingen van raadscom missies zijn voor de doorsnee inwoner van Alkemade vaak het bezoeken niet waard. Of je moet over een gehoorappa raat met een gigantische ver sterker beschikken. De com missieleden hebben namelijk nogal eens de neiging onder elkaar te smoezen. De aanwe zige geluidsinstallatie staat niet aan en de conversaties vinden voornamelijk achter de hand van de spreker plaats. Dus liplezen helpt ook al niet. Maar er gloort een lichtpun tje. Een grote stap voorwaarts naar de „openbaarheid van bestuur" deed wethouder Nico Verhaar onlangs. Na hardnekkige klachten dat het publiek niets van de conver satie van de heren kon horen, heeft de wethouder de proef op de som genomen. De dap pere bestuurder mengde zich onder het publiek, en ja hoor. er was niets te verstaan. Van af die tijd regelt hij dat de ge luidsinstallatie er ook staat en „zijn" commissies zijn dus weer weer echt openbaar. Nu de andere commissies nog. Of alle heren (helaas zitten er geen vrouwen in het gemeen telijk bestuur) moeten spraak lessen gaan nemen bij de lo gopedist zodat ze duidelijk kunnen articuleren. Helaas, deze voorziening moet wor den opgeheven, vindt datzelf de gemeentebestuur. Ze zul len het dus wel nooit leren. Bedrogen (1) Twee maal per jaar schuiven 35 heren en 2 dames aan tafel om te beraadslagen over het wel en wee van het Energie bedrijf Rijnland. Afgevaar digd namens de gemeentebe sturen van de 22 deelnemen de gemeenten, vormen zij te- samen de algemene raad van het EBR. De macht van Lei den in de algemene raad is groot. Die macht kan echter maar zelden worden aange wend, omdat de Leidse dele gatie meestal verdeeld is. In de Leidse gemeenteraad wordt regelmatig de vraag op geroepen wie de vertegen woordigers in de algemene raad nu eigenlijk vertegen woordigen. Zitten zij er voor hun kiezers, voor hun politie ke partij dan wel voor het nut van het algemeen en dat van het energiebedrijf m het bij zonder Kortom, wiens stem dienen de heren en dames litici bij het EBR te laten ren? om geen nieuwe kerncentra les te bouwen, stemt PvdA- raadslid Bordewijk voor. Zijn partij is immers tegen de bouw van nieuwe kerncentra les en het territorium van het EBR komt toch niet in aan merking een kerncentrale. Bedrogen (2) Afgelopen woensdag bleek weer eens dat de afgevaardig den dat zelf eigenlijk ook niet goed weten Een tweetal voor beelden: (1) Wanneer een Leids Pvd A-raadslid een voorstel doet om vriendelijker op te treden tegen wanbeta lers. stemt fractiegenoot Paul Bordewijk (lid van het dage lijks bestuur van het EBR) uit bedrijfsmatige overwegingen tegen dit initiatief van zijn partijgenoot. (2) Wanneer er een motie aan de orde komt Om het nog ingewikkelder te maken: in de Leidse gemeen teraad werd onlangs een anti kerncentrale motie aangeno men. Wie zou verwachten dat de Leidse raadsleden dit standpunt in de algemene raad uit zouden dragen, komt bedrogen uit Toen een anti kerncentrale motie in de alge mene raad aan de orde kwam, stemden de CDA en de WD- leden vrolijk tegen, waardoor een potentiële meerderheid verloren ging De gemeentelijke afgevaar digden in het energiebedrijf weten op wonderbaarlijke wijze zowel de belangen van het EBR als die van de eigen partij te behartigen. Naar bui ten toe mag dan de indruk worden gewekt, dat de burger het via zijn vertegenwoordi gers in de gemeenteraad in het EBR voor het zeggen heeft, in de praktijk pakt dat wel even anders uit. Want wat de leden van de algemene raad ook mogen betogen, het is in ieder geval met het standpunt van de gemeente raad door wie zij zijn afge vaardigd. Spraak verwarring: „Bio-boulevard". Variatie op de Leiderdorpse meubelboule vard Bedoeld wordt de be drijven, die werkzaam zijn in de bio-technologie en zich hoopt Leiden rullen vesti- Caan de Leidse Plesman- t. I

Leidse Courant | 1985 | | pagina 11