UITgl issische Refuseniks zoeken °\n (toe)vlucht in de muziek Advertenties op deze pagina vallen hoegenaamd niet op. Diana „IJzeren Dame" van Buckingham Palace Hagenaar probeert verzekering voor 64 mille op te lichten We: it DONDERDAG 24 JANUARI 1985 PAGINA 13 GEORGIE De iten van de sona- r0fjivaldi weerklin- Jl de kleine kamer andjevol publiek een weemoedig erikaan^ gehuld, totdat Ford, htinman zijn viool ,ut?sr °$*h. deze g™jn- de oer zijn kin zet en in een luchtige laan het bekende rden gel Jingle Bells. In CMth«^kwaardige men" l-Europi van accenten - k verkLGeorgisch en ge- Engels begin- aanwezigen mee ad fi' terw>j^ de P°s~ maar Te muren ^chtjes verkoc«n te wiegen, Ford mt Volian die posters staat alf prdt de universele ver- n op dn de rechten van de SA-concreen heeft het recht 'Talbot)i land te verlaten. »n er kopieën van de straatnaam- t een tue de Sacharov en 1 auto'sRefuseniks. Achter orig jaf een poster te zien vjavidsster met daar- Er weirden: laat mijn volk rkochL erk wasweede maal dat een 61 wajsici onder de naam 3). Voll Groep in het open met 42joncert geeft De uit- 4201 behoren allen tot aamde Refuseniks; Hondaie van de Sovjet-au- rootse v.nee" te horen heb- a, dagen op hun aanvraag visum. auto'nman is eerste violist nje) stieorgische Filharmo- Fiats est Tot zes jaar gele- 3500. Rhij eerste violist in andere rmonisch orkest van (-btrovsk, maar nadat landerssum voor Israël had 26.321 igd, verloor hij zijn 26.070dat orkest en werd dat hij maar ;r moest worden. In erliezei hoofdstad van Geor- stin Bde traditionele, onaf- >00), Ce Georgische geest de ■2000). i de Refuseniks een warm hart toedraagt, kon hij gelukkig nog werk vinden als violist. Isai Goldstein, de dirigent van de groep, en ziin broer Grigori, zijn computerdeskundigen van beroep. Hun verzoek voor een uitreisvisum werd geweigerd op grond van het feit dat ze toegang hadden gehad tot staatsgeheimen. Ook zij raak ten hun baan kwijt na hun aanvraag voor een visum. Gri gori kreeg een andere baan aangeboden waarbij hij weer dergelijke geheime gegevens onder ogen zou krijgen, wat voor hem neerkwam op een absolute zekerheid dat hij dan zeker niet in aanmerking zou komen voor emigratie. Hij sloeg het aanbod dus af en werd vervolgens wegens „pa rasiteren op de staat" hij was immers vrijwillig werke loos veroordeeld tot één jaar gevangenissstraf in het verre noorden van Archan- gelsk. De broers werken nu op de computerafdeling van het mi nisterie van voedsel en vor men de stuwende kracht ach ter de Fantomen Groep, die zij beschouwen als een hoopge vende nieuwe stap in hun moeizame campagne de Sov jet-Unie te mogen verlaten. Internationale aandacht De groep speelt werken van Mozart, Vivaldi en Beethoven, maar ook vblksliederen uit Georgië. Ze zingen Gregori aanse gezangen en joodse lie deren, kerstliederen, stukken van Duke Ellington en John Lennon. „We spelen om de aandacht van binnen- en bui tenland te vestigen op de poli tieke gevangenen hier, op Sa charov en de anderen, op de tweehonderdduizend mensen die niet voor een uitreisvisum in aanmerking komen. Elke laatste zaterdag van de maand geven we een concert en ook wanneer buitenlanders ons een bezoek brengen", aldus Grigori. „We verwachten wel dat de KGB zal reageren", voegt Isai daaraan toe. „Misschien zullen ze om te beginnen de musici die geen Refuseniks zijn waar schuwen ons niet langer te be zoeken. Maar onze concerten zullen in elk geval doorgaan". „Daarna zullen ze misschien politie voor de deur zetten om te verhinderen dat we publiek krijgen, maar toch zullen we doorgaan met spelen. Ze heb ben ons gevangen genomen, onze banen afgenomen en ons zolang vervolgd dat we onze angst voor hen verloren heb ben. Dat is wat hen het meest dwarszit". Genghiz en Eduard Gulava zijn katholieken uit Georgië, die respectievelijk drie en vier jaar in de gevangenis hebben doorgebracht en die de Sovjet- Unie willen verlaten. Zij mis sen zelfs het zeer kleine voor deel van een Joodse nationali teit, dat sommige andere Refu seniks hebben. Genghiz is een werkeloos arts en loopt, net als zijn broer, constant het gevaar opgepakt te worden wegens „parasiteren". De twee broers besteden een groot gedeelte van hun tijd aan het schrijven van hun familiegeschiedenis, een historisch werk dat tegelij kertijd een beeld geeft van het recente nationalistische besef van de Georgiërs en de inge wikkelde verhouding die er bestaat tussen de Russische reus en de miniscule Sovjet-re publiek Georgië. Hun grootste wens is het boek ooit in het westen gepubliceerd te zien. Het opmerkelijkste lid van de groep is misschien wel de grimmig-ogende maar zeer in nemende Enrico Tualadze, zoon van een Georgische va der en Belgische moeder. Hij noemt zich tegenwoordig Em manuel en heeft zich bekeerd tot het joodse geloof tijdens zijn verblijf in een strafkamp, waar hij diep onder de indruk is gekomen van „de morele kracht" van de joden. Hij werd gearresteerd bij zijn poging de grens met Polen over te steken tijdens zijn mili taire dienst periode. Emma nuel had gehoopt Warschau te bereiken en daar hulp te vra gen aan een ver familielid, die daar in de Belgische ambassa de werkt. Na zijn aanhouding bij de grens kwam hij eerst twee maanden in een krank zinnigengesticht terecht en werd hij daarna wegens hoog verraad veroordeeld tot vijf jaar strafkamp. Paranoïde vrees Het niet makkelijk in woorden uit te drukken hoe ontroerend een dergelijke ontmoeting met de Refuseniks kan zijn; hoe groot hun verlangen is naar iedere vorm van contact met het Westen en hoe een combi natie van woede, frustratie en doodgewoon menselijk meege voel de Westerse bezoeker be vangt tijdens zijn bezoek. On beschrijfelijk ook is de alleso verheersende en soms para noïde vrees die velen hebben voor verborgen microfoons of politieverklikkers. Een aantal concertbezoekers wilde niet met name genoemd worden: U begrijpt wel, ik moet om mijn kind mijn man mijn baan denken". Maar er is ook een klein sprankje hoop. Het nieuws van de hervatting van de ontwape ningsbesprekingen in Génève heeft de hoop doen herleven dat de emigratiedeuren mis schien weer geopend zullen worden. In de jaren zestig wa ren er tachtigduizend joden in Georgië, nu zijn er nog dertig duizend diegenen die geen toestemming hebben gekregen of geen gebruik maakten van de mogelijkheid om de Sovjet- Unie te verlaten tijdens de pe riode van ontspanning. „Wanneer de deuren inder daad geopend worden, voor spel ik dat er binnen tien jaar geen jood meer in Georgië woont. We hebben onze hoop op Génève gevestigd. We moe ten wel hopen", zegt Isai. En dan, voordat de bezoekers met de nodige voorzichtigheid het huis verlaten, spelen de musici nog „Imagine" van John Len non. Veel toehoorders gaan daarna met vochtige ogen de kou in. MARTIN WALKER Copyright The Guardian LONDEN Altijd te vin den voor een verstolen kijkje in de gesloten we reld van het hof, worden de Britten op het ogenblik getrakteerd op verhalen volgens welke achter de enigszins verlegen lachen de prinses Diana van Wa les Engelands tweede „IJ zeren Dame" schuilgaat. De populaire pers schrijft dat de pas 23-jarige toekomstige koningin van Engeland, Schotland en Wales, sinds haar huwelijk met prins Char les blijk is gaan geven van on verwachte karaktersterkte en een ijzeren wil. Buckingham Palace spreekt het wel tegen, maar een aantal kranten houdt vol dat een me ningsverschil met de blonde prinses vorige week leidde tot het aftreden van Edward Ade- ane, particulier secretaris en vertrouweling van prins Char les. Adeane was het zesde lid van de koninklijke huishouding dat opstapte sinds Diana haar intrede deed in de Britse ko ninklijke familie. Zijn vertrek „met wederzijds goedvinden",, gaf nieuw voedsel aan de ge ruchten dat het achter de pa leismuren niet allemaal pais en vree is. Nigel Dempster, primus inter pares onder de Londense „gos- sip"-columnisten, bood in een televisie-interview het volgen de beeld van Diana aan: „Zij domineert prins Charles, van wie men aanvankelijk dacht dat hij een sterke persoonlijk heid was, geheel en al. Hij is nu zo mak, dat je geen kind aan hem hebt". De 36-jarige kroonprins heeft volgens „insiders" zijn vroege re belangstelling voor „blood sports" de jacht inge toomd en is een soort vegeta riër geworden. Men weet van Diana dat zij een afkeer heeft van iagen, waar veel leden van de koninklijke familie nu juist zo gek op zijn. Charles neemt ook lang niet meer zoveel openbare ver plichtingen op zich. zodat hij het maximum aan tijd kan be steden aan zijn twee zoons, de tweejarige William en de baby Harry. Voor het komende half jaar hoeft Charles maar elf keer officieel op te treden, vergeleken met zijn zuster prinses Anne 69 keer en zijn moeder, de koningin, 63 keer. Diana's opvatting dat ouders zoveel mogelijk bij hun kinde ren moeten zijn, contrasteert Prinses Diana bespreekt haar agenda. sterk met de gewoonte in de koninklijke familie. Volgens paleiskringen kwam koningin Elizabeth maar af en toe in de kinderkamer toen haar kroost klein was. Diana evenwel, weet het dagblad News of the World, duikt onverwacht in de kinderkamer op, zeer tot onge noegen van kinderjuffrouw Barbara Barnes. De gouver nante vindt dat zij het in de kinderkamer voor het zeggen heeft, maar de prinses denkt daar beslist anders over. Deze aandacht van Diana voor haar kinderen op ogenblikken wanneer het héér goeddunkt, zou een van de dingen zijn ge weest die de wrijving veroor zaakte die Edward Adeane deed vertrekken, na Charles zes jaar op de troon te hebben voorbereid. Volgens de Sunday Mirror raakte de 45-jarige vrijgezel Adeane gefrustreerd omdat hij de agenda van Diana met haar moest bespreken onder de lui de tonen van popmuziek uit de radio en de twee jongens spe lend aan haar voeten. ..Ed ward was van mening dat dit niet de juiste sfeer was om over het werk te praten", liet de krant een niet nader om schreven hofbron zeggen. ..Hij had er gewoon genoeg van". Adeane. wiens vader 19 jaar particulier secretaris van ko ningin Elizabeth was, be schouwde de prinses als „al te modern", aldus de bron. Zij vond hem op haar beurt „ba zig en Victoriaans". Het vertrek van koninklijke hulpen, onder wie een kamer- lonker en een rechercheur, leidde tot een spotprent in de Sunday People. Men ziet een getergde Charles met een baby onder zijn arm. die Diana aan tafel één enkel worstje geeft en opmerkt: „Neem me niet kwalijk, schat, maar met al dat weggelopen personeel moet je hetniermee doen". Edward Adeane gaat in maart weg. vermoedelijk om zijn af gebroken carrière als advocaat op te vatten. Een opvolger is er nog niet. maar er is wel een naam gevallen: die van Robert Fellowes, nu adjunct-particu lier secretaris van de konin gin. Deze 42-jarige Fellowes is toevalligerwijze prinses Dia na's zwager. uitgerust Handdruk'. Afgebeeld is de Escort Laser 5-deurs. ng BRT LASER V.A. f 17.890,-* De Escort Laser 11 en 16 D hebben nog meer: standaard ingeist met een brandstof bespa rende 5 versnellingsbak Het urisgestoffeerd met luxueuzeTruro-bekleding en fraaievelours- aensedekking De hoofdsteunen zijn verstelbaar, evenals de Hingen van de voorstoelen. t Loi De 5J xl3 wielen met 155/80SR13 staa Igord el ra d iaa I ba n - lit v^n bedekt met moderne aërodynamische wieldeksels. pnj: Op de flanken beschermingsstrips met chroom inleg lii kanter een vlotte financiering via Ford Credit en over de voordelen van Ford Leasing - Analoog quartzklokje in het komplete dashboard. Afsluitbare tankdop. En aan deze wel zeer komplete en luxueuze Escort Laser hangt een prettig prijskaartje. Vanaf f 17.890,-.* Ontdek de veelzijdige en sportieve Eiscort Laser. Maak 'n afspraak met uw dealer voor een proefrit DOORDACHT DYNAMISCH Verbruiksci|fers Escort laser (vlg ECE-norm' llstd 5 versnellingen: 90km/h 1:20,4/ 120 km/h 1 14 5/stad 1 14.7 13 std 4 versnellingen 90 km/h 117,2/120 km/h 1 12.8/ stad 1 118 16 diesel std 5 versnellingen. 90 km/h 1 25/120 km/h 117,2/stad 118.2 DEN HAAG Een 29-jarige Hagenaar, die in zijn eigen wo ning een inbraak in scène zette en zijn verzekeringsmaatschap pij vervolgens vroeg ruim 64.000 gulden uit te betalen, heeft zijn toneelspel moeten bekopen met een voorwaarde lijke gevangenisstraf van drie maanden en een boete van tweeduizend gulden. Op 28 februari '83 deed de Hagenaar bij de politie aangifte van een in braak in zijn woning aan de Jules Massenetstraat. De „inbreker" had met een elektrische boor het slot van de voordeur geforceerd. De Hage naar verklaarde, dat de deur open stond toen hij laat op de avond thuis kwam. Een onderzoek van de politie wees echter uit, dat het slot welis waar geforceerd was, maar dat de deur daardoor nooit van buitenaf ge opend had kunnen worden. Door toedoen van de „inbreker" was het slot zelfs veiliger dan ooit tevoren geen enkele sleutel paste meer. Bij de politie rees al snel het vermoe den, dat de aangever tevens inbre ker was. Uit de woning zouden een grote hoe-^ veelheid videobanden, sieraden en een portefeuille gestolen zijn. Om te 'bewijzen, dat de videobanden ooit in zijn woning aanwezig waren ge weest. toonde de Hagenaar uit Enge land afkomstige nota's. Navraag in Engeland leerde dat de nota's ver valst waren. Enkele steden, waar de Hagenaar de video-banden gekocht zou hebben, kwamen niet eens op de Britse landkaart voor. „Dit versterkt de indruk, dat u de verzekerings maatschappij heeft willen oplich ten", aldus de Haagse politierechter mr. G J. Schlingemann. gisteren tij dens de rechtszitting. De verdachte ontkende. Een smokkelaar, genaamd Arie. zou hem de videobanden met de bijbehorende nota's hebben ver kocht. Nadere inlichtingen omtrent Arie kon de Hagenaar niet verstrek ken. Volgens de politierechter heeft de Hagenaar zich in het verleden regel matig schuldig gemaakt aan dubieu ze aangiften bij de verzekering. De verdachte is hiervoor echter nog nooit veroordeeld. „Wellicht is de verdachte aangemoe digd door eerdere, wel gelukte op lichtingspogingen. Hij heeft de zaak duidelijk willen flessen", was de me ning van officier van justitie mr. H.A Holthuis Hij eiste een boete van 10.000 gulden en twee maanden voorwaardelijke gevangenisstraf Volgens raadsman mr. J C. Kuhn heeft de politie zijn dient „willen grijpen". De man zou voortdurend door de politie lastig worden geval len. De politie zou een „zenuwenoor log" tegen hem voeren en aan de lo pende band zouden in de woning van de Hagenaar invallen worden gedaan Een huilende verdachte be aamde het relaas van zijn raadsman. „Dan raad ik u aan een klacht in te dienen Als dit waar is. maar het moet nog bewezen worden, is deze kwestie een onderzoek door de rijks recherche waard", was de reactie van de officier De raadsman vond het bewijs niet overtuigend. De politierechter achtte de poging tot oplichting wel bewe zen De boete bepaalde zij op 2000 gulden, mede omdat de Hagenaar een schuld van 80 duizend gulden aan het afbetalen zou zijn. Dit was een advertentie. Dank u <4

Leidse Courant | 1985 | | pagina 7