ederlandse scholier straks teen gesloten boek meer Toenemende ergernis over de „grandioze prijzenfestivals" Privédetective betaalt voor 'lek' Rotterdamse recherche DE KRANT. OMDAT U NIET IEDERE DAG OPHET BINNENHOF KUNT ZIJN. ^ÏNENLAND CeidaeSomo/nt EIlachtenbureau voor dio- en tv-storineen briefje Ie ongewenste DONDERDAG 24 JANUARI 198S PAGINA 5 bian O oppo n zij >ijns HAAG De PTT heeft een klachtenbureau geopend gton storingen in de ontvangst van radio- en televisiepro- algeima's kunnen worden gemeld. Wanneer een klacht bin- wisomt zorgt het klachtenbureau ervoor dat de störings- bevjng binnen de PTT bij de juiste afdeling komt. Gisi de klachten op een centraal nummer binnen te laten ernan verwacht de PTT een snellere afhandeling van de ls "kt. Het bureau neemt klachten aan over de ontvangst 'ornVadio- en tv-programma's die met een eigen antenne st Ujen opgevangen of die worden doorgegeven via de kabel. ^afcnder vallen ook klachten over overlast van etherpira- t>e PTT benadrukt dat klachten eerst moeten worden ïn fyd bij de kabelfirma zelf. maar als dat niet helpt kan het ale klachtennummer (02945-4041) worden gebeld. DEN HAAG De advocaten mr. D. Moszkowicz en mr. J. van der Hel hebben politie en justitie er van beschuldigd op onrechtmatige manier bewijs materiaal te hebben verzameld in de strafzaken tegen twee Rotterdamse rechercheurs en de directie van het detectivebureau Euroteam uit de Maasstad. Zij deden dat tijdens de behande ling van de zaak in hoger be roep bij het Haagse gerechtshof. Eén rechercheur was niet in be roep gegaan tegen de uitspraak van de rechtbank destijds, waarbij straffen waren uitge sproken van 700 en 1500 gulden boete, alsmede twee maanden gevangenisstraf. Euroteam, gerund door de ex-briga- dier S. (37) en diens vrouw O. (34), wordt ervan beschuldigd tussen no vember 1982 en eind januari 1983 vertrouwelijke informatie te hebben gekocht van de Rotterdamse recher cheurs E. (29) en K. (37). Het betrof de verstrekking van criminele ante- cendenten uit de strafregisters van bepaalde personen, die de Centrale Recherche Informatiedienst (CRI) in Den Haag op verzoek van het tweetal beschikbaar had gesteld. De beide re chercheurs, in de rang van hoofda gent. kregen per ..schnabbel'' van Euroteam honderd gulden uitbetaald. Zij worden beticht van corruptie. De raadsman van S.. mr. Moszko wicz, verklaarde de bewijsgaring in de zaak van zijn cliënt op grond van juridisch-technische argumenten on rechtmatig. Zijn collega Van der Hel verweet het openbaar ministerie zelfs de beginselen van een behoorlijke strafrechtsbedeling te hebben ge schonden. Hij doelde hiermee op het feit dat de Rotterdamse hoofdofficier van justitie de zaak tegen een andere ex-rechercheur heeft geseponeerd, terwijl deze nog schrokkender ont hullingen zou kunnen doen over „lekken'' in het Rotterdamse politie korps. Tegen de man zijn enkel disci plinaire maatregelen getroffen. Procureur-generaal mr. B. de Hoogh wees de beschuldigingen krachtig van de hand. Hij vond dat oud-poli- tieman S. met zijn handeltje de achil lespees heeft geraakt van zijn vroege re collega's, met name de jongeren in het korps met een krap salans. De aanklager vroeg het gerechtshof be vestiging van het vonnis van de rechtbank in alle drie de zaken. Hij vroeg S. een gevangenisstraf van twee maanden, waarvan één voor waardelijk. op te leggen. Tegen O. en E. vorderde hij een geldboete van respectievelijk 1500 en 700 gulden. De uitspraak is op 6 februari. ITERDAM De af- ien maanden hebben 23.000 scholieren uit Nederland meege- ;t aan wat het groot- inderzoek onder jon- tot nu toe gaat wor- De organisatoren: de jmus-universiteit, het maal Instituut voor ;etvoorlichting (Ni- en Keesing's Onder- laden verwachten van de enquête, die lerden meest uiteen- Inde vragen omvat, t hoogleraar i.dr. B. van Praag van ïn Erasmus-universiteit: kind jeuêd wordt tegen- docrdig vaak gezien als probleemgroep, een oren generatie. Maar lat werkelijk zo? Hoe .en de jongeren daar tegenaan? Daar is ir heel weinig van be id. Misschien kan de n van de jeugd via e enquête ooit nog irklinken in de poli- t»r de wetenschappers, maar ptwijfeld ook voor veel le- jn en onderwijskrachten is 'Nederlandse schooljeugd :een gesloten boek. Uitge- de onderzoeken naar de ichten- en leefwereld van pren zijn nooit gehouden, p de klas komen ondanks |eronderstelde toenemende pU|digheid van de schooi en steeds weer dezelfde ngkenheimers aan het woord, in de klas zwijgt, behoort altijd tot de meerderheid, blijft daarom gissen: hoe is toekomstverwachting van hoeveel uur zouden ze het liefst willen werken, hoeveel geld besteden ze aan snoep en drugs, wat wordt bij verdiend en hoeveel uur per dag wordt besteed aan slapen, televisie kijken, helpen in de huishouding? Niemand die daar nog een verstandig woord over kan zeggen zonder zich op glad ijs te begeven. Maar ais de duizenden enquêtefor mulieren van de Erasmus Uni versiteit. Nibud en Keesing verwerkt zijn, treden de ant woorden op deze en talloze an dere vragen onvervalst aan het daglicht. Jongerencultuur In de magazijnen van het NIPO te Amsterdam liggen de meeste formulieren momen teel nog keurig netjes opgesta peld, maar de organisatoren van de enquête: Van Praag, de Zoetermeerse leraar Raoul de Zwart en Nibud-medewerker drs. Albert Luten verheugen zich al op de eerste resultaten die binnenkort uit de compu ter zullen rollen. Raoul: „Je kunt allerlei uitslagen met el kaar in verband gaan brengen. Zijn de leerlingen in Gronin gen pessimistischer dan in Limburg? Speelt het sociaal milieu een rol bij de politieke voorkeur?". Van Praag vult aan: „Deze enquête geeft voor het eerst in de Nederlandse geschiedenis een goede indruk van de jongerencultuur. Stel je voor dat je elke vijf jaar zo n onderzoek zou doen. Dat zou toch prachtig materiaal voor de vaderlandse geschiedschrij ving opleveren!" De drie organisatoren. Eras mus, Keesing en Nibud heb ben om uiteenlopende redenen belang, bij het onderzoek. De universiteit, dat ligt voor de hand, is vooral geïnteresseerd in het wetenschappelijk mate riaal dat de enquête zal ople veren. Het Nibud wil de en quête als uitgangspunt nemen voor speciaal voor de jeugd ge schreven brochures. Uitgeverij Keesing tenslotte, is van plan de resultaten van de enquête onder meer te gebruiken bij de samenstelling van nieuwsbrie ven en vakbladen voor lera ren. Raoul de Zwart, leraar bij het Pallas-college in Zoetermeer en tevens free-lance journalist voor Keesing's Onderwijsbla den, denkt dat het onderzoek vakken als geschiedenis, maat schappijleer en economie op de scholen nieuw leven kan in blazen. „Neem nou het thema 'uitgaven', één van de twaalf thema's die in de enquête aan de orde komen. Een les over gezinseconomie wordt toch veel leuker als je erbij kunt vertellen hoeveel geld Neder landse jongeren gemiddeld aan kleding uitgeven? Het aardige is dat we aparte rapporten ma ken voor alle ruim tweehon derd scholen die aan de enquê te hebben meegedaan. Zo kun nen de resultaten uit de eigen school naast die van het lande lijke onderzoek gelegd wor den. Dat levert lesstof op, waarbij ook eens de mening van de zwijgende meerderheid in de eigen klas meetelt". Monnikenwerk Nog geen tien jaar geleden was een onderzoek onder 23.000 jongeren, waarbij enkele hon derden verschillende antwoor den per formulier mogelijk zijn, zo goed als ondenkbaar. Het met de hand verwerken van de resultaten is niet alleen monnikenwerk: het zou ook vele jaren vergen. Maar via computerformulieren, waarbij bij elke vraag gekozen wordt uit een aantal antwoordhokjes, gebeurt de verwerking in een oogwenk: slechts enkele we ken. Het is dan nog aan de on- 3upge stapels enquêteformulieren zijn de antwoorden verborgen op de vragen: hoe denkt, doet jJoelt de Nederlandse scholier? V.l.n.r. Prof. Van Praag (Erasmus Universiteit) Albert Luten (Ni- ,e4 en Raoul de Zwart (uitgeverij Keesing). 1SKE EN WISKE HET DREIGENDE DINGES l na nicuni monrwt '"kitm ut m ui w w m* warn [Twn siorn mir hefn Tmt iiumin Ito! 00* UHU*t0 d im tm in Ji*on on f rm on Ti imrin rdi ori Vi/ M jiirvortrnY tthrtfm, Vnht ün tm ilrM- \rm spoot ümM'yiwtnr m ftmtmlrditml Jthunt derzoekers om de resultaten te interpreteren. Hoogleraar wiskundige econo mie prof. Van Praag ziet zich bijgevolg voor een uitdagende taak gesteld. „Er komt beslist een groot aantal wetenschap pelijke publicaties uit deze en quête voort", voorziet Van Praag. „De universiteit kan met dit materiaal nog jaren uit de voeten. Overigens zijn de formulieren in volstrekte ano nimiteit door de leerlingen zelf ingevuld. Geen namen, geen geschreven teksten. Het zijn velletjes met potlood streepjes, dat is alles". Brochures Het Nibud wil het onderzoek vooral gebruiken bij het op stellen van informatiemateri aal voor .jonge starters". Daarmee bedoelt het Nibud dan jongeren, die op het punt staan het ouderlijk huis te ver laten of die een studie gaan af ronden. Medewerker Albert Luten: „Hoe denken jongeren over geld, hoe komen ze er aan en waaraan geven ze het uit? Dat willen we eerst weten, voordat we brochures gaan schrijven". Raoul de Zwart kan het „economische den ken" van jongeren illustreren uit zijn eigen onderwijsprak tijk: „Soms sta je te kijken hoe weinig jongeren weten over wat iets kost. Ze denken bij voorbeeld dat gezinnen een fantastisch bedrag kwijt zijn aan verzekeringen. Verwar- mingskosten worden aan de andere kant weer onderge waardeerd". Het enthousiasme van scholen om aan het onderzoek mee te doen was overigens bijzonder groot, hoewel aan het klassi kaal afnemen van de enquête een lesuur besteed moest wor den. Liefst 208 scholen (van lagere school, lbo tot vwo) uit alle hoeken van het land rea geerden op een oproep eind vorig jaar in enkele onderwijs- vakbladen. De Zwart: „De leerlingen vonden het gewoon leuk omdat ze de formulieren zelf in konden vullen. De schoolbesturen deden graag mee, omdat ze benieuwd zijn naar de resultaten van het on derzoek op de eigen school". Ook Van Praag toont zich erg tevreden. De hoogleraar, ver guld: „We hebben hier een hele mooie dwarsdoorsnede van het Nederlandse scholie renbestand". Niet georganiseerd Een vraag die inmiddels op borrelt is: waarom is er tot dusver zo weinig onderzoek gedaan naar de opvattingen en ideeen van de Nederlandse (schooljeugd. De jongeren van nu zijn immers de volwasse nen van de toekomst? Wie wil regeren moet vooruitzien, zo wil een andere volkswijsheid en deze twee combinerend kom je al snel tot de slotsom dat de overheid er alle belang bij heeft regelmatig opinie-on derzoeken onder jongeren op te zetten. Van Praag: „Inderdaad: met de uitkomsten van dit onder zoek in de hand zou de over heid zijn beleid beter kunnen bepalen. Het is gewoon jam mer dat dergelijke breed opge zette enquêtes nooit eerder on der jongeren zijn gehouden". De Zwart: „Misschien komt dat, omdat de schooljeugd niet als zodanig georganiseerd is. Hoewel schoolgaande jongeren toch een behoorlijk grote groep in onze samenleving vormen, is er voor hen geen overkoepelende organisatie. Hun mening kwam tot dusver nog niet zo duidelijk naar vo ren". Van Praag hervat: „Als ik po liticus was. zou ik de resulta ten van dit onderzoek met erg veel belangstelling doorne men. Er zullen toch veel poli tiek relevante zaken uit het onderzoek rollen. Denken de jongeren van vandaag later een baan te vinden, hoeveel uur per week willen ze dan gemiddeld werken? Of: welke opleiding willen ze nog gaan volgen, op welke leeftijd den ken ze zelfstandig te gaan wo nen? We denken en hopen dat de politiek ooit naar de uit komsten van deze vragen zal willen luisteren". PAUL KOOPMAN Ongewenste reclamepost. De postbode brengt er elke dag wat van. )OSt DEN HAAG Het begint meestal zo: „Gefeliciteerd! Ja u. want u heeft een grandioze prijs gewonnen! Uit 14,5 miljoen Nederlan ders bent u door de com puter uitgekozen om te profiteren van een gewel dige voordeelaanbie ding!". Reclamepost heeft een grote vlucht geno men. Bijna elke dag ligt er op de deurmat wel een drukwerk, dat de geadres seerde (als er al niet staat ,,aan de bewoner van dit huis") de meest fantasti sche buitenkansjes schil dert. De inmiddels ontsta ne stapel reclame-post hangt menigeen al jaren de keel uit. Minister Korthals Altes van justitie herinnerde de Tweede Kamer er gisteren nog eens aan dat de consument door middel van een simpel briefje van al het gezeur af kan zijn. Stuur het briefje gratis naar antwoordnummmer 666 in Amsterdam en u blijft ver schoond van die ongevraagde post. luidde samengevat het antwoord dat de bewindsman gaf op schriftelijke vragen van de CDA-kamerleden Weijers en Faber. Tevreden Wie de raad van de minister opvolgt, ziet zijn brief behan deld door het Direct Marke ting Instituut. Dat zorgt ervoor dat bedrijven gewaarschuwd worden geen drukwerken met aanbiedingen meer te sturen naar het bewuste adres, omdat die daar toch niet gelezen wor den. Deze werkwijze wordt al ruim vier jaar toegepast en een sterk toenemend aantal men sen is er inmiddels door tevre den gesteld. Het instituut kreeg tot nu toe ruim 48.000 verzoeken binnen voor min der reclame in de bus. Soms vraagt men ook meer re clame te mogen ontvangen via de postbode. De laatste catego rie is zoals te begrijpen zwaar ondervertegenwoordigd. „Slechts vijftien procent van de mensen met wie we contact hebben wil meer reclame post", zegt woordvoerder H. van Spiegel van het instituut. Volgens hem gaat het hier om mensen die gewoon graag post krijgen, zeker als het gratis is. De namen van de overige brievenschrijvers worden doorgespeeld aan een groot aantal bedrijven dat zich heeft aangesloten bij het instituut. Van Spiegel schat dat deze be drijven tachtig procent van de totale hoeveelheid reclamepost versturen. „Deze bedrijven hebben zich puur uit eigenbe lang aangesloten bij het insti tuut. omdat een brief aan ie mand die dit soort post onge zien in de prullenbak werpt toch geen zin heeft. Dat kost alleen maar geld", aldus de woordvoerder. Overigens kan het instituut weinig doen aan de post die huis aan huis ver spreid wordt. Ergeren De laatste gegevens over de mensen die zich ergeren aan dit reclamepost zijn inmiddels tien jaar oud, maar geven wel licht toch een aardige indruk. Drie van de tien Nederlanders zei toen al het liefst ver schoond te blijven van de re clamepost, twee kon het wei nig schelen en de vijf anderen konden de post wel waarde ren. Volgens Van Spiegel groeit de ontevredenheid van de Nederlandse postontvanger. te oordelen naar het aantal brieven aan antwoordnummer 666. Die groei wordt volgens hem deels veroorzaakt door de evenredig toenemende stroom reclamepost. Uit het onlangs verschenen jaarverslag van de PTT blijkt dat de postbode in 1984 niet minder dan 532 mil joen van dergelijke poststuk ken bezorgde Vergeleken met de 450 miljoen exemplaren van het jaar ervoor betekent dat een stijging van maar liefst achttien procent. Naast de postorderbedrijven zijn Rea der's Digest, Boek en Plaat en Lekturama de grootste recla meklanten van de PTT. Privacy Behalve irritatie komt bij re clamepost ook de vraag naar de bescherming van de priva cy om de hoek kijken. Minis ter Korthals Altes wees er gis teren in zijn antwoord op de kamervragen op, dat zij die ge registreerd staan in een adres senbestand voor brievenbusre clame recht hebben op inzage en correctie van de over hen opgenomen gegevens. Ook hebben ze het recht uit dat be stand te worden verwijderd De bewindsman doelde op het werk van de bedrijven die zich specialiseren in het ver kopen van adressenbestanden. Deze handel groeit en bloeit met de reclamepost mee Woordvoerder J Hollander van Donnelley-Vierhand in Haarlem (één van de vier gro te bedrijven op dit gebied in Nederland) schat dat de om zetgroei in deze branche in 1984 tussen de 10 en 25 pro cent bedroeg. Een bedrijf als dat van Hollan der beschikt over 600 000 adressen die voor 200 gulden per 1000 stuks geleverd wor den aan horeca, detailhandel, groothandel en industrie. Vol gens Hollander is het meeste geld te verdienen aan de ver koop van overzichten van be paalde groepen ondernemin gen. zoals bijvoorbeeld de su permarkten. de tuincentra of de cafés. Ook de bestanden van de „vrije beroepen" doen het goed. Dierenartsen, ac countants. advocaten, architec ten, belastingconsulenten, bur gemeesters. de lijst is lang. Er is één heel korte lijst lever baar die van de "commissaris sen van de koningin: elf adres sen die bestookt Kunnen wor den met al dan niet gewenste, gratis post. ARJEN VAN DER SAR

Leidse Courant | 1985 | | pagina 5