$feer nederlaag oor Kortsjnoj Schaatser Post na misverstand niet op lijst EK Stanley Matthews (70) voetbalt nog steeds ^VBW wil sociale teun profrenners paginQRT CeidaeComant WOENSDAG 23 JANUARI 1965 PAGINA 7 Geweniger komt niet AMERSFOORT Zonder opgave van redenen heeft de Oostduitse zwembond sehoolslagspecialiste Ute Geweniger teruggetrokken van de internatio nale zwemwedstrijden, die dit weekeinde in Amersfoort worden gehouden. Ook de voormalige Europese recordhouder op de 100 meter vlinderslag Thomas Dressier komt niet. Geweniger wordt vervangen door het jeugdtalent Kersten Kielgass. In de Nederlandse ploeg ontbre ken Marijke de Groot (ziekte) en Frank Vijver (blessure) Drievoudig wereldrecordhouder Vladimir Salni- kov uit de Sovjet-Unie zal in april de zwemtrai- ning hervatten. Daarmee komt de 24-jange zwem mer uit Leningrad terug op zijn eerdere besluit zijn loopbaan te beëindigen. Salnikov. die in 1980 in Moskou olympisch kam pioen werd en wereldtitels veroverde in 1978 en 1982. besloot vorig jaar nogal plotseling met de zwemsport te stoppen. ■ffn" pRTREK GOELKO JJKT AANSTAANDE jncurrer, Zes jaar hebben Boris Goelko, °mas Ujakgrootmeester en oud-kampioen van de e", li jet-Unie, en zijn vrouw Anna Aksjaroenova WO M-ierd voor uitreisvisa npar Israël. Gisteren ten het Israëlische solidariteitscomité voor impioen ge Sovjet-Unie in Tel Aviv bekend, 'in HagJ^e RUSsische autoriteiten eindelijk erin heb- mige eboi toegestemd het echtpaar te laten vertrek- iden ^^Qg^ou ontkende de moeder van Goelko be- 1 Staten ,ten als zouden voor haar zoon en zijn niet vreiw de emigratiepapieren klaar liggen. „Der- fs in haike informatie correspondeert niet met de De succekelijkheid", verklaarde ze tegenover het iren is d$ïse persbureau. „Mijn zoon speelt momen- die de 11 een toernooi in Riga". Ook de Russische sedert i^iakfederatie zei desgevraagd niets te weten r het mogelijke vertrek van het echtpaar Jko. Belg Rahier wint rally Parijs-Dakar DAKAR De Belg Gaston Rahier heeft voor de tweede achtereen volgende keer de rally van Parijs naar Dakar gewonnen in de cate gorie motoren. De Franse équipe Patrick Zaniroli en Jean de Silva won in de auto categorie. Zij reden met een Mitsubishi Pajero. De tweede plaats was eveneens voor een Pajero, bestuurd door de Brit Andrew Cowan De Waddinxveense combinatie Tijsterman/Tijsterman werd twaalfde met een achterstand van bijna dertig uur op de winnaar. Jan de Roov. die op de voorlaatste dag een tijdstraf kreeg opgelegd, finishte bij de vrachtwagens als tweede achter de Westduitser Capito. Van de 568 gestarte voertuigen haalden slechts 126 de hoofdstad van Senegal. Slechts 51 bleven binnen de tijdslimiet. De zevende uitgave van de rally werd beschouwd als de zwaarste uit de reeks. De Hagenaars Jan Ide de Jong en Harry Vervest hebben in de lucht- race beslag gelegd op de derde plaats. Er loopt nog een protest in deze klasse tegen de Franse winnaar, zodat het ook nog mogelijk is dat De Jong en Vervest als tweede worden geklasseerd. Op de foto beklimt Gaston Rahier met zijn motorfiets het finishplat- form. Hij is winnaar bij de motorcoureurs. Prijsvragen DEN HAAG - De uitslagen van de (sport)pnjsvragen van afgelopen weekeinde zijn. Lotto 3 le prijs: 1 x f 339.849,90, 2e prijs: 2 x f. 75.000.00. 3e prijs: 129 x f 1317,20. 4e prijs: 5065 x f 33.50. 5e prijs: 70913 x f. 5,00 Cijferspel 3: 1 x 6 cijfers goed. 4x5 cijfers goed, 31x4 cijfers goed. 188 x 3 cijfers goed. 1860 x 2 cijfers goed Toto 3: le prijs: geen winnaar. 2e prijs: 183 x f 152,20, 3e prijs: 4258 x f. 13,00. Toto-gelijk 3 le prijs geen winnaar. 2e prijs: 4 x f. 416.30, 3e prijs: 50 x f 80.40. 4e prijs: 966 x f. 5.90 ontvangen IK AAN ZEE Vik- Kortsjnoj heeft giste- in de vierde ronde het Hoogovens- taktoernooi verloren de Westduitser Eric >ron. Het was de twee- keer na Biel vorig jaar Lobron de voormalige beentje lichtte. Het lekende de tweede ne- jlaag van Kortsjnoj in aan Zee. Timman is bezig met een rst serieuze poging de jtmeestergroep de tweede li in zijn loopbaan naar zijn d te zetten. Vier jaar heeft k aan Zee, waar heel scha- d Nederland in de tweede !t van januari tezamen lijkt ;omen, moeten wachten om iman weer in topvorm aan werk te kunnen zien. is het dan weer zover. In verzekerde stijl versloeg de Aimer drie van de wereld in vierde ronde de Amerikaan Sergej Koedrin. Doordat zijn grootste concurrent, de En gelsman John Nunn, met zwart tegen de Canadees Spraggett niet verder kwam dan remise, werd Timman al leen koploper met 3,5 punten. In 1981 verplichtte Timman het kennerspubliek in Wijk aan Zee al eens aan zich door met Genna Sosonko de eerste prijs te delen. Het jaar daarop was de 33-jarige Amsterdam mer echter allerminst in goede doen. Hij leed nederlagen te gen Nunn. Nikolic, Sunye, So sonko en in een incidentrijke partij tegen Van der Wiel en kwam niet verder dan de elfde plaats met 5,5 punten. Vervol gens sloeg Timman het Hoogo- venstoernooi twee keer over, waarbij eenmaal ziekte de oor zaak was. Beste kant In de eerste vier ronden van de 47e editie van het evene ment laat Timman zich van zijn beste kant zien. Temidden van schakers, die met een en kele uitzondering stuk voor stuk als vechtjassen bekend staan, voelt Timman zich uit stekend thuis. Koedrin, na drie ronden nog ongeslagen, was met de beste voornemens tijdens striemende regenvla gen van het hoge duin. waar het spelershotel ligt, afgedaald. Hij meende zich te kunnen veroorloven zo'n zeven minu ten te laat tegenover Timman plaats te nemen en ging ook nog eens op zijn gemak een paar minuten over zijn eerste zet nadenken. Ruim vier uur later deed de tijd Koedrin, die het uiterlijk heeft van een filmheld uit lang vervlogen dagen, de das om. Timman had de voormalige Sovjet-schaker, die vorig jaar de grootmeestertitel verwierf, na een Nimzo-indiër zo in de problemen geschoven dat Koe drin voor negentien zetten nog slechts anderhalve minuut ter beschikking had. Die opdracht was zelfs voor de vingervlugge Koedrin te veel. Op de 29e zet kondigde het tikje van de val lende vlag op de klok zijn on dergang aan. Voor Timman klonk het als muziek in de oren, Koedrin keek alsof hij zojuist zijn begrafenismars had horen spelen. John van der Wiel boekte zijn vierde achtereenvolgende re mise. Hij had deze keer echter alle geluk van de wereld tegen Kiril Georgiev. De Leidse grootmeester raakte twee pionnen achter, haalde nog wel het eind van de eerste zit ting, maar hield een glad ver loren stelling over. Van der Wiel zag echter nog één ont snappingsmogelijkheid naar remise: herhaling van zetten Bij iets dergelijks is ook de medewerking van de andere man aan het bord nodig. De jonge Bulgaarse meester trapte met open ogen in de val en deed precies de zetten, die voor de derde maal dezelfde stelling op het bord toverden. Van der Wiel was er als de kippen bij om remise te clai men bij de wedstrijdleiding, die enige tijd nodig had de verblufte Georgiev van de be staande regels te overtuigen. Met trillende handen liet de kleine Oosteuropeaan daarna de hem voor ogen staande winstweg zien. De partij tussen Timman en Koedrin had het volgende verloop: wit: Tim man. zwart: Koedrin 1 d2-d4. Pg8-f6, 2 c2-c4. e7-e6; 3 Pbl-c3. Lf8-b4. 4 Lcl-g5. h7-h6; 5 Lg5-h4. c7-c5: 6 d4-d5. d7-d6; 7 e2-e3. Lb4xe3+; 8 b2xc3. e6-e5. 9 f2-f3. Pb8-d7: 10 Lfl-d3. Dd8-e7; 11. Pgl-e2, g7-g5; 12 Lh4-g3. 21 Df3-f6, h6-h5; 22 i (7(57 23 e4xf5. Lc8x(5. 24 Pg3 xf5; 25 Tflxf5. Dg6xf5. 26. Tel Tweemaal Tweemaal een win tersporter in minder goede doen. In See- feld kwam de Fin Kari Harkönen vlak over de finish van uitputting ten val na zijn skilooprace over vijftien kilome ter. Harkönen won wel. Zijn collega, de Canadees Ron Ri chards was onfor tuinlijker. Bij het schansspringen van de 90-metertoren ook in Seefeld kwam hij ten val en moest met verwon dingen aan het ge zicht naar een zie kenhuis. Richards won niet. ige Lanq le volblcj hun Di r is de igustus iïBW) onderzoekt momenteel de mogelijkheden i op 1 4en van een speciaal fonds voor de sociale en financiële bege- ïpioenscfeng van de beroepswielrenners in Nederland. Met de Ko- »or dravfclijke Nederlandse Wielren Unie (KNWU) zal hierover op >en hun »e termijn van gedachten worden gewisseld, zodat nog dit epunt ïtv het Nederlands wielrijdersfonds van de VVBW een feit zal lederlam Dit naar het voorbeeld van de Nederlandse beroeps voetbal zondag die al lang beschikken over zo'n pensioenregeling. 'uindigt (ministerie van financiën heeft inmiddels positief gereageerd jtayerskijit initiatief van de VVBW. Op de Algemene Vergadering Nederll de VVBW, die werd gehouden in het sportpaleis Ahoy' te terdam, gingen de 55 aanwezige beroepsrenners ook akkoord RlJSWleen voorstel van het bestuur om bij de KNWU het voorstel ft dienen tot versoepeling van door de UCI opgelegd straffen -7-dopinggebruik. De KNWU is verplicht een schorsing van een lerlandse wielrenner, in het buitenland opgelopen, over te aen. Dit betekent dat Nederlandse wielrenners ook voor wie- yedstrijden in eigen land worden geschorst. De VVBW wil KNWU het voorstel doen er bij de UCI voor te pleiten om I internationale schorsing niet te 'aten gelden voor nationale jstrijden, die niet op de internationale wedstrijdkalender van IJCI voorkomen. Ten aanzien van een betere controle bij do- l heeft de VVBW bij haar zusterorganisaties een voorstel in- lend om de gebruikelijke twee flesjes voor expertise en con- jpxpertise uit te breiden tot drie flesjes. Het derde flesje zou 1 het bezit moeten worden gesteld van de betreffende wiel- r of zijn ploegleider. Sportwereld Wielrennen De Koninklij ke Nederlandse Wielrenunie zal zich officieel kandidaat stellen voor de organisatie van de wereldkampioenschappen op weg en baan voor profs, amateurs en dames in 1990. In 1979 (Valkenburg. Amster dam) waren de wereldkampi oenschappen voor het laatst in Nederland. Wielrennen Voor het eerst zal een Nederlander als eerste wedstrijdleider fungeren in de klassieker Parijs-Roubaix. De internationale wielrenunie (UCI) wees voor die functie Wim Jeremiasse (44) uit Schijndel aan. Skilopen De 25-jarige Fin Kari Harkönen is in Seefeld wereldkampioen.op de 15 kilo meter skiloop geworden. Hij had een voorsprong van vijf tien seconden op de Zweed Thomas Wassberg, die als tweede eindigde. Derde werd de Italiaan Maurilio de Zolt op een halve minuut van Wass berg. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Argentijnse regering pakt geweld in sport aan BUENOS AIRES De Argentijnse regering heeft de volksvertegenwoordiging een wetsontwerp voorgelegd waarin strenge maatregelen worden aangekondigd te gen hen, die verantwoordelijk zijn voor geweldadighe- den in en voor de stadions. Het ontwerp zal nog in de huidige zitting van het parlément worden behandeld en daardoor vóór het seizoen 1985 - 1986 van kracht worden. Volgens het ontwerp zullen allen, die voor ongeregeldheden zor gen voor een aantal wedstrijden „geschorst" worden en zelfs ge vangen gezet kunnen worden. Wanneer een supporter een aan tal wedstrijden niet mag bezoeken zal hij zich voor de duur van de wedstrijd op een politiebureau moeten melden. De zwaarste straf (het verbod gedurende 30 dagen wedstrijden te bezoeken en daarenboven 20 tot 30 dagen gevangenisstraf) wordt opgelegd aan hen. die in het bezit van een vuurwapen in een stadion wor den aangetroffen. De regering benadrukt dat de nieuwe wet alleen effect zal heb ben in de strijd tegen het steeds toenemende geweld wanneer de clubs, spelers, scheidsrechters en de media er achter staan In het afgelopen seizoen werden bij voetbalrellen vier toeschou wers gedood en vele honderden gewond. Illlllllllllllll sportuitslagen 1 (Bul) - Van der Wiel (Ned) 4'S, Timman (Ned) - Koedrin (Vst) Romanisjin (Sov) - Ugterink 0.5-0.5 «1: 1. Timman 3.5 punt. 2. Nunn Georgiev. Lobron 2.5. 5. Korts- (Beljavski. Koedrin. Van der Wiel Portisch, 1,5 1 algebr 10 igget, Romanisjin. Ligtennk. 1.5, Macnik 1 1. 14 Ree 0.5. Stergroep tweede ronde: oson (Eng) - Barlov (Joe) 1-0, Pi- Wed) - Sowray (Eng) 1-0. Rogers - Grooten (Ned) 0.5-0.5. De Wit I) - Portisch (Hon) 0.5-0.5. De (Ned) - Bohm (Ned) 0.5-0.5. Har- (Ned) - Van der Sterren (Ned) PAARDESPORT Koersen Hilversum EERSTE KOERS 2000 meter 1 Ytha- na (N.J.M. Meyer) 1.23.9; 2 Zephyr Boshoeve: 3 Yurriaan NIET GE START: Zarah Alki. Yamie Pluto. Yvanhoe K TOTO winnend I. 3.40. plaats f 1.80 1.30 1.80. koppel I 18.50. trio 139,50 TWEEDE KOERS 2000 meter: 1 Yang du Bois (J. van Dooyeweefd) 1.24,4; 2. Yankee Power; 3. Yzella K. NIET GESTART: Zora uit Haule. TOTO: winnend f 2,50. plaats f. 1.40 1.10 5,10. koppel Plul 3 Young Lady Fez TOTO: winnend I. 2.30, plaats f. 2,60 5,80 4.90. koppel I 100.90. trio I 637.80 VIERDE KOERS 2000 meter 1 Yvan Flight (J. de Leeuw jr.) 1.22.0; 2. Yuca J.10, koppel 135.00. du Bois: 3 Wilhelm S NIET GE START Wizard May. Vorma Rita TOTO winnend I. 4.20. plaats f. 1.40 1.40 1.10. koppel f 19.70. trio I uurpijl NIET GESTART: Us Geo Alve, Wonder Boy. TOTO winnend t. 3,50. plaats I. 4.70 1.10 1,70, koppel f 2.80. trio f 28.50. ACHTSTE KOERS 2440 meter 1 Yvet Zuydhoeve (P.J. Barendse) 1.24.9 2 Vlieland. 3. Yellow Marco NIET GESTART Wiebren TOTO win nend I 2.70. plaats t 2.90. 5.10. koppel I 5.10. trio I 208.60. Vanquo Beroona, 3. Year of King. TOTO winnend f 4.30. plaats f 1,10. f. 1.90, f 1,30. koppel I 59.20, trio r Sterren. Grooten 0.5. 12. 1.10. koppel f 5.60. trio 67.80 VIJFDE KOERS 2000 meter: 1 Win te P (T Smeding) 1.22.3. 2 Varali 3 Yromi W NIET GESTART Ve Kandia. Warmunda. Widu Buitenzo TOTO winnend f 11.20. plaats f 2 Tol (H Schoonhoven) 1.23.2. 2 Stel. 3 Terry N NIET GESTART: Viroli di Robles en Udo Boy TOTO: winnend ELFDE KOERS 1609 n GESTART Wallant V TOTO: wim f 4.50.. plaats f 38.10. I 1.70 f. koppel I 5.90. trio t 275.30. Omzet I 15.659,50 Eerste prijs: 190,40. tweede prijs: 5,10. (Bel) 253. 3 Knetemann/Ro- man Hermann (Ned/Lie) 250. 4 Kris- ten/Rmklin (Wdl) 229. 5 Oersted- /Frank (Den) 219, op twee ronden: 6. Wiggins/Doyle (Aus/Gbr) 111, op terbosch/Fritz (Ned/Wdl) 144. op twaalf ronden: 9. Van Vliet/Sigmund Hermann (Ned/Lie) 175. op veertien ronden: 10 Marcussen/Pedersen (Den) 100, op twintig ronden: 11. Kos- /Schutz (Ned/Wdl) 151 op 41 ronden 12 Elshot/Groen (Ned) 171. op 44 ronden >./13 Venix/llegems (Ned/Bel) 183 mels/Stevenhagen Zaniroh-Da Silva (Fra) Mitsubishi, 3. Fougerousse-Jacquemar (Fra) Toy ota op 5.35.32. 4. Ratet-De Delabre (Fra) Toyota, op 12.22.29. 5 Mar- reau-Marreau (Fra) Renault op 12 26.31 Motorniders 1 Gaston Rahier (Bel) BMW 88 45.01. 2 Jean-Claude Ol- vier (Fra) Yamaha op 57 40 3 Franc Ptcco (Ita) Yamaha, op 1 08 02 15 km: 1. Kari HèrkOnen (Fin) 4i nuten en 42.7 seconden; 2 Thomas Wassberg (Zwe) 40.56.0; 3. Ma de Zolt (Ita) 41 27.2; 4 Giorgio zetta (Ita) 41.33.2; 5. Gunde Svan (Zwe) 41 47.4. 6 Harrl Klrvesnlemi (Fm) 41.57,4; 7 ArikJ Monsen (Noo) 4203.6: 8 Nikolai Simjatov (Sov) DEN HAAG De KNSB heeft opnieuw een merk waardige manoeuvre uit gehaald. De zo vaak door incidentjes in opspraak zijnde sportbond heeft er namelijk voor gezorgd dat de verkeerde man als re serve op de lijst van deel nemers voor het Europese kampioenschap komend weekeinde in Eskilstuna is komen te staan. Dat had Egbert Post moeten zijn, maar diens naam blijkt te zijn vervangen door Rob Vunderink. Post had Vun- derink twee weken gele den in een kwalifikatie- duel in Heerenveen ver slagen en had als reserve te boek moeten zijn ge steld. Op de gisteren be kend geworden lijst staat nu wel de naam van Vun derink en die van Post ontbreekt. had de KNSB dan ook Post als vijfde man geselecteerd Een woord voerder in Eskilstuna ver klaarde echter dat zijn naam op de laatste dag van de in schrijving echter werd ver vangen. Reserve Vunderink reist overigens niet mee naar Zweden. Hij doet mee aan de B-interland tegen West-Duits- land De voorzitter van de begelei dingscommissie kernploegen, Dick van Zanten, schreef de vervanging van Post toe aan een misverstand. „Tijdens de Elfstedenkoorts hebben wij voor alle zekerheid Vunderink als reserve toegevoegd. Dan waren wij ingedekt voor het geval Van der Duim en Hop man Eskilstuna zouden laten schieten'. Ook namens het KNSB-bureau werd bevestigd dat de inschrijving van Vun derink een toevoeging en niet een vervanging betrof. De Nederlandse afvaardiging voor de titelstrijd van komend weekeinde in Eskilstuna be staat uit vier man: Hein Ver geer. Hilbert van der Duim. Frits Schalij en Emiel Hop man Aan het toernooi doen 29 schaatsenrijders uit elf landen mee. Naast Nederland starten de Sovjet-Unie en Noorwegen met het maximale aantal van vier rijders. Het deelnemersveld bestaat uit Oostenrijk: Michael Had- schieff. Heinz Stemberger. Christian Eminger. Reserve: Werner Jager. Finland: Perttii Nntyla. Urpo Pikkopeura. Frankrijk: Hans van Helden. Mare Vernier. West-Duitsland: Hans-Jorg Baltes. Reserve: Andreas Lemcke Oost-Duitsland: Andre Hoff mann. Uwe Sauterteig. Heiko Scandolo. Reserve: Andreas Ehrig. Italië: Mario de March. Reser ve: Bruno Melesi. Nederland Hilbert van der Duim. Hein Vergeer. Frits Schalij en Emiel Hopman. Re serve: Robert Vunderink. Noorwegen: Rolf Falk-Lars- sen. Tom Enk Oxholm, Oyvmd Tveter en Geir Karl stad. Polen: Roman Derks en David Urbanski. Zweden: Tomas Gustafson, Joakim Karlberg en Hans Magnusson. Reserve: Bo Ko- nig Sovjet-Unie: Igor Malkov. Oleg Bozjev, Viktor Sjasjerin en Andrej Bobrov. Reserve- Dmitri Botskarjev. Haringa Ingrid Haringa maakt geen deel meer uit van de dames- kernploeg Kernploegcoach Tjaart Kloosterboer heeft Ha- De 1 de gewestelijke s tigjarige schaatsenrijdster was al niet meegegaan naar het trainingskamp, dat de kern ploeg momenteel in Davos heeft opgeslagen. Haringa is het tweede lid van de schaatsselecties. die het sei zoen als gewestelijke rijder zal vervolgen. Eerder werd Henk Groen op grond van tegenval lende verrichtingen uit de all - roundploeg van Henk Gemser gezet. Haringa bleef thuis in Velsen. omdat haar studie aan de poli tieschool voorrang genoot en de prestaties onder de ver wachtingen bleven. Als ex- -kernploeglid behoudt Harin ga. evenals Groen, wel hel recht desgewenst zonder ver dere kwalificatiewedstrijd te starten in het toernooi om het Nederlands kampioenschap Die titelstrijd wordt op 2 en 3 februari in Alkmaar gehou den. OTTAWA Ruim vijf tienhonderd gasten wor den 1 februari verwacht op het liefdadigheidsfeest, dat in Toronto wordt ge houden ter ere van de 70e verjaardag van Sir Stanley Matthewsde legendari sche Engelse oud-voetbal ler. De opbrengst is niet bestemd voor Matthews zelf. Met hem gaat het in financieel en lichamelijk opzicht immers uitste kend. Het geld moet de kas spekken van het door de Canadese voetbalfede ratie opgerichte fonds, waaruit de opleiding van de jeugd wordt gefinan cierd. Sir Stanley, tot en met zijn vijftigste actief in de Engelse competitie, heeft eigenlijk am per tijd om feest te vieren. In Canada, de Verenigde Staten. Australië en Zuid-Afrika is hij een veel gevraagd trainer, wiens balbeheersing nog steeds bewondering oogst. Vooral in dat laatste land ver toeft hij graag. Met de blanke autoriteiten heeft Matthews nauwelijks contact. Nee. de nestor van het Engelse voetbal mengt zich in buurten en mij nen tussen de arme. gekleurde bevolking. ..Daar doe ik dank baar werk", vertelt Matthews, die in 1934 als 19-jarige zijn eerste van 54 interlands speel de. „Die mensen hebben met alleen een geweldige aanleg, maar zijn ook erg enthousiast Daardoor leren ze snel". De levende voetbal legende, zoals de Britse pers Matthews noemt, voldeed in zijn gloneja- 11 n met bepaald aan de eisen, die aan een topspeler werden en worden gesteld. Zo had hij een hekel aan overtredingen en kopte hij alleen als het echt niet anders kon. Beroemd werd hij om zijn lange drib bels. die menige verdediging wanhopig maakten, en om het merkwaardige verloop van zijn carrière Na zijn debuut in ^ef nationale team passeerden de bondstrainers hem regel matig Op zijn 32e. de leeftijd waarop profvoetballers door gaans aan stoppen beginnen te denken, verwisselde hij zijn eerste club Stoke City voor Blackpool. Met deze club vero verde hij in 1953 in een zinde rende finale de beker van de Football Association (FA). Die wedstrijd, waarin Blackpool met 4-3 won van Bolton, gold voor de daarop volgende voet- bilgeneraties als de ..Mat- thews-finale' De televisie beelden. honderden keren vertoond aan jonge spelers, he ten duidelijk zien hoe Mat thews de achterhoede van Bol ton oprolde. Op 41c Op zijn 41e blonk de rechts buiten uit in een interland te gen Brazilië, dat twee jaar la ter de eerste van drie wereld bekers zou winnen. Engeland versloeg de op dat moment al gevreesde ploeg met 4-2. De Ih wondering voor Matthews kreeg definitief gestalte, toen hij in 1961 terugkeerde bij Sto kt'. dat een onaanzienlijke rol in de tweede divisie vertolkte Wat geen voetbalkenner had verwacht, gebeurde toch Mat thews. die ruim duizend lea gueduels speelde, bracht Srolte terug in de hoogste afdeling In de beslissende wedstrijd scoorde hij. bij wijze van af scheid. het laatste prof doel punt uit zijn loopbaan De globetrotter, die dagelijks precies twintig minuten siesta houdt, is het scoren nog steeds met verleerd Hij speelt eens per maand een liefdadigheids wedstrijd. waarin hij het pu bliek met zijn fanatisme ver steld doet staan In april doet Matthews te Los Angeles mee met een toernooi voor 40-plus sers „Die jongens spelen een beetje hard. hoewel dat best spannend kan zijn Ik hou et- genhik meer van partijtjes met 50-pfussers Maar het spel boeit me zó. dat ik het met kan laten ook tegen jongeren .de trucendoos te openen Dat Stanley Matthews ondanks zijn titel eenvoudig is gebit- ven. blijkt als hij terugkijkt op zijn indrukwekkende verle den: „De mooiste momenten beleefde ik op zaterdagmiddag, als ik me met vlinders in mijn buik voorbereidde op de wed strijd. hopend dat we aouden

Leidse Courant | 1985 | | pagina 7