CDA wil premievriie winstdeling in bedrijven u it Aanrijdingen en files door gladheid Spannend BON: „GEWONE LOONSVERHOGING WERKT VERSTARREND" Televisie spannender dan brand Trein minder populair door dure kaartjes Politie „doodziek" van ontsnapping MARINELEIDING VERSTERKT MET BURGER Lancering Discovery 24 uur uitgesteld Gemeenten dragen keuringsdiensten aan het rijk over Ccidóc (Bou/ia/nt Woensdag 23 januari 1965, 76e jaargang no. 23099 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitgave Westerpers, behorende tot Sijthod Pers. Apothekersdijlc34,2312 DD Leiden, Postbus 11,2300 AA. tel.071-122244. Voor abonnementen: tel.071-313677. Giro 103003 Bank:Amro-bankN.V. Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J.f.Hallewas, Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Abonnementen: (incl.5% BTW) per maand f 21.89 (uitsl.aut.betaling).kwartaal f 65,68, ]aar 1 250,86. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur, zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel.071-122248. Advertenties: (excl.5% BTW) f 0.61 per mm, kleintjes f 0,43permm. Lossen TV-show van Ivo Niehe op Ned. I om 20.33 uur. Om 23.30 uur springconcours. Op Ned. II om 20.10 uur „Nederland C" met oratorium Oedipus Rex" en ballet „Svadebka". Op Bel- gie 2 om 20.15 uur speelfilm „Hallo, speciale brigade". Eerst opklaringen, in de avond mogelijk gevolgd door regen of sneeuw. Minimumtempera tuur min 1 graad, in de mid dag ongeveer plus 4 graden. Matige wind. draaiend van west naar zuidwest. Zon op: 08.32. onder: 17.14; hoog water Schev.: 05.02 en 17.14; laag water: 00.48 en 13.20. ibtenaar sluit boden huwelijk TERDAM De politie gisteren een 29-jarige enaar van de burgerlij- and in diens woning in erdam gearresteerd. De wordt ervan verdacht een jaar geleden een dijk te hebben gesloten, jl hij wist dat één van ïuwelijkskandidaten al uwd was. De politie loedt dat de man is om- cht. -De arrestatie is het lg van een onderzoek schijnhuwelijken in de dstad. Bonden: toeslag niet alleen voor loodsen DEN HAAG De ambtena renbonden sluiten niet uit dat het Rotterdamse loodsenak- koord zal doorslaan naar ande re gemeenten. Gisteren gaf Rotterdam de gemeentelijke havenloodsen een onregel matigheidstoeslag, nadat eer der de rijksloodsen zo'n toeslag hadden kregen. De AbvaKabo zal nu zo'n toeslag vragen voor alle gemeentewerkers die in onregelmatige- of continu- -diensten werken. De bonden verwachten dat dergelijke ei sen ook in andere gemeenten gesteld zullen worden. Luipaard heeft longontsteking De drie sneeuw- luipaardjes, die vorig jaar sep tember in de dierentuin van Zürich werden geboren, zijn ernstig ziek. Ze lijden aan long ontsteking. De dokter heeft de diertjes nu een |Q| kuur aan het in- hallatie- appartaat voor geschreven. in de hoop dat ze daar snel van opknappen. LEIDEN/DEN HAAG Een verraderlij ke gladheid heeft vanmorgen vroeg langs vrijwel de gehele kust van Nederland weggebruikers verrast. Volgens de ver- keerscentrale van de rijkspolitie in Drie bergen, werden in korte tijd meer dan 20 schuifpartijen met blikschade en ruim 15 files met een gezamenlijke lengte van 80 kilometer geteld. In Den Haag raakte één automobilist licht gewond. In Zwolle kwam gisteravond een 20-jarige automo biliste om het leven na een slippartij tegen een boom. „Veel weggebruikers wisten niet waar ze aan toe waren. Vanmorgen werd op de snelwegen honderddertig kilometer per uur gereden, maar soms ook niet sneller dan veertig. Levensgevaarlijk", aldus een woordvoerder in Driebergen. Vannacht was niet gepekeld, waardoor natte wegge deelten bij de lichte nachtvorst konden opvriezen. Op Rijksweg 4 deden zich totaal zeven aanrijdingen voor, waarbij voor zover be kend niemand gewond raakte. Met name de rijkspolitie in Leiderdorp had het druk met het opruimen en wegslepen van ver ongelukte auto's. Op de A-4 bij Leider dorp waren er drie aanrijdingen, bij Alke made gebeurden ter hoogte van het via duct Rijpwetering in een half uur tijd vier aanrijdingen. Twee auto's, bestuurd door respectievelijk een inwoner van Haarlem en een 30-jarige inwoner van Den Haag, raakten door te laat remmen in een slip en belandden in de vangrail. Iets verder op botsten twee inwoners van Roelofa- rendsveen. 22 en 34 jaar oud, op elkaar en weer iets verder reed een 30-jarige inwo ner van Emmen op een vrachtauto, be stuurd door een 20-jarige man uit Lisse. De gladheid heeft in de stad Den Haag tot aanzienlijk meer aanrijdingen geleid dan op andere dagen. Volgens de politie was er veel blikschade. In één geval sloeg een auto over de kop. Dit gebeurde op de Prof. B.M. Teldersweg. De bestuurder is met verwondingen opgenomen in het zie kenhuis. In de Hofstad werd vanmorgen vroeg alsnog gepekeld, om de gladheid enigszins te bestrijden. Wat later in de ochtend waren alle wegen met het stijgen van het kwik weer goed te berijden. DEN HAAG De CDA- fractie in de Tweede Ka mer wil een deel van de in het bedrijfsleven be schikbare loonruimte ge bruiken voor een winst uitkering aan de werkne mers. In plaats van loons verhogingen die in cao- besprekingen worden overeengekomen zou een werkgever aan het eind van het jaar, al naar ge lang de positie van zijn bedrijf, een bedrag ineens in de vorm van een winst deling aan de werkne mers kunnen uitkeren. CDA-fractieleider Bert de Vries presenteert dit idee van avond op een manifestatie van het CDA in Emmen. Volgens De Vries kan de onzekerheid, die kleeft aan een systeem van winstdeling, deels worden ge compenseerd door geen pre mie te heffen over dit stukje loon. Dat scheelt voor werkne mers en werkgevers al gauw zo'n twintig procent. De werknemers moeten er volgens De Vries van het be gin af aan goed van doordron gen zijn dat een dergelijke „uitkering achteraf" zowel po sitief als negatief kan uitval len. „Als het slechter gaat met het bedrijf moet men er reke ning mee houden dan men minder of zelfs niets krijgt". De Vries zou een dergelijke nieuwe loonconstructie snel ingevoerd willen zien. Loons verhogingen, die vooraf wor den bepaald, leiden volgens hem tot verstarring in de be drijfsvoering. „Flexibiliteit is geboden omdat de kampen heeft met veel onze kerheden. Door de verstarde loonstructuur kunnen bedrij ven niet slagvaardig reageren en als het even slecht gaat ko men ze hierdoor in de kortst mogelijke keren in de proble- De Vries erkent dat met zijn voorstel de sociale uitkeringen op een grotere afstand komen van de lonen. Hij noemt dit „een vervelend bij-effect". Het CDA vindt overigens dat de aanwezige loonruimte in de bedrijven in de eerste plaats moet worden aangewend voor verdere arbeidsduurverkor ting. Wat aan loonruimte overblijft kan in de winstde- lingsregeling. De Vries zegt het eens te zijn met de dreige menten van minister De Ko ning van Sociale Zaken dat wanneer werkgevers arbeids tijdverkorting gaan afkopen door inwilliging van looneisen, zij daarmee de toegezegde las tenverlichting van 1,3 miljard op het spel zetten. Pag. 2: Bert de Vries: „Ik heb een hartgrondige hekel aan de manier waarop de PvdA opereert" 1882 ijdag ropische lanten in luidpool- ebied ELLINGTON 'leuwzeelandse deskundi- hebben op een vul- in het Zuidpoolge- ed op 3.000 meter hoogte ipische planten ontdekt, t om tropische n levermos op de K Somerjounf Melbourne in Nor- 20 kanaitern Victoria. De sporen Lineaij/ï de mossen zijn door de Ijs n.o.t.k'ind aangevoerd. Of- hoon de temperatuur in de lucht om de plan- ongeveer 20 graden nul is, ontvangen zij le door stoom van eer 30 graden uit de Ükaan. Hoe de planten, licht nodig hebben om leven, de vier maanden de totaal donkere )l\vinter doorkomen, is iet bekend. i betaleT" De schrik staat nog te lezen op de gezichten van George Thurlow (65). zijn vrouw Nancy en hun dochter Madelaine uit het Engelse Birmingham. Moeder Nancy, Madelaine en een jonger zusje zaten afgelopen maandagavond zo gespannen naar de televisie te kij ken, dat zij niet in de gaten hadden dat hun huis in lichterlaaie stond. Brandweerlieden die met gasmaskers op het huis binnenkwamen, troffen tot hun verbijstering in de ach terkamer de drie nietsvermoedende vrouwen aan. ..De moeder hoestte maar ik weed niet of dat van de dikke rook kwam of van de sigaret die èèn van de meisjes had opge stoken", aldus de brandweer, die de vrouwen nog net op tijd uit de vuurzee kon redden. Vader George had het vuur wel opgemerkt en was wel het huis uit gevlucht. Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur. zaterdags avond nabezorgd. Inpakken en wegwezen De Israëlische troepen berei den zich voor op het aangekon digde vertrek uit Zuid-Libanon. Op sommige plaatsen, zoals hier in de buurt van de rivier de Awali, staat het wapentuig klaar voor de terug tocht naar Israël. Inpakken en wegwezen is het motto van de soldaten, voor wie de terug trekking niet snel genoeg kan verlopen. Reizigersrervoer NS met 2,5gedaald UTRECHT De trein is de afgelopen jaren steeds minder populair geworden, vooral door de forse stij ging van de tarieven. Sinds 1981 ging de prijs van een treinkaartje met dertig procent omhoog. Reizigers ne men nog wel geregeld de trein, maar leggen daarmee kortere afstanden af dan vroeger. Vooral de zogenaam de gelegenheidsreizigers lieten het vorig jaar afweten. Wel zorgden ze in de eerste twee weken van dit jaar voor anderhalf a twee miljoen gulden extra inkomsten, omdat ze in verband met het slechte weer hun auto thuis lieten. Vorig jaar daalde het reizigersvervoer in totaal met 2,5 procent. Het gevolg daarvan is dat de verwachte extra inkomsten enorm zijn tegengevallen. Per saldo leverde de tariefsverhoging van 6,5 procent de staat maar zes miljoen gulden op, in plaats van de verwachte tientallen miljoenen. Er werden in 1984 wel negen miljard reizigerskilometers ver kocht, nauwelijks minder dan in 1983, maar dat beeld is enigs zins geflatteerd. Want de NS. raakte in 1983 178 miljoen reizi gerskilometers kwijt door de stakings- en stiptheidsacties. Als die extra strop wordt ingecalculeerd komt de vervoersdaling xn '84 op 2.5 procent. In 1982 verkocht NS nog bijna 9,4 miljard reizigerskilometers, maar daarna ging het vervoer na vijf jaar van groei vooral door de tariefstijgingen omlaag. Hoewel- dit jaar de spoorwegtarieven op aandringen van NS nauwelijks zullen stijgen enkeltjes en retourtjes worden zelfs 2,5 procent goedkoper verwacht de NS dat per saldo het rei zigersvervoer amper zal toenemen, evenmin als de opbrengsten uit de kaartverkoop (in 1984 1050 miljoen gulden). (ADVERTENTIE) Beleef een andere vorm van ontspanning: CASINO „BOULEVARD HOTEL N00RDWIJK" i. Wilhelminaboulevard 24. Noordwijk, Tel. 01719-16511/12710 „GOLDEN TEN" In de sfeervolle speelzaal met vijf speeltafels kunt U kennismaken met dit fas cinerende spel, waarbij U voorzien zult worden van de nodige drankjes en hapjes welke gratis aan u worden verstrekt. Het Casino is dagelijks vanaf 14.00 uur geopend Vrijdagavond en zaterdagavond GR A TIS grandioos koud buffet. sjaarde vrouw iistolen llDEN Een bejaarde H0HI itoffer geworden van een ile oplichterstruc. Twee nen meldden zich rond bij de woning van de in de Munnikenstraat. Iwee vertelden dat ze naar waterleiding en het gas amen kijken. De vrouw zei J dat niet nodig was, maar twee mannen zagen toch 4s binnen te komen. Terwijl een de vrouw aan de praat ld, ging de ander verder huis in. Toen het duo vijf Juten later de woning' ver- bleek een kostbare antie tinnen kraantjeskan ver zijn. AMSTERDAM Een van de „zwaarste criminelen" in ons land, de 38-jarige S.H.. is van morgen ontsnapt uit de Bijl merbajes in Amsterdam. Hij is volgens een politiewoordvoer der tijdens het luchten over de gevangenismuur geklommen en via het ijs op de omliggende gracht verdwenen. De woord voerder zegt er „doodziek" van te worden dat H. niet ach ter gevangenisdeuren te hou den is. DEN HAAG Minister De Ruiter (Defensie) heeft met onmiddellijke ingang een bur ger benoemd in de top van de Koninklijke Marine. De huidi ge plaatsvervangend secreta ris-generaal van het ministe rie, W. Drees (54 jaar en geen familie van de oud-premier) gaat twee jaar deel uitmaken van de marineleiding. Hij gaat een sleutelrol spelen in de be stuurlijke reorganisatie die daar op dit moment wordt uit gevoerd en die nauw verband houdt met de zogenaamde Walrus-affaire. Die affaire, waarbij de kosten van de Walrus-onderzeeër veel hoger werden dan oor spronkelijk was begroot en de politiek verantwoordelijken door de marinetop onvoldoen de en te laat werden ingelicht, leidde al eerder tot de aankon diging van de vervanging van marinechef Hulshof. economische zaken van de Marine nauwer aan te laten sluiten op de betrokken cen trale afdelingen op het minis terie. De communicatielijnen tussen deze twee functioneren al enige tijd bijzonder gebrek kig, mede als gevolg van wrij vingen tussen de politiek en de marinestaf. WASHINGTON De lance ring van het Amerikaanse ruimteveer Discovery, ge pland voor vanavond tussen 19.15 en 22.15 uur Neder landse tijd, is 24 uur uitge steld wegens ijsvorming op de brandstoftanks. Volgens de NASA zouden bcokken ijs bij de lancering kunnen los breken, waardoor het veer en de hittewerende tegels kunnen worden beschadigd. In verband met de vorst in Florida 's nachts vriest het er matig tot streng is het ook een probleem om de brandblusleidingen op het lanceerplatform ontdooid te houden. De militaire missie van de Discovery is strikt geheim. Defensiedes kundigen menen dat het veer in de ruimte boven de Sovjet-Unie eën moderne spionagesatelliet zal plaatsen. INFORMATIE OVER FILMS MUZIEK THEATER RECREATIE EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGFNDA Wat te denken van het Engelse gezin, dat naar een Amerikaanse tv-hlm bleef kijken, terwijl hun huis in lichterlaaie stond. De brandweer was snel ter plaatse, zoals dat heet, en terwijl die in volle gang was de brand te bestrijden, troffen brandweerlieden in de zwaarberookte huiskamer dne huisgenoten aan, die door de rook naar de tv zaten te kijken. Ze waren niet eens zo gemakkelijk naar buiten te werken. Iedereen weet, dat het lezen van de Leidse Courant ook een spannende aangelegenheid is, maar dat onze lezen zo verdiept zijn in de interessante artikelen dat zij onderwijl hun woning laten afbranden, dat mogen we van de beste families niet verwachten. DEN HAAG Gemeenten dragen in groten getale hun keuringsdiensten voor vlees over aan het rijk. Tussen sep tember 1984 en 1 januari 1985 deden dat 59 gemeenten. \oor 1 april zullen daar nog eens 49 gemeenten bijkomen. Bij de overdracht zijn ongeveer 1500 gemeenteambtenaren betrok ken. Dit heeft staatssecretaris Ploeg (Landbouw) vanmiddag in Baarn bekend gemaakt bij de officiële start van de Rijks dienst voor keuring van vee vlees (RVV). De Kamer gaf 1983 het groene licht provinciale keuringsdiensten voor vlees. Ploeg liet weten dat de RVV naast de keuring van vee en vlees ook keuringen op het terrein van de visserij en pluimvee zal verzorgen. Voor de toekomst voorzag de be windsman dat de RVV ook de controles op de vernietiging van afgekeurd materiaal op zich zal nemen evenals enkele taken van het Produktschap voor vee en vlees. Ploeg zei daarbij te denken aan registra tie, weging, kwahteitskeurin- pMyi en baconcontrole. i De Leidae Courant wil tk ba* Grahs en geheel m|bh|Tend n open envelop wider postegel opsturen nmi n Courant Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 1