Mecklenburgerbrug: Geboren in 1661, pas gedoopt in 1915 lezers Visser't Hooft levensvatbaar in Leiderdorp Pruil VERGUNNING TEN ONRECHTE VERLEEND >EN/REGIO QeJidócQowuvnt WOENSDAG 23 JANUARI 1965 PAGINA 13 had het jaar tevoren ook al de Vierde Waardbrug aan de Zuidsingel gebouwd, zodat men hem kende. Toch schijnt hij geen Leidenaar geweest te zijn, althans zijn naam is ver der nergens in de meest voor de hand liggende archieven aangetroffen. De naam Van Buytenvest. die in Leiden vrij veel voorkwam, is niet uniek, de eerste dragers van die naam hebben buiten de vest gewoond en omdat iedere stad een vest had, kan die naam overal ontstaan zijn. Heel wat Leidse Van Buytenvesten ble ken ook kortere of langere tijd onder Leiderdorp of Zoe- terwoude gewoond te hebben Misschien was deze Dirck Lo- dewijckszoon een metselaar die eigenlijk op een van de dorpen in de buurt woonde, maar alleen door de geweldi ge hoeveelheid metselarbeid in Leiden aangelokt was hier zijn geluk eens te proberen. Bij een stadsuitbreiding was er nu eenmaal altijd een grote maar tijdelijke vraag naar bouwvakkers, die dus van heinde en verre kwamen De brug had als stenen brug niet veel meer dan de zes jaarlijkse schoonmaakbeurten nodig. Maar zo eens per eeuw moet ei toch wel eens een grote beurt volgen. Op 29 mei 1752 besloot het stadsbestuur, ..oculaire inspectie genomen hebbende (dus met eigen ogen geïnspecteerd hebbende) van de slegte en dangereuse (ge vaarlijke) toestandt van ver- scheyde steene bruggens. leg gende over de Korte- en Lan- gegraft (volgen de namen van vijf bruggen), alsmede op de Suvdcingel de bruggens over de Oranjegraft en Waartgraft, hebbenna aandagtige deli beratie (beraadslaging) daar toe te versoeken en te com- mitteeren de twee outste Bur- gemeesteren en drie outste schepenen...en vermits geble ken is dat baldadige persoon- en of jongers zig enige tijd niet ontsien hebben om de materiaalen of steenen. waar mede de bruggens of andre stadswerken werden gerepa- reert. in 't water te smijten, zijn de schout en schepenen versogt geworden eens na te zien de keure (verordening) tot weeringe van het breec- ken der straaten en "t in 't water gooyen van steenen". De twee burgemeesters en drie schepenen rapporteerden op 22 juni 1752 over de brug gen: de Mecklenburgerbrug diende behoorlijk en volledig gerepareerd te worden door het stadspersoneel. omdat een aanbesteding niet goed moge lijk was Daarna duurde het weer ruim een eeuw, voor op 28 februari 1876 Simon van Leeuwen voor 1825.- een ingrijpend karwei aannam. Het gewelf (de korfboog) was blijkbaar bouwvallig geworden en ge heel naar de gewoonte van de tijd werd de stenen boog ver vangen door een plattere van gietijzer. Nadat Van Leeuwen de boog weggebroken had, moest hij twee buitenliggers en vier binnenliggers van ij zer aanbrengen, met daarop 32 platen grenenhout van 6 centimeter dik, waarop geas falteerd papier kwam en daarop weer de straatkeien De aanneemsom van 1825.- is iets geflatteerd, doordat Van Leeuwen ook een brug getje over de Zijdgracht (thans Korevaarstraat) van een nieuw brugdek diende te voorzien. I\aam De brug werd altijd aange duid met omschrijvingen als „de brug over de Oranje- gracht bij de Zuidsingel", maar een echte naam had hij niet. Toen in 1915 gemeente archivaris Overvoorde ge vraagd werd naar de namen van alle toen beslaande brug gen, kon hij van deze brug geen oude naam vinden. Met de directeur van Gemeente werken. ir. Driessen. kreeg hij daarna opdracht vóór de naamloze bruggen een naam te verzinnen. Waar de Oran jegracht al een Oranjebrug kende, zal de fantasie niet erg geprikkeld hebben hoeven te worden om voor de volgende brug de naam Nassaubrug te vinden. De derde brug heette al van oudsher Waardkerk- brug en voor de vierde brug werd weer teruggegrepen naar het koningshuis: prins gemaal Hendrik von Mec- klenburg-Schwerin gaf er zijn naam aan. Of hij de naar ht m genoemde brug ooit betreden heeft, is niet bekend. Mogelijk hebben er wel al eeuwen eer der uit Mecklenburg afkom stige personen van de brug gebruik gemaakt. Zo is het wel waarschijnlijk dat iemand als Pieter Reymersz. van Mackelenburg, die kort voor het overlijden van Adriaen van Rijn. een broer van Rem brandt. de helft van diens mo len kocht, ooit over de brug gelopen heeft Misschien heeft hij er ook wel eens met de molenaarsschuit onderdoor gevaren De verdere geschiedenis van de Mecklenburgerbrug ligt nog maar kort achter ons. De sloopwoede in de buurt zorg de ervoor dat alle huizen te gen de vlakte gingen en de gracht gedempt werd. Berouw komt na de zonde en de ge meente besloot de gracht weer in ere te herstellen Als gevolg daarvan werd op 2 de cember 1977 aanbesteed het volledig vernieuwen van deze brug en de Nassaubrug Dat deze bruggen van beton ge maakt werden met een bekle ding van metselwerk, spreekt vanzelf: zij kunnen ook heel wat meer en zwaarder ver keer verdragen. Dit karwei is in 1978 geklaard: voor de Mecklenburgerbrug was een werktijd van 110 werkbare dagen vastgesteld. Sedertdien is de brug al weer een onmis baar stadsgezicht op die plaats geworden. Bruggen, we maken er allemaal gebruik van. Zeker in een water rijke stad als Leiden zijn het on misbare schakels in het wegen net. Veel aandacht is er nooit aan de Leidse bruggen besteed. De stilte rond de Leidse bruggen is met de presentatie van het Brug- genboek al gedeeltelijk „ver stoord". Het Gemeentearchief aan de Boisotkade hoopt van 9 tot en met 29 augustus 1985 in De Waag de tentoonstelling „De Leidse bruggen" te houden. Als inleiding op deze expositie ver schijnt in deze krant een serie ar tikelen over Leidse bruggen. Het zijn geen technische verhandelin gen, maar historische verhalen waarin een brug als leidraad dient. De gegevens zijn verza meld door een werkgroep van historisch geïnteresseerden, die veel van de geschiedenis van de Leidse bruggen heeft uitgezocht. Samensteller is de begeleider van deze werkgroep, de heer P.J.M. de Baar van het Gemeentearchief. Kees van Herpen tekent voor de eindredactie. De reprodukties zijn van fotograaf Wim van Noort. Vandaag verschijnt het achtenzestigste artikel in deze se rie. pieerde voor ze uit handen gegeven werden, maar moge lijk was dit te duur. Ontwerptekening of niet, op het bestek van Van Noort werd op 19 maart 1661 de bouw van de brug aanbesteed in Burgemeesterenkamer op het Stadhuis ten overstaan van de schepenen Hendrick Meyster en Willem van Schil- peroort. Om een aanbesteding rechtsgeldig te laten verlopen moesten er altijd twee schepe nen aanwezig zijn van de acht die er ieder jaar van St. Jacob (25 juli) tot St. Jacob in func tie waren. Schepenen hadden heel wat taken te verrichten buiten het uitspreken van vonnissen in strafzaken en burgerlijke zaken en dit leid de al snel tot een soort specia lisatie. Twee schepenen, meestal de oudste en de jong ste, bemoeiden zich meer spe ciaal met openbare werken en zaken op bouwkundig gebied, zoals het inspecteren van ille gale of over de rooilijn ste kende bouwwerken en met burenruzies over al of niet ge meenschappelijke muren. Deze twee schepenen waren meestal met de titel Schepen- meesteren getooid. Deze schepenmeesteren hoor den op 19 maart 1661 Dirck Lodewijcksz. van Buytenvest /'280 vragen voor het metse len van de brug binnen zes weken, waarbij hij zo snel als mogelijk was (wellicht het weer toeliet) zou beginnen. Hij beloofde om volgens het bestek echt vakwerk te leve ren „na loot, rij ende draet en tot prijs van meesters hen dies verstaende", dus alles zodanig dat het met een lood lood recht zou blijken te zijn, met een rij (een lange stevige lat) gecontroleerd kon worden of er geen stenen naar voren uit staken en met een draad om te zien of er geen krommin gen in het metselwerk zaten. Wanneer meesters, vaklieden, die verstand van dat werk hadden, het gemaakte zouden prijzen, kon de opdrachtgever Gezicht op de Mecklen burgerbrug vanaf de Oranje gracht. Foto Van Buytenvest. die het ste nen gewelf (het wuift) moest afreden en penselen, dus met een kwast ieder putje met tras of kalk zorgvuldig dichtstrij- ken, heeft blijkbaar tot volle tevredenheid gewerkt. Hij 'kening Van Noort een tekening j deze brug gemaakt heeft, u niet meer na te gaan; als »en geweest is, bestaat die in ieder geval niet meer. was immers gewoonte om ekening aan de aannemer geven, die hem bij het k gebruikte. Er is heel fallig zo'n op het werk ge vierde brug over de gerekend Nieuwe Rijn, is Mecklenburgerbrug. daar aan de Zuid samen met de en de een trio te naam „De Bruggen" van het op de hoek Kijfgracht en Zuid- verklaart. Dit trio meer dan driehon- jaar oud en maar »»i6 veranderd. Uiter- «d hebben de eeuwen tol geëist en geen de drie bruggen is dezelfde als die 1660 gebouwd werd. Mecklenburgerbrug is iddels al de derde op deze plaats. n 1601 gegraven Zuidsin- verd in 1658 verbreed tot huidige breedte. In 1659 ,te de uitbreiding van de met het Herengracht- ingelgebied en de Haver- -ortbuurt. Uiteraard kon alles tegelijk aangepakt en en zo duurde het tot najaar van 1660 voor de jegracht gereed was. In finter kon er niet gemet- worden omdat de strenge ers van toen gemakkelijk de zouden kunnen toe gen aan pas gemetselde m. Van die „winterstop" stadsmeestermetselaar r Jansz. van Noort onge- eld gebruik gemaakt heb- oor het schrijven van de kken voor de in het vol le seizoen te bouwen nbare werken. Ook zal hij n de nodige tekeningen ge- akt hebben, al werd niet i ieder bouwwerk een ont- ■p gemaakt. In het geval de bruggen over de Oran- acht had Van Noort de dat ze niet allemaal naar bestek gebouwd konden raen, zodat hij voor vier fegen in totaal drie bestek- £moest maken. De Mec- hburgerbrug vereiste een irt bestek omdat die niet ht, maar scheef over de cht kwam te liggen. De Mecklenburgerbrug door Wim van Noort gefotografeerd op 22 januari 1985. Erg veel is er niet veranderd. Men kan zich voorstellen dat bij een langdurige bouw en het steeds maar opvouwen van het papier, zelfs in regen en wind, dit totaal versleten was als de bouw gereed was en dus in de haard verdween. Om deze reden zijn de wèl in archieven bewaard gebleven tekeningen vrijwel uitsluitend ontwerptekeningen, die voor een kleiner of groter deel niet uitgevoerd zijn. Men moet deze ontwerptekeningen dan ook met de nodige voorzich tigheid bekijken. Het is na tuurlijk wel vreemd dat men niet eerst de tekeningen ko- bruikte tekening bewaard ge bleven. omdat de aannemer hierop zijn kwitantie voor de ontvangst van zijn aanneem som geschreven heeft. Dit stuk papier is door het veel vuldig opvouwen zo gesleten, dat er enkele keren stukken papier, meest drukwerk, aan de achterkant tegen geplakt werden. Maar zelfs deson danks ziet het er uit als een vodje papier. Brieven graag kort en duidelijk geschreven De redactie behoudt zich het recht voor ingezon den stukken te bekorten itegentocht (4) Inzenden anderen heb ik een heerlijke schaats- beleefd, dank zij het ief van Leiden Leeft ijn Elfstegentocht. Uit tikel in de krant had ik n al begrepen, dat de or- I tie met enige kunst- en erk tot stand was geko- maar een kniesoor die ver zeurt. Ik kijk nu al ar de volgende editie Elfstegentocht. J. van Dijk LEIDEN *(S) de Elfstegentocht zon- liddag hoorde ik on- wat gerppr over de ;it van het ijs. Ik vond st prachtig, dat er nage- iras de baan te verbete- u kwam tenminste een lein beetje tot uiting hoe een heuse Elfsteden- can zijn. Een idee voor ;anisatie: organiseer de de keer een toertocht en ast een wedstrijd over inden. Met een afstand rond 200 kilometer. Ik van overtuigd, dat zo'n kan uitgroeien tot een statie van nationale al- eker omdat er uit Fries- de toekomst toch geen rentie te duchten is. C. Stikkelorum LEIDEN LEIDERDORP De depen dance van de christelijke scho lengemeenschap Dr. W.A. Vis ser 't Hooft bestaat alweer tien jaar in Leiderdorp. Aanvanke lijk bedoeld als een noodge bouw voor de duur van vijf jaar blijkt de dependance, met een aantal van 400 leerlingen dat nog steeds groeit tot een min of meer permanente ves tiging te zijn uitgegroeid. Con rector A. Tieleman verwacht ook niet dat de dependance óóit overbodig zal worden, zelfs niet bij de te verwachten daling van het aantal leerlin gen als* de daling van het ge boortecijfer op de middelbare scholen begint door te werken. „We hebben het rijk er op ge wezen dat het er niet van uit moeten gaan dat de daling van het aantal leerlingen die lan delijk zal optreden ook bij ons zo sterk zal doorwerken. We zitten hier gunstig in Leider dorp, een groeiende gemeente, en bovendien naast de Meren- wijk waar ook veel leerlingen vandaan zullen komen", aldus de heer Tieleman. die tien jaar geleden meeverhuisde naar Leiderdorp. De dependance van het Visser 't Hooft, aan vankelijk gehuisvest in de oude kweekschool aan de Pau- lus Buysstraat in Leiden ver huisde in 1975 naar Leider dorp. Negen klassen werden ondergebracht in noodlokalen aan de „verlengde" Vossius- laan. die later in de nieuw bouwwijk Buitenhof Godfried Bomansstraat werd genoemd. In hetzelfde jaar nog werden er lokalen bijgebouwd, zodat er een volwaardige school ont stond met 17 lokalen, waarvan vier praktijklokalen voor handvaardigheid, biologie, te kenen en natuur- en scheikun de. Deze „noodschool" zou aanvankelijk in 1980 weer moeten verdwijnen, maar ver wierf zich in plaats daarvan een vaste plaats in Leiderdorp. De school is overigens ook op een langer bestaan berekend, want hoewel het gebouw gro tendeels in hout is uitgevoerd zijn de vloeren van steen en is veel gedaan aan isolatie. De ongeveer 400 leerlingen van de onderbouw, eerste, tweede en derde klassen zijn momen teel verdeeld over zestien klassen. Na de derde klas gaan de leerlingen over naar het hoofdgebouw aan de Kager- straat in Leiden. Feest Het tweede lustrum van de de pendance (het hoofdgebouw De dependance aan de Godfried Bomansstraat bestaat 65 jaar) wordt donder dag en vrijdag gevierd. Don derdag starten de feestelijkhe den om 9.45 uur met de bal lonnenwedstrijd. Daarna wor den in de lokalen spelletjes ge daan. waaronder „Reuzens- crabble" met grote speelstuk ken die op de grond worden uitgelegd, en het speciale Vis ser 't Hooft Carrière-spel. Van 16.30 tot 18.30 uur wordt don derdag een open huis gehou den voor alle belangstellen den. Er zal dan een fototen toonstelling gehouden worden waarop de tien jaar in Leider dorp in beeld worden ge bracht. en er is een fancy fair met activiteiten als spijkers slaan en ballen gooien, waar verder van alles kan worden genuttigd, van broodjes en kaas tot Mexicaanse taco's. Vrijdag wordt tussen negen uur en half twee een sportzes- kamp gehouden in sportzaal Op Dreef in Leiderdorp, die .wordt afgesloten met een esta fette tussen leraren en leerlin gen. Om vier uur wordt een besloten bijeenkomst gehou den voor docenten, oud-docen ten, medewerkers en oud-me dewerkers en daarbij zal het docentencabaret optreden Economisch wel en wee Aan de Nieuwe Rijn 44 is „De Boeken Stunt", winkel in boeken gevestigd. Aan de Nieuwe Rijn 108 is Videotheek „Hollywood" op geheven. Aan de Kwartelhoek 6 is Theo Peters Autorijschool (E. Megens) opgeheven. Timothy Offsetdrukkerij ge vestigd aan de Bruggestraat 8 is verplaatst naar Opaalstraat 38 Aan de Oosterdwarsstraat 10a is de Werkvereniging „So What", klh. in eigenvervaar- digde dames- en herenboven- kleding enz., opgeheven. Aan de Franchimontlaan 14 is Nancy Hoogwerf-de Heer, pedicurebedrijf, gevestigd. Elsje Panet, amb. handel op dag- en weekmarkten in kunstnijverheidsprod. en kle dingstoffen, gevestigd aan de Molensteeg 25 is verplaatst naar Joubertstraat 26. Aan de Hooglandsekerk- gracht 39 is „De Lille Potterie" (Anne Pedersen) gevestigd. Firma C. H. Nolet, herenkle ding, gevestigd aan de Boter markt 8-9 is opgeheven Aan de Hooigracht 44 is Mu ziek Servaas-Stryk gevestigd: gekomen van Nieuwe Rijn 19 Aan de Apollolaan 210 is A. Bijl, chiropodist en sportmas seur, gevestigd. Aan de Haarlemmerstraat 299 is „Charty", klh in vrije- tijdskleding en schoeisel, ge- vqstigd.' Aan de Lepelaarsoord 1 is ■G. A. van Dorp, het ophalen en doen verzorgen van chem. te reinigen textielgoed. geves tigd. Aan de Steenstraat 57 is (in de eerder leeggekomen coffee shop restaurant Penelope) Ar gentijns grillrestaurant „El Gaeho" gevestigd. Aan de Havikhorst 76 is J, W. M de Bruin, het aann van timmerwerken van niet bouwk. aard, gevestigd Van de Marislaan 1 is V.S.S.G boekuitgeverij ver plaatst naar Leiderdorp Aan de Burg de Gijselaar- straat 23 is „R.P.P (Relation- Products Promotions) geves tigd Aan de Hoogstraat 5 is '84 een bloemenwinkel gevestigd Aan de Hoge Rijndijk 318 is „Duikbedrijf Stroo", gevestigd Aan de Haarlemmerstraat 271 is „Koffiebar Nicolet". koffiebar/broodjeszaak, geves tigd Mczik De toneelgroep Mezik speelt morgenavond in het pand Caeciliastraat 18 het stuk ..Herenovereenkomst" Het stuk gaat over een man die een relatie wil hebben met een homohoer De voorstel ling begint om half negen, de toegangsprijs bedraagt vier gulden. Volksdansen Ouderen kunnen vrijdagmid dag 25 januari weer terecht in clubhuis Matilo aan de Zaanstraat 126 voor de volks- dansinstuif Deze bijeen komst begint om twee uur. de deelname kost een rijks daalder. Bingt o In clubhuis Matilo aan de Zaanstraat 126 wordt vrijdag avond een bingo gehouden De bijeenkomst begint om acht uur en is toegankelijk voor personen van 16 jaar en B en W Leiderdorp op de vingers gelikt LEIDERDORP Burgemeester en wethouders van Leiderdorp hebben ten onrechte aan het autoreparatiebedrijf Bavelaar een vergunning verleend voor de verkoop van auto's. Dat is de me ning van de gemeentelijke commissie beroep- en bezwaarschrif ten Enkele bewoners van de Droststraat, gelegen tussen de Van de Valk Boumanweg en de Splinterlaan. waren tegen het besluit van B en W in het geweer gekomen Tijdens de zitting van de commissie beroep- en bezwaarschriften betoogden zij onlangs dat zij veel overlast ondervinden van de activiteiten van het be drijf van Bavelaar. De commissie meent, zo blijkt uit het advies dat over deze zaak is uitgebracht, dat volgens dcbepalingen van het bestemmingsplan detailhandel op de plaats waar het bedrijf ,van Bavelaar is gevestigd, verboden is. De commissie is het met de bewoners eens dat het woonkarakter van de buurt, dat bin nenkort nog wordt versterkt door uitvoering van het woning bouwplan van aannemer Meerburg, te zeer wordt aangetast. De bewoners hebben kunnen aantonen dat vaak verkoop van auto's op de openbare weg plaats vindt. Het college van B en W had geprobeerd de belangen van de omwonenden te beschermen, door aan de vergunning de voorwaarde te verbinden dat de voorraad auto's van Bavelaar in totaal .slechts drie stuks mocht omvatten De commissie beroep- en bezwaarschriften zegt daar van. dat moet worden betwijfeld of aan die voorwaarde zal wor den voldaan, mede gezien in het licht van het feit dat controle op naleving moeilijk is.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 17