Zwitsers houden hun eer als horlogemakers hoog Zelf lijsten maken gaat nu probleemloos ingetogen went van Johannes Schimnier ■■□□□□DEKQ ■■■■■■■■li Lachen om ellende met Van Duinhoven Unieke houtsneden in Rijnsburg W<r Prijzen voor een goede schilde rijlijst van 100 of ƒ250 zijn heel gewoon. Nogal wat mensen proberen daarom zelf lijsten te maken, maar de schuine ver- stekhoeken goed passend en sluitend in elkaar lijmen is voor. menigeen toch een groot pro bleem. Meestal krijgen ze de boel niet echt mooi en goed haaks in elkaar. Met het gloednieuwe Brio lijs twerk is het probleem uit de wereld. Het assortiment aan moderne en antieke profielen is heel groot (ongeveer 50 typen). De lijstprofielen zijn 2 meter lang en ze kosten tussen de 3 en ƒ8 per meter Maar er is meer nodig, want in het lijs twerk zijn in de lengterichting twee haaks op elkaar staande sleuven gefreesd. Je schuift daarin plastic hoekverbindin gen, die gelijk met de profielen in een plastic verpakking wor den aangeboden voor 7. We hebben een proefje gedaan met de verbinders en wat afval- stukjes profiel en het werkt in derdaad feilloos Vanwege de in grootte verschillende lijstprofie len zijn er ook vier maten lijst- verbinders. In een brochure staan bij de profielen welke verbinders daarbij passen. Het beste gaat het verstekzagen (met behulp van een verstek bakje) door gebruik te maken zaag bijvoorbeeld is ideaal, beter dan een gewoon fijn vertand kapzaagje, vinden we. Vervolgens schuift men de lijst- delen in de hoekverbinders tot de opening tussen de verstek- hoeken nog maar een halve centimeter bedraagt. Dan gaat er wat houtlijm tussen en hel verstek kan worden dichtge- voorgrond de hoekverbinders met de laauuuBUDu drukt. Even drogen en de lijst is klaar, met haakse hoeken en to- taal vlak. Ter vervolmaking van het sy steem zijn bij de hoekverbinders plastic spanveertjes verpakt. Je schuift ze in uitsparingen in de hoekverbinders nadat bijvoor beeld glas en een foto met af- dekplaat zijn aangebracht. Ze houden dit alles goed bijelkaar. Moet de lijst later kleiner wor den dan kunnen de hoekver binders opnieuw gebruikt wor- De meeste bouwmarkten en doe-het-zelf zaken verkopen dit nieuwe artikel, dat geïmpor teerd wordt door MacLean in Dordrecht (tel. 078-139500). De gids in het Internationale Uurwerkmuseum in het Zwit serse La Chaux de Fonds drib belt zwijgzaam naar de volgen de vitrine De bejaarde baas sllat de linkerhand voor zijn mond. Zijn ogen staan peinzend achter een fijn brilmontuur. Geestdriftig verhaalde hij een paar tellen geleden nog over Groten uit de historie ..Dat is de afbeelding van Galilei, dit is Einstein En die daar is Daniel Jean Richard, zon vier eeuwen geleden een eenvoudige smids knecht, nu een Grote Zwitser. Een Engelse heer vorge hem eens of hij zijn horloge kon ma ken". Daniel moet volgens de overle vering voor zijn tijd een slim nonnetje zijn geweest Niet al leen repareerde hij het uur werk. hij kopieerde het ook. „Zoals de Japanners later 7" IX- gids haast zich weer naar het verleden, uitgestald in een museum van modern staal, be ton, glas en perspex Voor hef grootste deel ligt het onder gronds. Om de grillen van het klimaat voor te zijn. Tempera tuur, luchtvochtigheid; alles heeft men in de hand. Betrek kelijk kort nog maar, want de nieuwbouw werd pas 10 jaar ge leden in gebruik genomen. L'homme et Ie temps (de mens en de tijd) zoals het in 1902 ge stichte museum heet herbergt niet alleen antieke kostbaarhe den. Digitale klokjes complete ren de collectie die 3000 exem plaren teil en 35 miljoen Zwit serse francs waard is (bijna 50 miljoen gulden). INVASIE Ongeveer in dezelfde periode waarin het museum zijn eeu wenoude verzameling onder gronds de ruimte gaf verspeel den de Zwitsers hun naam als 's werelds grootste uurwerkfabri kant. De Japanners troefden hen af. Het zit de gids in L'Homme et le Temps nog altijd niet lekker. Het in Biel gevestigde bedrijf Ebauches formuleerde in 1982 eindelijk hèt hoognodige ant woord op de invasie van goed kope horloges uit het Verre Oosten Dat kwam in de vorm van de Swatch, een goedkoop, modieus, maar vooral voor Zwitserse begrippen totaal nieuw horloge, dat vooral inte ressant is omdat het de mentali teit van Zwitserse vakmensen danig heeft veranderd. Ebau ches doorbrak een eeuwenlange traditie in Zwitserland, die de industrie bijna fataal is gewor den vereenvoudiging van de techniek hebben de Zwitserse vaklieden altijd minderwaardig gevonden en overmoedig- als men was rekende men teveel op de naam die 'Swiss Made' in de wereld had. De Swatch werd aanleiding voor veel bedrijven om ook zo genaamde 'weggooi-horloges' te produceren; de M-Watch van uurwerkgigant Mondaine is daar een recent voorbeeld van. En de Swatch zelf breekt het ene record na de andere: in een proefperiode in Californie wer den in zes weken honderddui zend exemplaren omgezet, in Zwitserland zelf werden in nau welijks acht maanden 250.000 modellen verkocht. MUNTEN Maar ook op een heel ander ni veau bewijzen Zwitserse uur werkfabrikanten rtog steeds hun naam. Een van hen is Ro land Guyot. Vlak bij het Inter nationale Uurwerkmuseum in La Chaux de Fonds verricht hij er mooi werk. De Zwitser Guy ot, getrouwd met de uit het Noordhollandse Hoorn afkom stige Annemarie van der Salm, is gespecialiseerd in het ontwer pen en vervaardigen er uiterst exclusieve horlogekasten. Hij was de eerste ter wereld die 'munlen-horloges' maakt Op een zeer speciale manier wor den gouden munten overlangs doormidden gezaagd De twee schijven worden 'uitgehold' waarna in de munt een flinter dun uurwerkkaliber -elders vervaardigd- wordt gemon- De Corum-horloges van Guyot zoals zijn vrouw Annemarie er een bezit, in gouden dollar-stuk ken zoals dure Amerikanen ze zich veroorloven of in Arabi sche munten voor schatrijke sjeiks Snobistisch1 Exclusief op z'n minst, peperduur bovenal l'rij/i n van 10. 20 M Zwitserse francs zijn doodnor- GRILL Uniek zijn de gouden polshorlo ges die Guyot maakt in op dracht van enkele gerenom meerde autofabrikanten Rolls Royce, Lanna. Volvo en Merce des Horloges in de vorm van de grill van het autotype Bijzonde re relatiegeschenken zijn het Tot in de kleinste details wordt da ill op m.h.i.ii gi kopfa'0 Talloze behandelingen gaan er aan vooraf Voor het Rolls Roy- ce-horloge bijvoorbeeld, zijn tientallen verschillende mallen, vormpjes en stempels nodig Alles voor het ontwerp wordt bij Guyot zelf gemaakt Het be gint achter de tekentafel en ein digt in een ruimte beneden in de fabriek, waar een jongen en meisie met witte handschoenen aan de Rolls Royce' verpakken IX produktiekosten voor het RR-exemplaar bedroegen maar liefst 20.000 Zwitserse francs. Geen vergelijking uiteraard met 'de ster' die Mercedes in de cho- colodafebriek van Moreau als eenvoudiger geschenk met de hand laat maken. Guyot - in de veertig, afkomstig uit een horlogemakers geslacht, voorkomend - praat weinig over zijn klanten. Tijdens een rondleiding door zijn bedrijf be kijkt hij goedkeurend de monta ge van weer een nieuw pro- dukt. Het wordt de kast van een horloge dat aan twee kanten de tijd gaat weergeven. De ene kant in goud, de andere in zil ver. 't Is maar waar de drager ap een dag zin in heeft. .Voor mensen die. niet meer weten wat ze met hun geld aan moeten", laat Guyot zich ont vallen. Hij vaart er in elk geval wel bij Eeven buiten La Chaux de Fonds in de prachtige Zwit serse Jura, bewonen Roland en zijn vrouw Annemarie met hun dochter en zoon, een sprookjes huis Een gerestaureerde boer derij, rijkelijk gevuld met an tiek. op en top beveiligd. Dat laatste geldt uiteraard ook voor de fabriek. Dik traliewerk voor de vensters in de buitenge vel 'En we hebben rechtstreeks contact met de politie" licht hij toe. Guyot heeft zo n twintig perso neelsleden in dienst. Mensen met -letterlijk en figuurlijk- goud in hun handen. „We we ten wie we in huis hebben" constateert Guyot in correct Ne derlands. Nadfere vragen beant woordt de Zwitser met een glimlach. Het zijn overigens voor het me rendeel mannen die de fijnge- dienen In de hal l netheid. Geen schreeuwende radio's; prikklokken houden de uren bij; in een hoek zoemt een draaibank. Langs de voorzijde van de tafel hangt een soort i goot. Voor het opvangen van wegvliegend goudslijpsel. De vloer is betegeld. Aan het einde van de hal ligt voor de deur een grote openge werkte plastic vlonder. Vlak voor de buitendeur een stugge mat Het bezoek zit erop. „En of u bij het weggaan hier èn daar uw voeten wilt vegen". Je weet maar nooit of er soms een goudsplinter onder een schoen is blijven plakken Die speciale stofzuiger heeft Guyot er in ieder geval al lang uit. Trimagenda: ■■■□□QDHGD ZATERDAG 26 JANUARI BBMM DEN HAAG Laatste deel Drie luikmarathon over 14.06 km en prestatielopen over 2.6, 5.2 en 10.4 km Aanvang vanaf 13.30. Start bij Openluchttheater Zui- derpark. Inschrijven in kantine aan kunslstofbaan Zuidlarenstr. vanaf 12 30 of bij de start. Orga nisatie atletiekver Sparta In lichtingen F. Weverling. tel. 01749 - 47.831. ALPHEN A/D RIJN 25e Jubi- leum Zegerplasloop «-ver 1' -. 3' 6. 10 en 16 km Start* vanaf 14 00. Organisatie sportvcr Rijnstreek. Inlichtingen: J. Wentink, tel 01720 - 37.642 BRIELLE: Vierde wintcrtrim- |«xip over 3, 5 en 10 km Start vanaf 9 45. Organisatie Sport club Voorne Inlichtingen R de Jong. tel 01810-4442 LEIDEN' Coopertest op kunsl stofbaan in Leidse Hout. Start vanaf 1400 Organisatie atle tiekver De Bataven. Inlichtin gen M van Leeuwen, tel. 01717-6689 NOORDWIJKERHOUT Jubi leum Vikingloop over 2' .-. 5 en 10 krn Start om 14 00 Organi satie atletiekver Noordwijkse Strandlopers Inlichtingen C de Jong. tel 02522 15 883 OUD-BEIJERLAND 6e Fak kelloop over 2' 5 en 10 km Start vanaf 18 30 Organisatie atletiekver Spirit Inlichtingen. P Rekker, tel 01860- 15 349 ROTTERDAM Metroloop over VA, 5, 10. 15 en 20 krn Start vanaf 1200. Organisatie: atle tiekver. Metro. Inlichtingen: J. Lagendijk, tel 01857 -2557 WADDINXVEEN 7e Sprok- kelloop over 2, 3".- en 10 km Start vanaf 15 00. Organisatie: sportclub Antilope Inlichtin gen H Kraan. tel. 01828 - 14.008. HENDRIK-IDO-AMBACHT: 2e Ambachtloop over 2' 5 en 10 km. Startom 10 30 Organisatie: voetbalver ASWH Inlichtin gen A Nap, tel 01858 - 7942. ZONDAG 27 JANUARI WASSENAAR Duinwegloop over 2. 4. K en 16 km Start «»m 1100 bij Wassenaarde Slag Or ganisatie atletiekver Holland Inlichtingen A van der Molen, tel 01719-11 321. DEN HAAG Prestatielopen door de duinen over 2. 5. 10 en 15 km Start om 11 00 sintelbaan Laan van Poot Organisal ie Olvmpia '48 en V en LTC' In lichtingen mevr D van Ame- rongen. tel 070 - 450 549 HAZERSWOUDE DORP Pol- dwloop over 5. 10 en 21 km Start om 1100 Organisatie brandweer-sportcommissie In lichtingen u Sloot, tel 071 131816 Art Tea House, Lange Mare 4, Leiden: Gouaches en olieverfschilderijen van Johannes Schimmer. Tot en met 17 februari. Het is geen toeval dat zijn werk niet in een galerie te zien is, want Schimmer (geboren in 1932) vindt de drempel van een galerie vaak te hoog. Voor het tonen van zijn werk geeft hij de voorkeur aan een meer onge zochte gelegenheid voor het pu bliek om er kennis mee te ma ken. De confrontatie ermee is zo ook directer. Op deze manier wordt de kunst namelijk niet Verwacht: losgemaakt van het directe le ven, maar er midden in gezet. Want koffie en thee betekenen gezelligheid, sociaal verkeer, ge sprekken: je staat geen 'kunst werk' te bekijken, maar het le vert een bijdrage tot het vullen van de leefruimte. In het geval van Schimmer is dat bovendien nog heel terecht, omdat zijn gouaches en olieverf schilderijen door de behande ling van kleur en lijn dicht bij de beschouwer komen. Het is abstract werk: rechthoekige vlakken van overwegend koele kleuren als blauw en grijs, maar afgewisseld met toetsen van bij voorbeeld rood, groen, geel of oranje. De contrastwerking die hiervan uitgaat, boeit. De kleur- vlakjes spelen een spel van we derzijdse beïnvloeding en afsto ting. Hoewel het werk dus geen sta tisch karakter heeft, kenmerkt het zich toch door ingetogen heid. Door de overwegend koe le kleuren heeft het iets ver- door jacqueline kleisen stilds. Het is werk, kan men zeggen, dat 'voor zich spreekt'. Daardoor schept het ook af- >tand ten opzichte van de be- ichouwer. Soms heb je het ge voel dat de fellere kleuren wil len ontsnappen, weg van het oruin, roze en wit, dat er ook in zit. En dan vind je het als kijker lammer dat de schilder ze vast houdt door zijn naar binnen ge keerde harmonie. gouache van johannes schimmer. Lijnen zijn er weinig. Af en toe zichtbaar: ronde vrouwelijke nauwelijks herkenbare vormen zijn ze aangebracht om kleur- achtervormen en handen, maar een blik in zijn wereld, zijn psy- vlakken te accentueren, in an- vaag, nagenoeg geabstraheerd chisch domein, maar niet te dere gevallen doorbreken ze de en geheel opgenomen in de diep Zo blijft het een aangena- vlakken juist. Als we goed kij- compositie van het schilderij, me kennismaking en gaan wij ken, worden soms vage vormen Schimmer toont ons met deze ons weegs. mAMSTERDAM carré 1020-2252251: Hoofdstad Operette: 'Die luslige Witwe' van Léhar (t/m 31/1 beh ma Robert Long Solo (28/1). concertgebouw «020-7i8m5) Concert- gebouwork. olv Bernard Haitink met het Beaux Arts Trio: Schat 2de symfonie en Beethoven Tripelcon cert (30,31/1) en met koor, sopraan Lucia I'opp en bariton John Shir- ley-Quirk Mozart symfonie K.318 en 2 aria's en Brahms Ein deutsches Requiem (6.7/3). Ned. Kamerork. olv Antom Ros-Marba met pianiste Eliane Rodrjgues: Haydn 4de symfo nie. Mozart pianoconcert K.414, Ba- dings 9de symfonie en Dvorak sere nade voor strijkers op.22 (16/3) stadsschouwburg (020-242311) Ned Operas!ii ht met Radio Kamerork olv Nicholas Kraemer: 'Orlando' van Handel (5.10.12.15.20/2) en met Ned Kamerork. olv Edo de Waart: Stravinski's The rake's progress' (19.21.24.25.27/2). mOEN HAAG congresgebouw (070-548000) Rcsiden- tic-Ork olv Dimitri Dcmetriades met pianist Shura Cherkavsky Brahms 1ste pianoconcerten Mahler Isle symfonie (7.8/2) en olv Dinutri Demetriades met cellist Sviatoslav Zagursky Schumann ouverture Ge- noveva, Sjnstakovitsj 2de cellocon cert, Berlioz Chasse royale et orage en Janarek Sinfonietta (17/2). Con- certgebouwork. koor met sopraan Lucia I'opp en bariton John Shir ley Quirk, olv Bernard Haitink Mo zart symfonie K 318 en 2 aria's en Brahms Ein deutsches Requiem (9/3) N«il Kamerork. olv Antoni Ros-Marba met pianiste Eliane Ro driguez Haydn 4de symfonie, Mo- z.iri pianoconcert K414, Badings 9de symfonie en Dvorak serenade voor strijkers* op 22 (18/3). Toon Herin, i 10.12.13.16.17/4) lentie-Ork. aerie Vanuit de dertiger en veertiger joren', vier gevar programma's (2,8,16 en 23/3) diligi n ii s i"ïu 164308» Pianist Bruno Leonardo Gelber Schumann sonate op 22, I.is/t Au bord d'une source, Harmonic du soir en Mefisto-Wals en Schumann Eludes symfoniquis (10/2) Mclos Strijkkwartet plus al tist Fran/ Bayer Mozart Kwintet K 516 en Hrahms kwintet op 111 (28 2) rastu ht met Ned. Kamerork olv Edo de Waart met Stravinski's The rake» progress' (16/2). mLEIDEN stadsgehoorzaal 1071-131704) Resi dentie Hrk olv Dimitri Demetriades nu t violiste Isabelle van Keulen Schumann ouverture Genovcva. Tsjaikovski vioolconcert. Berlioz Chasse royale et orage en Janacek Sinfonietta (16/2). mROTTERDAM i>r doelen 1010-112490) Rotterdams Philh Ork olv James Cordon met pianist Kun-Woo Paik en hoornist Pu ter Gouderjaan: Dvorak ouvertu re Carnaval, Mozart hoornconrert K 495. Ravel pianoconcert en piano concert voor de linkerhand en Rimski Korsakow ouverture Groot Russisch Paasfeest (2,3/2) KI zaal Borodin Strijkkwartet Tsjaikovski op 22 2 SUavinski Three pic-ccs en Beethoven op 59/1 (5/2) Smraan Elly Ameling en pianist Rudolf J.m- aen In-deren van Schubert (6/2). Ned Kamerork olv Antoni Ros- f Marti i me t pianiste Eliane Rodri guez Haydn 4de symfonie, Mozart pianoconcert K414. Badings 9de •ymfonie en Dvorak serenade voor strijken op 22 (15/3). 'Leidse Ateliers' Leidse Schouwburg: Vrije produktie 'Wat is er met Meivin van Neil Simon. Met Ton van Duinhoven, Sjoukje Hooymaayer, Ma non Alving, Louise Ruys en Ab Abspoel. Op 25 en 26 januari (20.15 uur). Stel u voor dat u in één van dc enorme wolkenkrabbers in New York woont. Zodra de dubbele ramen open gaan hoort Kijkje achter de schermen voorkinderen LAK-Theater, Cleveringaplaats, Leiden: Jeugdtheater De Zwarte Hand met 'Piccolo Paradiso' van Karei Eykmann. Regie Andy Daal. Met Suus Broekhuysen, John Buysman, Don van Dijke, Rina Galama. Louis Kockelmann. Peter Tinke en Andy Daal. Op 27 januari (15 uur). Iedere zondagmiddag kunnen kinderen vanaf een jaar of acht getuige zijn van het wel en wee van een variétégezelschap. Jeu gdtheater De Zwarte Hand hoeft met 'Piccolo Paradiso' een vrolijke voorstelling, die een kijkje biedt achter de schermen van het theater. Het ziet er niet zo best uit voor het variétégezelschap Piccolo Paradiso. Directeur en confé rencier Charly Roy zit in de ze nuwen, want de manager van de groep wil andere trucs zien Als het peil van de voorstellin gen niet omhoog gaat wil deze mister M. geen geld meer in het gezelschap investeren Maar de genslikker Mario heeft het ge voel dat al die messen hem aar dig de keel uithangen. En Clown Coco kan zijn eigen grappen niet meer waarderen dus waarom zou het publiek er nog om lachen De echo-zange res Coretta wordt ook een dagje ouder. Zij valt meer op dooi haar omvang dan door haar stein. Kortom, het gezelschap ziet het allemaal niet hoopvol in In deze mineurstemming duikt plotseling een onbekend meisje <>p. Ze weet niets van variété dus iedereen zet zich m om haai het vak te leren In de hoop dat er uit haar een waar artieste firoeit, die het gezelschap nieuw even zal inblazen en de impre sario gunstig zal stemmen. Hel loopt allemaal wél even ander* dan verwacht. u een oorverdovend verkeers- geraas, ruikt u het afval van alle bewoners en vliegen de jumbo's bijna uw kamer in. Geen prettige gedachte Het is de werkelijkheid uit 'Wat is er met Meivin van Neil Simon. Deze Meivin, gespeeld door Ton van Duinhoven, wordt alleen al gek van zijn woonomstandighe den. Als hij bovendien werkloos raakt en zijn huis door inbre kers is leeg geroofd, kan de bes te man het allemaal niet zo best meer verwerken. Zijn vrouw (Sjoukje Hooymaayer) probeert er in deze barre omstandighe den het beste van te maken. Dit blijspel van Neil Simon gaat 'niet door voor één van zijn bes te werken. De man, die werken op zijn naam heeft staan als 'Op blote voeten in het park' en 'Sweet Charity', heeft in dit stuk wel alle ellende op elkaar gestapeld. Dat gaat enigszins ten koste van de geloofwaardigheid. Het echtpaar dat zich door alle moeilijkheden moet voortslepen wordt echter zo vlot en knap gespeeld door Ton van Duinho ven en Sjoukje Hooymaayer, dat dit blijspel daarom toch de sjoukje hooymaayer en t moeite waard is. ER met melvin Stedelijk museum De Lakenhal, Leiden: 'Leidse Ateliers', met werk van drie Leidse kunstenaars. Van 26 januari tot en met 8 april. Deze jaarlijks terugkerende ex positie toont ook dit keer weer recent werk van drie Leidse kunstenaars Een losbladige ca talogus begeleidt de reeks ten toonstellingen zodat op deze wijze in de loop der jaren een gedegen documentatie ontstaat over Leidse kunstenaars. Inmiddels is gebleken dat de expositie voor verschillende kunstenaars een springplank naar het succes heeft betekend. De serie heeft bewezen een po dium te zijn voor de jonge kuns ten en stimulerend te werken. Van de huidige serie exposan ten is Aad van Houwelingen de enige die al eerder in De La kenhal is geweest. Van Houwe lingen betekent blaadjes uit een notitieboek met zeer fraaie te keningen en associatieve ge dachten Vervolgens plakt hij ze op een groot doek. Samen vor men de tekeningen zodoende een groot 'schilderij', maar elke din wat is tekening apart bekijken is ook zeer de moeite waard. Museum Rijnsburg, Oude Vlietweg 6: Houtsneden van Gy. Szabó Héla. Tot 14 april. Geopend: vrijdag 19.00-21.00 uur cn zaterdag 14.00-17.00 Werken uit het particuliere be zit van de internationaal la-ken de kunstenaar Gy. Szabó Béla zijn te zien in het Rijnsburgs Museum dankzij de inspannin gen van het Genootschap Oud Kijnsburg. Sommige van deze houtsnedes zijn nog nooit in het westen van Europa getoond Gy Szabó Béla werd in 1905 ge boren in Alba Julia, in Honga rije. Tegenwoordig woont hij in Roemenie, waar hij als Hongaar deel uitmaakt van de Hongaarse minderheid in dat land, met zijn ruim 2'A miljoen mensen de grootste nationale minderheid in Europa. Gy. Szabó Béla ging na het gymnasium studeren aan de TH in Boedapest en beland- Trans-Sylvanie, een gedeelte van Roemenie. De grote werkhxisheid speelde hem parten en daarom ging hij zin hobby, tekenen, uitoefenen. In 1932/1933 debuteerde hij met het hout uitge een expositie en toen werd hij gestimuleerd zijn kunsten eens met houtsneden uit te proberen. De jonge kunstenaar lx-gon met het aan de kaak stellen van de ellende en armoede aU gevolg van de werkloosheid en direct viel de kritiek over hem heen. Sindsdien heeft Gy. Szabó Béla zich geworpen op de natuur, bosgezichten, rivieren en dieren en sindsdien ook is de kritiek steeds milder geworden en ver wierf de kunstenaar zich een plaats onder de groten van de wereld Zijn werk is daarna in tal van landen te zien geweest. Ook één keer in Nederland en wel in 1952 in het Prentenkabi net in Leiden. Gy. Szabó Béla heeft zich in zijn leven geworpen op het thema van Dante's Divinia Comedia. Dat heeft hij in hout uitgesne den om daarna aan zijn levens werk te beginnen: De openba ring van Jezus aan Johannes. Dit Immense wei k heeft hij in middels afgerond Bij elk hoofd stuk heeft hij een houtsnede ge maakt. Met indrukwekkende, fascinerende beelden heeft hij i l l

Leidse Courant | 1985 | | pagina 15