Us kraakt bij finish van Hans van Helden *v- ^Amateursport heeft grote mogelijkheder; .onder Glasbergen op valreej J langs Cleijn Duin: 4-3 sportuitslagen „ALTERNATIEVE ELFSTEDENTOCHT" TOCH GEREDEN De Rooy verspeelt eerste plaats in Parijs-Dakar Tips voor Nootdorp SPORT CcidócSomant DINSDAG 22 JANUARI 1985 PA Moses voor de rechter LOS ANGELES Tweevoudig olympisch kampioen Edwin Moses moet op 29 januari voor de rechter verschijnen wegens het uitlokken van prostitutie. Moses werd onlangs met 81 anderen gearresteerd in Hol lywood. Hij zou getracht hebben een politie-agente over te halen tot pros titutie. De maximale straf die op dit vergrijp staat is een gevangenisstraf van zes maanden of een boete van 1000 dollar of beide. Moses zal niet vervolgd worden wegens het bezit van marihuana. De hoeveelheid ma rihuana. die de politie aantrof in het dashboardkastje van zijn auto. was te gering om er een zaak van te maken. Dick Tempelaar weg bij DEVJO DEN HAAG Dick Tem- pelaar vertrekt aan het ein de van het voetbalseizoen bij zaterdagclub DEVJO. Tempelaar werkte twee jaar bij de Voorburgse vereni ging- Chiel Jansen heeft zijn con tract bij Blauw Zwart ver lengd. De trainer heeft voor één seizoen getekend. Spectaculair De attente fotograaf was weer ter plekke jn Seefeld en kon daardoor dit altijd weer spectualaire plaatje maken. Door de vertekening lijkt het alsof de ski springer afgaat op het dak van een kerk in Innsbruck. De foto werd ge maakt tijdens de training gisteren voor de teamspring- wedstrijden van vandaag. Tweede goud voor Bie SEEFELD De Noorse Anette Bie heeft in See feld haar tweede gouden medaille tijdens de strijd om het wereldkampioenschap Noorse num mers veroverd. Nadat de Scandinavische studen te zondag al de tien kilometer had gewonnen, ze gevierde zij ook op de vijf kilometer. In het veld van 61 skiloopsters eindigde Gita Kappetein als 59e en Bianca Teeling als allerlaat ste. De Zwitserse skister Michela Figini zette haar reeks van overwinningen in de strijd om de we reldbeker voort. In St. Gervais zegevierde de olympisch kampioen van Serajevo op de afdaling voor de zevende keer in dit seizoen, ditmaal bij de reuzenslalom. De voor Luxemburg uitkomende skier Marc Gi- rardelli won in Wengen een slalom meetellend voor de strijd om de wereldbeker. Het was voor de Oostenrijker zijn zesde zege van dit seizoen. Bestuurslid KNWU stapt op EPE Cor Splinter, KNWU-districtsbestuurder in Gelderland, heeft aan de Wiel- renunie laten weten niet lan ger voor deze functie beschik baar te zijn. Reden hiervoor is de onenigheid tussen Splinter en de wielervereniging De IJsselstreek, die ertoe leidde dat Splinter enige weken gele den uit deze vereniging werd gezet. Splinter is van mening dat zijn privéleven en maat schappelijke positie door de af faire zodanig in het gedrang zijn gekomen dat hij niet lan ger meer als districtsbestuur der kan functioneren. Start en finisl^ j, wielerronde op Duindigt WASSENAAR Er"" een kans dat de Ron? .j[' Zuid-Holland op 16 mar. r en finisht op de paai. van Duindigt. Zowel <Ti_pn« als de KNWU ondefffj": deze mogelijkheid, dier -n perd door de paardesf moC| reld omdat op 16 rnaarioerdc het draf- en renseiz; yan Duindigt weer een neemt. Voor 1 februac.- de wielerunie hebben of het wielerpeloton PL P „L- u,nmr E oep 1 -iteke LEEUWARDEN Elke vergelijking met de Elf stedentocht ging mank. Slechts een paar honderd mensen waren gisteren op de finish van Hans van Helden, die de tocht giste ren toch reed, op de Bon- kevaart afgekomen. In de druilerige regen volgde een korte huldiging op de polderdijk, waarna het ijs onder de kleine horde en thousiasten begon te be zwijken. De meeste getui gen van de finish van deze „alternatieve elfste dentocht" zochten - net als Van Helden - snel een droger heenkomen. Op meer dan een uur achter Van Helden eindigde nog een tiental volhouders. Naar schat ting een tien procent van het aantal dat 's ochtends om streeks zes uur in Leeuwarden bij de Boksumerdam het ijs op ging om de route van circa 200 kilometer af te leggen. Van Helden was om half zes ge start. Hij legde de tocht net binnen de elf uur af: tien uur, 59 minuten en 28 seconden. Dat had ook tien uur kunnen zijn geweest, maar op het Slo- termeer was hij in de duister nis de juiste richting kwijtge raakt, en dat scheelde hem nogal wat tijd. Het verblijf van Hans van Helden in Friesland was ove rigens van korte duur. Meteen na afloop van de tocht begaf hij zich op weg naar huis om te slapen. Aanstaand weekein de is de schaatsveteraan - ko mend voorjaar wordt hij 37 - voor Frankrijk als deelnemer aanwezig bij de Europese schaatskampioenschappen in het Zweedse Eskilstuna. Met het volbrengen van de tocht langs de elf Friese steden ging voor Van Helden een vu rige wens in het vervulling. Nu de kans om de route te rij den er was, greep hij die aan. „De baan lag er, dus waarom niet". Makkelijk schaatsen was het niet. „Het ijs werd steeds zach ter", aldus Van Helden. „Het was net of ik over een pakje boter reed". Op het traject waar de meeste rijders in de problemen kwamen, zo tussen Franeker en Bartlehiem. on dervond ook Van Helden moeilijkheden. „Maar ik dacht: gewoon doorschoffelen, dan kom je er vanzelf". In Dokkum overwoog hij nog schaatsen met brede ijzers on der te binden, maar daar zag hij vanaf. Om half acht Een uur na de finish van Hans van Helden kwamen Franke Boiuwstra en Sjouke Zonder land aan. Het tweetal uit het Friese Scharsterbrug afkomsti ge: doorgewinterde lange -af standsrijders was om half acht gestart en kwam dus uit op tien uren schaatsen. Sneller dus dan Van Helden. „Het was best te doen", zo vertelde Franke Bouwstra. „Maar op de Hans van Helden zoekt de wal op na de finish van zijn tocht. eerste kilometer ben ik wel tien keer gevallen. Toen heb ik wel even gedacht: als de hele meute hier langs komt, dan moeten zij wel heel voor zichtig zijn. Je hoeft hier niets uit te halen". sen bij Sloten begonnen te re genen, het ijs werd moeilijker begaanbaar zo voorbij Frane- ker. Op de Blikvaart stond het ijs volgens Bouwstra als een omgekeerde V. „Je had aan beide kanten maar een heel smal paadje. Het was toen echt Was het na twee uren schaat- dat we zeiden: nu moeten we ons schrap zetten. Eigenlijk hebben we ons niet gehaast. Ons doel was niet zo zeer de tocht uit te rijden, maar aan de weet te komen waar wij voor zouden komen te staan als de tocht werkelijk doorgaat", al dus de 37-jarige veehouder. Hijzelf reed de tocht niet eer der, Zonderland (in 196? Beiden kwamen overig de conclusie, dat zo'n to of woensdag voor 16.00HarU sen een onmogelijkheid tw geweest. Het ijs zou hkoen, toegestaan hebben. van e tisch FEDDEi van gekr De auto van Jan de Rooy in actie. LA SOMONE Op de voor laatste dag van de zevende ral ly Parijs-Dakar is Jan de Rooy de leiding in het vraehtwagen- -klassement kwijtgeraakt. De wedstrijdjury bestrafte de Ne derlander om nog onduidelijke redenen met een straftijd van vijftien uur, waardoor de Westduitser Capito de kop overnam. Een mogelijke rol in de beslissing van de jury speel de de overschrijding door De Rooy van de maximum tijd in de voorlaatste, zeer zware etappe. De coureur kwam na melijk ruim anderhalf uur na de controle binnen. De overge bleven deelnemers, dertig bij de motoren en 106 bij de wa gens, zijn inmiddels in Senegal aangekomen. Vandaag rijdt de karavaan naar de hoofdstad Dakar, het eindpunt van de monster-rally. STAATSSECRETARIS VAN DER REUDEN LEIDEN Staatssecreta ris Joop van der Reijden heeft zich tijdens een refe raat voor de Leidse sport- v/ereld optimistisch uitge laten over de toekomst van de amateursport. Voor een gehoor van veertig sportbestuurderen in de kantine van voetbal vereniging DOCOS dicht te hij de amateursport grote mogelijkheden toe: ,,Wel zal die er in het jaar 2000 dat is maar vier TVdA-kabinetten verder heel anders uitzien; an ders in zijn beoefenaren en anders in de wijze van beoefenen". De sportvriendelijke staatsse cretaris van WVC lichtte in een goed gebracht en begrijpe lijk verhaal nog eens de kern punten uit de nota Accenten Sportbeleid toe. Hij wees erop, dat het „potentiële sportbe- stand" aan het vergrijzen is, dat vrouwen en culturele min derheden meer in sport geïnte resseerd raken en dat de vrije tijd toeneemt. Van der Reijden constateerde ook, dat de belangstelling voor de veteranensport toenam: „De belangstelling voor sport neemt slechts in drie leeftijds fases belangrijk af. Na de lage re school vertoont de jeugd minder interesse voor sport en ook na de middelbare school. Verder is er op 35-jarige leef tijd een teruggang te bespeu ren. Dat heeft te maken met de „midlife crisis"; wat houdt dat eigenlijk in? Je bent uitge keken op je vrouw, je baas en de televisie". Als de (amateur)sportwereld goed zou inspelen op de door hem geschetste ontwikkelin gen, voorzag de staatssecretaris grote mogelijkheden voor de amateursport. Na zijn betoog kreeg de zaal gelegenheid om vragen te stel len. Van der Reijden: „Ik heb in de krant gelezen, dat die mogelijkheid er zou zijn; in een notitie van mijn ambtena ren was overigens vermeld van niet". Ook de vragenron de leverde niets nieuws op. Alsof de vragensteller een knop omdraaide, volgde het minutenlang soms niet ter zaken doende antwoord van de bewindsman. De secretaris van de Leidse Sport Federatie, Lodewijk Kallenberg, richtte Zich met een vrij directe op merking tot de staatssecretaris: „Zwaar gesubsidieerde activi teiten op sport gerichte activi teiten in buurthuizen zijn vaak concurrerend voor de plaatse lijke sportvereniging". Kallen berg wist een voorbeeld, waar een gymnastiekvereniging voor een middagje gym vier gulden moest rekenen en een buurthuis voor één gulden de zelfde activiteit onpv/^ De secretaris van de- kreeg nauwelijks ant Wel vond Van der Reij'J stelling dat het hie* „zwaar gesubsidieerde") teit betrof overdreveii gaat maar om een par joen..." „Ik móet wel volhouden. Mijn eerste zorg is dat ik uit de put moet komen Dat kan ik mentaal wel willen, maar als het lichamelijk niet lukt. Ik wil best vechten, maar ik moet ook eens een gevecht kunnen winnen. Soms denk ik dat ik volstrekt kansloos ben, dat dit een heel oneer lijk gevecht is. De ene dag voel ik me beter dan de an dere. Als ik me goed voel doe ik ook meer. Dan heb ik met een geen erg meer in de mijn handicap. Maar er zijn nog zoveel dagen dat ik me be roerd voel... Ik probeer een paar keer per dag een stukje te fietsen op de home-trainer, maar ik heb geen kracht en geen conditie meer. Na een jaar stil zitten blijf daar wei nig van over Zeker niet als ie al 45 jaar bent, zoals ik Want wat loop ik nou? Als ik dertig, veertig keer per dag die kamer heen en weer loop is het veel. Zo verstrijken mijn dagen; zitten, liggen en wachten op beterschap...". (Ajax' voormalige assis tent-trainer Hassie van Wijk in Het Parool) „Met dit weer, als het ook maar een béétje vriest, begint mijn bloed al te kriebelen. Ik geniet ervan. Elke dag nog. Van het schaatsen. Van het coachen. Van het hele gebeu ren. Maar vroeger was dat natuurlijk nog veel erger. Vroeger, toen alles nog op natuurijs moest, had je hele maal geen rust. Als het begon te vriezen, zocht je de schaatr sen op en de andere dag reed je al een wedstrijd. Dan deed je niet aan ijsgewenning, dan was het meteen los over drie afstanden". En: „Als een zi- geunerploeg trokken we door het land. Er werd als een gek gereden. Hard rijden was het parool. Hoe we het deden, hinderde niet En als die vorstperiode dan vijf dagen duurde, dan kwam het er meestal op neer dat je ook vijf wedstrijden achter elkaar reed". (Oud-schaatscoach Egbert van 't Oever in de Haag- sche Courant) „Ik doé dit werk al een klei ne twintig jaar Mij verveelt 't nog niet en zolang die jon gens er plezier in hebben, heb ik 't dubbel. Kijk, ze heb ben natuurlijk allemaal de hogeschool van het voetbal doorlopen. Mijn taak is het ze te laten beseffen dat ze toch een zekere verplichting heb ben aan de Besloten Ven nootschap der Oud-Interna tionals". En: ..Al naar gelang de ligging van de club kom je dan uit tussen de 3 en de 5000 gulden. Een koopje toch als je dat vergelijkt met een Hans van Breukelen, die 1500 gul den durft te vragen voor een half uurtje penalty's stoppen. Voor twee keer dat bedrag kom ik met zestien man. En stuk voor stuk namen waar Van Breukelen nog een pun tje aan kan zuigen". (Joop Stoffelen, coach van de oud-internationals, in Panorama) Daphne Jongejans ...leuk werk... „De Mos zei dat ik niet goed genoeg was voor Ajax. Hier bij Liverpool denken ze daar anders over. Eigenlijk zou ik De Mos nog dankbaar moe ten zijn ook. want zonder hem had ik hier nu niet geze ten". En: „Jammer dat hij nooit mee voetbalde in de partijtjes. Ik denk dat hij wel wist dat hij zich daar maar niet aan moest wagen. Er wa ren iets te veel jongens die er echt op zaten te wachten om hem met een fikse sliding duidelijk te laten voelen hoe zeer ze De Mos waardeer den". En: „Kijk, hier bij Li verpool hebben ze het beter begrepen. Op zaterdag geef je je voor honderd procent en de rest van de week wordt er ontspannen getraind. Bij Ajax willen ze zo graag een topclub zijn door de week, maar internationaal is Ajax nog steeds nergens". (Voetballer Jan Mölby in Nieuwe Revu) „Dit betekent een enorme promotie voor onze sport. De meeste mensen in Nederland denken dat langlauf een soort veredeld wandelen in' de sneeuw is. Nu kunnen ze een goed beeld vormen, van mij mag er drie maanden sneeuw liggen. Ook voor onze pupillen is dit een uit stekende gelegenheid om in tensief te trainen. Die klein tjes moeten in de toekomst de top gaan vormen. Er is echt wel talent, maar dat moet de kans krijgen om veel in de sneeuw te trainen. En dit is voor ons nog een goedkope mogelijkheid ook". (Langlauf-bondscoach Sid ney Teeling in De Tele graaf) „Als ik hier goed spring, dan win ik Maar als het wat minder gaat, dan staan er zo acht voor je. In Nederland hoef ik niet echt mijn best te doen Daar win ik hoe dan ook. Maar hier win je alleen als je geen enkele fout maakt. En zo hoort het na tuurlijk ook". En: „Omdat ik een scholarship heb, mag ik jammer genoeg geen fotomo del zijn, want dan zou ik de studie zelf kunnen betalen. Ik heb laatst voor Edgar Vos in Sarasota. Florida een mo deshow voor een goed doel mogen doen, voor de restau ratie van een opera. En dat was heel leuk werk. Maar ik zou op dit moment mijn stu die en sport niet op willen geven. Over vier jaar kan ik altijd nog zien". (Schoonspringster Daphne Jongejans, studerend en trainend in Amerika, in het Algemeen Dagblad) „Laat ik het zo zeggen: ik speel al bijna negen jaar in ternationaal hockey. Ik heb de halve wereld gezien. We reldkampioenschap in Bom- Hassie van Wijk ...strijd... bay meegemaakt. In Amstel- veen Europees kampioen ge worden. In hetzelfde stadion de Champions Trophy mee helpen veroveren. Ben door die resultaten op de radio te horen en op tv te zien ge weest. Ik heb als hockeyer mijn mening mogen geven. Dat alles houdt in dat er een soort verzadiging optreedt. Het behoeft niet zo nodig meer. De echte motivatie, die je kent uit de beginjaren, ebt langzaam weg. Daar ontkom ik; daar ontkomt niemand aan. Wim van Heumen niet. Pierre Hermans niet, Ties Kruize niet en ga zo maar door. Onlogisch? Helemaal niet. Volkomen menselijk. Als er in een groep van zes tien man één speler is die met dat probleem zit, vangen de anderen dat wel op. Maar, het mag duidelijk zijn dat er in de olympische ploeg te veel waren die de drang naar optimaal presteren naar ei gen gevoel nog wel bezaten, maar het niet meer konden opbrengen". (Ex-international Tom van 't Hek in Hockeysport) LEIDEN Glasbergen de Best, de ongeslagen koploper in de Leidse zaalvoetbal hoofdklasse, kende gister avond angstige momenten te gen Cleijn Duin: de Rijnsbur gers wonnen maar nipt: 4-3. Bax kende in diezelfde klasse geen pardon met THB Boys: 3- 8. Interregionaal verloor Van der Plas met 1-6 van FV Snoe- kie, terwijl Ceverbo De Maas in eigen hal aftroefde: 1-3. Glasbergen keek tot vier mi nuten voor tijd nog tegen een 1-2 achterstand aan in het duel met Cleijn Duin. Floor Schaap en Aad Koelewijn hadden na de openingstreffer van Anne Ouwersloot raak geschoten. Ook nadat Huug Aandewiel en Nico Zwaan Glasbergen aan de leiding hadden gebracht, gaf Cleijn Duin niet op. Peter Boon bewerkstelligde de ge lijkmaker: 3-3. Het verdiende winstpunt zou de Katwijkers op de valreep echter toch nog ontgaan. Peter Hogewoning scoorde de winnende goal. Bax sloeg na de pauze defini tief toe tegen THB Boys. De Voorhoutse formatie doelpunt- HA/ in in Y Zw gstel en te in die tweede per iaa drie keer, terwijl de th, lende ploeg in het gehd^ellj meer aan scoren todiok i Hans van Leeuwen (3) ref van Steyn (2x), Jan Theo van Kampen en Faber verzorgden de a<kDen\ Bax; Gert-Jan van det£-t e Gerard van Beek eri Diels de drie van Lissef Het in de eerste helf t Snoekie op een 0-2 stand gezette Van def leek bij 1-3 (treffer. Schoonewille) weer in de wedstrijd terug £j( ht WIELRENNEN Rotterdam Stand prots: 1. Pijnen/Clark (Ne- d/Aus) 202 punten, op een ronde: 2. Tourne/De Wilde (Bel) 229. 3. Knete- mann/Roman Hermann (Ned/Lie) 164. op twee ronden: 4 Oersted- /Frank (Den) 174, 5. Kristen/Rinklin (Wdl) 160. op drie ronden: 6. Wiggins- /Doyle (Aus/GBr) 73, op vier ronden: Mesker in tweede ronde KEY BISCAYNE Marcella Mesker heeft gisteren de twee de ronde bereikt van het da mes-tennistoernooi van Key Biscayne (Florida). De Haagse versloeg de Italiaanse Raffael- la Reggi met 6-0, 2-6, 6-1. Schaken De 44e partij tus sen Karpov en Kasparov ein digde in remise na 38 zetten. De stand bleef 5-1 voor Kar pov. Paardesport Lester Pigott, één van de meer succesvolle jockeys ter wereld van de laat ste dertig jaar, stopt in novem ber met de wedstrijdsport. De Brit zal wel als trainer bezig blijven. 7. Costermans/Debosscher (Bel) 185, op vijl ronden: 8. Oosterbosch/Fritz (Ned/Wdl) 111. op negen ronden: 9. Van Vliet/Sigmund Hermann (Ned- /Lie) 150, op twaalf ronden: 10. Mar- cussen/Pedersen (Den) 189, op zes tien ronden: 11. Kos/Schutz (Ned/Wdl) 122. op 34 ronden: 12. Els- hof/Groen (Ned) 148. op 38 ronden: 13. Venix/llegems (Ned/Bel) 146. Amateurzesdaagse Stand aan kop: 1. Ummels/Stevenha- gen (Ned) 59 punten. 2. Harren/ De Caluwe (Ned) 56. op een ronde: 3. Van de Kruisweg/Van Weers (Ned) 57, 4. Van Dalen/Van der Hulst (Ned) 46. 5. Martens/Le Grand (Ned) 38. op drie ronden: 6. Rasenberg/Van der Meulen (Ned) 37. SKI Wereldbeker (combinatie) heren: 1. Girardelli (Lux) 190 punten; 2. Zur- briggen (Zwi) 179; 3. Wenzel (Lie) 152. Wereldbeker slalom: 1. Girardelli (Lux) 100; 2. Stenmark (Zwe) 76; 3. Wenzel (Lie) 75 Wereldbeker (combinatie) dames: 1. Figini (Zwi) 205 punten; 2. Arli (Zwi) 165; 3. Kirchler (Oos) 156. SCHAKEN Hoogovenschaaktoernooi Derde ronde: Ftacnik (Tsj) - Beljavski (Sov) 1/2 - 1/2. Stand: 1. Timman (Ned) en Nunn (Gbr) 2 1/2 punt; 3. Kortsjnoi (Zwi). Georgijev (Bul) en Koedrin (Vst) 2; 6. Portisch (Hon). Lobron (Wdl) en Van der Wiel (Ned) 1 1/2; 9. Romanisjin (Sov). Spraggett (Can), Ligterink (Ned). Beljavski (Sov) en Ftacnik (Tsj) 1; 14. Ree (Ned) 1/2 iB-z; komen. Tijdstraffen vc Zwaan (vijf minuti verhinderden dit strevt ledig, Snoekie profiteert maal van de dubbele ke meerderheid en VL$w Plas was een geslagen pLk j 6' dat ite ir min NOOTDORP Elf dr%/fl,A staan er morgenmiddagN/^rf i programma van de dr in Nootdorp. De eerste C om 14.30 uur. Onze tips| OLAF PRIDEPRIJS(eerste a Yria P. Yvette Pnde en OLAF PRIDEPRIJS(tw ling): Zo'n Evento, Yessy I Zico Ricardo. OLAFSKI ITENSKAPRIf afdeling): Yko A, Wolidomet/[V lan Amendes. OLAFSKI ITENSKAPRIJ» afdeling): Zilverstar G, Yl Yber Spencer OLGA DRAISINEPRIJS: YfujTl sewaard. Wally Heynen en. mien Norton. UH OLYMPIC MARSEILLEPRf lïlCt kon Cede. Yellow Shadow f/- fred. ORANGE BOWLPRIJS: W laar. Victory Laren en Varl ORMA PRIDEPRIJS: Verm lie Snel en White .ORNATUS DUKEPRIJS Hazelaar. Uffi D e ORLAYA DEARPRIJS. S.rf negem, Veitch du Bois e OSCAR BAKERPRIJS Voi Uno van de Lente en Unit I

Leidse Courant | 1985 | | pagina 6