EE Reagan belooft Amerikanen: doorgaan op ingeslagen weg Terroristen willen fakkel vredesbeweging overnemen Italiaans dorp helpt politie tegen misdaad Belgische politie in verhoogde paraatheid CetdócSouuwt ■rws Wijsmuller verontwaardigd over raketaanval Irak Tass hekelt rede van Reagan „AMERIKA OP DREMPEL VAN GROOTHEID" iitnslag iibanese ""der Informeel gesprek over mijnstaking levert niets op paginIi ENLAN1 DINSDAG 22 JANUARI 198S PAGINA S isische data- vens openbaar ^^^^NBURG Moskou heeft voor de maal een westerse organisatie toe- ■Mwiig gegeven tot rechtstreeks contact kele van zijn databanken. Het In- maal Instituut van Toegepaste Sys- vb ialyse in het Oostenrijkse Laxen- o 289 0or'tél v'a een cornPuterverbinding o i64!ooting op niet gevoelige bibliografi- o i59.ooformatie van Russische databanken o 3SHe en P0''tieke wetenschappen o 73iso[ïomie. Een woordvoerder van het of Hm' zei ^at overeenkomst niet we- o 73.701 is. In het verleden is er door de n «7~JeIe ma'en kritiek op geuit dat wes- o omputertechnologie en informatie o 337,oo {baar worden gesteld van Russen o 2fe'80 (r ^et instituut werkzaam zijn. (Vervolg van de voorpagina) IJMUIDEN Bij het IJmuidens bergingsbedrijf Wijsmuller is men verontwaardigd over de aanval, omdat het schip ver buiten de oor logszone lag. Het bergingsbedrijf is nog niet volledig op de hoogte van de toedracht en de gevolgen van de gebeurtenis en stelt met grote spoed een onderzoek in. Het is vermoedelijk voor het eerst dat een raketaanval in dit gebied op een zeesleper is gericht. Tot dus ver werden vooral tankers aange vallen. Op het moment van de aan val lag het schip op ongeveer ne gen kilometer ten noorden van de Saoedische olieterminal Ras Tanu- ra. De aanval viel samen met een mededeling door een Iraakse mili taire woordvoerder, dat nieuwe ac ties waren uitgevoerd tegen sche pen die zich ophielden in omgeving van de belangrijke Iraanse olieter minal Kharg. Sinds 1 januari zijn volgens Irak twintig schepen op weg naar of van Iraanse havens aangevallen. Op een na alle Zweedse spermabanken sluiten STOCKHOLM Negen van de tien spermabanken in Zwe den zijn van plan te sluiten, omdat donors zijn afgeschrikt door een wet die toestaat dat hun naam wordt bekendge maakt. De wet, die in decem ber is goedgekeurd, geeft het kind van een spermadonor het recht na volwassenheid uit te zoeken wie zijn biologische va der is. „De nieuwe wet is de genadeslag voor ons werk. Wij hebben geen spermadonors over en we ronden nu alleen de gevallen af waaraan we be gonnen zijn", aldus dokter Lars Forssman van het Ostra- -ziekenhuis van Gotenburg. MOSKOU Het Russische persbureau Tass heeft de inauguratierede van de Ameri kaanse president Reagan een glorificatie" van zijn eerste ambtstermijn genoemd en voor de komende vier jaar grotere financie ringstekorten en hoge defensie-uitgaven voorspeld. Volgens Tass maakte Reagan duidelijk dat hij èen economische koers wil blijven volgen, welke in de praktijk neer komt op nieuwe, diep snijdende bezuinigin gen op grote sociaal-economische program ma's. ..Alleen de defensie-uitgaven zullen gespaard worden, zodat Reagan met de on gekende verhoging van de militaire beste dingen kan voortgaan". Volgens Tass ver wijst Reagan daarbij naar een ..niet bestaan de Sovjet-dreiging". i Sovjet- e genoemd hdiase 8,-5 49.1 K imagezaak 11.00 104.1 10.00 180.1 DELHI Na 10.00b 4500.1 rfd lo.oo leoo.rijk en de Verenig- K tuiten is nu ook de iloo iSjUrue genoemd in n'So :i:ote spionage-schan- «oot ''-Bat de gemoederen b» alia sind eind vorige *00" jl^'danig in beroering «i» J Gisteren zijn op- «2o 355j enkele hoge ambte- 5!S ]"?!aangehouden op de «ooo -lldiging, dat zij «oo o'jeheimen aan SS mogendheden ^.00 38ir io.oo 25in doorgespeeld. '7.50 46.1 >7ioo 269jlndiase perlement ver- lioo Hal min'ster van binnen- 17)20 47jzaken Chavan gisteren «oo Hsi buitenlandse agent na isioo uspaskering van het spio- >9.ooe 58| het land heeft veria- ai» 62) bad het klaarblijkelijk «oo 64uitenant-kolonel Alain woo 246jadjunet-militair attaché is)» 217) Franse ambassade in >1.60 sime minister weigerde gegevens los te laten, die New Delhi zondag- nasen verliet, kwam gisteren M»«^le grootste geheimhou- lp i Parijs aan. Bolley, die r.oo 255jjten was bij de onder- I» i4i'5nêen over aankoop >.'oo 27oïndia van Franse ge- ioo ^ibegtuigen, ontkent alle »«o i62i'Wigingen. Landen in Ü3o 29^sten. waaronder Frank- i.7o Hebben hevig geconcur- L30 4; om defensiecontracten !'ao 1244( snoePen van India's 100 64s'te wapenleverancier, de .20 144f— 50 0 scEDERE WOENSDAG GRATIS .60 32* Bil DEZE KRANT .00 134.» ÏRMATIE OVER FILMS MUZIEK iATER. RECREATIE EXPOSITIES NEEN COMPLETE AGFNDA (Van onze correspondent Mare de Koninck) WASHINGTON Presi dent Reagan wil in zijn tweede ambtstermijn krachtig voortgaan met de ontwikkeling van ruimte- wapens, met bestrijding van totalitaire regimes en met bevordering van het vrije ondernemerschap in de gehele wereld. In eigen land wil de Amerikaanse president de komende vier jaar de bevolking verder gaan „verlossen uit de greep van de overheid" en de zorg voor de armen en gehandicapten weer tot een eerste verantwoorde lijkheid maken voor fami lie en buurt. Een en ander bleek uit de inaugurale speech, die de 73- jarige president uitsprak in het parlementsgebouw (Capitool) in Washington, nadat hij voor de tweede maal in twee dagen de ambtseed had afgelegd. In zijn optimistische speech schilderde president Reagan zijn conservatieve regeerpro- gram als een vernieuwende weg naar vrijheid en voor spoed. „Onze natie staat op de drempel van- grootheid, maar er moeten nog vele bergen be- klomm'en worden". Hij her haalde zijn vastberadenheid om doogte gaan met het ont wikkelen van anti-raketwa pens in <^e ruimte. De woorden van de president maakten dui delijk dat alle pogingen van de Sovjet-Unie om de Amerika nen het star wars-project te la ten stoppen, tevergeefs zullen zijn. Blijkbaar doelend op onder meer Midden-Amerika en Af ghanistan, beloofde Reagan door te zullen gaan met Ame- rika's „heldhaftige wereldwij de strijd voor individuele vrij heid, nationale zelfbeschik king en particulier initiatief", waardoor al veel volkeren „de totalitaire duisternis hebben kunnen inruilen tegen het warme zonlicht van de mense lijke vrijheid". Met name ten aanzien van Midden-Amerika wil de Amerikaanse binnen kort aan het Congres meer fi nanciële hulp vragen voor de bevriende, maar verzwakken de democratische regering Du- arte in El Salvador en voor te hervatten VS-steun aan de rechtse rebellen in Nicaragua. Vorige week heeft de regering Reagan geheime vredesonder handelingen met de Sandinis ten afgebroken. Inzake de binnenlandse poli tiek herinnerde Republikein Reagan weer eens aan de eco nomische neergang ten tijde van zijn voorganger Jimmy Carter. „We lieten toe dat be lasting en inflatie ons beroof den van ons geld". Reagan zei dat hij tijdens zijn eerste vier regeerjaren de omvang en de kosten van de federale rege ring reeds heeft beperkt, iets dat volgens zijn critici niet waar is. Juist het uitblijven van beperking van de over heidsuitgaven (vooral door stijgende defensie-uitgaven) heeft het begrotingstekort se dert 1981 opgestuwd van 60 miljard naar 200 miljard dol lar. De president zal op 4 fe bruari de begroting voor het nieuwe fiscale jaar 1986 pre- President Reagan moet vandaag „back to business". Na vier da gen feest moet het land weer geregeerd worden. Maar gister avond bezochten de Reagans nog een aantal van de grote bals die ter afsluiting van alle inauguratie-festiviteiten in Washington werden gehouden. senteren, waarin hij voor 50 bevriezing aan van alle over- miljard dollar wil ombuigen. heidsuitgaven in fiscaal 1986, Reagan kondigde gisteren een maar zweeg over het feit dat hij Defensie eens temeer wil uitzonderen. De president, wiens populari- teitsscore in enquêtes thans nog hoger is dan ten tijde van zijn herverkiezing (69 procent van de bevolking zegt nu met zijn optreden als president in te stemmen), had zijn inaugu rele speech weer grotendeels volgens zijn vertrouwde suc cesformule samengesteld Hij zei dat vrijheid altijd tot voor spoed zou leiden omdat er geen grenzen zijn aan groei en vooruitgang zolang mannen en vrouwen vrij zijn om hun dro men te vervullen. Geloof, ge zin, werk en buurt zijn de tra ditionele waarden, die ook in de moderne tijd het succes van Amerika zullen waarborgen. Reagan zei dat er weliswaar een taak voor de federale overheid ligt op het gebied van „sociale compassie", maar dat het belangrijkste doel moet zijn de vermindering van de afhankelijkheid van mensen van hun overheid. „Economi sche groei en steun van fami lie en buurtbewoners bieden de beste kans op een samenle ving waarin mededogen een manier van leven is en waarin voor ouderen en zwakken wordt gezorgd". Een woordvoerder van de De mocratische partij zei gisteren in een reactie: ..Reagan gaat dus door met de afbraak van het sociale voorzieningenstel sel- Maar wie niet kan werken en wel zou willen, die moet maar zien dat iemand anders hem in leven houdt. Het is het nieuwe conservatisme dat nu in ons land zo populair is. Het wordt verkocht als een nieuwe kans op medemenselijkheid, maar is een terugkeer naar de liefdadigheid". Bevolking achtervolgt ontvoerders (Van onze correspondent Cees Manden) ROME Italianen lopen iets minder kans te wor den ontvoerd, nu de politie een eind heeft gemaakt aan de aktiviteiten van een van de beruchtste kid- nap-bendes van het land. Op het eiland Sardinië, waar de bende huisde, zijn de afgelopen dagen ware veldslagen met bandieten geleverd. Daarbij zijn vijf personen (vier bandieten en een politie man) gedood. Tientallen werden gewond. De ordetroepen krijgen van alle kanten veel lof toege zwaaid, maar de werkelijke helden van de strijd tegen het banditisme zijn de driehonderd inwoners van het Sardijnse bergdorp Oliena. Dank zij hun spontane medewerking kon de politie de bende onschadelijk maken In de lange geschie denis van het Sardijnse banditisme is dit nog nooit voorge komen. De strijd tegen de bandieten begon afgelopen donderdag middag, toen Tonino Gaggiari, een klein ondernemertje uit Oliena. werd gekidnapt. De bandieten verdwenen met hun buit in de bergen rond het dorp Voordat de politie zich goed en wel had georganiseerd, hadden zich al honderden dorpe lingen verzameld, om de bandieten achterna te gaan en Gaggiari te bevrijden De dorpelingen kenden bet terrein en hadden dus geen probleem de schuilplaats van de ontvoer ders op te sporen Ze trokken zich niets aan van bedreigin gen en zagen kans de gijzelaar te bevrijden. Hierop trokken zij zich terug om de eindafrekening met de bandieten aan de inmiddels gearriveerde politie over te laten. Alle zes bandieten zijn of waren uiterst gevaarlijke misdadi gers, veroordeeld voor de vele ontvoeringen die ze de laatste jaren op Sardinië en op het Italiaanse vasteland hebben ge pleegd. Hun leider. Salvatore Fais, die donderdagochtend werd gedood, was de meestgezochte bandiet van het eiland Op het ogenblik zijn er nog tientallen criminelen op Sardi nië voortvluchtig, die allemaal verschillende ontvoerings bendes vormden of hebben gevormd. Het gevaar te worden ontvoerd blijft dus nog bestaan, maar het unieke optreden van de dorpen van Oliena. afgelopen donderdag, zal onge twijfeld verdere ontvoeringsplannen kunnen doorkruisen. Het banditisme op Sardinië is na de oorlog tot grote bloei gekomen. Door afwezigheid van een efficiënt overheidsap paraat. maar ook dank zij de omertè (de zwijgplicht) van de bevolking, die steevast heeft geweigerd aan de autoriteiten haar medewerking aan te bieden. Na „Oliena" weten de bandieten dat zij niet zonder meer op de passieve of actieve steun van de bevolking kunnen rekenen. Een verklaring voor het merkwaardige optreden van de be volking van het bergdorp Oliena. is het volgende De rijke mensen op Sardinië, de meest voor de hand liggende kandi daten voor ontvoeringen, hebben onderhand afdoende voor zieningen getroffen voor hun eigen veiligheid: bijvoorbeeld pantserauto's en bodyguards. De kidnap-bendes moeten dus naar andere en gemakkelijkere objecten uitkijken: Mensen die bemiddeld zijn maar toch niet zo riik dat ze zich escorts en lijfwachten kunnen permitteren, de laatste jaren zijn vele van deze „kleine rijken" ontvoerd, en (als het tenminste goed afliep) vrijgelaten tegen betaling van slechts enkele honderden miljoenen lires (enkele tonnen in Nederlandse guldens). De kidnappers hebben hun doelgebvied dus zo verruimd dat elke sardijn met een paar spaarcenten op de nominatie kan staan voor de volgende ontvoering. Gaggiari, de man wiens ontvoering donderdag het einde betekende van een van de gevaarlijkste kid napbendes, was een kleine ondernemer zonder grote rijkdom. De gebeurtenissen van de afgelopen dagen leren, dat de Sardijnse zwijgplicht gerespecteerd blijft, zolang de misdadigers van de belangen van de gewone men sen afblijven. iooi 101.* 100.0 'S?:S>ET Terwijl Israël' installaties aan de geJnie langs de rivier de 992 ontmantelde, zijn door !£|montploffing in het be- 97i5idon zijn zeker twee IJii gedood en 30 anderen 97>d. De (auto)bom ontplof- Jr het huis van Mustafa /le leider van de soenni- 1 moslims die bekend jbm zijn anti-Israelische aheid. Hij verkeert in Je toestand. Saads orga- i is één van de belang- milities in Sidon en zal [rote rol spelen in de om de macht over de het vertrek van Israël. 93,'Sad aangekondigd dat ie- 1 die met de Israëliërs ■nengewerkt, onder wie fristenen, zou moeten fijnen. De aanslag door een lid van de RAF op het computercentrum zondag In Stuttgart veroorzaakte een miljoenenschade. In het centrum werden gegevens van de politie bewaard. De terrorist, de 28- jarige Johannes Thimme kwam om het leven toen de zware bom die in een kinderwagen zat, ont plofte. Zijn medeplichtige, de 23-jarige Claudia Wannersdorfer, werd zwaar gewond en is gearres teerd. BONN De ruim veertig aanslagen die de afgelo pen maanden zijn ge pleegd in diverse Europe se lidstaten van de NAVO gisteren was het op nieuw raak in West-Ber- lijn bevestigen de Westduitse justitie in haar veronderstelling dat het terrorisme tracht de fak kel van de vredesbewe ging die met name in West-Duitsland verlamd is geraakt in West-Eu ropa van de afgelopen ja ren over te nemen Aanwijzing van de „Europea nisering van hel terrorisme" zijn volgens de recherche m Bonn de gebruikte explosxeven en de leuzen die de terroristen hanteren. De ontplofbare la ding die na de mislukte aan slag op een NAVO-gebouw in Oberammergau (Beieren) op 18 december werd gevonden, was van hetzelfde soort als die werd gebruikt bij de aanslagen tegen de NAVO-pijpleiding in Belgie. ook in december, en de mislukte aanslag in augustus in Parijs tegen hit gebouw van de Westeuropese Unie (WEU), de Europese pijler van het At lantisch bondgenootschap. Analyses van de verpakking en de elektrische bedrading door laboratoria hebben aan getoond dat de explosieven af komstig zijn van een voorraad van 816 kg springstof die in juni 1984 werd ontvreemd uit een opslagplaats in het Belgi sche Ecaussines. Tweede aanwijzing ziet de Westduitse politie in de brie ven waarin de aanslagen wer den opgeëist. Drie Westeuro pese extremistische bewegin- fen, ..Action Directe" in 'rankrijk. „CCC" (strijdende communistische cellen) in Bel gie en de „RAF (Rote Armee Fraktion) in de Bondsrepu bliek, erkennen niet alleen dat zij samenwerken maar maken, in identieke bewoordingen, melding van de hergroepering van „progressieve krachten' en een „anti-imperialistisch front" in West-Europa. uioen« stranten op de been te hebben gekregen, constateerde het coordinatiebureau van de ver- desbeweging begin december dat de beweging verlamd is. De gezamenlijke vredesbewe ging zal in 1985 niet meer bij eenkomen. nadat kerken, vak bonden en milieu-activisten - die het merendeel ervan vor men hun teleurstelling uitten over de infiltratie in de bewe ging van de „DKP" (de West duitse communistische partij, minder dan eêh procent van de kiezers). Door de ont goocheling in de vredesbewe ging hebben enkele tientallen van de meest tcleurgestelden zich gevoegd in de rangen van het terrorisme, aldus West duitse politiekringen. ~2 DJE VERHOLEN HET GEHEIM VAN DE UYLENBORGH a»e, sakkerloot", zei Gozewijn van Uylen. "neer verrassingen. En wat is dat dan wel en verrassing?" „Gaat U maar met me laar huis", antwoordde de smid. „Dan zal I U graag laten zien." „Die uitnodiging 3k blind aan," lachte Gozewijn. „Zullen we lar meteen?" „Mij best," zei de smid, 1 later liepen de twee mannen al door de fre straatjes van het dorp naar de smidse jlk heb de gevelsteen van huize Uylen- 14 gevonden." vertelde de smid. „Hij stond 2^1 bij mij op zolder boven de werkplaats. de oude vorm restaureren." „Een uitsteken de gedachte, meneer Verholen," vond Gozewijn van Uylen. „Dat moet een aanwinst worden van grote, cultuur-historische betekenis. Rijkhuyzen zal trots op U zijn. Ik zie het al voor me. Huize Uylenborgh in zijn oude luister hersteld, met ge velsteen en al. Ik ben trouwens erg benieuwd naar die gevelsteen...". „Die krijgt U te zien, meneer van Uylen", lachte de smid, en hij open de de deur van zijn gezellige woning. „Gaat U hier maar even zitten, dan haal Ik de steen." Even later kon Gozewijn van Uylen al een blik op de traaie gevelsteen werpen. „Uit 1631..., gewéldig...", mompelde hij ontroerd... (Vervolg van de voorpagina) BRUSSEL Sinds het weekeinde zijn alle verlo ven van de Belgische Rijkswacht en politie in getrokken en heerst er een verhoogde paraatheid. Alle mogelijke doelwitten zijn onder permanente be waking gesteld en de toe gangsstraten tot de Ame rikaanse ambassade in Brussel worden zelfs van af de daken gecontro leerd. De Amerikaanse eenheden in België heb ben hun militaire bases en de gebouwen van Shape (het militair hoofdkwar tier van de NAVO) in Bergen en Brussel ook on der verscherpte bewaking gesteld. De terreurgroep Jihad was on der meer verantwoordelijk voor de aanslagen op de Ame rikaanse en Franse ambassade in Beiroet, die aan meer dan 200 mensen het leven kostten. De bijna overdreven bedrijvig heid van politie en rijkswacht is mede het gevolg van het feit dat de Amerikanen bij de Bel gische regering geklaagd heb ben over de lauwe reactie op de aanslagen van de CCC (Cel lules Communistes Combat- tantes), die tot achtmaal toe sinds begin oktober kon toe slaan zonder dat de Belgische Justitie daar een antwoord op had. Een groep experts van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken, spe ciaal voor de terreurbestrij ding naar Europa gestuurd, heeft zelfs gesproken van „een onachtzame reactie van de Het bewijs voor de ondoelma tigheid van het Belgische poli tieapparaat werd ruim een jaar geleden gegeven door de ex treem-rechtse organisatie Westland New Post Met een infiltratie in het Belgische hoofdkwartier van de NAVO in Evere en diefstal van gehei me documenten bewees zij hoe onveilig geheimen in België zijn en hoe maatregelen om zeild kunnen worden Op 29 maart van het vorig iaar kon de later in het Nederlandse Woensdrecht aangehouden John Paul Gardiner in Floren- nes. de basis voor de Belgische kruisraketten. 193 granaten van het kaliber 30 mm stelen, en kort daarvoor werd uit een bunker bij een Waalse kazerne 200 kilogram dynamiet gesto len, dat vervolgens aangewend werd bij de aanslagen van de CCC en waarvan gedeelten te ruggevonden werden in Frankrijk cn West-Duitsland Nadat dc CCC drie aanslagen gepleegd had. ondernam de Belgische politie op 17 oktober de actie „Mammoet", waarbij men het vooral voorzien had op leden van linkse organisa ties. onder wie de anti kern wapenbeweging. maar hoewel men enkele tientallen mensen voor verhoor meenam, leidde de actie tot niets. Het politie apparaat wordt ondoelmatig heid verweten. Het is, relatief gezien, het grootste van Euro pa Na tien maanden staking gaan steeds meer mijnwerkers terug aan het werk LONDEN Het eerste (informele) den Het is niet duidelijk van wie het gesprek Vakbondsdeskundigen spra- contact sinds vier maanden tussen ver- initiatief voor het gesprek was uitge- Jten over „besprekingen over bespre- tegenwoordigers van de stakende Brit- gaan De mijnwerkersbond (NUM) en kingen" die kunnen leiden tot een se mijnwerkers en de Nationale Kolen- ae Kolenraad schuiven elkaar de ver- spoedige hervatting van de onderhan- Volgens de Kolenraad zijn nu 75 000 raad neeft niets opgeleverd. Beide par- antwoordelijkheid daarvoor in de delingen. De druk op de mijnwerkers- v*n de 189.000 mijnwerkers weer aan tijen onmoetten elkaar gisteren in Lon- schoenen. Van werkgeverszijde wilde vakbond om tot een akkoord te komen de slag gegaan Die NUM betwist dat men niet ingaan op de details van het met de Kolenraad wordt steeds groter cijfer

Leidse Courant | 1985 | | pagina 5