TAFEL Verzekeraars krijgen vaker te maken met brand op bestelling „Een christen blijft altijd hopen; ook in Zuid-Afrika CeicUe Soman fïïiTil Bc kerk wereld ACHTERGROND £eidaeSou/umt DINSDAG 22 JANUARI 1985 PAGlWNE Opus Dei: nieuwe opleiding in Rome De omstreden r.k. organisatie „Opus Dei" zal in Rome een theologische opleiding openen. De Vaticaanse congregatie voor het onderwijs heeft hiervoor toestemming gegeven. Opus Dei werd vorig jaar door paus Johannes Paulus II tot een persoon lijke prelatuur verheven. Ook de nieuwe perschef van het Va- ticaan is lid van Opus Dei. In ons land heeft onlangs bisschop Bar van Rotterdam zijn bedenkingen over de beweging uitge sproken. Sprekend over de zogenaamde huiswerkclubs van deze organisatie, zei hij op een van de laatste DPR-vergaderin- gen: Weet wat je doet als je hieraan begint. Het verleden van Opus Dei wordt besmet geacht vanwege de banden die men onderhield met de Franco-dictatuur. Moeder Teresa in China Moeder Teresa verblijft momenteel voor een driedaags bezoek in de volksrepubliek China. Bij aankomst in Peking zei ze te hopen dat haar orde binnenkort weer in China mag werken. „We werken nu reeds in 67 landen. Het zou prachtig zijn als onze zusters ook hier de armen, gehandicapten en allerarmsten konden helpen". Gevraagd of ze dat mogelijk acht, zei moeder Teresa: „Als het Gods wil is, kan niemand nee zeggen". Zij ont week de vraag of ze een boodschap van paus Johannes Paulus II bij zich had. „Ik kom uit Calcutta en niet uit Rome". De vraag werd haar gesteld omdat het Vaticaan de laatste jaren tevergeefs heeft geprobeerd contacten aan te knopen met de Chinese katholieken. Na een kwartier kijkt niemand meer naar een regenboog. NOBEPLRUS-WINNAAR BISSCHOP DESMOND TUTU: Y) „Een christen blijft altiid ho pen. Altijd is er wel een streepje licht te zién, hoe som ber de tijden ook zijn. Het feit dat ik vorig jaar de Nobelprijs voor de Vrede in ontvangst mocht nemen leert de zwar ten in ons land, die vaak te- neergeslagen waren en er aan twijfelden of er wel ooit een verbetering zou kunnen ko men in hun situatie, dat die mogelijkheden er wel degelijk zijn. De prijs zegt hun dat de wereld niet tegen ze is, en dat hun strijd voor een rechtvaar dige samenleving in Zuid Afrika, met gelijke rechten voor alle rassen niet hopeloos Dat zegt bisschop Desmond Tutu, die momenteel in West- Duitsland is en deze week naar Nederland komt in een gesprek met deze krant. Hij is in West-Europa om overleg te voeren met de kerken hier en om zijn dank te betuigen aan de mensen en organisaties die hem steunden in zijn bijna uitzichtloos lijkende gevecht tegen de apartheid; zijn on vermoeibare pleidooien voor verbetering, die vooral in de afgelopen zes jaar mondiaal aandacht trokken, toen Tutu secretaris-generaal was van de Zuidafrikaanse Raad van Kerken. Binnenkort verlaat hij die positie voor een nieu we mogelijk nog invloed rijker post: Anglikaans bis schop van Johannesburg. Hij wordt dan de geestelijke lei der van 13 miljoen gelovigen, van wie eenderde blank is. In december ontving hij in Oslo de belangrijkste onder- Op bezoek bij Beatrix Bisschop Tutu komt don derdag in Nederland aan en wordt vrijdagmorgen ontvangen door koningin Beatrix. De Anglicaanse geestelijke zal verder een gesprek hebben met de Raad van Kerken in Ne derland en met minister Van den Broek van bui tenlandse zaken. Vrijdag ontvangt Tutu het eerste exemplaar van Geen vre de met apartheid", waarin toespraken en preken van hem zijn gebundeld. scheiding die er bestaat voor strijders voor de mensenrech ten; de Nobelprijs voor de Vrede 1984. De prijs werd hem toegekend vanwege zijn „leidende rol in het zoeken naar een oplossing voor het apartheidsprobleem in Zuid Afrika". Een klap in het ge zicht van het apartheiasre- giem, dat zijn misnoegen nau welijks kon onderdrukken. De regering zei te vrezen dat hij „nu nog meer steun zou krijgen voor zijn verbitterde extreme standpunten". Maar het enige wapen van Tutu is zijn scherpe tong. Geweldloos verzet Tutu predikt nadrukkelijk ge weldloos verzet en hij waar schuwt daarbij voor het ande re alternatief: een bloedbad. „Ik ben een prediker. Het is de taak van predikers mensen te overtuigen. Ik probeer de Zuidafrikaanse regering ei van te doordringen dat er één soort mensen is: geschapen naar Gods evenbeeld. Er is voor God geen verschil tussen blank en zwart. Maar er zijn in Zuidafrika wel vijfmaal zo veel zwarten als blanken. De zwarten zijn rechteloos, en het leven wordt hen steeds moeilijker gemaakt. De blan ken hebben de macht en de pseudo-hervormingen die zij in het afgelopen iaar door voerden maken alleen maar Bisschop Tutu is er voorstan der van de Zuidafrikaanse re gering nog 18 24 maanden de tijd te geven voor het afschaf fen van de scherpste apart- heidswetten. Heeft men het roer over twee jaar nog niet omgegooid, dan zou de inter nationale gemeenschap econo mische sancties tegen de re publiek Zuid-Afrika moeten instellen. Een van de eerste eisen waar aan het apartheidsregiem zou moeten voldoen, aldus Tutu, is afschaffing van de de tre- karbeid voor de zwarte bevol king. De in blanke steden werkende zwarten moeten worden herenigd met hun ge zinnen en de pasjeswetten moeten worden ingetrokken. Bovendien eist bisschop Tutu voor de zwarte arbeiders het recht op zich in vrije vakbon den te organiseren. Volgens Tutu is het noodzake lijk dat de Zuidafrikaanse re gering besprekingen voert met de „authentieke verte genwoordigers van de zwarte meerderheid". Ook dienen 800 politieke gevangenen te worden vrijgelaten en amnes tie te worden afgekondigd voor in ballingschap levende politici van de oppositie. Dat Zuid-Afrika vorig jaar aan twee niet-blanke bevol kingsgroepen, de kleurlingen en de Indiërs, elk een eigen parlement toekende, noemt bisschop Tutu „een schijnver toning' „Het toekennen van deze rechten verandert in het ge heel niets aan de situatie. Dat hebben de kleurlingen en de Indiërs ook heel goed begre pen. De verkiezingen werden massaal geboycot. Tachtig procent ging niet naar de stembus". Op geen enkele ma nier kunnen ae twee nieuwe parlementen, aldus Tutu, het blanke bewind beïnvloeden. Zonder portefeuille „Er zit maar één gekleurde minister in het Zuidafrikaan se kabinet en hij is minister zonder portefeuille. Alle mi nisteries zijn bezet door blan ke politici. Zij volharden in hun beleid, en de anderen kunnen hen daar niet van weerhouden. Want de blan ken hebben de macht verze kerd door de samenstelling van de parlementen. De ver houding is vier staat tot twee staat tot een: vier blanken op twee kleurlingen en een In diër. Zelfs al zouden kleurlin gen en Indiërs op elk gebied willen samenwerken; al zou den ze solidariteit willen be tuigen met de zwarten, die zelfs van deze schijnvertoning Bisschop Desmond Tutu: „„Er is maar één soort mensen: geschapen naar Gods beeld". werden buitengesloten, dan nog blijft drie minder dan vier. Op geen enkele manier zullen deze twee bevolkings groeperingen ook maar enige invloed kunnen uitoefenen". Daarom verwijt Tutu de nieuwbakken parlementariërs een vergaande kortzichtig heid. „Hun positie is net zo uitzichtloos als hij al was. Door zitting te nemen in de parlementen ondersteunen ze de macht van de blanke min derheid alleen maar. De in stelling van dit soort volks vertegenwoordiging is een schande. De regering had daarmee alleen maar het doel de internationale stemming tejgenover Zuid Afrika gun stig te beïnvloeden". Toenadering OJEC tot Raad van Kerken Het Overlegorgaan voor Joden en Christenen in Nederland (OJEC) heeft de Raad van Kerken in Nederland uitgenodigd voor een gesprek, zo heeft Ojec-voorzitter dr. S. Schoon meegdeeld. Het gesprek is volgens Schoon mogelijk gewor- deji, nadat de Raad van Kerken excuses ervoor had aangebo den, dat de Raad het OJEC niet om advies heeft gevraagd voor het gesprek met de vertegenwoordiger van de PLO in Nederland, de heer G. Khoury, dat in november 1984 plaats had. In het OJEC zijn om. vertegenwoordigd de drie joodse kerkgenootschappen in Nederland, de RK Kerk, de Gerefor meerde Kerken in Nederland en de Nederlandse Hervormde Kerk. Het OJEC had zich over de ontmoeting van de Raad van Kerken met PLO-vertegenwoordiger Khoury zeer ver ontwaardigd getoond. Dr. Schoon heeft inmiddels laten weten dat hij informeel en vertrouwelijk wèl van tevoren op de hoogte was gesteld van de gewraakte ontmoeting. abbf idtcl Beneden de maat BlNNNEN het CDA zijn de afgelopen dagen stemmen (Broek gaan dat minister Van Aardenne vanwege zijn houding jandse RSV-affaire eigenlijk had moeten aftreden, of dat alsnoM®" g moeten doen. Dat begon met een artikel van directeur Fek a, lander van het wetenschappelijk instituut van het CD^ De F in het weekblad CD/Actueel een aantal argumenten opingsdi de voor de onderbouwing van zijn stelling, dat het aanboren d; van minister Van Aardenne het geloof van de bevolkifnSe'S{ de democratie behoorlijk ondermijnt. Een aantal terechfc er c gumenten, waarvan er enkele ook in deze kolom zijn a£ zujj voerd toen de kwestie in de Kamer nog aan de orde r komen. HeT CDA-kamerlid Mateman schaarde zich vervolgenTK afgelopen weekeinde aan de zijde van Oostlander en o.U" zeer verbazingwekkend. Voor de VAR A-televisie spral er zijn spijt over uit, dat Van Aardenne niet is afgetr» HA Hij verklaarde bovendien het nog meer te betreuren, daj|"8en VVD de minister almaar de hand boven het hoofd hour^^( opzie HOE hebben we het nu? Houdt de CDA-fractie, inclusi( betek heer Mateman, niet net zo goed de hand boven het hooftH* 000 VVD-minister Van Aardenne? Een motie van wantr0lTjngen van de oppositie tegen de minister werd immers nog tn ja^ vier weken geleden, kort voor Kerstmis, verworpen doqjo tot VVD én het CDA; óók door de stem van de heer Matei ber< 00 tot De wijze waarop de heer Oostlander zijn mening heeft Kq6 tot was volstrekt legitiem, al kan de vraag worden gejjng bi waarom hij niet voorafgaande aan het debat over de rofcondé Van Aardenne, vier weken geleden, zijn CDA-fractie^ 22.0C advies heeft gediend. Wat Mateman echter doet is vaMs^k( draaierigheid, die „het geloof van de bevolking in de d|hoger cratie in hoge mate moet ondermijnen". Eerst stemt hij 1(13.4* een motie waarin om het aftreden van Van Aardenne vti ondi gevraagd. Vervolgens laat hij zonder blikken of blozerfchapp ten dat Van Aardenne toch had moeten aftreden. En teif stu^ te geeft hij niet zichzelf en zijn eigen fractie, maar de |®ar' de schuld van het feit, dat de minister van economischlaande ken mocht blijven zitten. Voor dat feit is Mateman evenstuder verantwoordelijk als ieder individueel lid van de VVD43: 34,5 tie, ook al wekt hij de indruk dat zelf niet in te zien. illen MATEMAN moet nu bovendien niet aankomen met d^er'ai wering, dat de VVD vier weken geleden heeft gedreigSTER: kabinet op te zullen breken, indien het CDA de motie ttarcelc Van Aardenne zou steunen. Er is immers eind decemb|den d het geheel niet gebleken dat de VVD dat dreigement werkelijk heeft geuit. Mateman heeft toen evenmin duitiste gemaakt dat dit het argument was waarvoor hij toersterda zwicht zou zijn. Als het om een principiële zaak gaat laat deze beetje politicus zich bovendien niet zo maar afschrikkeniagen, een dreigement. Buien Paprika-gehakt met spruiten en aardappelen - vla met jambiscuits fVie met zijn tweeën is heeft nodig: 1 sneetje brood, 150 g gehakt, 1 lepel losgeklopt ei, zout, peper, paprikapoeder, ui, 30 g margarine, mespunt bloem, aroma; 500 g spruiten (of groene kool), zout, 5 g margarine; 0,5 tot 1 kg aardappelen; 0,5 liter melk, 25 g custard, 30 g suiker, paar gewone biscuits of lange vingers, jam. Week het brood in warm water, druk dat water er zo veel mogelijk uit en maak het sneetje (zo mogelijk mèt de korst) fijn. Meng brood, gehakt, ei, zout, peper, papri kapoeder en iets kleingesne den ui en vorm van het mengsel met natgemaakte handen twee gladde ballen. Leg de gehaktballen ten minste een uur koel weg. Laat de margarine in ae braadpan lichtbruin worden, schroei er de gehaktballen rondom in dicht, temper het vuur en bak het vlees onder regelmatig keren bruin en gaar in twintig minuten. Bak de laatste minuten wat grove uisnippers mee. Haal de gehaktballen uit de pan, roer de bloem door ui cn vet en voeg weinig water toe. Laat de jus een paar mi nuten zacht koken en doe er naar smaak zout, peper, pa prikapoeder en aroma bij. Kook de spruiten gaar in weinig water met zout in acht d tien minuten. Maak de groente af door er margarine door te schudden. Zet de helft van de melk op. Meng een papje van custard, suiker en iets koude melk, schenk er wat hete melk bij en doe het in de pan. Laat de vla even koken, voeg van het vuur de rest koude melk toe en laat haar afkoelen. Be smeer de biscuits met jam, breek ze en leg er de vla op. JEANNE EN WEG MET HET TOUWTJE UIT DE BRIEVENBUS tuur nog tot dicht bij nutembe den dalen. Morgen ovitie n; echter loopt het kwik odsdien DE BILT (KNMI) Het blijft circa vijf graden boveiweldsn voorlopig dooien. In de ko- Het weer in ons land is.jloten. mende nacht kan de tempera- de dooi maandag is inget* onder de invloed geblevef een diepe depressie bij land. Ze veroorzaakt Engeland en het Engelst naai een westelijke stro waarmee onstabiele lucht ons land wordt gevoer J kunnen dan ook enkelf"^ gen-, hagel- en sneeuw vallen. De wind is westel het binnenland vrij kraT/p aan de kust tijdelijk storif VA tig. EN H imen lancie riode DEN HAAG Groeiend vandalisme en pittige re cessie in de laatste paar jaren hebben geleid tot een forse stijging van gro te branden, die met opzet zijn veroorzaakt. „Het aantal aangestoken bran den is veel meer dan we denken. In Duitsland blijkt één van de drie 'door vuur vernielde pan den geen ongeluk te zijn maar het resultaat van een zorgvuldig voorberei de actie. In Nederland ontbreken harde cijfers, maar aangenomen wordt een verhouding van één of vijf". Dat zegt de heer A.C.J. Hors tman, onderdirecteur van de sector brandverzekering Na tionale Nederlanden. Hij voegt er aan toe: „Wij hebben het zeer sterke vermoeden, dat er ook in dit land een or ganisatie van professionele brandstichters opereert. Be wijzen kunnen we het niet. Wel zijn er veel aanwijzingen waaruit we kunnen afleiden, dat in nood geraakte verze kerden in aanraking zijn ge komen met profi's. Dat moet wel, want brandstichting zon der een spoor achter te laten is lang niet zo eenvoudig als wel eens wordt gedacht". De brandlijn gaat nog steeds omhoog. Recent voorbeeld is de enorme vuurzee in Uit hoorn, die in de Nieuwjaars nacht het zakencentrum bijna feheel in de as legde. In totaal 6 winkels gingen in vlam men op. De schade wordt ge schat op 40 miljoen gulden. De klemmende vraag is of de grote branden uiteindelijk niet worden betaald door de Karticulier. „Nee", zegt de eer Horstman, „niet alleen wij, maar ook andere verze keraars maken een duidelijk onderscheid. We vinden, dat de gevolgen van de enorme bedrijfsschade niet mag wor den verhaald op de kleine man". Dat ook diens premie echter niet aan stijging zal ontkomen heeft een andere oorzaak: een ontzagwekkende toename van het aantal inbraken, Dat is de reden waarom per 1 juni van dit jaar twee belangrijke maatregelen van de verzamel de verzekeraars van kracht worden: 1. in de grote steden moet men bij het afsluiten van een inbraakverzekering per dui zend gulden 75 cent meer be talen dan iedereen elders in het land; 2. de dekking wordt beperkt. Bij inbraak wordt niet meer dan 5000 gulden vergoed voor verdwenen audio-visuele ap paratuur en aanverwante ar tikelen en keert de verzeke raar niet meer dan duizend gulden uit voor gestolen geld of cheques. Onderzoeksteam Terug naar de grote branden. Als Nationale Nederlanden maar vermoedt dat er iets niet klopt, wordt een onderzoeks team, bestaande uit eigen me dewerkers, aan het werk ge zet. Horstman: „De instelling van dit team is één van onze beste initiatieven geweest. Eén op de vier zaken waarbij wij een nader onderzoek ge wenst achten leidt tot resul taat. Of er blijkt een bracht- stichter aan de gang te zijn geweest of men komt iets op het spoor, waardoor de uitke ring kan worden beperkt. Al les bij elkaar hebben wij op die manier miljoenen be spaard. Voordelig voor ons maar natuurlijk ook voor onze verzekerden, omdat zo de premie binnen de perken blijft". De brand in Uithoorn roept meteen de vraag op hoe win keliers en verzekeraars dit verwerken. „Precies. Er is sprake van een trend, die mij erg bezorgd maakt. Uithoorn is wel een mooi voorbeeld, waarvan we veel kunnen leren. In de eer ste plaats mag de enorme schade niet uitsluitend op re kening van de vandalen wor den geschoven. Zij is een ge volg van een heleboel oorza ken zoals de totale afwezig heid van brandpreventieve Na de verwoestende brand in Uithoorn waarbij 23 win kels in de as werden gelegd, resteerde een schade van ongeveer 25 miljoen gulden. maatregelen. Verder heeft al les tegen gezeten. Het vuurtje werd gestookt op een uiter mate brandgevoelige plek, de wind stond verkeerd en er was praktisch geen politie op het moment van de brand stichting". Brandpreventie Wat moet er veranderen? „Primair moeten de verzeke raars veel kritischer zijn als het gaat om winkelcentra. Zij zijn nooit zo vlot geweest met het sturen van een techneut een project, dat moet worden verzekerd, te laten bekijken op ligging, brandgevaarlijk heid, enzovoort. Die zorgvul digheid zal in de toekomst ze ker meer in acht worden ge nomen. Hadden we dat in het geval Uithoorn gedaan, dan zouden we tegen onze cliën ten hebben moeten zeggen: „Nee meneer, in deze staat kunnen we er niet aan begin nen. Er zal eerst meer aan brandpreventie moeten wor den gedaan". Iedereen heeft kunnen lezen, dat diverse verzekeraars een gunstig jaar achter de rug hebben. Het premie-inkomen blijkt in veel gevallen fors te zijn gegroeid. Moeten de goe den dan toch onder de kwa den lijden? „Ik heb al gezegd dat bij ons niet alles in een grote pot wordt gegooid. Wij willen particulieren niet opzadelen met de brandexplosie in het bedrijfsleven. De stijging van het premie-inkomen is ener zijds een gevolg van meer klanten en anderzijds een in flatie-effect. Zoals opgemerkt zal de premie van de gewone inboedelverzekering toene men. Als het ging om een zui vere brandverzekering, dan zouden we in de particuliere sfeer aan de premie niet zo veel hoeven te doen. Maar het is mis met de inbraken". „Tot voor kort was het zo, dat we in het hele land dezelfde premie kenden. Dat kan niet meer. Wat is nu de situatie? Er is een groot verschil ge groeid tussen schadelast in het westen en het noorden van het land. Daarom maken we verschil tussen de verzeker den in de grote stad en die in rustige streken wonen". Niet overdrijven Het lijkt erop, dat verzekeren minder aantrekkelijk wordt dan het lang is geweest? „We moeten niet overdrijven. maar het is zeker waar, dat de gouden jaren al weer een jaar of tien achter ons liggen. De verzekeraars zijn inmiddels met een aantal problemen ge confronteerd, die zij systema tisch zullen moeten aanpak ken. Het kan niet zo zijn, dat aan de ene kant de criminali teit doorgaat met vijftien pro cent groei per jaar en de ver zekeraars aan de andere kant repressief blijven reageren. Zo van: hoe meer misdadig heid hoe hoger de premie en hoe lager de dekking. De ver zekerden zullen zelf ook maatregelen moeten nemen om inbraak zoveel mogelijk te voorkomen. De verzekeraars zullen die activiteit moeten stimuleren. De woningen in de grote stad liggen bij wijze van spreken open voor de cri mineel, daar zal verandering in moeten komen. Weg met het touwtje door de brieven bus en het slechte sluitwerk". Rode draad Terug naar de bedrijfsmatige risico's. Brandstichting blijkt daarbij een verontrustend verschijnsel. „Helaas is dat zo. Voor een deel heeft brandstichting te maken met vandalisme in al lerlei vormen. Van dat hoofd stuk weten we niet zoveel. Veel meer weten we over die branden waarvan de oorzaak onbekend is. Heel vaak blijkt het dan te gaan om bedrijven waar die brand ontzettend goed uitkomt. Vervelend om dat te moeten zeggen, omdat je als verzekeraar snel het verwijt krijgt dat je al te gauw achterdochtig bent". „We hebben erg veel branden onderzocht. Daaruit is naar voren gekomen, dat door bij na alle gevallen een rode draad loopt: de meeste bran den ontstaan 's avonds of in de weekends, in elk geval op een zodanig tijdstip dat niet vroegtijdig kan worden ge blust. Opvallend daarbij is ook, dat de mensen naar wie een verdenking uitgaat een keihard alibi hebben". Wanneer bij de toelating van nieuwe cliënten scherp wordt uitgekeken, dan blijft het risi co van bedrog toch klein? „Wat u nu aanhaalt heeft te maken met de beoordeling van het morele risico. Veel branden, waarvan wij het vermoeden hebben dat er een luchtje aanzit, breken uit in projecten die we al jaren in de boeken hebben. Met andere woorden: toen wij de verzeke ring sloten was de aanleiding tot brand volstrekt niet aan wezig. In de loop van de tijd kan er van alles gebeuren, waardoor een veilig risico een groot risico wordt".- „Met een groot controle-appa raat zou je aan dat probleem iets kunnen doen. De contro leurs zouden dan niet in de eerste plaats moeten kijken of het project door oorzaken van technische aard gemakkelijk in de brand kan vliegen, maar ze zouden in de boeken van de verzekerde moeten snuffe len of hij er belang bij heeft, dat de boel in de fik gaat. Dus bij het beoordelen van een groot risico gaat steeds meer op, dat een goede inschatting van het morele aspect een grote rol speelt", Op bestelling Brandstichting neemt toe. In welke sectoren vooral? „De horeca staat erom be kend. Een heel groot percen tage van verzekerde projecten brandt tot de grond toe af. En bij een geweldig groot aantal gevallen is de vraag hoe het gebeurd is. Onderzoek van een aantal gevallen heeft ons aan het idee geholpen, dat niet zomaar een persoon aan het knoeien is geslagen, maar dat er een structuurtje achter zit. Jazeker, we hebben het sterke vermoeden, dat er een organisatie van professionele brandstichters bestaat. In Amerika heel gewoon. Daar worden branden op bestelling geleverd". „Met brandstichting duiken we echt in de criminele sfeer. De portee van mijn verhaal is, dat de verzekeraars zich met recht feller gaan opstellen dan ze vroeger hebben ge daan. Daar zal menigeen mis schien aan moeten wennen JOS BOUTEN in rstver jal 115 Neerslag in wintersport gebieden DEN HAAG In Belj Duitsland wordt va plaatselijk neerslag ven in België in de vorm v; gen. In België ligt de t|' H grens op ca. 1200 Duitsland varieert deze 1200 meter in het noordé 1500 meter in het zuidei vendien ligt de sneeuu in Duitsland boven de meter. name Voor zowel Oostenrijk, seriand, het Alpengebii Noord-Italië en in Frar wordt eveneens neersla] wacht. De sneeuwgrei- deze landen ligt tussen de en 1500 meter en de v. grens op ca. 1500 meter. 'j»n 1 Langlauf in eigen land: a<*wacdu informatie over startplal van uitgezette langlauflt s wordt in samenwerking® de Nederlandse Ski Vet— ging, vermeld via ANWB/KNMI sneeui' 070-264646 (30 telefoonlijlll. tussen 20.00 - 14.30 uur. Overzicht gemiddelde sne%r/~| hoogten in centimeters: FNV de 1. apr die indt Duitsland Eifel Sauerland Harz Zwarte Woud Duitse Alpen Oostenrijk (N HJ (ft tei 'het a l) op tot 100 haakt (makt .jen". gelegen pistes door de relatief hogf peraturen van de laatste ti/scha sneeuwcondities iets verslechteiWtels. Vorarlberg Tirol Salzburgerland Karinthië 35 RIE Zwitserland In tegenstelling tot Oostenrijk a£. sneeuwcondities op de lager giM'y pistes nog redelijk tot goed t Graubuenden 5, Wallis 30 W£RI Berner Oberland ager gJNllN 'rutrn *£RI Frankrijk Savoie/Haute Savoie Alpes du Sud In Frankrijk en Noord-Italië d

Leidse Courant | 1985 | | pagina 2