forces voor lawines en Overstromingen door dooi Frankrijk versterkt basis op Caledonië Amerikaanse onderhandelaar gelooft nauwelijks in akkoord TERUGTOCHT ISRAËLIËRS UIT LIBANON BEGONNEN SJITENLAND" fieidócSouotmt MAANDAG 21 JANUARI 1985 PAGINA 5 ger eider French connection egens goed gedrag vrij jAVENWORTH De leider van de French ijnection Christian David (53), die aan het ofd stond van de beruchte heroïne-smokkel- l van Frankrijk naar de Verenigde Staten, is •gens goed gedrag in de gevangenis voortijdig vrije voeten gesteld. David, Frans staatsbur- werd in 1972 tot 20 jaar gevangenisstraf roordeeld wegens de smokkel van heroïne. n French connection smokkelde tussen 1968 reP* '1971 drugs ter waarde van zo'n 900 miljoen 1 j ^den de VS binnen. De Amerikaanse politie W°h Ve n'et verte"en waar David naar toe gaat. en noei^k n|et Qf WOrden uitgewezen naar te" zulfenkrijk. David werd in 1972 in Brazilië gear- ludeert|teercj 0p verzoek van de VS, waarna hij in latte oi geheim naar New York werd overgevlogen, s ernstiLj. je French connection zijn een boek en 'r^over 6 ^ms 6emaa^1- en gar, zaken As na crematie in baan om de aarde HOUSTON De Amerikaanse ex- astronaut Donald Slayton, die in 1975 deel uitmaakte van de gecom bineerde Amerikaans-Russische ruimtevlucht, heeft een zeer bijzon der uitvaart bed rijf opgericht. Slay ton verzorgt desgewenst het ver voer van de as van gecremeerde cliënten naar de ruimte. „Wij zijn bereid alles de vervoeren", aldus Slayton, wiens bedrijf in 1982 een in eigen beheer gebouwde raket beproefde en nu zegt, dat ladingen van 380 kilo in een baan om de aarde kunnen worden gebracht en pakketten van maximaal 120 kilo „waar men maar wil: naar de zon, Venus, Mars of Jupiter". Overleg Nicaragua- VS opgeschort MANAGUA De Verenigde Staten heb ben Nicaragua laten weten dat zij zich voor „onbepaalde tijd" terugtrekken uit de gesprekken in Manzanillo in het noordwesten van Mexico met Nicaragua. De Nicaraguaanse regering zou zeer be zorgd zijn over de Amerikaanse beslissing. Volgens de Sandinisten kan die tot „mili taire acties op grote schaal tegen Nicara gua" leiden. Afgelopen vrijdag heeft Was hington zich teruggetrokken uit de proce dure die voor het internationale Hof van Justitie in Den Haag tegen de Verenigde Staten is aangespannen vanwege „militai re activiteit tegen Nicaragua". In de Mexi caanse plaats Manzanillo hebben de VS negen keer met Nicaragua gesproken om de betrekkingen te verbeteren. Zeventig doden bij vliegtuigongelukken PEKING/HAVANNA Bij twee vlieg tuigongelukken, afgelopen zaterdag op het vliegveld van de Chinese stad Jinan en op dezelfde dag in de buurt van de Cubaanse hoofdstad Havanna, zijn in to taal 70 mensen om het leven gekomen. De vliegramp in China eiste aan 38 men sen het leven, onder wie drie buitenlan ders: twee Amerikanen en een Brit. Het toestel verongelukte kort voor de lan ding. Over de oorzaak is niets bekend. Het verongelukte Cubaanse vliegtuig was op weg naar Nicaragua. Alle slacht offers zouden Cubanen zijn. Verdere ge gevens over dit ongeluk zijn niet be kendgemaakt. Explosie in Stuttgart vermoedelijk werk RAF STUTTGART Een explosie in Stuttgart heeft gisteravond aan een man het leven ge kost. Een jonge vrouw werd gewond. Het ge bouw, waar de aanslag op werd gepleegd en een computeronderneming herbergt, werd zwaar beschadigd. De politie sluit niet uit dat de aanslag werd gepleegd door leden van de Rote Armee Fraktion, van wie een aantal in de gevangenis een hongerstaking houden om bij elkaar geplaatst te worden. In Belgie is de politie in verhoogde staat van paraatheid gebracht omdat de vrees bestaat voor nieuwe terreuracties van de Strijdende communistische cellen. Alle Amerikaanse en NAVO-doelen worden zwaar bewaakt. Cyprusoverleg afgebroken NEW YORK De door de Verenigde Naties georganiseerde besprekingen over de hereniging van Cyprus zijn gisteren afgebroken. Secretaris-generaal Javier Perez de Cuellar zei na afloop van de laatste ontmoeting tussen de Grieks-Cy priotische president Spryros Kyprianou en de Turks-Cypriotische leider Rauf Denktash dat beide partijen nog nooit zo dicht bij elkaar waren geweest en hij riep op tot volharding. Hij zei dat hij contact met de twee partijen zou houden om een nieuwe ontmoeting te organise ren. De Turks-Cyprioten, die een kleine minderheid vormen, maar een relatief groot deel ervan bezetten, zouden niet tot nieuwe toegevingen bereid zijn. tie pt LIMBURG/PARIJS ot\ dooi, die sinds het af lopen weekeinde een OUMival op de vorst in Eu- ba onderneemt, komt tru Mjoenen mensen in lidwest-Europa die wei- g winterweer gewend n zeer gelegen. Maar - De bondat er vorige week e" Pijwei overal een dik pak 2 eeestoieeuw is 8evallen' be" ld meelat er nu 'n een aanta* wacht nden grote angst voor diet. Herstromingen en lawi- riiljoen |s. ilige n schikki rwijl dt ooid. De afgelopen dagen zijn in de Alpen en in de Pyreneeën elf mensen door lawines gedood. Bij het ongeluk in de Pyrene eën, waarbij vijf kinderen en hun ski-leraar omkwamen, heeft koning Juan Carlos, die in de nabijheid aan het skiën was, persoonlijk aan de red dingsacties deelgenomen. In België heeft de dooi met alle kansen op overstromingen omdat het water niet in de be vroren bodem kan trekken, breuken in gasleidingen en dus kans op nieuwe explo sies geleid tot een verhoog de paraatheid van brandweer. B B. en andere hulpdiensten. Het grootst is de angst voor de gasontploffingen. Vorige week vielen bij gasexplosies vijf do den, vele gewonden en werd grote schade aangericht. Het afgelopen weekeinde werd de brandweer van Brussel over- stroomcf met telefoontjes van vooral mensen in de oude buurten van de Belgische hoofdstad, die meenden gas te ruiken. „Er is werkelijk spra ke van een psychose", aldus de brandweer, die verder van mening is dat de veiligheids voorzieningen aan het gasnet volstrekt onvoldoende zijn. „Bij de gasmaatschappijen moet men een mentaliteit krij gen waarbij het belangrijker is een ramp te voorkomen dan alles op de rug van een strenge winter te schuiven". De Belgische BB heeft ook al het groot materiaal aange sleept om te assisteren bij overstromingen en andere wa teroverlast. Op kritieke pun ten langs rivieren zijn al zand zakken aangebracht en op campings aan de oevers wer den in het weekeinde met man en macht caravans in vei ligheid gebracht. Ook bij de spoorwegen is men niet gerust op de gevolgen van de dooi. Men houdt daar ernstig reke ning met breuken en verzak ternati4n |0t dat het afgelopen weekeinde nogal wat Duitsers in het Roergebied trof. Omdat er alleen op de snelwegen nog mocht m brden gereden, moest de man zijn auto bij de afrit laten staan en verder naar huis lopen, schot. kingen van spoorweggedeelten als gevolg van grondverschui vingen. Smog weg De lucht boven het door smog geplaagde Duitse Roergebied is in het weekeinde weer enigs zins opgeklaard. Het rijverbod in het westelijk Roergebied werd zaterdag opgeheven. Hetzelfde gebeurde gistermid dag in het oostelijk deel van de „Kohlenpott". Voor het ge hele Roergebied geldt nu Alarmfase Een. Dat houdt in dat de autoriteiten hopen dat de burgers op vrijwillige basis afzien van autorijden in de binnensteden. Vorige week, bij het begin van de smog, toen ook Alarmfase Een gold, bleek die hoop echter ijdel. Het Roergebied hoopt dat een de pressie van de oceaan met zijn verfrissende wind de smog vandaag definitief zal wegbla zen. De smog heeft in Duitsland tot een fel politiek debat geleid. De deelstaat Beieren, die door de christen-democratische CSU van Franz-Josef Strauss geregeerd wordt, schuift de verantwoordelijkheid voor de luchtverontreiniging in de schoenen van de socialistische deelstaatregering in Düssel- dorf. De socialisten wordt met name verweten dat er teveel kolengestookte elektriciteits centrales in het Roergebied zijn. „Men had net als Beieren eerder over moeten schakelen op de schone kernenergie", al dus een CSU-functionaris. Klinisch dood In de Verenigde Staten is een 3-jarig meisje, dat klinisch dood werd verklaard nadat zij bewusteloos in de sneeuw was gevonden, toch nog gered. De lichaamstemperatuur van het meisje was tot één graad onder het vriespunt gedaald en zij had geen hartslag meer. Art sen zijn twee uur bezig ge weest om het hart weer op gang te brengen. In Rome en Milaan is het Ita liaanse openbaar ministerie een onderzoek begonnen naar het verkoopgedrag van mid denstanders, die de afgelopen dagen woekerprijzen hebben berekend voor groente en fruit. In Frankrijk, Italië en Spanje hebben groenten- en fruittelers zware schade opge lopen. Preciese cijfers zijn nog niet bekend, maar het verlies loopt in de miljarden guldens. De Franse president Mitterrand bezocht tijdens zijn bezoek aan Nieuw-Caledonie een gematigde Kanakenstam. Voorafgaande aan het gesprek met leider Nomala Nedelon dronk hij kokosnoten- melk. NA BEZOEK MITTERRAND PARIJS Frankrijk zal zijn militaire basis op Nieuw Caledonië verster ken teneinde de strategi sche aanwezigheid in dit deel van de Pacific in stand te houden. Dit ver klaarde de Franse presi dent Francois Mitterrand gisteravond in een rede voor de televisie, kort na zijn bliksembezoek aan Nieuw Caledonië. Volgens Mitterrand is het doel van zijn reis een succes gewor den: het opnieuw met elkaar in gesprek brengen van de blanke tegenstanders van on afhankelijkheid en Mclanesi- sche bewoners die zich los wil len maken van Frankrijk. Deze zomer wordt op Nieuw Caledonië een referendum ge houden over de vorming van een nauw met Frankrijk ver bonden zelfstandige staat. Volgens Mitterrand is er geen tegenspraak tussen het ver sterken van de militaire basis en het houden van een refe rendum Frankrijk, zo zette hij uiteen, biedt Nieuw Caledonië onafhankelijkheid aan waarbij de verdediging en de veilig heid van het eiïand door Parijs worden gegarandeerd. Mitter rand kondigde voorts aan op korte termijn het parlement bijeen te roepen over een ver lenging van de staat van beleg op het eiland. De kwestie van de strategische belangen van Frankrijk in overzeese gebiedsdelen was de afgelopen dagen actueel na een uitspraak van de Franse chef-staf generaal Jeannou Lacaze, die wees op het eiland Mururoa waar Franse kern proeven worden gehouden. Op Nieuw Caledonie heeft Mitterrand slechts gesproken met vertegenwoordigers van een als gematigd omschreven Kanaken-stam, de oorspronke lijke bewoners. Ontmoetingen met blanke kolonisten heeft hij niet gehad. Die zijn daar over erg boos. Zij hebben mas saal tegen onafhankelijkheid gedemonstreerd. BEIROET/JERUZALEM Israël heeft gisteren een be gin gemaakt zich terug te trekken uit Zuid-Libanon. Afgelopen week kondigde premier Peres aan dat de troepen zich zullen terug trekken tot de rivier de Lita- ni. De Israëlische regering omschreef deze stap als de „eerste fase" van het terug trekkingsplan. Een leger- w oordvoerder noemde het „zeer waarschijnlijk" dat de operatie van die eerste fase vóór de streefdatum van 18 februari zal zijn voltooid. Wellicht al vandaag worden in de Libanese grensplaats Na- koera de onderhandelingen hervat tussen militaire delega ties uit Israël en Libanon. De gesprekken zijn twee weken opgeschort geweest. Een zegs man in Jeruzalem verklaarde dat Israël in Nakoera wil spre ken over het overnemen van het gezag in de door Israël ontruimde gebieden door Li banon en de Verenigde Naties. De Israëliërs vrezen dat er bloedige sectarische gevechten zullen uitbreken in de gebie den die door de naar schatting 10.000 Israëlische soldaten worden verlaten. FRANSE DIPLOMAAT GENOEMD INDIASE SPIONAGEZAAK EW DELHI In ltidia zijn de afgelo- tfcn dagen in totaal 22 pensen gearresteerd, fcder wie achttien •4>ge ambtenaren, op tschuldiging van Jionage. Zij worden «van verdacht zeer Jheim materiaal jier de Indiase de- Jnsie- en veiligheid- Kilitiek aan het bui tenland te hebben doorgespeeld. Hoewel de autoriteiten geen land hebben ge noemd, schrijven In diase kranten dat de spionage is verricht voor de Amerikaanse inlichtingendienst CIA. De affaire zal naar verwachting een grootscheepse zuive ring in het ambtelijk apparaat teweeg brengen. De aange houden ambtenaren bekleden zeer hoge posities, onder meer in het secretariaat van de premier en de president en het mi nisterie van defensie. Onder de uitgelekte geheimen zijn plan nen om laser-techno logie te ontwikkelen, nucleaire plannen, noodmaatregelen in geval van een Paki staanse aanval en In diase hulp aan Ta mils, die op Sri Lanka streven naar een ei gen staat. Volgens In diase kranten is ook een Franse diplomaat, luitenant-kolonel Alain Bolley, bij de spionagezaak betrok ken. Bolley keerde gisteren naar Frank rijk terug, naar Parijs zegt voor „routine- overleg". "JMIDJE VERHOLEN HET GEHEIM VAN DE UYLENBORGH imen t#) „Hoewel Ik eigenlijk de voorkeur geef aan leveelnfeestelijk voedsel, moet ik toch zeggen, dat erloreifeze soep mej balletjes er ingaat als koek", zei 1, zomeneer Mufckens en hij slobberde beschaafd 'e en ®jn lepel leeg Juist op dat moment kwam krop friidje Verholen de gezellige gelagkamer van gram^et Wapen van Rijkhuyzen" binnen. Het kon op vai$tuur|jjk niet |ang duren of Gozewijn van Uylen osten. >egde zich bij hem. „Ah, die meneer Verho rt", groette hij blij. „Mag ik U even op de qoedl£09,e ste,,en van de ve,e verrassende ontdek- lere wiN60, die 'k vandaa9 beb gedaan? Het raadsel 1st ietrn de Uylenborgh Is opgelost. Er is nóg een Vlenborgh geweest. Een prachtige havezate. Ie ergens diep in het Rijkhuyzer Bos verscho on lag. Volgens de papieren vvan archivaris Mufckens is dót gebouw met de grond gelijk ge maakt door die schurk van een Sijmen Knoet, snapt U?" „Aha!" antwoordde de smid. „Dus onze geleerde archivaris heeft U goed kunnen helpen". „Nou en of", glunderde Gozewijn. „Uit dankbaarheid help ik hém nu aan een goe de maaltijd. Moet je die sakkerlootse kerel te keer zien gaan. Hij heeft me al ettelijke keren verzekerd, dat-ie eigelijk de voorkeur gaf aan geestelijk voedsel, maar..." „Ik zie het," grin nikte de smid. „Maar met dat kippetje weet-ie ook wel raad. Het lijkt wel of-ie in geen zes maand een fatsoenlijke maaltijd heeft gehad. Overigens, meneer Van Uylen..., ik heb óók nog een verrassing..^' (Van onze correspondent Mare de Koninck) WASHINGTON Max Kampeiman, die vrijdag door president Reagan werd benoemd als hoofd van de Amerikaanse dele gatie die ontwapeningsak koorden moet gaan uit werken met de Russen, gelooft persoonlijk nau welijks in de haalbaarheid van dergelijke overeen komsten. Samen met twee andere Amerikaanse des kundigen heeft Kampei man onlangs een artikel geschreven voor de New York Times, waarin hij onderhandelen op zichzelf wel positief noemt, maar waarschuwt dat het hoogst onwaarschijnlijk is dat de gesprekken iets concreets opleveren. Het kranteartikel van Kam peiman, Brezezinsky (voorma lig veiligheidsadviseur van president Carter) en Jastrow (hoogleraar aan de Dart- mounth University) is door de drie gezamenlijk geschreven en ondertekend, kort voordat Kampeiman afgelopen vrijdag *H)t zijn eigen verrassing door president Reagan werd be noemd tot hoofd van de Ame rikaanse ontwapeningsdelega tie. Het artikel zal pas komen de zondag in het wekelijkse magazine van de New York Times worden gepubliceerd. Kampeiman vroeg afgelopen weekeinde aan de hoofdredac tie van de krant zijn naam on der de publicatie te verwijde ren. Maar hij kreeg te horen dat het magazine al is gedrukt. Bovendien publiceerde de New York Times gisteren pas sages uit de tekst en meldde de krant Kampeimans voorstel zich als auteur te laten schrap pen. „De overtredingen door de Sovjets van de bestaande wa- penbeheersingsakkoorden is zo verontrustend dat betwijfeld moet worden of ingewikkelde en verreikende akkoorden die nu gesloten moeten worden ook kunnen worden doorge voerd. Een veelomvattend en werkelijk controleerbare over eenkomst ter beperking van atoom- en ruimtewapens ver eist een veel beter politiek kli maat dan thans bestaat. On derhandelingen kunnen tot zo'n verbetering leiden, maar hoe realistisch is het om in de naaste toekomst zo veel toena dering te verwachten, dat de golitieke wil ontstaat die on ontbeerlijk is voor een waar achtige doorbraak in wapenbe- heersingsgesprekken7 We hoe ven alleen maar Afghanistan, Nicaragua, Sacharov en de schendingen van de mensen rechten binnen de Sovjet-Unie te noemen om de omvang van het probleem te schilderen. Er moge dan geen directe verbin ding zijn tussen deze misdra gingen van de Russen en wa penbeheersing, maar de poli tieke wisselwerking is zonnek laar", aldus Kampeiman en de twee andere auteurs. Kampeiman is een krachtig supporter van president Rea- gans „strategisch defensie-ini tiatief' voor de ontwikkeling van ruimtewapens tegen vij andelijke kernraketten. Dit zo genaamde „Star Wars'-plan dat nu nog in een researchsta- dium verkeert, moet volgens de Russen eerst worden ge stopt, willen onderhandelin gen over kernraketten enige kans van slagen hebben. Kam peiman wordt behalve leider van de gehele Amerikaanse ontwapeningsdelegatie ook hoofd van de groep die spe ciaal over ruimtewapens met de Russen gaat onderhandelen. Kampeiman is een conserva tief lid van de Democratische (oppositie) Partij Hij heeft ge diend als adviseur van Demo cratische presidentskandidaten als Hubert Humphrey en Wal ter Mondale. Ondanks zijn wantrouwen jegens de Sovjet- -Unie slaagde Kampeiman er in 1983 in als hoofd van de Amerikaanse delegatie op de Oost-West-conferentie in Ma drid een akkoord met de Rus sen te bezegelen over weder zijdse „vertrouwenwekkende maatregelen". Glitman (51), die de onderhan delingen leidt inzake de mid- dellange-afstandsraketten. is een niet-politiek gebonden carrièrediplomaat. Hij was „tweede man" op de Ameri kaanse vertegenwoordiging bij de NAVO in Brussel Glitman is van het drietal door de pre sident benoemde chef-onder handelaars de meest deskundi- ge op het terrein van de kern ewapening. De derde man, ex-senator John Tower uit Texas, is een aanhanger van Reagan en van Defensie-minister Weinberger Hij droeg er vooral toe bij dat het Congres de reusachtige groei van de defensie-uitgaven tijdens de eerste jaren van Reagan aanvaardde Tower was een van de felste tegen stander van bekrachtiging door het Congres van hot SALT 2-akkoord over de be perking van de strategische kjynwapcns Symptomen wiegedood worden niet onderkend LONDEN Uit een onder zoek in opdracht van de Britse regering is gebleken dat vele slachtoffers van de zogenaam de wiegedood symptomen van ademhalingsstoornissen ver toonden die door artsen of ou ders niet of niet bijtijds zijn onderkend. In het onderzoek werden 988 gevallen van kin dersterfte over een periode van drie jaar in acht Britse zie kenhuizen onder de loep geno men. In ieder voorkomend ge val werd sectie verricht door een kinderarts. Het rapport luidde dat in 293 van de geval len waarbij wiegedood werd geconstateerd, 168 slachtoffers kort voor hun dood sympto men hadden vertoond als pie pende ademhaling en kortade migheid Wiegedood is de naam die wordt gegeven aan de onverklaarbare dood van een ogenschijnlijk volkomen gezond kind. Naar schatting één tot drie op de 1.000 baby's zou een wiegedood sterven. De helft van de 988 onderzochte sterfgevallen had thuis plaats en de ouders hadden in 2d pro cent van die gevallen geen medische hulp ingeroepen. In 64 procent van de gevallen waarbij wel een arts werd op geroepen. zouden geen afdoen de maatregelen ziin getroffen. Dat zou voornamelijk te wijten zijn geweest aan onjuiste be handeling ofwel aan een ge brek aan contact tussen arts en tjuders

Leidse Courant | 1985 | | pagina 5