I looft Stemming Friesland nder het nulpunt Elly van Hulst loopt tactisch sterke race Scidóc Soiwcmt Indoor-record Mary Decker Geen races meer in Tubbergen NELLIE COOMAN HAALT LIMIET IUN MAN MOEST ZELFS EEN BEETJE HUILEN" I Na dooi lans op Ieter ijs" an fred de Graaf erin I TWARDEN Manfred de Graaf erin geloven. In trainingspak, sport- M nen en met een dikke jas aan kwam \eur van de tv-serie „Zeg 'ns AAA fisteren in Leeuwarden persoonlijk T hoogte stellen van het besluit van ereniging De Friesche Elf Steden, el ijk jammer", vond ook De Graaf fllaar vergeet niet. dat het pas janua- Ve winter kan nog maanden duren. nog alle mogelijkheden om, nadat oi wellicht weer in vorst is overge- weer aan een Elfstedentocht te den- fk ben nog optimistisch, zeker", al- Graaf. Daarop vertrok hij met de Isen onder de arm, om nog een paar s te glijden op het Friese ijs. MAANDAG 21 JANUARI 1985 PAGINA 11 Dambond vraagt steun Unesco ROTTERDAM Het bestuur van de wereld- dambond FMJD heeft besloten steun te vra gen bij de Unesco, de organisatie van de Ver enigde Naties die zich onder meer bezig houdt met culturele zaken, waarmee de eerste con tacten al zijn gelegd. Het comité meent dat met steun van deze we reldomvattende organi satie met name de Der de Wereld-landen beter bereikt kunnen wor den. BEEKBERGEN De KNMV zal dit jaar geen gebruik meer maken van het stratencircuit van Tubbergen. De situatie op het Twentse circuit wordt te gevaarlijk geacht voor motor racen. De KNMV, die het aan tal startbewijshouders bij de wegraces in 1984 zag teruglo pen van 950 naar 800, gaat meer gebruik maken van het semi-permanente circuit van Assen. In totaal worden in '85 zes races op het circuit van Drenthe gehouden. ZWOLLE Bij atletiekwedstrijden in Zwolle voldeed Nellie Cooman op de 60 me ter aan de limiet voor de Europese indoor- strijd, die in maart in Athene wordt gehou den. Cooman versloeg haar aartsrivale Els Vader twee keer. De AVR-a^lete noteerde een tijd van 7,33 seconden, twee-honderdste onder de vereiste tijd. In de series had Cooman de klokken op 7,36 laten stilstaan. Vader kwam in de finale tot 7,37. Enno Tjepkema van AAC en Esther Schou ten van ADA veroverden in Zwolle de Ne derlandse indoortitels. Tjepkema kwam over zeven onderdelen tot een totaal van 5390 punten. Schouten totaliseerde op vijf nummers 3791 punten. Bij de heren was de tweede plaats voor Nick Mosselman van Sprint, de derde voor Paul Mul van Trias. Late medaille PARIJS Michelle Chardonnet kreeg za terdagavond in het sportpaleis Bercy in Pa rijs toch nog de olympische ereceremonie. waarop zij recht had. Vijf maanden geleden eindigde de Fran^aise in Los Angeles als derde in de finale van de 100 meter horden. Hoewel zij aanvankelijk als derde was ge plaatst in dezelfde tijd (13,06) als de Ameri kaanse Kim Turner, was er bij de erecere monie voor haar geen plaats op het podium. De Franse atletiekbond protesteerde heftig tegen deze beslissing. Bij het congres van de IAAF in november in Canberra toonden de Fransen vergrotingen van de finishfoto, waarop duidelijk te zien was dat er tussen Turner en Chardonnet geen verschil was geweest. Het IOC besloot daarop de Fran- caise alsnog een bronzen medaille uit te rei- UWARDEN ig ijsmeester had gisterochtend j te moeilijk. Da- lang uren in touw het klaarmaken den de Elfstedenbaan ^^■«ïun gemeente en moeten horen dat feest niet door- is geen sinecure, stemming onder Friese Elfsteden- tebbers is ijskoud, preekwoordelijke iterheid is ver te en. Het was ir. Sipkema van de aeniging De Frie- Elf Steden, die „dames en heren, noet u teleurstel gisteren uit- k. and neemt het de organi- echt kwalijk, maar leuk niet. Sinds 1963 is men g nooit zo dicht bij ge- als nu, en weer gaat het opig) niet door. Rayon- Reinders uit Dokkum bij het horen van het rs dan ook wel even een wegslikken. „Zijn" ge- van de route was er in geval klaar voor. Toch iok hij de hoop nog niet 'e mannen van de ge gaan morgen gewoon vegen en dat doet me De afgelopen weken idierenarts Reinders niet koeien en honden kun- ihandelen. „Maar mijn 's zijn allemaal schaats- ibers en die begrijpen Zaterdag, tijdens de radio-uit zendingen van de Tros Nieuwsshow, kwamen de eer ste verontrustende berichten al binnen. Weerman Hans de Jong hield zijn pessimisme nog enigszins in, toen hij naast de koele en tegelijk verpletteren de computervoorspellingen het kleine beetje goede nieuws naar de voorgrond schoof: de naderende depressie zou mis schien wat naar het zuiden af zakken. waardoor de vorst- grens boven het midden van het land zou komen te liggen. Zou, zou. zou. Ipmiddels weet iedereen dat het publiciteits- circus weer uit Leeuwarden is vertrokken. De hotels hebben weer hun normale bezettings graad, de laatste journalist heeft teleurgesteld zijn hotel kamer achter zich dicht ge trokken. In de Frieslandhal in Leeuwarden staan de tien computerbeeldschermen voor de inschrijving nog steeds, maar met een leeg namenbe- Grote spijt De reacties van de schaats- cracks op het droevige nieuws zijn die van grote spijt. Op één uitzondering na. Jan Roelof Kruithof. Voor hem is het niet echt ongunstig dat de tocht nu nog niet wordt verreden. De sterke architect uit Havelte is niet in vorm. „Toch had ik hem heel graag willen rijden. We zitten hier al zo lang op te wachten. Dan hadden we het tenminste achter de rug". Het besluit de tocht voorlopig niet te rijden, noemt Kruithof te recht. Desgevraagd geeft de winnaar van o.a. Lahti 1976 toe een voorstander te zijn van het loskoppelen van wedstrijd en toertocht, maar ook hij zegt dat de organisatie dat onder deze omstandigheden niet kan maken. „Hoe houd je al die enthousiaste mensen van het ijs, dat zijn er wel zo'n 40.000", aldus Kruithof. Hij beschouwt Dries van Wijhe en Jos Nies ten als zijn grootste concurren ten. „Die bepalen het tempo, als je die kunt bijhouden maak je een kans". Coryfeeën als Reinier Paping, Jeen van den Berg en ook een beetje Hans Wiegel draafden hele weekeinden op voor de Voorzitter J. Sipkema doet de door duizenden betreurde me dedeling dat de elfstedentocht komende woensdag niet door microfoons en de camera's, om telkens hun hoop op het door gaan van de Elfstedentocht uit te spreken. Ook de ster van Fenno Schoustra is gestegen. De man die allerwege als Elf stedentocht-kenner is opge voerd. ziet de verkoopcijfers van zijn twee jaar geleden uit gebrachte boek over het eve nement met sprongen stijgen. Truien 1985 Over handel gesproken, nu de tocht voor onbepaalde tijd is uitgesteld, is het de vraag of de Friese middenstand de im mense voorraad speciaal ver vaardigde truien met „Elfste dentocht 1985" ooit nog kwijt raakt. Volgens de fabrikant is de 5 in het jaartal overigens zonder al te veel moeite te vervangen door een 6, 7, 8, of zelfs een 9. Gaat de tocht ooit nog door? Wie alleen om de speculaties in de kroegen van Sneek, Bolsward en Harlingen afgaat, wordt vanzelf pessimistisch. Maar het leven gaat gewoon door, er komen wellicht nieu we Elfstedenkansen. Zelfs een rayonhoofd van de Vereniging komt er wel weer overheen. Zo vertelt mevrouw Sinnema uit Harlingen dat het „drie manschap" van het Elfsteden- rayon van die plaats, de heren Toornstra, Sinnema en Van der Gaast, het wel even moei lijk had met de kwade tijding. „De mannen werden wel even stil, mijn man moest zelfs een beetje huilen". Voor politie-ad- judant Sinnema zit er niets an ders op dan zijn gezicht van daag weer op het bureau te la ten zien. Hij heeft niet lang zitten kniezen. Gistermiddag reed hij met zijn vrouw al weer een schaatstocht bij Grouw en 's avonds was hij paraat op de Harlinger ijsbaan. ARJEN VAN DER SAR ONNO FALKENA LOS ANGELES/PARIJS De Amerikaanse atlete Mary Decker heeft in Los Angeles het wereldrecord indoor op de 2000 meter verbeterd. Decker, bij de Olympische Spelen in dezelfde stad letterlijk buiten de prijzen gevallen, kwam tot de tijd van 5 minuten en 34,52 seconden. Het record was sinds 1983 in handen van Ekaterina Podkopajeva uit de Sovjet-Unie, 5.43,30. De Oostduitser Thomas Schönlebe heeft bij de eerste wereld in- doorspelen in Parijs een officieus wereldrecord op de 400 meter gevestigd. De negentienjarige alteet uit Karl-Marx-Stadt won in 45,60 seconden. Schönlebe was 19-honderdste sneller dan Ame rikaan Antonio McKay, die vorig jaar de beste wereldprestatie in bezit nam. Els Vader en Jan Harland in Zwolle en Emiel Mellaard in Parijs zorgden voor Nederlandse records. Vader liep de 50 meter in 6,21 seconden. Harland komt via een hordensprint van 6.89 se conden op de recordlijst. Mellaard sprong bij de wereld-indoor- spelen in Parijs 7,78. 1UWARDEN De Veren i- De Friesche Elf Steden idt er rekening mee dat de 'ht der Tochten" in de ko lde weken alsnog wordt ge iden „Als het na de dooi aan einde van deze week weer [f vriezen, hebben we een uit- :ende uitgangspositie. Door opvriezen van de laag water 'iet ijs krijgen we een betere dan nu", denkt ir. H. Kroes de Elfstedenorganisatie. imisme dus toch nog bij de misatoren: „Ik ben blij dat we ver hebben kunnen komen, r met een vorstperiode die eens zo extreem lang heeft juurd", zo drukte voorzitter ?ma het uit. Hij sprak daar- meteen de verwachting uit een beetje vorst na de dooi de isen voor de tocht weer doet fe/i Ook de rijkspolitie houdt ir draaiboek paraat. 'ens voorzitter Sipkema heeft organisatie deze week veel uitgegeven, hoeveel precies iog niet bekend. „We zijn in t geval nog niet failliet We 'enen echter wél op coulance de overheden". De baan 'dt overigens voorlopig nog •n gehouden om schaatslief- ter wille te zijn en in nd met een mogelijke nieu- vorstperiode. Sipkema raadt iatsers echter af om tijdens de 'wachte dooiperiode op de rou- le schaatsen, omdat dan het ijs Stig beschadigd kan worden de eigen veiligheid in gevaar ïdt gebracht. PARIJS Wanneer de oorspronkelijke plannen van de voorzitter van de internationale amateur at- letiekfederatie, de Italiaan Primo Nebiolo, waren doorgegaan, zou Elly van Hulst zaterdagavond in het sportpaleis van Bercy in Parijs de eerste wereld kampioene indoor op de 1500 meter zijn geworden. De opzet van de Italiaan op het internationaal reeds overladen atletiekprogramma ook nog een strijd om de wereldtitels op overdekte banen op te nemen, werd tijdens het congres van de IAAF bij de Olympische Spelen in Los Angeles al doorkruist omdat de vergadering de creatie van een nieuwe titelstrijd een te presticieus object vond. Men koos voor de benaming wereld indoor spelen, die over twee jaar in de Verenigde Staten een vervolg krijgen. Dan zal de IAAF in elk geval kiezen voor een gunstiger data, dan die van afgelopen vrijdag en zaterdag. Ondanks het minder gunstige tijdstip waren in Parijs toch nog 73 van de 174 bij de federatie aangesloten landen vertegen woordigd met ruim 350 atleten. Ongetwijfeld heeft het royale gebaar van de IAAF om voor het merendeel van de deelne mers reis- en verblijfkosten te betalen een zeer grote rol ge speeld. Hoewel tal van interna tionale toppers ontbraken om dat het tijdstip ongunstig geko zen was of omdat men na het zware Olympische seizoen nog geen belangstelling had. werden vooral op de tweede dag voor ruim 8 000 toeschouwers -- het sportpaleis zat vrijwel vol -- toch nog een aantal uitstekende prestaties verricht. De 19-jarige Oostduitse Thomas Schönlebe zorgde op de 400 meter zelfs met 45.60 seconden voor een nieuw officieus wereldrecord. Nederland was in de Franse hoofdstad met slechts vier deel nemers vertegenwoordigd. Op de eerste dag sneuvelden de jonge 400 meter lopers Arjan Visserman en Allan Ellsworth in de halve finales, maar een dag later zorgde Elly van Hulst met winst op de 1500 meter en Emiel Mellaard met een natio naal indoor record verspringen van 7,78 meter voor Nederland se successen. Veelvoudig Nederlands record- houdster en kampioene Van Hulst, die in de barre winterse omstandigheden van de afgelo pen dagen de conditie op peil had gehouden door langlaufen en haar snelheid had opgevoerd door sprinttraining op het ijs en in een overdekt Rotterdams winkelcentrum, liep een tac tisch sterke finale. Zij nestelde zich direct na de start achter de Roemeense Fita Lovin, die in Los Angels brons veroverde op de 800 meter, op de tweede plaats. Hoewel zij na twee ron den van 200 meter werd terug gedrongen door de Russische wereldrecordhoudster op de mijl, Natalia Artemova. nam Van Hulst toch weer snel de po sitie achter de leidende Roe meter zette Van Hulst haar jacht op Lovin in. Bij het ingaan van de voorlaatste bocht zag de Rotterdamse echter dat haar aanval zou mislukken. Zij hield m en sloeg op het laatste rechte stuk weer toe en toen met suc- CM Vlak voor de streep paseer de zij Lovin. die haar vorig jaar tijdens de Europese indoor-strijd in Gothenburg, juist van het goud had afgehouden. Goede vorm Elly van Hulst relativeerde haar succes met een „ik weet dat ik momenteel goed in vorm ben en dan is het leuk wanneer je een atlete als Lovin verslaat. Maar het lopen op de indoor- baan beschouw ik toch nog steeds als een goede training voor het baanseizoen". Met 4 11,41 bleef Van Hulst haar te genstandster precies één hon derdste seconde voor. Alleen vorig jaar bij de Europese kam pioenschappen was zij indoor ooit sneller met 4.11,09. De 18-jarige Mellaard is voorbe stemd het dit jaar 29 jaar be staande nationale record ver springen (7.98 meter) van Henk Visser, te verbeteren. De atleet uit Spijkenisse heeft de handi cap. dat hij zijn concentratie in de wedstrijd nog niet volledig kan bewaren. Hij begon zater dagmiddag met een ongeldige sprong, liet daarna 7.78 meter volgen, waarvoor hij voor de derde maal in vijf weken het indoorrecord verbeterde Maar daarna raakte hij de balk nooit meer goed. Een „hupje" van 6 93 meter werd gevolgd door drie ongeldige sprongen. „Ik voelde dat ik acht meter kon springen maar ik raakte mijn concentratie kwijt, daardoor sprong ik steeds ongeldig"

Leidse Courant | 1985 | | pagina 11