-Sovjet-agenten spioneren inkoop-handboek Lik ben volkomen :eruïneerd Brazilianen vieren uitbundig verkiezing burger-president Belgen laten Washington verbijsterd achter Shamir wil wijziging in gefaseerd Israëlisch terugtrekkingsplan UITENLAND EcidaeSoivumt WOENSDAG 16 JANUARI 1965 PAGINA 5 iSPAC {AF en Action vpHrecte samen terreur «ARIJS De Franse en de /estduitse terroristische or- anisaties Action Directe en \>te Armee Fraktion hebben i een verklaring aan het franse persbureau AFP be- oo °*at een ^e* so ^«menlijke Europese terreur- 40 i56!eweging hebben gevormd. 40 Z2B? verklaring, die volgens 7s!eskundigen authentiek is, ll'fordt de vorming aangekon- 72;igd van een „politiek-mili- »ir front", waarvan de so -65jAVO het belangrijkste so 32-7.celwit is. Redactie Le Monde kiest nieuwe hoofdredacteur PARIJS De redactie van Le Monde, die 60 procent van de aandelen van het Parijse dag blad bezit, heeft gisteren An- dré Fontaine gekozen als kan didaat voor het directeur- en hoofdredacteurschap van deze gezaghebbende krant. Lé Monde verkeert al enkele ja ren in ernstige financiële pro blemen. De keuze van de 63-jarige Fontaine, momenteel nog adjunct-hoofdredacteur, moet vrijdag door de algemene vergadering van aandeelhou ders worden bevestigd. Vrouwen in VS willen tederheid CHICAGO Drie op de vier vrouwen in de Vere nigde Staten geven in een liefdesrelatie de voorkeur aan liefkozin gen boven de geslachts daad. Dat blijkt uit een onderzoek van de journa liste Ann Landers uit Chicago. De journaliste zei niet verrast te zijn over de uitkomsten van haar onderzoek. Vrou wen willen meer gene genheid. Ze willen zich gewaardeerd weten". ENQUETE BELGiE: Vertrek gastarbeiders lost werkloosheid op BRUSSEL Een grote meerderheid van de Bel gische bevolking denkt dat de werkloosheid voor het grootste deel opgelost is als de gastarbeiders naar huis gestuurd worden. De meeste Belgen vinden ook dat het verliezen van werk voor een man erger is dan voor een vrouw. Dat blijkt uit een enquête over sociale zekerheid, die in opdracht van minister Dehaene van sociale zaken gehouden is. De sociale zekerheid kost de gemeenschap veel te veel geld. zo meent 42 pro cent. Slechts 32 procent vindt dat de sociale zeker heid de burger goed beschermt. Volgens 80 pro cent is bij gelijk inkomen een gezin zonder kinde ren beter af dan een gezin met twee kinderen. Iran leidt speciale zelfmoordcommando's op in buitenland LONDEN Iran heeft een speciale militaire eenheid opgezet, die in het buitenland zelfmoordcommando's moet recruteren en opleiden om ter- reuroperaties uit te voeren in landen die het islamitische bewind van aya tollah Khomeini vijandig gezind zijn Dit meldt vandaag het Britse dagblad de Times. De Times zegt te beschik ken over documenten die Saoedi-A- rabie, Koeweit, de Verenigde Arabi sche Emiraten, Jordanië en Frank rijk noemen als de belangrijkste doel witten van de commando's. De docu menten werden de Times toegespeeld door Iraanse oppositiegroepen. Thacher verkoopt huis voor bijna twee miljoen (Van onze correpsondent Roger Simons) LONDEN De Britse premier Margaret Thatcher en haar echtgenoot Denis hebben hun huis in Lon den (Flood Street nr. 19, Chelsea), verkocht voor bijna 400.000 pond. Omdat het hun enige eigen wo ning was. blijft deze verkoopsprijs vrij van belas ting. De Thatchers hadden dit huis met vijf slaap kamers in 1969 gekocht voor 28.000 pond. Door de inflatie en het nijpende gebrek aan woningen zit ten de prijzen van huizen vooral in de Londense binnenstad nog steeds in de lift. Het huis van de Thatchers is nu eigendom van een Franse bankier en industrieel, Paul-Louis Weiller, die in Genève woent en het gekocht heeft voor zijn kleindochter, gravin Bela Rodier. De Thatchers blijven tot na de eerstvolgende verkiezingen wonen in Downings- treet 10. BONN Op alle ambas- I sades en handelsmissies van de Sovjet-Unie op de wereld wordt achter slot en grendel een omvang- i rijk boek bewaard. Het heet „Gecoördineerde ei- sen voor technische in- lichtingentaken" en is in l feite een handboek voor het verkrijgen van aller- lei technische informatie. Door langs illegale weg be langrijke technologische ken nis uit het Westen te smok kelen, krijgt de Sovjet-Unie materiaal in handen dat zij anders nooit zou krijgen en bespaart zij zich enorme kos ten. Hoe doordacht zij daarbij te werk gaat, heeft de wes terse inlichtingendiensten verrast. Zij kwamen in het bezit van het streng geheime handboek, dat de omvang heeft van een telefoonboek van een grote stad. Van een Sovjet-agent wordt verwacht, zo blijkt uit het boekwerk, dat hij ongeveer vier opdrachten per jaar uit het handboek vervult. Het boek mag alleen onder toe zicht gelezen worden en er zijn voorzorgsmaatregelen genomen om te voorkomen dat er pagina's uitgescheurd worden. De bladzijden zijn van stevig papier zodat het boek ook bij veelvuldig ge bruik niet te lijden heeft. Russische agenten hebben de verlanglijst van hun supe rieuren wel de bijnaam „Boek van de zeldzame en- bedreigde soorten" gegeven, omdat veel van het materiaal dat erin wordt beschreven door hun uitvinders in de Verenigde Staten, West-Eu ropa en Japan goed afge schermd en bewaakt worden. Het boek telt 27 hoofdstuk ken en in 26 daarvan worden speciale technische gebieden behandeld. Het laatste hoofd stuk besteedt aandacht aan wetten en handelsgewoonten van westerse landen en kan de agenten helpen bij het Ook schijnbaar onschuldige technieken hebben de be langstelling van de Sovjet- Unie. Zo wordt in hoofdstuk 14, dat over landbouwmachi nes gaat, aandacht besteed aan de hydrolische transmis sie bij tractoren. In.de Russi sche wapenindustrie wordt dit systeem omgebouwd voor tanks. Dag der Volwassenheid Gekleed in hun mooiste kimono's maken deze Japanse vrouwen een wandeling vlakbij het Meiji Shinto-heiligdom in Tokio. Voor hen was het gisteren een belangrijke dag, omdat het feit werd gevierd dat zij twintig jaar zijn geworden. Dit is de leeftijd waarop Japanse vrouwen als volwassenen verder door het leven gaan. Het afgelopen jaar bereikten ongeveer 1,7 miljoen Japanse meisjes de leeftijd van twintig jaar. - ÏX-HOOFDREDACTEUR PETER KOCH VAN STERN: ndsen adAMBURG „Ik ben volkomen geruïneerd. Sinds wl957 zat ik in de journalistiek en met mijn werk had ik —.och enig aanzien verworven. Maar dat alles was in een seer weg." Peter Kochs stem klinkt schor. De vroegere -aoofdredacteur (46) van het Duitse weekblad Stern dat :ijn reputatie met de publicatie van de door Konrad ijtujau vervaardigde Hitlerdagboeken te grabbel gooi- *e, hakkelt en stuntelt voor de rechtbank in Hamburg. an de arrogante, zelfverzekerde Koch die de wereld in april )83 kond deed van de sensatie dat Stern de hand had gelegd op itlers dagboeken is niets meer over. In de getuigenbank zit een Onzekere nerveuze man, die nog steeds verdoofd lijkt door de to 'ggtlap van het schandaal. flo «be affaire heeft een bres geslagen in de geloofwaardigheid van !oo?et blad. Het steenrijke magazine, altijd gewend legen anderen ien grote bek open te trekken, is tot op het bot geblameerd. In Hamburgse redatieburelen wordt alleen nog maar gerekend i voor en na „de tijdbom". i}U maandenlang probeert de rechtbank in Hamburg te recon strueren hoe het tot een dergelijke catastrofe kon komen en waar het geld van 9,3 miljoen mark dat Stern aan sterverslagge ver Heidemann en vervalser Kujau afdroeg, is gebleven. Terwijl 7?at laatste wel nooit helemaal duidelijk zal worden, geeft het proces toch een verrassende kijk achter de schermen van het 2>lad dat oprichter Henri Nannen tot het grootste magazine van Èuropa wilde maken. Nannens credo: voor de informatie van lezers is niets te duur. Die opvatting werd treffend geïllus treerd door Sterndirecteur Manfred Fischer. Op de vraag van Rechter Schröder of hij niet geschrokken was toen bleek dat de Jgagboeken van aanvankelijk twee miljoen steeds duurder wer- n, antwoordde Fischer laconiek: „Vier miljoen, vijf miljoen, miljoen, dat speelt in zo'n bedrijf toch geen rol." En nu zit feter Koch in de getuigenbank. Naar hem had Gerd Heidemann toe moeten stappen toen hij in 3981 volgens eigen zeggen „een heet spoor" had gevonden naar "Hitiers dagboeken. Maar Heidemann omzeilde zijn chef Koch en lapte rechtstreeks naar directeur Fischer. Heidemann vond naar een 'zwetser'. Kóch ziet echter een andere reden: i,Drie jaar lang zat Heidemann achter gegevens over Mussolini |ian. Maar ik zei hem dat ik geen nazi-troep meer wilde en ik Hoofdredacteur Peter Koch voor de rechtbank in Hamburg verbood hem nog om erover te schrijven." Koch wordt pas geïn formeerd als in de safe van de directie de eerste dagboeken lig gen. Hij en zijn twee collega's uit de hoofdredactie voelen zich gepasseerd en praten onder elkaar over een „smerige streek", maar ze haken niet af. „Het leek allemaal echt. Alleen al door het aantal dagboeken. Wij besloten niet dwars te gaan liggen omdat immers alles buiten ons om geregeld was", aldus Koch. Getalenteerd Als hij na de eerste dagboek-publikatie met Heidemann in het vliegtuig zit, op weg naar een discussie in een televisie-studio, bedankt Koch Heidemann zelfs. „Ik zei dat ik blij was dat hij achter mijn rug om toch doorgegaan was met zijn speurtocht naar de dagboeken." Opmerkelijk is ook dat uit Kochs mond geen onvriendelijk woord komt over de man die verantwoorde lijk is voor zijn journalistieke ondergang. Hij geeft hoog op over de ex-verslaggever. „Heidemann is zeer getalenteerd in het ver zamelen van gegevens. Hij haalde details boven water, waar nie mand anders van de redactie aan kon komen. Maar het op pa pier zetten van gegevens ging het niet zo goed af. Koch vertelt hoe de directie als een gorilla waakte over de dag boeken. Als hij ze in wilde zien moest hij een papier invullen en vervolgens werd hij naar een klein zijvertrek geloosd. „De vele bladzijden met onbenulligheden versterkten bij mij alleen maar de indruk dat het echt moest zijn", zegt Koch, die later zou schrijven dat door de vondst van de dagboeken „de geschiedenis van het Derde Rijk voor een belangrijk deel opnieuw geschre ven zou moeten worden". Ook als Koch bij Heidemann komt die er een hele nepverzameling van Hitler-attributen op nahoudt, gaan zijn ogen niet open. „Mijn eigenlijke falen", concludeert •Koch, „is dat ik me er uiteindelijk bij neerlegde dat Heidemann zijn bron geheim hield. Iemand op de redactie had moeten we ten, waar hij de dagboeken vandaan haalde." Als journalist mag Koch dan geruïneerd zijn, hij hoeft niet op een houtje te bijten. Want even genereus als Stern geld voor de dagboeken neertelde, zo royaal werden ook de twee hoofdredac teuren Felix Schmidt en Peter Koch uitgewuifd. Beiden ontvin gen elk ongeveer drie miljoen mark. BRASILIA Brazilië heeft vannacht uitbundig de terugkeer naar de de mocratie verwelkomd. Miljoenen Brazilianen zijn de straat opgegaan om te vieren dat de liberaal- -conservatieve politicus Tancredo Neves (74) is ge kozen tot de eerste - bur ger-president in Brazilië sinds 21 jaar. Neves, de kandidaat van de opposi tie, zal op 15 maart offi cieel worden geïnstalleerd als opvolger van de huidi ge president, generaal Joao Figueiredo. Figueire- do is de architect van het plan om de macht lang zaam van de militairen naar burgers te laten overgaan. Braziliaanse presi dent kan terugzien op een po litieke carrière van 50 jaar. In al die jaren heeft hij zich voor al geprofileerd als een politi cus die compromissen prefe reert boven confrontaties. Die eigenschap zal hij hard nodig hebben, want de problemen die de militairen achterlaten zijn enorm. In de campagne heeft Neves beloofd het gezicht van Brazi lië te zullen veranderen. Hij wil op korte termijn politieke, economische en sociale her vormingen doorvoeren „in het belang van het volk". Hij zeg de toe opnieuw te zullen on derhandelen over de enorme nationale schuld van meer dan 100 miljard dollar, de inflatie (220 procent per jaar) te be strijden, werkgelegenheid te scheppen, directe presidents verkiezingen in te voeren en een nationale assemblée bijeen te roepen om de grondwet te herschrijven. De keuze van Neves door het kiescollege stond overigens bij voorbaat vast. Zijn tegenstan der (de kandidaat van de door de militairen gedomineerde partij PDS) was de 53-jarige Paulo Salim Maluf, de uiterst impopulaire en van corruptie beschuldigde oud-gouverneur van de staat Sao Paolo. Binnen de PDS bestond zoveel verzet tegen Maluf, dat Neves met steun van afvallige PDS'ers en de overige oppositiegroeperin gen aan een meerderheid kon komen. De aanhang voor Ne ves in de bevolking is nog veel groter. Werkgevers, vakbon den, de kerk en aanhangers van linkse en rechtse partijen steunden zijn kandidatuur. Ongeveer 60 miljoen Brazilia nen waren via de televisie ge tuige van de niet-geheime stemming van de leden van het kiescollege. Anderen volg den de stemming op grote bor den op straat. De laatste maal dat de Brazili aanse bevolking zelf zijn presi dent koos, was in 1960. Vier jaar grepen de militairen de macht. Die staatsgreep voltrok zich op de bekende Latijnsa- merikaanse wijze: censuur, op schorting van de politieke rechten en harde veiligheids wetten. In de gevangenissen werd op grote schaal gemar teld en duizenden Brazilianen verlieten het land. Toch komt de Braziliaanse dictatuur er in vergelijking met die in Argen tinië en in Chili nog redelijk In 1978 begonnen de gene raals. zonder dat zij daartoe gedwongen werden, voorbe reidingen te treffen voor de geleidelijke teruggave van de macht aan de burgers. De ver kiezing van Neves is daarvan het voorlopige hoogtepunt. Volgens de Braziliaanse pers hebben Neves en de militairen een akkoord gesloten. De mili tairen beloven daarin dat zij niet meer zullen ingrijpen, ter wijl de regering heeft toege zegd geen van de militaire lei ders uit het verleden te zullen vervolgen. Na 21 jaar militair bewind is Brazilië van een agrarisch land de achtste industriestaat van de wereld geworden. Geen van de regeringen is er echter in geslaagd de economi sche en sociale chaos grondig aan te pakken De enorme problemen betekenden uitein delijk de nekslag voor het mi litairen. Maar zij vormen tege lijkertijd een tijdbom onder het nieuwe burgerbewind. In zijn lange politieke carrière heeft (aankomend) president Neves talrijke politieke func ties bekleed Desondanks is hij buiten Brazilië nauwelijks be kend. Hij wordt omschreven als een harde werker, eerlijk en met een groot gevoel voor humor. Hoewel hij als uiterst ad rem te boek staat, heeft hij zich altijd rustig op het politie ke toneel bewogen en daarom in de loop der jaren weinig po litieke vijanden gemaakt. Zo heeft hij de militairen nooit erg fel bekritiseerd. Volgens i ancreao Neves (rechts) viert na zijn verkiezing to) president samen met zijn aanhangers feest. zijn gematigde positie er de oorzaak van dat hij zowel bij links als bij rechts goed valt TEL AVIV/WASHINGTON De Israëlische minister van bui tenlandse zaken, Yitzhak Shamir, heeft gisteren gezegd dat de rechtse ministers in de coalitieregering zullen proberen de voor genomen terugtrekking van de Israëlische troepen uit Zuid-Li- banon te veranderen. Hij vindt dat het terugtrekkingsplan zelfs niet voorziet in minimale veiligheidsgaranties voor Noord-Is- raël. De Israëlische regering stemde maandag met zestien tegen z« voor ccn eenzijdige terugtrekking van de troepen uit Libanon. Dit zou in drie fasen moeten gebeuren. Premier Peres heeft gis teren laten weten, dat de eerste fase binnen enkele weken kan worden uitgevoerd. Shamir, één van de tegenstemmers, zei voor de staatsradio verder dat met name de uitvoering van de laatste twee fasen van het terugtrekkingsplan niet aanvaardbaar is. De secretaris-generaal van de VN, Perez de Cuellar. heeft giste ren in de Veüigheidsraad verklaard dat Israël nog deze week met Libanon in contact zal treden om het terugtrekkingsplan te bespreken. Israël bleef meer dan een week weg van de onder handelingstafel in het Unifil-hoofdkwartier in Naqoera. Tussen Libanon en Israël bestaat nog altijd onenigheid wie de controle in de Libanees-Israelische gsensstreek moet overnemen. WASHINGTON In zijn gesprek met president Reagan blijkt Martens zijn „vervanging van het mili taire NAVO-plaatsings- schema door een Belgisch politiek plaatsingsschema" zo te hebben gepresen teerd dat de Amerikaanse regering de indruk kreeg dat plaatsing in België in de praktijk niet veel be hoeft af te wijken van de oorspronkelijke plannen van de NAVO (die de eer ste 16 raketten rond 15 maart a.s. in Florennes had willen installeren). Een Amerikaanse zegsman die bij het gesprek Martens-Rea gan aanwezig 4s geweest, zei na afloop zelfs dat plaatsing in België „zelfs vroeger kan plaatshebben dan eventueel in februari al", en dat plaatsing „binnen een paar dagen", nadat de Belgische re gering het groene licht heeft gegeven, kan gebeuren. Maar later op de dag maakte Martens duidelijk tegenover Europese journalisten dat het „politieke plaatsingsschema" op uitstel voor geruime tijd zal neerkomen, ondermeer om te kunnen afwachten of het her vatte Oost-West-ontwape- ningsgesprek in Genève aan leiding kan geven tot afstel of tot plaatsing van minder dan 48 raketten in België. Belgi sche zegslieden in de omge ving van Martens en Tinde- mans in Washington sugge reerden dat „de parlements verkiezingen, in december a.s., niet te ver weg zijn om plaat sing tot na de stembusstrijd uit te stellenOok werd 1987 ge noemd als het jaar waarin te gelijk alle 48 raketten in Bel gië geplaatst zouden worden. De omgekeerde mogelijkheid, dat de plaatsing van de eerste zestien kruisraketten juist be spoedigd zou worden, zodat de politieke opwinding daarover in december a.s. alweer ge luwd zou zijn, werd „niet rea listisch" genoemd. De uitleg die Martens maandagnacht gaf over het nieuwe kruisraket- tenstandpunt van zijn rege ring. had grote verwarring tot gevolg in de Amerikaanse re gering en in de media. Naar verluidt heeft minister Shultz van Buitenlandse Zaken nog „opheldering" gevraagd aan premier Martens, kort voordat deze dinsdagochtend voor een privé-bezoek naar Boston ver trok. Toen kwamen de berich ten in Washington los over de verbijstering waarin Martens en Tindemans de Amerikaan se regering hadden achtergela ten. geld SMIDJE VERHOLEN HET GEHEIM VAN DE UYLENBORGH vinden zich de resten van de Uylenborgh?" „Wat je maar resten noemt." legde Gozewijn Van Uylen uit. „Smidje Verholen woont er. Kijk. hier heb ik een gravure van de Uylenborgh zoals die er uitzag in 1830. En daarom zou ik willen vragen: is de Uylenborgh na die noodlottige brand misschien weer opgebouwd?" „Niks opgebouwd," zei Andries Mufckens en hij slofte naar een fraaie wandplaat. „Ziet ge dit kasteel? Deze versterkte havezate?" vroeg hij. „Dit is de enige echte Uylenborgh, meneer. En déze Uy lenborgh is verbrand, vernietigd en vermorzeld. Berg uw mooie gravure maar weer op. Het is een aardig prentje, maar voor een wetenschap pelijk onderzoek naar de Uylenborgh hebt ge er niet veel aan." 124113) „De Uylenborgh..., en deszelfs bewo- 9|ners...?" vroeg Andries Mufckens en een trek i3i van geconcentreerd nadenken gleed over zijn 71'gelaat. „Is even kijken..., de bewoners.... uitge- moord vrees ik. Jawel, meneer. Allemaal uitge- 52 moord. En wat de Uylenborgh zelf betreftaf gebrand tot de grond, en tot de laatste steen vernietigd en vermorzeld. De daders hebben hun werk grondig gedaan, meneer. Van de voormalige Uylenborgh is nooit meer een spoor teruggevonden..." „Dat kan niet," zei Goze wijn van Uylen getroffen. „De Uylenborgh be- stéót nog. Ik kom er zelf vandaan!" „Komt U er zelf vandaan?" riep de archivaris. „Maar me- neer, dan heeft U een ontdekking gedaan van 26i grote, historische betekenis! Vertel op: waar be-.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 5