jVan Raamsdonk wil aanvallend boksen Droom van Alex Jansen komt uit .onder toeo De wielerploeg van de 347e brief ffi1 oses opgepakt Pirmin Zurbriggen in Bazel geopereerd 3ORT CeidócSoivuuxt DINSDAG 15 JANUARI 1985 PAGINA"? )S ANGELES De Amerikaanse atleet Jwin Moses is opgepakt bij een actie van politie in de rosse buurt van Hollywood, t filmbolwerk aan de rand van Los Ange- De 29-jarige hordenloper, winnaar van t olympische goud in 1976 en 1984 op de 0 meter, benaderde een vermomde poli- !-agente in de veronderstelling een prosti- |e aan te spreken. Een politieman van een eciale eenheid, belast met het verdrijven n de verboden prostitutie in Hollywood, resteerde Moses. Hij werd later op vrije eten gesteld zonder borgsom, na beloofd hebben voor de rechter te zullen verschij- n. Wanneer dat gaat gebeuren, is onbe- nd. Bij de actie van de politie werden het gelopen weekeinde 82 mensen ingere- Zoon voor Karin Enke DRESDEN Op de dag dat haar landgenote Andrea Scho ne in Groningen de Europese titel veroverde, heeft de Oost- duitse schaatster Karin Enke het leven geschonken aan een zoon. Moeder Enke en vader Kania, een in hun woonplaats Dresden bekende discjockey, hebben besloten dat de nieuwe DDR-burger Sacha zal heten. Moeder en zoon maken het goed. Het is de bedoeling dat de 23-jarige wereld- en olym pisch kampioene volgend sei zoen haar rentree in de schaatssport maakt. Kind gedood in Parijs-Dakar GAO Een ongeval met dodelijke afloop heeft zondagavond de rally Parijs-Dakar overschaduwd. Een kind overleed na in de buurt van de plaats Tahoua in Niger te zijn aangereden door de Ja panse coureur Masara Kubota. Een toevallig pas serende arts verleende nog wel eerste hulp, maar het slachtoffertje, dat plotseling de weg overstak en door de Japanner niet meer kon worden ont weken, overleed later aan zijn verwondingen. Jan de Rooy heeft in de tweede marathon-etappe van Agadez naar Gao zijn leidende positie in de vrachtwagen-klasse ruimschoots behouden. De Brabander verloor wat van zijn voorsprong op de Westduitser Capito, die echter nog altijd ruim vijf uur bedraagt, door twee lekke bartden. Bovendien reed De Rooy vijftig kilometer om. Voor Prins Albert van Monaco is de rally Parijs- Dakar afgelopen. Hij strandde in de woestijn met ARNOUTS DEBUTEERT BU NK DRIEBANDEN DEN HAAG Jan Arnouts zal op 7 februari in Wijchen zijn debuut als ereklasser drieban den maken. De biljarter uit Etten-Leur slaagde afgelopen weekeinde in zijn eigen etablisse ment voor het toelatingsexamen voor het Ne derlands kampioenschap door als tweede te ein digen in de voorwedstrijden. De zege ging naar streekgenoot Christ van der Smissen, die als enige van de zes deelnemers boven de één ge middeld (1.092) speelde. Van de zes spelers moest er in Etten-Leur één afvallen Dat werd Ad Verlouw. die met 0.792 het laagste gemid delde noteerde. Verlouw bleef daarmee onder de degradatiegrens van 0.925, evenals Joop de Wilde en Frans van Kuijk. die zich wel kwali ficeerden voor de eindstrijd. De vijfde plaats was voor good-old Jan Doggen, die met zijn rondborstige spel ruim boven de grens bleef (0.965). S TOCKHODM Zwaar- 2 ïwicht Arnold Vanderlij- o a en half-zwaargewicht o edro van Raamsdonk o ebben gisteravond de fi- o ales gewonnen van het o iternationale bokstoer- Doi in Stockholm. Beide 0 ederlanders versloegen o iin tegenstanders (res- 0 bctievelijk de Fin Esa j> !yllonen en de Zweed likael Ungesson) op pun- in: beide malen 5-0. ]an Raamsdonk, die jaren ge- den eens van Ungesson had erloren, was constant in de inval. De Amsterdammer, >n ronde eerder sterker dan e Noor Hytten, ging duidelijk 1 p een knock-out af. In de eer- :e twee ronden bracht hij zijn i weedse tegenstander, die ooraf als favoriet was be- empeld. al aan het wankelen, laar Ungesson weigerde op te even. 'an Raamsdonk zal zich, ge ien het succes, in het vervolg internationale toernooien invallend opstellen. „Vroeger fartij afgebroken IOSKOU De 41e partij in e schaaktweekamp om het rereldkampioenschap tussen matoli Karpov en Gary Kas parov is gisteren afgebroken a de 41e zet van de met wit gelende titelverdediger Kar- ov. De partij wordt vandaag oortgezet. Iet zettenverloop is: e2-e4, e7-e5; 2. Pgl-f3. Pg8-f8; 3. f3xe5, d7-d6, 4. Pe5-f3, Pf6xe4; 5. 2-d4, dB-d5, 6. Lfl-d3. Lf8-e7; 7. 0-0, b8-c6; 8. c2-c4, Pc6-b4, 9. Ld3-e2, 5xc4. 10. Le2xc4. 0-0. 11. Pbl-c3, e4-d6; 12. Lc4-b3. Le7-f6; 13. h2-h3, c8-f5; 14. Lcl-e3. Tf8-e8; 15. a2-a3. b4-d3; 16. Tal-bl. c7-c5; 17. d4xc5. d6-e4, 18. Lb3-c2. Pd3xb2; 19. idlxd8. Ta8xd8: 20. Tblxb2. Lf6xc3; 1 Tb2xb7. Pe4xc5; 22 Le3xc5, 15xc2; 23. Tb7xa7. Lc2-dl; 24. Ta7- 7. Te8xe7; 25. Lc5xe7. Td8-d3; 26. f3-g5, Lc3-b2; 27. Le7-b4, h7-h6; 28. g5-e4, f7-(5; 29. Pe4-c5. Td3-d5; 30. Fl-el. f5-f4; 31. a3-a4, Td5-d4; 32. j-a5, Td4xb4; 33. Telxdl. Lb2-d4; I Pc5-e6. Ld4-a7; 35. Tdl-d7. Tb4- 1+; 36. Kgl-h2, La7xf2; 37 Pe6xf4. bl-al; i m d7xg7+ Ta5. Le3, pion: h6. wilde ik nog wel eens verdedi- ik niets mee op. De jury ziet gen", legde hij na zijn „droom- nu eenmaal liever een bokser finale" uit. „Maar daar schoot die er flink tegenaan gaat". Vanderlijde nam halverwege de strijd gas terug en liet zijn Scandinavische opponent ko- Pedro van Raamsdonk men. Hij zag zijn overwinning niet als een keerpunt voor de toekomst. „Het was een be langrijke winst, dat wel, maar gewoon één die er bij hoort. kwestie goed Het is eei nadenken waarop je iemand het beste kunt verslaan". „Ik had in de eerste twee ron den zoveel punten verzameld dat ik geen risico meer wilde nemen", meldde de Limbur ger, die in de halve finale de Zweed Nyman had uitgescha keld, na de eindstrijd. „Ik voelde me sterk en realiseerde me dat de winst voor het opra pen lag. Die Fin had wel een goede rechtse, maar daar wist ik me helemaal op in te stel len". sportuitslagen SKIËN Slalom dames Pfronten Magoni (Ita) 1.47.18; 2 Oertli (Zw 83; 6 Schi 1.49.87. Stand om wereldbeker 1 Fi- gini (Zwi) 165 punten; 2. Oertli 165; 3. 3ld Vanderlijde (rechts) Tips voor Nootdorp NOOTDORP Elf draverijen staan morgenmiddag op het programma van de drafbaan in Nootdorp. De eerste start is om 14.30 uur. Onze tips voor deze meeting luiden: iond R. HOGEVEENPRIJS: Yvanhoe K en Yvo LANGELANDPRIJS: Zora M. »n en Yonkers Expi s Lady. Joost en Wai LEIDSCHENDAMPRIJS: que, Walter Lelywaard en Wilfred nieuw: ling): Ye Werda. ZOETEI Warajewa du Bois en Wisdom L. VOORBURGPRIJS: Vermont. Vera Westlandia en Voila Fortuna. GROTE PRIJS VAN HET GEWEST s-GRAVENHAGE: Remi Star, Terry N en Urica Marijke 's-GRAVENHAGEPRIJS Vonny Albo. Ulino Buitenzorg en Uffi D RIJSWIJKPRIJS Unie Pride. Whis key Star en Vrijbuiter Six NOOTDORPRIJS Vartan. Wals Bos- zorg en Victory Laren. Illlllllllllllllllllllllllllltlllllllllllllllllllllllllllll Ingelise Driehuis verliest finale BARRANQUILLA In hel junioren-tennistoernooi in de Colombiaanse stad Barranquil- la hebben de Nederlandse speelsters Ingelise Driehuis en Mariëtte Verbruggen in de fi nale verloren van het Argen tijnse duo Roldan en Tarabini: 6-0, 7-6. Mark Koevermans won met zijn Oostenrijkse partner Horst Skoff met 6-4, 4- llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll' BAZEL Pirmin Zur briggen is zondag in Bazel aan de linkerknie geope reerd. De chirurg verwij derde een deel van de binnenmeniscus. De Zwit serse skiër zal nog een week in het ziekenhuis blijven. Zurbriggen won zaterdag in Kitzbühel de tweede afdaling in de Hahnenkamm-rennen. Vlak voor de finish voelde hij iets kraken in het kniege wricht. Aanvankelijk werd ge vreesd voor een zware spier blessure, die hem maanden uit de roulatie zou houden. In het ziekenhuis in Bazel wees de diagnose uit, dat de meniscus gescheurd was. Met het oog op de komende wereldkampioen schappen, die begin februari in het Italiaanse Bormio begin nen, werd besloten zondag di rect operatief in te grijpen. Volgens de artsen zal de Zwit ser in Bormio aan de start kunnen verschijnen, indien er zich geen complicaties voor doen. Magoni Elf maanden na de Winterspe len heeft Paoletta Magoni be wezen geen ééndagsvlieg te zijn. De 20-jarige Italiaanse, die in Sarajevo bij toeval olympisch kampioene werd, behaalde gisteren haar tweede grote triomf in haar nog prille loopbaan. Ze won in het West- duitse plaatsje Pfronten de zes de slalom voor het klassement om de wereldbeker. Pirmin Zurbriggen moet enkele dagen het bed houden. „Wij zijn inmiddels geen ech te Nederlanders meer. Het feit dat ze ons als trainer hebben genomen, heeft al leen te maken met de presta ties die hier in België zijn ge leverd. En nergens anders. We leven als Belgen, ik ben in ieder geval ook verknocht aan het land. Toen ik bij PSV speelde heb ik even in Maas- i tricht gewoond, zelfs die stad haalt het niet bij Brussel. Kijk, als Nederlander is de hele opvoeding maatschappij kritisch gericht. Dat zie je te rug in alles, zeker in de sport. Het negativisme is dan al in de kiem aanwezig, succes wordt «en vies woord. Dat kan niet, daar moet iets mis mee zijn, snap je? Hier be staat nog zoiets als levens- „Clubliefde is niet te koop. Daarom is het ook mank ge gaan en bestaan DWS en Blauw Wit nog steeds, maar FC Amsterdam niet meer. Daarom wil Ajax ook niet naar het Olympisch Stadion. Ajax hoort thuis in de Dap perstraat Kijk in Engeland. Een stadion hoort in een volkswijk te liggen. Als je in de Kinkerstraat loopt en je gaat een zijstraat in, moet je tegen een Blauw Wit-stadion aanlopen. Wij vinden dat Blauw Wit op Sloten niet op zijn plaats is, daar in de open polder, tussen kwekers en een snelweg. Niet bereikbaar. Jongens worden op een club gedaan, omdat ze dan niet hoeven oversteken. Niet om dat het hun club is. Al die fu turologen, die de sportparken aan de buitenrand van de stad hebben gelegd, hebben het verkeerd gehad". (Oud-voetballer Piet Koe- kebakker in Het Parool) „Het gaat helemaal niet zo slecht met het Nederlandse judo. Zeker als je de facilitei ten vergelijkt met ons omrin gende landen als Frankrijk en het Oostblok. We leveren alleen nog geen topprestaties. Die hoef je ook niet binnen één, twee, drie jaar te ver wachten. De beïnvloeding van een groep kan lang du ren. Niet alleen op judo-tech nisch gebied, maar juist wat mentaliteit betreft. Bij som migen moet de bereidheid om offers te brengen worden aangewakkerd. Als coach van Jong Oranje is me dat gelukt. Nederland had vijf tien jaar geen medailles ge wonnen. Maar uiteindelijk stonden we bij elk Europees kampioenschap in de finale". (Judocoach Chris de Korte in de Haagsche Courant) „Als je op je 33e een contract krijgt aangeboden voor drie jaar, met alles goed geregeld, sla ie dat nauuurlijk niet af. Spellie (Ronald Spelbos) heb ben ze voor vier jaar gecon tracteerd. Daar steekt een be doeling achter. Ik denk dat Gerard Bakker: vijand num- ze van ons verwachten, dat we de andere jongens tot een zekere maturiteit leiden. Tja, hoe zeggen jullie dat, zeg maar, er voor zorgen dat ze zich veelzijdig ontwikkelen". (Voetballer Walter Meeuws van Ajax in Elf) „Het hoofdbestuur blokkeert een rentree als bondscoach door van me te eisen dat ik me eerst gedurende een paar jaar netjes zal moeten leren gedragen. Of me dat lukken zal? Soms ben ik bang van niet. Ik ben misschien niet diplomatiek genoeg. Aan hui chelen heb ik vreselijk de pest. Ik zeg waar het op staat en bij voorkeur midden in ie mands gezicht. Drie keer zal ik mijn mond kunnen hou den, maar de vierde keer gaat-ie onherroepelijk open. Ik kan niet zo goed vriende lijk doen tegen mensen die ik niet aardig vind". (Tafeltenniscoach Gerard Bakker in De Volkskrant) „Misschien hebben wij het verkeerd benaderd. Spontaan dingen gedaan die we leuk vonden voor de spelers en hun vrouwen. Maar dat werd buiten de club niet gewaar deerd. Ze hadden het over de glitter om AZ heen, over de bontjassenclub. Nou heb ik wel een paar centen, maar daardoor ben ik nooit anders geworden. Als er morgen een schuit met kolen gelost moet worden, dan spring ik ertus sen en ik help mee. Nee, ik zal nooit vergeten dat ik ook maar begonnen ben met een scheet en drie knikkers". En: „Als de zaak besluit te stop pen met sponsoren, dan is er voor AZ geen reden van be staan meer. Tenzij je de te ring naar de nering zet. Dat betekent weinig salaris en dan vertrekken de spelers. Richard van der Meer bij voorbeeld was echt niet ge stopt in de goede jaren van AZ. En toch moeten de spe lers het maken. Want je kan in een stadion de zitplaatsen verwarmen, meer toiletten maken, van alles en nog wat doen. het gaat de mensen in de allereerste plaats toch om het spelletje' (Sponsor Klaas Molenaar in het Algemeen Dagblad) „De toenmalige coach van John Wensink bij Boston. Don Cherry, wilde dat zijn spelers dezelfde mentaliteit zouden krijgen als zijn hond, een bullterrièr. Dat beest, Blue genaamd, was tevens de zijn vechtnonden, die je al aan het rillen krijgen als ze je strak aankijken. Cherry probeerde dat op zijn spelers over te brengen. Zijn grootst mogelijke compliment was dan ook de mededeling dat je op Blue leek. John bleek de beste leerling en werd Cher ry's favoriet. Don Cherry heeft zelfs zijn kanariepiet naar John genoemd". (IJshockeycoach Alex Andjelic in NEC Handels blad) Schaatskalender DEN HAAG De schaatska lender van de KNSB voor de komende dagen ziet er als volgt uit: MORGEN Alblasserdam: Molentocht Alblasserwaard .25-45-70 km. 09 00-13 00 uur, 01859-4300 of 2523. Bleiswijk: Molentocht Rotte- meren 10-150 km, 10 00-16 00 uur. 01892-5605 of 01802-1505. Wilnis: Hart van Holland toertocht 35 km. 10.00-15.00 uur, 02979-4103. Woerden: Westveensepolder- toertocht 35-40 km, 10.00-15.00 uur. 01724-8144 Hensbroek: Molentocht 10-40 km. 10 00-14.00 uur, 02265-2980 of 2363 Krommeniedijk: Molen en Merentocht 20-40-60-80-100 km, 1000-1400 uur, 075-211483, 02513-13170. Jisp: De Bannetocht 10-30-60-90-120 km. 10.00-14 00 Ouderkerk aan de Amstel: Botsholtocht 25 km. 09.00-13 00 uur. 02963-3165. Uithoorn: Poldertocht 20-40 km. 10.00-14 00 uur, 02975- 62455 of 64847 West Graftdijk: Eilandspol dertocht 35 km. 10.00-13.00 uur, 02997-1644 of 1351. Twisk: Bennemeertocht 20 km. 10.00-14.00 uur. 02274-4103 DONDERDAG Schipluiden: open marathon kampioenschap van Zuid-Hol land voor heren over 100 km en dames over 40 km, 12.30 uur. 015-561600 of 165055 West Graftdijk: nationale kortebaanwedstrijd voor he ren. 1330 uur. 02981-412 of 02204-346. LEIDENAAR WINT MARATHON HEERENVEEN HEERENVEEN Het gure winterweer bracht gister avond op de kunstijsbaan Thialf in Heerenveen slechts veertig marathonrijders op het ijs. Dat lijkt onlogisch, maar met het Nederlands kampioenschap op natuurijs vandaag in Westerland in het vooruitzicht besloten vele rijders om hun krachten te sparen. Zo ontbraken op de presentabel ijst onder meer Dries van Wijhe. Jan van Cappelle, Jos Niesten. Jan Wessels en Jan-Roelof Kruithof. Wel aanwezig waren de leiders in het marathonklas sement, maar ondanks het goede rijden van Jos Pronk en het iets mindere optreden van Henri Ruitenberg, weer zij aan zij, ging de winst met één ronde voorsprong naar de 24-jarige Alex Jansen uit Leiden, gevolgd door Jos Pronk en de tengere en in sublieme vorm verkerende Evert van Benthem. De overwinning van de Leidenaar was de tweede in zijn nog niet al te lange carrière. „Drie jaar geleden heb ik gewonnen in Den Haag", aldus Jansen. „Maar vorig jaar was ik niet vooruit te branden. Ik had alles op de marathon gegooid, maar het lukte niet". Dit jaar heeft de goedlachse Alex Jansen het wielrennen weer opgevat, maar ondanks zijn talent is hij geen fanatieke rondenrijder. „Ik train niet zoveel, maar nu met het natuurijs schaats ik wel erg veel. De vorm is er en de moraal ook", aldus de blijde winnaar, „maar het is wel een slechte voorbereiding voor het NK in Westerland morgen". Op de koude en slecht bezochte baan werd de beslissende ont snapping halverwege de koers geplaatst. Nadat Pronk met in zijn spoor Ruitenberg al eerder een poging mislukt zag. was een tweede wel succesvol. De koplopers bleven niet alleen, want al snel sloten zeven andere rijders aan. Evert van Benthem. vonge week winnaar van twee marathons. Bennie van der Weide, Piet Manden, Alex Jansen, Albert Bakker, Lex Cazimier en Henk Holland sloten aan, waarna Alex Jansen („Vannacht droomde ik dat ik zou winnen") alleen wegsprong en moeizaam de winnen de ronde voorsprong binnenschaatste en alleen de finish pas seerde. Bij de dames won Boukje Keulen de sprint van het peloton voor Joke van der Voort en Lilian van der Tol, de leidster in het klassement. BUSSUM Als eerste van het kwintet Nederlandse ploegen werd gisteren in Bussum de wielerformatie- -van-de-347e-brief officieel voorgesteld. Veertien Ne derlandse renners gaan over enkele weken voor Skala- Gazelle de weg op. Reinier Groenendaal verdedigde de kleuren al eerder met suc ces in het veld. Directeur Hennie Liebrechts schreef 346 brieven vóór hij de sponsor van één miljoen gulden (voor 1985) vond Ben van Erp (40), die alleen ervaring heeft bij de amateurs wordt de ploegleider van de formatie, die voor meer dan de helft (acht) uit debuterende beroepsrenners bestaat. De vijftien coureurs, die allen voorzien werden van een A-contract, zijn Jos Alberts (Neede). Frits van Bindsbergen (Tolkamer). Johnnv Broers (Maartensdijk), Ralf Elshof (Naarden). Ron Groen (Baarn), Reinier Groenendaal (Sint Michielsgestel). Peter Heer- en (Sprundel). Marco van der Hulst (Haarlem), Fons van Kat wijk (Oploo), Ron MacKay (De Meern), Leon Nevels (Thorn). Jean-Paul van Poppel (Tilburg), Peter Schroen (Eijsden). Jannes Slundebroek (Geldrop) en Nico Verhoeven (Berkel-Enschot) Hoewel alle renners contracten voor de duur van niet langer dan één jaar tekenden, is het de bedoeling van de nieuwe wie lerploeg ten minste drie jaar te blijven. „Het eerste jaar is er om te leren. Voor de renners net zo goed als voor de ploegleider", vertelde Ben van Erp in Bussum. „De Ronde van de Middel landse Zee en Parijs-Nice vormen de aanloop van het seizoen waarin de Ronde van Spanje hopelijk centraal staat. Het is nog niet zeker of we worden toegelaten Van Erp en de sponsor mikken uiteindelijk op deelneming aan de Ronde van Frankrijk. Volgend jaar of anders in 1987 Daar toe bestaat een progressief budget. „Er is ruimte om een kopman aan te trekken. Voorlopig doen we'het zonder". Medici In tegenstelling tot Peter Post en Jan Gisbers zal Ben van Erp nauw samenwerken met afgestudeerde medici De ploeg wordt begeleid en gecontroleerd door twee artsen: Rob Pluijmers, be kend van de schaatsenrijders, en Pierre Boumans. Van Erp „De renners worden getest naar de Moser-methode en gaan vervol gens naar de bevindingen gericht in training. Medische begelei ding is belangrijk. In 1972 was ik in Oost-Duitsland. Daar reed met de koers zo'n soort bus-voor-priesterhulp mee. Ik heb toen door de spleetje van de gordijnen door staan gluren, wat in die bus met de Oostduitse renners gebeurde. De DDR was ons toen al mijlenver voor. We moeten zorgen dat de medische begelei ding van onze sportmensen net zo goed wordt, vandaar onze me dische staf". Sportwereld zijn vijftigste verjaardag (morgen) heeft angekondigd. De suc- Voetbal Vlak vooi Udo Lattek het einde van zijn loopbaan aangel cesvolle Westduitse trainer, momenteel in dienst van Bayern München, stopt over vier jaar. Handbal De heren van V&L hebben in de eerste wedstrijd van de kwartfinales van het toernooi om de Europa Cup 1 met 24-16 verloren bij het IJslandse Hafnarfjardar. Handbal De twee oefenwedstrijden, die het Nederlands da mesteam in Noorwegen zou afwerken, zijn door de slechte weersomstandigheden afgelast. Schaatsen De Zweedse ploeg voor het EK allrounders. dat op To i 27 januari fn Eskilstuna wordt gehouden, bestaat mas Gustafson, Joakim Karlberg en Hans Magnusson Oosten rijk komt met Michael Hadschieff, Werner Jager en Heinz Steinberger. Roeien De FISA heeft besloten met onmiddellijke ingang ook wereldkampioenschappen in te voeren voor lichte roeiers Dat geldt voor zowel dames als heren in de categorièn skiff, dubbeltwee en de vier zonder .als ook de herenacht.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 7