Israël in etappes uit Zuid-Libanon Gromyko zaait verdeeldheid „We overleven positief plaatsingsbesluit niet" „raket Opheldering geeist over onvoldoende i i n 1 TT l getest" ongeluk rershing-11-raket .Ethiopië ïvert een voedsel ian ,gypte msh „TERUGTREKKING TROEPEN KAN BINNEN ENKELE WEKEN BEGINNEN" Vierhonderd doden bij treinramp in Ethiopië 35 pagjitENL AND QeidóaOowiant DINSDAG 15 JANUARI 1985 PAGINA 5 teëdiging Reagan >st 45 miljoen ^SHINGTON Volgende week 11 andag zal Ronald Reagan worden 'digd voor zijn tweede ambtstermijn president van de Verenigde Staten Amerika. Die gebeurtenis zelf ïrt nog geen minuut, maar er om- En wordt een feestje gegeven dat in aal 45 miljoen gulden zal kosten, r dagen lang zal Washington in het ;n staan van Reagans beëdiging, officiële feestjes kosten enorm veel, ar de belastingbetaler hoeft daar ;t armer om te worden. De kosten rden gefinancierd door de verkoop n toegangskaarten (de uitnodigin- i), speciale nummerplaten voor de souvenirs en televisierechten. Duizenden Ethiopische joden op weg naar Israël omgekomen JERUZALEM Op weg haar Israel zijn de afgelopen weken ongeveer 3000 Falasha's omgekomen. Dat meldde gis teren de Israëlische krant „Jedioth Acharonot". Israël heeft de afgelopen maanden door middel van een geheime luchtbrug duizenden joden uit het door honger geteisterde Etiopië gered. De vluchtelingen werden in grote groe pen langs lange (tot dusverre geheim gehouden) landroutes overgebracht naar het buurland Soedan, van waaruit ze naar Israël werden gevlogen. Som mige groepen zouden zelfs door de luchtmacht van Etiopië zijn aangeval len, aldus het Israëlische dagblad. Echtpaar mag gekochte baby houden LONDEN Het Amerikaanse echtpaar, dat een Britse vrouw betaalde om een kind ter wereld te brengen, mag de baby hou den. Wel blijft het kind. een meisje, onder toezicht van de rechter staan. Dit heeft het Londense hooggerechtshof gisteren be kendgemaakt. De baby, die elf dag geleden werd geboren in een Londens ziekenhuis, is afgelopen vrijdag aan het echtpaar overge dragen, zo verklaarde rechter John Latey. Hij had het echtpaar toestemming gegeven het meisje mee het land uit te nemen. Het echtpaar heeft moeten beloven het kind aan de jurisdictie van het hof over te dra gen, mocht het hof dit gelasten. Tientallen vermisten na zinken van schip op Amazone IQUITOS Duikers hebben gisteren drie lichamen geborgen en zochten naar nog zeker 50 andere slachtoffers die worden vermist na het vergaan van een boot, die met meer dan 150 mensen aan boord op de Amazone in het noord oosten van Peru voer. Onder de opvarenden bevonden zich voornamelijk kinderen, vrouwen en ouderen. De rivierboot Rosita zonk in slecht weer in de nacht van zaterdag op zondag na op een boomstronk te zijn gevaren. De boot was uitgerust om 75 mensen te vervoeren, maar op het moment van het ongeluk waren er ze ker 150 aan boord. Grote partij heroïne verpakt in diplomatenkoffers BRUSSEL De Belgische politie heeft in twee koffers, die voor een buitenlandse ambassadeur bestemd waren, bij elkaar 34,5 kilo heroïne ge vonden met een waarde van ongeveer 20 mil joen gulden.Afgelopen week opende de politie op de luchthaven van Brussel twee uit Pakistan aangekomen koffers, die bestemd waren voor de Pakistaanse ambassadeur. Een 74-jarige Belg haalde de koffers, waarin de heroïne door zand was vervangen, zaterdag van het vliegveld Sa men met de vrouw van de diplomaat bracht hij de koffers naar de ambassade. Toen hij het ge bouw verliet, arresteerde de politie hem. De man zei dat hij in opdracht van de ambassadeur had gehandeld en niet wist wat er in de koffers zat. Pentagon verontrust over nieuwe Sovjet-satelliet NEW YORK De Sovjet-Unie heeft in september vorig jaar haar grootste spionagesatelliet gelanceerd en er oefeningen mee gedaan, die deskundigen van het Amerikaanse ministerie van defensie versteld hebben doen staan. Dit staat in het invloedrijke tijdschrift Aviation Week en Space Technology In zijn jongste uitgave zegt het blad dat de enorme spionagesatelliet een aantal zeer ongebruikelijke manoeuvres uitvoerde, voordat hij uiteindeliik in een baan rond de aarde werd ge bracht die over strategische delen van de VS voert. V) jUROBI Een Ethiopische g»eringsfunctionaris heeft en verklaard dat het ak- I om Egypte vee te ver- slechts een beginselove- inkomst is. Volgens hem be kent dit geenszins dat het rfid met 7,75 miljoen honge- iers voedsel levert n het buitenland. Gfr Ethiopische regeringsradio id zondag gemeld dat Ethio- b en Egypte een handelsove- fenkomst hadden gesloten, aarbij Ethiopië vlees en ndbouwprodukten aan »ypte zou leveren in ruil ior metalen, kunstmest, me- cijnen en bouwmateriaal. »n functionaris van het hulp- ireau van de Ethiopische re- ,'ring verklaarde gisteren :er in een telefoongesprek, het akkoord meer politiek economisch is. Er zijn :en directe plannen om vee voedsel te exporteren, aldus inter-gouvernemen- le4t is dse Cje overeenkomst orgaïrscheidende jaren is ge- jye regering van Ethio- olgt, n^ë heeft voor 1985 om 1,5 mil- oien ton noodvoedselhulp ge- aagd om de gevolgen van Tt de«én langdurige droogte te on- voor ^/-vangen, ing vaT egenw Amerikaanse ht wereneraal bezoekt Gnek$ovjet-Chinese oord ka J rensstreek EKING De voorzitter van et comité van chefs van sta in de Amerikaanse [rijdkrachten; generaal Ves- i^y, heeft vandaag een bezoek ibracht aan het militaire ge- ed Shen Yang in China. Het ibied ligt op de grens met de >vjet-Unie. fessey brengt momenteel een j^zoek van een week aan Chi- eis naar Shen Yang is te onderdeel van een ïsprogramma door China na dagen intensief overleg et Chinese politici en topmi- iMil taiAen. Sinds september 1983, en VS-minister Weinberger defensie een bezoek it aan China, zijn de VS i China met elkaar in onder- fendeling over het ontwikke- in van een program voor mi- taire samenwerking. des-fab GRATIS ELKE WOENSDAG DE blij] THEATER, RECREATIE,EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA hul kunn) rich! JERUZALEM/WAS HINGTON De Israëli sche regering heeft giste ren een plan aangenomen voor de terugtrekking uit Libanon in drie etappes. De Israëlische regering is na twee 'dagen intensief beraad tot dit besluit ge komen. Premier Peres verklaarde dat de eerste fase van de terugtrekking „binnen enkele weken" kan beginnen. Sinds de invasie van juni 1982 zijn Israëlische troepen in gestatio- i zijn Zuid-Libanon neerd. Israël zal Libanon en de Vere nigde Naties op de hoogte hou den van de beweging troepen om een ordelijke i cuatie mogelijk te maken en vijandige acties te voorkomen. Een eerdere gedeeltelijke Is raëlische terugtrekking, in september 1983 uit het Shoef- gebied, leidde tot felle gevech ten tussen christenen en dru- Regerings woord voerder Josef Beilin gaf bijzonderheden over de etappes waarin de terug trekking zal plaatshebben: In de eerste etappe, clie be trekking heeft op de westelij ke sector, zullen de Israëlische troepen het gebied rond de ha venstad Sidon ontruimen en nieuwe posities betrekken in het gebied rond de rivier de Litani en de plaats Nabatiyeh. In de tweede etappe, die be trekking heeft op de oostelijke sector, zullen de Israëlische troepen zich terugtrekken op het gebied rond Hasbaya. In de derde etappe zullen de Israëlische troepen zich terug trekken tot de internationale grens tussen Libanon en Is raël, maar aanwezig blijven in een strook gebied in het zui den van Libanon, waar plaat selijke strijdgroepen (het Zuid- libanese leger dat door Israël gesteund wordt) opereren. De Amerikaanse regering heeft gisteren een Israëlisch krantebericht tegengesproken, als zouden de Verenigde Sta ten en de Sovjet-Unie in Ge- nève zijn overeengekomen om besprekingen te beginnen over het conflict in het Midden Oosten. Wel werd er op gewe zen, dat president Reagan de bereidheid van zijn regering heeft uitgesproken om met Moskou te praten over regio nale kwesties, waaronder het Midden-Oosten. NAVO: BRUSSEL*De Sovjet-Unie heeft besloten maximale druk uit te oefenen om tweedracht te zaaien tussen de Amerikaanse regering en de Europese bondgenoten. Dat was gisteren bij de NAVO in Brussel de reactie op de verklarirtgen van de Russische minister Gromyko voor de Russische tv. De door hem gestelde voorwaarden roepen nieuwe vragen op over de positie en de doelstellingen waarmee Moskou het over leg wil ingaan, aldus NAVO-diplomaten. Zij onderstrepen ook dat het voor de eerste maal is dat Gromyko stilzwijgend de plaatsing aanvaardt van Amerikaanse Pershings-II en kruisra ketten op Europees grondgebied. Gromyko eiste immers voor de Sovjet-televisie een stopzetting en geen terugtrekking van de plaatsing. Voorbeeld van het zaaien van tweedracht noemde een NAVO-diplomaat het feit dat de Sovjet-Unie opnieuw eist dat de Franse en Engelse kernwapens in het overleg worden betrok ken. Een hoge Sovjetdiplomaat in Parijs bevestigde dat Gromyko geen nieuwe voorwaarden vooraf heeft gesteld aan het nieuwe overleg met de VS. Minister van den Broek betreurde de uitla tingen van Gromyko, maar vond het niet vreemd dat er „propa gandaslagen uitgewisseld zouden gaan worden", nu nieuw over leg in aantocht is. zestienjarige Penny Steven troont trots bo ven ruim een mil joen pennies (ruim vijfender tigduizend gul den) die haar va der voor haar heeft gespaard m* sinds zij werd ge- boren. Penny be- pf steedde het geld afgelopen week te einde aan de w r aankoop van een t Chevrolet Monte Carlo. De pen- nies wogen bijna vierduizend kilo Y x, en er waren vier vrachtwagens voor nodig om het geld naar de m S autohandelaar te J brengen. ADDIS ABEBA Onge veer 400 personen zijn zondag om het leven ge komen toen een deel van een trein in het oosten van Ethiopië in een ravijn stortte. Bijna evenveel mensen raakten gewond. In de trein zaten ongeveer 1000 passagiers. Het ongeval had plaats in de buurt van Awash, on geveer 250 kilometer ten oosten van de Ethiopische hoofdstad, op de lijn Ad dis Abeba Djibouti. De oorzaak van het ongeluk staat nog niet vast, maar mogelijk heeft de machi nist met een te hoge snel heid een bocht genomen, waardoor de. trein ont spoorde en een aantal wa gons een een ravijn stort te. De machinist bleef daarbij ongedeerd. De lijn van Addis Abeba naar het aan de Roze Zee gelegen Djibouti is van groot belang voor de bevoorrading van de hoofdstad. Ook bij de aanvoer van voedsel voor de door hon ger getroffen Ethiopische be volking speelt de spoorlijn een belangrijke rol. Het treinongeval in Ethiopië volgde kort na een treinramp in Bangladesj, waarbij naar schatting 300 mensen om het leven kwamen. Waarschijnlijk als gevolg van kortsluiting vloog de trein in brand. De meeste slachtoffers werd in hun slaap door de vlammen en de rook verrast. Veel passa giers sprongen uit de rijdende trein om aan het vuur te ont komen. Volgens een ooggetui ge duurde het een half uur voor de machinist was gewaar schuwd en de trein tot stil stand kwam. Bloedtransfusie op ongeboren baby In het ziekenhuis van Cler mont Ferrand heeft het artsenduo Jacquelin (I) en Meyer (r) een unieke pres tatie geleverd: de eerste totale bloedtransfusie op een ongeboren kind. Twee weken voordat Stephanie ter wereld kwam. werd haar bloed vervangen. De baby verkeert in uitsteken de gezonheid. MARTENS: (Vervolg van de voorpagina) WASHINGTON, WAS HINGTON De Ameri kanen houden zich uiter aard buiten de Belgische binnenlandse politiek. Naar buiten toe spraken zowel Reagan als een hoge functionaris op het Witte Huis die bij het twee uur durende gesprek aanwezig was, in positieve bewoordingen over de Belgisch-Amerikaanse be trekkingen maar het feit dat noch de president noch de betreffende func tionaris het Belgische uit stel ter sprake brachten wijst erop dat de Ameri kanen flink in verlegen heid zijn gebracht. Martens heeft Reagan uitge legd wat de complexe politieke situatie in eigen land is en de mogelijke politieke gevolgen van een plaatsingsbeslissing zijn. Martens heeft, volgens de hoge functionaris op het Witte Huis, erop gewezen dat zijn kabinet een positief plaatsings besluit in maart niet zou over leven. omdat een deel van de christen-democratische CVP de ontwikkelingen in het te hervatten ontwapen ingsover- leg wil afwachten. Martens zou erop gewezen hebben dat het politieke alternatief in zijn land, een regering met de soci alisten (die het besluit van '79 eveneens hebben bekrachtigd) is welke tegen elke plaatsings variant zijn voor de NAVO veel ongunstiger is. Een andere zegs man in het Witte Huis verklaarde: „Wij blijven aandringen op respect door Belgie van het installatie schema. Maar wij willen de gemoederen in dit land niet verhitten, het belangrijkste is dat uitstel niet tot afstel leidt, daarom houden we Martens aan zijn uitspraak dat hij zich gebonden acht aan het plaat singsschema's van 1979", aldus een zegsman van Reagan. De Belgische partijbureaus die de politieke dienst uitmaken gaven gisteren ongeacht de uitkomnst van het gesprek, tussen president Reagan en Martens commentaar op de k ruisrakettenproblematiek Volgens de socialist Van Miert zal elke beslissing door een re gering met socialisten onge daan worden gemaakt. De Vlaamse en Waalse libera len vinden daarentegen dat elke beslissing in 1979 onder geschikt gemaakt moet wor den aan het NAVO-dunbbel- besluit van 1979 De liberaal Verhofstad zei: „Van een een zijdig uitstel in Belgie ka., geen sprake zijn. De Russen zijn alleen bereid geweest on derhandelingen te hervatten dank zij de eensgezindheid van de NAVO De verdeelde christen-demo craten hadden geen commen taar. Zweedse arbiter verlaat tribunaal Iran-VS DEN HAAG De Zweedse rechter Nils Man gard trekt zich per 1 juli van dit jaar terug als arbiter bij het tribunaal tussen de Verenigde Staten en Iran. In een brief aan president Bockstiegel heeft Mangard laten weten dat hij vanwege zijn leeftijd terugtreedt. Deze zomer wordt de Zweed 70. Het tribunaal, dat in Den Haag wordt gehou den, is in 1981 ingesteld bij de vrijlating van 52 Amerikanen, die ruim een jaar gegijzeld waren geweest in de Amerikaanse ambassade in Tehe ran. De m januari 1981 getekende Akkoorden van Algiers belasten het tribunaal met de af wikkeling van de juridische en financiële ge schillen, die ontstonden uit de islamitische re volutie van 1979 in Iran. ^MIDJE VERHOLEN HET GEHEIM VAN DE UYLENBORGH 2) De volgende ochtend stapte Gozewijn van Jylen al heel vroeg het Gemeentehuis binnen, len ijverige ambtenaar, die zijn belangrijke lagtaak juist wilde beginnen met het drinken n een kopje koffie, keek de vroege bezoeker ligszins onthutst aan en zei: „Wat denkt U hier vroeg te kunnen bereiken, meneer? De loket- tiensten openen pas om tien uur!" „Ik kom oor de archivaris," legde Gozewijn van Uylen lit. „Oh.., da's wat anders," lachte de amb tenaar opgelucht. „Meneer Mufckens zit boven, •eede deur links op de zolderètage." „Dank wel," zei Gozewijn beleefd, en hij stormde ar boven, naar het werkvertrek van de heer indries Mufckens. Zijn binnenkomst aldaar wekte nog al wat consternatie, want zolang me neer Mufckens het gemeentearchief van Rijk- huyzen verzorgde, was er nog nóóit iemand bij hem binnen geweest.... „Een..., een BEZOE KER!" riep hij verheugd uit. „Da's een wonder boven wonder! Een BEZOEKER!" „En sak kerloot... wat voor een bezoeker!" antwoordde Gozewijn van Uylen. „Wij, Van Uylens, hebben altijd in Rijkhuyzen gewoond, weet U. En nu zou ik, als laatste telg van dit roemruchte geslacht, de inhoud van mijn familiekroniek wel eens wil len toetsen aan de inhoud van uw gemeentear chief. Wat kunt U mij vertellen over huize Uylen- borgh en deszelfs bewoners?" (Van BONNHet zware onge luk met een Pershing-II- -raket op de Amerikaanse basis bij Heilbronn is vol gens de Westduitse oppo sitie een nieuw bewijs, dat de Pershing-II voor de plaatsing in de Bondsre publiek onvoldoende is getest. Bij het ongeval, dat zich afgelopen vrijdag middag voordeed, zijn drie Amerikaanse solda ten om het leven geko men en werden 16 militai ren gewond, van wie drie levensgevaarlijk. Het ongeval gebeurde toen de brandstof van een Pershing-I- I-raket vlam vatte. Behalve de hangar, waarin de raket stond opgesteld, gingen ook twee mi litaire en een particulier vlieg tuig in vlammen op. Generaal Raymond Haddock, hoogste officier van de Amerikaanse Pershing-eenheden in de Bondsrepubliek, heeft bij het onderzoek inmiddels de hulp ingeroepen van twee teams van experts uit de Verenigde Staten. De Westduitse oppositiepartij en. de SPD en de Groenen, hebben geëist dat er volledige openheid van zaken gegeven wordt over de toedracht van het ongeval. De Groenen heb ben om een eigen onderzoek van de Westduitse regering gevraagd „na de serie van Pershing-ongevallen". Daarbij doelen zij op de transportonge lukken die in het verleden met de gestationeerde Pers- hing-I zijn gebeurd. West-Duitsland is het enige land dat in het kader van het NAVO-dubbelbesluit Pershin- g-II-raketten stationeert. De andere NAVO-partners plaat- Ben kruisraketten SPD en Groenen zijn ervan overtuigd dat van het tijdige plaatsen van de Pershing-II in de Bondsrepubliek zo n prestige- zaak is gemaakt, dat zelfs niet is gewacht tot de raket op ver antwoorde wijze is getest de Pershing-II In zes gevallen mislukten volgens het Penta gon de tests. Bij twee proef vluchten explodeerde de ra ket. drie misten hun doel en een kwam niet van de grond. De beide laatste tests, in de zo mer van vorig jaar, waren vol gens Washington succesvol. De berichten van het Pentagon werden echter tegengesproken door de Amerikaanse televi siemaatschappij ABC Op grond van een geheim rapport van de Amenkaanse rekenka mer meldde ABC dat in legen- stelling tot de opgave van het Pentagon talrijke proefvluch ten mislukt waren Bij vier vluchten zou de raket meteen na de start geëxplodeerd zijn, bij vijf verdere tests hadden belangrijke delen van de raket- niet gefunctioneerd. Voor het begin van de plaatsing in West-Duitsland zou er slechts één test hebben plaatsgevon den met een volledig uitgerus te Pershing en die mislukte Problemen waren er vooral met de aandrijving van de ra ket Nog in augustus 1983, vlak voor het begin van de plaat sing in West-Duitsland, zo be vestigde het Pentagon, werd het drijfwerk met behulp van röntgenstralen onderzocht. De zeventiende proefvlucht moest op grond hiervan worden uit gesteld. Niettemin bestempel de het Pentagon het röntge nonderzoek als een routinek westie. Uitstel van de plaatsing in West-Duitsland werd afge

Leidse Courant | 1985 | | pagina 5