België stelt plaatsing raketten uit tot 1987 innenvaart )i jna onmogelijk Jfstedentocht ^tat nog week L p zich wachten Vader over boord, 15-jarige alleen achter het roer Duur feestje BON: SS rJ' i^maanslag verwoest eniuwjbouw NAVO in Brussel AMERIKANEN BETREUREN BESLISSING Top Warschau-pact uitgesteld door ziekte Tsjernenko Vandaag op pagina 'CcidócGotnont DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitgave Westerpers. behorende tot Sijthoff Pers. Apothekersdijk34,2312 DD Leiden. Postbus 11,2300 AA. tel.071-122244. Voor abonnementen: tel.071-313677. Giro 103003 Bank:Amro-bank N.V. I Directeur-hoofdredacteur: JJ.Hallewas, Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Abonnementen: (incl.5% BTW) per maand f 21.89 (uitsl.aut.betaling).kwartaal f 65.68. jaar t 250.86. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur, zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel.071 -122248. Advertenties: (excl.5% BTW) f 0,61 per mm. kleintjes f 0,43 per mm. Dinsdag 15 januari 1985, 76e jaargang no. 23092 TV-TIPS HET WEER De 1-2-3-show op Ned. I om 20.28 uur. Om 22.10 uur Ver van mijn bed-show. Op Ned. II om 19.35 uur Zuid- pool-documentaire „Op het randje van de wereld" en om 23.15 uur „Mag ik es met je praten". Op Duitsland 2 om 22.05 uur speelfilm „Ehemanner". Veel bewolking en mogelijk sneeuw. Minimumtemperatuur circa min tien graden, middag- temperatuur ongeveer min drie graden. Matige, aan de kust krachtige oostelijke wind. Zon op: 08.49. onder: 17.00; hoog water Schev10 20 en 23.12; laag water: 05.48. 18.36. p het (Van onze correspondent Aad Jongbloed) f 250-bSEL De Belgische extreem-linkse terreurorganisatie Strij- c Communistische Cellen (CCC) heeft vanochtend in België op- 25,-(v toegeslagen. Dit keer was een bibliotheek aan de achterzijde et NAVO-hoofdkwartier in Brussel het doelwit. De bom. ge- erd onder een auto, vernielde een groot gedeelte van een soci- liltureel centrum van Shape (Supreme Headquarters Allied Po- het militair hoofdkwartier. Twee leden van de Amerikaanse ire politie, die op wacht stonden, werden door scherven getrof- aar raakten niet gewond. De weg waaraan het gebouw ligt, was d met puin en verwrongen stukken staal, waarschijnlijk afkom- in de geëxplodeerde auto.^Kort na de aanslag eiste de CCC de g via een telefoontje aan "een Franstalige krant. De Belgische heeft nog steeds geen greep kunnen krijgen op de groep, die De bibliotheekingang van het NAVO-gebouw na de bomaan- Janslagen pleegde op bedrijven en partijbureaus. slag. Buitenlanders geven hier meer uit DEN HAAG Vorig jaar hebben buitenlandse reizigers in ons land twintig procent meer besteed dan in 1983. De ontvangsten worden ge schat op 4,9 miljard gulden, tegen over ruim vier miljard gulden in '83. Van de buitenlandse bezoeken in Nederland blijkt het recreatie verblijf plaats te maken voor het za kelijke verblijf. De buitenlandse va kanties van Nederlanders zijn kor ter en goedkoper geworden. Dit heeft dr. M. Tideman, economisch adviseur voor toerisme en horeca, gisteren meegedeeld. Het CBS heeft berekend dat in 1984 een half mil joen meer Nederlanders de vakantie in eigen land doorbracht. Uitvinder Velotype overleden DEN HAAG De uitvinder van de Velotype. de heer M. den Outer, is in de nacht van zondag op maandag overleden in het Academisch Ziekenhuis te Leiden aan de gevolgen van een verkeersonge luk. Hij heeft de Velotype samen met de linguïst- taalgeleerde N. Berkelmans ontwikkeld. Met de Velotype is het mogelijk om op spreeksnelheid te typen, doordat het systeem is opgebouwd uit één klankgrepen. Begin vorig jaar is deze machine op de markt gebracht. De heer Den Outer is in 1900 geboren in Vlaardin- gen, studeerde aan de tuinbouwschool te Boskoop, waar hij op jonge leeftijd in aanraking kwam met stenografie Nog voor de Tweede Wereldoorlog ontwikkelde hij de Tachotype, die de basis is ge weest voor de Velotype. De Tachotype was de eer ste stenografiemachine waarmee men onverkort kon typen. De machine zou in Duitsland worden gemaakt, maar dat is door de oorlog niet doorge- Snel minder bijstand aan voordeurdelers VLISSINGEN De verlaging van de bijstandsuitkering van 70 naar 60 procent van het netto-minimumloon voor mensen die de woonkosten met anderen delen wordt „binnenkort" van kracht. Dit heeft staatssecretaris De Graaf van Sociale Zaken en Werkgelegenheid vandaag gezegd bij de opening van het nieuwe kantoor van de Sociale Dienst in Vlissingen. Hij wilde geen definitieve datum noemen. Het wetsontwerp waarin deze materie wordt geregeld ligt nog bij de Raad van State. De Graaf had de voordeurdelersmaatregel al eerder willen laten ingaan maar dat ging niet door vanwege het verzet in de Tweede Kamer. (Van correspondent) n WASHINGTON België zal niet, zoals de bedoeling was, beginnen met de plaatsing van Amerikaanse kruisraketten op zijn grondgebied. Het zal de wapens op zijn grondge bied toelaten als er eind 1987 geen e akkoord bereikt is over de beper king van de kernraketten tussen de Verenigde Staten en de Sovjetp- Unie. Dit heeft de Belgische pre mier Martens gisteravond laat ver klaard na een onderhoud met presi dent Reagan. Martens eigen Vlaamse christen-democra tische partij (CVP) die het moet opnemen tegen een krachtige anti-kernwapenoppo sitie tijdens de komende verkiezingen in december, had aangedrongen op uitstel in verband met mogelijke vooruitgang bij de ontwapeningsonderhandelingen tussen de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie. Formeel zal het besluit eind maart geno men worden „na consultaties met de- bondgenoten", aldus minister van buiten landse zaken Leo Tindemans. Bij zijn ver trek uit Washington zei Martens zeer te vreden te zijn over zijn onderhoud met president Reagan. „Ik heb de trouw aan de doeleinden van de alliantie opnieuw bevestigd. De veiligheid van West-Europa is afhankelijk van de soliditeit en de geza menlijke inspanningen van Amerika en zijn bondgenoten". President Reagan die gisteren twee uur met premier Mariens heeft overlegd, liet na afloop echter weten ongelukkig te zijn met het Belgische uit stel. „Bij het NAVO-dubbelbesluit van 1979 behoort ook het opgestelde plaat singsschema. Elke afwijking van dat sche ma zou alleen het resultaat mogen zijn van een uitonderhandeld akkoord in Ge- nève, niet van het feit dat die onderhan delingen nu opnieuw beginnen", aldus een woordvoerder van de Amerikaanse president. Veertien jongens gered van ijsschots URK Veertien jeugdige schaatsers zijn gisteren op het IJsselmeer bij Urk van een op drift geraakte ijs schots gered. Aan het eind van de middag begon het ijs te scheuren en kwamen zij op een schots van vier honderd bij vijfhonderd meter terecht die zich ta melijk snel verplaatste in de richting van de geul die wordt opengehouden voor de scheepvaart tussen Le lystad en Lemmer. Met kleine rubberboten wer den de jongelui van de schots gehaald, waarbij de rijkspolitie assisteerde door bij te lichten. Ze schaatsers zijn niet in pa niek geraakt. Het scheu ren van het ijs op het IJs selmeer is een gevolg van het feit dat de vaargeulen nog open worden gehou den. De politie zegt dat schaatsers rekening moe ten houden met het risico van het scheuren van het IJsselmeerijs. paalde Eit zijn Ier be- lessen N HAAG De situatie de Nederlandse vaar- gen wordt steeds moei er. Op de meeste vaar- gen is geen scheepvaart er mogelijk en waar nog gaat wordt het eilijker door de toene- nde ijsgang. Het ver- ir op de wegen moest imorgen opnieuw reke- g houden met glad- el. Bij Voorburg en de tntunnel ontstonden ge files. Volgens de NS ochtendspits redelijk d verlopen. Op de lijn Isterdam-Rotterdam stonden enige tijd ver gingen door defect ma- (eel. Volgens een overzicht van Rijkswaterstaat vormen het Haringvliet en de Volkeraks- luizen de belangrijkste knel punten. Dit is een drukke pas sages voor de scheepvaart en bovendien de toegangsweg tot de Schelde-Rijn verbinding naar Antwerpen. Door de noordoosten wind hoopt het drijfijs zich op voor de sluisin- gang. Rijkswaterstaat doet ver woede pogingen in ieder geval één sluis van het Volkerak- complex open te houden. De wachttijden voor het schutten zijn echter al opgelopen tot ze ven uur. In bijna het hele land zijn de meeste vaarwegen niet langer bruikbaar. Vooral voor kleinere schepen wordt de vaart moeilijk. Gladheid Op de wegen kan Rijkswater staat de winter tot nu toe aan. Buitensporige stremmingen vallen mee, zeker in vergelij king met de winter van '78/'79. Dagelijks zijn 2150 de de i en schrij- tings- !UWARDEN „Deze week hoeven we nog niet aan een 7uraal tedentocht te denken. We hebben ten minste nog een week ieida- ,ge tot strenge vorst nodig", aldus voorzitter Jan Sipkema de vereniging De Friesche Elf Steden gisteren. Behalve die somde hij nog een handvol „handreikingen van burger en lur" op die mee zullen moeten werken, wil het volgende k woensdag tot een Elfstedentocht komen. bespreking met de twintig rayonhoofden kon Sipkema de amelde media-vertegenwoordigers naast de snert niets an-: 1 aanbieden. „We hebben duidelijk lagere temperaturen no- /IAOE anders groeit het ijs niet. Naast onvoldoende dikte zit het "ANK| £1 nog voi met vastgevroren sneeuw en wakken. We zijn bij ar geweest om te zien wat we er aan kunnen doen", aldus 'oorzitter. plaatselijke VVV houdt er rekening mee dat de tocht door- Daar is men begonnen aan de voorbereidingen om het le- schaatsers onder te kunnen brengen. In totaal zoekt men I duizend particuliere logeeradressen. !-3: Elfstedenvereniging helpt natuur een handje O^r» tQ£ll lf*rp*r» landse taal onvoldoende be- Ig1Cll Idal leren heersen, moeten verdwijnen. ,i In plaats daarvan moeten men lessen om stoomcursussen Nederlands komen. Dit schrijft de advies- N HAAG Als buiten- raad eerste fase voortgezet on- dse leerlingen onderwijs in derwijs, Arvo-1, in een advies tn taal en cultuur willen aan minister Deetman van on- nmg gen, mag dat niet ten koste derwijs. Volgens de huidige in van andere vakken. De plannen, gaat het onderwijs in Irnationale schakelklassen de eigen taal ten koste van |r leerlingen die de Neder- _ren in andere vakken. gladheid te bestrijden. Op de fietspaden zijn voor de glad heidbestrijding 200 tractors ge huurd. De winter heeft al met al tot nu toe ongeveer 14 mil joen gulden gekost. Er is al on geveer 50.000 ton zout ver strooid. Berichten dat strooiploegen, die de weg blokkeren, steeds vaker in botsing komen met ongeduldige automobilisten noemt een woordvoerder van Rijkswaterstaat overtrokken. Wel wordt er ten overvloede op gewezen dat bij dergelijke inhaalmanoeuvres onnodig ge vaarlijke situaties kunnen ont- De vertragingen bij de NS be droegen vanmorgen niet meer dan circa 10 minuten. Behalve vertragingen door defect ma terieel, ontstonden er ook pro blemen doordat de NS van morgen een enorme reiziger stoeloop kreeg. In de traditionele Frisia schaatsfabriek in' IJlst wordt deze dagen op volle kracht ge werkt. Er blijkt nog steeds vol doende vraag naar de „ouder wetse" Friese doorlopers. Wat een modern beeldhouwwerk lijkt, is in werkelijkheid een aantal ingepakte palmbomen. In een park te Bazel, waar meer tropische verrassingen worden gecultiveerd, probeert men op deze manier de bomen te beschermen tegen de aanhoudende strenge koude. SCHEVENINGEN De 15-jarige Dennis de Vreugd uit Sche- veningen heeft gisteravond enkele uren lang alleen de 15 meter lange houten kotter „Patrick" bestuurd op zoek naar zijn over boord geslagen vader. Voor het leven van de 45-jarige visser P.« de Vreugd wordt gevreesd. Vader en zoon waren op ongeveer vijftien kilometer uit de kust van Scheveningen op kabeljauw aan het vissen, toen de vader uitgleed en overboord sloeg. Slechts gekleed in een oliepak kwam hij in het water terecht dat momenteel een temperatuur heeft van vijf graden. Direct nadat de zoon de verdwijning van zijn vader had opgemerkt, sloeg hij via de marifoon alarm. Mari nehelikopters. enkele marineschepen en bevoorradingsboten van een booreiland en ook vissersboten kwamen in actie voor een zoektocht. De Scheveningse reddingboot Bernhard van Leer voer uit en zette een van de bemanningsleden over op de „Pa trick". Deze bracht met behulp van de jongen de vissersboot naar de haven van Scheveningen terug. Rond middernacht werd de zoekactie gestaakt. MOSKOU Ziekte van president Konstantin Tsjernenko is de reden voor het uitstellen van een bijeenkomst van de leiders van het Warschau pact, die deze week in de Bulgaarse hoofdstad Sofia op het programma stond. Een hooggeplaatste Sov jet-functionaris heeft dit onthuld. Over de aard van de ziekte werd niets gezegd, maar het is bekend dat de 73-jarige Tsjer nenko ademhalingsproblemen heeft, die naar wordt aangeno men het gevolg zijn van een longemfyseem. Het bezoek van Tsjernenko aan Sofia zou zijn eerste buitenlandse reis zijn sinds hij aan de macht Tsjernenko was in december niet aanwezig op de begrafenis van minister van defensie Dmitri Oestinov. Volgens Westerse diplomaten zouden zijn artsen hem hebben afgera den lang in de ijskoude buiten lucht te verblijven. Ook afge lopen zomer was Tsjernenko twee maanden afwezig, offi cieel wegens vakantie. De offi ciële persorganen in de Sovjet- Unie lieten weten dat de bij eenkomst met wederzijds goedvinden was uitgesteld. (ADVERTENTIE) KRANTIVITEITEN Washington heeft rondom een gebeurtenis, die maai nauwelijks een minuut duurt een duur feestje gebouwd. Hel gaat een slordige vijfenveertig miljoen gulden kosten. Het is het feest rondom de beëdiging van president Ronald Reagan, die volgende week maandag zijn tweede ambtstermijn begint. Met deze mededeling zou de Leidse Courant nu kunnen volstaan. Maar wie deze bant leest net vandaag ook, dat de Amerikaanse belastingbetaler er nauwelijks armer van wordt. Want de kosten worden betaald door de verkoop van toegangskaarten (de uitnodigingen), speciale nummerplaten voor de auto, souvenirs en televisierechten. De Leidse Courant: het nieuws van Alle kanten bekeken. i D> Ud» Couul «J ik bM Leidse (Courant, Antwoordnummer 998,2500 VD Deo Haag

Leidse Courant | 1985 | | pagina 1