900-jarig Zevenhoven bruist van het leven ALLER LEKDS) n,"-,v leidse spaarbank 5 ,EIDEN,& OMGEVING £eidae Somcent DINSDAG IS JANUARI 198S PAGINA 13 Lezing Augustinus De mensa van Augustinus aan het Rapenburg 24 is ge moderniseerd. Ter gelegen heid van deze verbouwing wordt deze week een pro- motieweek gehouden. Vanaf vandaag wordt met een bon nensysteem gewerkt om lange wachttijden te voorko men. De prijs van de maal tijd (voorgerecht, hoofdge recht en toetje) is verlaagd tot 4,75. De mensa is voor iedereen toegankelijk van half zes tot kwart over ze- De heer J.C. de Jongh houdt morgen een lezing met dia 's over trams en treinen in Noorwegen in het café-res taurant Wienerwald aan de Steenstraat 2. De bijeen komst begint om acht uur. De lezing is voor iedereen toegankelijk en de entree bedraagt 2 gulden. De lezing is georganiseerd door de Leidse afdeling van de rail vriendenclub NVBS. Peuterspeelzaal Peuterspeelzaal „Het Meer- koetje" heeft haar activitei ten uitgebreid met halve- dag-opvang voor kleuters. Kinderen kunnen terecht van half negen tot half één. De kinderen krijgen een lunch. Voor deze halve-dag- opvang is momenteel een wachtlijst van zes maanden. Voor de middaggroep van één tot vier uur is geen wachtlijst. Meer inlichtingen over deze speelzaal aan de Milanenhorts 194 zijn telefo nisch verkrijgbaar: tel. 217043. Afgelast De voorstelling „Yoshiwa- ra", die voor donderdag 24 januari in het LAK-theater was gepland, gaat niet door. Lucas Goudzwaard heeft zijn produktie nog niet ge reed kunnen krijgen. Meer informatie bij het LAK, tel. 124890. Wandkleden De Leidse kunstenares An neke van Overloop houdt in de Centrale bibliotheek aan de Nieuwstraat 4 een exposi tie van wandkleden. De ten toonstelling duurt tot maan dag 11 februari en is tijdens de openingsuren van de bi bliotheek te bezichtigen. Vooral het zeefdrukken en het verven van stoffen heb ben de voorkeur van Anne ke Overloop. Expositie Anneke Kok en Josephine Verbeest exposeren van 19 januari tot 9 maart in het gebouw van de Leidse afde ling van de Nederlandse Vereniging van Huisvrou wen aan de Caecdiastraat 18. Belangstellenden kun nen het werk van beide kunstenaressen bezichtigen op zaterdag van twaalf tot Geneeswijzen De arts-homeopaat C. Baas. de homeopaat-astroloog J. van der Braak, de acupunc turist en paranormaal gene zer T. Lievaert en de home- opaal en iriscopist drs. J. van Vliet houden lezingen over „zelfhulp met alterna tieve (genees-) middelen Deze lezingen hebben plaats in De Zaailing aan de Hooi gracht 41 in Leiden en de eerste lezing over „Wat kan men bereiken met voeding, leefwijze en ondersteunende middelen als vitamine en minerale preparaten" wordt vanavond gehouden. De vol gende bijeenkomst is op 5 februari en gaat over home opathie. Op 12 februari gaat het over acupunctuur en pa ranormale geneeswijzen. Dinsdag 26 februari wordt bekeken welke vormen van psychotherapie zich lenen voor zelfhulp en dinsdag 12 maart staat in het teken van de medische astrologie, edel steentherapie en kruidenge- neeskunde. Alle lezingen beginnen om 20.00 uur. Ten slotte worden er op zaterdag 23 cn 30 maart homeopati- sche geneesmiddelen be sproken die zich goed voor zelfhulp lenen De entree prijs voor de lezingen be draagt 4,50 gulden inclusief koffie of thee. Nadere infor matie tel. 071-146917. (ADVERTENTIE) De rente wordt maandelijks op uw bankgirorekening gestort Looptijd 5 of lOjaar. Min. storting f15.000,- Rente:^ Êj£mD /O EfTektief 7,50% DE DICHT BU HUIS BANK ZEVENHOVEN De jeugd van Zevenhoven en omgeving zal zich een avond kunnen uitleven in dorpshuis 't Trefpunt als daar op 19 januari de Toppop-disco zich pre senteert. Dit is dan de eerste happening van een reeks festiviteiten, die het dorp Zevenhoven dit jaar te wachten staat Want Zevenhoven be staat 900 jaar en dat zal de burgerij niet onge merkt voorbij gaan. Een speciaal daarvoor opgericht comité houdt zich al enkele maanden bezig met het treffen van voorbereidingen en het vastleggen van festi viteiten. Tijdens de nieuwjaarsreceptie van de gemeente op 2 januari werd door dit comité op ludieke wijze al het een en ander bekend ge maakt Hoogtepunt zal de opening van de sport hal zijn tijdens een feest- week in september. „omantisch jongeman die gisteren' het kantongerecht :heen werd aangekon- als een gedetineerde, is een persoon die een bepaalde tijd in huis van bewaring woont. Deze was dan ook in gezelschap van een be- -o».*... die overigens be- [cheiden bij de deur bleef jtaan, toen zijn cliënt zich Jiet kantonrechter Rigters Inderhield. De jongen had png, blond haar, een don- er baardje en hij droeg poezelige kleren. Het ge- |eel maakte een wat ver waarloosde indruk. Hij onderzoekend de n alsof hij iemand Later zou blijken verdachte, die zijn •rije leven in Voorschoten "ijt, werd ervan beschul- igd een aantal mede-flat- swoners van hun recht- iatige slaap te hebben be- "1 Dat gebeurde met op volle kracht wer- ;ende radio-cassetterecor- ler waarvan de muziek op Verschillende etages van iet gebouw hoorbaar zou lijn geweest. Het frappan- "X "■""Ie was dat de eigenaar van m LA;iet apparaat lekker lag te J Bilapen ten tijde van de ge luidsoverlast. Hij reageer de niet toen agenten om Tlrie uur 's nachts aanbel- I %/den en ook het forceren J I yf van de voordeur stoorde hem niet in zijn slaap. Zelfs toen de agenten hem .j C,,^5oor elkaar schudden, ont- vooralr aakte hiJ niet De radio" Cassetterecorder werd ng .daarop maar meegenomen. had de hele dag hard erkt verklaarde de te rngeman gisterochtend is fijn diepe slaap' diedekT_. uren Heme kinde en bezoVolgens hem was net met het d'e herrie wel meegeval- in de tien. „Ik had gewoon geen ra lesugoede verhouding met de kindefuren", zei hij tegen Rig- ters. „Daarbij zijn die flats uyn noö"> gehorig dat je weet dat it „een de buurvrouw in verwach- iatief". ting is voordat de dokter 1 de uitjhet weet". Die laatste, wat zeker ^vreemde zin ontstond tij- r is bekdens het uitspreken ervan, ïting WDe jongeman had waar- Werkpehijnlijk iets anders wil- k. De jlen zeggen, maar bedacht rzich op het laatste haar ment. Rechter Rigters Wond het merkwaardig dat al waande jongen de rriuziek hard ders, galiet spelen, terwijl hij lag oek bij te slapen. „Dan heb je er n. Dat jtoch niets aan", sprak hij Z'jn verwondering uit. vverdaehte gaf eerlijk krant, vdat dat vreemd was. inforn Officier van justitie Van den Broek eiste een boete "a" vijftig gulden beurdverklaring v .Ik kan me itellen dat ,je een slechte •erhouding met je buren JL Aebt wanneer je om drie uur 's nachts de radio hebt aanstaan". De zaal lachte een spaien ook de Voorschotenaar i die dekon waardering opbren- ileverdeigen voor deze opmerking, PaarHij vond het echter niet zo Mirandgeslaagd dat Van den ie RottjBroek zijn radio wilde Ammëiebben. Volgens Rigters 2. schatte de politie de waar an Leede van het apparaat op 25 gulden. Een schatting de verdachte scham- omper om lachte. „U hoort Aa behehet", zei Rigters „De offi- voor cier vraagt vijftig gulden wedstfcn verbeurd verklaring neisjes v^an de auto". Deze Dondspreking veroorzaakte op- ïen ruilnieuw hilariteit in de zaal aanverven ook de verdachte lachte den inmee. oetbalvf g 18.30 Lachende verdachten, dat e Kaag is iets waar Rigters abso- reer eenluut niet tegen kan. „Heeft priksleU niets anders te zeggen d. Vanabehalve dan te lachen", voor divroeg hij bits. „Ik lach en vanihiet", protesteerde de jon- acht. gen zwak. „Ja, u lacht 2 uur pel", stelde de rechter i J oor kinddig vast. Hij legde de straf- prikslrfen op die door Van den es, hereBroek waren gevraagd. 2 jaar. /Toen de Voorschotenaar leekamrferugliep naar de uitgang distond /lie hele distond er plotseling wedstfmeisje op dat hem ii dames, lomhelsde en vol op de f 12 jaaimond kuste. Gearmd liep 1 op twehet tweetal naar buiten De bewaker, die de situa- igse iJtie goed aanvoelde, hield lat zatez'ch opnieuw bescheiden ■dstrijdeiop de achtergrond. Rigters 'eorganiikeek wat zuinigjes bij het leren. Dz'en van zoveel (pril) ge- open 'luk- Het zal dan ook niet ng 13.30zo vaak voorkomen dat /orden (Het kantongerecht wordt i de Kopgebruikt als ontmoetings- ogte var plaats voor verliefde i x twee, lsen- ZEVENHOVEN Ze venhoven is een dorp in Zuidholland bestaande uit de woonkernen Noordeinde, Westeinde, het Noordse dorp en de Noordse Buurt dat met zijn oppervlakte van 1660 hectare een inwonertal heeft van 2569 personen. Het dorp lijkt rustig als je er doorheen rijdt, maar het bruist van leven. Het telt ruim 40 verenigingen en organisaties die ieder op hun eigen wijze mee werken aan de leefbaar heid van de gemeente. Het is een dorp met een eigen identiteit en zelf standigheid, gunstig gele gen ten opzichte van de grote steden. 900 Jaar ge leden bestond het dorp nog niet. Toen was Zeven hoven, tesamen met de eromheenliggende gebie den een veenwildernis, begroeid met loofbomen, veenmossen en een gras soort, zegge genaamd; een gebied dat te vergelijken is met een moerasbos zoals de Biesbosch of de Bosch plaat op Terschelling. Dit moerasbos werd omsloten door de wateren de Kromme Mijdrecht, de Meye, de Aar en de Drecht. Uit het jaar 1085 dateert een Latijnse oorkonde, waarvan het origineel zich bevindt in het Rijksarchief te Utrecht, waarin bisschop Koenraad verklaarde het moerasland in het gebied van de Mijdrecht te hebben geschonken aan de Kanunniken van de Proosdij van St. Jan te Utrecht. Deze verkregen daarmee de kerke lijke en wereldlijke rechten over dit gebied. Waarschijnlijk hebben de proosten van St. Jan vrij snel daarna besloten het gebied te ontginnen. Hier voor werden kolonisten aange trokken die tegen een geringe jaarlijkse betaling de grond in eigendom zouden krijgen. Mijdrecht Deze mensen gingen volgens een vast stramien te werk. Met de kromme Mijdrecht als uit gangspunt werden er de zoge naamde scheisloten gegraven die loodrecht op de Kromme Mijdrecht stonden en die voor een goede afwatering van het gebied moesten zorgen. Tevens vormden deze sloten de gren zen tussen de diverse stukken grond die droog kwamen te liggen en waarop boerderijen gebouwd konden worden. Op een afstand van 2000 meter van de Kromme Mijdrecht ontstond de eerste lintbebou wing „De Sevenhovense Buurt" aan de „Oude Wech" waar zich nu het zuidelijke ge deelte van de Kousweg be vindt. De kern van Zevenho ven ontstond op 2800 meter van de Kromme Mijdrecht, nu bekend als Molenweg en de gehele dijk door het dorp. Op kaarten is duidelijk te zien dat deze wegen nagenoeg evenwij dig en in dezelfde kronkel lo pen als de Kromme Mijdrecht. De Ronde Venen, met de hui dige dorpen Mijdrecht en Wil- nis werden als eerste ontgon nen, daarna kwam het overige gebied aan de beurt. Wanneer Zevenhoven precies gesticht is, wordt nergens vermeld, maar men vermoedt rond het midden van de twaalfde eeuw. Men is echter toch maar uitge gaan van het jaar 1085 waarin de proosdij van St. Jan zijn rechten verkreeg over het hele gebied. Ook Mijdrecht en Wilnis vieren dit jaar hun 900- jarig bestaan. Sevenhoeven De naam Zevenhoven Se venhoeven is afkomstig van een bepaald aantal stukken land op welk elk één hoeve gebouwd kon worden. Of het er echter zeven geweest zijn, staat nergens beschreven. Na de ontginning werd het veen- land gebruikt om landbouw en veeteelt op te bedrijven. Het drooggevallen veen droogde echter sterk uit en de bodem begon in te klinken. De zees- LH piegel bleef in die tijd erg stij gen, zodat dijken en kaden aangelegd moesten worden om het land te beschermen tegen het rivierwater. Zo werd Ze venhoven en omgeving in de vijftiende eeuw een polder. Na die tijd begon men ook het veen af te graven dat gebruikt werd als brandstof voor eigen gebruik en later ook voor steenbakkerijen en bierbrou werijen. Door deze veenafgra- vingen kon het „boeren" niet meer uitgeoefend worden. Ze venhoven en omgeving veran derde in een groot waterge bied: De Zevenhovense plaat sen. De hooggelegen delen van Zevenhoven, de Molenweg, de dijk tot het Liemeer en een ge deelte van de Kousweg bleven behouden. Archangel Over de vroegere bewoners van Zevenhoven is bekend dat zij als boer in hun eigen be hoefte en die van de regio voorzagen. Turfstekers waren er tijdens de afgraving van het veen uiteraard ook en turf schippers zorgden voor het vervoer van de turf naar de steden. In verband hiermee is in Zevenhoven ook scheeps bouw geweest. Verder is be kend dat er meer dan 30 sme derijen zijn geweest, waarvan enkele gereedschap voor de Groenlandse visserij maakten Wijlen de heer Dirk van den Bosch heeft met zijn opgravin gen aan de Kousweg een stuk Zevenhoven laten herleven. Vroeg steengoed uit de I5e eeuw, Jacobakannetjes, Baard mankruiden uit de 16e eeuw. glaswerk, keramiek en majoli ca heeft hij daar opgegraven. Deze vondsten duiden erop dat er aan de Kousweg waar schijnlijk een logement heeft gestaan waar een scheepvaart route langs liep. Naast dit loge ment zou een spoelplaats heb ben gelegen Veel van deze op gravingen zijn in oktober 1982 in Zevenhoven tentoongesteld en gepoogd zal worden deze vondsten voor de gemeente Zevenhoven te behouden. In 1983 werd de Historische Kring opgericht, een groep mensen aie zich met veel en thousiasme inzetten voor de Baardman De Historische kring organi seert dit jaar ook een fietstocht die langs historische plaatsen, markante gebouwen en ver veende plekjes zal voeren. De kring verspreidt onder haar donateurs een periodiek „De Baardman", waarin allerlei as pecten van de Zevenhovense geschiedenis aan bod komen. In verband met het 900-jarig bestaan ligt het in de bedoe ling dit najaar een bijzonder nummer te maken dat huis- aan-huis verspreid zal worden Hierin zullen onder andere in terviews met oude Zevenhove- naren komen te staan. Dat Zevenhoven 900 jaar bestaat, zal behalve aller lei festiviteiten ook blij ken uit een speciale gele- genheidsmunt die ontwor pen is door de heer S. Griffioen. Deze munt wordt geslagen door de Rijksmunt, heeft een doorsnede van 3 centime ter en verschijnt in goud. zilver en cupro-nikkel. Bestelformulieren zijn verkrijgbaar bij het ge meentehuis en de plaatse lijke bank aan de Al- brechtshof.. MARGRET DE GROOT Het ontwerp van de herdenkingsmunt die binnenkort in Ze venhoven wordt verkocht. Dit meer dan 250 jaar oude huis aan de Dorpsstraat is vermoedelijk de oudste woning die nog in Zevenhoven te vinden is. In het begin van de 19e eeuw werden de Zevenhovense Plassen drooggelegd na een besluit van de Staten van Hol land in 1796. Er ontstond een diepe polder (tot 5 meter bene den ANP) waarin een verka veling volgde waarbij de hui dige Achterweg, de Jonge Ze venhovense weg en de Sta tionsweg ontstonden. Er verre zen nieuwe boerderijen die door mensen van buitenaf be trokken werden omdat Zeven- hovenaren zelf onvoldoende landbouwervaring hadden en er bovendien het geld niet voor hadden. Een aantal boer derijen, daterende uit deze tijd, staat er nu nog en worden nog bewoond, zoals bijvoorbeeld de boerderij Archangel aan de Molenweg uit 1814. Fragment van een kaart van Rijnland uit 1611. De laatste drooglegging van een stuk Zevenhovense grond gebied had plaats in de jaren 1949 tot 1953: de Noordse Buurter polder. Hier heeft zich een stuk glastuinbouw ontwik keld. Na 1960 breidde Zeven hoven uit. Landbouwgrond ten westen van de „dijk" werd woon- en leefgebied, nu be kend als kern Westeinde, ter wijl in het noorden de kern Noordeinde zich ontplooide. Een aantal straatnamen herin nert aan de historie van Ze venhoven: De Dobbe, een veenstroompje dat uitmondde in de Drecht, Het Verlaat, een schutsluis die te maken heeft met het waterbeheersingssys teem, De Vrijenhoek, een klein driehoekig stukje grond waar in de zeventiende eeuw geen heerschap over was, Her tog Albrechtstraat naar de graaf van Holland, Albrecht van Beieren die in 1396 aan de inwoners van Zevenhoven be paalde privileges verleende. De in 1983 gereedgekomen nieuwe R.K.-school in het nieuwbouwplan in het Noord- einde ligt aan de St. Janstraat (proosdij van St. Jan). Ook de naam van de school Johannes de Doper en de naam van de kerk Johannes Geboorte vin den hun oorsprong bij de proosdij van St. Jan. Turfstekers feschiedenis van Zevenhoven. !en van die mensen. Wille* Heyting, heeft naar aanleiding van de tentoonstelling van de scherven van de heer Van den Bosch in 1982 een boekje ge schreven over de geschiedenis van Zevenhoven. Dit boekje wordt momenteel herschreven en aangevuld en zal op de bra derie van 11 mei te koop zijn. Het werkje bevat naast tekst afdrukken van oude kaarten en nu gemaakte aquarellen moeten een indruk geven van het landelijk schoon van Ze venhoven in vroeger tijden, omdat er van vroeger weinig of geen prenten zijn.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 13