Sowumt aximaal 48 ontslagen »ij medische faculteit mlofjessoos oorlopig n de kou Toch uitbreiding Bewonersadviseurs STAD OMGEVING EIDERDORP MAG NIET POTVERTEREN SU ejaarden in verpleeghuizen extra gevoelig voor infecties Buschauffeur viert VUT Oppositionele toevalstreffer JARIli DINSDAG IS JANUARI 1965 PAGINA 11 )SE IJSBAAN JELUK OPEN EN De gemeentelijke ijs de Zoeterwoudse singel "Plantage en het Plantsoen middag om één uur officieel nd. De ijsbaan is overigens uime tijd geleden in gebruik len door de schaatsliefheb- HEet voordeel van deze officië- ning is, dat de baan door de nte wordt geveegd en dat po- p de schaats toezicht zal hou- Sisteren werd na meting van dikte besloten tot de open- De dikte was 16 a 17 centi- ~op sommige plekken mat t centimeter. Nieuwe onrust in reiswereld I Diefstal ALPHEN AAN DEN RIJN In de nationale reiswereld is opnieuw onrust onstaan na een prijzenstunt van BEX-Reizen in Alphen aan den Rijn. Dit bedrijf zegt alle vakantiereizen naar Mallorca goedkoper te verzorgen dan alle andere organisaties. Het Alphense bedrijf zegt reizen naar alle be stemmingen op Mallorca te verzorgen, door in schakeling van een eigen tussenpersoon op het eiland. De prijzen zijn van enkele tientjes tot soms honderden guldens lager. Voor het ver voer van de klanten heeft BEX een overeen komst met Martinair afgesloten. Deze nieuwe prijzenslag komt nadat de ANWB al eerder voor grote onrust in de reiswereld had gezorgd door zelfstandig vliegreizen te gaan verzorgen. De grote toeroperators overwe gen juridische stappen tegen het Alphense be drijf. van benzine LEIDEN Uit ze ven dienstauto's van de PTT is in het weekeinde benzine gestolen. De wagens stonden op het par keerterrein van de PTT op de hoek Wil lem de Zwijgerlaan- Koningstraat. Van enkele auto's was het slot van de tankdop geforceerd. Oefenzeges zaalselecties LEIDEN Het Leids heren- zaalvoetbalteam boekte gister avond een nuttige oefenwinst op Landwehr Johann. Wim Bouckaert (3x), Piet Alders, Ruud Alkemade en Ruud We- nink verzorgden de treffers van de met 6-2 zegevierende Leidse ploeg. Ook de dames selectie kwam in de THB-hal in Lisse in actie. Hennie Steensma, Gina Csorba en Jose van der Ploeg (eigen doelpunt) troffen doel in het met 3-0 van Ter Leede gewon nen duel. Verzetsheld Montanus overleden LEIDEN De heer C.J.M. Montanus, oud-ge meenteambtenaar van Leiden, is afgelopen zondagnacht op 68-jarige leeftijd overleden. De heer Montanus was in de oorlog actief in het verzet. Met zijn collega Van Wijk vervalste hij vele persoonsbewijzen, onder meer voor Joodse landgenoten. De heer Montanus was drager van het verzetsherdenkingskruis, de Israëlische on derscheiding Yad Vashem en de Gouden Me daille van de St. Gregoriusvereniging. Van 1 november 1933 tot 1 september 1976 was hij verbonden aan de afdeling Bevolking en Bur gerlijke Stand van de gemeente Leiden. Vanaf 1 maart 1972 was hij waarnemend chef van deze afdeling. De heer Montanus wordt komen de donderdag begraven. Gestolen auto brandt uit LEIDEN De brandweer moest er gisteravond rond elf uur aan te pas komen om een autobrandje op de Gooimeerlaan (bij het industrieter rein) te blussen. De auto bleek eerder op de avond te zijn ge stolen uit de Presi dent Steinstraat in Leiden. Modeshowen expositie op Leidse Noordemieh LEIDEN De middelbare school voor beroepsonderwijs de Noorderwiek houdt morgen om 14.00, 15.30, 19.30 en 21.00 uur een modeshow van zelf ont worpen en gemaakte kleding. Voor deze modeshow, die inmiddels traditie getrouw altijd van zeer grote kwaliteit is. zijn kaarten a 1 gulden verkrijgbaar bij de school aan de Ter Haarkade 6a. Tevens heeft morgen de open dag plaats waar men informatie kan krij gen over de opleidingen agogisch werk, mode en kleding en intas. Ter gelegen heid van de open dag en de modeshow is in de gangen'van de school een ten toonstelling ingericht van de Franse ambassade over de mode van 1945 tot [UIS ARTSENGENEESKUNDE WORDT ONTZIEN iEIDEN De bezuini- ing bij de Leidse medi- :he faculteit zal meer 100 arbeidsplaatsen Losten. Het lid van het illege van bestuur Fr. fan der Meer liet gister avond weten, dat er „erg pessimistisch geschat" laximaal 48 gedwongen zullen vallen. Oe rest van de bezuini ging wordt onder meer Aldoor natuurlijk verloop, Fifd waaronder de 55-plus- regeling, opgebracht. Wetenschappelijk en niet-wetenschappelijk personeel moeten elk voor de helft van de be zuiniging zorgen. Dit bleek gisteravond tijdens een vergadering van de Leidse universiteitsraad. Men ging akkoord met het bezuinigingsplan voor de medische faculteit. De raad de huisartsengeneeskunde tot 1988 op het huidige ni veau gehandhaafd kan blij ven. Het ontzien van de huisartsengeneeskunde werd door de faculteitsraad ge neeskunde in november vo rig jaar onaanvaardbaar ge acht. De raad wenste de be zuiniging van 6,9 miljoen in 1987 evenredig over alle vakgroepen te verdelen. Het in de nota genoemde knelpunt, de patiëntenzorg, blijkt nog steeds een knel punt te zijn. De medische fa culteit moet deze taak afsto ten om daarmee een bezuini ging van 4,4 miljoen gulden te bereiken. Het Academisch Ziekenhuis wil deze taak echter niet van de medische faculteit overnemen, omdat het daarvoor (nog) geen geld heeft. Als de overname wel kan plaatsvinden scheelt dit de helft (24) van de gedwon gen ontslagen aan de medi sche faculteit. In het speciale overleg tussen de minister van Onderwijs en Weten schappen en de vakbonden (Cobvo) zal voor een oplos sing van dit knelpunt wor den gepleit. Dit in de hoop dat de bewindsman alsnog met het geld voor de patiën tenzorg over de brug zal ko men, „net als hij bijvoor beeld heeft beloofd aan het academisch ziekenhuis van Groningen de knelpunten te zullen financieren", aldus Fr. van der Meer. Mede in verband met de bezuinigin gen op de patiëntenzorg sprak de directeur van het AZL onlangs een pessimisti sche Nieuwjaarsrede uit. Met uitzondering van de knel punten wordt zo snel moge lijk met de uitvoering van de bezuinigingen bij de me dische faculteit begonnen. De bezuinigingerl zijn een onderdeel van de taakverde lingsoperatie die de minister van onderwijs alle universi teiten en hogescholen laat uitvoeren. Vnmissie ruimtelijke ordening: t)ERDORP De ge- hte mag niet aan pot- |ren doen. Projecten een kunstgrasveld Alecto en een ver ging van het zwem- De Does mogen niet [iet grondbedrijf wor- gefinancierd. Wan- er overschotten zijn, moeten deze worden kerveerd voor wo- [bouw om eventuele rten op de exploitatie de nieuwe woonwijk inhof-Midden en - te dekken. Dit standpunt werd gister avond ingenomen door de commissie Ruimtelijke Orde ning en Openbare Werken. Een schot voor de boeg in de richting -van de commissie Fi nanciën die eind deze maand enkele financiële hete hangij zers waaronder die van het Kinderdagverblijf te behande len krijgt. In de lopende be groting is voor deze projecten geen geld aanwezig. Er be staan plannen net als in het verleden met de aanleg van het sportpark De Bloemerd is gebeurd, om voorschotten te nemen op toekomstige grond- verkopen. Het advies werd met enige instemming door wethouder A. H. Meerburg (CDA) overgenomen. Aanleiding voor de terughou dende opstelling van de com missie bleken de nogal sombe re vooruitzichten voor de ex ploitatie van Buitenhof-Mid den en -West. Op papier is er een sluitende exploitatie, maar de commissie bleek er nief he lemaal gerust op. Het bouw- rijpmaken heeft al met een fi nanciële tegenvaller te maken. Het plan bestond om dat te doen door middel van zandop- spuiting met zand uit een ei gen zandwinput in het Doesge- bied. Het Recreatie Centrum Rijnland heeft daar een stokje voor weten te steken. Tegen de door de gemeente Leider dorp aangevraagde vergun ning werd onder meer door het R.C.R. een bezwaarschrift bij de Provincie Zuid-Holland ingediend. De gemeente acht de kans groot dat dit bezwaar schrift wordt toegewezen. Het R.C.R. exploiteert de enige zandwinning in de omgeving namelijk in het gebied van de Vlietlanden. De concessie voor deze winput eindigt op 1 janu ari 1990. De gemeente Leider dorp heeft met het R.C.R. on derhandelingen gevoerd hen te bewegen het bezwaar schrift in te trekken. Het Re creatiecentrum is bereid om dit te doen, maar dan mag Lei derdorp vóór 1990 geen eigen zand winnen en moet het zand voor het bouwrijpmaken van Buitenhof van hen worden af genomen. De commissie gaf daarvoor het groene licht. Voorlopig wordt begonnen met een kwart gedeelte van het uitbreidingsplan. De raad wordt binnenkort voorgesteld een krediet van 1.500.000 (exclusief BTW) beschikbaar te stellen voor ondershandse aanbesteding van het werk. jlDEN „Je moet die insen een beetje bij el- zien te krijgen. Som- jen zitten maar binnen het raam, ze durven' huis gewoon niet uit. Ik ken er één [fX/tV Jaar en ec^lt Uj" héle dag binnen. Zelfs ^""^ar eten wordt door het fjm naar binnen gescho- jn. Nou, ik vind dat je éts niet zomaar kan 'tlaten. Je moet die Ünsen over de drempel jBntrekken. Je moet ze n beetje op weg hel- V'. I .[vrouw T. („zeg maar Toos V') de Vries (66 jaar, be leer van een woning in het .jartendochtershof aan de Hteurstraat) is één van de (jvende krachten achter de termiddag geopende „hof- Hoos". De hofjessoos is een jtiatief van het Bewonerso- rleg Leidse Hofjes. Dat ïrleg bestaat uit een aantal b bewoners van Leidse Hofjes, die proberen de belangen van de bewoners zo goed mogelijk te behartigen. Juist omdat in de hofjes veel ouderen wonen, werd beslo ten een soos op te richten. Toos de Vries: „Dan kunnen de mensen een kaartje leggen, een kopje koffie drinken. Ge woon een beetje gezellig bij elkaar. Dat is is toch veel leu ker dan de hele dag in je een tje stil zitten? Al moet ik wel zeggen dat het niet mee valt hoor, ze hierheen krijgen. Vooral als ze echt heel oud zijn, hè. Bij mij op het hof ben ik alle deuren langs geweest en sommigen lieten weten dat ze zouden komen, maar je ziet het. Er zijn er maar een paar al zal ook het weer mee spe len. Met al die sneeuw gaan ze natuurlijk niet zo makke lijk de straat op". Jassen De soos werd gistermiddag met enig officieel geopend. Zonder problemen verliep dat Nog wat onwenning gingen gisteren de kaarten over tafel in de (onverwarmde) „hofjessoos". overigens niet. De ming van het pand waar de soos is ondergebracht, deed het niet. Koffie en jassen moesten de soos op enigszins op temperatuur houden. De soos is voorlopig onderge bracht in het zaaltje van de buurtvereniging Noord Rhij- nevest op de hoek van de Groenesteeg en de Kaarsen makersstraat. Voorlopig, om dat men op zoek is naar een geschikte soosruimte in de Leidse binnenstad. Mogelijk dat het pand van de Studen ten Ekklesia aan het Rapen burg 100 daarvoor gebruikt kan worden. Dat heeft als voordeel dat de soos voor de bewoners van de meeste hof jes wat beter bereikbaar wordt. De soos wordt voorlo pig gefinancierd door de Stichting Dienstencentrum voor het Gecoördineerd Be- jaarenwerk, maar de bedoe ling is dat de soos zich op lan gere termijn zelf gaat bedrui pen. De heer O.J. Tromp, voorzit ter van de Stichting Leidse Hofjes, bood gistermiddag een paar cassettebandjes aan die de achtergrondmuziek zorgen. Hij wees op het belang van het Bewoner soverleg: „Het merendeel van de hofjes is inmiddels gereno veerd met alle problemen vandien. Het probleem met hofjes is dat wél renoveren hoge huren tot gevolg heeft en niét renoveren verkrot ting. Het Bewonersoverleg kan een belangrijke functie bij het op oplossen problemen. Bovendien kun nen jullie dan mooi de regen ten van de hofjes in de gaten p hu EN Bejaarden blijken in zie- tuizen en in verpleeghuizen ex- gevoelig voor infecties te zijn. Dit lede het gevolg van het feit, dat gebruik van antibiotica de laatste n aanzienlijk is toegenomen. ^concludeert de heer H. Cools die "fgen promoveert tot doctor in de geneeskunde. Cools is als arts ver bonden aan een verpleegtehuis. Vol gens de heer Cools kan het gebruik van antibiotica in verpleeghuizen ge halveerd worden wanneer overbodig gebruik wordt gestaakt en die onder delen van de verpleging die infectie- bevorderend zijn, worden uitgeban- Juist in het verpleeghuis loopt de be jaarde kans een infectie op te lopen, omdat het verblijf daar meestal van lange duur is. Gegevens uit binnen- en buitenland wijzen daarop. Bejaar den lopen bovendien een grote kans in een verpleeg- of ziekenhuishuis te recht te komen, omdat relatieye klei ne voorvallen huh zelfstandigheid kunnen verstoren. Antibiotica worden na geneesmidde len voor hart- en vaatziekten het meest voorgeschreven, veel meer dan bijvoorbeeld pijnstillers. Door het veelvoudige gebruik ervan ontstaan steeds ongevoeliger bacteriën waar door de behoefte aan nieuwe antibio tica stijgt. Juist omdat het maar een enkele keer lukt, vierde een aantal NZH-chaffeurs gister morgen het feit dat een collega met de VUT gaat. Het werk als buschauffeur blijkt 20 zwaar, dat bijna alle chauffeurs worden afgekeurd voordat ze aan de pensioengerech tigde leeftijd toe zijn en ook aan de VUT komt maar een enkeling toe. Gisteren was het voor Leidenaar F. de Lange (rechts met echtgenote) zover. Hij is 60 jaar en stapte gistermorgen voor het laatst achter het stuur. Officieel gaat hij pas op 13 februari met VUT maar de laatste rit had gisteren al plaats. De Lange reed met een voor de gele genheid versierde bus van lijn 46 van Leiderdorp naar het Leidse station en stapte daar om zes minuten voor half twaalf uit. Chauffeur De Lange trad in 1961 bij de NZH in dienst. LEIDEN Het Instituut Technisch Bewoners Advi seurs (TBA's) mag in elk geval tot en met 1987 toch met drie en niet met twee medewerkers zijn taak uitoefenen. De ge meenteraad nam gisteravond met 18 stemmen voor en 15 te gen een voorstel van de oppo sitie aan om daarvoor de beno digde financiële middelen be schikbaar te stellen. Het voor stel kreeg eèn meerderheid, omdat drie leden van de PvdA-fractie met de oppositie meestemden tegen het college van B en W. Dit drietal was met de oppositie van mening, dat de TBA's ook de komende jaren de bewoners van stads vernieuwingsgebieden zo goed mogelijk met raad en daad ter zijde moeten staan, bijvoor beeld bij problemen met reno- ook gesteund door CDA. D'66, het onafhankelijk raadslid J. Brands en de drie PvdA'ers S. de Vreeze, A. Boot en T. Fal- laux. Het voorstel kwam erop neer geld beschikbaar te stel len voor die derde kracht voor de jaren 1985, 1986 en 1987. Voor 1988 en de jaren daarna moet bekeken worden, aldus het voorstel, wat de gewenste omvang van de TBA's zou moeten zijn. De indieners gaan er daarbij vanuit dat ook na 1987 die derde kracht aan het werk mag blijven, omdat de gemeente een vast dienstver band zal afsluiten wat niet zo maar geschrapt kan worden. Het college van B en W, de meerderheid van de PvdA- fractie en de VVD wilden daarentegen die derde kracht alleen voor 1985 een baan aan bieden. maar dan in WSW- verband. PvdA-fractievoorzit- ter M. van der Molen betoogde gisteravond dat er „veel waar dering" is voor de TBA's, maar dat er eigenlijk geen geld is voor die derde kracht. De dek king die in het oppositievoor- stel werd aangegeven, zou ook beter besteed kunnen worden. „Bovendien is er helemaal geen sprake van een vast dienstverband voor die derde kracht, want hoe hij na 1987 gefinancierd moet worden, wordt niet gezegd", aldus Van der Molen. De VVD betoogde dat het per soneelsbestand van de TBA's niet vastgelegd zou mogen worden, omdat „flexibeler" in gespeeld zou moeten worden op het aanbod van werk. De drie dissidente raadsleden binnen de PvdA-fractie lieten weten, dat zij het werk van cl. TBA's belangrijk genoeg ach ten om met de oppositie mee te stemmen. „Het voorstel van de oppositie is meer structureel dan dat van het college", aldus A. Boot. LEIDEN Met hangen en wurgen heeft de oppositie in de Leidse gemeenteraad gis teravond een eigen voorstel ongeschonden over de eind streep gekregen. Door sommi ge raadsleden werd deze zeld zaamheid bejubeld als een reu ze-overwinning op het PvdA- VVD-college. Ook al ging het maar om een kleinigheid, ein delijk was die ellendige machtspolitiek van het rood-li berale college toch maar mooi doorbroken. Aan de orde was een voorstel van de oppositie de Technisch Bewoners Adviseurs (TBA's) structureel met een derde kracht uit te breiden. Het col lege van B en W ziet daar niets in, omdat de TBA 's be woners niet alleen begeleiden, maar het renovatie- en stads- vernieuwingsgebeuren tegelij kertijd uiterst kritisch volgen. Het oppositievoorslel was twee maanden geleden door de (toen niet volledige) gemeente raad met één stem verschil verworpen, maar door een truc (een klein detail verande ren) slaagde de oppositie er in een vrijwel inden tiek voorstel nogmaals op de agenda te krij gen. ..Slecht voor het demo cratisch gehalte van de raad", nep de PvdA gisteravond. Op zich hadden de socialisten daar gelijk in, maar daar staat te genover dat het huidige colle ge bijna alles binnenskamers weet te regelen Je moet als oppositie wel gek zijn als je dan één van de weinige kan sen op een overwinning niet met beide handen aangrijpt. Vertragings technieken Dat het college er alles aan ge legen is die lastige TBA 's bui ten de deur te houden, bleek vorige week al. Elke poging van de oppositie het eigen voorstel toen al aan de orde te stellen, werd met behulp van allerlei vertragingstechnïeken afgehouden. Uiteindelijk moest er gisteravond een extra raadsvergadering aan te pas komen om de TBA 's ter dis cussie te stellen. De vertra gingstechnieken werden dus weer door het college uit de kast gehaald. Schorsingen voor intern beraad bleken plotseling bittere noodzaak en even leek het. erop, dat de TBA's de klok van elf uur weer niet zouden halen. De oppositie had daar overigens ook zelf schuld aan door over bodig lang uit te weiden over een verordening op de stads vernieuwing die allang m kannen en kruiken was Bur gemeester Cees Goekoop moest zelfs zijn ..eigen" VVD- fractie tot de orde roepen toen die al min of meer op weg naar huis was. Dat zou toch niet sportief zijn, bromde Goe koop. En zo waren alle procedurele hobbels uiteindelijk dan toch genomen en kon er gestemd worden door een opnieuw niet complete gemeenteraad De TBA 's haalden het met 18 te gen 15 slem men De PvdA- fractiediscipline werd doorbro ken door drie leden van de linkervleugel en zij bezorgden de oppositie de al zo lang ge hoopte meerderheid. Aspiraties Maar was het niet toevallig la- nuan en stond een enkel raadslid dus niet op de lange latten ergens in de Oostenrijk se Alpen of het lag ziek thuis, dan had het politieke prestige gevecht wel eens heel anders af kunnen lopen Het gister avond afwezige VVD-raadslid Laila Driessen zou in dat geval de doorslaggevende stem heb ben gehad. Als er ergens frac tiediscipline heerst, dan is dat wel binnen de Leidse VVD. Of Driessen onder die druk haar aangekondigde steun aan het oppositievoorstel overeind had gehouden zulke dingen zijn niet best voor de verdere poh- Geen overwinning dus die zijn politieke weerga niet kent. maar meer een oppositionele toevalstreffer MARCEL GELAUTF

Leidse Courant | 1985 | | pagina 11