Seidae(3owa/nte Compromis kraakactie Rapenburg Twee neven doden oude man om geld STAD OMGEVING pouw motel Ruigenhoek in voorjaar van start Debat met Luns over vrede Leidse universiteit loopt miljoenen mis WEEK EINDE ide fl' w b,Jla® ZATERDAG 12 JANUARI 1965 PAGINA 9 uguenin biJ odenburg DEN John mema iguenin gaat aan >CiNEM|einde van dit sei- 4ema iyn weg bij Rooden- rg. Huguenin volg- aan het begin van te competitie Lau- yema L Mouter op als oc njner van de Kooi- b. De Hagenaar en i bestuur van de i. zo. wldag eersteklasser [loten in onderling {rleg het éénjarig ter# (al)tract niet te ver* :enstraqgen. «pLIDfl. LEIDEN In het Academiegebouw van de universiteit heeft op 28 januari een debat plaats over vrede en veiligheid in de wereld. Er wordt gediscussierd over de stelling 'De Verenigde Staten vormen een grotere bedrei ging voor de wereldvrede dan de Sovjet Unie'. Deze stelling zal verdedigd worden door het PSP-tweede kamerlid F. van der Spek. Tegen over zich vindt hij de voormalige secretaris-ge neraal van de Navo J. Luns die juist van het omgekeerde overtuigd is. Beiden krijgen bo vendien enige wetenschappelijke steun. Het debat staat onder leiding van Victor Halber- stadt, hoogleraar aan de Leidse universiteit. Het debat begint om 19.15 uur. GEEN EXTRA BANEN DOOR VAGE PLANNEN LEIDEN De Leidse universiteit krijgt van minister W. Deetman over 1984 geen geld uit het zogenaamde herbe- zettingsfonds. Dit meldt het universitair week blad Mare. Leiden zou bij de minister te vage plannen hebben inge diend om in aanmerking te komen voor een bij drage uit dit fonds. Door het fonds wordt een aan tal nieuwe banen creëerd bij hogescholen en universiteiten. Het college van bestuur van de universiteit heeft ver baasd gereageerd op deze be slissing en heeft er per brief tegen geprotesteerd. Leiden zou al eerder hebben aange boden de plannen nader toe te lichten, maar op dit aan bod is nooit een reactie geko men. Het herbezettingsfonds bestaat uit de door medewer kers van universiteiten en hogescholen ingeleverde prijscompensatie. De plaatse lijke bonden zijn dan ook woedend op Deetman. zij stellen dat ook medewerkers van de Leidse universiteit hun prijscompensatie hebben ingeleverd en dat dat geld dan ook moet worden ge bruikt voor extra arbeids plaatsen in Leiden. In 1984 had de minister 29 miljoen gulden in kas, een bedrag dat goed is voor 30 40 banen. Deetman wil dat 13 miljoen gulden wordt ge bruikt voor de versterking van het onderzoek naar het gebruik van informatica en andere technologie in de al pha- en gammawetenschap pen. De universiteiten van Amsterdam (3 miljoen) en Utrecht (2 miljoen) zijn het beste bedeeld. Voor volgend jaar is naar verwachting 25 miljoen gulden te verdelen. Leiden zou aanspraak kun nen maken op 3,5 miljoen. Hiervoor moet de Leidse uni- veristeit wel beter onder bouwde plannen maken. Het pand van de Stichting Studentenhuisvesting aan hel Rapenburg 33 werd tijdens de kerst dagen gekraakt. ion, tel. lon 3: cine- i. 21.30. 14.00, iman in d cine- 1900, ole 4 1 19.30 (Heren- 13.15a LEIDEN De kraakac tie van het pand Rapen burg 33 lijkt met een sis ser af te lopen. De eige naar van het pand, de Stichting Leidse Studen tenhuisvesting (SLSH) en de groep krakers zijn het zo goed als eens gewor den over een compromis. Dat compromis komt erop neer, dat de krakers een gedeelte van het ka pitale en monumentale pand mogen blijven ge bruiken en dat de SLSH de beschikking krijgt over de rest van het ge bouw om er-kantoren in te richten. Het pand, dat eind december werd gekraakt, was eigen dom van de Leidse universi teit. Er was het laboratorium voor tropische geneeskunde in gevestigd. Toen het pand leeg kwam, toonde de SLSH onmiddellijk belangstelling, omdat het grenst aan de ei gen behuizing van de stich ting aan het Rapenburg 31. De SLSH kampt al jaren met ruimtenood en het leegko men van het belendende per ceel werd direct aangegrepen om het te kopen. De SLSH wilde in het pand na een grondige verbouwing kanto ren en woningen voor stu denten vestigen. Toen de ge meente dat laatste afwees er zouden al te veel jongeren in de Pieters- en Academie- wijk wonen besloot de SLSH het pand volledig als kantoorruimte in te richten. Bij de gemeente is daarvoor een bouwvergunning aange vraagd en volgens SLSH ad junct-directeur A. Hübben kan de gemeente die vergun ning op korte termijn ver strekken. De krakers eisten na het be kend worden van hun actie, dat in het pand toch wonin gen gemaakt zou worden. Verder wilden ze ruimte voor culturele doeleinden. Nadat de Haagse officier van justitie H. Klein Breteler weigerde het pand door de politie te laten ontruimen opnieuw leegstand zou het gevolg zijn kondigde de SLSH aan dat een kort ge ding tegen de krakers zou worden aangespannen. Later werden alsnog onderhande lingen met de krakers over een mogelijke oplossing van het conflict gestart. SLSH adjunct-directeur A. Htlbben wijst erop dat het compromis nog niet definitief is. „Het bestuur van de SLSH moet zich er nog over uit spreken en de krakers heb ben ook nog geen ja gezegd. Ik heb wel de indruk dat ze er welwillend tegenover staan". De krakers zouden de achter zijde van het complex krij- §en. Dat gedeelte wil de LSH op langere termijn slo pen en er woningen bouwen. Aan die woningen zou ook een gedeelte van het par keerterrein van de SLSH op geofferd moeten worden. Omdat met die nieuwbouw niet op korte termijn wordt begonnen, kunnen de kra kers wat Hübben betreft, rus tig in het achterste gedeelte van het gebouw blijven zit ten. Met de verbouwing zou eind deze maand of begin volgen de maand al begonnen kun nen worden. t ontwerp voor het nieuwe motel NOORDWIJKERHOUT De bouw van een mo tel aan de Ruigenhoek gaat dit voorjaar van start. Een jaar later zou dan in het duingebied een motel complex van vier hectare verrezen moeten zijn. Het negen miljoen gulden kos tende motel wordt ge bouwd in opdracht van Persévérance b.v. uit Pur- merend. Voor de vormge ving is het architectenbu reau G.F. Stroek b.v. uit Oude Wetering verant woordelijk. Wie het com plex gaat bouwen, is nog niet bekend. Overigens dateert het bouw plan al uit het eind van de ze ventiger jaren. Toen was er zelfs al een bouwvergunning verleend. Die werd later weer ingetrokken omdat de ge meente Noordwijkerhout het bestemmingsplan Buitenge bied herzag. Tegen dat laatste bestemmingsplan lopen nog enkele kroonprocedures. Die slaan echter niet op dat ge deelte van het bestemmings plan waarin de bouw van een motel is opgenomen. Alleen daarom moet het gemeentebe stuur de hele procedure voor het bouwplan opnieuw in gang zetten. Zoals bekend heeft de raadscommissie ruimtelijke or dening zich donderdagavond al positief over het plan uitge sproken. Het bouwplan wordt binnenkort ter inzage gelegd. Het motel-plan voorziet in de bouw van 122 motel-eenheden, die ieder op de benedenverdie ping een „living" hebben en daarboven twee slaapkamers. Verder komt er een zwembad buiten, speelvoorzieningen voor kinderen, dagwinkeltjes, restaurants, bars en enkele vergaderzalen en bovendien komen er nog enkele andere recreatieve voorzieningen. De belangrijkste doelgroep voor dit motel zijn congresgangers die in Noordwijkerhout De Leeuwenhorst of in het Hille- gomse Treslong vergaderen. Architect Stroek heeft in zijn plannen rekening gehouden met het omringende „gevoeli ge landschap'Het motel wordt zo goed mogelijk geïnte- freerd in het landschap en ook ij de keuze van de bouwma terialen is in samenspraak met de welstandscommissie en de gemeente rekening gehouden met de omgeving. Er zal witte baksteen worden gebruikt, ter wijl de daken donkerbruin worden. Het glooiende terrein blijft zoveel mogelijk onaange tast: er zal geen groot stuk grond worden geëgaliseerd ten behoeve van de bouwerij. Ook zal de beplanting rondom vrij wel onaangetast blijven en worden er in dit duingebied geen gecultiveerde tuintjes rond het motel aangelegd. CELSTRAFFEN EN TBR GEEIST LEIDEN/DEN HAAG Tegen de Haagse neven Wim (32) en Ed (31) zijn gisteren voor de rechtbank in Den Haag gevangenisstraffen geëist van respectievelijk vijf jaar en zes jaar (met tbr) voor de op 22 juli van de vorig jaar in Leiden gepleegde beroving van de 81-jarige Ha genaar H.J. van Dartel. Het slachtoffer overleed enige dagen later in het Academisch Ziekenhuis Leiden aan de zeer ernstige verwondingen, die hem 's nachts op een afgelegen laantje werden toegebracht. Verdachte Ed ontkende hardnekkig dat hij indertijd ook maar een hand heeft uitgestoken naar de ,,oude man", zoals hij het slachtoffer gisteren consequent bleef noemen. Alle schuld schoof hij op zijn neef Wim, die volgens hem ook de meest agressieve van hun beiden was; vooral ais hij had gedronken En dat was die zaterdagavond van 21 juli in ruime mate gebeurd. Van het drankgelag stond Wim nog vaag iets bij, maar van het misdrijf zei hij zich helemaal niets meer te kunnen herinneren. Gratis ritje Het duo had de bejaarde 's avonds laat ontmoet in een café aan de Rijswijkseweg. Toen deze de kastelein rond middernacht om een taxi vroeg was, was Ed er als de kippen bij om de bezoeker een gratis ritje in zijn auto naar huis aan te bieden. „Dat spaart zo'n oude man centen uit. dacht ik nog. Voor bejaarde mensen ben ik namelijk altijd erg goed geweest". In het café ging overi gens het gerucht dat de grijsaard er warmpjes bijzat. In plaats dat de Hagenaar naar zijn woning werd gebracht, reed Ed hem regelrecht de stad uit, richting Leiden. Ed vertelde de rechtbank aat hij op Wim's bevel een andere route was gereden. Omdat hij niet kan lezen en schrijven, had hij ook niet zo op de bordjes gelet. Al tijdens de rit zou Wim pogingen in het werk hebben gesteld de man te beroven. Er was in elk geval sprake van een worsteling op de achterbank, waarbij Wim de passagier zo hard aan zijn stropdas trok dat hij geen kik meer kon uit brengen. Zegelring Vlak na het verlaten van de rijksweg A4 bij Zoeterwoude sloeg Ed een stil landweggetje in, het Boerenpad genaamd. Daar. in het gras, werd de bejaarde beroofd en vermoord. De buit be droeg vijftien gulden. Bij zijn arrestatie droeg Wim 's mans ze gelring aan zijn vinger. De politie ontdekte achteraf op de broekspijpen van de verdach ten Dloedspatten, die afkomstig waren van het slachtoffer. Wim. die na zijn aanhouding nog amper een zinnig woord heeft uitge bracht, zou voordat hij er het zwijgen toe deed op het poli tiebureau nog het volgende tegen een andere arrestant hebben gezegd: „Ik heb een oude man geschopt en geslagen en hij is gelukkig de pijp uit". Artsen constateerden, nadat het slachtoffer 's morgens naar het ziekenhuis was vervoerd, wurgsporen in diens hals en achttien ribbreuken (rechts en links). De lijkschouwer stelde bij de sectie vast dat de heer Van Dartel voordat hij werd afgetuigd on danks zijn hoge leeftijd en het feit dat hij met een stokliep in goede conditie had verkeerd. Alleen uit zijn ijzeren gestel was te verklaren, dat hij, na wat hem was overkomen, nog enkele da gen in leven was gebleven De officier van justitie, mevrouw mr. M. Schelfhout, achtte bei de verdachten verantwoordelijk voor de dood van de bejaarde Hagenaar. Zij het dat zij Wim de gevaarlijkste van het tweetal vond. Vandaar dat zij na diens detentie ook nog onvoorwaarde lijke ter beschikkingstelling van de regering vorderde. De psy chiaters achtten de één verminderd en de ander sterk vermin derd toerekeningsvatbaar voor hun daad. De kans op herhaling werd niet uitgesloten. Vonnis op 25 januari. PETER VIERING 65 mi en bii Tie v« en co: finai n ove ieheei Met bijdragen van Kees van Herpen, Roel den Outer en Gert Visser rag ^Hoofddoekjes (1) sen tri| j De Alphense openbare scho len hebben het dragen van -952 hoofddoekjes door Marok. kaanse meisjes in de klas.ver boden. Argument van de scholen: „In de Koran (de bij bel voor Islamieten) staat niets over het verplicht dra gen van hoofddoekjes en als we dit toelaten, kunnen we alles wel toelaten". Kinderen die door hun ouders van school worden gehaald, kun nen nergens anders terecht, want de schoolbesturen heb- >0 uur ben onderling afgesproken geen weglopers in te schrij ven. In de eerste plaats dient bij een dergelijke maatregel afge vraagd te worden of het dra gen van hoofddoekjes op eni- [erlei wijze afbreuk doet aan et onderwijs op de scholen. Het argument van de school besturen als zou het dragen van hoofddoekjes het hek van de dam zijn, is natuurlijk flau wekul. De schoolbesturen kunnen zich op deze wijze lachter een algemeenheid ver schuilen zonder dat er een verdere argumentatie gege ven behoeft te worden. \uoofddoekjcs (2) Vïaar wat belangrijker is: het ïelijden van een eigen ge loofsovertuiging en het bele ren van een eigen cultuur is ;en principe dat in Nederland biet ter discussie staat en ook niet mag komen te staan. Der gelijke principes behoren tot de rechten van de men^. In Alphen denkt men daai- kennelijk anders over. Daar worden gebruiken van min derheidsgroepen onderge schikt gemaakt aan de grillen van een schoolbestuur. Een volgende stap van de Alphen se schoolbesturen zou kunnen zijn, het verbieden van het dragen van keppeltjes door joodse leerlingen. Of het ver bieden van geverfd haar bij punkers dan wel het dragen van spijkerbroeken door meisjes. Honds (1) De redactie van een Leids huis-aan-huis blad is een pri- véoorlogje tegen het gemeen tebestuur begonnen. De re dactie heeft vernomen dat de gemeente Leiden binnenkort eigenaar wordt van de Leidse Hout en van plan is niet-aan- gelijnde honden uit het park te weren. „Een honds be sluit", zo staat in de redactio nele kolommen te lezen. Alle hondenbezitters worden door de betreffende redacteur op geroepen hun tanden te laten zien en om het de lezers mak kelijk te maken is een voor beeld van een bezwaarschrift dat naar de gemeente kan worden gestuurd, bij het arti kel afgedrukt. Mochten de hondenbezitters zich onver hoopt toch koest houden, zorgt de krant wel voor enige sfeer. „Een opstandje onder de hondenbezitters lijkt niet uitgesloten" en „een oorlogje in het Leidse Hout lijkt niet uitgesloten". Navraag bij de gemeente Lei den leert, dat het hele verhaal volstrekt uit de lucht is gegre pen. Wat is er werkelijk aan de hand in de Leidse Hout? Tot voor kort werd de Leidse Hout beheerd door een stich ting. Het bestuur van de stich ting werd gevormd door B en W van Leiden en een buurt bewoner. De stichting werd in november opgeheven en nu neemt de gemeente het be heer officieel over. Daartoe is een zogenaamd beheersplan gemaakt, een louter formeel stuk waarin het beheer van het park officieel wordt gere- geld Honds (2) In dit "beheersplan is echter nergens te vinden dat de ge meente van plan is de 'vrije' honden in de Leidse Hout te weren. Sterker nog, de ge meente is niet van plan de hondenbezitter iets in de weg te leggen. Alleen in de buurt van het hertenkamp moeten de honden aangelijnd worden, maar dat geldt al sinds jaar en dag. Enigszins wanhopig riep wethouder Jit Peters deze week in een commissieverga dering dan ook uit, dat hij volstrekt niet begreep waar de bewuste krant de informa tie vandaan had gehaald. Wanhopig, omdat het artikel veel kwaad heeft aangericht. Buurtbewoners zijn massaal in protest gekomen en de ge meente heeft reeds tientallen bezwaarschriften ontvangen van woedende hondenbezit ters. Velen hebben bovendien gedreigd hun hondenbelasting niet meer te zullen betalen. De gemeente is nu maar van plan een stencil in de buurt van de Leidse Hout te ver spreiden om de berichten in het huis-aan-huis blad te ont zenuwen. Misschien zou het Een heuse kas midden in de Leidse binnenstad, (zie: Kap In de stad). zinniger (en kostenbesparend) zijn de redactie van het week blad te verzoeken zich in een volgend artikel aan de waar heid te houden en het schrij ven over geruchten voortaan aan de redactie van deze ru briek over te laten. Wclzijnsraad Het Nieuwkoopse Welzijns- plan '85-'88 is uit. In een vijf tig pagina's tellende nota komt de Welzijnsraad niet verder dan zeer vage alge meenheden, flauwe planne tjes, en beleidsaanbevelingen die géén aanbevelingen zijn. Alles dient „nader te worden onderzocht". Een willekeurig voorbeeldje: „Kleuteropvang. Om gehuwde vrouwen die kinderen hebben aan voor noemde aktiviteiten te kun nen laten deelnemen, zou een zodanige voorziening moeten worden gecreëerd, dat een veilige opvang van met name peuters kan worden gewaar borgd. Of hierbij voorop moet staan, dat de kinderen een so- ciaal-didaktische training moeten ondergaan blijft de vraag. Of in dit verband ook de opvang van schoolgaande jeugd, waarvan een of beide ouders aan het arbeidsproces deelnemen, extra aandacht zal moeten krijgen, dient naar onze mening nader te worden i onderzocht". En zo gaat dat j vrijwel de hele nota door. Je vraagt je af wat de Welzijns raad in Nieuwkoop uitvoert behalve het uitbraken van geiten-wollen-sokken-taal. Kas in de stad De toekomstige bewoners van deze flat in aanbouw moeten wel over „groene vingers" be schikken, Op het dak van hun aan de Leidse Hooigracht gelegen nieuwe behuizing, die 1 maart wordt opgeleverd, is namelijk onlangs een echte kas geplaatst. Dit glazen dak is er niet alleen voor de sier, maar kan wel degelijk wor den gebruikt voor het kwe ken van bloemen, groenten en andere flora. De kas op het dak van deze flat voor wer kende jongeren en studenten is een idee van de architect Fons Verheijen. Verheijen ontwierp ook de nieuwbouw aan de Kaiserstraat en tekent de plannen voor studenten huisvesting op het terrein van Clos en Leembruggen. Architect Verheijen maakte van de nood een deugd. Vol gens het bestemmingsplan na melijk moet nieuwbouw aan de Hooigracht een kap heb ben, omdat alle bouwsels in de directe omgeving over een kap beschikken. De glazen kas wordt in het kader van het bestemmingsplan als kap beschouwd. Het lijkt een idea le oplossing te zijn voor het „kappenprobleem waar veel ontwerpers in Leiden mee worstelen. De kas kan boven dien zonnewarmte opvangen en deze via de spouwen door geven aan de rest van het ge bouw. Echter, het aanzicht van de rest van het gebouw doet op grove wijze afbreuk aan deze aardige vinding van Verheijen. Het gebouw komt nog het meest overeen met het uiterlijk van een ouder wetse blokkendoos, het past in de categorie gebouwen die voormalig wethouder Cees Waal omschreef als zo'n beet je de lelijkste die hij zich voor kon stellen. Mobiele jongeren Woonwagenbewoners, metha- donbussen en nog te bouwen jongerencentra zijn een dank baar onderwerp voor dit soort rubrieken. Plannen voor deze gelegenheden wekken in het algemeen de volkswoede op. Zo ook de pogingen van het gemeentebestuur in Hazers- woude dat de ondankbare taak heeft een jeugdhonk aan de Rijndijk te plaatsen. Bin nen een dag dat in de krant verschijnt aan welke plaats de gemeente denkt, staan de boze en verontruste actievoer ders op de stoep. Dit maal zijn de omwonenden van de Beet- hovenlaan woest. Ondanks dat de stichting Jeugd. Jonge ren en Buurtwerk (JJB) al meerdere malen heeft beloofd geen disco's te zullen organi seren, komen de bewoners toch met veel poeha naar het gemeentehuis om te eisen dat de voormalige bouwkeet in hun straat niet voor de JJB zal worden bestemd. En vele straten gingen hen met succes voor. Als je in Hazerswoude maar hard genoeg schreeuwt, is de gemeente wel bereid naar een andere lokatie uit te kijken. Het wordt tijd dat de gemeen te eens naar een andere oplos sing uitkijkt: Huur een kraan Pak het gebouwtje aan de Beethovenlaan op. monteer er een onderstel van een vracht wagen onder en klaar is Kees. De gemeente Hazerswoude beschikt dan over het eerste verrijdbare jongerencentrum. Elke keer als er klachten zijn. stapt de JJB-chauffeur achter het stuur om vol goede moed een volgende straat op te zoe ken. Hek Het bestuur van de reforma torische kleuterschool Minam in Leiderdorp wil hekken rond het gebouw om vanda len uit de buurt te houden. De raadscommissie onderwijs wees deze vraag terecht af. Vandalisme los je niet op door de belaagde gebouwen te om heinen, maar door het kwaad bij de wortel aan te pakken. Door het zetten van hekken rond de Leiderdorpse zeven tien lagere scholen, hetgeen een miljoen gulden zou kos ten, verdwijnt het probleem natuurlijk niet. Want verniel zuchtige kinderen nemen dan wel een ander object Wat ge dacht van een weerloze voet balkantine, een postkantoor of het gemeentehuis1 Daar zijn ook nog heel wat ruiten in te gooien. En ook de spuit bus kan dat grijze beton nog heel wat opfleuren. Maar de reformatorische school blijft gespaard. Als dit schoolbe stuur het liefst hekken ge plaatst ziet kan de gemeente overwegen een omheining te zetten rond de huizen waar de vandalen vandaan komen. Dat is vast goedkoper Of de ouders aanschrijven dat ze hun geliefde kroost eens een ouderwetse draai om hun oren geven, dat is nog goed koper. Spraak vemarring: „Dat klopt van geen spa". Woorden van gedeputeerde Borgman die wilde zeggen dat iets van geen kant klopte. Een begrijpelijk vergissing, want hij staat dagelijks in de pro vincie om de eerste spa in de grond te steken.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 9