Patmos, het eiland van de Apocalyps 'OERISME hum A „Die 1 palmenen stranden, daar krijg ik acuut heimwee van" HE PAGIN £e4dóc(5oivuMit ZATERDAG 12 JANUARI 1965 PAGINA 25 len en kapellen zijn gegroepeerd van het klooster. Het schitterende hoogtepunt van het klooster blijkt het Catholicon te zijn, een kleine Kerk waarin zich een beroemde iconostase bevindt en tevens de sarcofaag waarin men nog de sche del kan bewonderen van de stich ter van het klooster, Christodulus, die leefde in de elfde eeuw. Onherbergzaam Deze monnik en wereldreiziger voelde zich aangetrokken tot het zeker in die tijd woeste, onherberg zame eiland. Hij wilde er een „la boratorium van de deugd" vesti gen. Al het land dat Christodulus op de overige eilanden van de Do- dekanesos bezat waaronder dat op Kos en Strovilos verkocht hij aan de byzantijnse heersers in Constan- tinopel in ruil voor de volledige rechten op Patmos. Het klooster in de vorm van een zwaar versterkt fort herinnert nog zeer duidelijk aan de tijd waarin het ontstond. Het is de tijd van de kruistochten en overal bouwden kruisvaardersorden als de Johan- riieters en de Ridders van Malta zware forten om de eilanden te be schermen tegen de oprukkende muzelmannen en alom aanwezige piraten. Ze zijn niet alleen te zien op Patmos, maar ook op Kos, Rho- dos en Leros. Gemakkelijk was het overigens niet voor Christodulus. „De man nen met wie ik mij omringde lieten me, uit angst voor de invallen van Turken en piraten op het eiland, voor het grootste deel in de steek", schrijft hij in zijn testament. Niette min heeft het doorzettingsvermo- «13 gen van Christodulus zijn vruchten I ken dat zij van hun kwalen gene- afgeworpen. Op weg naar het Hei- zen. een feit dat zij toeschreven aan lige Land doen talloze pelgrims ook Cristodulus. Een meer wereldse het eiland Patmos aan. waarbij ve- verklaring voor die genezingen is len de heuglijke vaststelling sma- wellicht- gelegen in de omstandig heid dat het klimaat op Patmos op trouwens alle eilanden van Dodekanesos bijzonder aangenaam en gezond is Het verderop gelegen Kos slaat bekend om zijn heilzame klimaat. De eerst bekende genees heer uit de Oudheid, Hippokrates, oefende daar zijn praktijk uit. Op instigatie van de Zuidafrikaanse hartchirurg Christian Barnard is daar nu bijna een supermoderne kliniek klaar waar lijders aan mo- derne-beschavingsziekten tegen forse betaling genezing kunnen vinden. Terug naar de geschiedenis van Patmos. Waarschijnlijk is de massa le komst van de pelgrims de red ding van het klooster geweest, want de pelgrims vergrootten de faam van het eiland en bezorgden het klooster door middel van hun schenkingen de voorspoed die het in de tijd van zijn stichter had moe ten ontberen. Het krijgt in de loop der eeuwen nieuwe privileges van de byzantijnse heersers en wordt op den duur een geestelijk brandpunt. De vestiging van het Ottomaanse rijk in Klein-Azië verandert de po sitie van Patmos niet wezenlijk Patmos blijkt ook in de islamitische periode zich te kunnen handhaven. Toch is de situatie vrij penibel om dat het eiland lange tijd inzet is van de strijd tussen de Ridders van Malta en de Turken De weinige inwoners zijn grotendeels afhanke lijk van het klooster en van de handel. Het eiland zelf biedt te weinig waarmee de inwoners zich zouden kunnen bedruipen. Zij zijn afhankelijk van de grote mogend heden voor de vrije vaart en de handel en het steeds slinkend aan tal pelgrims. Kennelijk om hun (kwade) gewe ten te sussen kennen de elkaar be strijdende heersers de kloosterlin gen van Palmos steeds weer nieu we privileges toe. op voorwaarde evenwel dat zii zich buiten de be langentegenstellingen van de toen malige vorsten houden. Collectes in de christelijke landen van Oost-Eu ropa leveren ook de nodige inkom sten op. Het eiland krijgt ook naam door zijn school en de daarmee ver bonden bibliotheek die in het begin van de achttiende eeuw wordt ge sticht. In de negentiende eeuw heeft echter vergaand verval plaats. Na samen met de andere eilanden van de Dodekanesos van Turkse m Italiaanse handen te zijn overge gaan, wordt Patmos als laatste eiland in 1947 weer aan Grieken land toegevoegd. Van de vroegere privileges is dan nog maar weinig Het massieve kloostercomplex is niettemin nog steeds de ziel van het eiland, maar de kloosterge meenschap zelf is erg klein. Het aantal kloosterlingen bedraagt ruim dertig, van wie de meesten ouderen. Er ziin echter de laatste jaren ook enkele jongeren toegetre den. Het kleine stadje Chora met zijn kronkelige middeleeuwse straatjes dat aan de voet van het klooster ligt, teert duidelijk op zijn herinne ringen Het is de roem van een groot verleden dat Patmos aantrek kelijk maakt. Alles herinnert aan hel verleden: de straatjes, maar ook de oude gebruiken. Het klooster is als een ingeslapen reus. waarin de byzantijnse kloostertraditie wordt gekoesterd. Een ideaal oord voor de toerist die er tot rust en bezinning wil komen PAUL VAN VELTHOVEN Het eiland Pat mos is dagelijks on der meer per boot bereikbaar vanaf Kos. een eiland met veel goede ho telaccommodatie en waarmee ook veel vliegverbindingen worden on derhouden Patmos zelf kent slechts enkele hoteli aldus Neef, die daarbij niet alleen denkt aan het aantal toeristen, maar zeker ook aan de kwaliteit van de hotels. Kinderschoenen Alle reclamecampagnes van de voorbije jaren ten spijt, is het Euro pese toerisme naar de Antillen in de kinderschoenen blijven staan. „Dat heeft onder meer te maken met de kwaliteit", zegt Guillermo Neef. „We moeten er geen doekjes om winden. Het peil van de voor zieningen op Curasao was diep ge zonken. Het (Amerikaanse) massa toerisme brengt met zich mee dat de hotels, omdat ze niet goed wor den onderhouden, binnen enkele jaren totaal zijn uitgewoond. Ame rikanen en Venezolanen letten daar misschien wat minder op. Voor hen zijn de Antillen wat Spanje is voor de Nederlanders. Maar Europeanen die naar het Ca- ribisch gebied komen, maken een lange, kostbare reis naar een avon tuurlijke, exotische omgeving. Dan willen ze niet terechtkomen in een hotel dat zo uit Benidorm of van Mallorca lijkt geplukt. Ze zoeken kwaliteit, intimiteit en de daarbij behorende ambiance". Met die wetenschap in het achter hoofd is door het eilandbestuur van Curasao een holding-maatschappij in het leven geroepen. Die maat schappij zwaait nu de scepter over zes hotels, die door de vorige eige naren danig werden verwaarloosd. Miljoenen guldens zijn inmiddels geïnvesteerd om de hotels weer leefbaar te maken en aan te passen aan de Europese wensen en verlan gens. „Kwaliteit moet voortaan voorop staan. Een Amerikaan kun je bijvoorbeeld elke lunch een hamburger voorzetten. Dat is voor het personeel lekker makkelijk. Maar de Europeanen willen wel eens iets anders. Natuurlijk, door de aankoop van die hotels, die be hoorden tot internationale ketens, heeft Curasao een deel van zijn wereldwijde promotie verloren. Nu moeten we zelf reclame maken. Met dat „nieuwe gezicht" van Cu rasao gaai Guillermo Neef in Euro pa de boer op. Dure dollar Alle pogingen om meer toeristen naar de Antillen te krijgen worden momenteel echter gefrustreerd door de dure dollar. De waarde van de Antilliaanse gulden (ongeveer 1,70) is gekoppeld aan de dollar, die op de eilanden een volkomen geaccepteerd betaalmiddel is. Door die koppeling aan de dollar is het toch al dure leven op de Antillen naar Nederlandse maatstaven on betaalbaar geworden. Maar wan neer het aan Neef ligt, zal ook daaraan het nodige gebeuren. „Als een Antilliaan op een van de ande re eilanden met vakantie gaat, geldtvoor hem de zogenoemde An- tillen-rate. Voor een hotelkamer die normaal zestig dollar per nacht kost (ruim tweehonderd Neder landse guldens) betaalt hij slechts zestig Antilliaanse guldens (ruim honderd Nederlandse guldens). Dat scheelt een slok op een borrel. Waarom geven we de Nederlanders niet een soortgelijk voordeel? Nog zoiets. We hebben op Curacao een eigen bierbrouwerij. Een pilsje kost drie dollar. Voor een Amerikaan is dat te doen. Maar als een dollar ruim drie gulden kost, betaalt een Nederlander voor dat pilsje ruim een tientje. Dat is toch belachelijk! Laat die man een normale prijs be talen. Zo zijn er nog veel meer mo gelijkheden om ervoor te zorgen, dat het prijspeil voor de Europea nen aantrekkelijk wordt". Monopolie KLM Als Guillermo Neef op al die pun ten zijn zin zou krijgen, blijft er nog één obstakel voor een massale Nederlandse invasie op de Antillen: de overtocht per KLM-vliegtuig. Kort voor dit interview kreeg hij te horen dat een reisbureau een lijst heeft van 130 mensen, die op va kantie willen naar de Antillen. De hotels kunnen zo worden geboekt. Het probleem is alleen dat de KLM in de gewenste weken niet vol doende vliegtuigstoelen vrij heeft. De KLM is de enige maatschappij die vanuit Europa rechtstreeks op de Nederlandse Antillen vliegt. Vijf keer per week zet een DC-10 passa giers af op Curasao of Aruba, om daarna door te vliegen naar be stemmingen elders in Latijns-Ame- rika. Andere routes om op de An tillen te komen lopen via de Vere nigde Staten of Venezuela, maar zijn veel kostbaarder, zowel in tijd als in geld Het aanbod van pasagiers naar en van de Antillen is te gering om een aparte lijndienst Amsterdam-Cura- Cao te rechtvaardigen. De beschik bare capaciteit voor Antillen-gan- gers is zodoende afhankelijk van het aantal passagiers dat met de KLM verder Latijns-Amerika in wil. Een ticket naar Lima levert nu eenmaal meer op dan een reisje naar Curacao. „Dat geeft een enke le keer problemen Dan kunnen mensen niet vertrekken op de dag dat zij zouden willen. Maar een vliegtuig is nu eenmaal niet van elastiek", aldus KLM-woordvoer- der Peter Wellhüner. Nadelige gevolgen De KLM heeft in theorie niets te zeggen over plannen van andere maatschappijen voor een charter- dienst vanuit Nederland op de An tillen. En evenmin over het openen van een lijndienst tussen de Neder landse Antillen en een ander Euro pees land. Dat zijn de zaken van respectievelijk de Nederlandse en de Antilliaanse luchtvaartautoritei ten. Maar in de praktijk wordt in Den Haag en Willemstad natuurlijk terdege rekening gehouden met de opvattingen én de belangen van de KLM Wellhüner: „Je moet het belang van die geregelde lijndienst tussen de Antillen en Nederland niet on derschatten. Vijfmaal per week ko men en gaan er DC-10's. Daar kan men de klok op gelijk zetten". De komst van andere lijndiensten of van charters zou, zo blijkt uit zijn ATMOS Er is waarschijn lijk geen groter contrast te be ienken dan tussen Patmos, het wat slaperige eilandje in de Egeïsche zee, en het boek lat daar is ontstaan: de Open kring van Johannes, vaker aangeduid als de Apocalyps. met luxi dc rankrijk e - en boek. 120-1866 Het eiland Patmos behoort tot de Dodekanesos, de twaalf Griekse ei- ï-SJIU landen vlak voor de Turkse kust, waar de sporen van de klassieke oudheid nog zo overduidelijk aan wezig zijn. Patmos was niet zo ge zegend in dit opzicht, of liever, zijn Gingere christelijke verleden heeft oogstwaarschijnlijk oudere sporen uitgewist. rzee Het eiland werd pas goed aan de vergetelheid ontrukt toen in 95 na Christus de apostel Johannes voor twee jaar naar dit eiland werd ver bannen en een boek schreef dat oorspronkelijk bedoeld was de aan zware vervolgingen blootgestelde christelijke gemeenschap in Klein- Azië te bemoedigen. Men kan nog steeds de grot zien waarin de apostel tijdens zijn bal lingschap verbleef en de spleet die zich in die ruimte bevindt, waarin, naar de vrome traditie wil. de ge heimzinnige stem tot Johannes heeft gesproken die hem tot zijn vi- Hoenen over het duizendjarig rijk en het einde van de wereld inspi reerde. De grot maakt nu echter deel uit van een groot, zwaar ommuurd kloostercomplex dat tegen de rots aanligt en al op zeer verre afstand waarneembaar is. Langs souvenir- winkeltjes, die overladen zijn met kopieën van iconen uit het kloos- kruipt een weg omhoog naar een kleine hof waaromheen de cel Beeld van blinkend witte stran- ïzoomd door wuivende en een kristalheldere, zee. „Normaal ik er geen last van. Maar ik dat soort foto's zie, krijg acuut heimwee", verzucht «uillermo E. Neef, in zijn «zitje directie en personeel van het onlangs geopende toe ristenbureau van Curasao foor de Benelux. Hij heeft als opdracht zoveel mogelijk Eu ropeanen te verleiden tot een vakantie op zijn vader(ei)land. Aan de posters en folders zal het niet liggen. Als Neef ze achter zijn bureau doorbla- iert, wekt hij de indruk alsof lij de toeristen met onmiddel- ijke ingang vooraf zou willen jaan. Buitenlandse toeristenbureaus ves- igen zich bij voorkeur in luxe win kelpanden in hartje Amsterdam. __,Het toeristenbureau van Curasao zal men er echter tevergeefs zoe ten. Directeur Neef werkt voorlo og vanuit een eenvoudig kantoor Fiaan de Eendrachtsweg in Rotter- dam. Bij aankomst daar versperren twee agenten met kogelvrije vesten en machinegeweren de weg. Past -goed bij het beeld van Curasao als een vreedzaam, vrolijk en veilig stukje tropisch Nederland, is je eer- i reactie. De agenten blijken ech- de Turkse consul te bewaken, i twee deuren verderop kantoor iöudt. „Het is nooit de bedoeling geweest dat mensen massaal naar dit kan toor zouden komen. En nu hele maal niet, met die Turkse toestan den hier op straat", aldus Guiller mo Neef. „We richten ons in eerste instantie op de vakhandel. Verzoe ken om informatie van particulie ren kunnen we veelal telefonisch afhandelen of we verwijzen naar gespecialiseerde reisbureaus". Kwaliteit moet beter Het toerisme naar de Nederlandse Antillen, Arui>a en Curasao in het bijzonder, heeft vorig jaar een enorme klap te verwerken gekre gen. De devaluatie van de Bolivar dwong duizenden Venezolanen thuis te blijven. Bovendien valt er een teruggang waar te nemen in het Amerikaanse toerisme. Geen prettige ontwikkeling voor een eiland als Curasao dat, behalve van de olie-industrie en de dienstverle ning, vooral afhankelijk is van zee- en zónaanbidders. Bovendien zal Aruba, nu de Lago-raffinaderij wordt gesloten, zich nog sterker op het toerisme gaan richten. Een in zakkende markt en scherpere con currentie: alle reden voor het ei landbestuur van Curasao een ambi tieus plan uit te werken om het ei gen toerisme op te krikken. Daarbij is, veel duidelijker dan voorheen, het oog op Europa gericht. „Sprei ding" van het toerisme is het nieu we toverwoord, dat toeristisch Cu racao van de ondergang moet red den. „We moeten het toerisme naar Curacao weer op niveau brengen". Foto links boven: Guillermo Neef: 1 „Die stranden en palmen, daar krijg zelfs ik heimwee ven". woorden, het voortbestaan van de KLM-lijndienst in gevaar brengen. „Met alle nadelige gevolgen voor de Antillen van dien. De regering in Willemstad weet dat ook". Het verwijt dat de KLM op de An- tillen-route te hoge prijzen rekent, wijst Wellhüner resoluut van de hand. „Zowel voor Curacao als vóór Aruba hebben we in samen werking met een aantal hotels op die eilanden een goedkope aanbie ding. Nog geen tweeduizend gulden voor de overtocht en zeven nach ten in een vijf-sterren-hotel. Wie langer dan veertien dagen en maximaal een maand op de Antil len wil blijven, is eveneens voor minder dan tweeduizend gulden bij ons onderdak. Het IATA-tarief voor een jaarretour bedraagt 5398 gulden". De enige hoop voor Guillermo Neef is dat Nederlanders, Belgen en Luxemburgers zich in zeer gro ten getale zullen bekeren tot een vakantie op de Antillen. En dan moet hij er in onderhandelingen met de KLM een mouw aan zien te passen. KLM-woordvoerder Wel lhüner: „Ik begrijp best dat het zuur is als je handel hebt, die je niet kwijt kunt. Maar de KLM kan niet zomaar de vliegsehema's om gooien en extra vluchten op de An tillen gaan uitvoeren. We houden de zaak voortdurend en zeer nauw in de gaten. Zodra er sprake is van een blijvende toename van het aan tal passagiers met als bestemming de Nederlandse Antillen, dan zul len wij er natuurlijk alles aan doen om die mensen daar te krijgen". JOS TIMMERS Fotos: MILAN KONVAL1NKA

Leidse Courant | 1985 | | pagina 25