finale }olf van elfdoding mder jongeren "tan worden hgedamd Pentagon geeft Moskou een koekje van eigen deeg ZATERDAG 12 JANUARI 1985 laatst cent aa gebodi klein, j ril leger en zittj t ons d. kwaliti ijze op, rapie. PIE L 1 IDEN „De hoogte van het aantal zelfdodingen onder „CA geren vormt een aanwijzing voor de geestelijke gezond- d van de samenlevingZinsnede uit het zojuist ver- vv» enen boek „De opgroeiende dood", dat geschreven is ir de Leidse hoogleraar in de sociale aspecten van de fiische psychologie prof. René Diekstra. Als deze stelling 6r is, zou de samenleving wel eens een sluipende ziekte de leden kunnen hebben. In Amerika spreken ze al en epidemie. Elke negentig minuten pleegt daar een zelfmoord, hebben verontruste hulpverleners bere- Het betekent een verdrievoudiging in amper dertig Nederland geldt een vervijfvoudiging van het aantal (dodingen door jongeren sinds de jaren vijftig, zo valt jde studie van Diekstra af te leiden. Hij schat dat het dopen jaar zo'n vierhonderd adolescenten zichzelf het •n hebben benomen. Daarmee is suïcide na ongelukken et verkeer of elders de tweede doodsoorzaak bij de op- ;iende jeugd geworden. Het aantal mislukte zelfmoord- ingen raamt Diekstra op tegen de tienduizend (hij han- dan wel een leeftijdsgrens tot 29 jaar). Een bedrei- cijfer, want onderzoek heeft uitgewezen dat jongeren eenmaal een suïcidepoging hebben ondernomen, ver- igens een veel grotere kans hebben hun leven door zelf- Jing te beëindigen dan zij die nooit zo'n poging doen. fi toename in de frequentie van zelfmoordpogingen leidt vermijdelijk tot een toename in de frequentie van ge- agde zelfmoorden. Amerika zijn inmiddels grootscheepse campagnes ter )rkoming van zelfdoding door jongeren van de grond tomen. Onderwijskrachten worden er .bijvoorbeeld in iraind veranderingen in het gedrag van hun leerlingen ar te nemen: verlies van concentratie of interesse, ver- lidheid, signalen zoals opmerkingen „Het leven heeft geen zin" en „Ik wou dat ik dood was". Belangrijk, zegt Diekstra, „de doorsnee •idant wordt vaak tot het laatste it heen en weer geslingerd wisselende en tegenstrijdige en. Hij of zij wil zowel leven sterven. Hoopt en wanhoopt, zijn toevalligheden die vaak de slag geven in het al dan niet :and komen van suïcidaal ge- Veelal worden bij zulke ge- n vooraf tekens of signalen [ezonden waarmee anderen de lelijkheden aangeboden krijgen enbeide te komen, signalen die iding li335 niet worden opgevangen, en teg*21! omdat anderen als ontvan- srnatieB niet gevoelig genoeg blijken en de wel ontvangen boodschap ae wei ontvangen Dooascnap fivoudigweg niet reageren, hetzij idat de uitgezonden signalen niet-ingewijden moeilijk te aandc» zwaar taboe el de epidemie in Nederland udingsgewijs ernstiger huis- dan in Amerika, is er hier geen sprake van enige vorm pliikh preventieprogramma's, zelfs s J t van enige aanzet daartoe. Op onderwerp drukt een te zwaar 't"mët F* doordat men tot preventie ?le sDiër kan 6aan> m°et eerst de waar- jd onder ogen worden gezien en f waarheid is te bedreigend. In nppkpf) toelichting op zijn studie heeft jlrctrn OpHaaoH" Wp kiinnpr» n wa uitgeven aan een fèninertschapPelijke discussie i Kpenergie, maar een brede dien Di^jp de'ther* brede maat- ippelijke discussie r van leven is zo langzamer- veel belangrijker". Immers, citaat uit zijn boek: „De recente toename van suïcides en suïcidepo gingen onder jongeren is een inter nationaal vastgesteld verschijnsel. Uit een onderzoek dat ik in 1981 op verzoek van de Commissie voor Medisch Onderzoek van de EG heb gedaan, bleek dat naar schatting jaarlijks zo'n 1,4 miljoen suïcidepo- gingen in de landen van de Ge meenschap plaatsvonden. Het feit dat het'gaat om landen met een ge lijksoortige socio-economische structuur, rechtvaardigt het ver moeden dat in de verklaring van het verschijnsel een belangrijke rol moet worden toegekend aan sociale factoren". Alweer in Amerika, om precies te zijn in Dallas, is zojuist een confe rentie beëindigd van deskundigen op zelfdodingsgebied. Onder ande ren psychiaters van het Nationaal Comité voor de Preventie van Jeugd-suïcide en van de Vereni ging voor Suïcidologie probeerden er een aantal zelfmoordtypen en - omstandigheden vast te stellen. Zo kwam dr. Pamela Cantor, ontwik kelingspsycholoog en autoriteit in het specialisme van zelfdoding, tot de volgende profielen. „De vrouwelijke adolescent die een zelfmoordpoging doet, is vaak een oudste kind dat erg dicht bij haar moeder staat, graag anderen helpt, maar zelf geen hulp kan accepte ren. Er is meestal geen vader, en als die er wel is, zal hij in veel ge vallen niet psychologisch beschik baar zijn. Wanneer de ouders zijn gescheiden, neigt het suïcidale meisje ernaar zichzelf de schuld te geven van die scheiding". „Een naar zelfmoord neigende jon gen", aldus dr. Cantor, „is meestal jonger dan het suïcidale meisje. Hij zoekt vaak tevergeefs verlichting van alcohol- en drugsproblemen. Ook hij is niet in staat aan anderen hulp te vragen en probeert in een zaamheid eigen oplossingen te vin den. Net als bij meisjes is de onbe- schikbaarheid van de vader vaak doorslaggevend". Studieprestaties Voorts noemden een aantal psychi aters op de conferentie in Dallas de sterk toegenomen druk op scholie ren om hoge studieprestaties te le veren een duidelijke veroorzaker van zelfmoordgedachten. „De jeugd kiest zelf weer voor de prestatie maatschappij. Het is opnieuw een deugd de beste te willen zijn. Ach terblijven is een grotere ramp dan tien jaar geleden. De gedachte dat men niet aan eigen en andermans verwachtingen beantwoordt, vormt een belangrijker motief voor zelf moord dan bijvoorbeeld angst voor een kernoorlog of voor milieuram pen". Prof. Diekstra trekt in zijn studie ruimere contouren. „Elke vorm van suïcidaal gedrag bij adolescen ten", stelt hij, „staat in verband met gevoelens van waardeloosheid en minderwaardigheid, met de onmo gelijkheid om voor zichzelf een be tere toekomst te zien en met een gevoel van machteloosheid om aan het eigen leven een positieve wen ding te geven". Wel somt de hoog leraar enkele kenmerken op van gezinnen waarin suïcidale kinde ren voorkomen. Eén daarvan: „In tense agressie tussen de ouders. Ge woonlijk wordt de ene ouder voort durend bedreigd (lichamelijk of geestelijk) en gekwetst en is de an dere de voortdurend bedreigende of kwetsende. Een van de ouders (gewoonlijk de bedreigde) heeft suïcidale neigingen". Meer begrip Tweede mogelijkheid: „Gevoelens van de ouders worden op het kind geprojecteerd. De ouders dumpen als het ware hun gevoelens voor el kaar op het kind dat op deze wijze het depot wordt voor sterke emo ties die de ouders zelf niet goed kunnen hanteren". Ofwel: „Het kind heeft een bijzonder hechte en afhankelijke band met een van de ouders, gewoonlijk de moeder. De aard van deze band is het gevolg van de afhankelijkheidsbehoeften van het kind enerzijds en van de intense behoefte van de ouder om het kind aan zich te binden en niet onafhankelijk te laten worden an derzijds". En als laatste: „Inflexibi liteit van het gezinssysteem. De ge zinsleden gaan op een zodanig rigi de manier met elkaar om dat ver anderingen vrijwel onmogelijk worden gemaakt. In zulke gezin nen wordt verandering als een re gelrechte bedreiging van het voort bestaan van het gezin ervaren. In wezen wordt het streven van een gezinslid naar onafhankelijkheid ervaren als scheiding, desertie of verraad of als vroegtijdige dood". De sociaal-psycholoog Myra Her- bert die in Amerika een grootscha lig programma voor de preventie van zelfdoding door jongeren heeft opgezet (de televisie brengt zelfs voorlichtingsfilms over het onder werp) overkoepelt deze reeks ken merken met de observatie: „Een van de belangrijkste factoren is ge legen in het feit dat veel jongeren niet meer wortelen en daardoor de tegenslagen in hun leven niet meer aankunnen. Dat is niet hun eigen schuld, maar die van de verande rende samenleving. Het ideale en solide gezin verliest terrein. Zeker vanaf het moment dat ze voortge zet onderwijs volgen, moeten veel jongeren zichzelf opvangen als ze uit school komen. Daarnaast passen ouders op hun kinderen vaak klak keloos nog hun waardepatroon van dertig jaar geleden toe. Ze zouden meer en met meer begrip naar hun kinderen moeten luisteren. Niet voor niets komt in veel afscheids brieven die suïcidale kinderen ach terlaten, het zinnetje voor: nu zien jullie zelf eens wat er gebeurt als jullie niet luisteren". Dichter bij huis voegt pastor Jack Snackers uit Den Bosch nog een ander element toe aan de reeks. Hij is de initiatiefnemer van een rouw- verwerkingsgroep voor ouders van kinderen die zelfmoord hebben ge pleegd. Filosoferend over het ver schijnsel komt hij tot de uitspraak: „De jeugd van tegenwoordig is niet meer in staat teleurstellingen te in- Men is er aan gewend dat alle wensen worden vervuld. Ik noem het wel eens gemis aan bin nenkant. Jongeren staren zich blind op de buitenkant, gaan op in de consumptiemaatschappij. Pro blemen zijn er om ontlopen te wor den, niet om te worden opgelost. Als je niet meer met je ouders kunt opschieten, ga je op kamers wonen. Als je jezelf tegenkomt, sla je op de vlucht. De samenleving heeft het er kennelijk naar gemaakt". Bij deze laatste zin sluit de veel ge citeerde redevoering aan die de op voedkundige prof. Lea Dasberg hield toen ze haar leerstoel aan de Universiteit van Amsterdam aan vaardde. „Hangt de wijze waarop kinderen de wereld zien", zei ze. „niet in hoge mate af van de wijze waarop pedagogen en opvoeders die wereld presenteren? Er is een tijd geweest waarin we de wereld het liefst helemaal niet aan kinde ren wilden tonen, waarin we uit gingen van de illusie dat we ons konden beperken tot individuele karaktervorming. Maar de ontwik keling heeft ons gedwongen het kind weer te zien als een sociaal wezen. We moeten rekening hou den met de behoefte van kinderen aan concreetheid en rechtlijnigheid die het noodzakelijk maakt dat pre sentatie van leed en onrecht ge paard gaat met presentatie van hoop en mogelijkheid tot verbete ring. Het is pedagogisch onverant woord in kinderen emoties te wek ken zonder die te helpen ontladen in daden. Zonder dat ontstaan spanningen die gemakkelijk kun nen leiden naar drugs, mystiek en zelfmoord". De Amerikaanse conferentiegan gers ondertussen werden het er over eens dat de meeste tiener-zelf moorden voorkomen kunnen wor den, mits de tekens en signalen waarop ook prof. Diekstra wijst, de plaats van bestemming bereiken. „Nodig is", zei Alfred Del Bello, ondergouverneur van de staat New York en oprichter van het Natio- "naal Comité ter Preventie van Jeugd-suïcide, „een landelijk on derzoekprogramma om de oorza ken van zelfdoding door jongeren te isoleren, de besmettelijkheid er van vast te stellen en de signalen die worden afgegeven, te ontcijfe ren". Waarna de woorden die mis schien nog wel meer op de Neder landse dan op de Amerikaanse situ atie van toepassing zijn: „Helaas heerst er een maatschappelijke on wil om het verschijnsel systema tisch aan te pakken. Niet onze kin deren schuwen het onderwerp; wij, volwassenen schuwen het". PIET SNOEREN DALB lancering van een Space-Shuttle kan moeilijk onopgemerkt blij- WASHINGTON Op 23 ja nuari begint een Amerikaanse ruimtemissie (de 46e sinds het begin van de jaren zestig), die zich in meer dan één opzicht sterk onderscheidt van alles wat zich tot dusver op het ge bied van de bemande ruimte vaart heeft afgespeeld. Het is het puur militaire gebeuren, dat officieel wordt aangeduid als missie „5 IC" en de eerste bemande-ruimtevaartonder- neming van de Verenigde Sta ten wordt, die met uitzonder lijke geheimzinnigheid en zwijgplicht voor alle betrok kenen is omgeven. Voor het eerst in de geschiedenis van de Amerikaanse (bemande) ruimtevaart is zelfs het geplande lanceringstijdstip niet bekend ge maakt; de duur van de vlucht en de aard van de door ruimtependel „Discovery" overboord te zetten zo geheten „nuttige lading" trouwens evenmin, al is inmiddels wel duide lijk geworden dat het in de eerste plaats om een sterk opgevoerde sa telliet van het zogenaamde „Si- gint"-type. waarmee signalen en communicatie van het militaire ap paraat in de Sovjet-Unie kunnen worden onderschept en naar Ame rikaanse grondstations worden overgezonden om daar te worden ontcijferd. Overigens zal het tijdstip van lan cering bekend zijn, zodra de ruim tependel met zijn vijfkoppige be manning eenmaal van het Kenne dy Ruimtecentrum op Cape Cana veral is opgestegen. Een Space- Shuttle-lancering is nu eenmaal wat luidruchtiger dan een voetzoe- ker-op-oudejaarsavond en kan door iedereen, die zich op de aangren zende zonnige stranden en brede autowegen bevindt, niet alleen worden gehoord, maar ook gezien. En voor de met ingenieuze afluis ter- en waarnemingssystemen uit geruste Sovjet-treilers voor de kust van Florida zal het waarschijnlijk maar een betrekkelijk koud kunstje zijn daarna de opstijgende Discove ry met grote precisie te volgen en de eerste koers- en vluchtgegevens naar andere, nog veel gevoeliger afluister- en observatieposten door te geven. Merkwaardig genoeg is het toch juist de bedoeling van al die (naar Amerikaanse begrippen) extreme maatregelen om met name de Sov- {ets in het ongewisse te laten van iet lanceringstijdstip en daardoor ook hun verdere pogingen om de gebeurtenissen te volgen, ernstig te bemoeilijken. Insiders betwijfelen ten zeerste of het Pentagon in die opzet zal slagen In het verleden zijn zelfs radio amateurs (het team van een kost school in het Engelse Kettering was daarvan een zeer tot de ver beelding sprekend voorbeeld!) meer dan eens in staat gebleken het tijdstip van bepaalde lancerin gen met name van bemande Russische ruimtevoertuigen bepalen en daarna gedeel de toestellen en hun bemanningen op te vangen. En daarbij ging het dan meestal om lanceringen, waarvan zelfs de dag niet eens van tevoren was vrijgegeven. Dat gebeurt bij de Russen slechts een doodenkele maal en dan nog uitsluitend wan neer er sprake is van participatie van niet-Russische ruimtevaarders c.q. „nuttige ladingen" in zo'n mis- In feite doen de Amerikanen nu precies hetzelfde als de Sovet-Unie al vanaf het begin van de bemande ruimtevaart (april 1961) tot traditie heeft verheven. Het Russische zwijgen gaat zelfs nog steeds een stap verder, omdat men in Moskou doorgaans ook een lanceringsdatum daar ook dat er op Cape Canaveral nu met enig leedvermaak wordt gesproken over een „koekje van ei gen deeg", al blijft het twijfelachtig of het ook daadwerkelijk als zoda nig uitpakt Wanneer de Russen er in slagen de Discovery onafgebroken in het oog te houden, zullen ze waarschijnlijk ook wel kans zien het overboord zetten van de grote Sigint-satelliet met zijn aangekoppelde dubbele (IUS-)raketcombinatie te registre ren en naderhand de definitieve Elaats van het toestel 'op zo'n 36.000 m boven de aarde te bepalen. Of ze met die kennis uiteindelijk veel opschieten, is een heel ander chapi ter. De reacties van hetPentagon minister Caspar Weinberger in cluis op de „onthullingen" van de Washington Post (19 december), deden in feite nogal overdreven, bijna komisch, aan. De „Post" liet namelijk alleen maar weten dat de lading van de Discovery uit een af- luisterkunstmaan bestaat en voor de rest kwam er werkelijk niets Bij het Pentagon geeft men trou wens zonder meer toe, dat de nu te volgen opzet in de praktijk waar schijnlijk niet zo bijster veel zal uit werken. „Maar", zegt een functio naris van het (Amerikaanse) minis terie van defensie, „zelfs al zouden we ten opzichte van de Sovjets maar een fractie aan gegevens over de komende operatie geheim kun nen houden, dan is dat al mooi meegenomen. De ruimte is nu een maal zeer uitgestrekt en hoe min der ze in Moskou van tevoren we ten, hoe lastiger het voor hen zal worden ons daar ergens te vinden. Het zal ze stellig een tikkeltje onze ker maken en ook dat is nooit weg Anders zou de situatie geweest zijn, als het Pentagon de complete mis sie in het geheim had uitgevoerd. Dat is ook heel serieus overwogen, maar NASA, het civiele bureau voor lucht- en ruimtevaart, weiger de pertinent daaraan mee te wer ken en zo kwam het tenslotte tot een compromis, waarbij werd afge sproken dat het lanceringstijdstip niet van tevoren zou worden vrij gegeven, de communicatie tussen bemanningsleden en het vlucht- lamiteiten voordoen) en het tijdstip van de landing slechts zestien uur van tevoren zou worden bekend gemaakt. Bij dat alles voelt NASA met zijn al jarenlang gehuldigde streven naar de grootst mogelijke open heid zich nogal ongelukkig Maar men kan er eenvoudig niet onderuit Per slot van rekening heeft juist het Pentagon met het oog op missies als „51G" een forse bijdrage geleverd aan de ontwikke ling en de bouw van de huidige Space-Shuttles en dat er nu een soort tegenprestatie wordt ver langd, behoeft niemand te verwon deren Men zal er bij NASA gewoon aan moeten wennen, want er staan voor de eerstkomende jaren nog heel wat van die militaire ruimte- pendelmissies op het program- SJOERD VAN DER WERF

Leidse Courant | 1985 | | pagina 19