Canadese veteranen eind april weer in ons land finale Gast gezinnen gevraagd Vastzetten gewrichten vaak oplossing voor veel lichamelijke problemen ZATERDAG 12 JANUARI 191 1982. De 48th Highlanders terug in Wilp. DEN HAAG Veertig jaar is het geleden dat Nederland door de Canadezen bevrijd werd. Eind april komen de veteranen wellicht voor de laatste maal in groten getale naar ons land. De groep wordt kleiner, de militairen ouder, maar wie nog reizen kan wil nog eenmaal de plaatsen te rugzien, waar ze veertig jaar geleden als bevrijders werden begroet, waar ze gevochten hebben en waar kameraden zijn achtergebleven om begra ven te worden in vreemde aarde. Nog eenmaal willen zij die graven bezoeken en officieel hun hulde brengen aan hen die vielen. De in drukken opgedaan in 1980, toen duizenden naar Europa kwamen, hebben bij velen een goede herin nering achtergelaten. Bij anderen hebben de verhalen van vrienden het verlangen opgewekt ook zelf eens te gaan. In Canada heeft zich een nationaal comité gevormd on der de naam „We do remember" (Wij herinneren ons), waarin de gouverneurs van alle staten als ere leden zitting hebben. Het bestuur bestaat uit veteranen, van gewoon soldaat tot kolonel. Ook Nederland is zich aan het voorbereiden. Waren het in 1980 vooral Amsterdam en Nijmegen waar zich de bijeenkomsten con centreerden, ditmaal wordt Apel doorn het centrum. Het comité „Bevrijding '45", dat daar ook in de toekomst de dodenherdenking en de bevrijdingsfeesten wil blijv organiseren, coördineert de h« denkingsplechtigheden. Apeldoor ner Jan Koorenhof is de contact persoon tussen het Nederlandse het Canadese comité. Zonder mede werking van de Nederlandse bur gers kan het ambitieuze program ma echter niet uitgevoerd worden. Daarom ontvouwen zij nu al de plannen voor de eerste week van mei, in de hoop op een positieve ontvangst, zodat de duizend oor logsveteranen die zich nu al aange meld hebben, een gastvrij onthaal zullen vinden. Dankbaarheid Apeldoorn wil nog eenmaal laten zien dat het de mannen die ons onze vrijheid teruggegeven hebben niet vergeten is. Apeldoorners kun nen nog eenmaal tonen, meent het comité, dat wij ook wel wat voor de Canadezen over hebben. Dan wel niet ons leven, maar wel een paar dagen daarvan. Dat we misschien een paar vakantiedagen opnemen om samen met hen herinneringen op te halen en hun een ander beeld van Nederland mee naar huis te geven dan het door bombardemen ten platgegooide en door honger uitgeputte land dat zij veertig jaar geleden aantroffen. Op die manier krijgen de gruwelijke oorlogsherin neringen misschien een zachtere glans. Bezoekende Canadezen zijn verrast en verbaasd over het feit dat die bevrijding van 1945 nog zo leeft in ons land. Dat bleek duidelijk in 1980 en nogmaals in 1982 toen de 48th Highlanders naar Wilp kwa men waar aan de kerk een herden kingsplaat werd onthuld voor hun gesneuvelde commandant Don Mackenzie. „De mensen herkennen ons, zij zijn bijna net zo enthousiast als in 1945", klonk het verbaasd uit de mond van de mannen. De vrou wen waren nog meer verbaasd. „Wij hebben in Canada eigenlijk niet zoveel van de oorlog gemerkt", zei een van hen. „We waren onze mannen kwijt en zaten natuurlijk in angst als we alle oorlogsberich ten hoorden. Maar dat oorlog ook zo dicht bij gewone mensen kan komen, dat het niet uitsluitend een treffen tussen legers is, dat heb ik eigen|ijk pas hier begrepen". Ook voor de soldaten zelf is daar om Nederland beter en prettiger in de herinnering gebleven dan Italië en Frankrijk. Daar was het inder daad een gevecht tegen de vijand. In Nederland bevrijdden zij men sen, die hen daar persoonlijk dank baar voor waren. Hier zagen zij tra nen biggelen over gerimpelde wan gen, hoorden zij ijle kinderstem men juichen en schrokken zij van de uitgehongerde burgers. Ze deel den uit, onmiddellijk: wit brood en chocola, sigaretten en blikjes cor- nedbeaf. En ondanks alle verdriet om gesneuvelde kameraden bleef de vreugde van de Nederlanders in hun geheugen gegrift. Bekende punten Zij vertrokken met velen uit hun. land, jongens soms nog. Zoals Bill Bury en zijn vriend Jerry, die als zeventienjarigen voor elkaar de verklaring van de ouders tekenden om toch maar mee te kunnen doen. Zij behoorden bij het Eerste Regi ment Huzaren, een tankdivisie, die ter ondersteuning van de 48th Highlanders vanuit Deventer via Wilp optrok naar Apeldoorn. In 1974 was Bill voor het eerst weer terug in deze omgeving en de emo ties laaiden op toen hij langs de Te- resiakerk in Zevenhuizen kwam. „Daar stond een rood kruis op het dak", herinnerde hij zich. „maar dat was camouflage, want er zaten Duitsers die van daaruit op de op trekkende Canadezen schoten. Ten minste een van de tanks werd daar opgeblazen en een aantal kamera den verloor daar het leven, zo vlak voor de stad. toen we het moeilijk ste al achter de rug hadden".. Het zijn soms kleinigheden die de veteranen zich herinneren. Zo sprak Bill over een oude grootmoe der die hem een kom warme pap kwam brengen. En Michael Geor ge, luitenant-kolonel van de 48th Highlanders, ging in 1980 in Twello op zoek naar het huis waarvoor hij in 1945 op een muurtje was gefoto grafeerd. Het huis werd gevonden, maar niet de oude boom voor het paleis Het Loo waarnaar hij ook op zoek was. Dat paleis zal trouwens voor vele Canadezen naast bewon dering zeker ook teleurstelling op leveren. Het lijkt immers helemaal niet meer op het witte paleis in het groen dat zij nog voor ogen hebben, en waar velen enkele dagen gele gerd werden. En er is meer veran derd in Apeldoorn in die veertig jaar. In Twello en Wilp zijn mis schien minder veranderingen. Ko lonel George, die thans in het co mité „We do remember" zit, vond tijdens zijn zoektocht in 1980 zelfs nog enkele boerderijen terug waar langs zijn compagnie optrok. Hij ging op bezoek bij verschillende fa milies en kwam ook op de boerderij „De Olde Luine" van de familie Kloosterboer. Daar werden herin neringen uitgewisseld aan de hand van een dagboek uit die dagen, dat boer Kloosterboer nog steeds heeft bewaard. JANTINE J. DE BOER 1980. Luitenant kolonel Michael George vol belangstelling voor het dagboek van boer Kloosterboer. Als de voortekenen niet be driegen komen duizend oud soldaten, vaak met hun echt genote, naar Nederland. Voor velen gaat deze reis eigenlijk boven hun financiële draag kracht. Tien dagen hotel daar bovenop is dan niet op te brengen. Daartoe wil het co mité „Bevrijding '45" Neder landse gezinnen vragen hun huis nog eens open te zetten en de veteranen gedu rende die dagen onderdak aan te bieden. „Hoe dankbaar waren we niet in 1945 dat we de Canadese troepen zagen komen, met chocola en siga retten. Hoe graag noodden we de toen nog jonge mannen in ons huis. ook al konden wij hun toen niets bieden. Ditmaal ligt het anders. De enkele Nederlandse woorden die een oud-soldaat zich nog herinnert: „Niks in de winkel"gaan niet meer op. Nu puilen de winkels uit, we hebben allemaal een dak boven ons hoofd en dat is voor een groot deel te danken aan onze bevrijders", zo maakt de voorzitter van het bevrij dingscomité. oud-generaal Gijsbers, nog eens duidelijk. Twee jaar geleden al ontstond het plan in Apeldoorn een bestand op te bouwen van gastgezinnen waar op een beroep gedaan zou kunnen worden bij bezoeken van Canadese oud-soldaten. Honderd gezinnen 'die zich toen opgaven hebben en thousiast hun belofte van toen be vestigd. Maar daarmee zijn we er nog niet. Want hoewel bij de ont vangst van de Canadese gasten zes gemeenten betrokken zijn be halve Apeldoorn ook Nijmegen, Arnhem, Barneveld, Deventer en Groningen blijkt de meerder heid van de bezoekers in Apel doorn gehuisvest te willen worden. Daarom doen zowel het Nederland se als het Canadese comité een dringend beroep op de Nederlandse gezinnen om logies beschikbaar te stellen in de periode tussen 28 april en 8 mei. De Canadese gasten ko men gespreid aan. omdat vanuit bijvoorbeeld Winnipeg en Hallifax niet elke dag een vlucht naar Am sterdam vertrekt. Het gaat in prin cipe om een bed en een ontbijt. Programma April is Koninginnedag met allerlei Oranjefeesten, die toch wel typisch Nederlands zijn. Op 3 mei wordt in Apeldoorn het nationale politie- muziekfestival gehouden waar twintig korpsen zich zullen presen teren. Ook vanaf 3 mei is de ten toonstelling geopend die de Cana dese ambassade, in samenwerking met de gemeente Apeldoorn en waarschijnlijk het museum van de 48th Highlanders in Toronto, zal inrichten in museum Marialust. Die dag is er een stille tocht, die eindigt in de Grote Kerk, waar een korte dienst gehouden wordt. In diezelf de Grote Kerk zal op zondag 5 mei een oecumenische kerkdienst ge houden worden. In de middag vqp die dag ontvangt het gemeentebe stuur de veteranen. De plannen voor de avond van 5 mei zijn nog niet rond. maar het comité denkt aan een kleine „Jazz in the woods", met veel muziek in de binnenstad. Maandag 6 mei zal voor de gasten en de Apeldoornse bevolking onge twijfeld het hoogtepunt van het be zoek worden. Dan treden de oud militairen aan voor een parade bij paleis Het Loo. Op de Markt werrdt 's avonds een taptoe gehouden. Daarvoor treden Nederlandse en Canadese muziekcorpsen aan. Op 8 mei bieden de Canadezen hun gast gezinnen t farewell-party aan in de Canadian Club. Want er komt een eigen „home" voor de bezoekers. In de oude bi bliotheek aan de Apeldoornse Ka pelstraat, tegen die tijd ingericht als zalencentrum, krijgt het Canadese comité We do remember" een vast punt. Hier is ook de administratie ondergebracht van alle bezoekers: wie is waar ingekwartierd, wat is hun rang en onderdeel, het pas- poortnummer en welk telefoon nummer in Canada is opgegeven voor noodgevallen. Bij alles is er rekening mee gehouden dat het om oudere, soms zelfs gehandicapte mensen gaat. Ook in 1945 kende Apeldoorn een Canadian Club. Het werd de bakermat van het toen op gerichte Dutch Swing College en was geruime tijd het centrum van de in die stad gelegerde Canadezen. Er staat de Canadese gasten in mei dus een druk programma te wach ten. Maar als gastgezinnen hen eens mee uit willen nemen, naar de polders, de Friese meren of Am sterdam, wordt dat natuurlijk wel gewaardeerd. Sommige bezoekers willen zelfs een auto huren, maar voor de gezamenlijke trips naar de erebegraafplaatsen in Holten, Loe- nen en Groesbeek zijn er bussen beschikbaar. Humane bewegingstherapie is een vorm van therapie die de laatst) jaren aanhangers heeft gekregen, onder met name manueel therapeuten, fysiotherapeuten, maar ook onder huisartsen. De therapie is ontwikkeld door de 47-jarige Kees de Graaf uit het Fris Joure. Sinds 1981 werkt hij samen met Engel Sinke (36) uit Kraggenburg (Noordoostpolder). Beiden waren voorheen docent aa de opleiding voor manueel therapeuten in Utrecht. De daar gebod ruimte om eigen ideeën te ontwikkelen vond het tweetal te klein. I grondprincipes van de manueel therapie (het toepassen van handgrepen om de wervelkolom en gewrichten weer beweeglijk t» maken) liggen te vast, aldus de mening van De Graaf en Sinke. Zij begonnen een eigen opleidings- en scholingsinstituut in Joure. 1 Inmiddels zijn daar enkele tientallen manueel therapeuten en fysiotherapeuten geslaagd voor de voortgezette opleiding humane 1 II bewegingstherapie. Deze therapeuten hebben het in de ogen van l, tweetal wel begrepen. Want waar gaat het om in hun ogen? Eersti zorgen dat de wervelkolom „mooi" zit. Daardoor gaan de spieren, de wervelkolom ondersteunen weer optimaal functioneren en is gdf I bewegen zonder pijn weer mogelijk. „We zijn opgegroeid met het idee dat gewrichten vast kunnen zitte^ A. Daar moeten we in sommige gevallen mee leren leven, wordt ons di gezegd. Maar dat is niet zo. Alles kan goed bewegen, mits de kwaliti er maar is. Dat wil zeggen als de gewrichten op de juiste wijze op. elkaar staan. En dat proberen wij te bereiken met deze therapie. O 1 resultaten die we hebben bereikt, spreken voor zich", stelt het rXX\ tweetal. De Graaf en Sinke benadrukken zich niet af te willen zetten tegel andere therapieën. Ook daar worden resultaten geboekt. Maar lani niet iedereen vindt baat bij de bekende therapievormen. Vandaar T O humane bewegingstherapie. k J NIEUWE VORM VAN THERAPIE^ iden - geren v Kees de Graaf (links) en Engel Sinke van de voortgezette opleiding hlaas r mane bewegingstherapie. Beiden kregen steeds meer bezwaren teglzij °n de reguliere therapieën en besloten het te zoeken in een alternatiefs ,nie^ vorm, de humane bewegingstherapie. JOURE Met een simpel voor beeld geeft Kees de Graaf aan waarom in zijn ogen steeds meer mensen last hebben van rugklach ten en daardoor ook vaak van hoofdpijn, nekpijn, armpijn en uit stralende pijnen naar de benen. „Nog niet zo lang geleden zaten schoolkinderen achter tafeltjes of banken waarvan de werkbladen schuin stonden. Dat werkt het meest plezierig. Maar het fabrice ren van dergelijke lessenaars is duurder dan het maken van tafel tjes met een horizontaal bovenblad. Dus verdwenen de tafeltjes met schuin geplaatst bovenblad. Puur uit economische overwegingen. Al les wordt teruggebracht tot econo mische modellen". nvoudi De Graaf wil daarmee niet gezegd hebben dat die lessenaars nu de oorzaak zijn van het toenemend aantal mensen met rugklachten en de daaruit voortvloeiende onge makken. Het geeft naar zijn me ning wel aan dat mensen al op jon ge leeftijd gedwongen worden tot houdingen die later tot lichamelijke klachten kunnen leiden. „Hoe vaak zie je niet lange, jonge kerels die zo krom zijn als een hoe pel. Als ze jong zijn kunnen ze nog wel recht staan, maar het krom zijn slijt er in. Om recht te staan moet veel kracht gebruikt worden. Ze trekken de wervelkolom als het ware los. Het lichaam reageert daarop door spierverstijving, als een soort verdedigingsmechanisme. En die stijve spieren worden weer met geweld losgetrokken. Als men sen dat jaren achtereen doen ont staat er een vorm van overbewee- glijkheid in de gewrichten", aldus De Graaf. Het principe van de humane bewe gingstherapie is simpel. Het is het vastzetten van gewrichten, in die zin dat de gewrichtsvlakken opti maal op elkaar worden gezet. Als dat het geval is worden de spieren door middel van een paar oefenin gen zo getraind, dat ze zonder bo venmatige inspanning de gewrich ten in die optimale stand ten op zichte van elkaar kunnen houden. „Vaak is de functie van een ge wricht gestoord omdat het te los zit. Te veel losgetrokken omdat de na tuurlijke beweging in het gewricht niet meer toereikend was. Gevolg kan zijn irritaties aan de kapsels van het gewricht. En daardoor ont staat weer overmatige spierspan ning. Je zou het kunnen vergelij ken met een deur die niet goed werkt. Als de scharnieren niet goed meer zijn bevestigd hangt de deur slecht in zijn hengsels en gaat pie pen en kraken", verduidelijkt Kees de Graaf het begrip humane bewe gingstherapie. Houding fodere Het uitgangspunt van de door he ontwikkelde therapie is dat I meeste niet traumatische aando)ZWc ningen van het bewegingsapparag^i ontstaan door het niet meer ku. nen aannemen van de gewenste i., dividuele menselijke houding. „I ,°u,' methode die wij toepassen is nr. direct gericht op het herstel vr^ verloren gegane beweeglijkher P maar op herstel van de passeni individuele houding. We laten n patiënt zien wat er gebeurt met rf' gewrichten en geven enkele spie, Qnf versterkende oefeningen in i vorm van niet bewegende oefenii gen. In feite precies het omgekee, Ar. „7f i KiitrAorKDold Ho r tic ppe bijvoorbeeld de siotherapie wordt gedaan, wa' veel met bewegende oefeningf vvordt gewerkt. De resultaten bi, ven natuurlijk afhankelijk van f eigen verantwoordelijkheid van clc patiënt. Het is niet zo dat de ther peut het probleem wel even oplo^l Wij kunnen de middelen aanrt ken, maar het werk moet ook do: de mensen zelf gedaan wordei stelt Kees de Graaf. Volgens Kees de Graaf en Eng, Sinke komen veel mensen nr klachten bij hen in de leeftijd tii sen 25 en 55 jaar. Dit zou voor e belangrijk deel veroorzaakt word jyf- door het iichamelijke aftakeling - proces dat zich bij de meeste me sen rond het 25e levensjaar begi te manifesteren. De kwaliteit v de spieren neemt af door de jare lange overmatige inspanningen gevolg van een onnatuurlijke hof/?' ding. „Het gekke is dat mensen v vijftig jaar en ouder vaak wel st zijn, maar geen klachten hebbt Het óverbeweeglijke is verdwen uit de gewrichten. Bovendi p speelt dan de sociaal-maatschapf lijke belasting veel minder een ri Dit soort belastingen, vaak ontstai in werksituaties, uit zich ook da spierspanningen en daardoor pijrï Als iemand met, zoals De Graaf 1 omschrijft, mechanische probl men, zich wendt tot een therapa humane bewegingstherapie, zal 1 probleem, volgens hem, na drie handelsessies verholpen kunnj zijn. De behandeling begint een oriënterend neurologisch orthopedisch onderzoek. Vervfl gens wordt de kwaliteit i ren en banden getest door de tiënt enkele oefeningen doen. Aan de hand van die bevi§ dingen stelt de therapeut t pakket oefeningen samen oefeningen nauwgezet worden i gevoerd kunnen de problemen s verholpen zijn. pretenderen Graaf en Sinke. JAN VAN DALB tor

Leidse Courant | 1985 | | pagina 18