Van der Wiel opnieuw sportman van het jaar Leidse sport in stelling tegen tarief-voorstel SPORT LEIDEN Ccidóc Gouiatit ZATERDAG 12 JANUARI 1985 PAG» ADI Nooit Rare jongens toch, die Frie- Vriest het een keertje ouder wets, ziet het er eens krakerig goed uit, hebben ze weer Jast Nee mensen, die Elfsteden tocht komt er nooit meer. Betalen Stel. Je gaat naar de bibliotheek. Daar besluit je om twee boe ken mee naar huis te nemen; één van Konsalik en één van Van 't Reve; een niet zo logi sche combinatie, maar goed. Bij het afrekenen blijkt het boek van Van 't Reve drie keer zo duur te zijn als het boek van Konsalik. Waarom?', vraag je aan de stempelende juffrouw. ,,Wij denken dat de mensen die Van 't Reve lezen finan- ciëel draagkrachtiger zijn. Die moeten maar wat meer beta len Betalen (2) Een wonderlijke redenering, vindt U wellicht. Wat vindt U dan van deze? Het financiële draagvlak van een tennisser is breder dan Bank van andere sporters; de ten nisser kan derhalve best wat meer voor z'n accommodatie betalen. Zo staat het dus, in iets andere bewoordingen weliswaar, in een voorstel van Burgemeester en Wet houders aan de Leidse ge meenteraad. Ook wonderlijk, vinden wij. Zeker als wordt bedacht dat aan de hand van deze onbe wezen stelling de tarieven van sportaccommodaties wor den vastgesteld. Aan de andere kant: toch ook wel aardig. Tennissers en zelfs golfers proberen met hun bond dan wel bondje al jaren wanhopig van het elitaire ka rakter af te komen. En dan komt er een Leidse wethouder die stelt dat tennis elitair is en het eeuwig zo zal moeten blijven... t In het algemeen kan worden gesteld dat de ploeg met de beste wisselspelers, dan wel reserves in principe aan het eind van wat voor competitie dan ook bovenaan de ranglijst terug te vinden is. Een stelling die ook in de bas- ketbalsport opgeld doet. „De beste bank wint". Wij van Hutspofrjt zijn er dan ook van overtuigd dat Elmex aan het eind van deze basket baljaargang als Nederlands kampioen kan worden be groet. Lockhart, Beek, Hagens, Kragt wijk, Wiel. Kerstboom We blijven even in bas1 balsferen. Peter van der Willige, de i LEIDEN De voorzitter van de Leidse Sport Federa tie, Carl Pries, heeft in zijn nieuwjaarsrede gisterena vond in het clubhuis van Lugdunum felle kritiek geuit op de manier, waarop het Leidse college van B en W de tarieven, die de sportverenigingen voor het gebruik van de accommodaties betalen, wil verhogen. Ook de belangenorganisaties van het amateurvoetbal en de Leidse tennisclubs hebben stelling genomen tegen het voorstel, waar de Leidse gemeenteraad zich deze maand over gaat buigen. Het college van B en W heeft aan de raad voorgesteld, de tarieven ,,gedifferentiëerd" te verhogen. Dat wil zeggen, dat alle accommodaties niet met gelijk bedrag of gelijk percentage worden ver hoogd. Zo gaan de veldsportverenigingen en tennis clubs in 1985 zes procent meer voor hun onderkomens betalen, de zaalsporters vier procent en de zwemmers één procent. De LSF kan zich in het geheel niet in dit voorstel vinden. Pries ziet maar twee mogelijke oplossingen: „Of alle sporters betalen meer in centen, nominale handhaving van de aange troffen situatie, óf alle sporten betalen een gelijk percentage, handhaving van de verhoudingen. De politieke besluitvor ming kan mede gebaseerd worden op het tarieven-rapport van de LSF". Dit rapport, dat eigenlijk al afgelopen jaar het daglicht had moeten zien, is nog altijd niet verschenen. De LSF verkeerde in de veronderstelling, dat de gemeenteraad zich pas komend voorjaar over de problematiek gaat buigen. De federatie ba seerde die mening op uitlatingen van de directeur van de dienst Sport en Recreatie, Jan Duivesteyn, in die richting. Het college en Duivesteyn verwachtten de rapportage echter toch eerder. De directeur sport en recreatie doet de kritiek van de LSF op de jongste voorstellen nu af met „eigen schuld". De Sportfederatie heeft B en W intussen laten weten al een eind op streek te zijn met het advies en de inventarisatie van de huidige situatie wel gereed te hebben. Daaruit blijkt, dat de tennissers meer aan huur voor hun sportcomplexen beta len dan dat de exploitatie kost. De gemeente moet verreweg het meest bijdragen aan de exploitatiekosten van de sportvel den. Die kosten bedragen f 105 per sporter, terwijl die maar f 30 per persoon aan huur betalen. Wethouder Tesselaar plaatst overigens een aantal kantteke ningen bij de op het oog gunstige situatie voor de buitenspor ters: „Een tennisser kan over het algemeen op ieder uur van de dag over zijn accomodatie beschikken. Daarbij hebben bij voorbeeld voetballers nog al eens te maken met afgelastin gen. Ik heb overigens geen enkele voorkeur voor welke sport dan ook. Wat mij betreft zou iedereen voor zijn sport evenveel betalen". Dat laatste is een wens die echter zeer ver weg ligt, omdat het college blijkens het aan de raad gedane voorstel rekening wenst te houden met de financiële achter gronden van de diverse sporters. Een tennisser, zo luidt de redenering, kan best meer betalen, omdat hij meer geld heeft. De Leitensa, het samenwerkingsverband tussen de vier Leidse tennisverenigingen, heeft intussen een krachtig pro test laten horen tegen de plannen van B en W. De stichting vindt een verlaging van de tarieven voor de tennissers meer voor de hand liggen dan een verhoging, in de eerste plaats omdat de tennissers meer aan huur opbrengen dan dat de ex- ploitaie kost. Wanneer een tariefverhoging onvermijdelijk is, pleit Leitensa voor een stijging in centen, omdat het niet ver groten van bestaande verschillen het gemakkelijker maakt om scheve zaken recht te trekken. De Belangenvereniging Amateur Voetbal Leiden wijst de voorgestelde differentiatie eveneens af. De voetbalclubs kun nen, in afwachting van het tarieven-rapport, alleen akkoord gaan met een procentuele verhoging. nager van Leiden, pleitte af gelopen donderdag in deze krant voor de mogelijkheid om meer sponsornamen op het shirt toe te staan. „Niet meer dan zes hoor", zei Van der Willige, „een speler moet geen kerstboom worden". Op bijgaande foto is Toon van Helfteren het slachtoffer ge worden van wat Hutspofrjti- aans knip- en plakwerk. U ziet het resultaat. En met Van der Willige zeggen Wij van Hutspofrjt: zes sponsors, dat moet makkelijk kunnen... Kerstboom... I foc Deel zevenentwintig uit d Vei nog immer actuele reek korfbal, een enerverende e Zie fotogenieke sport. 1.30 Bij deze een spelmoment ui.50 het treffen tussen Ons Eilan En en Vriendenschaar. su Ons Eiland won met 13-8. wa IEDER echter bij de al twee keeJ gemoedigde Piket... De gedeelde zesde prijs Frans van der Steen woj het juryrapport „een ij duele beloning voor lute teamsporter" Asopos/De Vliet-n der Steen boekte in gen aansprekende ningen in lichte twee. |.00 Nie vier en lichte acht. Var, RVU Steen roeide zich op die 1.00 De tevens de nationale ploeg over vc nen VARA 1.30 Col Atleet Willem Ravensb* ,9? _r J zal ongetwijfeld de oi sportman zijn die in de af pen vijftien jaar een Lei' 9 prijs mocht ontvangen Di jarige Ravensbergen liep als veteraan overtuigend kijker door. als meerv,™®e" Nederlands titelhouder. Europees kampioenschap v® de tien kilometer te velS!"!"- ren. Daarbij pakte de B> dan ook nog eens het zilvj de vijf kilometer. NOS '.30 Joi Van de zeven aanmoedig! VARA prijzen belandden er gr.39 Bü avond zes bij nog jeuj tie-prc sportmensen. Karma Lion en sc hockeyer Gert-Jan Vree Boude ontving de 150 guldeh vaj.06 Sn ge zijn uitverkiezing vooi rie. Nederlands cadettenteam.|.30 Cc Lian Tieleman (Pernix) e: serie. Algemene-speler Alfred VOO Va booy zij kwamen voor een o> derland uit in het national moois niorenkorfbalteam we land. om die reden naar vorei),24 EZ roepen. Swift-coureur E Koos Nieuwenhuizen liet ziek sing 1984 zeer regelmatig op echt I weg „van voren zien". Da keer i pakte achttien-jarige J gelukl wenhuizen op de baan ook schep eens het nationaal kampi NOS schap puntenkoers voor jl.00 Jc ren. Na zeer jeugdige zv ster Nancy Kijk in de VARA van LZ '86 (Nederlandse 1-28 W op de 100 meter vlinder teert werd gisteravond ook Yvi vanuil van Dorp aangemoedigd, Goes atlete van AV Holland - j3n B 1984 weer goed voor twee nen 1 den medailles tijdens natio een li kampioenschappen wi ging I eens eerder een derg8.50 A< prijs ten deel gevallen, 1 tualit< „verdiende er nog één", 1.20 V< gens de jury. De laatste grami moedigingsprijs viel de oa weds' 1984 succesvol opererende over nisvereniging Unicum bal. deel. 2.30 S uur 6 ZILVEREN SLEUTELS VOOR DERDE MAAL NAAR LEIDSE SCHAAKGROOTMEESTER LEIDEN Voor de derde maal in zijn nog betrekke lijk korte sportcarriëre is John van der Wiel uitge roepen tot Leids sportman van het jaar. De Leidse profschaker kreeg de Zil veren Sleutels en het bij behorende geldbedrag van 1000 gulden toegewe zen naar aanleiding van het door hem, in 1984, veroverde nationaal kam pioenschap schaken. Te vens waren zijn goede re sultaten tijdens de schaak olympiade in het juryrap port opgenomen. In dat zelfde rapport wilde de driemansjury overigens niet om de constatering heen dat 1984 voor de Leidse regio een „mager sportjaar" is gebleken: „Natuurlijk, ook in 1984 werden prestaties van ni veau geleverd. Ook in het jaar van Orwell is door velen ontstellend hard ge traind om maar tot aan sprekende resultaten te komen. Ook in het afgelo pen sportjaar zijn in de Leidse regio vele pogin gen ondernomen de (abso lute) top te bereiken. Wat dat betreft verschilt 1984 dus in niets van de vooraf- Willem Ravensbergen en Nancy Kijk in de Vegte: de oudste en de jongste prijswinnaar van gister avond poseren. gaande sportjaren. Het grote verschil is echter dat aanzien lijk minder pogingen uiteinde lijk van het etiket „geslaagd" konden worden voorzien. De jury dit jaar bestaande uit Jan van Duyn, nieuwkomer Wim van Duivenbode en Gert-Jan Onvlee kende dit keer dan ook „andere" proble men dan tijdens de meeste eer dere uitvoeringen. Was het aanbod in 1983 bijvoorbeeld nog zo groot dat de keuze daardoor lastig was; dit keer maakte het geringe aanbod aan topprestaties dat kiezen juist tot een probleem". Een opgelost probleem, consta teert diezelfde jury die dit jaar overigens weer meer geld te besteden had. Geldschieters de Leidse Spaarbank, de Groe- noordhallen, Wout Bergers, het Slaapkamercentrum, re clamebureau Joop Visser, de Leidse Courant en natuurlijk de initiatiefnemer van de gis teravond voor de vijftiende keer plaatsvindende sportprij- suitreiking, de Leidato, ston den garant voor 5.050 gulden. Achter Leids sportman 1984, John van der Wiel, legde Dirk Maassen van den Brink beslag op de 750 gulden „opleveren de" tweede plaats. Snelwande laar Maassen van den Brink, in '81 al eens tweede in de Sportprijsverkiezing, is al ja ren een van de steunpilaren van de Nederlandse ploeg op dit zo specifieke atletiek-on- derdeel. Ook in 1984 was hij dan ook regelmatig in inter lands actief. Bij de Nederland se kampioenschappen indoor was er voor de AV Holland-at leet een zilveren plak op de vijf kilometer gereserveerd; buiten pakte hij op de 20 kilo meter eveneens zilver, terwijl de 50 kilometer een gouden medaille opleverde. Ook derde-prijswinnaar Lau rens van As is geen onbekende in de top drie. In 1983 eindigde de judoka van Sportschool Van Houdt immers nog op de tweede plek. Vorig jaar be haalde Van As z'n zesde kam pioenschap van Nederland (bij de heren onder 21 jaar), won vier internationale toernooien en werd derde bij de Neder landse seniorenstrijd en de open Duitse. De Europese kampioenschappen in het Spaanse Cadiz brachten hem een wat tegenvallende zesde plek. Desondanks (in totaal) goed voor 600 gulden. De vierde plek (500 gulden) werd gisteravond in het club- Yvonne van Dorp: voor de tweede maal aangemoedigd. huis van Lugdunum bezet door Guido Alkemade. De Leidse zeiler die als beman ning van stuurman John Sta- venuiter een succesvol 470-jaar op de Olympische Spelen niet met een plak kon bekronen, omdat de Nederlandse boot bij de meting werd afgekeurd. Ondanks de dus teleurstellen de negende plaats in Los An geles legde het tweetal wel be slag op de eerste plaats in het regelmatigheidsklassement om de „Coupe du Monde" Historisch De „beste Nederlandse vier met stuurman" zorgde er in 1984 voor dat het sportjaar voor Njord uiteindelijk beslist niet „mager" kon worden ge noemd. Na 21 jaar immers, boekte het door coaches Pan- cras Hogendoorn en Paul Rijn begeleide vijftal Ruud Wessel (slag), Marijn Algie, Willem Jan de Widt, Gijs Algie (boeg) en stuurman Lex Kwee weer een historische Varsity-over- winning. Het leverde de oude vier van Njord gisteravond een vijfde plaats en 400 gulden op. De zesde plaats diende gister avond door drie sportlieden te worden gedeeld. Jeroen Piket, Frans van der Steen en Wil lem Ravensbergen ontvingen ieder 250 gulden. Jeugdige schaker Piket omdat hij ook in 1984 „succesvol doorschaakte" en mede daardoor nog altijd als „zeer veelbelovend" kan worden betiteld. Een bena ming die in de regel staat voor een aanmoedigingsprijs, niet

Leidse Courant | 1985 | | pagina 12