oordwijkse oofdstraat winkelerf Koninklijk goud voor van Egmond Officiële opening van Kruisgebouw Alkemade CeidócSoivtaitt bisser-mavo gaat op in Rijnlands Lyceum SCHAATSTOCHTEN VAN START VOORSTEL COLLEGE B EN W ÜIDEN/& OMGEVING ZATERDAG 12 JANUARI 198S PAGINA 11 SSENHEIM De be ren van het Rijnlands ceum Sassenheim AVO en VWO) de Dr. Visserschool (MAVO) jben besloten met in- ïg van het komend ooijaar te fuseren. Dat ekent dat Sassenheim een scholengemeen- ap voor MAVO, HAVO VWO zal herbergen. scholengemeenschap Tonder de naam Rijn- as Lyceum Sassenheim verder gaan. Het initiatief voor de fusie is vorig jaar genomen door de Dr. De Visser-MAVO, een kleine protestants-christelijke school waarvan het voortbe staan door de terugloop van het aantal leerlingen in de ko mende jaren ernstig bedreigd zou worden. Door het samen gaan van beide scholen is dat gevaar gekeerd, bovendien wordt voor veel leerlingen de keuze van schoolrichting in het voortgezet onderwijs nu vergemakkelijkt. De brug-pe- riode zal in de scholengemeen schap voor VWO en HAVO twee jaar blijven. De MAVO- afdeling start vanaf het twee de leerjaar. Er is dus voor alle leerlingen één jaar om zich te oriënteren op de verschillende schooltypen. De huidige rector van het Rijnlands Lyceum. H. Hiet- brink, zal ook de leiding van de nieuwe scholengemeen schap krijgen. Naar verwach ting zal het leerlingenaantal het komende schooljaar toene men tot circa 1175. Dat zal tot gevolg hebben dat enige tijd gebruik moet worden gemaakt van twee uit elkaar liggende gebouwen: het hoofdgebouw en de noodlokalen in plan Wasbeek en het huidige MAVO-gebouw aan de Men- neweg. De eerste brugklassen zullen worden ondergebracht in het MAVO-gebouw. Overi gens worden voor iedereen die geïnteresseerd is op 4 en 5 fe bruari voorlichtingsavonden gehouden in het gebouw van het Rijnlands Lyceum in het plan Wasbeek. De voorlich tingsavond voor de MAVO op 11 februari komt daarmee te vervallen. LEIDEN De Molen- en Me- rentochten gaan morgen van start. Er zijn trajecten uitgezet over 20 en 40 kilometer. Start- Êlaatsen zijn alleen in De Laag (Hotel Kaagzicht) en Rijpwetering (De Vergulden Vos). De traditionele start plaatsen Hoogmade, Roelofa- rendsveen en Oude Ade zijn geschrapt, omdat het ijs op de sloten van slechte kwaliteit is. Ook zijn er tochten over de Nieuwkoopse Plassen. De Ter Aarse IJsclub houdt zondag wedstrijden voor de ju nioren A en B van het district Aar en Amstel. Aanvang op de Landijsbaan is half tien. Dins dag wordt op dezelfde baan de marathon verreden. Aanvang is vijf uur. De strijd om het kortebaan- kampioenschap van Voor schoten brandt maandag avond los op de baan van de IJsclub Voorschoten aan de Nicolaas Maeskade. De wed strijden hiervoor beginnen om 20.00 uur en Voorschotenaren (dames en heren) kunnen zich vanaf 19.00 uur hiervoor in schrijven bij de IJsclub. Overi gens kan er dit weekeinde ook in Voorschoten volop worden geschaatst. De baan is vandaag open tot vijf uur en vanavond van zeven tot tien uur met ijs- disco. Zondag is de baan geo pend van twaalf tot vijf uur en van zeven tot tien uur en maandag kan men terecht van twee tot vijf en van zeven tot tien uur. In tegenstelling tot eerdere be richtgeving wordt het lan- glaufkampioenschap van de Bollenstreek niet vandaag maar morgen, zondag, gehou den. De deelnemers kunnen vanaf 13.00 uur inschrijven bij het clubhuis van de RTV De Bollenstreek op het sportpark Ter Specke aan de Spekken- laan in Lisse De open titel strijd over 4.5 kilometer start om twee uur en een half uur later kunnen recreatieve lan glaufers zich gaan inspannen voor een tocht over 7.5 kilo meter Deelname kost 3.50. In Rijpwetering werd gister avond een pendelestafette op de schaats gehouden. Eerste werd het duo Paul Boere en Guus Olijerhoek. gevolgd door Wim Zoetemelk en Harnj van der Star (Jaapzn) en het duo Piet van Zeil en André van der Pouw Kraan. 'RDWIJK De hele fdstraat wordt inge- t als winkelerf en in periode van 1 juni tot met 31 augustus wordt „kop" ervan het el tussen de Parallel- --fl- ulevard en de Bom- I aat afgesloten voor L [overkeer. Het momen- >1 geldende eenrich- igsverkeer blijft voor t overige deel gehand- afd. Als er in de onmid- llijke omgeving van de 108esÜ straat voldoende £jJerjkeervoorzieningen zijn en ktfealiseerd, wordt de zelfs lofdstraat in zijn geheel oenmir gemotoriseerd ver- ,w?etr afgesloten. Dit zijn ïgen i voorste^en °^e en dvüetfc Noord wijk de ge- lenteraad doen naar tuis valeiding van het Ver- i andjerspiari Kern Noord- ude^ljk aan Zee- De commis- c op f verkeer krijgt dit voor- ecomjfl maandagavond voor gelegd. Overigens gaat de discussie nu alleen nog over principe-be sluiten. De uitvoering van die principe-besluiten zal later af hangen van het beschikbaar zijn van geld. Daarbij komt dat er in verband met de aanwe zigheid van scholen aan de Ju- lianastraat en de Hoogwakers- bosstraat een schoolroute-on- derzoek wordt gehouden. De gemeente wil hierdoor inzicht krijgen in de routes die het meest door schoolgaande kin deren worden gebruikt. Met die wetenschap kan dan in het verkeersplan rekening worden gehouden. Uiteraard betreft het voorstel over het verkeersplan meer straten en ook die komen maandagavond aan de orde. De Hoofdstraat trekt echter al- lerwege de belangstelling om dat de middenstand voorna melijk tegen de afsluiting ook van alleen de kop van de Hoofdstraat is. De commis sie verkeer adviseerde begin vorig jaar al als compromis tussen het collegevoorstel van totale afsluiting en het mid denstandsidee van helemaal geen afsluiting een proef te nemen met afsluiting van al leen de kop van de Hoofd straat. Andere adviezen van B en W aan de gemeenteraad betref fen onder meer de verkeerssi tuatie bij de Binnenweg, de Abraham van Royenstraat en de Maarten Kruytstraat. Wat de Binnenweg betreft, wordt voorgesteld de bevoorrading van de Hema via de Hoofd straat te laten verlopen. Ver der willen B en W de huidige verbodsborden en het eenrich tingverkeer handhaven zoals het nu al is, zij het dat dan een regelmatiger controle op de naleving daarvan moet plaats hebben. Tot slot wil het colle ge het gedeelte van de Bin nenweg tussen de Van Speyk- straat en de uitrit van de firma Beuk voor gemotoriseerd ver keer afsluiten en inrichten als voetgangersgebied De Abraham van Royenstraat krijgt eenrichtingsverkeer in westelijke richting, richting De Grent dus, en daarom zal de aansluiting op de Huis ter Duinstraat moeten worden ge reconstrueerd. Volgens het collegevoorstel mag de Maar ten Kruytstraat in twee rich tingen bereden worden. Wel moet daar het trottoir aan de zijde van het parkeerterrein over een lengte van dertig me ter worden verlaagd en moe ten de aansluitingen van de kop van de Abraham van Royenstraat op De Grent en de Maarten Kruytstraat wor den aangepast. Parkeren In het voorstel wordt ook vooral op aandrang van de middenstand veel aandacht besteedt aan het parkeren. Het college stelt voorop dat er, on geacht het aantal parkeer plaatsen, altijd een zeker te kort zal blijven bestaan. Zeker omdat een bezetting van 85 procent van een parkeerter rein door het publiek als „vol" wordt ervaren. Om de par keergelegenheid op korte ter mijn uit te breiden, stelt het college voor parkeerplaatsen (dwars op de rijrichting) aan te leggen op de Huis ter Duin straat op het deel tussen de Abraham van Royenstraat en het Picképlein; parkeerplaat sen aan te leggen op stroken gemeentegrond langs de Pa rallelboulevard; een parkeer terrein te realiseren achter café De Wels en parkeerplaat sen aan te leggen in de Van Speijkstraat. Een oplossing van de parkeer- nood op langere termijn kun nen volgens het collegevoor stel gevonden worden door parkeerplaatsen aan te leggen op De Grent, een parkeerter rein te realiseren op het ter rein van de firma Beuk als die verplaatst is naar de Van Ber- ckelweg. Daarbij zou het par keerterrein aan de Nicolaas Barnhoornweg moeten wor den uitgebreid en moet het parkeerterreintje aan de Van Speykstraat bij Van Asten op nieuw worden ingericht. Bo vendien zijn B en W van plan het parkeerterrein aan de Maarten Kruytstraat te hand haven totdat vervangende parkeergelegenheid achter De Wels of op het terrein van Beuk is gerealiseerd. RIJNSBURG De ere medaille in goud verbon den aan de Orde van Oranje Nassau kreeg de in Koudekerk aan den Rijn geboren H. van Egmond (65) gistermiddag in De Voorhof in Rijnsburg op gespeld door burgemees ter M.A. van der Have van Leiderdorp. Deze vreemde samenkomst van gemeenten was te danken aan het feit, dat de heer Van Egmond afscheid als bestuurs- van de veiling Flora in Rijnsburg. Als blijk van waar dering voor zijn jaren van werken voor de Flora en als dank voor zijn talloze (be stuursfuncties in zijn woon plaats Leiderdorp, mocht de burgervader van zijn woon plaats hem de koninklijke on derscheiding uitreiken. De heer Van Egmond, die een kwekerij heeft aan de Tuin straat in Leiderdorp, heeft naast zijn werk altijd gelegen heid gevonden om zich ver dienstelijk te maken voor de Leiderdorpse gemeenschap en die in de nabije regio, zo bleek uit de lovende toespraak van burgemeester Van der Have. Sinds 1967 is hij bestuurslid van de coöperatieve bloemen veilingvereniging Flora in Rijnsburg. De laatste tien jaar heeft hij" dat bestuurslidmaat schap gecombineerd met het penningmeesterschap van de veiling. Daarnaast is Van Eg mond 12 jaar bestuurslid ge weest van de voetbalvereni ging RCL in Leiderdorp (waarvan negen jaar als voor zitter); lid en plaatsvervan gend lid van de Pachtkamer in Leiden van 1957 tot heden; voorzitter van de Kalkpolder in Leiderdorp, diaken van de gereformeerde kerk in Leider dorp van 1961 tot 1965 en te vens voorzitter van de diaco nie en tot slot was hij secreta ris van de kring Leiden van de Christelijke Boeren en Tuindersbond van 1955 tot 1972. Mevrouw An nie Zoet on- hult het relièf. ALKEMADE Mevrouw Annie Zoet-Van der Poel opende gistermiddag het nieu we gebouw van Interkruis aan de Roelofarendsveense Spoor straat. Het bestuurslid van In terkruis onthulde in het bijzijn van ruim honderd genodigden een relief, gemaakt door Hans Hogeboom en Bart van Ger- wen uit Alkemade. Het relief, dat bestaat uit een aantal witte koppen, symboliseert het „koppen bijelkaar steken" van het Groene en Wit-Gele Kruis waaruit Interkruis ontstond. Tijdens de openingsplechtig heid bleek overigens enige on enigheid tussen Interkruis en de regionale organisaties. Ter- tvijl woordvoerders van Inter kruis de lokale zelfstandigheid propageerden, lieten sprekers van regionaal werkende kruis organisaties weten, dat men de lokale verzelfstandiging geen goede zaak vond. In haar toespraak memoreerde mevrouw Zoet iets van de ge schiedenis van de kruisvereni gingen, waar zij zich al 27 jaar voor inspant. De kruisvereni gingen leven volgens haar on der de Alkemadese bevolking. Een goed en oud voorbeeld daarvan is de inzameling in oktober '52. Toen werd een grote bazar ten bate van het Groene Kruis in Oude Wete ring /Weteringbrug gehouden De busdienst van Maarse en Kroon haalde de mensen thuis op. Voor een kwartje, dat te vens gold als entreegeld, werd men afgeleverd bij het voor malige paviljoen van Ad Zee- gers, nu Arie de Boom. De op brengst was toen 5000 gulden, voor die tijd een ongekend groot bedrag. Het uitleenmagazijn van het Veense Wit-Gele Kruis was vroeger in bejaardenhuis St. Jacobus. Het zuigelingenbu reau was gehuisvest in de schaakzaal van de Pancratius- zaal. In '60 bouwde het Wit- Gele Kruis het oude deel van het huidige deel van Inter kruis aan de Spoorstraat. Rond 1980 gingen de twee kruisver enigingen samen in Vereni ging Interkruis Alkemade. Het vertrouwde kruisgebouw aan de Kanaalweg Oude Wetering. „Het Kampie", werd verkocht. De fusie van de twee vereni gingen heeft heel wat voeten in de aarde gehad. Nadat in de jaren zestig en zeventig de dorpen Roelofarendsveen en Oude Wetering waren uitge dijd. en uiteindelijk zo goed als versmolten, begon „De jeugd te donderjagen vertelt me vrouw De Zoet. De wijkzusters van de kruisverenigingen von den dat ze het werk beter per wijk konden verdelen. „De Groen en Wit-Gele zusters sta ken de koppen bijelkaar en besloten samen te gaan wer ken in de weekends. Daarna gingen ook de besturen met el kaar praten. De uiteindelijk fusie is volgens mevrouw Zoet vooral een verdienste van dokter Van Haselen die op een gegeven moment voorzitter was van beide verenigingen. Het gisteren in gebruik geno men onderkomen is financieel opgebracht door de bevolking van Roelofarendsveen, Wete ringbrug, Nieuwe en Oude Wetering. Stuwende kracht bij de totstandkoming van het nieuwe vier ton kostende ge bouw is voorzitter S. Lim VEN UIT BED: „Wie de eerste is om den Zalig Nieuwjaar- wensch uit te spreken? In dat oud-in-'t-nieuw-houden ligt ^toch maar de eigenlijke gezelligheid van de Nieuwjaarsvie ring". Aan het einde van de eerste week in het nieuwe iaar 1915 vroeg het „Geïllustreerd Zondagsblad" zich nog steeds in gemoede af wat het kerst feest eigenlijk met die oorlog te maken had. „Kerstfeest- viering in Oorlogstijden" was eigenlijk iets onmogelijks. Het blad schreef: „Merk waardig is het, dat het Kerst feest bij een tweetal der oor logvoerenden bovenal bij de Engelschen zoo goed als bij de Duitschers een soort nationaal volksfeest is. Zooals bij ons op Sint Nicolaas, zooals bij de Franschen op het Nieuwjaarsfeest les étrennes zoo worden bij de Duitschers en bij de Engel schen op Kerstdag geschen ken gegeven en in elk huis gezin een familiefeest ge vierd dat (merkwaardig ver schil van volksgeest) bij de Engelschen bestaat uit een feestmaaltijd als hoofdmo- ment, met den onverteerba- ren plumpudding en sterken drank, terwijl bij de Duit schers het godsdienstige en sentimenteele op den voor grond staat, als de „Tannen- baum" met lichtjes wordt ge sierd en het Kerstkindje daaronder prijkt!" Men voelt aan zijn klompen dat de kerstwaardering van het Zondagsblad regelrecht uit gaat naar de Duitse viering. KIEKJE IN DE EERSTE LINIE: „Een lichtgewonde Duiteche soldaat wordt door plegingsdienst in de eerste linies onmiddellijk verbonden". jaar (bedoeld wordt 1914), met dat van andere tijden. De soldaten hadden hun Kerstfeest vaak met minia- tuur-denneboompjes in de loopgraven gehouden en wat zullen er tranen zijn ge stort bij de herinnering aan thuis! En daar in de dorpen en steden, waar men alle mannen nu aan het front weet, in het aangezicht des doods, welk een tragische Kerstfeest-viering ditmaal!" We blijven oorlogzuchtig, deze aflevering. Het Zon dagsblad wil iets kwijt over het geschut, „dat in deze oor log zulk een gewichtige en allerbelangrijkste rol speelt. De Engelschen en Franschen gebruiken eigen typen ka nonnen, echter in hoofdzaak bij Creusot in Frankrijk en bij Vickers en Maxim in En geland vervaardigd Men zegt dat voor kleine kanonnen het Engelsche geschut het best voldoet, doch dat voor de zwaardere typen de Creu- sot-kanonnen de beste zijn. De Franschen roemen steeds op hun 7.5 cm. geschut, de befaamde „Soixante-quinze" (men rekent in Frankrijk het kaliber, d.i. de doorsnede van „WILDE TREINEN": „Men weet dat de Belgen bij de nadering der Duitschers z.g. wilde treinen afzonden, die met vollen stoom zonder personeel werden losgelaten. Zelfs nu nog vindt men hier en daar de overblijfsels ervan liggen zooels onze foto toont". den loop. in millimeters) dat inderdaad wel het beste veld kanon schijnt te wezen van alle. De Duitsche Krupp-veldka- nonnen schieten sneller, maar naar het oordeel der deskundigen niet zoo zuiver als de Fransche Creusot. Toch zijn de Krupp-kanon- nen vreeselijke wapens en de Duitsche artillerie weet ze op vreeselijk-moordende wijs te hanteeren. Meer dan de veld kanonnen zijn echter in de zen positie-oorlog in gebruik gekomen de houwitsers, die in krombaan schieten, min der lading en meer aan- vang&snelheid vragen, een korteren loop hebben dan de veldkanonnen, en hun pro jectielen hoog de lucht inslin- geren zóó dat ze van bovenaf op het doel vallen. Dat is ef fectief. in een loopgravenoor log Creusot's faorieken en PRETTIG WERKJE: „De Kerstmispakjes die voor de strijdenden aan het front aankwamen, zijn natuurlijk met de grootste blijdschap en geestdrift ontvangen. Onze kiek geeft een paar Duitsche soldaten weer bij het uitzoeken van hun pakjes: een prettig werkjel" vaarschijnlijk nog vele ande re hebben met alle macht ge werkt om Franschen en En gelschen van zulke moord werktuigen te voorzien, zoodat op dit punt nu ook de bondgenooten een machtige artillerie bezitten en die der Duitschers kunnen evena-

Leidse Courant | 1985 | | pagina 11