Plannen voor nieuwe ijsbaan op Weidedreef „Verambtelijking werkt soms zeer frustrerend" CckLcSouimvfH Schijn bedriegt bij Alex Een«*l?ouvan formant DUBBEL JUBILEUM SCHAATSCLUB KOUDEKERK LEIDEN OMGEVING CiidaeSowcwt ZATERDAG 12 JANUARI 1985 PAGINA ÜIDI Gemeentesecretairs Verlare: „Te veel is in ons land aan regels gebonden". J.M. VERLARE KWART EEUW GEMEENTESECRETARIS: HAZERSWOUDE On danks dat hij de veertig dienstjaren in overheids dienst volgemaakt heeft, gaat hij toch niet met pen sioen. „Waarom zou ik, ik heb het nog goed naar m'n zin". De 58-jarige Ha- zerswoudse gemeentese cretaris J.M. viert binnen kort het feit dat hij 25 jaar gemeentesecretaris is. Dat feestje zou hij niet onge merkt willen laten passeren. „Het is één van de weinige ge legenheden op het gemeente huis waar je niets aan hoeft te doen", zegt de duizendpoot Verlare die Hazerswoude in een kwart eeuw zag verande ren van een streng gescheiden Dorp en Rijndijk tot een plaats waar een badmintonliefhebber uit het dorp zich zonder moei te naar de Rijndijk verplaatst. „Daar hoefde je toen niet aan te denken", zegt Verlare met een glimlach. Veel vrolijkheid straalt de ka mer. van de jubilerende ge meentesecretaris op het raad huis niet uit. De verblindend witte muren zijn kaal, het meubilair is een samenraapsel uit de kelder. „Nog van de verbouwing", verontschuldigt Verlare de stoelen waar een bezoeker na een kwartier al op heen en weer zit te schuiven. Comfortabeler wordt het er niet op. „Maar", zegt Verlare hoopvol „Binnenkort komt er nieuw meubilair, want het is echt mijn bedoeling niet om het bezoek weg te jagen". Het uitzicht maakt een hoop goed. Dankzij het vriesweer kijkt hij de laatste week uit op de schaatsende jeugd achter het gemeentehuis. Geen zijpaden Verlare is een rechtlijnig man, die, zoals hij zelf zegt, niet graag zijpaden bewandelt. Ge boren en getogen in het Zeeuwse, startte zijn ambtelij ke carrière op het gemeente huis van Kruiningen, bij ons alleen bekend van de medede lingen op de radio dat het veer Kruiningen-Perkpolder weer eens is uitgevallen. Jacobus Marinus kwam op 18-jarige leeftijd op de afdeling bevol king. „Daar begon je in die da gen bij een gemeente. Toen wist ik al zeker dat ik bij de gemeente zou blijven. En het liefst op een klein raadhuis". Omdat de carrièremogelijkhe den in dunbevolkte plaatsen beperkt zijn, had Verlare al snel zijn zinnen gezet op het gemeentesecretarisschap. Via Kesteren, in de Betuwe, waar hij chef afdeling financiën was, kwam hij in Hazerswoude terecht. In de plaats aan de Oude Rijn volgde hij de nu 90- jarige heer Den Braver op. Ruim 6.000 zielen telde de ge meente toen. Kort daarna kwam de stroom „import" los. „Die komst en het grote ge boortecijfer hebben veel posi tieve gevolgen gehad voor Ha zerswoude". Al snel begon de gèmeente „stadse" voorzienin gen als een openlucht zwem- jkeer :ealisi iofdst g' af voori N •ntei Receptie voor de secretaris HAZERSWOUDE De gemeente laat het 40-jarig ambtsjubileum van ge meentesecretaris J.M. Ver lare en het feit dat hij 25 jaar aan het hoofd van de ambtenaren staat, niet on gemerkt voorbij gaan. Woensdagmiddag om half vier is er voor genodigden een bijeenkomst in de raadszaal. In Het Anker kan de Hazerswoudse be volking de gemeentesecre taris vanaf half zes de hand drukken. Deze bij eenkomst duurt tot onge veer zeven uur. perio jmet I ..koj bl tu; [ilevai aat - tover! tl g< igsver t ovei afd. A tlijke bad te bouwen. Nu m°Sen[ofdst] Hazerswoudenaren dan s*^ neerkijken op hun kikkerl je, in de zestiger jaren k' men de bezoekers zelfs Zoetermeer. Ook de toeni ge minister aanschouwde „wereldwonder". Al snel den meer voorzieningen bijvoorbeeld de Landvlit en Het Anker. Ook op het gemeentehuis vnleidi anderde het een en and^rSpL Verlare heeft nu veertig aa] tenaren onder zich. In de ltf der jaren is dat werk op I verK raadhuis heel wat gecomfl ma ceerder geworden. „Er kor elk jaar weer vele regels Daar zitten soms bepalin bij waarvan je je afvwv waar dat nou weer voor is. Je kan die stortvloed voorschriften wel vergelij] met een straat die je met verkeersborden Het resultaat is dan vaak op geen enkel bord meer Ons land is teveel naar de gelkant' doorgeschoten' Verlare die de papierbei het raadhuis de afgelopen jaar gigantisch zag groei „Een aanvraag regelen via ministerie kan soms z duren. Dat werkt wel frustrerend". Zo ook de brechter waar burgers in roep kunnen gaan tegen meentelijke beslissingen, is goed dat die instantie staat, maar er zijn ook die misbruik van zo'n maken. En daar krijgen ze kans voor. Dat werkt weer heel wat heel wat plannen in De ambtenaren worden door erg belast, en vaak de uitspraak vantevoren vast". Ondanks de steeds verder rukkende verambtelijking onze maatschappij, put goede moed uit de van zijn werk op het tehuis. „Als ik door meente loop, mezelf: dat voor elkaar gekregen' ROEL DEN Nieuw vesperkoor in Noordwijk NOORDWIJK Het jaren lange streven van de gerefor meerde en hervormde kerken in Noordwijk-Binnen om de gezamenlijke avondvieringen te vernieuwen, krijgt morgen daadwerkelijk gestalte in de vorm van medewerking door een vesperkoor. In oktober is dat opgericht door Theo Tobé, beter bekend als dirigent van het koor Capelle Pro Cantibus uit Oegstgeest. Morgenavond wordt vanaf zeven uur voor het eerst in het openbaar ge zongen tijdens de dienst in de Grote Kerk aan de Voorstraat. Voorganger is die avond ds. W. van der Lee, die spreekt over „De zondag van water en woestijn". Het koor zingt on der meer Psalm 105 onbe rijmd. het Canticum Quasi Re- sitativo in toonzettingen van Jan Pasveer, Lied 172 uit het Liedboek en een Kirië en Hal leluja. Het door De Jong uit Lisse beschikbaar gesteld orgel wordt bespeeld door Piet Jas- perse uit Voorhout. Verder werken mee Paul Hanssen (hobo), Nettie Moolenaar (kla rinet), Jaap van der Horst (cel lo) en Maria Bol (dwarsfluit). Het vesperkoor zal voortaan iedere tweede zondag van de maand een muzikale vesper verzorgen, beurtelings in de gereformeerde en hervormde Een luxe handdoek van 50 x 100 cm wordt uw deel, als u de (kleine) moeite doet een nieuwe abonnee aan te brengen voor deze krant. NOTEER ALS NIEUWE ABONNEE M.I.V. NAAM: ADRES: POSTCODE/PLAATS: TELEFOON: Deze ontvangt de eerste twee weken de krant gratis. Daarna wordt het abonnement betaald per: kwartaal automatisch per maand laar STUUR EEN LUXE HANDDOEK NAAR: NAAM: ADRES: POSTCODE/PLAATS: Stuur de bon ingevuld aan de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag (postzegel niet nodig). «ren Wekelijks verschijnt in de Leidse Courant de rubriek „Hond zoekt huis". In deze rubriek wordt een hond (of soms ook wel een kat) beschreven die in het asiel ver blijft om daar een zekere dood tegemoet te gaan... ten zij het dier een goed tehuis vindt. De in de rubriek be schreven honden zijn óf gevonden, óf door hondenbe zitters naar het asiel gebracht. Ze worden om uiteenlo pende redenen afgestaan, vaak begrijpelijk, maar soms ook volslagen onzinnig. De in „Hond zoekt huis" beschreven dieren zijn alle goed gezond, hebben een wormkuur ondergaan en zijn volledig ingeënt. Tegen betaling van circa 80 gulden (voor katten is dat 45 gul den) ten bate van zwerfdieren zijn ze af te halen. Adres: Nieuw Leids Dierenasiel, Besjeslaan 6b, Leiden. Tel.: 411670. Geopend di. t/m vr. 10-12 en 14-16 uur. Zon dag en maandag gesloten. te vernielen en aan een bank te beginnen. Tiele bracht Alex terug naar het asiel. Dat was maar een korte reis want de hond verhuisde van de huiskamer naar het hok. Eigenlijk is die neiging tot slopen de enige echt negatie ve eigenschap van deze jonge hond. Verder is Alex een zeer sociaal dier, hij houdt van mensen, is vooral dol op kinderen en is erg speels. Hij is nog zo dartel dat hij eigen lijk wel de hele dag zou wil len ravotten. Alex vindt het ook erg fijn om met een an dere hond te spelen, hij kan met iedere „collega" wel goed opschieten. Met katten gaat het ook goed, de poeze- beesten moeten zich echter niet op hun kop laten zitten. De 80 centimeter hoge, supe- renergieke Alex heeft erg veel beweging nodig en moet dus regelmatig worden uitge laten. Het is bijna onmogelijk om hem moe te maken. De Dobberman luistert goed (voor het maken van de foto ging hij gehoorzaam even in de sneeuw zitten en wachtte geduldig tot de fotograaf zijn werk had gedaan) en is rede lijk waaks. Voor één ding moet de nieuwe baas van Alex goed oppassen. De hond kan nogal fel reageren op schapen en moet in de buurt van deze wolproducenten kort worden gehouden. Jerry De kat Jerry heeft geboft want hij heeft een nieuw te huis gevonden. Hij is terecht gekomen bij een gezin in de Alexanderstraat in Leiden en zijn kostje is gekocht. De 1-jarige, gecastreerde reu Alex (die bij zijn oude baasjes nog als Apollo door het leven ging) is de tegenpool van zijn hierboven beschreven soort genoten. Hij kwam na een echtelijke ruzie in het asiel aan de Besjeslaan terecht. De vrouwelijke helft van het echtpaar stelde een harde eis: Alex eruit of jij eruit. Het werd dus het eerste. De man zat de hele dag op zijn werk en de vrouw had ook haar werkzaamheden. Aangezien zij Alex niet de baas kon werd het haar allemaal te veel. Asielbeheerder Wil Tiele en zijn vrouw vonden Alex zo'n leuke hond dat ze hem zelf in huis namen. Na drie weken kwamen ze op dit besluit te rug. De reden? Alex sloopte alles wat los en vast zit wan neer hij alleen in huis zat. Omdat het echtpaar Tiele het druk heeft in het dierente huis en dus niet de helè dag in huis zit, was Alex regel matig alleen. Hij nam wraak door een jas en een teddybeer KOUDEKERK AAN DEN RIJN De Vereniging IJssport Koudekerk be staat vijf jaar. De ijsclub is een voortzetting van de oude vereniging 't Toren tje, die vijftig jaar geleden werd opgericht. IJssport viert dit jaar dus een dub bel jubileum. 't Torentje was een natuurijs- vereniging. De leden schaat sten op de Oude Rijn met een koek- en zopie tent langs de kant. Ook om het torentje, een restant van het vroegere kas teel Poelgeest, werd veel ge schaatst. De huidige ijssport- vereniging maakt ook gebruik van kunstijsbanen, waardoor de vereniging het hele jaar door actief kan zijn. Sinds de oprichting van deze nieuwe ijsclub heeft het jeugd- schaatsen in Koudekerk een grote vlucht genomen. Het doel van de vereniging is niet om „Ard en Keesies" van de kinderen te maken, maar om ze goed te leren schaatsen. Dankzij de inzet van vele vrij willigers en speciaal opgeleide trainers kan de vereniging de kinderen tal van activiteiten aanbieden. In mei begint men al met de voorbereiding op het schaats seizoen door droogtrainingen. Deze trainingen zijn er vooral om de conditie te verbeteren en zijn toegespitst op de schaatssport. Tijdens de zomer gaan de trainers drie keer met de kinderen naar het strand en de duinen om daar te trai nen. In september is de infor matieavond en de schaatsen- ruilbeurs. Vanaf oktober gaat men schaatsen op de kunstijs- Stok Daarna krijgen de kinderen glij-oefeningen. „Het is heel belangrijk om gewoon recht op de schaatsen te leren staan", legt trainer P. van Harskamp uit. Dat doen de trainers met behulp van een stok: de trai ner in het midden, aan iedere kant een kind. Het hangt van de conditie van het kind af hoe snel het schaatsen leert. „Kinderen met zwakke enkels hebben er duidelijk meer moeite mee dan anderen". Kunnen de kinderen eenmaal schaatsen, dan ligt de nadruk vooral op techniekverbetering. Dan leren ze goed afzetten en bochtentechniek. De ijssportvereniging organi seert verder regelmatig schaat- Alex kan het ook niet helpen dat hij er een beetje gemeen uitziet. Hij is nu eenmaal een echte Dobberman Pincher en die honden staan niet be paald bekend om hun vriendelijke uiterlijk en gedrag. Maar in dit geval bedriegt de schijn enorm. Alex is namelijk een erg lief dier dat zelfs graag bij het baasje op schoot zit. In dat laatste geval is het baasje te beklagen want Alex is een fors uit de kluiten gewassen beest. Het zal menigeen zijn opge vallen dat Dommerman Pin chers vaak worden gebruikt om de gemene hond te spe len. Zodra de regisseur van een film een fel, verscheu rend ondier op vier poten no dig heeft, dan laat hij een Dobberman opdraven. Een mooi voorbeeld hiervan is de film „The boys from Brazil", waarin een stel Dobbermans behoorlijk tekeer gaat. In de televisieserie „Magnum" wordt huisbewaarder Higgins bijgestaan door Zeus en Apol lo, twee vervaarlijk uitziende Dobbermans. Deze laatste twee dieren vertonen overi gens ook vriendelijke trekjes. Alex zit vol energie. vraagt men 110 gulden per jaar. Nieuwe ijsbaan De grote wens van de Vereni ging IJssport voor de toekomst is het realiseren van een na- tuurijsbaan. De huidige accom modatie van de tennisvereni ging is eigenlijk te klein. „Als alle mensen die willen schaat sen komen, is er geen ruimte genoeg". Bovendien moeten wedstrijdbanen aan bepaalde afmetingen voldoen. Het liefst ziet de ijssportvereniging de aanleg van een stuk terrein omgeven door dijkjes als ijs baan. 's Zomers kan een der gelijk stuk grond een recrea tieve of agrarische bestem ming krijgen. De ijsvereniging verwacht dat daarvoor een in vestering van 60.000 gulden nodig is. De haalbare oplossing voor Koudekerk lijkt evenwel de Weidedreef. De ijsbaan kan dan op de nieuwe daarheen te verplaatsen tennisvelden ko men. In de winter kunnen de hekken weggeklapt en ont staat een vergrote oppervlakte, die uitstekend als ijsbaan is te gebruiken. Een voorbeeld daarvan is de Jonkheer Geres- baan in Noordwijk binnen. De combinatie tennis- en ijs baan bevalt beide clubs prima. De kantine, sproei-installatie en verlichting worden door beiden gebruikt. Bovendien wordt het complex zomer en winter benut. De voordelen van een ijsbaan zijn duidelijk. Het is veilig, men kan er niet doorheen zakken. Er is con stant toezicht op de baan. De kleinere kinderen kunnen vei lig oefenen. Een hek zorgt er voor dat kinderen niet zoek raken-. „Dat laatste is vooral een gevaar bij kinderen, die op eigen houtje in de polder gaan schaatsen. De verleiding om een verderweg gelegen slootje te proberen is groot met alle gevaren van dien", aldus me vrouw De Jong. Het bestuur verwacht de ko mende jaren nog een groei van het aantal leden. Mogelijk gaan de jongeren van zestien jaar en ouder in De Uithof schaatsen en meedoen in de wedstrijdsport. Komende woensdagmiddag organiseert de Vereniging IJssport jubi leumwedstrijden op de baan aan de Kerklaan. Het zijn de open kampioenschappen van Koudekerk. Om twee uur rijdt de jeugd. Om vier uur starten de wedstrijden voor de senio- ASTRID DE NIJS sochtenden op de zaterdag in De Uithof te Den Haag. De deelname hieraan is voor alle leden gratis en wordt bekos tigd uit de contributies. Hoog tepunten zijn de Nieuwjaars wedstrijden in het district en de strijd om de Andries Kwik bokaal voor het verenigings klassement. Bij de Nieuwjaars wedstrijden behaalde de Kou- dekerker Marcel van de Bos de derde plaats. In het vereni gingsklassement eindigt Kou dekerk meestal op de zevende of achtste plaats. Een aardige middenmotor dus. Aan het eind van ieder seizoen zijn er de clubkampioenschap pen op de kunstijsbaan. Het schaatsseizoen wordt besloten met een bezoek aan De Uithof op de laatste zaterdag dat deze kunstijsbaan geopend is, dit jaar op 16 maart. Niet alleen de clubleden mogen dan mee, ook andere belangstellenden uit het dorp. Volwassenen Ook volwassenen kunnen bij IJssport terecht. Via de vere niging kunnen zij deelnemen aan de schaatscursus voor vol wassenen in Leiden. Er zijn lessen voor beginners en ge vorderden. Zestig mensen heb ben al aan deze cursus deelge nomen. Iedere dinsdagavond kunnen de senioren van negen tot tien uur terecht in De Rid derhof voor een droogtraining. Nu de winter heeft toegesla gen, is het aantal leden van de ijsvereniging in korte tijd van vierhonderd naar zeshonderd gestegen. „Het schaatsen op natuurijs is een duidelijke sti mulans voor de vereniging", constateert voorzitter H. Zaal berg. De vereniging maakt ge bruik van de accommodatie van tennisvereniging Artesia. Sproeien „De kunst van het aanleggen van een goede ijsbaan op ten nisbanen hebben we afgeke ken van Woubrugge. Het is een zeer zorgvuldig werk. De ondergrond is gravel. Daar kun je niet meteen een laag water op zetten. De ijsbaan moet laag voor laag worden opgebouwd door steeds een laagje water erop te sproeien. Tot uiteindelijk een dikte van vijf centimeter is bereikt". Dagelijks sproeit men na het schaatsen en schoonvegen een nieuwe laag water op de baan. „Bij vorst van acht tot tien graden onder nul kun je een uur lang doorsproeien. Dat be vriest meteen. Bij minder vorst is een kwartier wachten noodzakelijk om het water de kans te geven te bevriezen. Soms gaan we 's nachts door het sproeien", zegt de heer Zaalberg. De uitrusting die nodig is, be staat uit een paar goed passen de schaatsen, bij voorkeur tour-noren. De aanschafprijs ligt rond de 130 gulden. „Op de ruilbeurs krijg je voor één jaar oude schaatsen altijd nog 75 procent van de nieuwwaar- de terug. Na twee jaar onge veer de helft", zegt de heer Zaalberg. Verder is een trai ningspak in de clubkleuren licht- en donkerblauw vereist, alsmede een ijsmuts in dezelf de kleuren. Het lidmaatschap bedraagt vijf gulden voor het hele jaar. Daarvoor kan men deelnemen aan de jaarlijkse polderfietstocht, de duintrai ningen en de schaatsochten- den in De Uithof. Voor de we kelijkse schaatstrainingen op de kunstijsbaan in Leiden De bestuursleden P. van Harskamp, N. van de Meijden, L. de Jong, K. Vonk en H. Zaalberg van de Vereniging IJssport Koudekerk. De heren H. van der Post en J. van Burik vegen op de achtergrond de baan. Visse ben 1 sch onde:

Leidse Courant | 1985 | | pagina 10