Oma stuwende kracht achter Alcuin en Jeltje Schuiten Rotterdamse zesdaagse zonder kopstukken Gelukkige winnaars in lotto Zwembond contracteert Canadese trainster SPORT CiicUcSomxwt DONDERDAG 10IANUARI1985 PAGINA 7 voor :ich. P 'oerd ;uperi( Nederland-Cyprus in De Meer ZEIST Het Neder- lands voetbalelftal speelt de thuiswedstrijd tegen Cyprus op 27 fe bruari in het stadion van Ajax. Het is voor Oranje het vierde duel in kwali- ficatiegroep 5 voor de eindstrijd om het we reldkampioenschap, die in 1986 in Mexico plaats heeft. Jong Oranje speelt een dag eerder in het sta dion van eerste-divisie club SC Cambuur in Leeuwarden tegen de Cypriotische leefdtijdge- noten. Recordbedrag voor jonge spits LIVERPOOL - De Engelse eerste-divisieclub Li verpool heeft de zeventienjari ge spits Wayne Harrison ge kocht van Oldham Athletic, dat een afdeling lager speelt. Harrison kostte de houder van de Europese beker voor lands kampioenen 250.000 pond (ruim 1,6 miljoen gulden), het hoogste bedrag ooit in Enge land betaald voor een jeugd speler. In de afgelopen acht maanden besteedde Liverpool ruim 1,6 miljoen pond ♦bijna zeven miljoen gulden) aan de aankoop van spelers. Blauw Zwart op zaterdag tegen Ajax WASSENAAR De Was- senaarse amateur-tweede klasser Blauw Zwart ont vangt Ajax zaterdag om 14.00 uur voor een oefen wedstrijd. Aanvankelijk zou de voetbalontmoeting afgelopen zondag zijn ge speeld, maar door de weersomstandigheden kon deze niet doorgaan. De tweede elftallen van beide clubs ontmoeten el kaar zaterdag op hetzelfde tijdstip ook op de Wasse- naarse Dr. Mansveltkade. Sheene stopt LONDEN dig wereldkampioen mo torracen Barry Sheene heeft in Londen aange kondigd zich terug te trek ken uit de actieve motor sport. De 33-jarige Britse coureur heeft een loop baan van zestien jaar ach ter de rug. Sheene, we reldkampioen in de 500cc-klasse in 1976 en 1977, liet al eens eerder weten, dat hij zou stoppen. Dit keer is het ernst vol gens de miljonair. Barry Sheene met zijn vrouw, het fotomodel Stephanie McLean. BARCELONA Dank zij de gelukkige worp met een dob belsteen hebben twee Span jaarden de 14 uitslagen van de Spaanse voetbaltoto goed voorspeld. Het waren tegelij kertijd ook de enige voorspel lers van 14 goed. Als prijs wonnen zij ieder een bedrag van maar liefst 2.6 miljoen gulden groot. De eerste gelukkige is de 38-jarige vrijgezel Esteban Trancon. Tot nu toe werkte hij als keukenhulp in een ho tel in Andorra voor een loon van 800 gulden in de maand. De gelukkige vroeg onmiddel lijk een lening van 100.000 gulden aan zijn bank. Tot zijn grote verrassing weigerde het personeel hem echter een kre diet. De nieuwe miljonair was evenwel niet voor één gat ge vangen en verwisselde onmid dellijk van bank en die sprong heel wat voorzichtiger om met zo'n lucratieve klant: zijn wens was hun bevel. De keukenhulp spoedde zich vervolgens terug naar zijn ho tel. Nadat hij aan al zijn vroe gere collega 's 4000 gulden had uitgedeeld, nam hij definitief afscheid van de zaak. Inmid dels is hij in een taxi naar Barcelona afgereisd voor de aankoop van een groot hotel. ..Want", zo zegt de nieuwe miljonair. ..een eigen hotel of restaurant daarvan heb ik al tijd al gedroomd". De tweede winnaar is een 60-jarige um- merman uit het noordelijke Asturias. Een inzet van 7.20 en een gelukkige hand met een dobbelsteen maakte ook van hem in één klap een schatrijke man. .nS res ga i opgg to la< ide hé ►g ROTTERDAM De 79- jarige Jeanne Lukassen gaat zo'n vijf keer in de week met haar kleinkin deren Jeltje en Alcuin Schuiten naar het schaatscentrum De Uit hof in Den Haag. Het jeugdige tweetal doet aan kunstrijden en zijn in Den Haag geboren maar in Rotterdam woonachti ge oma is al jaren vaste begeleidster. Weer of geen weer, de afstand van de Rotterdamse Bergse Piaslaan naar de Haagse Jaap Eden weg is Jeanne Lukassen nooit te veel. Jeltje (14) en Al cuin Schuiten (12) slaan praktisch geen training over van Ilona Blokpoel. Dat laatste is begrijpelijk, want broer en zus doen aan topsport en willen bij het kunstrijden iets bereiken. Morgen en zaterdag zijn de Nederlandse kampioenschap pen in Den Bosch. Morgen vroeg de achterwaartse para graaf tegen drie en de voor waarts paragraaf lus om twee van de zes verplichte figuren te noemen. In de avonduren volgt de verplichte korte kür en zaterdagavond kunnen Alcuin en Jeltje zich uitleven in de dubbele salchows, dub bele axels en andere belang rijke sprongen en pirouettes. Behalve oma zullen ook va der en moeder Schuiten niet ontbreken in Den Bosch. Alcuin Schuiten werd vorig laar in Zoetermeer Neder lands juniorenkampioen. Door deze prestatie moet hij nu bij de senioren uitkomen. Voor Nederlandse begrippen op deze leeftijd een zeldzaam iets. Bij de heren senioren komen slechts twee deelne- actie en dat is voor Nederlandse begrippen nog veel. Doorgaans strijden er geen heren om de nationale titel of slechts één. Alcuin Schuiten gaat het opnemen tegen de twaalf jaar oudere Ed van Campen, die in Cana da woont en in Nederland uitkomt voor de kunstrijver- eniging Heerenveen. Moeilijk Oma Lukassen: „Alcuin, die kleine jongen, krijgt het erg moeilijk bij de senioren. Die Campen heeft na Trainster Ilona Blokpoel en oma Jeanne Lukassen met de talentvolle kleinkinderen Jeltje en Alcuin Schuiten. tuurlijk reel meer ervaring. Misschien was het beter ge weest om nog een jaartje bij de junioren te rijden. Hoewel de school bij mijn kleinkin deren voorop staat, hebben Alcuin en Jeltje erg veel voor hun sport over. Ik ben erg blij, dat ik met ze mag op trekken. Hun vader en moe der stellen veel vertrouwen in mij. Ik woon twee huizen van de familie vandaan. De ouders hebben door hun drukke werkzaamheden geen mogelijkheid om met Alcuin en Jeltje naar de ijs baan te gaan. Ik heb niets om handen. Al vier jaar lang ga ik met de kinderen naar het Zwitserse Davos. Daar huren wij dan een chalet. Ik kook het eten en verzorg de kinde ren, die daar rustig in een prima omgeving kunnen trainen. Dat is nodig, want hoe jong ze ook zijn, ze be drijven topsport". „Ik kan niet buiten de kinde ren en hun kunstrijden Maar ik en ook hun ouders houden, de kinderen altijd voor ogen dat ze aan kunstrijden kun nen blijven doen zo lang ze het zelf leuk vinden. Er zit geen dwang achter". Broer en zus Schuiten doen ook nog aan hockey en ten nis. Maar kunstrijden staat als sport op het eerste plan. Alcuin moest daarvoor zelfs bij het hockey (Victoria) een stapje terug doen. Hij behoor de tot de selectie van C-ju- nioren, maar omdat hij niet kwam trainen staat hij nu in het tweede C-team. De kinderen begonnen op respectievelijk vier- en zesja rige leeftijd met kunstrijden bij de Vlaardingse IJsclub. Een club waar men louter en alleen aan recreatie-kunstrij- den doet. Maar het tweetal wilde meer en kwam bij de Haagse IJsclub Houtrust te recht. Moeder Marijke heeft daar zelf nog een blauwe maandag aan kunstrijden ge daan. net in de periode van Sjoukje Dijkstra en Joan Haanappel, en tegenwoordig is vader Adrian voorzitter van deze vereniging. Davos Insiders hadden het al snel gezien: Alcuin en Jeltje had van 1979 gingen broer en zus Schuiten naar het bekende Engelse trainingsoord in Richmond om daar bij de be roemde Arnold Gerswiller training te krijgen.' Sinds dien, ook dank zij de training van Ilona Blokpoel op De Uithof en Karl Heinz Zitter- bart in Davos, zijn Jeltje en Alcuin met sprongen vooruit gegaan. Oma Lukassen. „Wij staan er heel nuchtig tegenover. Ze hebben natuurlijk hun leef tijd mee. Maar ze moeten nog heel veel leren. Daar zijn ze gelukkig zelf ook van over tuigd. Op het ogenblik is voor hen de vreugde die ze 9Sn het kunstrijden beleven het belangrijkste". Oma laat de technische leiding natuur de kant aardig bekijken of het al dan niet goed gaat op de ijsvloer. Haar kleinzoon moet zaterdagavond in zijn kür een dubbele axel sprin gen. Zoiets verlangt men na tuurlijk van een senior, al is hij nog zo jong of klein Trainster Ilona Blokpoel: „Op die moeilijke sprongen trainen we natuurlijk extra. Op de training ging de dub bele axel enkele keren goed. Maar Alcuin wil wel eens op twee benen terecht komen. Hij gaat zaterdag in elk geval zijn dubbele axel proberen en we moeten maar afwachten of die lukt. Hij zal zoals altijd zijn best doen". „Ik kom in elk geval in de prijzen en op het erepoduim terecht. Ik ben tweede op ze ker", stelt Alcuin met een glimlach vast. Oma Lukas sen: „Bij elk kampioenschap geeft hij de bloemen aan zijn trainster dus ook zaterdag weer". Jeltje Schuiten be hoort natuurlijk bij de junio ren A tot de favorieten. Verschil Wat is volgens trainster Ilona Blokpoel het verschil tussen de twee leerlingen Schuiten0 „Er bestaat zeker verschil. Jeltje luistert beter en werkt harder. Zij is een echte spin. En Alcuin is kwikzilverach tig, hij doet zijn best maar met het luisteren heeft hij wel eens problemen. Maar bovenal is hij erg lief en dat is toch ook belangrijk" Met dat laatste kan Jeanne Lukassen alleen maar in stemmen: „Het zijn heerlijke kinderen. Ik help ze ook met het huiswerk. Ze hebben ge-, lukkig niet veel moeite met school en maken in de auto onderweg van huis naar de ijsbaan al huiswerk. Op deze manier beleef ik met de kin deren een geweldige oude dag. Alleen is het jammer dat ik zelf niet meer het ijs op kan. Ik heb vroeger zelf veel toertochten gereden en tij dens de laatste tocht brak ik mijn pols Mijn schoonzoon heeft nu mijn schaatsen ver stopt. Hij vindt het beter dat ik niet meer op de schaats sta en heeft daar eigenlijk gelijk in. Als ik val, kan ik wel weer wat breken. Uiteinde lijk ben ik ook niet meer „piep" en wie moet Jeltje en Alcuin dan naar de ijsbaan brengen'.'" ARTHUR VAN RIJSWIJK Geen voetbal in weekeinde ZEIST De KNVB heeft voor zaterdag en zondag alle wedstrij den. zowel voor het betaald als het amateurvoetbal, afgelast. Ook hebben alle afdelingen de wedstrijden voor zaterdag en zondag afgelast. In het betaalde voetbal betreft het de inhaalwedstrijden uit de competitie en de ontmoetingen uit de tweede ronde van het toernooi om de KNVB-beker. Door de slechte weersomstandig heden gaat ook het inhaalprogramma van het amateurvoetbal in alle KNVB-klassen en afdelingen zaterdag en zondag niet door. De winterse weer had ook tot gevolg, dat gistermiddag de paar- denkoersen in Nootdorp geen doorgang konden vinden. Verder begonnen de handbaldames van Hotelplan Hellas gisteren maar niet aan de reis naar Geleen, waar had moeten worden aange treden tegen V. en L. Wanneer deze bekerwedstrijd wordt ge speeld is nog niet bekend. De bekercompetitie begint behoorlijk in de war te lopen, temeer daar volgende week door de dames niet kan worden ingehaald. Dan maakt het Nederlandse team een trip door Zweden en Denemarken. Schalij en Hopman ook naar EK HEERENVEEN Frits Schalij en Emiel Hopman zullen over tweeeneenhalve week deelnemen aan de strijd om het Europees kampioenschap schaatsen voor heren all-rounders in het Zweed se Eskilstuna. Schalij won gisteren in Heerenveen de selectie wedstrijd. Hopman eindigde als tweede. De reserve voor het toernooi in Eskilstuna is Egbert Post. die zich buiten de kern ploeg heeft voorbereid op dit seizoen. Post eindigde bij de kleine meerkamp op de kunstijsbaan Thialf als derde en bleef de kern- ploegleden Vunderink en Groen voor. Bij de drielandenwedstrijd van tien dagen geleden in Oslo had den Hein Vergeer en Hilbert voor de titelstrijd in Zweden. der Duim zich al geplaatst Uilkema: lichte hersenschudding SINT NICOLAASGA Schaatser Sies Uilkema is bij korte- baanwedstrijden in Sint Nicoloosga zwaar ten val gekomen In feMA^^M^HHeerenveen werd een lichte hersenschudding gevreesd voor het ziekenhuis i vastgegesteld bij de sprinter. Aanvankelijk enkel- of beenbreuk. Uilkema. dit seizoen voor het eerst opererend buiten de kern ploeg. heeft in zijn loopbaan, doorspekt met valpartijen en bles sures. een reputatie opgebouwd als pechvogel. Hij moest tenmin ste één nacht ter observatie in het ziekenhuis blijven. FIGINI WINT AFDALING BAD KLEINKIRCHHEIM De olympisch skikampioene Mi- chela Figini heeft in Bad Kleinkirchheim haar eerste overwin ning van dit seizoen geboekt. Figini won in het Oostenrijkse wintersportstadje de afdaling over 2670 meter in 1 minuut en 43,23 seconden. Angelika van der Kraats, de Zwitserse met een Nederlands startbewijs, eindigde in het veld van 63 deelneem sters als 45e. Haar tijd was 1.47.28. De Westduitse Kiehl blijft leiden in het algemeen klassement van de strijd om de wereld- Sehaatskalender DEN HAAG De sehaatskalender van de KNSB voor de komende da gen ziet er als volgt uit morgen: 'poort (ijsclub Langerak) - 193 14 00 uur. trL 01805-1317 Hoogmade (ijsclub) - nationale kor te baanwedstrijd voor heren Start 14 00 uur aanmelden tot 13.30 uur. 01712-8369 Vlaardingen - Westland Toerttoebt - 20-30-60 km Start 10 00-1300 uur Startplaatsen Ylaardingen-Watrr- sportweg. Schipluiden-Cafe Sport. Oude Ade, Rijpwetering. De Kaag - Molen en Merentocht. 20-40-50-60 km Start tussen 09 00 -15.00 uur >p. Noorden - Plassentocht 01725-1761 3336/1878 zaterdag: Ammerstol (ijsclub Vooruitgang) Bergambacht (ijsclub Voor waarts) - Nederlandse kampioen- gf| ÉM| »n jongens junic Maasland-Wapen Maassluis-ijsbaan, Naaldwijk-Bioe- sportweg. Schipluiden-Cafc Sport. Maassl u is-ijsbaan UTRECHT Voor de sectie kunstzwemmen heeft de Konink- lijke Nederlandse Zwembond een Canadese toptrainster gecon tracteerd, Diane Lachapelle, die in april naar Nederland komt. Voordien zullen twee Nederlandse trainsters Petri Engels (DSZ) en Nancy van Delft (AZPC) zes weken naar Canada gaan voor het opdoen van praktijk-ervaring. De KNZB sloot met de Australische badpakkenfirma Speedo een nieuwe sponsor-overeenkomst af voor vier jaar. Hiermee is - een bedrag gemoeid van 1,1 miljoen gulden. Daarnaast werd gis teren met dezelfde firma een contract gesloten, waardoor het voortbestaan van de jaarlijkse zwemwedstrijden in Amersfoort voor vier jaar is gegarandeerd. De KNZB gaat zich minder intensief bezig houden met jeugd- zwemmen. Dit, als gevolg van gebrek aan resultaten. „Het besef is gegroeid dat wij in de voor-puberteitsperiode een groot arse naal aan deelnemers op wereldniveau kunnen opbrengen, maar al op de leeftijd van de Europese jeugdkampioenschappen (14 en 15 jaar) niet meer de vergelijking met de andere (ook Westeuro- pese) landen kunnen doorstaan", aldus zwemcommissievoorzit- ter Aton Demuth. De KNZB gaat het aantal wedstrijden (waar onder de NK) voor de allerjongsten drastisch inkrimpen. Zweed Nyström volgt landgenoten NEW YORK Joakim Ny ström is de derde Zweedse tennisser in de kwartfinales van het Masters-toernooi in New York. De 21-jarige Ny ström. de nummer elf van de wereld, plaatste zich gisteren bij de laatste acht door de Amerikaanse routinier Vitas Gerulaitis te verslaan: 6-3, 6-4. De Zweed voegde zich met die laatste kende in de eerste ron de een bye. Jarryd versloeg eerder Henrik Sundström. Ny ström was niet opgenomen in de Zweedse ploeg, die half de cember in eigen land de Vere nigde Staten de Davis Cup af nam. Qua prestaties had Ny ström er zeker bij moeten zijn Conway. New Hampshire, Ba zel Keulen en Barcelona tot winst. In een andere partij gisteren versloeg de Amerikaan Eliot Teltscher de Tsjechoslowaak Tomas Smid met dezelfde cij fers: 6-3, 6-4. Sportwereld Wielrennen De Australi sch/Engelse formatie Gary Wiggings/Tony Doyle heeft de 21e zesdaagse van Bremen ge wonnen. Pijnen/Gölz (Ned/WDl) werd zesde en Knetemann/Hermann (Ned- /Lie) zevende. Volleybal In de eerste wedstrijd voor de tweede ron de van het toernooi om de Eu ropese beker 3 heeft Amstel veen in Modena met 3-0 (15-5, 15-4, 15-9) verloren van Pani- ni. Komende woensdag wordt de return in Amstelveen ge speeld. Algemeen De winnende getallen van de Westduitse midweeklotto („7 aus 38") zijn: 7 - 10 - 12 - 17 - 26 - 27 - 30; reservegetal: 3. Winnende ge tal in „Spiel 77" is: 4 0 5 1 6 4 8. Voetbal FC Den Bosch heeft in Benidorm (Spanje) een oefenduel tegen Hongarije verloren met 1-0 door een doelpunt van Poloszei. Patti- nama (FC Den Bosch) en de Hongaren Nagy en Kardos kregen een rode kaart. Voetbal FC VVV heeft voor dit seizoen Hans Smul ders van PSV gehuurd. Veertigste partij afgebroken de wereldtitel tussen Ana toli Karpov en Gari Kasparov is afgebroken na 41 zetten. Kasparov speelde met wit. ROTTERDAM Peter Post weet „zijn" zesdaagse uitstekend te verkopen. Drie jaar geleden riep de wedstrijdleiding van de Rotterdamse Six, die van 18 tot en met 23 januari wordt gehouden, uit dat bekende namen van de weg de de kar moeten trekken en nu deze voor de lange Amstelveener niet meer voorhanden zijn maakt hij duidelijk dat hij voor alles de nieuwe lich ting baanrenners de kans geeft in Rotterdam. „Er komen veel nieuwe ge zichten aan de start. Daar moet het publiek aan wennen maar het zijn stuk voor stuk renners die goed presteren. En dat moet ook in Ahoy. Naast die van München staat Rotterdam bekend als een harde zesdaagse waar veel gefietst moet worden". Ook dit jaar had Post geen moeite om voor de zesdaagse voldoende sponsors te krijgen Het rennersveld kost Ahoy' 250.000 gulden. Dit is hetzelfde bedrag als vorig jaar. Peter Post: Ik ben bezig geweest om Moser naar Rotterdam te krijgen. Hij heeft mij zo'n ze ven maanden op sleeptouw ge houden maar komt niet. Hij start wel over enkele weken in Milaan. Ook ben ik in on derhandeling geweest met Laurent Fignon, die ook start in Milaan De organisatoren daar betalen voor het drietal Freuler-Moser-Fignon 240.000 gulden. Daar hebben wij het gehele rennersveld voor aan de start. Ook nu prijkt weer op de deel nemerslijst de naan van René Pijnen. Hij verbeterde onlangs in Maastricht het jarenlang onaantastbare record van Pe ter Post. De 38-jarige Braban der heeft 66 zesdaagsen ge wonnen. Ook ex-olympisch kampioen Robert Dill-Bundi, 's werelds sterkste op de kei- rin, en de wereldkampioen achtervolging de Deen Hans Henrik Orsted zijn van de par tij- Amusement en wielrennen de zesdaagse al jaren hand Het nieuwe fe- Koos Alberts, Lee To wers, Roberto Jacketti en The Scooters, de Havenzangers, Bobby Setter Band en de Ne- gie), 11 Bert Oosterbosch (Neder land) en Albert Fritz (Duitsland). 12 Robert Dill-Bundi (Zwitserland) en Willy Debosscher (Belgie). 14 Didi en Horsi Schut/ (Duitsland) Wessel Car.ir.i (Den). Van Dalen- Wan der Hulst (Ned), Huvencerv S- luimer (Ned). Eggen./Williams (Ne- d/Eng). Martens/Le Grand (Ned). Van de Klundert/De Crom (Ned). Kaers Buysse (Bel). Rosenberg/Van der Meulen (Ned). Harren 'De Calu- (Ned) en Greuping i Peter Post: „Publiek moet maar wennen aan nieuwe ge zichten". derlandse Michael Jackson worden in de zesdaagse ver wacht. Rennersveld profs: koppel 1 Stan Tourné en Etiennc de Wilde (Belgie). 2 Rail Elshof en Ron Groen (Neder land). 3 Hans Henrik Orsted en Gert Frank (Denemarken). 4 Jupp Kris ten en Henry Rinklin (Duitsland). 5 Gary Wiggens (Australië) en Tony Doyle Engeland6 Leo van Vliet (Nederland) en Sigmund Hermann (Liechtenstein). 7 Gernc Knetcmann (Nederland) en Roman Hcmann (Liechtenstein). 8 René Pijnen (Ne derland) en Danny Clark (Australië). 9 Michael Marrussen en Jorg Peder Oostduitser blijft in VS OKLAHOMA CITY Een Oostduitse zwemmer, de 21-ja rige Jens-Peter Berndt. is deze week op het vliegveld van Ok lahoma City achtergebleven in de VS een voorm houder op de 400 meter wissel slag. Hij kwam het afgelopen weekeinde voor Oost-Duils- land uit tijdens een zwemont- moeting in Arkansas. sportuitslagen SCHAATSEN Tweede dag van da Mama maar- kamp (kwalificatie EK) m llaana 1500 meter. 1 Schali) 2 02.35. 2. Hopman 2 03.63. 3 Post 2.04.10; 4. "\91; 5. Van der Pal 5000 mator 1 Schali) 7.24.74; 2. Hopman 7 24.83; 3 Post 7 25.06, 4 Vunderink 7 43.47; 5 Van cV* PW 7 54.46; 6 Groen 8 06.42 Eindklassement: 1 Schalij 168.323; 2. Hopman 168 443: 3 Post 169 190; 4 Vunderink 173 999. 5 Van óm Pol 174 032. 6 Groen 180 012 Marathon in Aoeen (KNSB-Cop): 1 Van Benthem (VoUenhovet 2 G4mg (Warmenhuizen), 3 Boon (Hem); <1 (Ri|ssenhout). 8 Kasper (Onelfc 9. Ruitenberg (Oldetoroek10. Busosr (Utrecht) op een ronde Stand KNSB-beker 1 Ruitenberg 202 4 punten; 2 Pronk 186. 3 G4mg 177.1; 4 Niesten (Heemskerk) 1S4; S. sterdam). 2 Joke van der Voort (Poeldl)k). 3 Conna Slagter (Meppef). 3 Ehrat (Zon) 1 44.32; 4.64. 7 Kiehl (WEX) 1 44.67 Kloénfcirchhetm): 1 Ftgmi. 2 Kurt. X Oertli 86 VOETBAL Derde ronde FA-Cup (Engeland): Newcastle United-Nottingham forest 1-3. Stok# City-luton Town 2-3

Leidse Courant | 1985 | | pagina 7