Bouwnijverheid bereikt gevaarlijk minimumniveau Bij Philips is geen ruimte voor nog korter werken Philips dient opnieuw klacht in tegen oud-medewerker Nieuwe methode voor opsporing ziekteverwekkers .KONINKLIJK HUIS Europese Commissie' wijst gasprijs voor tuinders af Etiopiër reist ,,al jaren" op VVV-paspoort Getuigen in ABP- zaak op Jersey eindelijk gehoord Vrijlaten namaken van produkten kan echt geen kwaad Toppaardesport in Parijs: met uw krant naar de Prix d'Amérique 'SIJTHOF BINNENLAND CiidocSomcwt DONDERDAG 10 JANUARI 1965 PAGINA S Duizend werklozen minder in december DEN HAAG Eind december stonden 796.500 mensen als werk loos ingeschreven bij de arbeids- bureau's. Dit betekent ten opzich te van november vorig jaar een daling van het totaal aantal werk lozen met 1.000. Bij de mannen steeg de werkloosheid met 4.600. Het aantal werkwillige vrouwen zonder baan daalde met 5.600. Dit blijkt uit de gisteren door het mi nisterie van sociale zaken gepre senteerde werkloosheidscijfers. Gecorrigeerd voor seizoensinvloe den daalde de werkloosheid met 17.800 naar 776.900. Bij de vrouwen een afname van 2.000 en bij de mannen 15.800. Aantal arbeids ongeschikten gestegen AMSTERDAM Het aantal arbeidsonge schikten met een aaw/wao-uitkering be droeg op 1 januari 1985 ongeveer 683.500; 10.000 meer dan een jaar geleden. Van hen waren er 160.300 afgekeurd wegens klachten over het „bewegingsstelsel" (on der meer rugklachten). Een tweede grote groep vormen de mensen met psychische ziekten en problemen: 139.000. Dr. W. Boersma, de directievoorzitter van de Ge meenschappelijke Medische Dienst, me moreerde gisteren in zijn nieuwjaarstoe spraak, dat 180.200 vrouwen en 503.300 mannen arbeidsongeschikt zijn. Van de mannen valt bijna de helft in de leeftijds groep van 55 tot en met 64 jaar. Bij de vrouwen is eenderde 55 jaar of ouder. EINDHOVEN Philips heeft bij het openbaar ministerie in Den Bosch opnieuw een klacht in gediend tegen de oud-medewerker drs. C. van Bussel. Ditmaal wegens het opzettelijk bekend maken van vertrouwelijke stukken. Dat heeft woordvoerder E. Brouwers van Philips gisteren desgevraagd bevestigd Eerder diende Philips al een klacht in tegen Van Bussel wegens een poging tot afpersing. Bij de tweede klacht baseert Philips zich op de artikelen 272 en 273 uit het wetboek van straf recht. Daarin staat dat het opzettelijk openba ren van gegevens waarover men uit hoofde van vroegere functie beschikt en waarvan aan genomen mag worden dat ze geheim zijn straf baar is. „Vaststaat dat de betrokkene vertrou welijke stukken beschikbaar heeft gesteld aan De telegraaf, de Haagse Post en Karei van de Graaf. Daarop heeft Philips besloten een twee de klacht in te dienen, aldus Brouwers die daaraan toevoegd dat al eerder aan Van Bussel was meegedeeld dat dit zou gebeuren als hij daadwerkelijk zou overgaan tot het openbaar maken van de gegevens waarover hij kennelijk beschikt. Wagons gekanteld na aanrijding BARENDRECHT - Op het NS-rangeerterrein bij Barendrecht zijn de afgelopen nacht zes goede renwagons met kunstmest gekan teld en is een wagen met propaan- gas ontspoord. Dat gebeurde na een aanrijding tijdens rangeerwerk zaamheden. Doordat vier bovenlei dingsportalen waaraan de boven leiding is opgehangen zijn vernield, zijn zes sporen buiten dienst ge steld. Dit heeft een woordvoerder van de NS vanmorgen meegedeeld. De NS verwacht dat de herstel werkzaamheden 24 uur zullen du ren. Dat betekent dat het goederen verkeer met ernstige vertraging re kening zal moeten houden. Vliegt uigspotter" in Zagreb veroordeeld DEN HAAG De 24-jarige Nederlander Willem Maarten Andriese is gisteren in de Joegoslavische stad Zagreb door een mili taire rechtbank veroordeeld. De recht bank weigerde informatie te geven over de gronden van ziin veroordeling en over de aard ervan, aldus een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse za ken in Den Haag. Andriese werd in okto ber cp het vliegveld van Zagreb gearres teerd op verdenking van spionage. Hij zou militaire toestellen hebben geobserveerd, een hobby van hem het zogenaamde „vliegtuigspotter)" waarvoor hij de hele wereld afreisde. Op spionage staat in Joe goslavië minimaal drie en maximaal vijf tien jaar gevangenisstraf. Verbod van Ster spot met leden Koninklijk Huis DEN HAAG De Reclame- raad heeft besloten dat een Ster-spot van de federatie Goud en Zilver waarin onder meer journaalflitsen van prin ses Juliana, prinses Margriet en mr P. van Vollenhoven worden gebruikt, niet langer mag worden uitgezonden. De klacht hierover was ingediend door de Rijksvoorlichtings dienst. Overigens wordt de nu afgekeurde spot al niet meer uitgezonden. Volgens de raad hebben de le den van de koninklijke familie er een „redelijk belang" bij dat hun portret niet zonder hun toestemming voor commercië le reclame wordt gebruikt en openbaar gemaakt. De raad meent verder dat de getoonde journaalflitsen een verband tussen de geportret- teerden suggereren. Het „rede lijk belang" van de afgebeelde leden van de koninklijke fa milie verzet zich er tegen dat zij worden getoond in een se rie journaalflitsen samen met een „omstreden figuur als de voormalige leider Nikita Kroetsjev, een vrouw die ge kust wordt door een mensaap en een komiek die langdurig een vrouw zoent". DEN HAAG Met een productie van 39 miljard gulden heeft de Neder landse bouwnijverheid vo rig jaar een absoluut mini mumniveau bereikt. De bouw profiteert nog steeds niet van de lichte ople ving van de economie. Een verdere verminde ring zou echter het begin van afbraak van deze be drijfstak betekenen. Dat stelde voorzitter De Vil der van de Nivag (grote aannemers) vanmiddag op de jaarvergadering van zijn Vereniging in Scheve- ningen. Wil de bouw de lijn omhoog opvatten dan moeten er meer opdrach ten komen en moeten de loonkosten naar beneden. De afgelopen vijf jaar nam de bouwproductie met 6 miljard gulden af. De bouw geeft nu werk aan 225.000 man maar telt ook 110.000 werklozen, waarvan rond 70.000 blijvend zonder werk zitten. Als er nu geen maatregelen genomen worden zal volgens NIVAG- voorzitter De Vilder de werk gelegenheid verder achteruit gaan en de bedrijfstak worden uitgehold. De grote aannemers bepleiten daarom een flinke verlaging van de loonkosten, vooral om meer jeugdigen aan werk te kunnen helpen. De praktijk leert dat die nu niet aan de slag komen, omdat ze te duur zijn. Jongeren tussen 16 en 21 jaar kosten een be drijf gemiddeld bijna 30.000 gulden per man. Alleen als zij in hun praktijk-opleiding goedkoper worden is er een kans dat er meer jongeren in de bouw aan werk kunnen ko- De bijkomende kosten op de lonen die werkgevers moeten uitbetalen vormen een steeds grotere belemmering mensen in dienst te nemen. Bovendien is de bouw er veel te duur door geworden en grijpt het zwarte circuit in deze sector om zich heen. Blijkens CBS- cijfers gebeurt op dit moment in het woningonderhoud al rond 30 procent zwart. Verla ging van de BTW zou hierte gen helpen. In dit verband de bouwwerkgevers zich ook tegen verdergaande arbeidstijdverkorting. Meer vrije tijd maakt zwart werken immers ook extra aantrekke lijk. Naast een kostenverlaging zijn ook meer opdrachten nodig, met name van de overheid, die nu eenmaal rond 50 procent van de bouworders voor zijn rekening neemt. Kan de over heid om financiële redenen zelf niet over de brug komen dan zijn er ook samenwer kingsverbanden met het be drijfsleven denkbaar. De grote aannemers hopen dat op die manier projecten als de Mar kerwaard en het Plan Water man (voor de kust van Den Haag) kunnen worden uitge voerd. Van den Brand EINDHOVEN PhiliDs wil tijdens het komende cao-overleg niet praten over een verdergaande ar beidstijdverkorting, maar eerst de gevolgen wil af wachten van de op 1 janu ari ingevoerde 38-urige werkweek. Verder voelt de onderneming niets voor een collectieve loons verhoging. Philips wil wel, als dat nodig mocht zijn, het ziekengeld tot honderd procent blijven aanvullen. Dat kost het bedrijf 1,5 procent extra loonkosten. Dat blijkt uit de door ing. F. v.d. Brand, directeur sociale zaken van Philips, gisteren ge presenteerde cao-voorstellen. De onderhandelingen daar over beginnen op 21 januari. De bonden eisen blijkens hun al eerder ingediende cao-voor stellen wel loonsverhoging, variérend van drie tot zes pro cent. Bovendien willen de bonden, met uitzondering van de Federatie van Hoger Phi lips Personeel, dat in 1986 een gemiddelde werkweek van 36 uur wordt ingevoerd. De In dustriebond FNV is bereid harde acties te voeren om de eisen, vooral een verdergaan de arbeidstijdverkorting, gere aliseerd te krijgen. Directeur Van den Brand be nadrukte dat hij met de nu ge presenteerde voorstellen niet het achterste van zijn tong heeft laten zien. „Er is bij Phi lips ruimte om in overleg met de bonden te komen tot een compromis. Die ruimte is er bij de bonden ongetwijfeld ook". Het gaat volgens hem ..gezien de omstandigheden" goed met Philips. Vorig jaar steeg het personeelsbestand met acht honderd mensen. Die stijging zet zich dit jaar voort cn zal ongeveer uitkomen op dui zend. zo verwacht Van den Brand. Naar de mening van Philips zit er voor grote delen van net personeel dit jaar al een koopkrachtverbetering in van twee procent als gevolg van een verlaging van de pre mie- en belastingdruk. GRONINGEN Gro ningse onderzoekers heb ben een nieuwe methode ontwikkeld voor het me ten buiten het lichaam van hele kleine concen traties hormonen of ziek teverwekkers in bloed, urine of andere lichaams vloeistoffen. De vinding is gepatenteerd en de Rijks universiteit in Groningen heeft een contract geslo ten met het Amerikaanse bedrijf Cooper Biomedi cal, dat het produkt op de wereldmarkt wil brengen. Tot op heden wordt in de me dische sector gebruik gemaakt van radioactieve straling om een bepaald hormoon of ziek teverwekker in het bloed, uri ne of andere vloeistof van de mens te meten. De nu ontwik kelde methode maakt gebruik van een stof (dioxetaan), die bij snelle verhitting in enkele seconden uiteenvalt. Bij dit proces, thermochemi-lumines- centie. wordt licht afgegeven. Het meten van dit licht zegt net als bij radioactieve straling iets over de concentratie van de op te sporen hormonen of ziektverwekkers. De nieuwe methode is sneller, nauwkeuriger, goedkoper en milieuvriendelijker dan de huidige techniek, die stralings risico's met zich brengt en ra dioactief afval oplevert. Prof. dr. H. Wijnberg, leider van de werkgroep, verwacht dat de methode, waarop zijn mede werker drs. J. Hummelen vrij dag hoopt te promoveren, een niet onbelangrijk deel van de markt zal veroveren. In deze markt gaan honderden miljoe nen dollars om. Behalve in de medische sector zijn er ook toepassingsmogelijkheden in de microbiologie, de dierge neeskunde en de landbouw om bijvoorbeeld vroegtijdig een virusbesmetting te kunnen constateren. Bij heroïne-ge- bruikers kan met de methode worden aangetoond of zijn ..schoon" zijn. Dode vrouw pas gevonden na tien dagen AARLE-RIXTEL Een 49- jarige vrouw uit Aarle-Rixtel heeft tien dagen dood in haar woning gelegen. Haar bejaarde demente inwonende moeder zou daar niets van hebben ge merkt. Dat heeft een woord voerder vari de rijkspolitie gis teren bevestigd. Het stoffelijk overschot werd enkele dagen geleden gevonden door fami lieleden. 11 januari Prins Bernhard reikt als ere-voorzitter van de Ne derlandse Hippische Sportbond (NHS) in het Hilton hotel in Amsterdam enkele onderscheidingen van de NHS en de Dunhill Trophy 1984 uit. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het Land bouwschap houdt er se rieus rekening mee dat de Europese Commissie bin nenkort de op 1 oktober 1984 bepaalde gasprijs voor tuinders gaat afwij zen. In dat geval zal het Landbouwschap bij het Europese Hof in Luxem burg in beroep gaan. Een beroepszaak heeft geen schorsende werking. Een delegatie van het Land bouwschap heeft gisteren een gesprek gehad met ambtena ren van de Europese Commis sie over de zaak. Hierbij is het schap gebleken dat Brussel de gasprijs voor tuinders ziet als een breuk met het beleid de gasprijs voor tuinders te kop pelen aan die voor de indus trie. Deze is gekoppeld aan zware stookolie. Op 1 oktober besloten Land bouwschap, Vegin en Gasunie de gasprijs voor tuinders gedu rende een jaar vast te zetten op 42,5 cent, los van de ont wikkeling van de gasprijs voor de industrie of de stookolie- prijs. De op 1 oktober bepaalde gasprijs is vier cent lager dan voor die datum. Het Land bouwschap stelt daartegenover dat er geen sprake is van een steunmaatregel aan de tuin bouw. De prijs van stopkolie is zo hard gestegen dat die niet meer in overeenstemming is met de prijs van andere ener giebronnen zoals kolen. SMIDJE VERHOLEN HET GEHEIM VAN DE UYLENBORGH 8) „Een héle famlie uitgemoord..., hier in Rijk- huyzen?" vroeg smidje Verholen ongelovig, en nu begon hij zich toch een beetje te interesse ren voor het verhaal van Gozewijn van Uylen „Jazéker, meneer Verholen," herhaalde de boekhandelaar nadrukkelijk. „Allemaal uitge moord! Slechts één zoon wist te ontkomen, en van hém stam ik af." „Kom mee, meneer Van Uylen. en vertel me daar eens wat méér van," zei de smid en hij wees zijn gast de weg naar zijn gezellige salon. Gozewijn van Uylen zette zich daar voldaan in een knusse leunstoel en zei: „U weet niet half hoe blij ik ben, meneer Verholen. Hier zit ik nu.... ik Gozewijn van Uy len..,. in een leunstoel onder de eeuwenoude balken van het huis Uylenborgh, dat éris door mijn voorgeslacht werd bewoond. En als ik zo dit liefelijke dorpje bekijk met zijn vriendelijke inwoners, dan kan ik me nauwelijks voorstellen, dat ditzelfde Rljkhuyzen nauwelijks anderhalve eeuw geleden geterroriseerd werd door de ban- schulte van Rijkhuyzen, de niets en niemand ontziende woesteling Sijmen Knoet. Het hele dorp was hem onderhorig. Alle inwoners waren zijn lijfeigenen, die meer slaag dan eten kregen Slaag met een hondezweep.... bah! Een afschu welijke kerel moet dat geweest zijn, die Sijmen Knoet. Maar de enigen, op wie hij geen vat kon krijgen, waren de bewoners van het huls Uylen borgh." „Ja. ja. dat vertelde u al." merkte de smid op. „De van Uylens waren vrije burgers van Rijkhuyzen „Dit gebruik ik al bijna vijf jaar" zo reageerde gisteren op Schiphol een verontwaardigde Etio piër toen de marechaussee zijn paspoort als volstrekt ongeldig innam. Zijn duidelijke sporen van gebruik dragende paspoort was een pas poort van de Friese VVV. In het qua formaat en omslag gelijkend op het Nederlandse officiële document had hij zelf de persoonlijke gegevens geschreven. De man werd aangehouden toen hij op Schiphol een Soedanees uitgeleide deed. De Etiopiër, de 38-jarige T.T., bleek 4,5 jaar gele den ons land Illegaal te zijn binnengekomen. In afwachting van de uitspraak van Raad van State over zijn asielaanvraag mag hij In Nederland blijven. Foto: Een marechaussee toont het „Paspoart foar Fryslan" van de Etiopiër. DEN HAAG/ST.HELIER Op het Kanaaleiland Jersey heeft, na lang touwtrekken, eindelijk het verhoor plaatsgevon den van twee belangrijke ;en in de ABP-affai- getuigen. John Hidley Vibert en Graham Lewis Rowland, zijn giste ren op verzoek van de Ne derlandse justitie door de Viscount op Jersey aan de tand gevoeld. Het verhoor vond plaats ach ter gesloten deuren. Over de resultaten wil officier van jus titie mr. J. van Opstal vanuit zijn hotelkamer in St. Heiier. niets meedelen. Hij heeft het verhoor samen met rechter- -commissaris WC.A Klaufus bijgewoond. Vibert en Rowland zijn op pa pier de beheerders van twee op Jersey op na houden Via deze scherts-BVi is tenminste vier ton aan steekpenningen doorgesluisd naar een geheime Westduitse bankrekening van M., zo heeft het gerechtelijk vooronderzoek aan het licht gebracht. Hoeveel geld er in totaal in de BVé omging was zonder hulp van de justitie op Jersey niet te achterhalen, omdat dit belastingparadijs geen geen inlichtingen ver strekt over bedrijven op haar grondgebied. Het valt niet on der de Britse wet en hoeft zich dus niet te storen aan de Bnts- - Nederlandse afspraken over de uitwisseling van belasting gegevens. Het verzt ievenbusmaatschappijtjes -ABP-directeur beleggin brie- die leggingen Masson en zijn tussenpersoon en medeverdachte van Z. er Jet verzoek om rechtshulp van de Nederlandse justitie werd in mei vorig jaar bij de autoriteiten van Jersey inge diend, maar Vibert en Row land hebben de inwilliging daarvan maandenlang weten te dwarsbomen met allerlei bezwaarschriftprocedures Tenslotte verklaarden zij zich, althans voor wat betreft de zaak tegen van Z.. bereid me dewerking te verlenen. UTRECHT Het volkomen vrijlaten van het nama ken van produkten voor zover die niet door octrooi of auteursrechten zijn beschermd kan geen kwaad. Integendeel, het zou de beweeglijkheid van de markt en de daarop opererende bedrijven bevorderen. De wetgever zou nabootsing dan ook niet langer moeten beperken. In het belang van de consument zou het wel verboden moeten blijven dat deze door namaakartike- len wordt misleid of in de war gebracht over de her komst van artikelen. Dat stelt de jurist P. Kaufmann in een proefschrift over onge oorloofde concurrentie, waarop hij morgen in Utrecht hoopt te promoveren tot doctor in de rechtsgeleerdheid. Volgens Kauf mann spreekt men in Nederland en in de rest van de Benelux veel te snel over ongeoorloofde mededinging, ofwel „oneerlijke concurrentie". Niet de concurrent, maar het verschijnsel concur rentie verdient bescherming in het recht, zo stelt hij. Door be staande produkten niet te veel te beschermen worden bedrijven gedwongen alert te blijven en vernieuwingen te bedenken Bovendien wordt het zo voor nieuwe bedrijven makkelijker zich op een bestaande markt te storten. Ook het toelaten van verge lijkende reclame, hetgeen de Benelux-merkenwet op dit mo ment nog sterk beperkt, kan een hulpmiddel zijn voor nieuwko mers op de markt. Vergelijkende reclame zou volgens Kauf mann dan ook altijd toelaatbaar moeten zijn. echter opnieuw met de beperking dat deze de consument niet mag bedriegen. (ADVERTENTIE) Het vertrek is zaterdagochtend 26 januari 1985 om 6 uur uit Den Haag en om 6.30 uur uit Rotter dam. Na een stop onderweg wordt er direkt doorgereden naar de draversbaan in Bois de Vincennes om de draverijen van die middag te kunnen meema ken. Na afloop van deze meeting vertrek naar het hotel, 's Avonds lichtjestour door Parijs. De volgende ochtend ter vrije beschikking, 's Middags weder om naar Vincennes voor de Prix d'Amérique. Na afloop wordt af gereisd naar Nederland. Onder weg zal worden gestopt voor een maaltijd. De prijs bedraagt 125.- per persoon op basis van een twee persoonskamer met douche en tollet In een goed hotel en half- pension diner, logies en ont bijt). Inbegrepen alle vervoer, ook van Parijs naar Vincennes en de llchtjestour. Toeslag voor een eenpersoonskamer 25.- beperkt beschikbaar). Gecombineerde reisverzekering 10 - per persoon. Annulerings verzekering Inbegrepen. Inlichtingen en boekingen: tele fonisch onder no. 070-190882 (van maandag t/m vri|dag van 9 tot 16 uur) of persoonlijk in onze vestiging Spulstraat 71. Den Haag (op de hoek van het Spui). POSTBUS 16050 2500 AA DEN HAAG TEL 070-190882

Leidse Courant | 1985 | | pagina 5