Betonrot in kassen woekert ongezien voort SCHADEPOST KAN NOG FLINK OPLOPEN Akzo-concern weer helemaal boven Jan 7 Beurs van Amsterdam ECONOMIE £etdóc6oivuuvt DONDERDAG 10 JANUARI 1985 PAGIN^^ Buitenland koopt voor half miljard aan Nederlandse aandelen AMSTERDAM Het buitenland heeft in het der de kwartaal voor ƒ461 miljoen Nederlandse aande len gekocht Vooral in de VS keerde de belangstel ling voor Nederlandse aandelen terug. De Ameri kanen kochten hier voor 1,1 miljard aan aande len. terwijl zij in het tweede kwartaal nog voor 98 miljoen aan Nederlandse aandelen verkochten. Verder kocht het buitenland in het derde kwartaal voor ƒ919 miljoen aan Nederlandse obligaties, wat ongeveer overeenkomt met de beide voorafgaande kwartalen. Mede doordat Nederlandse beleggers buitenlandse obligaties verkochten stroomde 2,5 miljard naar ons land toe uit hoofde van het beurs- verkeer po dit was het dubbele van het tweede kwartaal, zo blijkt uit het kwartaalverslag van DNB. Leutwiler naar Robeco AMSTERDAM De Robeco Groep (beleggingsfond sen) heeft dr. F. Leutwiler, voorma lig president van de Zwitserse natio nale bank. aange trokken als advi seur. Dr. Leutwiler was in 1982-1984 als opvolger van de Nederlandse dr. J Zijlstra president van de Bank voor Internationale Be talingen in Bazel. Heineken wilt pijpje vervangen AMSTERDAM Bierfabrikant Heineken overweegt zijn 24 miljoen bierflesjes en 10 miljoen kratten op kor te termijn te vervangen. Met de vernieuwing van het huidige materiaal, dat sterk aan slijtage onderhevig is. zal een bedrag gemoeid zijn van tientallen miljoenen guldens. Volgens een Heineke-woordvoerder gaat het uiterlijk van de huidige flesje in de loop van de jaren steeds sneller achteruit. Dat zou op den duur de verko pen nadelig kunnen beïnvloeden De woordvoerder wil over de precieze invulling van de vervangingsoperatie nog niets kwijt, maar het is zeer waarschijnlijk dat het uit 1948 stammende pijpje net als de bekende gele krat in de huidige vorm zijn beste tijd wel gehad heeft. „Uit concurrentie-overwegingen'' worden de nieuwe vorm van het Heineken-flesje angst vallig geheim gehouden. De technische levensduur van een krat is ongeveer twintig jaar. Aan het eind van de jaren tachtig zijn alle kratten die nu in omloop zijn, af geschreven DREIGEND TEKORT AAN BIOTECHNOLOGEN LEIDEN Het bedrijfsleven in ons land doet grote investe ringen in de biotechnologie, de overheid pompt grote sommen geld in het ondersteunende wetenschappelijke onderzoek, waarvan de kwaliteit thans op een hoog niveau ligt. Neder land behoort internationaal zelfs tot de koplopers in de bio technologie. Deze droom dreigt echter te worden verstoord door een dreigend tekort aan goed opgeleide academici. Er is thans een sterke behoefte aan jaarlijks vijftig nieuwe acade mici in deze sector, maar er zijn onvoldoende gekwalificeerde mensen om aan deze vraag te voldoen. Er zijn volgens de Leidse hoogleraar prof. dr. R. Schilperoort, voorzitter van de Programma Commissie Biotechnologie, nu al moeilijkheden bij het opvullen van vacatures. Topmensen uit het bedrijf- slewven wijzen er bovendien op dat de tweefasenstructuur in het universitaire onderwijs, de kwaliteit van de pas afgestu deerden niet bepaald bevordert. De in 1981 door de overheid ingestelde Programma Commissie Biotechnologie werkt thans voorstellen uit voor de inrichting van aangepaste beroepsop leidingen. Export geneesmiddelen groeit fors UTRECHT De export van Nederlandse geneesmiddelen is vorig jaar flink gestegen. Definitieve cijfers over de eer ste tien maanden van 1984 ge- ven een stijging te zien van 15 procent. Recente schattingen van de industrie komen uit op een exportgroei van 17 procent over het hele jaar. Dit heeft een woordvoerder van de Ne derlandse Associatie van de Farmaceutische Industrie (Ne- farma) gisteren meegedeeld. De waarde van de Nederland se geneesmiddelenexport steeg van ƒ1,61 miljard in 1983 tot 1,89 miljard in 1984. Neder land is zevende op de lijst van geneesmiddelen exporterende landen, nog vóór Japan. De binnenlandse omzet van medi cijnen groeide vorig jaar met 4 a 5 procent tot 1,4 miljard (in prijzen af fabriek). Jachtenbouw wacht zware concurrentie VINKEVEEN De Neder- landse jachtenbouwers zullen zich in toenemende mate ge confronteerd zien met zware concurrentie uit de Scandina vische landen, met name van uit Zweden. Voor de export zal een goede prijs/kwaliteitsver houding moeten worden ge hanteerd, anders zullen zij het marktaandeel in West-Duits- land verliezen. De totale nau tische recreatiemarkt bedraagt daar meer dan 1,6 miljard Duitse mark per jaar. A. Rops, van de Nederlands-Duitse Ka mer van Koophandel, heeft dit gisteren gezegd bij de perspre sentatie van de Düsseldorfer botenbeurs „Boot '85", 's we relds grootste vaarbeurs. GM richt onderneming voor kleine auto's op WARREN (Michigan) Ge neral Motors (GM), Amerika's grootste autofabrikant, gaat een dochteronderneming op richten voor de produktie van kleine personenwagens die moeten kunnen concurreren met wagens uil Japan en Eu ropa Dit heeft GM-topman Roger B. Smith bekendge maakt. Hij sprak van een „his torische gebeurtenis". De dochteronderneming krijgt de naam „Saturn Corporation". Die merknaam wordt dan de zesde die GM voert. De autofa brikant produceert al wagens onder de merknamen Chevro let, Pontiac, Oldsmobile, Buick en Cadillac. Het is de bedoe ling dat er in het begin van de produktie 400.000 tot 500.000 ..Saturns" per jaar worden ge maakt. Vervolg van de voorpagina) DEN HAAG De finan ciële strop die tuinbouw bedrijven lijden als gevolg van de geheimzinnige soort betonrot in de kas sen, kan nog flink oplo pen. De aantasting van de betonnen palen en -voe ten blijft lange tijd voor het oog verborgen. Tuin ders die nu menen, dat deze betonziekte aan hun kassen is voorbijgegaan, kunnen dus nog bedrogen uitkomen. In de tuinbouwkassen gaat het niet om de betonrot die de af gelopen jaren in flats en hui zen is geconstateerd. In die ge vallen bleek de betonbewape- ning als gevolg van een foutie ve constructie te zijn gaan roesten. De volumevermeerde ring van het materiaal veroor zaakt dan scheuren in het be ton. Het recente, nog niet openbare onderzoek van het ingenieurs- adviesbureau Intron b.v. in Maastricht heeft nu bevestigd, dat met name magnesium en sulfaat in het grondwater de betonnen palen en voeten in de tuinbouwkassen aantasten. Het vermoeden dat dit de oor zaak zou zijn, bestond al lange re tijd in Nederlandse tuin bouw- en betonkringen. Mag nesium en sulfaat worden in de tuinbouw aangewend als voedingsmiddelen voor plan ten. Onder invloed van deze stoffen in het grondwater on dergaat het beton van de kas- voeten een chemische reactie waardoor het op den duur zelfs geheel verkruimeld. Om dat dat proces begint in het in wendige van het beton, zijn voor het oog gezonde palen en kasvoeten van binnen vaak al geheel tot poeder verworden. Dat een kas met betonrot door de eerste de beste storm door de knieën zou kunnen zakken, zaaide grote onrust in de tuin- bouwwereld. M. Kester, woordvoerster van de Vereniging van Nederland se Tuinbouwstudieclubs: „Soms is het zo erg dat zo'n paal al doorzakt, als je er even tegenaan leunt. In een stuk of twintig bedrijven waarin dat gebeurde, zijn alle palen en voeten al vervangen". Volgens J. Vereijken van de CUR-vb, een stichting die re- Deze tuinbouwkas werd door een windhoos totaal ver nield achtergelaten. Voor honderden kassen in ons land dreigt hetzelfde resultaat omdat een soort betonrot de kasvoeten aantast waarop de palen rusten. gels voor betonsamenstelling opstelt en voorlichting over beton geeft, moeten tuinders die willen weten of de kasvoe ten zijn aangetast, een inge nieurs-adviesbureau inschake len. „De meeste beschikken wel over een speciaal apparaat waarmee aan de hand van akoestische signalen is te bepa len of het beton nog sterk is of niet", aldus Vereijken. Strop „Niemand weet hoe groot de financiële strop precies is en hoeveel kassen getroffen wor den", zegt een woordvoerder van het Proefstation Naald wijk. „Tuinders die kasvoeten vervangen, geven dat natuur lijk aan niemand op". De uitkomsten van een kleine enquête die onder tuinders is gehouden wijzen op een scha depost voor de tuinbouw tus sen de 20 tot 50 miljoen gul den. Aangezien een betonnen kasvoet vijftig gulden kost (in clusief kosten voor plaatsing), moet het volgens de woord voerder om minimaal 400.000 en maximaal om 1 miljoen kasvoeten gaan. Via een ande re berekening komt hij op niet minder dan duizend bedrijven van de ongeveer 12.000 tuin bouwbedrijven in ons land, die getroffen worden. „Maar het blijft natte vingerwerk", aldus de woordvoerder. Anders Door simpel de hoeveelheid en verhouding van de beton-ele- menten water, cement, zand en grint beton-elementen te veranderen, heeft Intron een speciale samenstelling ontdekt die de weerstand van het be ton tegen chemische stoffen zeer aanzienlijk verhoogd. „Voor vrijwel honderd procent zijn we ervan overtuigd dat die andere samenstelling de huidige problemen snel uit de wereld helpt", zegt woord voerder Bijen van Intron. „De uitkomst is zo simpel, dat de tuinders geen grote investerin gen hoeven te plegen. Wellicht dat de palen met de andere be tonsamenstelling zelfs iets goedkoper worden dan de hui dige". Bijen zegt dat de aantasting van de kasvoeten eigenlijk voor de hand ligt. Bij het op stellen van regels voor het sa menstellen van beton is nooit rekening gehouden met het speciale milieu waarin de kas voeten staan. Hij voorspelt dat die regels in de nabije toe komst aangepast worden. „Meer kan ik niet zeggen. Ik zit net het eindrapport van ons onderzoek te schrijven en de resultaten moeten nog bespro ken worden door onze op drachtgever". aldus Bijen. Staartje Deze op zich verheugende ont wikkeling voor de tuinders heeft voor enkele bedrijven nog een staartje. Aan het In tron-onderzoek zijn twee jaar vooraf gegaan waarin de tuiïi- bouw in Nederland op ver schillende fronten naarstig antwoord zocht op de beton- woekering in kassen. In op dracht van onder meer het Landbouwschap, de Rabo bank, de Nederlandse vereni ging van Tuinbouw Studie groepen (NTS) en het Consu lentschap voor de tuinbouw Naalwijk hebben enkele be drijven (waaronder Zegwaard in Delft), de HagelUnie en het Instituut voor Mechanisatie Arbeid en Gebouwen (IMAG) in Wageningen eep zevental alternatieve palen ontwikkeld. Deze stalen en houten palen werden onlangs door het Insti tuut voor Bouwmaterialen en Bouwconstructies (IBBC) van TNO Delft op sterkte en stabi liteit getest en goed bevonden. Begin volgende maand wor den de alternatieve palen aan de tuinbouw gepresenteerd op de Nederlandse Tuinbouw- vaktentoonstelling in Bleis- wijk. De kans is echter groot, dat geen tuinder er over pie kert deze palen aan te schaf fen nu Intron in opdracht van de Nederlandse Beton Vereniging in Zoetermeer een simpel en goedkoop ant woord op de betonziekte heeft gevonden. Houten en stalen palen en voeten zijn in de gel twee maal zo duur als be tonnen palen. HENK ENGELENBURG Lekker uit Produceren in de ruimte komt steeds dichterbij Anton Geesink, staatssecretaris Van Zeil. burgemeester Vos van Gortel van Utrecht en mr. P van Dijke, commis saris der koningin in Utrecht, waren van daag eens „lekker uit in eigen land". Ter gelegenheid van de opening van ,,Vakantie'85" in de Jaarbeurs in Utrecht, maakten zij gisteren een ritje in Üide draaimolen. ARNHEM Het Akzo-con cern is na vele moeilijke jaren weer boven Jan. Akzo heeft een voortreffelijk 1984 achter de rug. De nettowinst zal rond de 750 miljoen komen te lig- dat de grootste winst door de uit een diep dal gekomen ve- zelgroep Enka is behaald, al dus Akzo-topman Jhr. Loudon in een nieuwjaarstoespraak. Overigens hebben alle divisies aan het goede resultaat bijge dragen. Dat Akzo het huidige winstpeil. althans op basis van het huidige produktenpakket, jaar in jaar uit zal kunnen handhaven lijkt Loudon on waarschijnlijk. Toch toonde hij zich vol vertrouwen voor 1985, Gunstige omstandigheden als de opgaande conjunctuur en de hoge dollarkoers hebben belangrijk bijgedragen aan het resultaat over 1984. Dank zij de inspanningen van de laatste paar jaren zijn nu nieuwe in vesteringen mogelijk, vorig jaar al meer dan een miljard gulden. Met de collectieve arbeidstijd verkorting, die vooral door ve len i i het werkgelegenheidsprobleem wordt gezien, begeeft volgens Loudon een groot deel van Europa zich op een weg vol ri- sicoé. Een weg die juist door een land als Zweden volstrekt wordt afgewezen. Als deze weg geforceerd wordt ver volgd, kan hij leiden tot een structurele verzwakking van het Europese bedrijfsleven. Wat nodig is, is eerst een eva luatie van de verkorting van de werktijd tot 38 uur van de werkweek, zo meent Loudon. WASHINGTON De be drijvigheid in de ruimte kan in de komende eeuw de sterkst groeiende sec tor van de economie wor den. Deskundigen sluiten niet uit dat er al tegen het einde van deze eeuw een omzet kan worden ge boekt van 500 miljard dol lar, zo heeft James Beggs, hoofd van de NASA (het Amerikaanse bureau voor de lucht- en ruimtevaart) gisteren gezegd bij de ope ning van een driedaagse internationale conferentie over het commerciële ge bruik van de ruimte. Beggs liet weten dat de NASA het particuliere ondernemin gen makkelijker wil maken om gebruik van de ruimte te maken. Hij wees op de uit spraak van president Reagan, die in juli vorig jaar verklaar de dat hij van het aantrekken van de particuliere sector voor gebruik van de ruimte een zaak van nationaal belang wil maken. De Amerikaanse pre sident riep toen ook Europese. Canadese en Japanse bedrij ven op zich niet alleen bezig te houden met de ontwikkeling, maar ook met het gebruik van een permanent ruimtestation, dat in het begin van de jaren negentig klaar zal zijn. De Amerikaanse regering wil het kostbare gebruik van de ruimte aantrekkelijk ma ken met belastingfaciliteiten. De NASA heeft al een infor matiebureau voor de particu liere sector ingericht. Boven dien wil de NASA binnenkort zijn acht onderzoekscentra openstellen voor het bedrijfs leven en enkele experimenten in het ruimteveer laten ver richten zonder dat daarvoor moet worden betaald. Volgens Beggs ziet het be drijfsleven vele mogelijkheden in de ruimte en zijn er al mil joenen dollars geïnvesteerd. Zo heeft McDonnell Douglas overigens zonder succe gepoogd een nieuw hormoon in de ruimte te ontwikkelen John Deere Company wil nieuwe legeringen en kristal structuren gaan produceren ir de ruimte en 3M wil organi sche kristallen en zeer dunne films gaan maken; in de perio de tot 1992 wil 3M 72 expen menten uitvoeren aan boord van de Spaceshuttle. Binnenkort komt het eerste ir de ruimte ontwikkelde pro dukt op de markt. Het gaat orr zeer kleine kunststof kogeltjes van exact dezelfde grootte, die elektronische meet- en ïjkap- paratuur moeten verbeteren. goud en zilver De goud- en zilverprijzen van gistermiddag, tussen haakjes de vorige prijs. Goud onbewerkt 34.200-34.700 (34.580-35.080). Bewerkt 36.435 verkoop 760 verkoop (770 Dramatische koersval Hoogovens AMSTERDAM Op een ver der nogal wisselvallig Damrak heeft Hoogovens gisteren een dramatische koersval te zien gegeven. Het staalfonds gleed af naar een niveau van ƒ63, en dat was ƒ7,50 minder dan maandag. Dinsdagmiddag haalde de commissaris voor de notering tot grote woede van de beroepshandel alle transac ties in Hoogovens door, nadat hem was gebleken dat de tekst van de nieuwjaarstoespraak van topman Hooglandt was uitgelekt. De door drs. Hoog landt genoemde nettowinst van 200 miljoen voldeed niet aan de hooggespannen ver wachtingen op de effecten- De koersverschuivingen van de andere internationale waar den bleken aan het eind van de dag beperkt tot ten hoogste enkele dubbeltjes. De banken- sector verloor uiteindelijk wat terrein. Bij de hypotheekban ken raakte Westland-Utrecht f 1,50. Van de verzekeraars sloot Nationale-Nederlanden f 1,70 en ook Amev was wat in opmars. VNU boekte in de ochtenuren wat winst, zag deze later weer bijna verdwij nen en eindigde 3 hoger. Eenzelfde wisselvallig beeld deed zich ook bij de bouwers voor. Nedlloyd won ƒ1,90, Ahold' zakte 1,50. Pakhoed steeg 1 en ook Océ-van der Grinten sloot eenzelfde bedrag hoger op 288. De staatsfonds denmarkt was vriendelijk ge stemd. Op de lokale markt viel wei nig te beleven. De verliezen, meestal gering van omvang, hadden wat de overhand. Breevast moest 5 terug, ter wijl Ver. Glas ƒ3 in reactie was. Holec zakte 2,70. Aan de andere kant ging Kiene nog eens 10 omhoog. Furness ging ƒ1,50 naar boven, terwijl Begemann 3 hoger op 96 niet te koop bleek. MARKTEN 77. Selderij 100. Sla 16-92. Spin 130-165. Stoofsla 60-62. IJsber 185-245. 1240. Andijvie 200-260. Boere groen 200-280, rood 280-380. Radijs peen 28-52. Witlof 370-420. IJsberg- VEEMARKT DEN BOSCH (10-1) kwal. 7,65-8,70 per kg gesl.gew.. 2e kwal. 6,70-7,65 per kg gesl.gew., koeien 1e kwal. 7,55-8,60 per kg ge sl.gew.. 2e kwal. 6,60-7,55 per kg ge sl.gew., 3e kwal. 5,90-6.60 per kg ge sl.gew., worstkoeien 5,50-6,50 per kg gesl.gew., vette kalveren 1e kwal. 6,35-6,60 per kg gesl.gew., 2e kwal. 6,10-6,35 per kg levend gew., scha pen 160-215 per stuk, lammeren (rammen) 160-230 per stuk, lamme ren (ooien) 100-170 per stuk. zeugen 1e kwal. 2,77-2,87 per kg levend ge wicht. 2e kwal. 2,67-2,77 per kg le vend gew melk- en kalfkoeien 1e soort 2300-2900 per stuk, 2e soort 1600-2300 per stuk. melk- en kalf- vaarzen 1e soort 2250-2850 per stuk. 2e soort 1500-2250 per stuk,' guste koeien 1400-2150 per stuk, pinken 900-1900 per stuk, enterstieren 1250-2100 per stuk, graskalveren 500-900 per stuk, nuka v.d. mest r/b stieren 300-550 per stuk, r/b vaarsk. 115-340 per stuk, nuka's v.d. mest z/b stieren 175-340 per stuk, z/b vaarsk. 100-175 per stuk. schaap met lam(meren) 100-175, weidelammeren 100-200 per stuk. Overzicht (resp. aanvoer, handel en prijzen): slachtvee: 1603, willig, hoger, stieren 1202, willig, hoger, gebrulks- vee: 586, rustig, iets lager, jongvee: 32, flauw, iets lager, nuka's roodb.: 1178, matig, gelijk, nuka's zwartb.: 890, matig, gelijk, slachtschapen en lammeren: 675, stroef, iets lager, ge- bruiksschapen en lammeren: 361, stroef, iets lager, varkens: 1227. flauw, lager, bokken en geiten: 49, to tale aanvoer 7011. stemming redelijk. Prijzen i 60-61 gram 12,00-12,20 en 65-66 gram 12.75-11.95. KAASMARKT WOERDEN (10-1) Aanvoer 2 partijen. Prijzen in gulden per kg: !e kwal. 7,25-7,50, extra 8,25. De handel was kalm hoofdfondsen overige aandelen ACF-Holding Asd Rubber Balen burg beleggingsfondsen 34.80 34,20 16L00 163^00 28.70 28.90 Lev.CapiTH. obligaties 7 50NL78(1 7 50NL83<1 1000NL82-89(2 105,40 103.70 106,10 buitenlands geld (100) (10 000) (100) 132,75 137,25 beurs van New York De slotnrteringen van Wall Street zijn gisteravond door falmde ontvangstapparatuur van het ANP, niet ontvangen. Nederlaid heeft te veel bedrijfsterreinen DEN HAA3 Nederland dels naar elders zijn uitgewt kampt met ren overschot aan ken. Dit zijn bevindingen va bedrijfsterrenen. De belang- de Rijksplanologische Dien: rijkste oorzak hiervan is dat (RPD), neergelegd in e« de overheid die de terreinen teren gepubliceerd rappot bouwrijp miakt, met achter- over bedrijfsterreinen in haalde behoefteramingen periode van 1978 tot 1983. werkt. Tegei de tijd dat een RPD heeft uitgerekend dat gemeente eei terrein geschikt 17.000 hectare bedrijfsterreil heeft gemadet voor vestiging kaal en verlaten op bedrijvig van bedrijvffi, blijkt de vraag heid ligt te wachten. Dat ernaar vaak al weer verdwe- keer de oppervlakte van nen, omdat bedrijven inmid- Haag

Leidse Courant | 1985 | | pagina 4