Weerprofeet waarschuwt namens pendelgeesten voor bittere kou ou jaagt stroomprijs og niet erg omhoog Kamer hield winterhard- plan NS jarenlang in de ijskast CcidócSotvtant re NEDERLANDSE ECHTPAREN INGESNEEUWD IN SPANJE FNV wil extraatje voor werknemers openbaar vervoer !„HAAL ALSJEBLIEFT WAT EXTRA ETEN IN HUIS" Jïl/ti Tien dagen strenge vorst: n eeuwrecord Walrussen kopje onderin ijskoud water BINNENLAND DONDERDAG 10 JANUARI 1985 PAGINA 3 punt Russi: rermii gen onj jaren t e en gö€ ede tijden voor 003 HAAG Het meest lucra- e nummer van de PTT is dezer waarschijnlijk 003, het [êrbericht. Wie dat nummer aait. krijgt in negen van de tien /allen de bezettoon te horen. geluk heeft, krijgt nog negen rhtenden voor zich. De PTT aft inmiddels besloten aan het de maand te gaan inven- riseren hoe vaak 003 gedraaid is. jn uitbreiding van het aantal te- [oonlijnen (nu 30 per district) zit voorlopig echter niet in. Een rdvoerster: „Bij grote drukte ;taan nu eenmaal files. Uitbrei- het aantal lijnen vergt grote investering die de rest het jaar renteloos dreigt te liggen". IJsbrekers op het IJsselmeer Een sleepboot baant zich als ijsbreker een weg door het ijs op hei IJsselmeer. Vanuit Amsterdam wordt de doorvaart naar Friesland in een smalle geul opengehouden. Binnen- vaarttankers voorafgegaan door ijsbrekers kunnen op die manier het noorden bevoorraden. (Van onze correspondent in Barcelona) BARCELONA Drie Nederlandse echtparen zitten al dagenlang muurvast ingesneeuwd in kleine bergdorpjes in het Spaanse Baskenland. Het Spaanse steunpunt van de ANWB kan helemaal niets voor hen doen. In heel Spanje en ook in het aangrenzende deel van Frankrijk is namelijk geen sneeuwket ting meer te koop. De drie maken het echter goed. Dit heeft een woordvoerd- ster van de ANWB in het steunpunt bij Barcelona ons gistermiddag verteld. Volgens de ANWB zijn de drie inge sneeuwde echtparen de enige Neder landers die op dit moment in Spanje in problemen zijn als gevolg van de aan houdende sneeuwstormen en de vrese lijke kou. De omvangrijke Nederlandse bejaardenkolonie maakt het ondanks het slechte weer echter opperbest. Nie mand heeft tot nu toe bij de ANWB ge klaagd over de kou. Het aantal slachtoffers onder de Spaan se bevolking neemt ondertussen toe Tot nu toe zijn al minstens tien dakloze zwervers en straatarme bejaarden doodgevroren. Sommige op straat, an deren in hun onverwarmde huizen. Voor de komende dagen wordt een ge leidelijke verbetering verwacht van het slechte weer. Stadsdiensten weer actief DEN HAAG De stadsdiensten van de ANWB hebben giste ren de dienstverle ning aan de inwoners van Den Haag en Amsterdam hervat. Door de extreme kou kreeg de ANWB der mate veel pechgeval- len, dat die zich ge dwongen zag de hulp binnen de steden te beperken. Alleen mensen die niet in die steden woonden en daar met pech stonden werden ge holpen. UTRECHT De Vervoersbond FNV vindt dat de werknemers in het openbaar vervoer, die de laatste dagen het hoofd moesten bieden aan het barre win terweer met alle problemen van dien. een extra be loning verdiend hebben. „We gaan met de werkge vers praten over een gratificatie, want de werkom standigheden zijn de laatste dagen wel bijzonder zwaar", zo kondigt de bond aan. Het teken van waardering zou volgens de FNV zowel voor trein en trambestuurders als chauffeurs in het streek- en stadsvervoer moeten gelden. De ambtenarenbond Abvakabo, met leden onder de werknemers van ge meentelijke vervoerbedrijven, was gisteren nog niet van plan een extra beloning te vragen. jnlijk 4 en. Op wel q akkoo Van dj Ruslai e is toj ht it hij ederla bijvc landeli lijn uitei cht is^ ot plai rlijk w ALPHEN AAN DE RIJN „Haalt u maar gerust wat ex tra eten in huis, het zal geen overbodige luxe blijken te zijn, geloof me". Magnetiseur Kees de Haar wil per sé geen paniek zaaien, maar Neder land gaat een vorstperiode zonder weerga tegemoet Temperaturen van tussen de min dertig en min veertig graden houden binnen niet al te lange tijd heel Europa in hun greep. Het is maar dat we het weten. „Dan kunnen de mensen er rekening mee hou den", zegt De Haar. Hij kwam deze week in het nieuws toen de KRO-radiorubriek Echo hem feliciteerde met het uit komen van zijn in mei vorig jaar bij dezelfde omroep geda ne voorspelling voor het win terse weer waar we nu mee te maken hebben. Komende za terdag is De Haar van 12.00 uur tot 13.00 uur te gast in het radioprogramma Oogluik op Hilversum I. De reacties op de nieuwste poolweer-voorspellingen van de magnetiseur zijn zeer ver schillend. Velen schudden meewarig het hoofd (zoals zo vaak bij weersvoorspellingen), anderen zijn boos en vinden de laatste uitlatingen van de weerprofeet onverantwoorde lijk: ze zouden onnodig angst en zelfs paniek veroorzaken. ,Ze verklaren me al zo lang voor gek, maar intussen blij ven m'n voorspellingen uitko men. Ik had me er al mee verzoend dat ik nu weer wei nig geloof zou oogsten". De Haar reageert op een aantal van de kwalificaties die hij de laatste dagen al naar zijn hoofd kreeg geslingerd. Woorden als „rneteo-kwakzal- ver" en „luchtfietser zonder weerga" doen hem niet zoveel meer. „Als m'n voorspellin gen niet uitkomen, stop ik er mee. De boodschappen over de naderende koudegolf krijg ik al drie jaar en ze worden steeds sterker". De weerprofeet kijkt in de toekomst met behulp van de diensten van twee zogeheten pendelgeesten, die zich „er gens hierboven" bevinden. Tijdens séances van meestal niet langer dan een half uur krijgt De Haar als medium kontakt met deze geesten Ab dullah en Mercurius. Omdat het kontakt veel energie vergt, zitten ook anderen aan, zogezegd als energieleveran ciers. Een houten wijzer in de handen van het medium tikt letters en cijfers aan op een houten bord, waardoor bood schappen ontstaan. Voedseltekorten De Haar zet voor het gemak nog even op een rijtje wat ons te wachten staat: „De econo mie wordt volkomen lamge legd. Deze week al, bij tempe raturen van min twintig gra den, zijn vrachtwagens vast gelopen en vroren hun diesel leidingen vast. Hoe moet dat gaan als het straks twee keer zo koud wordt? Winkels kun nen door de gevolgen van de kou niet bevoorraad worden. De voedselproduktie in de land- en tuinbouw komt in grote problemen. Het eten gaat op de bon. Bepaalde de len van het land krijgen moeilijkheden met de gas- voorziening, hetzelfde geldt voor water en elektra. Een nieuwe crisis staat voor de deur, het aantal werklozen komt in de buurt van de 1,2 miljoen". Kortom: we staan voor ramp spoed en ellende. En dan heb ben we het nog niet eens ge had over de Sovjet-Unie, waar door temperaturen van tegen de min negentig graden hele gebieden ontvolkt zullen raken. De beide pendelgees ten hebben laten weten dat de aanstaande desastreuze ge beurtenissen slechts een voor proefje zijn van wat nog ko men gaat. „Geen paniek zaaien", De Haar blijft het gelukkig bena drukken. „Nuchter blijven, paniek is het laatste wat we moeten hebben". Maar wat wil hij dan? „Acht jaar geleden ben ik met de bijeenkomsten begonnen. Drie jaar geleden begonnen de geesten naast over andere zaken ook informatie te ge ven over het weer. „We wil len jullie de mensen laten waarschuwen tegen de ko mende koudegolf", werd ons gezegd. Die opdracht voeren we nu uit, voor wie het wil „Ze verklaren me al zo lang voor gek, maar intussen blijven m'n voorspellingen uitkomen". Weerprofeet De Haar (midden) doet zijn voorspellingen tijdens séances, die meestal niet langer dan een half uur duren. Links en rechts zitten twee van zijn „energiebronnen", Arjan de Braai en Marcel Oosterwijk. horen. De mensen hoeven niet te luisteren, zij die me wèl geloven kunnen er hun voordeel mee doen". Arjan de Braai, medisch ana list van beroep, is één van de geïnteresseerden die tijdens de seances van De Haar als energiebron „aanzit". „Waar om geloof ik dat de voorspel de koudegolf werkelijkheid wordt? Omdat de laatste jaren zo ongelofelijk veel van de voorspellingen is uitgekomen. Zo was met behulp van deze methode gezegd dat de zomer van 1984 zeer warm zou wor den, het werd de op één na heetste maand van de eeuw. Voor september was de voor spelling: minstens twee we ken zeer guur weer. Het wer den er vier. Het schitterende najaar, ook dat was vooraf ge zegd", roept De Braai in her innering. Nu staan er steeds vaker me- teo-goeroes op die wel even het weer voor het komende jaar oplepelen. Waarom zo riskant de publiciteit gekozen, het is toch niet uitgesloten dat de voorspellingen niet uitko men? „Inderdaad, als het niet uitkomt gaan we af", zegt De Haar. „Maar de aanwijzingen voor mijn beweringen zijn heel sterk. En laten we wel wezen: dit breng je niet zo maar naar buiten, dat doe je alleen als je zeker weet dat je op het goede spoor zit". Dat De Haar zelf heilig gelooft in zijn weergoden, blijkt wel uit de nieuwste aanwinst in zijn huisraad: een forse kachel, die middenin de centraal ver warmde woonkamer staat. De Haar: „Centrale verwarming kan bij vijftig graden vorst wel eens niet voldoende zijn". ARJEN VAN DER SAR 'ordenpiverse hulpinstanties zijn druk bezig voor een hoogbejaard echtpaar uit de Rotterdamse wijk ceindafiddelland een onderdak voor de komende dagen te vinden. Door een gesprongen waterlei- gebie^ing is hun oude étage onbewoonbaar gewo den.. De man kreeg van de brandweer alvast een Scanjiarme trui om wat bij te komen. RNHEM De gevolgen van winterse kou voor de -omprijzen in ons land blij- :n mee te vallen. Als langdu- perioden van strenge 'orst uitblijven, zijn de voor- jaden niet al te dure stookolie bij de elektriciteitscentrales r deze winter nog groot ge- -g- Jinsdag nog maakten de elek- riciteitsbedrijven bekend dat stroomprijzen in ons land hogelijk zullen stijgen als ge volg van de aaihoudende kou. Het stoken vai olie voor de stroomprodukte is doorgaans duurder dan gis, zeker indien na het opraken van de voorra den nieuwe oie tegen lang niet altijd ever gunstige prij zen moet worlen ingekocht. Bij extreme kot moet volgens een afspraak net de Gasunie worden overgeschakeld op stookolie. Dinsdag werd in ons land meer stroom 'erbruikt dan ooit. Het dagverbruik bedroeg in totaal 9600 megawatt elek triciteit. Een verbruik van 8500 megawatt is normaal voor een winterse werkdag. De PPR-kamerleden Lank- horst en Beckers-De Bruijn hebben de regering schriftelijk gevraagd de mogelijkheid te onderzoeken om mensen met een eenmalige uitkering een extra bijdrage te verstrekken voor de gestegen stookkosten. FRIEMELS ik. ten nmheew cctJc&n Geveest v/w WJU-VBlSKOV-EH WIU-YBPFKJVSttJV.EH.. Küjr. Nc£KySK0V$Ky-en léujee/KK/da.en x viayGcaysKou.y6oj....fH...jc«.&ay... AMERSFOORT Een evaluatierapport over de sneeuwproblemen bij de Nederlandse Spoorwegen in de barre winter van 1978-1979 ligt al zes jaren in de lade van de vaste kamercommissie voor Verkeer en Waterstaat. Het rapport had kunnen helpen bij het opstellen van een plan om de trei nen en de systemen van de NS „winterhard" te maken. Nu dat niet is ge beurd teisteren strenge vorst en stuifsneeuw op nieuw het vaderlandse spoorwegnet met alle on gemakken vandien. Volgens de voorzitter van de kamercommissie van Verkeer en Waterstaat, de socialist Hes- sel Rienks, zal het rapport na het kerstreces wel weer op ta fel komen omdat er naar zijn mening ongetwijfeld weer ka mervragen gesteld gaan wor den over het slecht functione ren van de spoorwegen onder winterse omstandigheden. Na de barre winter van zes jaar geleden hebben de spoor wegen vijf miljoen gulden ge kregen om meer wisselver warmingen aan te brengen en iets te doen aan de koppelings stoornissen. Rienks: „Maar treinen met de wielen aan de rails vast. Zo is er altijd wat en al dit soort dingen voorkómen kost gewoon veel geld. De vraag is of je dat wel moet uit geven voor situaties die maar eens in de zoveel jaar voorko- Nog december jaar worden overigens alle zo geheten „hondekop-treinstel- len" van de NS voorzien van elektrische koppelingsverwar- De problemen die de spoorwe gen momenteel hebben met het splitsen en koppelen van treinen behoren dan bij de „hondekoppen" tot het verle den, aldus een woordvoerder van de NS. Vervanging van de schuifdeuren (erg gevoelig voor stuifsneeuw) door zwaai- zwenkdeuren zoals bij streek bussen gebruikelijk, is te duur gebleken, aldus de woordvoer- DE BILT Tien aaneengesloten dagen strenge vorst: dat is in Nederland deze eeuw nog niet gebeurd. Vandaag was het echter zover: koude luchtstromen uit de poolstreek en de sneeuwdeken over het grootste deel van Europa zorgden er voor dat de temperatuur al tien dagen ver onder het vries punt bleef. „Maar het is nog te vroeg om van een strenge winter te speken", zo meent een woordvoerder van het Me teorologisch Instituut in De Bilt. Het KNMI is de laatste dagen mikpunt van hoon en kritiek, omdat allereerst de huidige strenge vorstperiode niet tijdig voorzien is, en het instituut ook regelmatig met zijn sneeuw- voorspellingen mispeilde. Woordvoerder Frans Emmink wordt daar wel eens droevig van; die voortdurende kritiek. „Ja hoor eens", zegt hij „Op oudejaarsdag hadden we aanwijzingen dat er flinke vorst zat aan te komen. Maar omdat het er voor nieuwjaarsdag nog zo goed uitzag, hebben we die voorspelling niet naar buiten ge bracht. Het weer wordt nog altijd bepaald door een samen loop van toevallige omstandigheden. Er nu eenmaal nie mand die het weer voor een langere termijn kan voorspel len". Het KNMI wil wat dat aangaat liever op zeker varen en moet derhalve veel wellicht interessante speculaties achter wege laten. Emmink: „Daarom zien wij ook af van een sei zoensverwachting. Ik zou niet kunnen zeggen of deze winter strenger gaat worden dan die in 1979. Daarvoor is nog te veel onzeker". Het KNMI wil nog het misverstand rechtzetten dat de laag ste temperaturen in het holst van de nacht worden gemeten. Het dieptepunt blijkt in werkelijkheid tegen zonsopgang te liggen. Dit tijdstip ligt in de wintermaanden tegen acht uur 's ochtends, wat samenvalt met de spitsdrukte. „Vergelijk het maar met een kachel die je 's morgens vroeg weer aan zet. Op dat moment is de warmte van de vorige avond nage noeg weg. Buiten is de laagstaande zon dan te zwak om de temperatuur snel te laten oplopen", aldus Emmink. MOSKOU Bij een temperatuur van 15 graden onder nul is in Moskou het „walrussen"-seizoen geopend. „Walrus" is de bena ming voor die Russen, in totaal 300.000, die 's winters gaten in het ijs hakken om vervolgens een bad te nemen. Zij geloven dat zo'n ijskoude zwempartij bescherming tegen verkoudheid biedt. De Pravda publiceerde gisteren ter gelegenheid van de opening van het „seizoen" een foto waarop te zien is hoe een oude Rus, compleet met witte walrussnor. zich langzaam in een wak laat zakken, tot ontzetting van warm ingepakte omstanders Elfsteden telefoon LEEUWARDEN In verband met het grote aantal telefonische verzoe ken om inlichtingen heeft de vereniging ..De Frie se he Elfsteden", een spe ciaal telefoonnummer ge kregen van de PTT. 058-120851. geeft toegang tot een ant woordapparaat. De vereniging meldt hier op dat de Elfstedentocht voorlopig niet zal worden georganiseerd en dat een ieder tijdig op de hoogte zal worden gebracht, wan neer de situatie verbetert Scheef vervoer Tal van auto's en zelfs autobussen verlieten dezer dagen het wegdek om een plaatsje te zoeken In de berm In Varik reed een bus van de Waaldijk af. Niemand raakte gewond. In Aalsmeer hielp een weggegeleden automobilist een te hulp geschoten politieman weer naar de „begane grond"

Leidse Courant | 1985 | | pagina 3