TAFEL Grote behoefte aan extra activiteiten tijdens bezoek Paus CcidócSomcmjr» BTTïïTl Aan Kalkar evenveel weggegooid als aan tien RSV-affaires HP deOPENE J W kerk wereld Nederland en Genève DE TIJD 1 is ACHTERGROND C&icbeGou/ua/nt DONDERDAG 10IANUARI1985 PAGINA VERZET TEGEN VRIJSPRAAK HOOFDREDACTEUR DE BAZUIN Procureur-generaal bij het ge rechtshof in Arnhem, mr. C. Bleichrodt. gaat bij de Hoge Raad in cassatie tegen het ar rest van het Arnhemse hof in de strafzaak tegen hoofdre dacteur Karl Derksen (47) van het weekblad voor kerk en samenleving „De Bazuin". Het hof sprak hem in decem ber vrij van de verdenking, dat hij in 1983 een anti-Semi tisch artikel in „De Bazuin" heeft gepubliceerd. Ook re dacteur L. van Gelder (51), de auteur van het verhaal, werd toen vrijgesproken. Volgens de procureur is het gerechts hof in zijn arrest ten onrechte voorbijgegaan aan het feit, dat hoofdredacteur Derksen een verderstrekkende verant woordelijkheid heeft voor het bewuste artikel dan de au teur. Volgens Bleichrodt is niet stilgestaan bij de vraag of Derksen als verantwoordelij ke voor het openbaar maken van het stuk wist of redelij kerwijs kon vermoeden dat hij zich met de publikatie schuldig zou maken aan op zettelijke belediging van Jo den. Cassatie tegen de vrij spraak van auteur Van Gel der is volgens mr. Bleichrodt op juridische gronden niet mogelijk. Bega een zonde tweemaal, en het lijkt u niet langer een zonde toe. Ruim zestig organisaties hebben hun medewer king toegezegd aan de informatieve werkdag waartoe het Platform Initiatieven Pausbezoek hen heeft uitgenodigd. De werkdag wordt begin mei gehouden in de week voor het bezoek van Paus Johannes Pau- lus II aan Nederland. Dit heeft gisteren pastor Ko Schuurmans. medewerker van het Mozeshuis in Am sterdam, meegedeeld na een vergadering van de leden van het platform met verte genwoordigers van de orga nisaties die aan de werkdag zullen deelnemen, woensdag in Utrecht. Begin november 1984 nodig den een tiental progressieve rooms-katholieken, verenigd in het Platform Initiatieven Pausbezoek, vele katholieke organisaties per brief uit om vullende presentatie van de veelvormige kerkgemeen schap in de Nederlandse kerkprovincie". Deze presen tatie zou moeten geschieden tijdens een werkdag voor al len die de vernieuwing in de Nederlandse katholieke kerk onderstrepen. Thema van de werkdag wordt waarschijn lijk: „Naar een kerk die we reldwijd wil luisteren". Er wordt gedacht aan onder meer toespraken van mensen uit ontwikkelingslanden, een informatiedag en een litur gieviering. Tijdens de bijeenkomst in Utrecht zijn werkgroepen ge vormd die de dag zullen voorbereiden. Tot de organi saties die hun medewerking reeds hebben toegezegd, be horen de vier organisaties van vrouwelijke en mannelij ke religieuzen, alle vereni gingen van pastorale werkers in Nederland en de diocesane pastoraal centra van Breda. Den Bosch en Haarlem. Ook de Zevenbergse conferentie, een groepering van katholie ke arbeiders, diverse werk groepen Vrouw en Kerk en de basisbeweging van kriti sche gemeenten en groepen in Nederland hebben hun medewerking toegezegd. Vol gens Schuurmans hebben verscheidene organisaties meegedeeld, dat hun bestuur zich nog over de uitnodiging van het platform moet bui ten. zodat naar zijn idee het aantal deelnemende organi saties nog zal Manifestatie Vliegveld Beek is beslist niet de meest geschikte plaats om tijdens het bezoek van de paus aan Nederland in mei een massale manifestatie te houden. Als de rijkspolitie tijdig gekend was in die plan nen zou zij een verzoek om de voorziene manifestatie te houden zeker hebben afge wezen. Dit heeft de comman dant van het rijkspolitie dis trict-Maastricht, kolonel Schaafsma. woensdag in zijn nieuwjaarstoespraak gezegd. Kolonel Schaafsma had voor al bezwaar tegen het gebruik van het vliegveld omdat er daar niet genoeg parkeer ruimte is. Paus verwerpt geweld tegen missionarissen Paus Johannes Paulus II heeft gisteren tijdens zijn we kelijkse audiëntie de aan dacht gevestigd op de ge weldpleging. waaraan vier geloofsdienaren in de Derde Wereld de afgelopen dagen zijn blootgesteld, zo meldt onze correspondent in Rome. Op 3 januari, zo verklaarde de paus, is de Italiaanse mis siezuster Teresa dalle Pezze in Mozambique in een hin derlaag gelopen van het ver zet en gedood. Op 6 januari is in Angola de Portugese mis sionaris Arturo Paredes ver moord. Op dezelfde dag is in Sri Lanka pater Bastian ont voerd en waarschijnlijk ge dood. Afgelopen dinsdag is in Beiroet een Amerikaanse pa ter Lawrence Jenko ont voerd. De paus verklaarde dat de berichten over deze geweld daden hem veel verdriet doen. „Juist wanneer geweld gericht is tegen personen die weerloos zijn en die hun hele leven in dienst stellen van de behoeftige medemens, toont het zijn blindheid, zijh zin loosheid, zijn onmenselijk heid". De paus hield verder op nieuw een pleidooi voor de hulp aan de hongerenden van Afrika. Er was al veel gedaan door individuele per sonen, organisaties en rege ringen, zo meende hij, maar er rnoest nog veel meer ge beuren. Hij riep de wereld op voor Afrika te blijven bidden en van haar medelijden ook op stoffelijke wijze blijk te blijven geven. De Paulus VI-aula, in de winter de plaats waar de ge nerale audiënties plaatsvin den, was gisteren voor de eerste keer in heel lange tijd maar schaars gevuld met pel grims en toeristen. De aan houdend slechte weersom standigheden, die vooral op het Italiaanse transportwezen een catastrofale uitwerking hebben, hadden duizenden verhinderd naar het Vati- caan te komen. Zo sprak de paus de Franse bezoekers toe, zoals het zijn gewoonte is, maar van alle Franse groe pen die hun komst hadden aangekondigd, was er niet één verschenen. „Vanwege atmosferische omstandighe den", aldus de paus. Aartsbisschop Arturo y Da- mas van San Salvador was aanwezig bij de inwijding van het nieuwe hoofdkwartier van Moeder-comité voor gevan genen en vermisten, de Sal vadoraanse „dwaze moe ders". Hij hield ook daar weer een toespraak waarin hij opriep tot verzoening. Boodschap paus in Polen gecensureerd De censuur in Polen heeft passages geschrapt uit de boodschap van paus Johan nes Paulus II voor wereld- vredesdag, die 1 januari werd gevierd. waarin kritiek wordt uitgeoefend op maat schappelijke systemen die de klassenstrijd steunen. De boodschap is afgedrukt in het katholieke weekblad „Tygod- nik Powszechny", waaraan de paus meewerkte, toen hij nog aartsbisschop van Kra kow was. De Poolse censoren schrap ten onder meer een passage uit het zesde hoofdstuk, waarin de paus zich richt tot de jongeren. Hij schrijft: „De keuze- die jullie nu maken, zal bepalen, of jullie in de toekomst de tyrannie van ideologische systemen moe ten ondergaan die uitgaan van de opvatting, dat de maatschappelijke ontwikke ling uitsluitend wordt be paald door de klassenstrijd". Verder mocht een passage niet worden gepubliceerd, waarin de paus er de nadruk op legt, dat het „van de waarden die jullie nu kiezen, afhangt, of op de betrekkin gen tussen de afzonderlijke naties de tragische spannin gen blijven drukken die het gevolg zijn van de heimelijke of openlijke poging alle vol keren ondergeschikt te ma ken aan de regels van de sy stemen waarin voor God geen plaats is. jve nu WaT zijn de gevolgen voor het Nederlands standpunt ol' de plaatsing van kruisraketten in ons land van het Russis Amerikaans besluit te gaan praten over wapenvermim ring? Politiek Nederland zal zich in de komende dagen on|t twijfeld intensief met die vraag bezighouden. Na jaren neergang en verkilling in de verhouding tussen Oost t is er immers eindelijk weer eens hoop op een keer ten goej Het antwoord van minister Van den Broek van Buit« landse Zaken op die vraag is erg eenvoudig: er zijn geen |j volgen. Van den Broek analyseerde daarmee correct volgèj de letter van het kabinetsbesluit, dat er in dat besluit tu| mogelijk denkbare situaties worden voorzien. Wanneer j onderhandelingen tussen Oost en West op 1 november aa staande geen resultaat hebben opgeleverd zal Nederland kruisraketten plaatsen, indien er dan in Rusland inmiddj meer dan 378 SS-20-raketten staam Indien die onderhand lingen dan wel resultaat hebben opgeleverd, zal Nederlai een evenredig deel van dat resultaat voor zijn rekening n men. Zouden er volgens dat onderhandelingsresultaat in B - ropa bijvoorbeeld geen 578 maar 200 kruisraketten koma dan zal Nederland er geen 48, maar pakweg 16 voor zijn ij kening i hun MINISTER Van den Broek acht het niet waarschijnlijk 4 jjaa de onderhandelingen snel resultaten zullen opleveren. Op |'ra e, november zullen er derhalve hoogstwaarschijnlijk wel a overt derhandelingen gaande zijn, maar er zal nog geen akkoa zijn, zijn bereikt. Volgens de simpele redenering van Van dj Kees Broek plaatst ons land dan kruisraketten, indien Ruslat Pa"!e meer dan 378 SS-20's heeft geplaatst. Die conclusie is to| za" d( wel wat al te eenvoudig. Tem] min AVe hadden zeker niet van Van den Broek verwacht 1 we zouden dat ook niet hebben toegejuicht dat hij j reeds namens het kabinet had verklaard, dat NederlaJ voorlopig zal afzien van plaatsing van kruisraketten, bijvod men: beeld om daarmee de Amerikaans-Russische onderhandeli den" gen een goede start mee te geven. Zo'n besluit zou imma *jeze gebaseerd zijn op een te groot vertrouwen, dat de Russen j hun beurt ook wel met concessies zullen komen. De lijn a komi Van den Broek gisteren uitzette is echter het andere uitersj jaar Van belang zal zijn of er tegen 1 november enig uitzicht is( ne v een positief onderhandelingsresultaat. Een besluit tot pla$ ters€ sen zou dan op de verdere onderhandelingen natuurlijk vj degelijk een nadelige invloed hebben. i uur HET kabinet-Lubbers heeft er altijd de nadruk op gelegd t onderhandelingen tussen Oost en West positief te willen l invloeden. Dat gebeurt niet door de plaatsing in NederlaJ geheel buiten die onderhandelingen te houden. Het kabinet besluit werd genomen in een tijd dat er geen onderhandeli! gen tussen Oost en West plaats vonden en er bovendien sp» ke was van een behoorlijke verkilling over en weer. Nu situtatie is veranderd zou Nederland toch moeten prober! zoveel mogelijk souplesse op te brengen om het onderhandl lingsproces te steunen. Daarom mag het kruisrakettenb van het kabinet geen dode letter zijn, zoals minister Van c Broek dat gisteren helaas wel enigszins deed voorkomen, j Vissoep flensjes met chocoladesaus Voor twee personen hebt u nodig: 0,5 kg aardappelen, 1 liter water, 2 kippebouil- lontabletten, paar plakjes ontbijtspek, 10 g margari ne, 100 g witte kool of spruiten, 100 g winterwor tel, 100 g selderijknol, 1 prei, 1 ui, 1 volle lepel ma caroni, 300 g gefileerde schelvis, wijting of kabel jauw, zout, peper, aroma, selderijblad of peterselie; 50 g bloem, iets zout, 1 ei, 2 dl melk, margarine; 2,5 dl melk, 10 g cacao, 20 g suiker, 8 g maizena, paar bolletjes gember. Kook de wat kleiner gesne den aardappelen gaar in het water met de bouillontablet ten. Bak de plakjes spek knapperig in de margarine in een ruime braadpan. Schep het spek uit de pan en bak de klein gesneden groenten een paar minuten in het overgebleven vet. Stamp de gare aardappelen fijn en voeg de aardappel bouillon toe aan de groenten. Breng het mengsel aan de kook, strooi er al roerende de macaroni in en leg er vervol gens de met koud water af gespoelde vis in. Laat de soep tien minuten heel zacht ko ken. Verdeel de gare vis over de borden en maak de soep af met zout, peper, aro ma en fijngeknipte selderij of peterselie. Strooi het ver kruimelde spek over de soep. Zeef de bloem in een kom, voeg een snufje zout toe mèt het ei en een deel van de melk. Roer het beslag glad en verdun het met ae rest van de melk. Bak van het beslag dunne pannekoekjes (dat zijn de flensjes) en laat die koud worden. Meng in de pan cacao, suiker en melk. Breng dit mengsel roerende aan de kook en laat de cho coladesaus koud worden. Meng naar smaak stukjes gember door de saus. Leg de opgerolde flensjes op een schotel naast elkaar en schenk er de saus over JEANNE In Vrij Nederland een kri tisch artikel over de bodem loze put van de kweekreactor Kalkar. „Tien RSV-affaires of een bedrag waar 730.000 arbeidsongeschikten en hun gezinnen een jaar van moe ten leven: dat is en wordt het weggegooide geld voor de re actor en alles wat daarmee samenhangt". Voorts een in terview met VVD-kamerlid Erica Terpstra. „Op het ge bied van mensen in hun waarde laten zijn de verschil len tussen PvdA en VVD gi gantisch. Ik zie samenwer king niet gebeuren, ook al zitten ze jarenlang in Des In- des daarover te praten. En kijk wat er met ons onder wijs is gebeurd. Die ontzet tende verarming is het ge volg van de nivelleringsge dachte". Elders aandacht voor de pulproman. Direc teur Solleveld van de Bou- quet-reeks: „Een vrouw koopt op de naam „bouquet" en verwacht dus iets. Dat verwachtingspatroon is heel sterk. De lezeres weet vante- voren eigenlijk exact wat erin staat, maar ze blijft ko pen. Generaal genomen is het steeds hetzelfde verhaal en dat wil die vrouw ook graag". Met de Groningse criminoloog Veendrick wordt gepraat over alternatieve straffen voor jongeren. „Als ik zie hoe de instellingen voor jeugdwelzijnszorg om gaan met alternatieve straf fen, dan is de reclassering er nog heilig bij. Alsof jeugd strafrecht geen strafrecht is. maar uitsluitend bestaat uit Elsevier signaleert dat veel oude winkelcentra brandge vaarlijk zijn. „Gemeenten zouden de eigenaars van der gelijke centra moeten kun nen verplichten een sprin kler-installatie aan te leggen. Het zou bovendien verstan dig zijn bewakingsdiensten in te schakelen. Daar gaat een preventieve werking van uit". Voorts wordt gesproken met de nieuwe premier Rajiv Gandhi van India. „Als je kijkt naar het sectarisch ge weld onder de kasten en on der al onze regionale taal kundige groeperingen, dan is elk daarvan een mogelijk ge vaar. Maar het echte gevaar is economische stagnatie. Steeds als wij een probleem hebben gehad met de min derheden, is dat geweest na dat er een economisch pro bleem was". Elders een inter view met het wonderkind op de viool Isabelle van Keulen. „De zenuwen worden je door anderen aangepraat. Als klein kind heb je daar geen last van. Nu besef ik meer wat er op het spel staat en wordt het erger, maar je leert dat beheersen. Dat is. een leu ke sport op zich". Aandacht ook voor het genezen met handen ofwel de haptomonie. Volksgezondheidsinspecteur De Wit: „Ik vind het een waardevol iets, waardoor be paalde mensen niet direct in het psychotherapeutische cir cuit terecht behoeven te ko men en toch geweldig gehol pen kunnen worden. Het is een alternatief voor de mate rialistische geneeskunde, om dat het via de natuurlijke weg gaat. Het lichaam rea geert heel zuiver op invloe den van buitenaf, veel zui verder dan het verstand". In het omslagartikel wordt de hongerwinter van 40 jaar ge leden herdacht. werkt aan het bagatelliseren van de fouten van Van Aar denne" Het omslagartikel gaat over Veronica. Direc teur Rob Out: „Je kunt met televisie heel veel doen. Maar overschat het medium niet. Dat zeg ik ook tegen mijn dochters. Zit niet de hele dag aan dat toestel ge kluisterd. Kijk selectief. Ik heb liever dat mijn dochter een boek pakt dan dat ze de De Haagse Post praat met de grijze eminentie van D'66, Hans van Mierlo. „Het is waar dat het leiderschap een ontzettend belangrijk pro bleem is. Aan de andere Isabelle van Keulen: ,,De zenuwen worden je door anderen aangepraat. Als klein kind heb je daar geen last van" (Elsevier). Daar gaat het in de eerste plaats om. Het grondpro bleem is dat D'66 het geloof in zichzelf verloren heeft". Het blad gaat in op de al dan niet vermeende poging van een voormalige topman bij Philips om het bedrijf te chanteren. „Het draait om het schuiven met deviezen, zwarte koersen en zwarte kassen, buiten de boeken ge houden posten voor smeer gelden en ingewikkelde ver zekeringsconstructies, waar door Philips in staat was om b.v. in één jaar rond 16 mil joen gulden niet ter kennis van de Nederlandse fiscus te brengen". Ook wordt gepraat met de voormalige CDA-poli- ticus Willem Aantjes. „Ach teraf verbaas ik me wel eens dat ik indertijd ook onvol doende heb doorzien hoezeer dat Binnenhof een eigen cir cuit met eigen zeden is. Toen ik De Vries bezig zag in die zaak rond Van Aardenne, dacht ik: Bert, je groeit poli tiek, maar ik vroeg me ook af wat ik gezegd zou hebben als ik nog fractievoorzitter was geweest. Ik zou vermoe delijk niet hebben meege In De Tijd de vraag, eenderde van de eerstejaars studenten hun studie staakt. „Ik denk dat het omgaan met de vrijheid die op de univer siteit ineens wordt geboden, één van de belangrijkste fac toren is. Je komt van de mid delbare school en ineens is niets meer verplicht. Je komt binnen en je bekijkt het maar. Niemand zal je uit bed bellen als je niet op college verschijnt". Het omslagarti kel gaat over „Een wereld omspannende samenzwering van fatsoen", ofwel de rota ry. Vakbondsman Waijers van de FNV is er ook lid van. „Een fijne club. Ik voel me echt thuis. Wel kijk ik wat raar aan tegen borrelver- halen over dure vakanties. En ik heb wel eens het ge voel als alibi te dienen, zo van: wii zijn niet elitair, want we hebben er ook eentje van de andere kant". Elders wordt gepraat met de veel- bekritiseerde vader van de anti-psychiatrie Ronald Laing. „We zouden een beet je ondeugend kunnen zeggen, dat schizofrenie een stoornis aangeeft, die algemeen in de hele samenleving wordt aan getroffen, waaraan sommige mensen onderworpen zijn en waarvan velen het hebben klaargespeeld hun gestoord heid op een sociaal aanvaard bare manier te versterken door psychiater te worden". In De Groene Amsterdam mer haalt de historicus dr. A. de Jonge herinneringen op aan zijn Stalinistische tijd. „Ben Polak was een weerzin wekkend type, Ger Harmsen een groot-inquisiteur, Wim Klinkenberg een blaaskaak, een zwendelaar, Bertus Bran- dens heeft nooit een boek van Lenin uitgelezen. Dan denk ik: tegen wat voor lei ders heb ik destijds toch op gekeken?" Een profiel over de politicus van het jaar Kees van Dijk bevat de onthulling dat hij naar aanleiding van zijn rol bij de RSV-enquête twee aanbiedingen van zeer grote bedrijven heeft ontvan gen, en dat hij daarom in 1986 het kamerlidmaatschap verwisselt voor een topfunc tie. Het dubbelartikel gaat over erotiek in de spreekka mer van de huisarts. De ver trouwensarts Marjo Swart: „Veel mannelijke dokters zien niet in hoeveel schaam tegevoel er nog leeft bij meis jes, hoe wild en kleurrijk ze er ook mogen uitzien. Onge wenste verbale intimiteiten komen in de spreekkamer heel vaak voor. Ik denk dat die artsen zich werkelijk van geen kwaad bewust zijn wan neer ze opmerkingen maken als: wat heb jij mooie borsten. Ze begrijpen waarschijnlijk niet eens dat ze daarmee hun patiënten enorme schaamte kunnen bezorgen". Hervormd Nederland inter viewt de econoom Louis Em- merij, die getipt wordt als de toekomstige minister van VVD-kamerlid Erica Terp stra: Jk zie samenwer king tussen PvdA en VV niet gebeuren, ook al zit ten ze jarenlang in Des Indes daarover te praten" (Vrij Nederland). Ontwikkelingssamenwer king. „Er heerst geen geldge brek. De prioriteiten zijn ver schoven. Qua ontwikkelings samenwerking komt daar ar moede aan ideeën bij. Dat doet mijn handen "jeuken. Mijn Marshall-plan voor in ternationale steun aan de middengroep van Derde-We reldlanden, daar zou ik dan de boer mee op kunnen". El ders aandacht voor de her nieuwde interesse voor de middeleeuwen. De historicus prof. Blockmans: „Mij kwelt de vraag waarom er prachti ge boeken verschijnen over romantische dorpjes in de Pyreneeën en er nauwelijks iets over Nederlandse steden op de markt komt. Ik heb het plan opgevat om een Neder lands Montaillou te beschrij ven. Ik heb al een stad op het oog. Het leven in een teloor gegane stad als Leiden zou je net zo levendig kunnen be schrijven als de gebeurtenis sen in Montaillou". Met Gijs Honing van de FNV wordt gepraat over de dreigende ondergang van de ADM. „Of het ook iets te maken heeft met de RSV-affaire, is een zaak van gissen, maar ik sluit het niet uit. In de politieke windstoten van dit moment heeft minister Van Aardenne blijkbaar de behoefte kracht dadig op te treden en nee te zeggen tegen een krediet". Bij het hervatte wapenover- leg in Genève de kantteke ning: „Het grootste gevaar is de schaduw die Star Wars werpt over de relaties met de Sovjet-Unie. Want door de Sovjets kan Star Wars alleen worden geïnterpreteerd als bedoeld om Amerika te ver dedigen, nadat de Amerika nen een eerste aanval hebben gelanceerd". Perioden met zon morgen ons land geleidelil onder de invloed van krachtig hogedrukgebied ven de Britse eilanden. AangJ zien dit systeem boven omgeving een noordelijk^ stroming in stand houdt, ir ten we rekening houden i enkele van de Noordzee birl nendrijvende wolkenvelden Uit deze bewolking kan plaat! selijk wat lichte sneeu len, maar veel zal dit niet zijrj| Het blijft matig tot streng zen. In de nacht en ochtenij moet er plaatselijk met rekening gehouden worden&iver Na morgen, het weekeind^idd breidt het hogedrukgebiefing zich verder uit richting Scan^arrr dinavië. De wind draait dat i noord naar oost. slag 5:ie Klagenfurt 19 *12 °0 16 -20 0.8 01 "nog ss- I

Leidse Courant | 1985 | | pagina 2