VVV-Lisse wil overkoepelende VVV in kust- en bollenstreek Barend Tobé maakt plaats voor Pieter Hellinga r lgetó Vrouwenemancipatie in Leiderdorp IR1DRN& OMGEVING CeuLeSoutcmt DONDERDAG 10 JANUARI 1985 PAGINA 15 Ook I ontbéi alle Computercentrum op terrein Bengelenbak NOORDWIJK De voormalige kleuterschool De Bengelenbak aan de Houtkrocht is gisteren overgedragen aan Het Zilveren Kruis. Tot voor kort was het pand in gebruik bij de Stichting Peuterspeelzalen Noord- wijk. De tijdelijk daar gevestigde peuterspeelzaal is inmiddels verhuisd naar een leegstaande school aan de Bronckhorststraat, zodat de weg naar de overdracht vrij was gekomen. Naar verluidt zal Het Zilveren Kruis op de plaats van de Bengelenbak een computercentrum vestigen. Er wer ken bij de kruisvereniging thans 253 personen. Vrouwentrefpunt Aletta naar gemeentecentrum OEGSTGEEST Het Vrouwentref punt Aletta in Oegstgeest dat tot voor kort bijeenkomsten hield in gebouw Taberna aan de Julianalaan kan door toegenomen activiteiten van de Stich ting Jeugd- en Jongerenwerk niet lan ger gebruik maken van de ruimte al daar. Men heeft thans het sousterrain van het gemeentecentrum aan de Lijt- weg gehuurd. Aan de gemeente wordt een tegemoetkoming gevraagd in de kosten. Daar wordt door sommige raadsleden vreemd tegen aan gekeken, omdat de SJJO juist vanwege de hoge kosten uit het gemeentecentrum is ver trokken. De fracties zullen zich nader over deze zaak beraden. Het werk van het Vrouwentrefpunt zélf is daarbij niet in het geding. Uitbreiding Springplankschool OEGSTGEEST De openbare lagere school de Sprinkplank aan de Frans Halslaan in Oegstgeest wordt met twee lokalen uit gebreid. Dit is noodzakelijk in verband met de invoering van de wet op het basisonderwijs. Het voor de uitbreiding uitgetrokken bedrag, zal naar verwachting niet worden overschreden. Dit deelde wethouder mevrouw Blom gisteravond tijdens een verga dering van de raadscommissie onderwijs mee. Met de architect is afgesproken dat vóór 1 februari de tekenin gen gereed zijn en dat de bouw nog voor de aanvang van het nieuwe schooljaar afgerond is. Overigens heeft de invoering van het basisonderwijs nog al veel haken en ogen. In Den Haag schijnt men er nog niet goed raad mee te weten. De éne circulai re na de andere wordt herroepen. Een ander aspect van de in voering van het basisonderwijs is dat zowel de hoofdleidster van een kleuterschool als het hoofd van een lagere school kan mee dingen naar de functie van directeur basisschool. In Oegstgeest is gebleken dat hoofdleidsters van kleuterscholen laatstgenoem de functie niet schijnen te ambiëren. Canite Tuba krijgt toch subsidie LISSE Muziekvereniging Canite Tuba krijgt van de gemeente Lisse een subsidie van 9.000 gulden. Dat is een tegemoetkoming in de ver huiskosten voor de verhuizing van Poelpolder naar de opstallen nabij de St. Willibrordschool aan de Oranjelaan. Tijdens de vorige vergade ring van de gemeenteraad kon de raad hier geen eensluidend oordeel over vormen en daar om kwam gisteravond het onderwerp opnieuw aan de orde. De raad wilde eerst inzage in de (financiële) boeken van de vereniging hebben. Alleen de PPR bleef tegenstander van het ver lenen van een verhuissubsidie. Deze fractie vindt het al mooi genoeg dat de gemeente de gebouwen ter waarde van 90.000 gulden over draagt aan de vereniging voor een symbolisch bedrag van een gulden. Wethouder Meulemans ging daar tegenin door te stellen dat de vereni ging niet zo gebaat is bij wat die gebouwen waard zijn, maar wat de operatie gaat kosten. oeenl ddite' Meer niveau in Euró landbebouwing 'gegr Vinken veld De ei NOORDWIJK In de bouw- °P plannen voor het Vinkenveld )°r Fi js een wijziging gebracht in de randbebouwing van het woon- e gebied. De aanvankelijk door P',inl geplande huizen zagen er wat It dat pover uit en daarom hadden ;end de plannenmakers uitgezien exi naar een model van wat meer ?nwa| allure, zonder dat de kosten {r(K5j aanmerkelijk zouden stijgen, land) £)e 26 woningen waar het om £aat ^r'J8en 'n c'e nieuwe ver" sie bijvoorbeeld een woonka mer van 32 vierkante meter en zo zijn er nog enkele voor zieningen. die de huizen er wat royaler doen uitzien. De meerkosten zouden circa f 7000 bedragen. De hoekwo ningen in de randbebouwing krijgen garages en ook komen er garageboxen. Het CDA- raadslid J. Willms heeft zich verbaasd over uitlatingen van wethouder C. van Duijn over het aangepaste plan. Volgens Willms is besloten dat aan de bouwer geen concessies zou den worden gedaan wat kwali teit en prijs van de woningen. Het raadslid vindt in dat licht gezien een extra bedrag van 7000 gulden per woning een 1 toe behoorlijke toegift. Wethouder nê a< Van Duijn onderschrijft dit. *n maar voegt daaraan toe dat van het zoncjer prijsverhoging niet ?a mogelijk is de woningen op te vijzelen. Het CDA heeft de wethouder inmiddels bij mon de van fractievoorzitter L. Al kemade (CDA) gevraagd om een specificatie van de meer kosten, teneinde elke misvat ting uit te sluiten dat het om winstbejag voor de bouwer zou gaan. Overigens is tegen het bouwplan in het Vinkenveld iezej Canl ikan bezwaarschrift ingediend en wel door de heer Heineken. Op maandag 21 januari zal op het raadhuis een hoorzitting worden gehouden, waarin het bezwaarschrift kan worden toegelicht. Die hoorzitting be- I gint om 19.30 uur. Een kwar- twjJ tier later begint een tweede hoorzitting. Die gaat over de bezwaarschriften tegen het bouwplan Beuk aan de Van Berckelweg. LISSE De oprichting van een overkoepelende VVV-Bloembollenstreek, de huisvesting en de aan schaf van een computer voor automatisering zijn de drie hoofdpunten uit het beleidsplan van de VVV-Lisse. Dat plan is vandaag gepresenteerd en officieel overhandigd aan loco-burgemeester A. de Kort van Lisse. De be leidsnota wordt ook aan de collega-VVV's in de streek en dè gemeenten verstuurd en kan dan als discussiestuk dienen. Een streek-VVV is nodig om de toeristische functie en aan trekkelijkheid van de streek te versterken en nog beter naar buiten te brengen. Overigens is het wel de bedoeling dat de plaatselijke VVV's als zelfstan dige instanties blijven opere ren. De overkoepelende streekinstantie is er om festivi teiten te coördineren, te zor gen dat manifestaties in de streek niet gelijktijdig plaats vinden en om naar buiten toe beter voor de dag te kunnen komen. Drie grote belangen zou de streek-VVV kunnen dienen: die van het kustgebied (met onder meer Noordwijk), die van het bloembollengebied (Hillegom, Lisse, Sassenheim en Voorhout en in de toekomst ook De Zilk, Vogelenzang. Bennebroek en Lisserbroek) die het (de Kaag, Warmond, Rijpwete- ring, Roelofarendveen en Lei- muiden). Die drie deelgebie den bevinden zich alle in een straal van twaalf kilometer rond Lisse. Het uiteindelijke doel van de streek-VVV moet zijn dat het hele toeristiche en recreatieve gebeuren in de re gio op elkaar wordt afgestemd en de de promotie van de streek naar buiten toe de kwa litatieve en kwantitatieve aan dacht voor de wijde regio ver groot. Ook de moeite van het over wegen waard vindt de VVV- Lisse de plaatsing van een mu ziektent in het centrum van het dorp en het uitzetten van trajecten voor kanovaarders, het houden van veilingen, oude films over Lisse verto nen, het Keukenhofbos vaker voor publiek open te stellen, de Heemtuin open te stellen en de de arrangementen via de VVV uit te breiden. Automatisering en dus de noodzaak van de aanschaf van een computer hebben ertoe ge leid dat de VVV-Lisse bij de gemeente heeft aangeklopt voor 30.000 gulden extra subsi die. Bovendien is nog eens 5.000 gulden extra gevraagd omdat het kantoor vorig jaar de i-status (informatie) toege kend heeft gekregen en dus meer werk heeft. Meer geld is daarom noodzakelijk om goed te kunnen functioneren, aldus de VVV-Lisse in haar beleids nota. Een ander punt wat daarvoor ook onontbeerlijk is, zo staat in de nota, een goede huisvesting. De Lissese VVV barst uit haar huidige onder komen aan de Grachtweg. De dienstverlening komt in het gedrang en er is op korte ter mijn een oplossing van het ruimtegebrek noodzakelijk, vooral ook omdat men in het huidige pand de computer en bijbehorende apparatuur niet goed kan herbergen. \V .tv "f :;-V Giraf je in Dierenpark WASSENAAR De vele graden vorst kunnen niet ver hinderen dat de natuur zijn loop krijgt in Dierenpark Wassenaar. Onlangs werd een vrouwtjesgiraffe gebo ren, die gelijk al de respectabele lengte heeft van éér meter en zestig centimeter Vergeleken met de moedei is niettemin nog sprake van een kleip girafje. De moe der verzorgt haar jong liefdevol en uiteraard zorgt ook het personeel ervoor dat de langhalzige pasgeborene dt winter goed doorkomt. Bus op drift LEIDEN De 24-jarige Katwijkse chauffeur van een NZH bus wilde gisterochtend op de Zwartemeerlaan naar links indraaien. Door het gladde wegdek reed het gele gevaarte echter rechtdoor. De bus ramde vier hekken, glibberde vlak langs een be tonnen paaltje en kwam te gen de daklijst van een win kelcentrum in aanbouw tot stilstand. De bus en de dak lijst werden beschadigd. GRATIS ELKE WOENSDAG DE Voorhouter volhardt in dios bezwaren tegen dierenpension en 6 VOORHOUT Bewoners van de Van den Berch van Heemste- 'e-ze| deweg blijven bij hun bezwaren tegen de bouw van een dieren- mei] pension aan die weg. Eén van hen, de het dichtst bij het toekom- mé stige pension wonende P C. Versluys, heeft in zijn pogingen om te de vestiging van het pension tegen te gaan, bij de provincie be- n he zwaar gemaakt tegen de goedkeuring van Gedeputeerde Staten v& van het bouwplan. De AROB-commissie van de provincie heeft Igek de bezwaren van Versluys gisteren aangehoord. De indiener van rad het bezwaarschridt vindt het onvoorstelbaar dat het pension jet j hem geen last zou bezorgen terwijl het van de huidige vestiging- str\ plaats aan de Jacoba Van Beiereneweg moet verdwijnen omdat cho\ daar, op 75 meter afstand, woningen worden gebouwd. Die wo ningen. 60 in totaal, maken deel uit van het plan Oosthout. Ge deputeerde Staten keurden in het verleden het bouwplan voor die woningen af, omdat ze "op onaanvaardbaar korte afstand" van het dierenpension zijn geprojecteerd. Projectontwikkelaar mimm Noorlander, die het plan Oosthout heeft opgezet en die ook de bouw uitvoert, zag zijn plannen ontuivoerbaar worden en ging onderhandelingen met de eigenaar van het dierenpension aan. Deze bleek bereid te verhuizen en uiteindelijk werd een locatie aan de Van den Berch van Heemstedeweg gevonden. De omwo nenden van die locatie zijn echter allerminst verrukt over de komst van het pension. Men vreest geluids- en standoverlast. Deskundigen hebben gesteld dat een afstand van 75 meter vol doende is om overlast tegen te gaan mits er een geluidscherm om het pesnion wordt gebouwd. Versluys is nog het minst te spreken over het feit dat de provi.ncie niet toestond dat er wo ningen op die afstand van 75 meter zouden worden gebouwd, maar nu wel toestemming heeft gegeven voor de bouw van het ,0 dierenpension dat ongeveer dertig meter van zijn woning komt »iscl le hggen. De gemeente stelt echter dat er genee woningen bin- okli nen een straa* van 80 meter te vinden zijn. Versluys woont vol gens de gemeente sinds jaren illegaal achter zijn kantoor aan de Van den Berch van Heemstedeweg. Volgens Versluys is echter in 1965 al een aanvraag ingediend om de kantoorruimte te mo gen veranderen in woonruimte en in een brief uit 1972 spreekt de gemeente ook van een „bedrijfswoning". md| OEGSTGEEST Ir. Pie- ter Hellinga volgt Barend Tobé op als voorzitter van de Stichting Jeugd- en Jongerenwerk Oegst geest. De machtswisseling bij de SJJO heeft zich, al thans naar buiten toe, be trekkelijk geruisloos vol trokken. Barend Tobé nam afscheid van het jeugdwerk in Oegstgeest waar hij bijna 25 jaar zijn stempel op drukte. In be sloten kring van mede werkers nam hij onlangs afscheid. Pieter Hellinga is een Groninger die, via een ingenieursbureau en Rijkswaterstaat bij de Provinciale Waterstaat belandde en zich twee jaar geleden in Oegstgeest vestigde. Na het aftreden van Barend Tobé polste het SJJO-bestuur de fractievoorzitters van de politieke partijen in de raad of zij misschien een geschikte kandidaat wisten. Op zich geen vreemde gang van zaken als men bedenkt dat de be hartiging van de belangen van de SJJO naar de politiek toe één van de meest belang rijke taken van de voorzitter is. „Het lijkt een gebakken ei, want de SJJO heeft een ge meenschapstaak die door de politiek alleen maar onder schreven kan worden" zegt Pieter Hellinga. Toch blijken er nog wel eens onduidelijk heden te bestaan. „Het is heel belangrijk als je laat zien wat je doet", stelt Barend Tobé. Als voorbeeld van onduide lijkheid noemt hij het volwas- senenwerk. „Buurtverenigin gen willen daarvoor graag on dersteuning hebben maar als je die ondersteuning geeft word je op de vingers getikt. Dan kan de gemeente zeggen: „Daar krijg je het geld niet voor". MACHTSWISSELING BIJSJJO Barend Tobé (links) draagt de hamer over aan zijn opvolger Pieter Hellinga. Service Hellinga ziet de serviceverle ning, naar het dorp toe, als een van de belangrijke taken van de SJJO. „Als wij de hoofdlijnen goed voor ogen houden betekent voor de me dewerkers en de vrijwilligers ook duidelijkheid. Als wij onze belangen onder de aan dacht brengen verwachten wij van de politiek ook hel derheid". Tobé betreurt het dat er niemand kwam opda gen toen in het gemeentehuis het plan voor het sociaal cul tureel werk besproken. „Het was een goede gelegenheid om inhoudelijk over het be leid te praten". Hellinga heeft aanvankelijk geaarzeld toen hem werd ge vraagd voorzitter te worden „Ik ken de Oegstgeester voor geschiedenis van de SJJO niet, maar bestuurlijk gezien heeft zoiets soms een voor deel". Tobé: „Dat soms laat ik maar weg Hellinga: „De SJJO is enige inspanning wel waard. Er zijn erg veel mensen bij betrok ken, er zijn altijd activiteiten. Onder de SJJO-vlag zijn tien tallen vrijwilligers aanwezig en zij vormen de pijlers de organisatie". Tobé: ^.T.TO hooft mlltcnlnn de organisatie". Tobé: „De SJJO heeft maatschappelijk omzien een functie voor men- -_.i die een opvang nodig heb ben". Hellinga Ac „Er wordt wel eens te snel ge zegd: „laat de SJJO het maar fiksen" als het om jongeren gaat die maatschappeli oen tieiiinga noemt dt baanloze jongeren. In het ka rlPr van het jongerenjaar Dr hen wil De SJJO kan echter niet alles opknappen, wordt gesteld gaat die maatschappelijk problemen zitten, wij ki ook niet zo maar alle proble men de baas", stelt Barend Tobé. Hellinga vindt het soci- organise- ale aspect van de SJJO erg belangrijk. „Wij moeten voor rang geven aan groeperingen die in achterstandsituaties verkeren". LEIDERDORP Er be staat in Leiderdorp be hoefte aan een overleg platform voor vrouwene mancipatiezaken. Tot deze conclusie is de politieke werkgroep emancipatie gekomen na overleg met alle organisaties in Lei derdorp die zich met vrouwenemancipatie bezig houden en met personen die door hun werk bij het emancipatieproces betrok ken zijn. In de werkgroep zijn alle raadsfracties vertegenwoor digd. Eind vorig jaar heeft de werkgroep een informatie bijeenkomst gehouden waar in zaken aan de orde zijn ge komen als wonen, werken, onderwijs- volwasseneneducatie, zorg, sociaal-cultureel werk, sport en cultuur. Ook is de wens van een gemeentelijke eman cipatienota naar voren geko men, maar volgens de poli tieke werkgroep heeft dit niet de hoogste prioriteit. En kele organisaties zijn het met deze stellingname van de po litieke werkgroep niet eens. Deze organisaties het CDA- Vrouwenberaad, VVD Vrou wen Overleg, Rooie Vrou wen in de PvdA, VOS-werk- groep, Vrouwen voor Vrede, Stichting Jeugdwerk werk groep vrouwenaktiviteiten hebben in een brief bij de politieke werkgroep Emanci patie aangedrongen op het uitbrengen van een emanci patienota. Het overlegplatform voor emancipatiezaken moet voor de zomervakantie van 1985 gerealiseerd zijn. Hoe deze tot stand moet komen is nog een onduidelijke zaak. Moge lijkheden zijn: 1. het particu liere initiatief, 2. de eerstbe- trokken wethouder mevr. Irma Gehner, 3. de politieke werkgroep emancipatie. Het particulier initiatief, zo is ge bleken, ziet geen kans daar aan mee te werken. De leden van de politieke werkgroep hebben zich daarom bereid verklaard desgevraagd de voorbereidende werkzaam heden ten aanzien van het overlegplatform ter hand te De raadscommissie welzijn zal vanavond een standpunt over de voorstellen van de werkgroep i Donkere stukken Het verslag van de in- forma tie-bijeenkomst voor vrouwenemanci patie kan aanleiding tot een onthutsende kijk op het emancipa tiebeleid geven. Wat te 'denken van de volgen de passages. „Mevrouw Krijgsheld stelt vervol gens een ander pro bleem aan de orde. Ver pleegsters bij het Elisa- bethziekenhuis gaan weg op bepaalde tijden, die altijd hetzelfde zijn. Is het mogelijk dat er dan extra patrouille is door politie, omdat er veel donkere stukken zijn bij het ziekenhuis". Is hier sprake van een uitnodiging aan de po litie of van een Freudi aanse vergissing? Museumbeambte Vaticaan op diefstal betrapt VATICAANSTAD In het Vaticaan is een beambte betrapt op poging tot dief stal van zeven munten uit de Etruski- sche verzameling, die hij mede moest catalogiseren, aldus een bericht van het kerkelijke persbureau CIC De man. de 52-jarige Uranio Brum, werd geschorst en hij zou een dezer dagen gestraft wor den. De woordvoerder van het Vati caan. Giulio Nicolini. sprak het bericht tegen dat Brum, die al vele jaren in Va ticaanse dienst is, in de Vaticaanse ge vangenis zit. Daarin is volgens hem nie mand meer opgesloten sinds de pausen hun wereldlijke macht verloren. VVD-LISSE TEGEN VERKOOP GROND LISSE Hoewel de VVD- fractie in Lisse tegen de ver koop van grond aan een Kat- wijks bedrijf is, stemden de li beralen gisteravond tijdens de raadsvergadering toch niet te gen het voorstel van het colle ge om het terrein van de voor malige firma Grullemans van de hand te doen Het gebouw tje op deze grond zal binnen kort tegen de vlakte gaan. De liberalen wilden niet tegen stemmen omdat men het Kat wijkse bedrijf niet wil dwars bomen Maar de VVD bracht in herinnering dat twee jaar geleden voor verkoop van die zelfde plaats al onderhandelin gen zijn gestart met een ande re gegadigde en dat deze tot nu toe niets heeft De heer H A Smith (CDA) vond dat het collegevoorstel wel op een vreemd tijdstip bo ven water kwam. „Eerst hoor je een hele tijd niets en wordt er ook niet aan de bel getrok ken en nu meldt men zich" Wel was hij er tevreden over dat het Lisse in tegenstelling tot veel andere gemeenten lukt de bedrijfsterreinen te vullen Uiteraard kreeg hu voor deze opmerking bijval van loco-burgemeester A de Kort, die vertelde dat er elke raadsvergadering wel weer een voorstel voor verkoop van bedrijfsterrein wordt behan deld Gemeente wil 20% van verharding Botenpad betalen VALKENBURG Hei voorstel van B en W oir twintig procent bij te dra gen in de kosten van ver harding van het Botenpac dat is een particuliere weg heeft in de Val- kenburgse gemeenteraac voor discussie gezorgd Vooral de VVD er PvdA/PPR hadden vee vragen daarover, maar d( raad besloot toch een stemmig om een kredie* te verlenen van 5.000 gul den. B en W heeft de belangen vereniging van de bewoner van het Botenpad voorge steld twintig procent bij t« dragen in de kosten van d< verharding van deze parti kuliere weg. De belangen vereniging heeft een prij opgave gevraagd bij een aan tal aannemers De goedkoop ste inschrijving was 30.00( gulden. De gemeente stelt n; een berekening echter da het ook voor 20.000 gulder kan. Daarom werd de raa< ook voorgesteld twintig pro cent van die 20 000 gulden een bedrag van 5.000 gulder dus, beschikbaar te stellen. A. P Bremer (PvdA) steldi daarover: „Het college heef altijd gezegd dat deze wef particulier eigendom is er dat de bewoners daar verant woordelijk zijn. Vreemd, da gemeentewerken nu behoef te heeft om controle uit ti oefenen en met een eindrap port te komen van 20 00< gulden.. Overigens vond Bre mer het verlenen van subsi die een goede zaak. Ook P T. Mizee (VVD), vond een er ander een warrige zaak a iuichte hij een bijdrage dei kosten van harte toe. „maa we gaan als gemeente nu zei een weg aanleggen", steldi hij. Volgens wethouder H van der Nagel heeft de be langenvereniging van he Botenpad zelf steun gevraagt aan het gemeentebestuur. De raad heeft ook besloter de werkgroep „Jeugd in va kantie" (Jivak) in 1985 eer garantie te verstrekken var 2.500 gulden voor eventueli tekorten op de te verrichter activiteiten Dat gebeurt ir het kader van het eerste lus trum van het Jivak Een an der financieel besluit van d« gemeenteraad betrof het be schikbaar stellen van 2.001 gulden voor inzameling 0| de gemeentewerkplaats var kleine partijen chemisch af val Het inleveren kan op be paalde tijden geschieden. D« provincie stelt voor dit doe nog eens 2.080 gulden be schikbaar en biedt de ge meente tevens de mogelijk heid containers te huren

Leidse Courant | 1985 | | pagina 15